19.10.19, 18:39
Uff,i co dalej?
Siedziec w kapciach przed telewizorem oczekujac wygasniecia daty waznosci ... Czy wyzbyc sie wszystkiego ruszyc w swiat szeroki na falach oceanow?
Wybralismy druga opcje. Pozbylismy sie rachunkow za wode, elektrycznosc, gaz, podatkow wszelkich ... korkow ulicznych, upierdliwych sasiadow ... Jestesmy zdani na samych siebie. Slonce i wiatr laduja name baterie. Wiatr decyduje gdzie plyniemy ... Od czasu do czasu przychodzi name (o zgrozo) wlaczyc silnik!
Co na to rodzina?
Bez wymownego stukania sie w glowe ... sie nie obylo.
To bylo 10 miesiecy temu. Teraz dostajemy pytania kiedy moga sie przylaczyc do dwoch starych ramoli 😀
I co dalej?
Nie wiemy.
Zdajemy sobie sprawe ze w nieskonczonos zeglowac nie mozna.
Obserwuj wątek
      • eva15 Re: Emerytura, reumatyzm, szerokie wody 19.10.19, 22:45
        Z tym reumatyzmem to pewnie prawda, ale bardziej chyba w wodach zamkniętych (jeziora) niż na oceanach, morzach. Będąc kilka lat temu na Mazurach nagle doznałam po raz pierwszy w życiu (i jak dotąd Bogu dzięki ostatni) ostrego ataku reumatyzmu śpiąć na łajbie u brzegu jeziora Sniadrwy. Poczułam się śpiąc na wodzie tak, jakby mi wszystkie członki podłączono pod 220 V. Nazajutrz mazurscy lokalsi (tubylcy) powiedzieli mi, że zachwyt turystów nad Mazurami nie jest ich zachwytem. We wsiach kupa ludzi cierpi na reumatyzm, często od dziecka.. Nad morzem takich objawów nie znam, najwyraźniej jest inny mikroklimat.

Tak więc Elka mądrze wybrała - nie babra się w sadzawkach, tylko od razu wypłynęła na szerokie wodysmile.
      • elka-sulzerowa Re: Emerytura 20.10.19, 12:46
        Byc moze sie i przyczynia choc my tego nie doswiadczylismy w ciagu 10 miesiecy na wodzie.
        Przyznam, ze listopad i grudzien na wodach srodladowych wschodniego wybrzeza do przyjemnego czasu bym nie zaliczyla.
        • elka-sulzerowa Re: Emerytura 20.10.19, 12:59

> Byc moze sie i przyczynia choc my tego nie doswiadczylismy w ciagu 10 miesiecy
          > na wodzie.
          > Przyznam, ze listopad i grudzien na wodach srodladowych wschodniego wybrzeza do
          > przyjemnego czasu bym nie zaliczyla.

Powyzsze bylo do Lubat.
        • gosc88 Re: Emerytura 22.10.19, 00:56
          elka-sulzerowa napisała:

> Przyznam, ze listopad i grudzien na wodach srodladowych wschodniego wybrzeza

O ktorym to wschodnim wybrzezu piszesz - jesli wolno zapytac ?? (bo wschodnich wybrzezy na swieciej jest mnostwo albo i wiecej)
    • eva15 Re: Emerytura 19.10.19, 22:26
      Mogę się też przyłączyć? Gdzie teraz pływacie i macie dostęp do internetu? To mi się podoba.

W nieskończoność żeglować nie można, ale może odkryjecie swą Arkadię i tam zacumujecie...
      Ja też jej szukam...
      • elka-sulzerowa Re: Emerytura 20.10.19, 13:38
        @ Eva
        Miejsce sie znajdzie. Mamy dwie “sypialnie”, dwie “lazienki” z prysznicem. Wiekszosc czasu i tak spedza
        sie w kokpicie.
        Gdzie teraz plywamy? Karaiby. Z Florydy na Bahamy wyplynelismy w polowie kwietnia. Na Grenade dotarlismy
        miesiac temu. Na Martinice zaliczylismy Doriana, ktory w tym momencie byl tylko “tropikalnym sztormem”.
        Co zrobil z Abacos pare dni pozniej wszyscy dobrze wiemy.
        Juz bedac w Grenadzie zaliczylismy Karen, w tym momencie tez tylko “tropikalny sztorm”. Karen byla mokra
        i wiala troche mocniej. Pare jachtow urwalo sie z kotwicy. Dwa niestety dobrze nie skonczyly.
        Nasza Arcadia? Jak do tej pory to chyba Martinika .... Wspaniale jedzenie, piekne plaze, przyjazni
        nienamolni tubylcy. St. Lucia tez jest fajna ale wnerwiaja ci namolni ludzie.
            • monalisa2016 Re: Emerytura 20.10.19, 16:17
              Chapeau, czyli czapki z glow przed 10 miesiecznym wyczynem na oceanie z malymi "odszkodowaniami" smile w portach przy nowych widokach jak i dobrym jedzeniu. Nudzic na pewno sie nie nudziliscie pracy jak i czujnosci na pewno bylo pod dostatkiem, jak spojrze sobie na mape, gdzie Floryda a gdzie przez ciebie wymienione wyspy oraz niespokojny ocean w tym regionie to nie jest to co przeplynac z Mallorki na kontynent. Jeszcze raz Hut ab!
              Co was skusilo do tego?

--
              ......................................
              www.youtube.com/watch?v=Et8n9I4YLNY
    • krabat Re: Emerytura 20.10.19, 01:40
      elka-sulzerowa napisała:
      > Uff,i co dalej?, ruszyc w swiat szeroki na falach oceanow?
      > Wybralismy druga opcje. Pozbylismy sie rachunkow za wode, elektrycznosc, gaz, p
      > odatkow wszelkich ... korkow ulicznych, upierdliwych sasiadow ... Jestesmy zdan
      > i na samych siebie. Slonce i wiatr laduja name baterie. Wiatr decyduje gdzie pl
      > yniemy ... Od czasu do czasu przychodzi name (o zgrozo) wlaczyc silnik!
      > Co na to rodzina?
      > Bez wymownego stukania sie w glowe ... sie nie obylo.
      > To bylo 10 miesiecy temu. Teraz dostajemy pytania kiedy moga sie przylaczyc do
      > dwoch starych ramoli 😀
      > I co dalej?
      > Nie wiemy.
      > Zdajemy sobie sprawe ze w nieskonczonos zeglowac nie mozna.

no, to troche juz wiecie wink
      i plywajcie jak najdluzej !, jak wam to robi frajde .

I co dalej ?, ano nic samo zycie - koilejne wyzwania, tym razem emerytalne

ludzi za kare zamyka sie w wiezieniu, dac sie
      zamknac dobrowolnie na kilku qm . … to trzeba lubic

• elka-sulzerowa Re: Emerytura 20.10.19, 13:50
        @karbat
        > ludzi za kare zamyka sie w wiezieniu, dac sie
        > zamknac dobrowolnie na kilku qm . … to trzeba lubic

Hmmm ... Jacht nie jest az tak maly i w jego wnetrzu az tak wiele czasu sie nie spedza.
        Patrzac na jacht jako nasze plywajave domostwo z naszym calym dobytkiemn to faktycznie nie jest wielki.
    • the-great-inuk Re: Emerytura 20.10.19, 11:05
      elka-sulzerowa napisała:
      😀
      > I co dalej?
      > Nie wiemy.
      > Zdajemy sobie sprawe ze w nieskonczonos zeglowac nie mozna.
      ===================================

A co gdy trza pójść do dentysty albo odebrać receptę na tabletki od wysokiego ciśnienia krwi?
      --
      www.youtube.com/watch?v=7nesCqHSvGM&feature=youtu.be W związku z II amokiem rządu polskiego, rząd niemiecki wypłaca natychmiastowe premie dla Rodaków którzy natychmiast spakują walizki.[Dotyczy także Potomków Plemienia Osmanów]
      wpolityce.pl/polityka/364767-nasz-wywiad-mec-obara-jezeli-niemieckie-trybunaly-nie-beda-realizowac-orzeczen-polskich-sadow-nalezy-podjac-egzekucje-mienia-niemieckiego-w-polsce
      • elka-sulzerowa Re: Emerytura 20.10.19, 14:20
        @the-great-Inuktitut

> A co gdy trza pójść do dentysty albo odebrać receptę na tabletki od wysokiego c
        > iśnienia krwi?

Dzieki Bogu i opatrznosci (czy raczej genetycznemu szczesciu) nie mamy chorob czy przyleglosci wymagajacych stalej opieki medycznej. Ale gdyby nawet, to jak sie okazuje, pomoc medyczna jest dostepna na kazdej wyspie i by bylo smieszniej, ta pomoc jest kilkadziesiat razy tansza niz w Stanach. Przyklad z wlasnego podworka - wizyta w ER (emergency room) na Martinice, nie majac ichniejszego ubezpeczenia: X-rays, lekarz, konsultacja z orthopeda ... $50! A nie $1500 i pol dnia straconego jak by to mialo miejsce w Stanch!
        Lekarstwo ktore mi przepial kosztowalo mnie bez ubezpieczenia $130 a w Stanach, to samo lekarstwo, bez ubezpieczenia $879 a z ubezpieczniem ... $50
        • the-great-inuk Re: Emerytura 20.10.19, 15:54
          elka-sulzerowa napisała:

> @the-great-Inuktitut
          >
          > > A co gdy trza pójść do dentysty albo odebrać receptę na tabletki od wysokiego ciśnienia krwi?
          > . Przyklad z wlasnego podworka - wizyta w ER (emergency room) na Martinice, nie majac ichniejszego ubezpeczenia: X-rays, lekarz, konsultacja z orthopeda ... $50!
          ===========================================
          Dzięki za szybką i merytoryczną odpowiedź.

Kiedyś z nudów wklepywałem nazwiska moich byłych brygadzistów do komputera.
          Po chwili wyczytałem, że jeden z nich zmarł samotnie na swoim jachcie na jednej z włoskich wysepek.
          W PRL był wielkim działaczem w miejscowym klubie jachtowym. Kilka razy w roku brał urlop na regaty pełnomorskie, które z reguły on zwyciężał. Klub był praktyczne dla każdego dostępny. Aby zostać członkiem, trza było na początek odpracować kilkadziesiąt godzin społecznie przy remoncie jachtów. Przepracowałem chyba z 10 godzin i ochota na żaglowanie mi przeszła...
          Kiedyś zaproszono mnie na kilku dobową przejażdżkę po Zalewie Szczecińskim "Folkebootem".
          Niestety ta klasa nie odpowiada moim oczekiwaniom higienicznym-sanitarnym. Kilka miesięcy później wyczytałem , że w podobnych okolicznościach zginęła niby doświadczona żeglarka. Musiała na chwilę wyjść na pokład i nie wróciła. Jej towarze próbowali ją odnaleźć ale bezskutecznie. Po powrocie do portu zapomnieli wydarzenie zameldować. Sprawa wylądowała w sądzie. Czym się skończyło, nie pamiętam...
          --
          www.youtube.com/watch?v=7nesCqHSvGM&feature=youtu.be W związku z II amokiem rządu polskiego, rząd niemiecki wypłaca natychmiastowe premie dla Rodaków którzy natychmiast spakują walizki.[Dotyczy także Potomków Plemienia Osmanów]
          wpolityce.pl/polityka/364767-nasz-wywiad-mec-obara-jezeli-niemieckie-trybunaly-nie-beda-realizowac-orzeczen-polskich-sadow-nalezy-podjac-egzekucje-mienia-niemieckiego-w-polsce
        • the-great-inuk W Niemczech kryzys medyczny. 21.10.19, 15:10
          elka-sulzerowa napisała:

> @the-great-Inuktitut
          >
          > > A co gdy trza pójść do dentysty albo odebrać receptę na tabletki od wysokiego ciśnienia krwi?
          >
          > Dzieki Bogu i opatrznosci (czy raczej genetycznemu szczesciu) nie mamy chorob czy przyleglosci wymagajacych stalej opieki medycznej.
          ===========================================
          Gratuluje i zazdroszczę zdrowia.
          W Niemczech kryzys medyczny. Produkcja Najczęściej zapisywanego leku na wysokie ciśnienie krwi: "Condesartancilexetil" została w Niemczech wstrzymana. Wstrzymano import surowców z Indii i Chin z powodu zanieczyszczeń.
          Ale ważny jest globalny handel, a nie zdrowie ludzi.
          Ale nasza kanclerzowa problem rozwiąże.
          Problemy są po to, aby je rozwiązywać.

Wir schaffen das!

BTW
          Media o tym już od dłuższego czasu piszą.
          Myślałem, że to mnie nie dotyczy, byłem przekonany, że ja jestem Pomazańcem Bożym....
          --
      • mlody774 Re: Emerytura 20.10.19, 20:07
        Do Rosji? Słyszałem Igro ze dużo Polaków z Malo Polski-Krakowa itd się osiedla na stale w twoim kraju kolo(relatywnie blisko) Chińskiej granicy. Tak z ciekawości jak oni to załatwiają, co tam robią, jakieś internetowe linki itd. Nigdy nie wiadomo co nam życie przyniesie jak wszyscy wiemy.
        • rosjaiswiat1 Re: Emerytura 20.10.19, 20:21
          mlody774 napisał:

> Do Rosji? Słyszałem Igro ze dużo Polaków z Malo Polski-Krakowa itd się osiedla
          > na stale w twoim kraju kolo(relatywnie blisko) Chińskiej granicy.

Nic mi o tym nie wiadomo. W tam tych stronach jest dosc sporo polskich osiedle, ale to raczej potomkowie tych Polakow, ktore tam osiedlili sie jeszcze za Cara.

--
          http://fotoforum.gazeta.pl/photo/5/pa/hf/j2ro/awnkSxzhPXyUPxp95X.jpg
    • mlody774 Re: Emerytura 20.10.19, 20:01
      Elka gratuluje wam, ze możecie pływać po oceanie tak na dłużej. Sam się do tego zabierałem, ale już nie mam zagłówki. Moze tej zimy kupie inna ale już mniejsza, bo zmęczyły mnie ciągle rosnące opląty za marines itd, których wy teraz pływając nie macie. Moze w nieskończoności się nie da żeglować ale kilka lat na pewno. Karaiby są duże na dodatek są tez wyspy Kanaryjskie(pływać do okola "jeziora"-Atlantyku). Na pewno znajdziecie miejsce gdzie można zostawić jacht na jakiś czas aby polecieć do domu. Pozdrowienia, głębokiej wody i spokojnych wiatrów dla ciebie i męża.
      • elka-sulzerowa Re: Emerytura 20.10.19, 20:50
        W Stanach, na jeziorze trzymalisy mniejsza lajbe z uwagi na oplaty wlasnie.
        Na mieszkanie na oceanie wybralismy 12metrowke.
        W marinach sie nie zatrzymujemy. Kotwiczymy albo mooring ball. Za kotwicowanie oplat zwykle nie ma. Za moorimg ball sa minimalne oplaty. Tu w Grenadzie zycza sobie $70/month. Placac za mooring ball dostajesz dostep do prysznicow i deponowania smieci. Bez mooring ball za smieci zadaja sobie $2 - $4 of torby.
        • mlody774 Re: Emerytura 20.10.19, 21:14
          12m to jest 40Ft długości, to jest wystarczająco duża na dwie osoby+ Moja była tylko 35Ft długości i jak długo mieszkałem w CT to opaty za marina były względnie niskie no i można było tanio trzyma zima łódkę na landzie. Mozna był zrobić konserwacje itd nie płacąc ekstra jak się pracowało na niej samemu. Na południo jest inaczej bo masz być w wodzie jak najdłużej i płacić podwójna lub potrójną stawkę. Te opląty na wyspach co piszesz są do zniesienia. Aby uniknąć tutejszych stawek będę musiał zadowolić się: Seaward 26(29Ft), Hunter Edge lub coś podobnego co można po żeglowaniu zabrać do domu i używać tylko jak potrzeba. Jaki macie dostęp do internetu? Przez SSB radio i modem, satelitarny system czy tez przez telefon komórkowy z antena wysoko na maszcie?
    • the-great-inuk Antoine de Saint-Exupéry 21.10.19, 20:44
      elka-sulzerowa napisała:

> Uff,i co dalej?
      > Siedziec w kapciach przed telewizorem oczekujac wygasniecia daty waznosci ... Czy wyzbyc sie wszystkiego ruszyc w swiat szeroki na falach oceanow?
      > Wybralismy druga opcje.
      ======================================

Po dłuższym, wytężonym wysiłku udało mi się wtargnąć

na Waszą łódkę. Szczęka mi wypadła...

======================================================
      Jeśli chcesz zbudować statek, nie zwołuj ludzi, aby ci przynieśli drzewo, przygotowali narzędzi, nie przydzielaj zadań i pracy, lecz wzbudź w nich tęsknotę za dalekim, bezkresnym morzem.
      Antoine de Saint-Exupéry (z książki Twierdza)
      ======================================================
      Gdybyśmy się kilka lat wcześniej spotkali, z pewnością pozostałbym w tym szczecińskim klubie.

Zdradź mi ile lat doświadczenia trza zainwestować, aby sobie pozwolić na taką emeryturę?

I jak hobby pogodzić z pracą zawodową?
      --
      • elka-sulzerowa Re: Elka, wielkie dzieki 25.10.19, 20:24
        I Tobie, Igor, dzieki za wprowadzanie w tajniki elektroniki 👍 Ale sie rymnelo 😆
        Tak, uwazam tutejsze grono za przyjaciol, ludzi z otwartym umyslem i checia wymiany pogladow.
        Zdaje sobie sprawe, ze nasza emerytura nie jest typowa I co za tym idzie, nie jest dla wszystkich.
        Nie kazdy jest w stanie wyzbyc sie wszystkiego na starosc i przeniesc sie na 13 metrowy jacht. Nie kazdy ma do tego zdrowie czy fundusze, nie mowiac o umiejetnosci ustawiania zagli tak by napedzaly jacht w zamierzonym kierunku ... Na jachcie ciagle cos sie psuje w wyniku korozji najczesciej. Czasem trzeba poczynac naprawy z dala od ladu ... co nie zawsze jest later.
        • the-great-inuk Re: Elka, wielkie dzieki 25.10.19, 21:11
          elka-sulzerowa napisała:
          nie mowiac o umiejetnosci ustawiania zagli tak by napedzaly jacht w zamierzonym kierunku ...
          =======================================
          Właśnie o to mi chodziło, gdy się kilka dni temu pytałem ile czasu trza zainwestować aby zdobyć należyte doświadczeni. Ile czasu na szkołę, ile czasu na studia, ile czasu na życie zawodowe, ile na hobby?
          Doba ma 24 godziny...

BTW
          Niektórym szczęśliwcom udało się hobby powiązać z zawodem...
          --
          • elka-sulzerowa Re: Elka, wielkie dzieki 26.10.19, 01:10
            @the-great-inuk
            W naszym przypadku praca zawodowa i hobby nic ze soba wspolnego nie mialy. Na zeglowanie spedzalismy weekendy w czasie lata. Ja nauczylam sie zeglowac przy mezu. Po jakichs dwoch latach tego weekendowego zeglowania przestalam potrzebowac jego pomocy. On zaczal zeglowac jeszcze bedac nastolatkiem.
            • the-great-inuk Re: Elka, wielkie dzieki 26.10.19, 08:53
              elka-sulzerowa napisała:

> @the-great-inuk
              > W naszym przypadku praca zawodowa i hobby nic ze soba wspolnego nie mialy. Na z
              > eglowanie spedzalismy weekendy w czasie lata. Ja nauczylam sie zeglowac przy me
              > zu. Po jakichs dwoch latach tego weekendowego zeglowania przestalam potrzebowac
              > jego pomocy. On zaczal zeglowac jeszcze bedac nastolatkiem.
              =============================================
              Właśnie, właśnie! Ale trochę geometrii, astronomii by także nie zaszkodziło.
              Obecnie każdy samochód ma już GPS, to sprawę ułatwia...
              Dopóki brzeg widać da się żeglować, ale nieco dalej mogę powstać problemy.
              Pamiętam jak mój brygadzista naśmiewał się z konkurentów z innych klubów gdy ich trza było ściągać z mielizny.

BTW

Dodatkowe pytanie z ortografii:

Jest żagiel. A dlaczego żeglowanie ?
              --
              • the-great-inuk Re: Elka, wielkie dzieki 26.10.19, 09:15
                the-great-inuk napisała:

> Obecnie każdy samochód ma już GPS, to sprawę ułatwia...
                =========================================
                Amerykańcy są dobrzy w wynalazkach technicznych.
                Dlaczego jeszcze żaden z nich nie wpadł na pomysł aby napowietrzne linie zasilania elek. przenieść pod ziemię. Po każdym mniejszym czy większym wietrzyku obrazki z USA przypominają infrastrukturę z 3 świata!
                --
                • the-great-inuk Re: Elka, wielkie dzieki 26.10.19, 15:16
                  elka-sulzerowa napisała:

> @the-grest-inuk
                  > "Jest zagiel. A dlaczego zeglowanie?
                  >
                  > Gdyby zagiel byl w poziomie a nie w pionie to moze i moglibysmy zaglowc jak fre
                  > gaty po niebie.
                  ================================
                  To ptaki żaglują, a ludzie żeglują? Mimo, że posługują się żaglem?
                  Przekracza moje intelektualne moce przerobowe...
                  --
      • elka-sulzerowa Re: Elka, wielkie dzieki 06.11.19, 16:10
        Dzien pod psem dzisiaj. Leje od samego rana! Tu jest pare minut po dziesiatej rano w tej chwili. Malo wiatru a wiec wiatrowy generator produ na nic 😒
        Slonca nie ma a wiec panele sloneczne tez na nic 🙄
        Przyjdzie spalinowy generator wlaczyc
        🙄
        Ot i moje dzisiejsze egzystencjonalne zmartwienia ....

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka