Dodaj do ulubionych

Jutro spotkanie w normandzkim formacie

08.12.19, 16:14
Czego mozna spodziewac sie? Czy beda jakies konkretne ustalenia?
Ja widze to czarno. Uwazam, ze nie ma zadnych szans dogadac sie o czym kolwiek z tymi, kto obecnie na Ukrainie rzadzi. I nie watpie, ze Putin zdaje sobie z tego doskonale sprawe. Wiec po cholere Putin jedzie na to spotkanie?

--
http://fotoforum.gazeta.pl/photo/5/pa/hf/j2ro/awnkSxzhPXyUPxp95X.jpg
Obserwuj wątek
    • eva15 Re: Jutro spotkanie w normandzkim formacie 08.12.19, 17:03
      Jedzie, bo inaczej powiedziano by, że Rosja torpeduje to spotkanie.

Z tego co aktualnie widać, to nacisk na Rosję rośnie. Nagle rozdmuchano sprawę zabitego Gruzina do rangi drugiego Skripala. AKK (A. Kramp-Karrenbauer) już się odgraża, że po wyrzuceniu 2 ros. dyplomatów trzeba myśleć o dalszych sankcjach.
          • monalisa2016 Re: Jutro spotkanie w normandzkim formacie 08.12.19, 19:57
            rosjaiswiat1 napisał:

> Niemcy w 1/3 zaleza od dostaw rosyjskiego gazu i rosyjskiej ropy, Wiec Niemcy
            > nie wroca do wegla, ale beda miec spore problemy.
            >

Niemcy maja caly czas problem z rzadzaca kasta i sluzalczym im przemyslem ale abstrahujac od tego pozwole sobie cie zapytac w czym widzisz ten problem w dostawie gazu i ropy?
            Jak wiemy Rosji zalezy na sprzedaniu jak najwiecej produktow i surowcow dla zarobienia dewiz jak i sa oni zalezni od technicznej wspolpracy przemyslowej z Niemiec wiec nie bardzo rozumiem ten niemiecki problem. smile

--
            ......................................
            Ciekawe Info.
            www.youtube.com/watch?v=UtIWBU6lL8Y
            • rosjaiswiat1 Re: Jutro spotkanie w normandzkim formacie 08.12.19, 20:05
              monalisa2016 napisał(a):

> Niemcy maja caly czas problem z rzadzaca kasta i sluzalczym im przemyslem ale a
              > bstrahujac od tego pozwole sobie cie zapytac w czym widzisz ten problem w dosta
              > wie gazu i ropy?

Lisa, ja odpowiedzialem na post berka, w ktorym on pisal o rzekomych sankcjach, na skutek ktorych Niemcy pozostaliby sie bez dostaw rosyjskich nosnikow energii. Wiec jesli chcesz zrozumiec tok dyskusji, to czytaj wszystkie posty, a nie jeden wyrwany z kontekstu.

--
                • rosjaiswiat1 Re: Jutro spotkanie w normandzkim formacie 08.12.19, 20:19
                  monalisa2016 napisał(a):

> Znaczy nie otrzymam konkretnych argumentow na konkrete pytanie? smile

Lisa, odpowiedz kryje sie w poscie berka. Ale jesli tobie len samej pomyslec, to przezuje to tobie, i ty mozesz tylko lyknac to, co ja tobie podam na talerzu smile
                  Otoz, berek napisal: "Jak Rosja nałoży sankcje to Niemcy wrócą do węgla."

Ja na to odpisalem, ze gdyby doszlo do takiej systuacji, to Niemcy nie wroca do wegla, ale beda miec spore problemy. To calkowicie hipotetyczne zagadnienie, nie majace nic wspolnego z owczesna realnoscia, i ja nie twierdzilem, i nie twierdze nadal, ze Rosja jest zainteresowana w tym, zeby wstrzymac dostawy nosnikow energii do Niemiec.
                  Lisa, mam nadzieje , ze teraz twoja ciekawosc jest zaspokojona.

--
                  • monalisa2016 Re: Jutro spotkanie w normandzkim formacie 08.12.19, 20:34
                    Sadzisz ze Putin jest tak ograniczony i wstrzyma dostawe do Niemiec nosnikow energii? smile
                    Nie, nie wstrzyma, pozyjesz zobaczysz. Sam pisales ze Putin rozmawia z ludzmi z niemieckiego przemyslu, to co sie widzi kontakty nie ustaja a dlaczego? Putin zna przyblizona date trwania strefy euro oraz jej kasty kierowniczej wiec ani jedna ani druga strona nie wazy sie zerwac kontaktow a tym bardziej dostaw nosnikow energii by sciagnac zlosc na siebie niemieckich ludzi przemyslu. Taki dzien nadejdzie ze nastapia zmiany (tego jestem pewna) i wtedy zaistnieja inne warunki do europejskiej (amerykanskiej na pewno tez) wspolpracy z Rosja.

--
                    Ciekawe Info.
                      • monalisa2016 Re: Jutro spotkanie w normandzkim formacie 08.12.19, 21:04
                        Ale z twojego postu mozna wywnioskowac skoro piszesz o wstrzymaniu dostaw nosnikow energii.

Igor, potencjal innowacyjny Niemiec i Rosji (Rosja musiala by poprawic jakosc koncowego produktu) jakby sie oni skumali z soba, Silicon Valley przy tej potedze sadze ze bylby niczym. smile O tym Rosjanie, Niemcy bardzo dobrze wiedza (nie zrywaja mimo upokorzen kontaktow) przez to Stany (fabryki mysli) nie chca dopuscic do tego.

--
                        Ciekawe Info.
                      • berek_p Re: Jutro spotkanie w normandzkim formacie 08.12.19, 21:09
                        Wiesz Igor, kto z nią chociaż przez chwilę wytrzyma nawet w łóżku ?
                        Wracając do mojego postu.
                        Jeśli UE i Niemcy tak wiernie nakładają i chcą nadal nakładać sankcje na Rosję, twierdzę że na miejscu Putina pomyślałbym aby wstrzymać dostawę wszelkich surowców do UE.
                        Poza tym od Rosji wszystko kupią Chiny i warto przekierować pociąg w stronę państwa środka.
                        A wiernopoddańcza Europa niech sobie wszystko sprowadza z USA.
                        Rosja od Niemiec niczego nie potrzebuje, wystarczy stymulować rozwój przemyslu, uslug i innego sektora aby ludzie mieli motywację do twórczej pracy.
                        • rosjaiswiat1 Re: Jutro spotkanie w normandzkim formacie 08.12.19, 21:36
                          berek_p napisał:

> Wiesz Igor, kto z nią chociaż przez chwilę wytrzyma nawet w łóżku ?

Znam taki kawal.
                          Zona pyta meza:
                          Co wy, mezczyzny, widzicie w tych mlodych blondynkaach z duzymi piersiami i dlugimi nogami? Przeciez oni maja w glowach pustke?
                          Na to facet odpowiada:
                          My, w odroznieniu od was, ruchamy nie mozgi smile

Wiec jesli Lisa jest ladna kobieta, to na pewno w lozku z niej kazdy wytrzyma smile
                          I prosze na tym ten tamat zamknac i nie wraca do niego.

> Wracając do mojego postu.
                          > Jeśli UE i Niemcy tak wiernie nakładają i chcą nadal nakładać sankcje na Rosję,
                          > twierdzę że na miejscu Putina pomyślałbym aby wstrzymać dostawę wszelkich suro
                          > wców do UE.

Niemcy nakladaja sankcje na Rosje nie z wlasnej woli, a pod przymusem amerykanskim, i cela Amerykanow jest podzielic Europe i Rosje. Wiec to co Ty proponujesz, bedzie spelnieniem marzen Amerykanow. A sankcje, ktore Europa wprowadza przeciwko Rosji, sa bardziej na papierze, niz w rzeczywistosci. Obroty handlowe miedzy Rosja i zachodnia Europa sa na bardzo wysokim poziomie.

> Poza tym od Rosji wszystko kupią Chiny i warto przekierować pociąg w stronę pań
                          > stwa środka.

A po cholere Rosji jest potrzebno, zeby zalezec tylko od jednego kierunku swojego,handlu miedzynarodowego?

> A wiernopoddańcza Europa niech sobie wszystko sprowadza z USA.

Europa doskonale wie o tym, ze USA nie sa wstanie zamienic Rosje.

> Rosja od Niemiec niczego nie potrzebuje, wystarczy stymulować rozwój przemyslu,
                          > uslug i innego sektora aby ludzie mieli motywację do twórczej pracy.

Gdyby Rosja liczyla chociazby 350 mln mieszkancow, to moglaby sobie pozwiloic na taki krok, ale niestety, liczy tylko ca 140 mln.

--
                          • eva15 Obroty handlowe Niemcy-Rosja 08.12.19, 22:13
                            rosjaiswiat1 napisał:

> Niemcy nakladaja sankcje na Rosje nie z wlasnej woli, a pod przymusem amerykans
                            > kim, i cela Amerykanow jest podzielic Europe i Rosje. Wiec to co Ty proponujesz
                            > , bedzie spelnieniem marzen Amerykanow. A sankcje, ktore Europa wprowadza przec
                            > iwko Rosji, sa bardziej na papierze, niz w rzeczywistosci. Obroty handlowe mied
                            > zy Rosja i zachodnia Europa sa na bardzo wysokim poziomie.

Niestety to nieprawda. Obroty handlowe Rosji z E. Zach. to głównie obroty z Niemcami, a te nie są na wysokim poziomie, zwłaszcza w stosunku do ogromnego potencjału. Anglosaskie utrudnianie i hamowanie daje jednak efekty.

Dane za 2018 r:
                            łączny obrót - 61 860 402 mrd. euro, z tego:

export niemiecki do Rosji 25 875 832 mrd. euro, import do Niemiec z Rosji - 35 984 570 mrd. euro

dla przykładu Polska:

łączny obrót - 118 449 329 mrd. euro, z tego:

export niemiecki do Polski - 63 357 903 mrd. euro, import do Niemiec z Polski - 55 091 426 mrd. euro

www.destatis.de/DE/Themen/Wirtschaft/Aussenhandel/Tabellen/rangfolge-handelspartner.pdf?__blob=publicationFile

• eva15 Re: Obroty handlowe Niemcy-Rosja 08.12.19, 22:19
                              W 2012 r. eksport niemiecki do Rosji wynosił 38,1 mrd a w 2018 jak podałam 25,9 mrd., czyli spadł o 12,2 mrd. Jka dotąd nie udało się nadrobić strat, a wszystko dzięki sankcjom, które wcale nie są tylko na papierze.
                            • rosjaiswiat1 Re: Obroty handlowe Niemcy-Rosja 09.12.19, 00:05
                              eva15 napisała:

> rosjaiswiat1 napisał:

> dla przykładu Polska:
                              > łączny obrót - 118 449 329 mrd. euro, z tego:
                              > export niemiecki do Polski - 63 357 903 mrd. euro, import do Niemiec z Polski
                              > - 55 091 426 mrd. euro

Ewa, przeciez jestes madra kobieta, i powinna rozumiec, ze te cyfry oznaczaja tylko to, ze do Polski wedruja z Niemiec podzespoly, a z Polski do Niemiec to, co z tych podzespolow zostalo w Polsce poskrecano.

--
                              • eva15 Re: Obroty handlowe Niemcy-Rosja 09.12.19, 00:38
                                OK, więc porównanie z malutką Holandią, która z całą pewnością nie jest warsztatem wykonawczym niemieckiej produkcji:

obroty handlowe - 188 769 999 mrd. euro
                                eksport niemiecki do Holandii - 91 060 576 mrd. euro, import niemiecxki z Holandii - 97 709 423
                                Link podałam .

• eva15 Re: Obroty handlowe Niemcy-Rosja 09.12.19, 00:43
                                  Nie, Igorze, Twoja teza, że obroty Rosja . EU są duże jest nie do obronienia. Nie są i co gorsza są dużo poniżej możliwości, a to dzięki sankcjom.

Faktem natomiast jest, że mimo sankcji te obroty jednak trochę w porównaniu z 2014 r. wzrosły - o ca 3 mld euro. To prawda, że niemiecki przemysł MIMO sankcji próbuje dalej rozwijać kontakty z Rosją, ale to jest jak bieg u kulami u nóg...
                                  • rosjaiswiat1 Re: Obroty handlowe Niemcy-Rosja 09.12.19, 01:00
                                    eva15 napisała:

> Nie, Igorze, Twoja teza, że obroty Rosja . EU są duże jest nie do obronienia.

Alez to nie jest tematem tego watku, chociaz warto uswiadomic sobie jedna sprawe - same obtoty nic nie znacza, o wiele wazniejsze sa zyski. I jesli zyski z orotu wynosza 5%, to jest jedna sprawa, a jesli 50% to calkiem inna. A oprocz tego nie zapominaj, ze porownywac obtoty miedzy panstwami nalezacymi do jednego pbszaru gospodarczego z obrotami z panstwem z poza tego ukladu gospodarczego, jest manipulacja. Poniewaz wymiana handlowa wewnatrz Unii jest praktycznie tym samym, co wymiana handlowa miedzy subiektami Rosyjskiej Federacji. Jesli chcesz byc objektywna, to porownywaj obroty Rosji z Unia, a obroty Unii z innymi krajami nie nalezacymi do niej.
                                    --
                                    • eva15 Re: Obroty handlowe Niemcy-Rosja 09.12.19, 01:20
                                      OK, tu masz handel Niemcy-USA. USA z tego co wiem nie są w EU:

obroty - 177 833 835 mrd. euro

niemiecki eksport do USA - 113 340 572 mrd. euro
                                      niemiecki import z USA - 64 493 263 mrd. euro

Inny przykład , spoza zachodniej hemisfery - Chiny:

obroty: 199 068 397 mrd. euro
                                      niemiecki eksport do Chin - 93 003 881 mrd. euro
                                      niemiecki import z Chin - 106 064 516 mrd. euro

To nie ma sensu, bym dalej wyliczała po nocy kraje o wysokich obrotach z Niemcami , tak w ramach EU jak i poza nią. Tego jest sporo i sam możesz przeanalizować tabelę, która jest podana w linku. Możesz też oczywiście pozostać przy swoim zdaniu. Ja nikogo od wiary nie nawracam.

• eva15 Re: Obroty handlowe Niemcy-Rosja 09.12.19, 01:27
                                      rosjaiswiat1 napisał:

> Alez to nie jest tematem tego watku, chociaz warto uswiadomic sobie jedna spraw
                                      > e - same obtoty nic nie znacza, o wiele wazniejsze sa zyski. I jesli zyski z or
                                      > otu wynosza 5%, to jest jedna sprawa, a jesli 50% to calkiem inna.

Tak, jeśli masz dane na ten temat, to wiesz więcej niż ja.
                              • eva15 Re: Obroty handlowe Niemcy-Rosja 09.12.19, 00:49
                                Ty też jesteś mądry a kompletnie zignorowałeś fakt, że obroty Rosji z Niemcami spadły od wprowadzenia sankcji o 12, 2 mrd. euro.
                                Niezależnie od tego co się w Polsce dzieje, bo to w sumie dla Rosji bez znaczenia.
                                • rosjaiswiat1 Ewa, wiesz w czym Twoj problem? 09.12.19, 11:09
                                  Ty bardzo czesto zakladasz bledna teze, i bronisz ja, jak wolnosci. smile
                                  Otoz, ja pisalem o obrotach handlowych miedzy Roja a Europa zachodnia, w domysle Unia Europejska, a Ty caly czas piszesz o obrotach niemieckich z innymi krajami. Ty blednie zalozyla, ze obroty rosyjsko-niemieckie sa tozsame z obrotami rosyjsko-europejskimi, i dalej zrobilo sie smiesznie. Podana przez Ciebie liczba obrotow niemiecko0rosyjskich, jest sporo mniejsza, niz nadwyzka rosyjska w handlu z UE, a obrot za 2018 roku miedzy Rosja i EU jest czterokrotnie wyzszy, niz podany przez Ciebie.

--
                                  • eva15 Re: Igor, co mi wmawiasz? 09.12.19, 19:23
                                    rosjaiswiat1 napisał:

> Ty bardzo czesto zakladasz bledna teze, i bronisz ja, jak wolnosci. smile
                                    > Otoz, ja pisalem o obrotach handlowych miedzy Roja a Europa zachodnia, w domysl
                                    > e Unia Europejska, a Ty caly czas piszesz o obrotach niemieckich z innymi kraja
                                    > mi. Ty blednie zalozyla, ze obroty rosyjsko-niemieckie sa tozsame z obrotami ro
                                    > syjsko-europejskimi, i dalej zrobilo sie smiesznie.
                                    Podana przez Ciebie liczba
                                    > obrotow niemiecko0rosyjskich, jest sporo mniejsza, niz nadwyzka rosyjska w hand
                                    > lu z UE, a obrot za 2018 roku miedzy Rosja i EU jest czterokrotnie wyzszy, n
                                    > iz podany przez Ciebie.

Smiesznie jest, bo nie zrozumiałeś, o czym piszę. Niemcy odpowiadają za ponad 1/4 obrotów całej Unii, to znaczy, że Niemcy same mają ca 25%-30 udziału w eksporcie, a 27 (!!) pozostałych państw do kupy biorąc pozostałe 70- 75%. W przypadku Chin eksport niemiecki stanowi prawie połowę (!) eksportu całej Unii.
                                    Nijak nie zakładałam, że obroty niemieckie są tożsame z unijnymi, podawałam PRZYKŁAD Niemiec jako największego eksportera i importera zresztą też. Trudno bym podawała wszystkie kraje z osobna, nawet te, które mają małe obroty z Rosją. Wyniki niemieckie mają największy wpływ na wyniki całej Unii dlatego zajęłam się Niemcami a nie np. wymianą handlową między Luxemburgiem a Rosją.

Poniżej w kolejnym poście podałeś dane dla całej Unii i podkreśliłeś, że Rosja jest 4. co do wielkości partnerem. To zrozumiałe, bowiem:

jeśli z 28 państw zrobi się sztucznie jedno to automatycznie odpada 27 partnerów handlowych i Rosja przesuwa się wskutek tego na wysokie miejsce. Jeśli rozpatrywać każde państwo unijne z osobna to wówczas po stronie partnerów handlowych jest oczywiście 27 partnerów więcej i Rosja przesuwa się na dalsze miejsce.

Rosja ma dodatnie saldo tak z Niemcami jak i całą Unią, wcale temu nie przeczę, tabelę co do Niemiec podałam. To zrozumiałe - Rosja zaopatruje Unię (znów głównie Niemcy) w ropę i gaz. Ponieważ są sankcje, eksport niemiecki ( i automatycznie ogólnounijny) się zmniejszył i saldo na korzyść Rosji (jednocześnie na niekorzyść Niemiec a i całej Unii) wzrosło. Inaczej jest z Chinami - drugim obok Rosji krajem o wysokiej nadwyżce w handlu z Unią i znów - głównie z Niemcami. Ale tu sytuacja jest odwrotna niż w przypadku Rosji - ujemne dla Niemiec saldo zmniejsza się z roku na rok, bo Niemcy mogą w miarę swobodnie eksportować swe produkty do Chin.

Podsumowując: 1. - Rosja ma wtedy wysoką pozycję na liście, jeśli z 28 państw unijnych zrobi się jedno.
                                    2. Wysoka nadwyżka Rosji (dodatnie saldo) wynika w sposób decydujący ze sprzedaży ropy i gazu. Jak widać w "Twojej" czyli unijnej tabelce 2/3 obrotów EU-Rosja to sprzedaż rosyjskich surowców energetycznych (i pewnie trochę też produktów pochodnych) .
                                    Ciekawe w tej tabelce jest jeszcze jedno: o ile cała Unia ma -83 mrd. euro na minus, o tyle Niemcy tylko 10 mrd. euro (vide "moja" tabelka).

• rosjaiswiat1 Nic Tobie nie wmawiam, Ewa 09.12.19, 19:51
                                      eva15 napisała:

> Smiesznie jest, bo nie zrozumiałeś, o czym piszę

Nie, Ewa, ja doskonale zrozumialem o czym Ty piszesz, bo trudno jest nie zrozumiec tego bardzo prostego Twojego tekstu:" Niestety to nieprawda. Obroty handlowe Rosji z E. Zach. to głównie obroty z Niemcami,"
                                      Otoz, obroty Rosji z Unia stanowia nie glownie obroty z Niemcami, poniewaz na Niemcy przypada 1/4 obrotow. Co oczywiscie robi Niemcy najwiekszym partnerem Rosji w Unii, ale nie uprawnia mowic, ze obroty z Unia, to glownie obroty z Niemcami.

.> Niemcy odpowiadają za ponad 1/4 obrotów całej Unii, to znaczy, że Niemcy same mają
                                      > ca 25%-30 udziału w ekspo
                                      > rcie, a 27 (!!) pozostałych państw do kupy biorąc pozostałe 70- 75%.

I co w tym odkrywczego?

> W przypadk
                                      > u Chin eksport niemiecki stanowi prawie połowę (!) eksportu całej Unii.

A co to ma do naszej dyskusji o obrotach Rosji z Unia?

> Nijak nie zakładałam, że obroty niemieckie są tożsame z unijnymi, podawałam
                                      > PRZYKŁAD Niemiec jako największego eksportera i importera zresztą też.

A co z Twoimi slowami, ze wymiana handlowa Rosji z Unia, to glownie wymiana handlowa z Niemcami?

Ewa, ty niefortunnie uzyla slowo, i przez to doszlo do nieporozumienia, wiec odpusc, i przyznaj, ze obroty Rosji z Unia Europejska sa na wysokim poziomie. To naprawde nie jest pryncypialne, i nie ma wiele wspolnego z tym, o czym dyskutujemy w tym watku.

> Podsumowując: 1. - Rosja ma wtedy wysoką pozycję na liście, jeśli z 28 państw u
                                      > nijnych zrobi się jedno.

Przeciez pisalem o wymianie handlowa Rosji z Unia Europejska. Wiec o co Tobie chodzi?

> 2. Wysoka nadwyżka Rosji (dodatnie saldo) wynika w sposób decydujący ze sprzed
                                      > aży ropy i gazu. Jak widać w "Twojej" czyli unijnej tabelce 2/3 obrotów EU-Ros
                                      > ja to sprzedaż rosyjskich surowców energetycznych (i pewnie trochę też produktó
                                      > w pochodnych) .

I co, to w jakis sposob zabrania mnie twierdzic, ze Rosja ma duze obroty z Unia Europejska?

> Ciekawe w tej tabelce jest jeszcze jedno: o ile cała Unia ma -83 mrd. euro na
                                      > minus, o tyle Niemcy tylko 10 mrd. euro (vide "moja" tabelka).

A to naprawde jest warte uwagi. I tlumaczy sie dosc prosto -Niemcy dla Rosji sa praktycznie jedynym partnerem w Unii, ktory ma cos do zaoferowania.

I na koniec, Ewa. Ja naprawde nie rozumiem dlaczego Ty tak zawziecie zabrala sie mnie udowadniac to, ze ja nie mam racji, przy tym okazalo sie, ze w sumie ja mialem pelne prawo uzyc okreslenia:" Obroty handlowe miedzy Rosja i zachodnia Europa sa na bardzo wysokim poziomie." Bo oni wlasnie takimi i sa, co wynika z oficjalnej statystyki Unii Europejskiej.

--
                                      • eva15 Re: Nic Tobie nie wmawiam, Ewa 09.12.19, 20:17
                                        rosjaiswiat1 napisał:

> Nie, Ewa, ja doskonale zrozumialem o czym Ty piszesz, bo trudno jest nie zrozum
                                        > iec tego bardzo prostego Twojego tekstu:" Niestety to nieprawda. Obroty handlo
                                        > we Rosji z E. Zach. to głównie obroty z Niemcami,"
                                        > Otoz, obroty Rosji z Unia stanowia nie glownie obroty z Niemcami, poniewaz na N
                                        > iemcy przypada 1/4 obrotow.

Oczywiście, że to głównie obroty z Niemcami, bo na każdy inny kraj unijny przypadają albo średnie albo małe lub bardzo małe udziały.

> .> Niemcy odpowiadają za ponad 1/4 obrotów całej Unii, to znaczy, że Niemcy
                                        > same mają
                                        > > ca 25%-30 udziału w ekspo
                                        > > rcie, a 27 (!!) pozostałych państw do kupy biorąc pozostałe 70- 75%.
                                        >
                                        > I co w tym odkrywczego?

No jakoś nie rozumiesz, że każdy z tyhc pozostałych krajów ma dużo mniejsze udziały, niektóre kraje wręcz bardzo małe.

> > W przypadk
                                        > > u Chin eksport niemiecki stanowi prawie połowę (!) eksportu całej Unii.
                                        >
                                        > A co to ma do naszej dyskusji o obrotach Rosji z Unia?
                                        >
                                        > > [b]Nijak nie zakładałam, że obroty niemieckie są tożsame z unijnymi, poda
                                        > wałam
                                        > > PRZYKŁAD Niemiec jako największego eksportera i importera zresztą też. [/
                                        > b]
                                        >
                                        > A co z Twoimi slowami, ze wymiana handlowa Rosji z Unia, to glownie wymi
                                        > ana handlowa z Niemcami?

To jest nadal prawda. Jeśli rozbić EU na kraje, to najpierw są Niemcy w eksporcie do Rosji a potem długo, długo nic i potem różne inne kraje. Ty cały czas rozumujesz jakby były 2 kraje - z jednej strony Niemcy z drugiej cała reszta Unii. Nie - podział udziałów na kraje oznacza, że jest 28 krajów i każdy ma swoje obroty, tudzież eksport (bo parciej o tym mówimy) do Rosji.

> Ewa, ty niefortunnie uzyla slowo, i przez to doszlo do nieporozumienia, wiec o
                                        > dpusc, i przyznaj, ze obroty Rosji z Unia Europejska sa na wysokim poziomie. To
                                        > naprawde nie jest pryncypialne, i nie ma wiele wspolnego z tym, o czym dyskutu
                                        > jemy w tym watku.
                                        >
                                        > > Podsumowując: 1. - Rosja ma wtedy wysoką pozycję na liście, jeśli z 28 pa
                                        > ństw u
                                        > > nijnych zrobi się jedno.
                                        >
                                        > Przeciez pisalem o wymianie handlowa Rosji z Unia Europejska. Wiec o co Tobie chodzi?

Czy ja piszę coś innego?
                                        >
                                        > > 2. Wysoka nadwyżka Rosji (dodatnie saldo) wynika w sposób decydujący ze
                                        > sprzed
                                        > > aży ropy i gazu. Jak widać w "Twojej" czyli unijnej tabelce 2/3 obrotów
                                        > EU-Ros
                                        > > ja to sprzedaż rosyjskich surowców energetycznych (i pewnie trochę też pr
                                        > oduktó
                                        > > w pochodnych) .
                                        >
                                        > I co, to w jakis sposob zabrania mnie twierdzic, ze Rosja ma duze obroty z Unia
                                        > Europejska?

A kto Ci broni? Ja tylko wyjaśniam, na czym polega import z Rosji.

> > Ciekawe w tej tabelce jest jeszcze jedno: o ile cała Unia ma -83 mrd. eu
                                        > ro na
                                        > > minus, o tyle Niemcy tylko 10 mrd. euro (vide "moja" tabelka).
                                        >
                                        > A to naprawde jest warte uwagi. I tlumaczy sie dosc prosto -Niemcy dla Rosji sa
                                        > praktycznie jedynym partnerem w Unii, ktory ma cos do zaoferowania.

No popatrz, czyli reszta Unii jednak się mało liczy...

> I na koniec, Ewa. Ja naprawde nie rozumiem dlaczego Ty tak zawziecie zabrala si
                                        > e mnie udowadniac to, ze ja nie mam racji, przy tym okazalo sie, ze w sumie ja
                                        > mialem pelne prawo uzyc okreslenia:" Obroty handlowe miedzy Rosja i zachodnia E
                                        > uropa sa na bardzo wysokim poziomie." Bo oni wlasnie takimi i sa, co wynika z o
                                        > ficjalnej statystyki Unii Europejskiej.

Igor, sama statystyka nie wystarcza, potrzebna jest jej interpretacja, te liczby to prawda , ale bez wyjaśnień co za nimi stoi niewiel to daje dla rozeznania sytuacji. Jeśli z 28 krajów robi się jeden, to jest jak w tabelce.

• rosjaiswiat1 Re: Nic Tobie nie wmawiam, Ewa 09.12.19, 20:49
                                          eva15 napisała:

> Oczywiście, że to głównie obroty z Niemcami, bo na każdy inny kraj unijny przyp
                                          > adają albo średnie albo małe lub bardzo małe udziały.

Nie , Ewa, to nie glownie obroty z Niemcami, bo na Niemcy przypada 1/4 obrotu. A moze ja nie roumiem znaczenie slowa glownie?Sprawdze w necie.
                                          głównie «zwłaszcza, przede wszystkim, przeważnie»
                                          A jednak dobrze rozumiem znaczenie tego slowa.

> No jakoś nie rozumiesz, że każdy z tyhc pozostałych krajów ma dużo mniejsze udz
                                          > iały, niektóre kraje wręcz bardzo małe.

A przeciez ja pisalem o obrotach z Unia, ktore sumuja sie. Ja nie pisalem o tym, ze Rosja ma bardzo duze obrpoty z Niemcami, a tylko pisalem o calej Unii.
                                          >

> [b]Nijak nie zakładałam, że obroty niemieckie są tożsame z unijnymi
                                          > , podawałam PRZYKŁAD Niemiec jako największego eksportera i importera zresztą też. [/ b]

Ale na podstawie tego PRZYKLADU Ty stwierdzila, ze ja nie mam racji, A przeciez ja mialem pelne prawo napisac, ze obroty handlowe Rosji z Unia sa na bardzo wysokim poziomie.

> To jest nadal prawda. Jeśli rozbić EU na kraje, to najpierw są Niemcy w eksporc
                                          > ie do Rosji a potem długo, długo nic i potem różne inne kraje.

Ale ja caly czas powtarzam Tobie, ze ja pisalem o obrotach Rosji z Unia. I niewazne, jak male sa obroty poszczegolnych krajow z Rosja, w sumie to daje duza liczbe.

>Ty cały czas ro
                                          > zumujesz jakby były 2 kraje - z jednej strony Niemcy z drugiej cała reszta Unii

Ewa, naprawde, to juz robi sie nie zbyt sympatycznie. Ja pisalem o obrotach Rosji z Unia. I mialem do tego pelne prawo, poniewaz Unia Europejska jest wspolnym obszarem gospodarczym, i tak jest uwzgledniany w statystykach.

> A kto Ci broni? Ja tylko wyjaśniam, na czym polega import z Rosji.

I Ty na serrio uwazasz, ze ja tego nie znam?

> No popatrz, czyli reszta Unii jednak się mało liczy...

Jak to sie nie liczy. Liczy sie, i to bardzo, poniewaz Rosja dostaje od tych krajow potezne pieniedzy, a wydaje je tam gdzie chce. Bo handel polega przede wszystkim na tym, zeby moc sprzedac swoj towar. Rosja sprzedaje tym nic nie znaczacym panstwam swoich towarow wiecej, niz od nich kupuje, i dlatego ma wolna kase, a Polska nie wie co zrobic ze swoimi jablkami.

> Igor, sama statystyka nie wystarcza, potrzebna jest jej interpretacja, te liczb
                                          > y to prawda , ale bez wyjaśnień co za nimi stoi niewiel to daje dla rozeznania
                                          > sytuacji. Jeśli z 28 krajów robi się jeden, to jest jak w tabelce.

Ewa, to slowobludzie. Ja napisalem o tym, jakie sa obroty miedzy Rosja i Unia, a Ty stwierdzila, ze oni sa tak naprawde male, izaczela mnie wklejac dane z obrotow Rosji z Niemcami.
                                          Ewa, ja mialem w 100% racje piszac, ze obroty miedzy Rosja i Europa sa na bardzo wysokim poziomie, i tego nie zmieni to, ze Ty probujesz mnie wmowic, ze to glownie obroty z Niemcami.
                                          --
                            • rosjaiswiat1 Ewa, ta informacja przyda sie Tobie 09.12.19, 01:29
                              eva15 napisała:

> Niestety to nieprawda. Obroty handlowe Rosji z E. Zach. to głównie obroty z Nie
                              > mcami, a te nie są na wysokim poziomie, zwłaszcza w stosunku do ogromnego poten
                              > cjału. Anglosaskie utrudnianie i hamowanie daje jednak efekty.

Otoz, Ewa, Rosja jest 4 pod wzgledem wielkosci obrotow partnerem Unii. Wiecej o tym przeczytaj tu:
                              ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=International_trade_in_goods_-_a_statistical_picture
                              Jak sama mozesz zauwazyc, Rosja ma ogromna nadwyzke w handlu z Europa. Wiec ja obronilem swoje twierdzenie, chociaz nie mialem takiego zamiaru.

--
                          • berek_p Re: Jutro spotkanie w normandzkim formacie 08.12.19, 22:23
                            Z jednej strony fajnie wiedziec jak Lisa wygląda.
                            A może piękna jak modelka.
                            Wracając do spraw politycznych i sankcji nakładanych na Rosję.
                            Opowiem kawał jak to jest między ludźmi smile
                            - podchodzi facet do barmana i mówi,
                            Jak nasika do szklanki to wygra 100 dolarów .
                            Sika w barze na ściany, na sufit, na lade, na twarz barmana, tylko nie do szklanki.
                            A barman cieszy się i śmieje.
                            Kiedy już skończył, osikał wszystko dookoła, w tym barmana, tylko nie do SZKLANKI.
                            - widząc jak barman cieszy się, podchodzi do niego i MÓWI
                            - widzisz tamtych 3 facetów przy stoliku, z każdym z nich zalożyłem się o 100 dolców,
                            że osikam cały bar, w tym barmana,
                            a barman jeszcze będzie cieszył się jak dziecko,że wygrał te 100 pieprzonych dolćow wink
                            I tak jest w dzisiejszej polityce.
                            Jankesi szczają na rosjan, a rosjanie jeszcze są gotowi im we wszystkim służyć, a także dostarczać surowce.
                            Czy Igor byłbyś w stanie współpracować z kimkolwiek, kto działa na Twoją szkodę ?
                            • rosjaiswiat1 Re: Jutro spotkanie w normandzkim formacie 09.12.19, 00:25
                              berek_p napisał:

> Z jednej strony fajnie wiedziec jak Lisa wygląda.
                              > A może piękna jak modelka.

Prosilem, zeby do tego tematu nie wracac. Ale jak juz Ty znow cos napisales, to nie moge nie powiedziec, ze jestem wprawie pewny, ze tak wlasnie ona i wyglada smile

> Wracając do spraw politycznych i sankcji nakładanych na Rosję.
                              > Opowiem kawał jak to jest między ludźmi smile

Kawal ten opowiedzial Tarantino w filmie Desperado.

> I tak jest w dzisiejszej polityce.
                              > Jankesi szczają na rosjan, a rosjanie jeszcze są gotowi im we wszystkim służyć,

Rosjanie? Ty nie pomylles sie

> Czy Igor byłbyś w stanie współpracować z kimkolwiek, kto działa na Twoją szkodę ?

Stosunki miedzypanstwowe, to nie zabawa w piaskownice. I jesli Amerykanie, jako przyklad, sa gotowi placic gruba kase za dostarczone silniki rakietowe, to chetnie im sprzedam, i to z dwoch powodow:
                              - to daje mnie kase;
                              - lepiej niech Amerykanie pakuja kase w moj przemysl, niz traca ta kase na produkcje wlasnych silnikow.
                              Tak samo bede chetnie z nimi wspolpracowac w tych dziedzinach, ktore sa dla mnie oplacalne. Oczywisice gdy dojdzie do otwartego konfliktu, z uzyciem wojska, wtedy wszystko zmienia sie. I oprocz tego ja zawsze bede pamietac o tym, ze na mnie, jako jednego z tych kto ma mozliwosc zniszczyc nasza cywilizacje, lezy olbrzymia odpowiedzialnosc. I jestem pewien, ze taka sama odpowiedzialnosc lezy na Amerykanach, i oni rowniez to rozumia, lub przynajmniej boja sie zniknac wraz z reszta planety.
                              Co do tego, ze Amerykanie szczaja na Rosjan, to piszesz kompletna bzdure - Amerykanie boja sie Rosjan, i szczaja po wlasnych nogach ze strachu. smile

--
                              • berek_p Re: Jutro spotkanie w normandzkim formacie 09.12.19, 09:07
                                Igor, ten kawał jest z filmu Tarantino i zawsze porównuję do polaków którzy cieszą się z różnych unijnych dotacji,a przy tym nie muszą ciężko pracować i rozwijać się aby mieć więcej pieniędzy jak tych 3 gości przy stoliku.
                                Tym barmanem oczywiście jest Polska.
                                Ja doskonale pamiętam co działo się z urzędnikami którzy na wieść o dotacjach doprowadzili do zachwaszczenia całego kraju.
                                Natomiast Rosja powinna przeciwnika traktować adekwatnie włącznie z blokadą gospodarczą.
                                Fajnie że czasem różnimy się i ciekawe jak byśmy zmienili się będąc na stanowiskach Trumpa i Putina. smile
                                • rosjaiswiat1 Re: Jutro spotkanie w normandzkim formacie 09.12.19, 11:16
                                  berek_p napisał:

> Igor, ten kawał jest z filmu Tarantino

Przeciez wiem o tym.

> Natomiast Rosja powinna przeciwnika traktować adekwatnie włącznie z blokadą gos
                                  > podarczą.

I tak wlasnie robi - zawsze odpowiada lustrzanie na kazde zlowrogie dzialanie.

> Fajnie że czasem różnimy się i ciekawe jak byśmy zmienili się będąc na stanowis
                                  > kach Trumpa i Putina. smile

Bardzo cenie tych forumowicze, z ktorymi mam rozne poglady na kazda sprawe, bo wtedy jest o czym dyskutowac. Bo gdyby wszyscy z soba zgadzali sie, to dyskusja sprowadzilaby sie tylko do stwierdzenia - masz racje.
                                  Co do tego jak bysmy zmienili sie bedac prezydenatami USA i Rosji.
                                  Sadze, ze ja, jako prezydent Rosji, nie musialbym zmienic sie, natomiast Ty,jako prezydent USA, gdyby chcial ujsc z zyciem, musialbys bardzo zmienic sie smile

--
      • rosjaiswiat1 Re: Jutro spotkanie w normandzkim formacie 08.12.19, 19:18
        eva15 napisała:

> Jedzie, bo inaczej powiedziano by, że Rosja torpeduje to spotkanie.

Nie o to chodzi. Putin poprzednie spotkania olewal, wysylajac swoich ministrow.

> Z tego co aktualnie widać, to nacisk na Rosję rośnie. Nagle rozdmuchano sprawę
        > zabitego Gruzina do rangi drugiego Skripala.

To nie ma nic wspolnego z normadzkim formatem. To nadal walka z NS 2, i tylko pokazuje, ze niemiecki system jest w duzym stopniu pod kontrola Amerykanow. I jestem pewien, ze Merkel byla zaskoczona wywlekaniem tej starej sprawy z przed pol roku, a Putin doskonale wie o co chodzi, i dlatego Rosja, jak na razie, nie zareagowala na wydalenie dwoch rosyjskich dyplomatow. Reakcja Rosji bedzie zalezec od tego, jak beda posuwac sie sprawy drugiej polnocnej rury.

--
          • eva15 Re: Jutro spotkanie w normandzkim formacie 08.12.19, 21:14
            Niemniej - ten mord na Gzuzinie jest też przydatny przy tym spotkaniu. Heiko Maas (min. spraw zagranicznych) już obwieścił, że akurat teraz są trudne pytania do wyjaśneinia w sparwie tego mordu:

Überschattet wird der Gipfel von der diplomatischen Krise zwischen Deutschland und Russland nach der Ausweisung zweier russischer Diplomaten im Zusammenhang mit dem mutmaßlichen Auftragsmord an einem Georgier. "Trotz der schwerwiegenden Fragen, die wir zwischen Berlin und Moskau gerade zu besprechen haben – am Montag geht es vor allem darum, dass das fast alltägliche Blutvergießen auf europäischem Boden endlich gestoppt wird", sagte Maas dazu.

www.arte.tv/de/afp/neuigkeiten/maas-verlangt-vor-ukraine-gipfel-staerkeres-entgegenkommen-moskaus

• lubat Re: Jutro także decyzja WADA... 08.12.19, 20:38
      ...dotycząca udziału Rosji w kolejnych olimpiad - letniej i zimowej. Z komentarza, jaki dzisiaj wygłosił Dmitrij Kisieljow, wynika, że mogą (za przeproszeniem) udupić Rosję. Nie bardzo to wszystko zrozumiałem, ale z tego co do mnie dotarło, wynika, że Wiadome Siły Dobra i Demokracji penetrowały system informatyczny Rosyjskiej Agencji Antydopingowej i umieszczały tam różne obciążające Rosjan dane. I to w sposób niezauważalny dla rosyjskiej strony.
      Jeśli coś takiego mogą niezauważalnie zrobić w dosyć prestiżowej sprawie, to może i penetrują np. rosyjski sztab generalny.
        • rosjaiswiat1 Re: Jutro także decyzja WADA... 09.12.19, 11:17
          berek_p napisał:

> Być może to powód dlaczego USA interesują się rosyjskimi hackerami.
          > Rosja powinna uczynić podobnie, wyłapać hackerów z USA.

A wiesz, berek, ze pierwszym w historii hackerem byl Rosjanin, i bylo to jeszcze za czasow ZSRR?

--
          • berek_p Re: Jutro także decyzja WADA... 09.12.19, 11:43
            Nie wiem. Nie jestem wszechwiedzący,ani encyklopedią.
            Wracając do informatyki chciałbym poznać rosyjskie oprogramowanie z zakresu kompilatory C++, projektowanie jachtów, oraz tworzenie schematów elektronicznych i płyt PCB.
            • rosjaiswiat1 Re: Jutro także decyzja WADA... 09.12.19, 11:54
              berek_p napisał:

> Nie wiem. Nie jestem wszechwiedzący,ani encyklopedią.

Nie dziwie sie, o tym nie wiele ludzi na swiecie wiedza, chcociaz rosyjskie programisci sa uwazani za jednych z najlepszych na swiecie.

> Wracając do informatyki chciałbym poznać rosyjskie oprogramowanie z zakresu kom
              > pilatory C++, projektowanie jachtów, oraz tworzenie schematów elektronicznych i
              > płyt PCB.

I w czym problem? To mozesz zrobic nie odchodzac od komputera. Skorzystaj z wyszukiwarki yandex:
              yandex.com/

--
      • monalisa2016 Re: Tak po cholere Putin jedzie do Paryzu? 08.12.19, 21:09
        Przeciez byl meldung ze rosyjska strona nie potwierdzila jeszcze przybycia na te spotkanie, zmienilo sie cos? Peskow albo Lawrow (dokladnie nie pamietam) wyraznie powiedzial ze z pustymi rekoma, z niewypelnionymi postulatami dopasowanymi do europejskiej unii (Ukraina sie zobowiazala) nie ma co rozmawiac. Dalej nie sledzilam wydarzen z wzgledu na inne wazniejsze.

--
        Ciekawe Info.
          • monalisa2016 Re: Tak po cholere Putin jedzie do Paryzu? 08.12.19, 21:35
            O ile sie nie myle Sputnik o tym informowal.

Ooooo, jak juz tego widze ze modli sie o normandzki format to juz wszystko wiem. Sardynia (Wlochy) tez chce juz rzadzic i nakazywac kogo Wlosi maja wybierac, co jeszcze wpadnie temu czlowiekowi do glowy. Moim papierzem jest Benio a nie zlewicowany jezuita wypaczajacy katolicka wiare Franio!!!

de.sputniknews.com/panorama/20191208326078363-papst-betet-fuer-erfolge-von-normandie-gespraech/
            --
            Ciekawe Info.
                • rosjaiswiat1 Re: Igor, skończ z tą przepychanką 09.12.19, 00:07
                  eva15 napisała:

> Igor, skończ z tą przepychanką i powiedz, czemu Twoim zdaniem Putin osobiście t
                  > am jedzie.

Ewa, jesli ja to napisze, to dyskusja bedzie toczyc sie wylacznie wokol moich slow. A ja chce wiedziec, co inni mysla o tym, a nie co oni mysla o moim toku rozumowaniu.

--
                        • rosjaiswiat1 Wystawiam sie na ostrzal :-) 09.12.19, 11:38
                          rosjaiswiat1 napisał:

> Wiec bede znow zmuszony wystawic sie na ostrzal smile

Poniewaz nikt, oprocz Ewy, nie mial odwagi odpowiedziec na moje pytanie, bede zmuszony sam na niego odpowiedziec.
                          Pytanie brzmialo: Po cholere Putin jedzie do Paryzu?

Otoz, Putin jedzie do paryzu, bo wie, ze moze tam tylko wygrac, on nie ma obecnie zlych kart.
                          A teraz wiecej o tym.
                          Podstawa kazdych rozmow sa ustalenia z Minsku, i jesli Zielenski bedzie ich trzymac sie, to Putin juz moze swietowac zwycienstwo.I moze zajac sie bezposrednimi relacjami rosyjsko-europejskimi, a okazja bedzie, poniewaz bedzie miec przed soba merkel i Macrona. Ale na to, ze Ukraina bedzie trzymac sie porozumien z Minska sa zbyt male szanse - Zielenski juz oglosil, ze ustalenia z Minsku sa dla niego nie do przyjecia.
                          Putina zadowoli i taki rozwoj sytuacji - Zielenski patrzac w oczy Merkel i Macron mowi, ze ustalenia z Minsku dla niego sa warte tyle co zuzyty paier toaletowy, i w ten sposob podtwierdzi to, co caly czas twierdzi Rosja: Ukraina nie jest wstanie spelnic wzietych na siebie zobowiazan, a to pozwoli Putinowi rozmowiac z Merkel i Macronem bez udzialu Zielenskiego. A pogadac maja o czym, i Ukraina nie jest najwazniejsza.
                          Wiec Putin jedzie do Paryzu, zeby pogadac z europejskimi liderami o bardzo istotnych, z punktu widzenia Moskwy, sprawach, a to co dzieje sie na Ukrainie, bedzie tylko powodem tego spotkania.

--
                          • berek_p Re: Wystawiam sie na ostrzal :-) 09.12.19, 11:51
                            Igor,to nic nie zmienia.
                            Wiesz doskonale że Merkel nawołuje Rosję do wcielenia postanowień z Mińska.
                            Będzie fiasko rozmów i być może kolejne sankcje na Rosję.
                            O ile nowych nie wprowadzą, będą przedłuzać obecne.
                            A wiesz doskonale że aby Rosja wywiązała się z postanowień z Mińska musi oddać Krym Ukrainie.
                            I dopiero jak na Krymie pojawią się amerykańskie bazy,być może sankcje na Rosję będą zniesione.
                            Tak to wszystko leci.
                            A na Krymie Rosja będzie budować swoje Mistrale a po nich lotniskowce.
                            Więc Krym będzie rosyjski,a sankcje nie zostaną zniesione.
                            I wojna na Ukrainie będzie toczyła się tak długo jak sami ukraińcy poproszą Rosję o wyzwolenie.
                            Inny scenariusz też możliwy.
                            Pożyjemy zobaczymy smile
                            • rosjaiswiat1 Re: Wystawiam sie na ostrzal :-) 09.12.19, 12:28
                              berek_p napisał:

> Igor,to nic nie zmienia.
                              > Wiesz doskonale że Merkel nawołuje Rosję do wcielenia postanowień z Mińska.

A jak ona bedzie robic to nadal, gdy Zielenski odmowi ich wcielenia? Po tym juz bedzie bardzo trudno wmawiac innym, ze to Rosja czegos nie spelnia.

> Będzie fiasko rozmów i być może kolejne sankcje na Rosję.

A jaki powod dla kolejnych sankcje?

> O ile nowych nie wprowadzą, będą przedłuzać obecne.

I o to modla sie rosysjscy producenci. Gdy Putin spotkal sie z rosysjkimi producentami, to on na poczatku oglosil, ze ma dla nich dobre nowiny - UE znow przedluzyla sankcje. smile

> A wiesz doskonale że aby Rosja wywiązała się z postanowień z Mińska musi oddać
                              > Krym Ukrainie.

Ja tego nie wiem, i chyba nikt oprocz Ciebie tego nie wie. Porozuminia z Minsku w zaden sposob nie maja nic wspolnego z Krymem. Sankcje za Krym to calkiem inna sprawa.

> Więc Krym będzie rosyjski,a sankcje nie zostaną zniesione.

Sankcje maja to do siebie, ze do nich wszyscy przyzwyczajaja sie, i efekt od nich schodzi na zero.

> I wojna na Ukrainie będzie toczyła się tak długo jak sami ukraińcy poproszą Rosję o wyzwolenie.

Rosja nie bedzie wyzwalac Ukraine, to zrobia sami Ukraincy, oczywiscie przy pomocy Rosji.

> Inny scenariusz też możliwy.

Nie, zaden inny scenariusz nie jest mozliwy.

> Pożyjemy zobaczymy smile

A z tym nie bede klocic sie.

--
                            • rosjaiswiat1 Re: Wystawiam sie na ostrzal :-) 10.12.19, 12:26
                              eva15 napisała:

> Wg mnie najważniejszą sprawą jest NS2,

Przeciez o tym i pisze, ze dla Putina wazniejszym bylo sptkanie z przywodcami europejskimi.

> ale tu Putin nie może liczyć na pomoc Macrona.

A niby czemu? Czy Ty, Ewa, uwazasz, ze Francja nie kupuje gaz od Rosji? A moze francuskie firmy nie biora udzialu w ich budowie? Czy wiesz, ze polpanstwowa francuska Engie jest jednym z glownych uczestnikiem tego projektu? Nie, Francja jest zainteresowana w budowie NS 2, i bardzo chce zwiekszenie dostaw rosyjskiego gazu.

>Wszystko co służy Niemcom, jest dla Macrona płachtą na byka.

To prawda, ale Francja rowniez jest zainteresowana w budowie NS 2, a biorac pod uwage to, ze Merkel i Macron kazdy po swojemu widzi role swoich panstw w tym projekcie, Putin bardzo dobrze moze rozegrac ich wzajemne animozja.

--
    • rosjaiswiat1 Rahr o wizycie Zielenskiego w Paryzu 09.12.19, 12:18

Zeby nikt mnie nie krytykowal, przetlumacze tem material wideo:

"Przyjechac do Paryza i wyjechac z pustymi rekami sie nie uda, bo jesli Ukraina nie zgodzi sie, to ona juz bedzie ogloszona winowajca wstrzymania Minskich porozumien.Jej wybaczyly za Poroszenko, ale teraz oczekiwania na Zachodzie inne. Zachód chce, aby proces poruszył się. Makron chce nawiazac stosunki z Rosja, wzmacniac Europę, a nie osłabiac jej stałym konfliktem…

Nie mozna zapomniec i pania Merkel, ona wymyslila caly ten proces, i dobrze, ze sobie wymyslila, bo z jej punktu widzenia, w taki sposob, zostala zatrzymana wielka wojna europejska, ktora mogla sie zdarzyc. Ta sama Trzecia wojna swiatowa, gdyby w jakis sposób amerykanscy i rosyjscy zolnierze zaczeli do siebie strzelac.
      Merkel wszystko rozumiala, wiec wymyslila ten Minsk, i ona go chce zakonczyc pozytywnie.
      U niej w polityce wewnetrznej kolosalne problemy. Niemcy nie zapomna jej ten kryzys migracyjny, stracila bardzo duze wsparcie. Ona chce sie ladnie wyjsc z gry i wejsc w historie. Do tego potrzebny jej ogromny sukces polityki zagranicznej…
      Wiec bedzie naciskac na strone ukrainska. Jesli strona ukrainska nie bedzie sie zgadzac.

Zaklada on, ze Zielenski musi zgodzic sie na federalizacje.

"On ma pelne prawo starac sie z Donbasu dogadac sie, ale wlasnie na takiej podstawie: zwracajac sie do ludzi, dajac im amnestie, prawa w ramach autonomii.

Ukraina uwaza, ze nie jest to w jej interesie. Uwazam, ze jest to w jej interesie, by pomyslec o federalnej modelu nie tylko Zachodu, ale i Wschodu Ukrainy, bo to panstwo jest zbyt duze i zbyt roznorodne, by byc zarzadzane z jednego centrum.

O tym mowi sie juz 25 lat, odkad Ukraina jest niezalezna. Wydaje mi sie, ze jesli na Wschodzie Ukrainy bedzie naprawde powazna autonomia w ramach Ukrainskiej, Federacjij, to naprawde, bedzie to, o czym mowimy – wschodnie regiony otrzymaja mozliwosc wzmocnienia postaw kulturowych i w handlu z Rosja, przywrócic tam swoj przemysl, ktory bedzie dzialac na Rosje i odwrotnie – Rosja bedzie wspierac te regiony, odbudowywac te regiony.

A zachodnie regiony, jesli z ideologicznych i politycznych powodow nie chca wspolpracowac z Rosja, moga pracowac z Unia europejska. To byloby idealna pozycja dla takiego kraju, jak Ukraina".

(Przepraszam za jakosc tlumaczenia, ktore dokonywalem na biezaca w trakcie ogladania filmiku)

W czym nie zgadzam sie z Rahrem.

Wszystko co mowi Rahr mialoby sens, gdyby Zielenski byl wstanie kontrolowac resorty silowe na Ukrainie, ale w sytuacji, w ktorej Zielenski jest dowodca bez armii, jego pozycja jest bardzo slaba, i on nie ma zadnej mozliwosci podpisac cokolwiek w Paryzu, co nie podoba sie banderowcom, zakladnikom ktorych on stal.
      Wiec u Zielenskiego jest tylko dwa wyjscia:
      - wyjechac z Paryzu z pustymi rekami, i narazic sie Europie;
      - zgodzic sie na zadania Europy i narazic sie banderowcom, i wyemigrowac do Rosji, popelniajac szeregi ukr. uchodzcow politycznych smile

--
      • eva15 Re: Rahr o wizycie Zielenskiego w Paryzu 09.12.19, 19:32
        rosjaiswiat1 napisał:

>
        > Zeby nikt mnie nie krytykowal, przetlumacze tem material wideo:
        smile
        (....)
        > Ukraina uwaza, ze nie jest to w jej interesie. Uwazam, ze jest to w jej interes
        > ie, by pomyslec o federalnej modelu nie tylko Zachodu, ale i Wschodu Ukrainy, b
        > o to panstwo jest zbyt duze i zbyt roznorodne, by byc zarzadzane z jednego cent
        > rum.
        >
        > O tym mowi sie juz 25 lat, odkad Ukraina jest niezalezna. Wydaje mi sie, ze jes
        > li na Wschodzie Ukrainy bedzie naprawde powazna autonomia w ramach Ukrainskiej,
        > Federacjij, to naprawde, bedzie to, o czym mowimy – wschodnie regiony otrzymaj
        > a mozliwosc wzmocnienia postaw kulturowych i w handlu z Rosja, przywrócic tam s
        > woj przemysl, ktory bedzie dzialac na Rosje i odwrotnie – Rosja bedzie wspierac
        > te regiony, odbudowywac te regiony.
        >
        > A zachodnie regiony, jesli z ideologicznych i politycznych powodow nie chca wsp
        > olpracowac z Rosja, moga pracowac z Unia europejska. To byloby idealna pozycja
        > dla takiego kraju, jak Ukraina".

To trochę utopijne - jedna połowa kraju w lewo, druga w prawo. Jak to ma funkcjonować? Poza tym elity ukraińskie słusznie chyba podejrzewają, że może to otworzyć szeroką furtkę, wręcz bramę do roszczeń separatystycznych w innych regionach.

> W czym nie zgadzam sie z Rahrem.
        >
        > Wszystko co mowi Rahr mialoby sens, gdyby Zielenski byl wstanie kontrolowac res
        > orty silowe na Ukrainie, ale w sytuacji, w ktorej Zielenski jest dowodca bez ar
        > mii, jego pozycja jest bardzo slaba, i on nie ma zadnej mozliwosci podpisac cok
        > olwiek w Paryzu, co nie podoba sie banderowcom, zakladnikom ktorych on stal.
        > Wiec u Zielenskiego jest tylko dwa wyjscia:
        > - wyjechac z Paryzu z pustymi rekami, i narazic sie Europie;
        > - zgodzic sie na zadania Europy i narazic sie banderowcom, i wyemigrowac do Ros
        > ji, popelniajac szeregi ukr. uchodzcow politycznych smile

Pełna zgoda, zwłaszcza, że Poroszenko już wysłał parę tys. banderowców na ulice i pod namioty.
        • rosjaiswiat1 Re: Rahr o wizycie Zielenskiego w Paryzu 09.12.19, 19:59
          eva15 napisała:

> To trochę utopijne - jedna połowa kraju w lewo, druga w prawo. Jak to ma funkcj
          > onować? Poza tym elity ukraińskie słusznie chyba podejrzewają, że może to otwor
          > zyć szeroką furtkę, wręcz bramę do roszczeń separatystycznych w innych regionac
          > h.

Podejrzewam, ze Rahr nie jest zbyt dobrze zorientowany w ukrainskich sprawach, i tak naprawde nie powinien byl zabierac glosu.

> Pełna zgoda, zwłaszcza, że Poroszenko już wysłał parę tys. banderowców na ulice
          > i pod namioty.

Gdyby Zielenski mial kontrole nad resortami silowymi, on bez zadnych problemow moglby uspokoic i Poroszenko, i banderowcow. Bo ich liczba jest naprawde nie zbyt duza, i jestem pewien, ze zachod nie mialby nic przeciwko temu. Ale niestety - jesli w przypadku Janukowicza zadecydowala obawa reakcji zachodu, chociaz on mial wszystkie narzedzia do szybkiego stlumienia majdanu, o tyle Zielenski nie musi obawiac sie reakcji zachodu, ale nie ma zadnej sily. Wiec Zielenskiego mozna spisac na straty - on bedzie tylko klaunem, ktory gra role prezydenta. Bo nie uwierze, ze bedzie miec tyle odwagi, zeby sprobowac walczyc.

--
      • eva15 Re: A co z Merkel i Macron? 09.12.19, 19:49
        Zobaczymy jak się Merkel będzie zachowywać w czasie spotkania.... jej zamiary wcale nie są przejrzyste.
        W przeciwieństwie do Macrona:

Macrone najwyraźniej próbuje wchodzić w polit. zagranicznej w buty de Gaulle'a. De Gaulle bronił się rękami i nogami przed wejściem GB do ówczesnej Unii (Europejskiej Wspólnoty) i uniemożliwił to wejście. On chciał Unii jako przeciwwagi dla panowania anglosaskiego. Silnej przeciwwagi powiązanej kontaktami z Rosją (ZSRR wówczas) , oczywiście pod światłym przywództwem Francji i za kasę przegranych, posłusznych Niemiec, z którymi nawiązał silne kontakty.
        De Gaulle odszedł, GB, zresztą z silnym poparciem Niemiec, weszła potem do Unii i marzenia prysły....

Aż tu nagle.... GB sama z siebie z Unii wyłazi. W Palais de l'Élysée strzelają korki od szampana aż po sam sufit. Macron łapie wiatr w żagle, widzi szansę daną Francji przez historię i zaczyna żeglować w kierunku Rosji w butach de Gaulle...To wyjaśnia również jego negatywną ocenę NATO i chęć budowy własnej europejskiej armii.

• rosjaiswiat1 Re: A co z Merkel i Macron? 09.12.19, 20:03
          eva15 napisała:

> Zobaczymy jak się Merkel będzie zachowywać w czasie spotkania.... jej zamiary w
          > cale nie są przejrzyste.

Rahr twierdzi, ze Merkel chcialaby wejsc do nistorii jako ta, ktora wstala na drodze rozwiazania III WS.. Moze cos w tym jest.

> W przeciwieństwie do Macrona:

Tu calkowicie zgadzam sie z Toba. Macron poczul ze ma swoje 5 minut i chce ich wykorzystac na maxa. Wystarcze bylo popatrzec na obrazki TV w trakcie powitania gosci, na ktorych on wyglada jako ten, ktory moze przewrocic ten swiat smile

--
          • eva15 Re: A co z Merkel i Macron? 09.12.19, 20:27
            Wiem, odsłuchałam Rahra w tym filmiku (jak ja mu zazdroszczę jego super-rosyjskiego!) . Eech to taka romantyczna, popularna w Niemczech opinia, że Merkel walczy o przejście do historii w glorii wieliej przywódczyni nie tylko Niemiec ale i całego tzw. wolnego świata. Takie komplementy prawili jej zresztą cyniczni Amis za czasów Obamy.
            Tymczasem ona jest najgorszym kanclerzem od II WS, zostawi zrujnowany, zniszczony kraj, a jej rzekome zapobieżenie wybuchowi III WS to już naprawdę śmieszna przesada.

Myślę, że sama Merkel wierzy chyba w swoją wielkość. Ja nie zapomnę jak na początku jej politycznej kariery w jednym z artykułów napisano, że w swoim gabinecie umieściła popiersie Katarzyny Wielkiej.

Koncepcja Macrona-de Gaulla smile wcale nie jest głupia, ale Niemcy zwłaszcza te Niemcy Merklowej do tego nie dopuszczą. To musiałaby być AfD u władzy, wtedy szanse byłyby duże.
            • rosjaiswiat1 Re: A co z Merkel i Macron? 09.12.19, 20:56
              eva15 napisała:

> Myślę, że sama Merkel wierzy chyba w swoją wielkość. Ja nie zapomnę jak na pocz
              > ątku jej politycznej kariery w jednym z artykułów napisano, że w swoim gabineci
              > e umieściła popiersie Katarzyny Wielkiej.

Wiec po to ona i pojechala do Paryzu, zeby wejsc do historii. Oczywiscie tak jej tylko wydaje sie.

> Koncepcja Macrona-de Gaulla smile wcale nie jest głupia, ale Niemcy zwłaszcza te
              > Niemcy Merklowej do tego nie dopuszczą. To musiałaby być AfD u władzy, wtedy sz
              > anse byłyby duże.

Ale Macron jednak bedzie probowac, zreszta juz probuje;

--
    • lubat Re: Jutro spotkanie w normandzkim formacie 09.12.19, 13:45
      rosjaiswiat1 napisał:

> Wiec po cholere Putin jedzie na to spotkanie?

Igor,Ty nic nie wiesz! Poczytaj sobie wielkiego stratega i znawcę polityki wszechświata Kuźniara. On twierdzi, że Putin zastawił w Paryżu na Zielinskiego pułapkęwink

www.rp.pl/Publicystyka/312089977-Roman-Kuzniar-Osaczona-Ukraina.html
    • lubat Re: Jutro spotkanie w normandzkim formacie 10.12.19, 11:00
      rosjaiswiat1 napisał:

> > A może Żeleński spacyfikuje banderowców ?
      >
      > Wlasnie w tym problem, u Zielenskiego nie ma swojej armii, ktora moglaby to zro
      > bic.

Nie jestem ekspertem d/s Ukrainy, dlatego słucham znawców. Jeden z nich powiedział w programie Sołowiowa, że kolejny majdan nie ma szans, bo brak mu amerykańskiej "kryszy" (wsparcia). Ukraina stała się dla amerykańskich polityków niebezpiecznym terenem i wszyscy boją się tam się umoczyć.
      No i faktycznie, na mityngu przeciwników Ze pojawił się tylko Prosiaczek i przeszło to dosyć rachitycznie.
      • rosjaiswiat1 Re: Jutro spotkanie w normandzkim formacie 10.12.19, 11:23
        lubat napisał:

> Nie jestem ekspertem d/s Ukrainy, dlatego słucham znawców. Jeden z nich powiedz
        > iał w programie Sołowiowa, że kolejny majdan nie ma szans, bo brak mu amerykańs
        > kiej "kryszy" (wsparcia). Ukraina stała się dla amerykańskich polityków niebezp
        > iecznym terenem i wszyscy boją się tam się umoczyć.
        > No i faktycznie, na mityngu przeciwników Ze pojawił się tylko Prosiaczek i prze
        > szło to dosyć rachitycznie.

I przeciez o to chodzi, Lubat. Prosiaczek, i stojace za nim banderowcy, nie sa zbyt liczni, i gdyby Zielenski mial sily, moglby ich bardzo latwo zniszczyc. Co mowil Ze w trakcie kampanii wyborczej? Poroszenko musi wyladowac w wiezieniu za swoje przekrety. Dowodow jest mnostwo, a Prosiaczek olewa wszystkie wezwania do prokuratury, i nic mu sie nie dzieje. banderowcy wielokriotnie grozili Zielenskiemu smiercia, a to jest karalne z urzedu. I co, czy komus cos stalo sie? Zielenski nie ma sil i nie ma jaj, i dlatego poparcie Ukraincow dla niego spada w blyskawicznym tempie., od wrzesnia o 21%.

--
    • rosjaiswiat1 Co zostalo podpisano w Paryzu 10.12.19, 11:39
      W jezyku rosyjskim:
      kremlin.ru/supplement/5465
      W jezyku angielskim:
      en.kremlin.ru/supplement/5465
      Co w podpisanym dokumencie jest najwazniejsze?
      Минские соглашения (Минский протокол от 5 сентября 2014 года, Минский Меморандум от 19 сентября 2014 года и Минский Комплекс мер от 12 февраля 2015 года) продолжают быть основой работы «Нормандского формата», государства-участники которого привержены их полному выполнению.

Czyli w jezyku polskim:
      Porozumienia z Minsku (Minski protokol od 5 wrzesnia 2014 roku, Minski Memorandum z 19 wrzesnia 2014 r. i Minski Kompleks dzialan od 12 lutego 2015 roku) w dalszym ciagu jest podstawa pracy "Normandzkiego formatu", panstwa-strony którego zobowiazaly sie do ich pelnej realizacji.

Co z tego wynika?
      Zielenski de facto podpisal sie pod porozumieniami z Minsku, co robi jego gadanie o zmianach tych ustalen zwyklym bla,bla, obliczonym wylacznie na uzytek wewnetrzny. Jest oczywistym, ze YUkraina nie ma zamiaru wykonywac te porozumienia, a przez to konflikt na Donbasie bedzie zamrozony na wiele lat. Rosja ma czas - Banderowcy nie. Przyklad Moldawii pokazuje, ze mienie jakis czas i to panstwo, ktore bylo jednym z najbardziej antyrosyjskim, stanie po woli pro-rosyjskim. Jak to sie mowi w Rosji: "glod nie ciotka, ciastka nie przyniesie",

--

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka