Dodaj do ulubionych

Piiec postkrymskich lat zrobili Rosje silniejszej

18.03.19, 00:45
Wpadl mnie w rece bardzo ciekawy tekst. Ktory w cakosci che zamiescic na forum

Autor Piotr Akopow.
vz.ru/politics/2019/3/15/968418.html
Tlumaczenie yandex.
Pięć lat temu, po przyłączeniu Krymu do Rosji, rozpoczęła się otwarta konfrontacja naszego kraju i Zachodu. Ja назревало i do tych wydarzeń, a po "rosyjskiej wiosny" tylko прорвалось na zewnątrz. Najbardziej zauważalną formą konfliktu jest wojna sankcji, ale podstawą jest to geopolityczny, a nawet cywilizacyjny konflikt Rosji i Zachodu. Co wykazały ciągu pięciu lat?

Natychmiast po zjednoczenia Krymu z Rosją przeciwko naszego kraju ze strony Zachodu zostały wprowadzone różne sankcje osobiste, przeciwko wielu wojskowych i polityków i ekonomiczne. Potem zostały wprowadzone nasze odpowiedzi sankcje, potem zachodnie poszerzane i poszerzano – i do tej pory stały się już stałym tłem naszych stosunków z Europą i USA.

Na początku krajowych liberałowie pielęgnować nadzieję na to, że okres konfrontacji będzie krótko: tak czy inaczej to wszystko opadnie i wróci do normy. Niektórzy chcieli osiągnąć kosztem naszych ustępstw Zachód, choć zupełnie niezrozumiałe było, dlaczego Putina i ludzi wolała bym iść na nich, inni mieli nadzieję na to, że Zachód zacznie łagodzić sankcje, zdając sobie sprawę z daremności nacisku na Rosję. Ani jednego, ani drugiego się nie stało. Bo sankcje to tylko forma, a Krym i Donbas – to tylko pretekst (wystarczy spojrzeć na to, jak w USA motyw "rosyjskiej interwencji na Ukrainie płynnie zmieniła się tematem "rosyjskiej interwencji" w amerykańskie wybory).

To, co zaczęło się pięć lat temu, był z góry ustalony na długo przed Majdanu i ucieczce Janukowycza z Kijowa i skończy się wcale nie z bankructwem Ukrainy. A z upadkiem Zachodu – czyli wraz z upadkiem jednego bloku USA i Europy. Który rozpadnie się wcale nie z powodu konfrontacji z Rosją, ale i ona wniesie swój wkład w przyspieszenie tego procesu.

Teraz już mało kto pamięta, że konfrontacja z USA rozpoczęła się w lutym-marcu 2014 roku. Ona wysyłała obroty z 2011 roku – z "arabskiej wiosny" i decyzje Putina wrócić na Kreml, czyli startować w wyborach na prezydenta. Usa kategorycznie nie podobało powrót Putina. STANY zjednoczone, dzięki wskazówkom naszych "walczących z reżimem", już uwierzyli w to, że nie będzie startować w wyborach. Putin nie pasowało Zjednoczone i w związku z planami utworzenia Euroazjatyckiej wspólnoty europejskiej – czyli reintegracji przestrzeni poradzieckiej, o czym mówiło się otwartym tekstem.

Dlatego aktywna rola amerykanów w trakcie Zepsutej była nie jest przypadkowy, choć dziwne było, że oni na poważnie nadzieję na sukces "moskiewskich niepokojów". Po powrocie na Kreml, Putin rozpoczął nacjonalizację elity. On też wprowadził bariery na drodze anglosaskich "miękkiej siły" – możliwości wpływu na rosyjską politykę i społeczeństwo za pośrednictwem różnych ORGANIZACJI pozarządowych.

Przy tym w 2012-2013 Putin nadal utrzymywał stosunki z Waszyngtonem, regularnie, choć rzadko, kiedy spotyka się z Obamą. Ale już latem 2013 roku Zjednoczone stracili dwa bardzo bolesne uderzenia. Najpierw z Syrią, a potem ze Сноуденом. To nie były wpływy Putina – on tylko umiejętnie wykorzystał sytuację i błędami samych stanach ZJEDNOCZONYCH.

Obama sam doprowadził się w ślepy zaułek zagrożeniami uderzyć w Syrii w przypadku stosowania broni chemicznej, a kiedy to "zastosowanie" było срежиссированно, że się boję otwierać puszkę Pandory. Putin pomógł mu przynajmniej częściowo uratować twarz (w samych USA) – uderzenie w Syrii został odwołany w zamian za wywóz zapasów syryjskiej broni chemicznej. Ale Obama i amerykanie nie czują wdzięczności do Putina, bo oni stracili twarz przed bliskiego wschodu sojusznikami, zwłaszcza саудитами.

A tu jeszcze historia z Сноуденом. Zbiegłego amerykańskiego agenta przygarnęła Moskwa i do żadnej nie chciała go wydać Waszyngton. To było bezpośrednim wywołaniem Obamy – ale znowu, nie Putin go zbudował, on tylko wykorzystał nadarzającą się okazją. Oba te wydarzenia miały miejsce praktycznie w tym samym czasie i stały się prawdziwym punktem załamania w stosunkach dwóch krajów. Nawet gdyby dalej nie było żadnej Ukrainy, po wydarzeniach z sierpnia-września STANY zjednoczone i Rosja w końcu wyszli na drogę konfliktu. Ale potem była jeszcze i Ukraina, którą Putin najpierw odwrócił się od Zachodu na Wschód, skłaniając Janukowycza wstrzymać podpisanie układu o stowarzyszeniu z UE, a potem na Zachód przez Majdan rozwalił Janukowycza i rozwinął ją z powrotem, przy czym w ściśle antyrosyjskiej formie. Rosja nie mogła w milczeniu obserwować za tym – Zachód demonstrował, że nie ma Euroazjatyckiej wspólnoty europejskiej to nie pozwoli i w ogóle nie zamierza akceptować żadnych narodowe interesy Moskwy w przestrzeni historycznej, duży Rosji.

Naszą odpowiedzią stał się Krym. I wtedy już konfrontacja Zachodu i Rosji zyskała formę sankcji i gwałtownych oskarżeń. Właśnie wtedy Zjednoczone w otwartą przeszli do polityki powstrzymywania Rosji. Z odpowiednią retoryką o "izolować", "ukarać", "zmusić", "uczyć" i уничижительными uwagami o "regionalne mocarstwo". Próba izolacji do niczego nie doprowadziła, англосаксы tylko wykazać, że są w stanie kontrolować tylko Europy. Nawet te znajdujące się na orbicie USA kraje, jak Japonia i korea Południowa, w rzeczywistości, nie przystąpiły do санкционному trybu. Rosja zaczęła już dawno намечавшийся zawracania na Wschód – zbliżenie z Chinami i krajami незападного świata. Bez marca 2014 roku on i tak by nastąpił, tylko nieco wolniej i nie tak wyraźnie.

Przy tym pragnienie, aby ukarać Rosję wpłynęło na przyspieszenie i procesy dekonstrukcji jednobiegunowy świata – nie tylko upewnić się, że Zjednoczone nie jesteśmy wszechmocni, ale i stały się włożyć więcej wysiłku w budowę nowej architektury światowej urządzenia, постамериканского i постзападного. To nie tylko skradanie дедолларизация, ale i masa poziomych, dwustronnych i wielostronnych linii i połączeń, выстраиваемых te wszystkie lata oprócz obwodnicy Południowej.

Przy tym wrogiem Rosji przecież nie są Zjednoczone jako takie, a ta глобалистская loire elita, która i Ameryki-to wykorzystuje w swoich zainteresowaniach. Co doskonale potwierdziła zwycięstwo Donalda Trumpa – czyli dojście do władzy w USA człowieka, który stał się dla мондиалистов wrogiem, porównywalny z samym Putinem.

W ogóle za pięć послекрымских lat nastąpił cały szereg znaczących wydarzeń, potwierdzających to, jak naturalne marca 2014 roku. To nie tylko wybory Włóczęgów i która rozpoczęła się po niego внутриполитическая niezgoda w USA, ale i Брексит, który stał się po prostu najbardziej spektakularnym przejawem kryzysu Unii europejskiej, i rosyjska operacja w Syrii, развернувшая do nas na Bliski Wschód i w ogóle увеличившая i tak dorastając geopolityczny waga Rosji.

Przy tym amerykańska niezgoda i kryzys UE to nie skutek Krymu lub konfrontacji z Rosją, to po prostu kolejne, zupełnie logiczne, predefiniowane etapy pogłębiającego się kryzysu Zachodu (w tym jako całości) i выстраивавшейся im modelu globalizacji. W najbliższych latach zobaczymy jeszcze wiele nowych "kamieni milowych", i wszystkie one będą prowadzić świat w dobrym, pożądanym kierunku. Do budowy nowego, wielobiegunowego świata, który słusznie można nazwać nie tylko постамериканским, ale i postkrymskim..

--
http://fotoforum.gazeta.pl/photo/5/pa/hf/j2ro/awnkSxzhPXyUPxp95X.jpg
Edytor zaawansowany
 • wwwi.gil 18.03.19, 03:26
  Rosja sie chce square polemic z Ameryka,
  No way Jose, swiat nalezy do swiatowego rzydostwa i basta.
  Jak Rosja bedzie zdoywac kraje tereny na swiecie i ustanawiac tam rosyjski porzadek wtedy swiatowe rzydostwo bedzie skomlec o dwobiegunowosc.
 • rosjaiswiat1 18.03.19, 11:21
  wwwi.gil napisał:

  > Rosja sie chce square polemic z Ameryka,
  > No way Jose, swiat nalezy do swiatowego rzydostwa i basta.

  Tak mowi ten, kto nibby walczy z rzydowstwem, a tak naprawde jest przez nich zniewolony smile

  > Jak Rosja bedzie zdoywac kraje tereny na swiecie i ustanawiac tam rosyjski porz
  > adek wtedy swiatowe rzydostwo bedzie skomlec o dwobiegunowosc.

  Rosja juz to robi, i rzydostwo przez to bije sie w histerii. Przy tym wykazuje sie glupota, nie rozumiac tego, ze gdy sie chcee ukarac Rosje, trzeba nabijac sie jej w przyjaciele, bo Rosjanie sa bardzo latwowierni, i ich wtedy byloby bardzo latwo oszukac. Gdy Rosjanie widza przed soba jawnego wroga, to mobilizuja sie, i nic wtedy nie jest wstanie ich zwyciezyc. I dlatego Rosja zawsze rozwijala sie tylko wtedy, gdy miala na zachodzie wroga, a nie "sojusznika".


  --
  http://fotoforum.gazeta.pl/photo/5/pa/hf/j2ro/awnkSxzhPXyUPxp95X.jpg
 • wwwi.gil 18.03.19, 12:42
  Nie pojales mojej ironi, choc I w ironic jest tez troche prawdy.
  Ja z rzydostwem nie walcze nie mam szans nawet Putin nie ma szans ale ma ich wiecej od moich. Ja tylko stwierdzam fakt dal tych co by chcieli myslec inaczej.
 • rosjaiswiat1 18.03.19, 12:45
  wwwi.gil napisał:

  >s nawet Putin nie ma szans.

  Putin jest Rosjaninem, a nam nie znane takie twierdzenie, ze my nie mamy szans. To rzydzi nie maja szans z nami.
  --
  http://fotoforum.gazeta.pl/photo/5/pa/hf/j2ro/awnkSxzhPXyUPxp95X.jpg
 • wwwi.gil 18.03.19, 13:15
  Yeah, yeah.
  Rzydzi tez wyniesli Putina na piedestal.
  Nice chcesz tych detali nam tu opisac?
 • rosjaiswiat1 18.03.19, 13:58
  wwwi.gil napisał:

  > Yeah, yeah.
  > Rzydzi tez wyniesli Putina na piedestal.

  Wigil, przestan ta porzydowska propagande uprawiac.

  p.s. i na tym koncze ta dyskusje, bo ona juz nie ma zadnego sensu. Ty ciahgle krecisz wokol jednego - starasz sie wmowic nam, ze z rzydami nie da sie wygrac. To twoj problem, wiec mozesz im lizac dupe, ale my tego robic nie bedziemy, wiec nie wysilaj sie.
  --
  http://fotoforum.gazeta.pl/photo/5/pa/hf/j2ro/awnkSxzhPXyUPxp95X.jpg
 • j-k 18.03.19, 09:53
  I zawsze bede Ci o tym przypominal.
  zgarneliscie Krym i slusznie.
  - to samo powinniscie zrobic wtedy z Donbassem
  - gdzie jest wiekszosc ludnosci rosyjsko-jezycznej.
  i wiekszosc chciala do Rosji nalezec.

  ale udawaliscie, ze nie jestescie "strona" w tej wojnie.
  i co to dalo ? - chwiejny pokoj i podzial Donbassu - ktory w kazdej chwili moze sie zawalic.

  gdybyscie zgarneli wtedy caly Donbass - to i tak mielibyscie sankcje Zachodu jakie i macie.

  ale dzis moglibyscie wyciagac pokojowe rece do Ukrainy - stwierdzajac, ze niepodleglosc Ukrainy szanujecie i w kazdej chwili mozecie zawrzec z nia porozumienie o pokojowej wspolpracy.
 • rosjaiswiat1 18.03.19, 11:12
  j-k napisał:

  > I zawsze bede Ci o tym przypominal.

  Na wszystko przyjdzie czas.I ja zawsze tobie bede przypominac, ze Rosji jest potrzebna cala Ukraina, bo to ruska ziemia, i tam mieszkaja ruskie ludzi (banderowcow chetnie oddamy Polsce, ktora ich wyhodowala).
  Dlaczego Krym byl zabrany od razu?
  W przeciwnym razie tam juz byliby Amerykanie, wiec Rosja nie zabrala Krym Ukrainie, jak to twierdza klamcy zachodnie, a tylko u USA, ktore mieli juz plany otwarcia tam swoich baz wojskowych. I jesliby do tego doszlo, to wojna atomowa stalaby realnoscia. Wiec zabierajac to, co jej nalezy sie po prawu, Rosja uratowala swiat przed atomowym armagedonem. Na wiecej wtedy Rosje nie bylo stac. Ale dzieki temu posunieciu, Putin poplatal wszystkie plany Amerykanow. I wlasnie tego nie moga mu darowac, a nie tego, ze Rosja cos rzekomo zabrala banderocom.


  --
  http://fotoforum.gazeta.pl/photo/5/pa/hf/j2ro/awnkSxzhPXyUPxp95X.jpg
 • wwwi.gil 18.03.19, 11:24
  Polska wyhodowala banderowcow?
 • rosjaiswiat1 18.03.19, 11:33
  wwwi.gil napisał:

  > Polska wyhodowala banderowcow?

  Niestety, Wigil, Bandera byl polskim obywatelem, i znajdowal sie w gestii polskiego wymiaru sprawiedliwosci.  --
  http://fotoforum.gazeta.pl/photo/5/pa/hf/j2ro/awnkSxzhPXyUPxp95X.jpg
 • wwwi.gil 18.03.19, 11:56
  Urodzony na Ukrainie a Ukraina jak wiemy i Igor tez wie bylaw, jest rosyjska wiec byl obywatelem Rosji.
  Rosja wyhodowala sobie banderowca Igor.

  pl.m.wikipedia.org/wiki/Stepan_Bandera
 • rosjaiswiat1 18.03.19, 12:28
  wwwi.gil napisał:

  > Urodzony na Ukrainie a Ukraina jak wiemy i Igor tez wie bylaw, jest rosyjska wi
  > ec byl obywatelem Rosji.

  Wigil, przestan pieprzyc glupoty. Bandera byl obywatelem Polski i dzialal na terytorium Polski.Jesli ty, wigil, w swoim ogrodku na czas nie wyrwal chwasty, to znaczy, ze ty hodujesz ich.

  --
  http://fotoforum.gazeta.pl/photo/5/pa/hf/j2ro/awnkSxzhPXyUPxp95X.jpg
 • wwwi.gil 18.03.19, 12:19
  Stepan Andriyovych Bandera jak widzimy mial na wskrosc rosyjskie nazwisko.
  Urodzony w rodzinie greckiej to moze on Grek Igor.
  Ja ci probuje pomoc Igor nie kojarzyc go z rosyjskim pochodzeniem a ty milczysz zamiast mi podziekowac.
 • rosjaiswiat1 18.03.19, 12:30
  wwwi.gil napisał:

  > Ja ci probuje pomoc Igor nie kojarzyc go z rosyjskim pochodzeniem a ty milczysz
  > zamiast mi podziekowac.

  Wigil, to ty potrzebujesz pomocy, i ja tobie chetnie pomagam. Bandera byl chwastem, ktory zatruwal polska glebe, i psim obowiazkiem Polakow bylo ten chwast wyrwac. A to, jakie on mial nazwisko, i jakie mial pochodzenie, to nie ma zadnego znaczenia - on mieszkal w Polsce i szkodzil Polsce, tylko to sie liczy.

  --
  http://fotoforum.gazeta.pl/photo/5/pa/hf/j2ro/awnkSxzhPXyUPxp95X.jpg
 • wwwi.gil 18.03.19, 12:56
  Nice pieprz mi glupot ze Bandera to Polak bo to Rosjanin z rosyjskim nazwiskiem bo Polska nigdy nie nadawala imion z litera v.

  Psim obowiazkiem Rosjan bylo wyrwac chwast ktory rozwalil ZSRR a chwast ten nazywal sie Gorbaczow a pozniej tylko chwasy tam rosly az do czasu kiedy Putin przywracal po malu szacunek Rosji.
  Rzydostwo wam stworzylo ZSRR I rzydostwo rozwalilo.
  condere, eius est tolere - co
 • rosjaiswiat1 18.03.19, 13:04
  wwwi.gil napisał:

  > Nice pieprz mi glupot ze Bandera to Polak bo to Rosjanin z rosyjskim nazwiskiem

  Ty robisz celowo z siebie idiota, czy nim jestes? Ja nie pisalem, ze bandera jest Polakiem, a tylko, ze on byl obywatelem Polski. i on mieszkal w Polsce i on szkodzil, mieszkajac w Polsce Polakom. I psim obowiazkiem Polakow bylo wytepic ten chwast.
  I na tym ja koncze ta beznadziejnba dyskusje, poniewaz tematem forum nie jest bandera, i nie jest twoja nieznajomosc nazwisk rosyjskich.  --
  http://fotoforum.gazeta.pl/photo/5/pa/hf/j2ro/awnkSxzhPXyUPxp95X.jpg
 • wwwi.gil 18.03.19, 13:12
  Òòoò, to Gorbaczow mial obywatelstwo rosyjskie ale nie byl Rosjaninem.
  A jak byl Rosjaninem to zajebisty chwast sobie wyhodowaliscie na wlasnie zyczenie.
 • rosjaiswiat1 18.03.19, 14:05
  Ty nie zrozumiales, wigil - ja nie mam zamiaru dalej dyskutowac o tym, co i tak jest jasne.
  Bandera byl obywatelem Polski i mieszkal i dzialal na terytorium Polski. Trrzeba bylo go rozstrzelac w swoim czasie, to byc moze setki tysiecy Polakow nie doznaliby tego, czym byla wolynska tragedia.

  p.s. jestes, wigil, nipoprawnym tepakiem. majac w rekach takie narzedzie, jak internet, ty nawet nie sprawdziles tego, ze Bandera nigdy nie byl obywatelem rosyjskim. On urodzil sie na terytorium dawniej Austro-Wegrii, a od 1918 roku on stal obywatelem Polski. Gdzie tu Rosja?
  p.p.s to moj naprawde ostatni post w tym temacie, i odpisalem tylko po to, zeby ty nareszcie zrozumiales, ze ja nie mam zamiaru dyskutowac o tym, co jest znane wszystkim, ale nie tobie. Wiec przyjmij do wiadomosci to, ze bandera byl chwastem na polskiej ziemi, i Polacy temu chwastowi pozwolilu zyc.
  --
  http://fotoforum.gazeta.pl/photo/5/pa/hf/j2ro/awnkSxzhPXyUPxp95X.jpg
 • wwwi.gil 19.03.19, 22:57
  No to byl Austro-Wegrem urodzonym z greckich rodzicow zdolny bo wladal j.rosyjskim, polskiego nie znal.
 • j-k 19.03.19, 09:22
  rosjaiswiat1 napisał:
  > Niestety, Wigil, Bandera byl polskim obywatelem, i znajdowal sie w gestii polsk
  > iego wymiaru sprawiedliwosci.

  i siedzial w polskim wiezieniu w latach 1934-39, alekare smierci mu darowano. gdyby ja nawet wykonano, to Bandera byl tylko ideowym przywodca UPA, a faktycznie tworzyli ja inni z Suchewyczem na czele.
 • rosjaiswiat1 19.03.19, 11:18
  Stepan od polowy lat trzydziesiatych dziala w nielegalnych organizacjach ukr.nacjonalistow.
  --
  http://fotoforum.gazeta.pl/photo/5/pa/hf/j2ro/awnkSxzhPXyUPxp95X.jpg
 • rosjaiswiat1 19.03.19, 11:28

  Napisalem:
  Stepan od polowy lat trzydziesiatych dzialal w nielegalnych organizacjach ukr.nacjonalistow.
  Powino byc :

  Stepan od polowy lat dwudziesiatych dzialal w nielegalnych organizacjach ukr.nacjonalistow.


  --
  http://fotoforum.gazeta.pl/photo/5/pa/hf/j2ro/awnkSxzhPXyUPxp95X.jpg
 • j-k 19.03.19, 17:35
  napisalem wyraznie - ze byl tylko ideologicznym przywodca.

  UPA zbudowali inni.

 • rosjaiswiat1 19.03.19, 20:05
  j-k napisał:

  > napisalem wyraznie - ze byl tylko ideologicznym przywodca.

  A czy ja pisalem, ze on zbudowal? Przeciez wyraznie napisalem: "dzialal w nielegalnych organizacjach ukr.nacjonalistow"
  --
  http://fotoforum.gazeta.pl/photo/5/pa/hf/j2ro/awnkSxzhPXyUPxp95X.jpg
 • j-k 19.03.19, 09:15
  i ponownie Ci przypomne, ze dzis to nie wiadomo, czy uda wam sie kiedys lyknac caly Donbas, czy zostaniecie przy tej polowie, ktora macie.

  a w latach 2014-2015 lykniecie calego Donbassu bylo mozliwe.

  A o reszcie Ukrainy - zapomnij.

  bo niestety dla was (i dla nas tez chociaz nie w takim stopniu)

  - post-Banderowcy juz mocno usadzili sie na stolkach w Kijowie.
 • rosjaiswiat1 19.03.19, 11:22
  Ty nie masz najmniejszego pojecia o tym, co dzieje sie na Ukrainie, i jakie sa plany u Rosji. A postbanderowska swolocz nie ma zadnej wladzy na Ukrainie, i jest tylko wykorzystywana, wiec nie pisz o tym, o czym nie wiesz.

  p.s. na tym ta owocna dyskusje z toba koncze, bo ty nie jestes wstanie napisac nic nowego.

  --
  http://fotoforum.gazeta.pl/photo/5/pa/hf/j2ro/awnkSxzhPXyUPxp95X.jpg

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.