Dodaj do ulubionych

Bialorus jest gotowa zjednoczyc sie z Rosja

17.02.19, 23:25
Cytat:
“But are you – Russians and Belarussians – ready for it?” Lukashenko said as quoted by Interfax. “We’re ready to unite and consolidate our efforts, states and peoples as far as we’re ready.”

www.themoscowtimes.com/2019/02/15/were-ready-unite-with-russia-belarus-leader-lukashenko-says
Znaczy ze Backa przekonal sie i zrozumial co znaczy unia? smile
......................................
"Sei wachsam"
www.youtube.com/watch?v=EB4bJ2uoBU8
Edytor zaawansowany
  • rosjaiswiat1 19.02.19, 10:42

Na przeszkodzie caly czas stoi Lukaszenko, ktory byl najpierw sila napedowa zjednoczenia, poniewaz spodziewal sie, ze to on wstanie na czele zjedoczonego Panstwa, zamiast schorowanego pijoka Jelcyna. Ale gdy do wladzy w Rosji doszedl mlody i pelen sil i energii Putin, to Lukaszenko zrozumial, ze wszystkie jego ambitne plany szlak trafil. Obecnie on juz mysli nie o sobie, a o swoim synu. Bo jego przyszlosc, po tym jak ojciec przestanie byc wladca Bialorusi, jest bardzo niepewna.
    --
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/5/pa/hf/j2ro/awnkSxzhPXyUPxp95X.jpg
  • monalisa2016 19.02.19, 23:35
    Backa chyba wreszcie zrozumial ze w pojedynke bez ochrony Rosji nic nie ugra, przypomnijmy sobie z niedalekiej przeszlosci ze juz chcieli mu zachodni jak i polnocni sasiedzi zza miedzy zrobic majdan tylko im to nie wyszlo. smile Spartaczyli rzecz.smile

--
    "Sei wachsam"
  • eva15 19.02.19, 23:52
    Obecnie on juz mysli nie o sobie, a o swoim synu. Bo je
    > go przyszlosc, po tym jak ojciec przestanie byc wladca Bialorusi, jest bardzo niepewna.

Czy to prawda, że są prowadzone jakieś rozmowy w sprawie ewentualnego zjednoczenia?
  • rosjaiswiat1 20.02.19, 00:05
    eva15 napisała:

> Czy to prawda, że są prowadzone jakieś rozmowy w sprawie ewentualnego zjednocze
    > nia?

Tak, Ewa, to prawda.
    To Lukaszenko powiedzial:
    www.youtube.com/watch?v=qJl3TjVsZk4
    A takie sa wyniki oprosow wsrod Rosjan i Bialorusow:
    79% ГРАЖДАН РОССИИ И 75,2% ГРАЖДАН БЕЛОРУССИИ ЗА ОБЪЕДИНЕНИЕ
    www.iarex.ru/news/64530.html

--
  • eva15 20.02.19, 01:24
    Taaak, ale sądząc po minie Putina on nie bierze Łukaszenki zbyt poważnie. I wcale się nie dziwię, bo to co on mówi to lekki bełkot....
  • rosjaiswiat1 20.02.19, 12:35
    eva15 napisała:

> Taaak, ale sądząc po minie Putina on nie bierze Łukaszenki zbyt poważnie.

Nie znasz zbyt dobrze to, jak Putin reaguje na wypowiedzi innych. Jego mina zazwyczaj nic nie mowi, ale w tym przypadku to byla mina nauczyciela, ktory uwaznie slucha ucznia, pilnujac, zeby ten nie powiedzial nic glupiego.

> I wcale się nie dziwię, bo to co on mówi to lekki bełkot....

I w tym przypadku wykazujesz sie niezbyt dobra znajomoscia stylu Lukaszenko. Ta wypowiedz, jak na Lukaszenko, jest szczytem elokwencji smile

I teraz calkiem powaznie.
    Wazniejszym od tego, co powiedzial Lukaszenko, jest to, co mowia tak zwani opozycjonisci:
    "Белоруссия может стать для России вторым Афганистаном". Oni juz sa w panice, i zaczynaja gadac idiotyzmy do kwadratu, twierdzac, ze jesli Rosja zjednoczy sie z Bialorusja, to Bialorusini zaczna walczyc z Rosja, jak mudzahedziny w Afganistanie.
    I jeszcze cos, Ewa:
    Ja celowo na poczatku wkleilem tylko wypowiedz Lukasznko. Teraz mozesz posluchac calosc, wlacznie z tym, co mowil Putin:

--
  • eva15 20.02.19, 13:37
    Niestety Putin (w przeciwieństwie do Łukaszenki) mówił cicho, akustyka fatalna, łomot trzaskanych zdjęć zagłuszał jego słowa, tak więc zrozumiałam tylko ca połowę, choć normalnie rozumiem WSZYSTKO (!), co Putin mówi.
  • rosjaiswiat1 20.02.19, 14:13
    eva15 napisała:

> tak więc zrozumiałam tylko ca połowę

Sluze pomoca smile

Putin: Suwerennosc i niepodleglosc – to bardzo bliskie pojecia, oczywiscie. Ale o czym teraz Aleksander Lukaszenka mowil, my z nim wczoraj, przedwczoraj mowili o tym: w pelni niepodleglych panstw w swiecie po prostu nie istnieje.
    Lukaszenko:A ja dodalem od razu: nawet Rosja.
    Putin: Wszyscy. Bardzo duze i male kraje. Wspolczesny swiat to swiat wspolzaleznosci. Zobaczcie, co sie dzieje, powiedzmy, w Europie Zachodniej. Tam Parlament Europejski akceptuje obowiazujace wszystkich czlonkow UE rozwiazan wiecej, niz Rada Najwyzsza ZSRR w swoim czasie podejmowala takich rozwiazan dla republik radzieckich. To jest co, niepodleglosc?
    Lub, powiedzmy, sojuszy wojskowe, takich jak NATO. Co, myslicie, ze ktos z europejskich krajów chce, aby amerykanskie rakiety sredniego zasiegu pojawily sie w Europie? Nikt nie chce, ale siedza, siedza cicho. Gdzie ich suwerennosc? Ale zdaje sie, ze oni uwazaja, ze w koncu sa zainteresowani w takiej organizacji, w ktora zainwestowali czesc swojej suwerennosci.
    My w ramach euroazjatyckiej wspolnoty Gospodarczej juz stworzyli ponadnarodowe organy komisji euroazjatyckiej Wspolnoty Gospodarczej – i tam przekazali czesc krajowych uprawnien. Ale nawet w ramach euroazjatyckiej Wspolnoty Gospodarczej u nas istnieje wspolzaleznosc. I czesc suwerennosci, czesc naszej niepodleglosci tam przekazali, swiadomie zrobili to, zdajac sobie sprawe, ze taka praca zapewnia nam wiekszy poziom konkurencyjnosci, w kazdym z naszych krajow.
    Tutaj my tez musimy na spokojnie, w przyjacielskim i biznesowym trybie zrozumiec, gdzie w ramach panstwa zwiazkowego mozemy isc do przodu, nie zadajac zadnego uszczerbku krajom, narodom, a wrecz przeciwnie, tworzac najlepsze warunki dla przyszlosci naszych krajow.

Ewa, mam nadzieje, ze docenisz moj wysilek smile

--
  • eva15 20.02.19, 14:47
    Doceniam, bardzo Ci dziękuję. Jak jeszcze wieczorem streścisz najważniejsze tezy z przemówienia Putina, to moja wdzięczność nie będzie mieć granic!
  • rosjaiswiat1 20.02.19, 20:30
    eva15 napisała:

> Jak jeszcze wieczorem streścisz najważniejsze te
    > zy z przemówienia Putina, to moja wdzięczność nie będzie mieć granic!

Ja tego nie zrobie, Ewa, bo wtedy Ty nie bedziesz miec wlasne zdanie odnosnie przemowienia Putina, a tylko moje. I w ten sposob nie bedzie pola dla dyskusji.

--
  • eva15 20.02.19, 20:38
    Przedukałam, zaraz dam głos na wątku o Putinie.
  • rosjaiswiat1 20.02.19, 20:55
    eva15 napisała:

> Przedukałam, zaraz dam głos na wątku o Putinie.

Czekam z niecierpliowscia na Twoja ocene.

--
  • eva15 21.02.19, 10:34
    rosjaiswiat1 napisał(a):

> Obecnie on juz mysli nie o sobie, a o swoim synu. Bo je
    > go przyszlosc, po tym jak ojciec przestanie byc wladca Bialorusi, jest bardzo n
    > iepewna.

Najbardziej niepewna i wręcz niebezpieczna jest sytuacja dla Rosji. Jeśli teraz podczas rządów Łukaszenki nie dojdzie do zjednoczenia, to później prawdopodobnie wcale. Zachód już szczuje, że Rosja chce zająć Białoruś i oferuje jej swoją pomoc. Były szef Nato Anders Rasmussen straszy wręcz wojną na Białorusi.
    Sądzą, że Zachód wziął się ostro za inflirtowanie białoruskich elit, by mieć swoje przyczółki po odejściu Łukaszenki od władzy.
  • lubat 21.02.19, 11:00
    Trudno ocenić stopień niebezpieczeństwa dla Rosji, ponieważ w tym "równaniu" jest zbyt wiele niewiadomych, a każda zmiana choćby jednej niewiadomej zmieni całe równanie. Ja osobiście nie bardzo wierzę w zjednoczenie. Na Białorusi wyrosła już kasta własnej "arystokracji", która po zjednoczeniu mocno by spadła w hierarchii ważności. Ale z drugiej strony zupełną niewiadomą jest postawa tzw. siłowików i czy są oni w jakiś sposób "sponsorowani" przez Rosjan.
    Jeszcze innym problemem jest to, czy i w jakim stopniu białoruskie elity uświadamiają sobie, że przejście na stronę Zachodu byłoby dla ich kraju tym samym, czym jest dla Ukrainy. A nawet jeśli są tego świadome, to czy nie pójdą na to dla własnych zysków. Wszak oligarchowie ukraińscy tak źle na tym nie wyszli, chociaż nie wszyscy.
    I na koniec: sądzę, że Rosja wyciągnie (wyciągnęła) właściwe wnioski z lekcji ukraińskiej. Otóż przez prawie 30 lat niepodległej Ukrainy Rosja wpompowała w nią ok. 300 miliardów $ w różnej formie, a przeważnie w formie zaniżonych cen na dostarczane paliwa i kupowanie ukraińskich towarów po wyższej cenie, niż na rynkach światowych. Ale tego nikt nawet nie zauważał - oprócz specjalistów. Natomiast USA poszły inną drogą: zainwestowały tylko kilka miliardów, ale za to w szkolenie swojej "piątej kolumny", która zdobyła tam dla nich władzę. Ta świadomość istnieje wśród rosyjskich publicystów, słyszałem to sam w rosyjskiej tivi. Ciekawe, czy też politycy mają tę świadomość i czy coś robią w tej materii.
  • eva15 21.02.19, 11:19
    Ja również mam wrażenie, że nowe elity powstałe na Białorusi dzięki istnieniu struktury niezależnego państwa nie są zainteresowane utratą tejże niepodległości.
    Mam też wrażenie, że Rosja sponsoruje nadal Białoruś w podobny sposób jak wcześniej Ukrainę, tylko w mniejszym wymiarze (państwo jest wszak mniejsze i wielkość elity także). Jeśli się nie mylę, to Białoruś otrzymuje nadal ropę i gaz po cenach preferencyjnych.

Na Ukrainie USA/Zachód budował przez ponad 20 lat struktury umożliwiające zapanowanie nad opinią publiczną. NGOs pracowały nad tym niestrudzenie, jednocześnie korumpowano elity na szczytach władzy.To wszystko wymagało czasu.
    Nie wiem, na ile taka działalność wywrotowa jest już rozwinięta na Białorusi, ale sądzę, że znacznie mniej niż była na Ukr. podejrzewam, że Baćko nie daje NGOs spokojnie hasać po kraju i mącić w głowach.
  • lubat 21.02.19, 11:35
    > Mam też wrażenie, że Rosja sponsoruje nadal Białoruś w podobny sposób jak wcześ
    > niej Ukrainę, tylko w mniejszym wymiarze (państwo jest wszak mniejsze i wielkoś
    > ć elity także). Jeśli się nie mylę, to Białoruś otrzymuje nadal ropę i gaz po
    > cenach preferencyjnych.

Już gdzieś pisałem na tym forum, że doszło do otwartej wymiany ciosów (trochę przesadzamsmile między Putinem i Łukaszką, transmitowanej live, na jakimś szczycie z udziałem przywódców "bratnich" państw. W skrócie: Łukaszenka zażądał ceny na gaz w wysokości 70 $, takiej jaka jest w leżącym tuż za ich granicą Smoleńsku. A płaci 130 $. Na co Putin w dosyć ostrym tonie odpowiedział, że Smoleńsk leży w granicach Rosji, Białoruś nie.
    Poza tym, nie chodzi tylko o paliwa. Białoruś jest znaczącym producentem np. wielkich ciężarówek, ciągników, cementu, nawozów sztucznych i wielu innych towarów, które kupuje praktycznie tylko Rosja. Bez tego klienta przemysł białoruski podzieliłby los ukraińskiego.
  • eva15 21.02.19, 12:00
    lubat napisał:

> Poza tym, nie chodzi tylko o paliwa. Białoruś jest znaczącym producentem np. wi
    > elkich ciężarówek, ciągników, cementu, nawozów sztucznych i wielu innych towaró
    > w, które kupuje praktycznie tylko Rosja. Bez tego klienta przemysł białoruski p
    > odzieliłby los ukraińskiego.

Niewątpliwie tak, ale skoro nie zmartwiło to i nie odstraszyło ukraińskich elit, czemu miałoby zmartwić białoruskie? One przecież widzą, jak dobrze żyje się ur. oligarchom mimo zmiany władzy.
  • rosjaiswiat1 21.02.19, 20:40
    eva15 napisała:

> Niewątpliwie tak, ale skoro nie zmartwiło to i nie odstraszyło ukraińskich elit
    > , czemu miałoby zmartwić białoruskie? One przecież widzą, jak dobrze żyje się u
    > r. oligarchom mimo zmiany władzy.

Powiedz to swojemu dawniemu ulubiencu Achmetowy, ze jemu dobrze zyje sie po zmianie wladzy. Powiedz to Kolomojskiemu,a o Firtaszu nawet nie bede wspominac.
    Oprocz tego, Ewa, Ty nie bierzesz pod uwage jeden maly, ale bardzo wazny szczegol.
    Na Ukrainie wszystkie wieksze przedsiebiorstwa znajdowali sie w prywatnych rekach, stad i ukr. oligarchowie i stad ich wladza. Na Bialorusji wszystko, co wymienil Lubat, znajduje sie w posiadaniu panstwa, i tym wszystkim, w trybie manualnym, steruje Lukaszenko za pomoca swoich ludzi, ktore pelnia obowiazki dyrektorow. Wiec cala ta "elita", nazwe przemyslowa, straci wszystko przy zmianie wladzy. I to wlasnie ta "elita" boi sie jakich kolwiek zmian. I ta "elita" nie ma zadnej sily. To tylko sluzace, i jedynie o czym marza - zeby przedsiebiorstwa, ktorymi "kieruja", funkcjonowali jak najdluzej, a bez wspolpracy z Rosja, to nie bedzie mozliwe.

--
  • eva15 21.02.19, 20:49
    Naiwnyś. W Polsce też wszystko było państwowe i elity pracowały na państwowych etatach, całkiem jak na Białorusi. Przyszła transformacja i elity błyskawicznie uwłaszczyły się na zakładach, fabrykach, biurach projektów etc. których były dyrektorami. Oczywiście nowy rząd z pomocą Zachodu wiele fabryk zamknął, ale mimo to majątek narodowy dało się w znacznym stopniu sprywatyzować.

Ja myślę, że jedną z przyczyn poparcia zmiany systemu przez polskie elity było właśnie to, że nie chciały one dłużej być ubogim krewnym Zachodu,mieszkać w bloku i jeździć małym Fiatem. One chciały takiego stopnia zamożności jaki mają ich zachodni koledzy. Czyli - wymienić Fiaciki na Mercedesy i inne BMW. Nie uwierzę, że elity białoruskie tego nie chcą.
  • rosjaiswiat1 21.02.19, 21:20
    Prawdopodobnie nie wiele wiesz o tym, jak uwlaszczyla sie dawnia elita z panstwowych przesiebiorstw. ja akurat znalem kilku, jeden z nich byl dyrektorem "Mostostalu" w miescie, w ktorym dawniej mieszkalem w Polsce. Uwierz mi, on nie stal oligarchom smile

" Nie uwierzę, że elity białoruskie tego nie chcą." - oni jezdza na mercedesach, i doskonale widza, czym skonczyla sie kariera tych dyrektorow panstwowych przedsiebiorstw na Ukrainie, Rosji i innych republikach poradzieckich. I smutny los polskich dyrektoreo im tez jest znany.
    W Polsce uwlaszczyla sie, przede wszystkim, elita postsolidarnosciowa. TKM (teraz kurwa my) -pamietasz to haslo?
    --
  • eva15 21.02.19, 23:11
    Igor, sama znam kilka przypadków uwłaszczenia się dawnych dyrektorów przedsiębiostw i biur projektów. Nie uwierzysz, ale ja wiem, jak w Polsce się wtedy działo. Każdy, kto był cwany łapał, co tylko mógł.
    Oczywiście, że na największych kąskach uwłaszczały się elity postsolidarnościowe. Ale taki np. Jan Kulczyk do Solidarności nie należał, o wolność nijak nie walczył a stał się błyskawicznie jednym z najbogatszych Polaków.
  • berek_p 22.02.19, 01:06
    Kulczyk był człowiekiem ze służb specjalnych i został przez nich desygnowany do roli biznesmena. Miał łatwiej bowiem wszystko dostawał od państwa z nadania kolesi politykow.
    Ale teraz stworzyć coś od podstaw trudno bowiem potrzebny potezny kapitał.
  • rosjaiswiat1 21.02.19, 20:28
    lubat napisał:

> Ja osobiście nie bardzo wierzę w zjednoczenie. Na Białorusi wyrosła
    > już kasta własnej "arystokracji", która po zjednoczeniu mocno by spadła w hier
    > archii ważności.

Na Bialorusji nie ma zadnej arystokracji, czy to w cudzyslow, czy bez. Jest Bat'ko, czyli Pan i cholopy. Wiec bialoruska "arystokracja" nie ma zadnej hierarchii waznosci. Lukasznko nie daje nikomu zrobic kroku bez pozwolenia, a kazdego, w ktorym on zobaczy konkurenta dla siebie, on po prostu niszczy. Wiec najwiekszymi zwolennikami zjednocznia sa wlasnie ci,kogo Lubat zalicza do "arystiokracji", ponniewaz oni z zazdrosscia patrza na "arystokracje" rosyjska, ktora naprawde moze pochwalic sie swoja pozycja. Czy ktos z uczestnikow forum moze, nie szukajac w googlach, wymienic nazwisko premiera Bialorusji, lub ministra SZ, w ostatecznosci ministra obrony. Jestem pewien, ze zaden.
    Oprocz tego, zjednoczone panstwo daje mozliwosc duzego awansu, tak jak bylo za czasow ZSRR. Wtedy kazdy partyjny aparatczyk marzyl o tym, zeby wyladowac w Moskwie w Komitecie Centralnym. nawet sam Lukaszenko, o czym wspominalem, byl sila napedowa zjednoczenia, poniewaz liczyl na awans, czyli stac na czele wspolnego panstwa.
    Wiec jest pewne w 100% - bialoruska "arystokracja" jest za zjednoczeniem, poniewaz to pozwoli jej stac prawdziwa arystokracja.

--
  • rosjaiswiat1 21.02.19, 20:12
    eva15 napisała:

> Były szef Nato Anders Rasmussen straszy wręcz wojną na Białorusi.

To powinno Tobie dac do zrozumienia, ze Putin i Lukaszenko zrobili duzy krok ku zjednoczeniu.

> Sądzą, że Zachód wziął się ostro za inflirtowanie białoruskich elit, by mieć sw
    > oje przyczółki po odejściu Łukaszenki od władzy.

Nu tak, a Rosja, Twoim zdaniem, nie robi nic. Ewa, Ty naprawde nie masz najmniejszego pojecia o trym, co dzieje sie w Bialorusji. Najbardziej mnie zdziwilo Twoje twierdzenie o infiltrowaniu bialoruskich elit. Ciekawo, czy jestes wstanie nazwac chociazby jedno nazwisko, oczywiscie z pamieci, kogo mozesz zaliczyc do bialoruskich elit?

--
  • eva15 21.02.19, 20:41
    rosjaiswiat1 napisał:

> To powinno Tobie dac do zrozumienia, ze Putin i Lukaszenko zrobili duzy krok ku
    > zjednoczeniu.

Owszem, to mi też przyszło do głowy.

> Nu tak, a Rosja, Twoim zdaniem, nie robi nic.

Mam nadzieję, że robi więcej i mądrzej niżw przypadku Ukrainy...

Ewa, Ty naprawde nie masz najmnie
    > jszego pojecia o trym, co dzieje sie w Bialorusji. Najbardziej mnie zdziwilo Tw
    > oje twierdzenie o infiltrowaniu bialoruskich elit. Ciekawo, czy jestes wstanie
    > nazwac chociazby jedno nazwisko, oczywiscie z pamieci, kogo mozesz zaliczyc do
    > bialoruskich elit?

Jaki kraj takie elity. Naturalnie, że nie są to elity na miarę Rosji czy Zachodu, ale każdy nawet najbiedniejszy kraj ma swoje elity, nawet w Afryce smile. Ja ich nazwisk znać nie muszą, one są w skali ponadnarodowej bez znaczenia, ale one są i działają na Białorusi, są to tacy np. dyrektorzy fabryk, drobni przedsiębiorcy, naukowcy, ludzie sztuki, oficerowie w armii, etc. Bardzo wrażliwym politycznie tematem są uczciowie i studenci - tych najłatwiej jest uwodzić.
    Nie licz na to, że jak Białoruś nie ma wielkich, znanych elit, to przewrót jest niemożliwy.
  • rosjaiswiat1 21.02.19, 21:29
    eva15 napisała:

> Owszem, to mi też przyszło do głowy.

I dlaczego odgonila ta mysl?

> Mam nadzieję, że robi więcej i mądrzej niżw przypadku Ukrainy...

Ukraina byla zbyt duza, i za 10 lat rzadow "demokratow" w Rosji, sprawy zaszli bardzo daleko. Oprocz na Ukrainie byla potezna sila, ktora my nazywamy banderowcami. I to na nich zachod oparl sie. Na Bialorusi tego nie ma.

> Jaki kraj takie elity. Naturalnie, że nie są to elity na miarę Rosji czy Zachod
    > u, ale każdy nawet najbiedniejszy kraj ma swoje elity, nawet w Afryce smile.

To nie sa elity, a tylko "elyty"

> Bardzo wrażliwym po
    > litycznie tematem są uczciowie i studenci - tych najłatwiej jest uwodzić.

Zgadza sie, i Lukaszenko o tym doskonale wie.

> Nie licz na to, że jak Białoruś nie ma wielkich, znanych elit, to przewrót jest
    > niemożliwy.
    Bialorus nie ma opozycji. Wiec organizatorom przewrotu nie ma na co oprzec sie. Oprocz tego Lukasznko stworzyl doskonalu aparat represyjny,oparty na resortach silowych, a to rowniez, jak pokazala Wenezuela, jest decydujacym czynnikiem.
    I chociaz w Wenezueli jest wszystko jeszcze mozliwe, ale juz dzis mozemy powiedziec, ze Stanom nie poszlo tak gladko, jak oni chcieliby. A Bialorus bezposrednio graniczy z Rosja, i jest naprawde malutka, wiec Rosja bez wiekszych problemow moze zapobiec kazdej probie przewrotu.

--
  • eva15 21.02.19, 23:34
    rosjaiswiat1 napisał:

> I dlaczego odgonila ta mysl?

Mam wrażenie, że Rosji na tym bardziej zależy niż Białorusi... Łukaszenka fika i straszy współpracą z Zachodem.

> Ukraina byla zbyt duza, i za 10 lat rzadow "demokratow" w Rosji, sprawy zaszli
    > bardzo daleko. Oprocz na Ukrainie byla potezna sila, ktora my nazywamy banderow
    > cami. I to na nich zachod oparl sie. Na Bialorusi tego nie ma.

To prawda, ale na każdy kraj Siły Dobra mają inną receptę - dopasowaną do sytuacji.

> To nie sa elity, a tylko "elyty"

Genialna uwaga, to załatwi sprawę smile .

> Bialorus nie ma opozycji. Wiec organizatorom przewrotu nie ma na co oprzec sie.
    > Oprocz tego Lukasznko stworzyl doskonalu aparat represyjny,oparty na resortach
    > silowych, a to rowniez, jak pokazala Wenezuela, jest decydujacym czynnikiem.
    > I chociaz w Wenezueli jest wszystko jeszcze mozliwe, ale juz dzis mozemy powied
    > ziec, ze Stanom nie poszlo tak gladko, jak oni chcieliby. A Bialorus bezposredn
    > io graniczy z Rosja, i jest naprawde malutka, wiec Rosja bez wiekszych problemo
    > w moze zapobiec kazdej probie przewrotu.

Tak, Rosja pewnie może zapobiec przewrotowi na Białorusi, ale wtedy cena dla Rosji będzie naprawdę bardzo wysoka. To może się skończyć totalną blokadą.

Dziś jest tak, że Zachód coraz brutalniej stawia Rosję pod ścianę i nawet zupełnie pokojowe połączenie się Rosji i Białorusi będzie uznane za akt rosyjskiej agresji. Cena wciąż rośnie.

Gdyby zrobiono to 10 lat wcześniej w bardziej sprzyjającej atmosferze, byłoby dla Rosji znacznie łatwiej. Teraz Zachód nastawiony jest na totalną konfrontację i można chyba tylko liczyć na to, że sam powoli się załamie pod własnymi problemami - a na to zaczyna wyglądać.
  • berek_p 22.02.19, 01:11
    Ewa jaką blokadę zachód może nałożyć na Rosję ?
    To Rosja moze obecnie nałożyć embargo na zachodnia europę.
    A energię sprzedawać na Wschód gdzie klienta w bród i do Turcji.
    Więc po co Rosji potrzebna Europa ?
    Jedynie należy starać się aby na Bugu rosjanie nie zbudowali muru podobnego do tego na granicy USA z Meksykiem.
    Nawet nie masz pojęcia jaki jest płacz u polskich przedsiębiorców po tym jak Rosja nałożyła embargo na UE.
  • monalisa2016 21.02.19, 21:35
    eva15 napisała:
    > Były szef Nato Anders Rasmussen straszy wręcz wojną na Białorusi.

MSZ Bialorusi odpowiada: Makey uwaza, ze były sekretarz generalny NATO stracil kontakt z rzeczywistoscia.

naviny.by/new/20190221/1550766395-makey-schitaet-chto-byvshiy-gensek-nato-poteryal-svyaz-s-realnostyu

--
    "Sei wachsam"
  • monalisa2016 20.02.19, 00:07
    Wideo z wypowiedzi Lukaszenki:
    twitter.com/dimsmirnov175/status/1096368428485697537

--
    "Sei wachsam"
  • monalisa2016 20.02.19, 00:11
    Skoro dojdzie do tego ciekawe jak podziala to na nierzad i biedote na Ukrainie.

--
    "Sei wachsam"
  • j-k 21.02.19, 17:18
    - czyli czysto ekonomiczne.

Putin dal mu termin do konca roku - a jak sie na to zjednoczenie nie zdecyduje - to od r. 2020

Gazprom bedzie sprzedawal gaz i rope dla Bialorusi - po cenach swiatowych.

a to oznacza dla Bialorusi katastrofe ekonomiczna.
    blogi.bossa.pl/2012/01/14/ile-placimy-za-gaz/
  • monalisa2016 21.02.19, 22:51
    Powiedzmy prawde, Igor zapomina ze media sa czwarta wladza w panstwie, na Bilorusi sa media ktore moga przewrocic ludziom w glowie tak jak stalo sie na Ukrainie. Unia jest bardzo aktywna w tym kraju a Lukaszenka jak widac pieknie tanczy na roznych weselach. Mnie zastanawia dlaczego Bialorus przejela od Chin chinski system platniczy (UnionPay) a nie rosyjski?

naviny.by/article/20190221/1550754956-v-belarus-prishla-kitayskaya-platezhnaya-sistema-unionpay

--
    "Sei wachsam"
  • monalisa2016 21.02.19, 23:57
    Dlugi czas nie interesowalam sie Bialorusia, teraz jak czytam media z tego panstwa widze inny obraz jak nam Igor tu prezentuje, jest tez prywatna inicjatywa czyli prywatne firmy, wiele jest wykupywanych przez zagraniczne firmy (przyklad firma odziezowa Jasmina (sadze ze poprawnie jak nazwalam) wykupili Szwedzi, Unia inwestuje nadzwyczaj duzo w Bialorus (ostatnia wizyta Günther Oettinger, Federici Mogherini), sadze ze dlatego ze dostali wiatru o stopniowej integracji tego kraju z Rosja. Co do przyszlosci przyszlego pokolenia (syna Lukaszenki) tu sie zgodze ojciec czuje ze jest przemijajny a nie chce za bardzo by kraj ten skonczyl jak Ukraina, ojciec z synem (syn na narty, ojciec na narady byl zaproszonym) byli u Putina w Soczi. Sa tez sily w tym kraju ktore wypowiadaja sie za Unia dziwiac sie ze nie ma dotychczas podpisanego porozumienia z Bruksela, przyklad:

www.sb.by/articles/rumas-otsutstvie-bazovogo-soglasheniya-mezhdu-belarusyu-i-es-kontrproduktivno-dlya-obeikh-storon.html

Znaczy ze sa intelektualne elity ktore ciagna inny kierunek jak Lukaszenka.

Zdrowa ocena sytuacji powstalej miedzy Bialorusia i Rosja, wypowiedz ambasadora Rosji na Ukrainie:

bdg.by/news/politics/posol-babich-obvinil-zapad-v-uhudshenii-otnosheniy-rf-i-belarusi

Co musze przyznac bialoruskim mediom, mozna pozazdroscic ich szczerosci jeszcze sie nie skarzyly systemem tak nasze systemowki z wymyslonymi bajkami dla doroslych albo Casting-agenturami dla reportarzy i dokumentacji. smile, smile

--
    "Sei wachsam"
  • monalisa2016 22.02.19, 00:24
    Nie sadzilam ze Backa jest jeszcze "sportowcem" potrafi smigac na nartach jak i grac z Putinem w hokeja. smile

www.ctv.by/ot-oficialnyh-vstrech-do-neformalnogo-obshcheniya-itogi-rabochey-poezdki-aleksandra-lukashenko-v

--
    "Sei wachsam"

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka