Dodaj do ulubionych

Zramolałe Stany Ameryki

05.05.19, 16:17
Oto ciekawy problem: W USA, gdzie panuje kult młodości, w najwyższych sferach władzy (przynajmniej tej formalnej) dominują ludzie w wieku około 80 lat.
Przypadek to czy może reguła? Wiek jest poważnym atutem, a doświadczenia wyniesione z długiego życia nie da się nauczyć na żadnym uniwersytecie. Inni twierdzą, że skostniałe staruchy boją się ryzyka i są konserwatywni. Ale przykład Adenauera pokazuje, że mogą być bardzo kreatywni i skuteczni.

Więcej o amerykańskich ramolach polityki:
www.bazonline.ch/ausland/amerika/die-vergreisten-staaten-von-amerika/story/13852832

Tak na marginesie "plusów dodatnich" wieku. Pamiętam taką scenę z jakiegoś amerykańskiego filmu: bohaterka czeka dłuższą chwilę na przepełnionym parkingu na zwalniające się właśnie miejsce. Gdy miejsce się zwolniło, to z drugiej alejki wjechały błyskawicznie młode dziewczyny. Kobieta z rozpaczą w głosie krzyczy, że ona czekała na to miejsce. Odpowiedź: ale my byłyśmy szybsze. Ta w odpowiedzi zaczęła taranować samochód "agresorek" i po kilku takich taranach wypchnęła go poza miejsce parkingowe i z dziką satysfakcją zawołała: A ja mam lepsze ubezpieczenie!

Da się ta historyjka odnieść do polityki?
Edytor zaawansowany
  • rosjaiswiat1 05.05.19, 19:57
    Jak napisal Puszkin w "Eugeniusz Onegin":
    Любви все возрасты покорны;
    Но юным, девственным сердцам
    Ее порывы благотворны,
    Как бури вешние полям:
    В дожде страстей они свежеют,
    И обновляются, и зреют —
    И жизнь могущая дает
    И пышный цвет и сладкий плод.
    Но в возраст поздний и бесплодный,
    На повороте наших лет,
    Печален страсти мертвой след:
    Так бури осени холодной
    В болото обращают луг
    И обнажают лес вокруг
    .

Z polityka jest podobnie. Doswiadczenie zyciowe pozbawia wiekszosc politykow zludzen mlodosci i pozostaje sie tylko surowa rzeczywistosc.

--
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/5/pa/hf/j2ro/awnkSxzhPXyUPxp95X.jpg
  • eva15 06.05.19, 00:20
    Ja nie mam wrażenia, że starcy w USA widzą rzeczywistość. Oni raczej upierają się przy jej kreowaniu.
  • rosjaiswiat1 06.05.19, 10:31
    eva15 napisała:

> Ja nie mam wrażenia, że starcy w USA widzą rzeczywistość. Oni raczej upierają s
    > ię przy jej kreowaniu.

eva15, gdybys przeczytalas to co wkleilem z Puszkina, to zauwazylabys to, ze wlasnie o tym tam i idzie mowa:
    Печален страсти мертвой след:
    Так бури осени холодной
    В болото обращают луг
    И обнажают лес вокруг.
    Czyli ( tlumaczenie nie literackie)
    Pasji martwej smetny slad
    Tak byrze jesieni chlodnej
    W bagno obracaja lanki
    I wokol obnazaja las.
    Gdy pisalem o suriwej rzeczywistosci, wlasnie to mialem na myslismile

--
  • eva15 06.05.19, 00:14
    Mnie się rządy starców w USA jakoś dziwnie kojarzą ze schyłkiem ZSRR. Potem przyszedł Gorbi, bo jego zaletą było to, że był młodszy... Spod deszczu pod rynnę...

• brat_kryzysa 06.05.19, 06:36
    Mnie rowniez. Po zachowaniach Trumpa doszedlem do wniosku ze jest on zwyczajnie glupi.
    Swoja droga, czy wiesz Eva ze obecnie napopularnieszym imieniem nadawanym chlopcom w Berlinie jest Mohamed ? Europa zdechnie od islamskiego raka

--
    Optyka której nie znosi cenzura
    pl.sputniknews.com
    twitter.com/kacapmsk
    alexjones.pl/
  • rosjaiswiat1 06.05.19, 10:38
    eva15 napisała:

> Mnie się rządy starców w USA jakoś dziwnie kojarzą ze schyłkiem ZSRR.

W USA na ogol rzadzili zawsze starcy, jak i inwalidzi. Bylo tylko pare wyatkiw, ale szybko byli odstrzeloni (Kennedy)
    >Potem prz
    > yszedł Gorbi, bo jego zaletą było to, że był młodszy...

Trump nie jest amerykanskim Gorbi, on raczej amerykanski Chruszczow. Girbi bedzie wkrotcesmile

.Spod deszczu pod rynnę.

Wlasciwie Gorbi tylko zakonczyl to, co zaczal Chruszczow. Gdyby nie Brezniew, to ZSRR tozpadlby sie duzo wczesniej.
    Wiec zycze swiatu, zeby po Trumpie w Stanach zjawil sie ktos na wzor Gorbaczowa, a szansy na to sa dosc spore.

--
  • eva15 06.05.19, 10:45
    Przecież piszę, że POTEM przyszedł Gorbi. NIGDZIE nie porównywałam młodego (wówczas) naiwnego Gorbiego ze starym Trumpem. Przeciwnie - Gorbi był odpowiedzią na zramolały system starców. Tyle, że odpowiedzią mocno nie trafioną, kompletnie nieudaną. .

--
    P_f o Polkach w Niemczech:
    "Polin w Niemczech brzmi troche jak kobieta lekkich obyczajow".

Feluś zachwycony F-22 i zniesmaczony pilotami nie umiejącymi latać bez tlenu:
  • rosjaiswiat1 06.05.19, 11:57
    eva15 napisała:

> Przecież piszę, że POTEM przyszedł Gorbi. NIGDZIE nie porównywałam młodego (wów
    > czas) naiwnego Gorbiego ze starym Trumpem.

A mnie i do glowy nie przyszlo, ze porownujesz Gorbacziwa z Trumpem. To raczej c.d. dyskusji, jaka my prowadzili na forum wtedy,gdy spekulowali na temat Trumpa, ze on moze okazac sie amerykanskim Gorbaczowym, ktory rozwali Stany.

>Przeciwnie - Gorbi był odpowiedzią n
    > a zramolały system starców.

To bylo troche inaczej. Po prostu bastapila naturalna zmiana elit partyjnych. Starcy wymarli,, i pozostali sie juz tylko "mlodzi"

>Tyle, że odpowiedzią mocno nie trafioną, kompletnie
    > nieudaną. .

Wyboru tak naprawde nie bylo. Kazdy inny bylby nie lepszy od Gorbaczowa.

--
  • berek_p 06.05.19, 13:51
    Wszyscy podobnie jak Jelcyn ale w innych republikach byli ludźmi działającymi na niekorzyść ZSRR. A że wolność kosztuje, biedniejsze kraje za wszystko muszą płacić. Kradli tylko na Ukrainie a na Kaukazie wzbogaciły się elity. Przykładem jest rodzina Aliev z Azerbejdżanu.
    Czy Gorbi mógł utrzymać ZSRR ?
    Z racji że wielu chciało żyć jak na zachodzie dokonywały się zmiany z piekła rodem.
    Kto nie chciałby aby w czasach Stalina czy Brezniewa jeździć na zakupy do marketu czy na wczasy do Tajlandii.
    Te zmiany ludziom dał Gorbi.
    Otworzył ZSRR a obecnie wolne kraje na świat a ludziom możliwości wyboru.
    Igor,gdzie wolisz mieszkać, w UK czy w Kazachstanie? smile
  • rosjaiswiat1 06.05.19, 18:31
    berek_p napisał:

> Te zmiany ludziom dał Gorbi.
    > Otworzył ZSRR a obecnie wolne kraje na świat a ludziom możliwości wyboru.

Jaki wybir? Za czasow ZSRR praktycznie wszysci jego obywateli spedzali urlop w dowolnym miejscu ogromnego kraju. Za mozluwosc wyjazdu na zakupy do Tajlandu cena okazala sie zbyt wysoka.

> Igor,gdzie wolisz mieszkać, w UK czy w Kazachstanie? smile

Pytanie nie jest prawidlowe. Dlaczego dajesz mnie wybor miedzy Kazachstanem dzisiejszym i UK? Wlasciwym pytaniem byloby, gdyby zapytales mnie, czy wole mieszkac w UK czy w ZSRR? Wtedy ja bez wahan dalby taka odpowiedz- zdecydowanie wolalbym zyc w ZSRR, w ktorym ja spedzilem bardzo szczesliwe dziecinstwo, bardzo ciekawa mlodosc, i po ktorym caly czas teskne.

--
  • berek_p 06.05.19, 20:44
    Imperium Rosyjskie a później ZSRR to był piękny kraj lecz jakby był bardziej otwarty i kapitalistyczny, istniałby jeszcze w obecnych czasach. A do ZSRR mogła należeć cała Europa Wschodnia włącznie z NRD i Jugosławią. Poprzedni ustrój wykluczył taki rodzaj związku państw a ludzie chcieli na zachód.
    I niezależnie od ceny ludzie taką możliwość otrzymali.
    Na Bałkanach była wojna a obecnie toczy się w północnej Afryce.
    Droga do wolności niezależnie jak rozumiemy pojęcie jest czasem krwawa
  • berek_p 06.05.19, 10:26
    Da się. Oczywiście że tak.
    Życie jest brutalne i scena filmu pokazała czym jest siła i pewność siebie.
    Pewna grupa społeczna może więcej i broniąc swoich przywilejów jest gotowa staranować ludzi w swoim otoczeniu.
    Podobna sytuacja panuje w polityce międzynarodowej.
    USA niszczy inne kraje broniąc swojej hegemonii , swojej waluty i kontroli finansowej nad światem.
    I wtedy pojawia się drugi wielki tego świata rozciągając parasol ochronny nad innymi krajami.
    Tworzy niezależny system finansowy który będzie przyjmował te kraje które chcą być suwerenne.
  • boavista4 06.05.19, 16:09
    W Rosji, ten co jest szefem ten rzadzi. W USA rzadza inne sily niz Prezydent, rzadzi Deep state, a prezydent dodaje tylko swoj styl. Trump chcialby rzadzic , ale widac., idzie to ciezko.
  • berek_p 06.05.19, 16:15
    Został już tylko wariant Stalina. Tylko kto w USA może tego dokonać?

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.