Dodaj do ulubionych

Polska złota rączka?

27.08.19, 21:06
Czy takie zjawisko istnieje w przyrodzie, czy to kolejna legenda, taka jak słynna "polska gościnność"?
Wątpliwości ogarnęły mnie, kiedy przypadkowo w rosyjskiej telewizji usłyszałem w 2015 roku o tzw. Olimpiadzie Zawodowej, zwanej też Mistrzostwami Świata w zawodach robotniczych (Berufsweltmeisterschaft). Impreza organizowana jest od roku 1950 i nigdy nie słyszałem, by pojawiły się tam rzeczone "polskie złote rączki". Dokładniej mówiąc pojawiali się tam Polacy, ale byli tłem dla innych, w tym - o zgrozo - dla Rosjan.
Piszę o tym, bo właśnie kończy się dzisiaj taka impreza w Kazaniu i wyniki jeszcze nie są znane.

en.wikipedia.org/wiki/WorldSkills
Edytor zaawansowany
  • borrka 27.08.19, 21:38
    Pewien sens miało to w czasach, gdy i w Polsce, i w Kraju Rad wszystkiego brakowało, a "złote rączki" sobie jakoś radziły.
    Nie ważne, polskie, ruskie, czy ukraińskie.

Dziś to dyrdymały.
    Trochę trwało, zanim rzemieślnicy nauczyli się nowoczesnej technologii, ale dziś są tak samo sprawni nad rieką Moskwą i nad Wisłą, jak Sztokholmie, czy Berlinie.
    --
    Po polsku nie mowi sie "mydlo OD for you", ani "samochod OD pobieda" - to wymysl przyglupow z agencji reklamowych, zasmiecajacych jezyk.
  • rosjaiswiat1 27.08.19, 21:54
    borrka napisał:

> Dziś to dyrdymały.

borrka, jak zwykle, nie ma najmniejszego pojecia o temacie. W UK handyman cieszy sie wiekszym autorytetem wsrod ludzi niz Elka smile

--
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/5/pa/hf/j2ro/awnkSxzhPXyUPxp95X.jpg
  • aby 28.08.19, 01:55
    W niemieckich mediach materiał na temat BWM był w radio MDR.
    Również na stronie internetowej ze zdjęciem niemieckiego zespołu z flagami niemiecką i rosyjską.
    Am 22. August wird die World Skills Weltmeisterschaft eröffnet. Rund 1.600 Teilnehmer aus 60 Ländern treten gegeneinander an: Von Landschaftspflegern über Köche und Konditoren bis hin zu Friseuren. Die Siegerehrungen finden am 27. August statt.
    www.mdr.de/thueringen/thueringer-bei-world-skill-weltmeisterschaft-100.html
  • lubat 28.08.19, 18:07
    Jeszcze ważniejsze niż "złote rączki" są szare komórki.
    Co roku organizowane są olimpiady przedmiotowe: matematyka, fizyka, chemia, nauki biologiczne, informatyka. Nie pamiętam, która gdzie była organizowana w tym roku, ale były to m.in. Paryż, Tel Awiw, jakiś prowincjonalny uniwersytet w WB. I we wszystkich tych olimpiadach Rosjanie byli na miejscach medalowych. Rywalizowali z nimi tylko Chińczycy, Amerykanie i pojedynczy przedstawiciele innych nacji.

O Polakach jakoś cicho, wnioskuję więc, że nie zabłysnęli. Gdyby było inaczej to nie tylko GW pisała by wielkimi tytułami, że świat jest zachwycony polskimi młodymi naukowcami.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka