Dodaj do ulubionych

Rzekome zacofanie Rosji w sferze IT

12.01.20, 15:46
Do otwarcia wątku sprowokował mnie berek_p pisząc na sąsiednim wątku:

Nie będę Ci tłumaczył że w elektronice względem zachodu jest Rosja mocno zacofana.
Sam przejrzałem co oferują rosjanie z własnej produkcji.
Nie ma czym chwalić się.
A czas cały czas ucieka.

Taaak, ta opinia jest podzielana przez wszystkich chyba Polaków ale także i innych zwykłych ludzi na Zachodzie. Wiedzą tyle, ile poda im propaganda medialna. Czasem jednak pojawiają się bardziej rzetelne artykuły.

Kilka dni temu "die Welt" wypuścił artykuł o autach bez kierowcy, czyli o autach autonomicznych.
W Las Wegas odbyła się właśnie wystawa/pokaz CES takich aut. Okazało się, że w absolutnej światowej czołówce jest .... Rosja.

Rosyjski gigant internetowy Yandex pokazał swoje auta, które pod wieloma względami prześcigają auta z USA. Artykuł niestety jest w międzyczasie płatny, a ja zbyt mało znam się na technice, by prawidłowo przekazać z pamięci jego treść. Ale obok tematu aut, autor przedstawił Yandex jako mega-potęgę internetu, dostarczającą z jednej ręki to wszystko, czym zajmują się rozliczne firmy zachodnie. Yandex ma apsy na wszystko, na nawigację po kraju/krajach, na rodzimy uber, na własne taksówki itd., itd. i skutecznie wygryza US-konkurencję z rosyjskiego rynku, bo jest lepszy. Mało tego sprzedaje swe produkty w 16 krajach Azji swobodnie i bez problemu rywalizując z google i spółka.

Płatny artykuł:
www.welt.de/wirtschaft/plus204860408/Autonom-fahren-Mit-dem-Roboterauto-von-Yandex-durch-Las-Vegas.html

inne bezpłatne o Yandexie:

www.welt.de/wirtschaft/video204872130/WELT-Reporter-im-Yandex-Stefan-Beutelsbacher-erlebt-Geister-Moment-im-Russen-Auto.html

CES 2020 in Las Wegas:

www.autonomes-fahren.de/yandex-demonstrationsfahrten-zur-ces-2020/
www.youtube.com/watch?v=2106yD9yIlY

I po angielsku o IT Yandexu:

searchengineland.com/yandex-the-big-russian-search-engine-releases-vega-update-326642

Zasmarkana EU ma ca 500 mln mieszkańców, Rosja -145, ale EU nie jest w stanie stworzyć takiego giganta i uniezależnić się od USA. No ale jej mieszkańcy z samozadowoleniem plotą w kółko o zacofaniu Rosji w sferze IT....

Obserwuj wątek
      • boavista4 Re: Rzekome zacofanie Rosji w sferze IT 12.01.20, 16:19
        No wlasnie!
        Najladniejsze kobiety -Polki
        Najbardzie inteligentni czlowieki - Polacy
        Chrystus Europy - Polak
        Sami bohaterzy -Polacy
        Miliarderow tez mamy.

Niemnie jednak wiele jest narodow, ktore maja podobne zdanie o sobie. Np. zydzi i Amerykanie. Nawet w rusofobi Polacy nie sa najlepsi. Pamietacie jak niedawno Media amerykanskie ponizaly podludzi takich jak Serbowie, muzulmanie, francuzi, A polskie dowcipy w USA .
        Rosyjska odpowiedz na polska rusofobie zabolala, i zeby tylko na tym sie skonczylo. Oni sa precyzyjni,
    • karbat Re: Rzekome zacofanie Rosji w sferze IT 12.01.20, 16:04
      o czym to dywagowac ...

oczywiscie , ze Rosja jest w technice IT zacofana do przodujacych krajow na swiecie w tej dziedzinie ,
      w dziedzinie militarnej jesli chodzi o zastoswowania probuje dotrzymywac kroku
      ( zdana na import wielu kompnentow , podzespolow , ukladow scalonych )

i pare # jaskolek wiosny nie czyni

z drugiej strony .. Rosja jest , w porownaniu z wiekszoscia krajow na swiecie
      do przodu w tej dziedzinie o … lata swietlne

oczywiscie , ze Rosja jest zdana na wiele komponentow z zachodu
      istotnym jest , ze wiele rzeczy opracowywuje , wdraza sama . a nie kupuje wszystkiego jak leci ( p Polska )

w produkcji, wdrozeaniu , zastosowanie .. np robotow przemyslowych
      Rosja to … niestety kraj …. trzeciego … czwartego swiata , szkoda .

• eva15 Re: Rzekome zacofanie Rosji w sferze IT 12.01.20, 16:09
        Nie wiem, na czym polega zacofanie Yandexa w prównaniu z google, ale pewnie mi tego nie wyjaśnisz...

Nie twierdzę, że Rosja we wszystkich dziedzinach gospodarki jest super nowoczesna, ale w IT najwyraźniej dotrzymuje kroku światowym gigantom.
        • karbat Re: Rzekome zacofanie Rosji w sferze IT 12.01.20, 16:54
          eva15

Nie wiem, na czym polega zacofanie Yandexa w prównaniu z google, ale pewnie mi tego nie wyjaśnisz...

Nie twierdzę, że Rosja we wszystkich dziedzinach gospodarki jest super nowoczesna,
          ale w IT najwyraźniej dotrzymuje kroku światowym gigantom.

nie . w paru dziedzinach . ze tak powiem strategicznych , by sie nie uzalezniac od innych tak … ale

nie robmy z Rosji potegi w dziedzinie IT , mowmy jak jest
          ja ... moze za duzo powiedziane , le troche podziwiam Rosje ,
          ze w takich a nie innych okolicznosciach na swoje sukcesy .

np Polska moga Rosje porownywac z Polska … ? , Polska ma , wydwaloby sie ,
          o wiele korzystniejsza sytuacje, by moc rpozwijac swoj potencjal w tej dzieduinie
          i … co … ? …. tragedia . ist am Arsch … niestety , szkoda

spojrz tutaj , wybrany dzial IT .

xpert.digital/industrieroboter-weltweit/

Rosja ma …. ca 7 - dem robotow przem na 10 000 zatrudnionych ! , slownie siedem …
          Polska ma ca 35 robotow przem na 100 000 zatrudnionych

mowi ci to cos …. o Rosji jaki ma IT potentcjal …
          (podaja z glowy , dane Statista mi gdzies zniknely )

by nie bylo niedomowien , respektuje osiagniecia Rosji na tym polu IT ,
          ale to nie pierwsza liga swiatowa i dlugo taka nie bedzie , - widac , ze tam sie cos robi ,
          powoli idzie w dobrym kierunku . chcialoby sie wiecej … by normalni Rosjanie cos z tego mieli
      • rosjaiswiat1 Re: Rzekome zacofanie Rosji w sferze IT 12.01.20, 16:31
        karbat napisał:

> w produkcji, wdrozeaniu , zastosowanie .. np robotow przemyslowych
        > Rosja to … niestety kraj …. trzeciego … czwartego swiata , szkoda .

Ty to powaznie? Ty naprawde posiadasz wystarczjajaca wiedze, zeby to twierdzic?

Rosja wysyla ludzi w kosmos. Rosja buduje lodolomacze o napedzie nuklarnym. Rosja buduje elektrownie atomowe na calym swiecie. Rosja produkuje jedne z najlepszych samolotow bojowych na swiecie. Rosja produkuje najlepsze na swiecie systemy obrony przeciwlotniczej. To wszystko Rosja robi, bo nalezy do trzeciego a moze i czwartego swiatu? To do jakiego swiatu naleza wiekszosc krajow zachodnich?

--
        http://fotoforum.gazeta.pl/photo/5/pa/hf/j2ro/awnkSxzhPXyUPxp95X.jpg
        • eva15 Re: Rzekome zacofanie Rosji w sferze IT 12.01.20, 16:35
          Karbat udowodnił natychmiast słuszność mojej tezy:

Zasmarkana EU ma ca 500 mln mieszkańców, Rosja -145, ale EU nie jest w stanie stworzyć takiego giganta i uniezależnić się od USA. No ale jej mieszkańcy z samozadowoleniem plotą w kółko o zacofaniu Rosji w sferze IT....
        • karbat Re: Rzekome zacofanie Rosji w sferze IT 12.01.20, 17:03
          litosci rosjaswiat1 .. to wszystko wiadome i oczywiste !!!!!
          przeczytaj moje wpisy powyzej z uwaga .

ja opisuje Rosje jako kraj , - jej stan uprzemyslowienia ,
          jej zdolnosci produkcyjnych , jej zdolnosciach exportowych
          stanie Hi- Tech , towarow wysokoprzetworzonych , konsumpcyjnych -
          co ci bede mowic , wiesz b, dobrze o ci mi chodzi !

forum … mozna skrotowo , przekazac swoje mysli -intencje
          nie mam sensu wypisywac elaboratow ,
          precyzyjne formulowanie swoich opinii , jest nie zawsze moja mocna strona , ale …

ten kto .. nie zarzuca mi z gory niecnych intencji , nie zalezy mu na pyskowaniu ,
          przekomarzaniu sie , ten jest je w stanie prawidlowo odczytac . Punkt wink
          • rosjaiswiat1 Re: Rzekome zacofanie Rosji w sferze IT 12.01.20, 17:12
            karbat napisał:

> litosci rosjaswiat1 .. to wszystko wiadome i oczywiste !!!!!

Wiec skad wzial sie trzeci albo i czwart swiat?

> ja opisuje Rosje jako kraj , - jej stan uprzemyslowienia ,

Rosja jest bardziej uprzemyslowiona, niz USA.

> jej zdolnosci produkcyjnych , jej zdolnosciach exportowych
            > stanie Hi- Tech , towarow wysokoprzetworzonych , konsumpcyjnych -
            > co ci bede mowic , wiesz b, dobrze o ci mi chodzi !

Wiem, i dlatego zdziwilem sie, ze Ty odniosles Rosje do trzeciego albo i czwarteggo swiata smile

> precyzyjne formulowanie swoich opinii , jest nie zawsze moja mocna strona ,

To wiele tlumaczy, i od tej chwile bede uwazac na twoje sformulowania...

ale ten kto .. nie zarzuca mi z gory niecnych intencji , nie zalezy mu na pyskowan
            > iu ,
            > przekomarzaniu sie , ten jest je w stanie prawidlowo odczytac . Punkt wink
            :
            Juz raz u nas bylo nieporozumienie na tym punkcie. Obiecuje, ze nie bede z gory zakladac Twoich zlych intencje smile

--
            • karbat Re: Rzekome zacofanie Rosji w sferze IT 12.01.20, 17:20
              rosjaiswiat1
              karbat napisał:

> litosci rosjaswiat1 .. to wszystko wiadome i oczywiste !!!!!

Wiec skad wzial sie trzeci albo i czwart swiat?

np stad co wyzej wkleilem , jeden z aspektow IT - uprzemyslowienia

xpert.digital/industrieroboter-weltweit/

Rosja ma ca siedem robotow przem na 10 000 zatrudnionych p wyzej moj wpis

> ja opisuje Rosje jako kraj , - jej stan uprzemyslowienia ,

Rosja jest bardziej uprzemyslowiona, niz USA.

z respektem rosjaswiat1 , ale to … bzdet

• rosjaiswiat1 Re: Rzekome zacofanie Rosji w sferze IT 12.01.20, 17:38
                karbat napisał:

> Rosja ma ca siedem robotow przem na 10 000 zatrudnionych p wyzej moj wpis

W jednej z fabryk w UK, gdzie bylem z zewnetrznym audytem, zamontowali dwa robota, ktore mieli ukladac pieersi z kurczakow do tacek. Oni mieli zastapic wiele ludzi. I co okazalo sie - juz pominu to, ze roboty im psuli sie co rusz, to i kiedy pracowali, to kazdy z nich potrzeebowal kilku pracownikow, ktore poprawiali na tackach piersi, i odrzucali te, w ktorych znajdowali sie piersi zlej jakosci (widoczne slady krwi, lub poszarpane). fabryka wyraznie stracila na tych robotach, i bardzo powaznie zostanowiala sie nad tym, zeby cofnacc sie w rozwoju smile

> z respektem rosjaswiat1 , ale to … bzdet

Czy wiesz jaki udzial w amerykanskim PKB ma przemysl, a jaki w rosyjskim? Gospodarka amerykanska, to przede wszystkim uslugi, a jesli byc dokladnym, to produkcja papierow dluznych smile

--
                • berek_p Re: Rzekome zacofanie Rosji w sferze IT 12.01.20, 19:14
                  Nie do wszystkich prac nadają się roboty.
                  Ale kiedyś i w tej fabryce cel zostanie osiągnięty i roboty spełnią swoją funkcję.
                  Doskonale sprawdzają się podczas montażu aut. Są dokładne,szybciej wykona się zadania aniżeli człowiek ręcznie miałby montować każdą część.
                  Są stosowane przy produkcji lamp do auta.
                  Przy lakierowaniu karoserii.
                  Itd...
    • karbat Re: Rzekome zacofanie Rosji w sferze IT 12.01.20, 16:25
      skutki polityki Jelcyna do dzis - ucieczka kapitalu z Rosji ( dzis moze w mniejszym stopniu )
      ale … ze Putin pozwala na to swoim oligarchom … mozna miec mieszane uczuicia , delikatnie mowiac ..

te dziesiatki setki miliardow dolcow co wyjechaly z Rosjii … normalny Rosjanin moze czuc sie wyruchany ..
      ile by za ta kase moglo powstac mniejszych , wiekszych, nowoczesnych zakladow pracy … setki
      szkoda …

sankcje wobec Rosji sa tez mniej bardziej dotkliwe .firmy zagr . nie moga
      rozwinac swojego potencjalu w Rosji np swoich Hi - Tech wyrobow ,
      niemalo sie tego sprowadza zamiast produkowac na miejscu .niepewnosc polit .

Putin … powinien sie bardziej koncentrowac na przemysle , modernizacji
      by nie byc w takim stopniu zaleznym od surowcow , wiem … latwo powiedziec

gospodarka , coraz b zadowolone spoleczenstwo , demografia …
      duzo pracy przed Rosja...

moim zdaniem -
      Putin wybiera , jest zmuszony , droge okrezna , chce uzyskac pozycje Rosji poprzez
      zazangazowanie militarne na swiecie , hm …

z drugiej strony wie , ze … gdyby Rosja byla grzeczna , dla sobie s.ac na glowe …
      tez bylaby izolowana , dyskredytowana - taka polityka gangsterow

• rosjaiswiat1 Re: Rzekome zacofanie Rosji w sferze IT 12.01.20, 16:35
        karbat napisał:

> skutki polityki Jelcyna do dzis - ucieczka kapitalu z Rosji ( dzis moze w mnie
        > jszym stopniu )

I pomimo tego wszystkiego, Rosja pozostala sie w czolowce swiatowej Gdyby z podobnym spotkaliby sie USA, to dzis tam zamiast zarowek elektrycznych paliliby swieczki smile

--
      • karbat Re: Rzekome zacofanie Rosji w sferze IT 12.01.20, 17:12
        rosjaiswiat1 napisał:

> karbat napisał:

> > skutki polityki Jelcyna do dzis - ucieczka kapitalu z Rosji ( dzis moze
        > w mnie
        > > jszym stopniu )
        >
        > I pomimo tego wszystkiego, Rosja pozostala sie w czolowce swiatowej Gdyby z po
        > dobnym spotkaliby sie USA, to dzis tam zamiast zarowek elektrycznych paliliby
        > swieczki smile

dowcipnis , twoj humor na miejscu wink

niemniej na w tym miejscu mam na mysli normalnego zjadacza chleba - Rosjanina
        on to wszystko wypracowal ( kapitalista musi miec jakies zyski )
        ale tak narod okrasc , w bialy dzien … hm .
        no coz , taka polityka …
    • eva15 Rosja i własny internet 12.01.20, 16:43
      Jest jeszcze jeden temat świadczący o niezwykłej sprawności rosyjskiego IT:

Rosja stworzyła własny, niezależny od USA internet, to jest naprawdę gigantyczne zadanie, ale udało się.

Zachód wrzasnął, że despota na Kremlu pewnie będzie chciał odciąć uciskany lud od jedynie słusznych informacji z Zachodu.
      Wściekłość Zachodu a raczej USA jest zrozumiała, ale z całkiem innego powodu:

tworząc własny internet Rosja odcięła USA od możliwości szantażu. Dopóki Rosja była zależna, odcięcie jej od internetu spowodowałoby załamanie całej gospodarki i sfery publicznej, wszystko by stanęło, sama teoretyczna możliwość takiego odcięcia była dla Rosji bardzo niekomfortowa.

Teraz, jeśliby USA odcięły Rosję, to odcięłyby jedynie uciskany lud od jedynie słusznych informacji z Zachodu. No i kto by sobie strzelił w stopę? smile smile.
      • rosjaiswiat1 Re: Rosja i własny internet 12.01.20, 16:54
        eva15 napisała:

> Rosja stworzyła własny, niezależny od USA internet, to jest naprawdę gigantyczn
        > e zadanie, ale udało się.

Ewa, podobnych przykladow jest wiele, ale zwykli ludzi tego nie znaja i nie przyjmuja, jako osiagniecie Rosji w IT technologiach. Dla nich jest wazne, jaki laptop maja na kolanach, jaki smartphone maja w kiszeni. Jest oczywistym, ze w produkcji masowej Rosja nie konkuruje z zachodem, zreszta watpie, zeby taki cel przed soba stawiala. Rosja, majac ca 142 mln obywatele, nie moze we wszystkim konkurowac ze zbiorowym zachodem, liczacym ca 1 mld mieszkancow (tak zwany zloty miliard), ale w fundamentalnych sprawach nie tylko nie jest zacofana, a znajduje sie w scislej czolowce. A juz w IT technologiach, na pwno nie ustepuje zachodowi.

--
        • eva15 Re: Rosja i własny internet 12.01.20, 22:07
          rosjaiswiat1 napisał:

> Rosja, majac ca 142 mln obywatele, nie moze we wszystkim
          > konkurowac ze zbiorowym zachodem, liczacym ca 1 mld mieszkancow (tak zwany zlo
          > ty miliard), ale w fundamentalnych sprawach nie tylko nie jest zacofana, a znaj
          > duje sie w scislej czolowce.

W pełni się zgadzam, napisałam o tym do jorla. Ale ja tu o nczym innym- odjąłeś Rosji ca 3 mln mieszkańcówsmile.

Wg ostatniego spisu ludności PRZED przyłączeniem Krymu Rosja liczyła 142 mln ludności, potem doszedł Krym i sporo rosyjskich Ukraińców, którzy uciekli ze wsch. Ukrainy. Myślę, że następny spis ludności będzie wynosił co najmniej 145 mln ludzi.
    • jorl Re: Rzekome zacofanie Rosji w sferze IT 12.01.20, 17:08
      eva15 napisała:

> Do otwarcia wątku sprowokował mnie berek_p pisząc na sąsiednim wątku:
      >
      > Nie będę Ci tłumaczył że w elektronice względem zachodu jest Rosja mocno zac
      > ofana.
      > Sam przejrzałem co oferują rosjanie z własnej produkcji.
      > Nie ma czym chwalić się.
      > A czas cały czas ucieka.

>
      > Taaak, ta opinia jest podzielana przez wszystkich chyba Polaków ale także i inn
      > ych zwykłych ludzi na Zachodzie. Wiedzą tyle, ile poda im propaganda medialna.
      > Czasem jednak pojawiają się bardziej rzetelne artykuły.
      >
      > Kilka dni temu "die Welt" wypuścił artykuł o autach bez kierowcy, czyli o autac
      > h autonomicznych.
      > W Las Wegas odbyła się właśnie wystawa/pokaz CES takich aut. Okazało się, że w
      > absolutnej światowej czołówce jest .... Rosja.

No to moze jednak ja. W koncu moj zawod.
      Berek ma racje w sporym zakresie ale nie do konca.
      A teraz dlaczego. Najpierw to pojecie IT. Co pod nim sie kryje?
      Wezmy to auto. Co Rosjanie zrobili? Napewno dobre algorytmy w programowaniu. Programowac umieja Rosjanie doskonale, jestem przekonany ze lepiej jak sie programuje na Zachodzie. Zreszta Chinczycy tez. Wynika to z lepszego wyksztalcenia w szkolach w dziedzinie nauk scislych. To wlasnie, tak na marginesie, bylo maja silna strona w mojej pracy zawodowej w Niemczech. W Polsce tez matemytayka bylo dobra.

Ale spowrotem do tego samochodu Yandeksa. Aby taki byl musi byc duzo specyficznego hardware w nim. Procesory, uklady scalone i to wysokiej rozdzielczosci, lasery, uklady scalone mikrofalowe. Tego Rosjanie nie maja. One sa z USA albo Japonii, chociaz i Europa w tym zla nie jest. I te elementy w tym rosyjskim samochodzie sa kupione na Zachodzie. Gdzies czytalem ze Nivida, firma amerykanska sie chwalila wlasnie ze Rosjanie od niej maja glowne elementy do tego samochodu. Nivida specjalizuje sie w ukladach scalonych do takich samochodow, ale nie tylko naturalnie ona.

Ja wiem ze i w Rosji powstaly fabryki ukladow scalonych, nie tych 10nm a sporo wiecej ale urzadzenia do ich produkcji , testow itd,pochodza z krajow 1 Ligi, USA, Japonia, Europa Zachodnia. I zowu ten samo problem maja Chinczycy. Ich smarfony sa na ukladach produkowanych nie u nich. Wlasnie chcieli Chinczycy zakupic wielkie ilosci maszyn do produkcji ukladow scalonych z USA, Jap, Europy Zach aby swoj przemysl produkcji polprzewodnikow miec u siebie. A nie musiec dawac zaprojektowane nawet u siebie procesory do produkcji np. na Tajwanie. Ale i Tajwan ma maszyny nie swoje.
      I wlasnie knowHow potrzebne do opracowania tych maszyn jest w wylacznie w krajach 1 Ligi. I tez w Niemczech, to sie tylko wydaje ze Niemcy w tym sa zacofani, nie maja produktow koncowych ale sporo dostarczaja waznych elementow do tych maszyn. Zeiss, Trumpf, kluczowe elementy do fotolitografii.

Ale z Rosja nie jest tak zle. Oni w komunie mieli swoj przemysl polprzewodnikowy, sporo gorszy jak zachodni ale zawsze. Czyli te maszyny urzadzenia do testowania itd. To knowHow mieli. I teraz w zakresie wojskowych maja swoja produkcje ukladow polprzewodnikowych tez. Dla wojska nie potrzeba tych wysokich rozdzielczosci jak do smartfonow, te 10nm itd. W razie wojny jadrowej te uklady z 10nm nie beda pracowaly, wystarczy troche promieniowania. A bron musi dzialac i wtedy. Wiec moga na swoich maszynych gorsze ale zawsze uklady scalone produkowac.
      Jak dostali embarga w 2014r, widzialem liste co uwazaja ze musza sami produkowac to tam byly tez wlasnie kluczowe urzadzenia do maszyn do produkcji ukladow scalonych. Tak ze Rosja jedzie dwoma drogami, swoja od poczatku i kupione z Zachodu. Jak dotad swoje nie nadaja sie do takich urzadzen jak te samochody ale najwazniejsze ze maja jeszcze stare i buduja swoje nowe knowHow.
      Narazie tylko ze wzgledow politycznych musza inwestowac w swoje maszyny ale jak USA bedzie Chiny dalej naciskala, a robi to, Rosjanie beda w Chinach mieli zbyt wlasnie na swoje uklady sclaone. I w duzej ilosci a to wazne. Rynek rosyjski jest za maly dla tego, mowie o cywilnym nie wojskowych ale z Chinami bedzie sensownie.

> Zasmarkana EU ma ca 500 mln mieszkańców, Rosja -145, ale EU nie jest w stanie s
      > tworzyć takiego giganta i uniezależnić się od USA. No ale jej mieszkańcy z samo
      > zadowoleniem plotą w kółko o zacofaniu Rosji w sferze IT....

Ten Google to nie jest nic wielkiego. Ja mowa o programowaniu, glupiego robota, te FB WhatsAppy itd. Maja rynek dlatego sa sprzodu ale to byle kto moze zrobic teraz. Chinczycy tez. Problem tylko ze co dalej z tym? Kto to ma te software uzywac? Dlatego Google to dla mnie jest nic.
      Np. Chiny moga zastapic Androida w smartfonach swoim systemem opearacyjnym. Troche pracy i jest. Z tym ze nie da sie wyexportowac na Zachod smartfonow z chnskim systemem operacyjnym. Bo ja np. do swojego banku potrzebuje odpowiedni Apps. Jest na Androida i Apple. Na chinskim operacyjnym systemie nie bedzie gwarantowanie pracowal. Wiec po co mi taki smartfon? Nie mam wyjscia. Na tym zyja Google itd.

Jak juz o Chinach, glupota Xi bylo wlazenie w smartfony. Bo importowac musza uklady scalone a jak im Androida odetna i tak nikt tego nie kupi na Zachodzie. Bo np. do swojego banku nie bede mial dostepu i to wystarczy. Moze chinski smartfon byc doskonaly jak diabli, tani i co z tego.

Jeszcze Chiny i baterie do samochodow elektrycznych. Och Ach Chinczycy produkuja te ogniwa my Europa jestesmy w czarnej dzitue. Naprawde? Aby Chiny te ogniwa produkowaly musza importowac i to wlasnie glownie z Niemiec chemiczne skladniki. Sami ich wyprodukowac nie potrafia i dlugo nie beda potrafili. Tak ze te ogniwa mozna im zamknac nie sprzedajac im tych substancji. Gwarantowanie mnostwo precyzyjnych maszyn do produkcji tych ogniw pochodza tez z krajow 1 Ligi. Co Chinczycy robia? Truja sie w tej chemii przy produkcji tych ogniw dla nas. Tak jest praca podzielona ny tym Swiecie.

Ale jak napisalem, Trump spowoduje sojusz gospodarczy Rosja Chiny i tu Rosja bedzie miala dobre karty. Lepsze jak Chiny ale to wymaga duzo pracy przed nimi jeszcze.

--
      Pozdrowienia

czizus dnia 12.12.17, 13:17 napisał:
      > Czy Polak zawsze musi udowadniać że jest kompletnym idiotą???
      • boavista4 Re wojna informacyjna 12.01.20, 17:20
        Wszyscy jestemy swiadkami wojny informacyjnej. Youtube, FB, Google sa w rekach naszych przeciwnikow i cenzoruja jak idzie. Michalkiewicz, rola i inni mowia nam jak ich programy zostaly usuniete za tak zwana mowe nienawisci , ktore nie jest zadna mowa nienawisci , ale krytyka mafi. Czy Rosja ma alternatywne media splecznosciowe na skale globalna?
      • eva15 Re: Rzekome zacofanie Rosji w sferze IT 12.01.20, 17:34
        Zadna z firm internetowych produkująca takie auta nie pracuje nad tym sama, więc nie wiem, czemu Yandex miałby. Wiadomo, że firmy internetowe nie mają kompetencji w "fizycznej" produkcji. Yandex współpracuje z Nissanem, gdybyś zajrzał do linków, to byś to wiedział.
        • jorl Re: Rzekome zacofanie Rosji w sferze IT 12.01.20, 18:21
          eva15 napisała:

> Zadna z firm internetowych produkująca takie auta nie pracuje nad tym sama, wię
          > c nie wiem, czemu Yandex miałby. Wiadomo, że firmy internetowe nie mają kompete
          > ncji w "fizycznej" produkcji. Yandex współpracuje z Nissanem, gdybyś zajrzał do
          > linków, to byś to wiedział.

Nissan to chyba auto, a moze to jest Toyota, nie wiem. To niewazne w tym.
          Oczywiscie ze i Google nie produkuje ukladow scalonych a i nie konstruje maszyn do ich produkcji.
          Ale Jak mowimy Rosja-Swiat to uklady scalone u Googla sa zapewne amerykanskie jak nie to gwarantowanie inne zachodnie, a maszyny do ich produkcji tez zachodnie.
          I o tym mowie.

Poza tym mysle ze to auto Yandexa to odprysk, jesli chodzi o algorytmy, z wojskowych rosyjskich opracowan. Np. Musk mial swoje automatyczne jezdzenie autem z Izraela, a oni tez to maja jako odprysk wojskowej techniki. Ale uklady scalone Izrael tez ma amerykanskie.

Ale podstawa sa uklady scalone, hardware a podstawa hardware sa maszyny do ich produkcji, testow itd. To jest tak naprawde kluczowa technologia w IT tez. Programowac to proscizna w stosunku do tego. I Zachod moze zawsze ukrecic leb konkurentom ktorzy tych maszyn nie potrafia robic.
          Tak moga w kazdej sekundzie Chinczykow udup.c. Tzn Chinczycy dopiero chcieli te fabryki kupic.

Ale Rosjanie maja swoja sciezke konstruowania wlasnych maszyn bo potrzebne dla ich wojska. Pisalem.

--
          Pozdrowienia

• monalisa2016 Re: Rzekome zacofanie Rosji w sferze IT 12.01.20, 17:56
        Jorl bidulinko jeszcze niedawno pracowalam na rosyjskim IT programie rozpoznywania tekstu (Texterkennungssoftware/Texterkennungsprogramm) ktory uchodzi za najlepszy w swiecie.
        Ale co ty mozesz na ten temat bidulinko wiedziec?

--
        ......................................
        Ciekawe Info.
        www.youtube.com/watch?v=UtIWBU6lL8Y
        • jorl Re: Rzekome zacofanie Rosji w sferze IT 12.01.20, 18:24
          monalisa2016 napisał(a):

> Jorl bidulinko jeszcze niedawno pracowalam na rosyjskim IT programie rozpoznywa
          > nia tekstu (Texterkennungssoftware/Texterkennungsprogramm) ktory uchodzi za naj
          > lepszy w swiecie.
          > Ale co ty mozesz na ten temat bidulinko wiedziec?

Mona, przeciez mowilem ze programowac Rosjanie potrafia doskonale.
          Ja w zyciu napisalem napewno pareset tys linijek kodu do mikrokontrolerow jak i na PC. Tez konstrowalem hardware, wiem skad ona jest.

Jak zwykle piszesz o czyms na czym sie nie znasz.

--
          Pozdrowienia

• berek_p Re: Rzekome zacofanie Rosji w sferze IT 12.01.20, 17:36
      No to trochę inaczej można przedstawić punkt widzenia na mikroelektronikę.
      Niemcy mają Infineon, Bosch,
      Austria jak pamiętam Siemens,
      Holandia ma NXP,
      Francja z Italia ma ST Microelectronics.
      O USA nie ma co wspominać, to gigant poza możliwość innych państw.
      Oczywiście część firm z USA została przejęta przez inne z USA jak i Europy.
      Więc moje pytanie.
      Jakie firmy ma Rosja ?
      Oczywiście z dziedziny mikroelektroniki.
        • berek_p Re: Rzekome zacofanie Rosji w sferze IT 12.01.20, 18:16
          Myślę że tak.
          Lecz nie znalazłem w ofercie układów rosyjskich opartych o rdzeń Cortex.
          Nie widzę układów programowalnych np Lattice.
          Trochę szukałem i oferta rosyjskich produkcji jest uboga.
          Ciężko znaleźć rosyjskie wyświetlacze LCD itd.
          W USA firmy są prywatne , tam zawsze był kapitalizm.
          W Rosji tej możliwości nie było a okres zmian był jaki był.
          • jorl Re: Rzekome zacofanie Rosji w sferze IT 12.01.20, 18:51
            berek_p napisał:

> Ciężko znaleźć rosyjskie wyświetlacze LCD itd.

LCD, AMOLEDy itd sa produkowane w Azji masowo. Bo paskudna robota, chemikalia.
            Ale aby je produkowac Azjaci, wszyscy, tez Samsugi itd musza kupowac i maszyny do ich produkcji z krajow 1 Ligii a i importowac potrzebne chemikalia.
            Niemcy dostarczaja chemie do Azji tez do AMOLEDow, a tacy niby zacofani.
            Trzeba glebiej wejsc w zagadnienie i sie znac na tej technice aby wiedziec co i jak jest.

bylem na przelomie roku w Pekinie na wycieczce, wlasciwie geopolitycznie glownie. Chcialem zobaczyc jak padaja na pysk. Normalnie dowiaduje sie od przewodnikow o kraju ale od mojego Chinczyka nic sie nie moglem dowiedziec.
            A chcialem wiedziec czy montownie zachodnie sie od nich naprawde masowo wynosza, Trump mowi ze miliony miejsc pracy w Chinach zniknelo dlatego.
            Nie chcial gadac a przyciskalem. Wykrztusil ze nie wolno mu na te tematy gadac.

Ciekawe tez jak sie u nich zaciesnia z dostawaniem wizy. Juz w Chinach bylem przed 10 laty raz musialem w Berlinie do nich pojechac, od reki. Teraz dokladny internetowy, z nascie stron, kwestonariusz trzeba wypelnic, ze zdjeciem. Dwa razy musialem byc to OK. Przy wjezdzie na ekranach ma urzednik moje elektroniczne zdjecie, kamera robi mi i program porownuje czy ja to ja.
            Moja kochanka ktora wzielem, Polka z Polski musiala w Warszawie zalatwiac swoja wize. byla 3 razy u nich. Juz w Polsce miala problem, pytali ja jakie szkoly i dlaczego konczyla. Ale przy wjezdzie najpierw nie chceli jej wpuscic. Ja czekalem ona palce do odczytania lini papilarnych, urzednik zadzwonil po szefa, szef po nastepnego szefa, trwalo ale wpuscili. Dlaczego Polakow nie lubia? Boja sie amerykanskich szpiegow? Zaciesniaja wjazdy i to mocno.
            Maja powod napewno.
            ta wojna Chiny USA a wlasciwie Zachod to nie zarty.

--
            Pozdrowienia

• jorl Re: Rzekome zacofanie Rosji w sferze IT 12.01.20, 18:30
          rosjaiswiat1 napisał:

> berek_p napisał:
          >
          > > Jakie firmy ma Rosja ?
          > > Oczywiście z dziedziny mikroelektroniki.
          >
          >
          > mikron.ru/company/
          > Wiedziales cos o tym?
          >

Wystarczy obejrzec video z mikrona aby zobaczyc skad sa te maszyny produkcyjne, testery itd.
          Zachodnie, z krajow 1 Ligi.
          O tym pisalem wyzej. Wystarczy ze Amerykanie zakreca kurek z maszynami, wystarczy ze serwis firm od tych maszyn odjedzie i micron stanie.
          Zapewne jakies chemikalia tez z Zachodu potrzebuja. Moze te surowe silicum do litografi tez?

--
          Pozdrowienia

• rosjaiswiat1 Re: Rzekome zacofanie Rosji w sferze IT 12.01.20, 18:42
            jorl napisał:

> Wystarczy obejrzec video z mikrona aby zobaczyc skad sa te maszyny produkcyjne,
            > testery itd.

Czy mozesz wskazac model i kraj pochodzenia kazdej maszyny pokazanej w tym wideo. O testerach nic nie bede pytac, bo o tym pisze sie na zalinkowanej przez mnie stronie.

> Zachodnie, z krajow 1 Ligi.
            > O tym pisalem wyzej. Wystarczy ze Amerykanie zakreca kurek z maszynami, wystar
            > czy ze serwis firm od tych maszyn odjedzie i micron stanie.
            > Zapewne jakies chemikalia tez z Zachodu potrzebuja. Moze te surowe silicum do l
            > itografi tez?
            >
            >

--
            • jorl Re: Rzekome zacofanie Rosji w sferze IT 12.01.20, 18:59
              rosjaiswiat1 napisał:

> jorl napisał:
              >
              > > Wystarczy obejrzec video z mikrona aby zobaczyc skad sa te maszyny produk
              > cyjne,
              > > testery itd.
              >
              > Czy mozesz wskazac model i kraj pochodzenia kazdej maszyny pokazanej w tym wid
              > eo. O testerach nic nie bede pytac, bo o tym pisze sie na zalinkowanej przez mn
              > ie stronie.

jasne jak video pokazuje, sa napisy firmowe na nich, ogladalem pare miesiacy temu jakos ich, mikrona, dlugi film to widzialem.
              Testery Teradyne chyba, amerykanie. Ci sa w czolowce swiata. Tzn najlepsi. Dzisiaj nie spojrzalem ale mysle ze sie nie myle. To moj Swiat.
              Do tego dochodza programy do projektowanie ukladow scalonych w pasujacych do nich rozdzielczosci, tez zachodnie. Ale mimo ze amerykanskie duze kawalki z tego pochodza z Europy.
              A ARM procesory to Cambridge, tez programy Rosjanie uzywaja aby ARM projektowac. Europa np., OK teraz japonczycy ARM kupili ale Europa dalej.

Zreszta Europa ma ASLM te litograficzne maszyny tez ale Jap i USA ma tez.

Jestem przekonany ze i Rosjanie talowe maja. Wlasne, ale daleko nie o takich rozdzielczoscich. Dla wojska i kosmosu.

--
              Pozdrowienia

• monalisa2016 Re: Rzekome zacofanie Rosji w sferze IT 12.01.20, 18:55
            jorl napisał:

> Zachodnie, z krajow 1 Ligi.
            > O tym pisalem wyzej. Wystarczy ze Amerykanie zakreca kurek z maszynami, wystar
            > czy ze serwis firm od tych maszyn odjedzie i micron stanie.

smile To Amerykanie produkuja maszyny dla szwajcarskiego Mikrona? smile Czegos tu nie rozumiem, to te Mikron ma swoje filiale w Stanach, Chinach nie oznacza ze jest amerykanska firma. Wiec wyjasnij co maja mu Amerykanie zakrecic, ERP-software czy maszyny albo serwis?

PS.
            Uzgadnialam umowy dla serwisowania maszyn Mikrona jak i szkolenia pracownikow i nie przypominam sobie bym je zawierala z Stanami.smile

--
            Ciekawe Info.
            • jorl Re: Rzekome zacofanie Rosji w sferze IT 12.01.20, 19:01
              monalisa2016 napisał(a):

> smile To Amerykanie produkuja maszyny dla szwajcarskiego Mikrona? smile Czegos tu n

Pizdzisz mona, mowa o mikronie.ru. Rosyjskim.

--
              Pozdrowienia

• monalisa2016 Re: Rzekome zacofanie Rosji w sferze IT 12.01.20, 18:04
        Rosja ma swoj wlasny internet, swoj wlasny program rolzliczen platnosci, ma swoj wlasny system, ma swoja wyszukiwarke, ma swoj spolecznosciowy program wymiany pogladow cos w rodzaju amerykanskiego Facebook'a pod nazwa VK na ktorym dyskutuje bardzo duzo User z zachodu poniewaz tam nie dosiega "zachodnia reka szerzenia demokracji".
        Europa, znaczy Francja i Niemcy dopiero sie zabieraja do wypedzenia Windows'a z urzedow.smile

--
        Ciekawe Info.
        • monalisa2016 Re: Rzekome zacofanie Rosji w sferze IT 12.01.20, 18:34
          Ameryka ma swoj system nawigacji satelitarnej, Rosja ma tez glonass-system, Chiny tez maja wlasny (beidou-system) gdzie nasza europejska duma galileo? Bylo tyle chwaly, bylo tyle krzyku i co sie stalo? Slyszal ktos o nim? Co bedzie jak zacznie sie jakas zawierucha i Amerykanie wylacza nam gps, gdzie beda nasze wojska? W kaczoku!!!

--
          Ciekawe Info.
    • jorl Re: Rzekome zacofanie Rosji w sferze IT 12.01.20, 19:15
      karbat napisał:

> Polska ma ca 36 robotow przem na 10 000 zatrudnionych

Moze inaczej sformuowac nalezaloby.
      W Polsce jest 36 robotow przemyslowych na 10 000 zatrudnionych.
      One stoja w Montowniach im. balcerowicza, nawet ostatnio byl placz bo VW wywalil sporo ludzi ze swoich fabryk w Polsce bo bardziej zaumotyzowal produkcje. Wlasnie te roboty.

W Rosji jest wiecej wlasnych fabryk, nie Montowni zachodnich wiec i technika prostsza. Rosyjska
      Do tego nie jest tak wazne ile sie ma tych robotow a ile sie tych robotow samemu konstruuje i produkuje.
      Wiec w Polsce uwazam ze zadnego robota a w Rosji zapewne tak.

To ja jako inzynier wole Rosje.

--
      Pozdrowienia

• jorl Re: Rzekome zacofanie Rosji w sferze IT 12.01.20, 19:16
        jorl napisał:

> karbat napisał:
        >
        > > Polska ma ca 36 robotow przem na 10 000 zatrudnionych
        >
        >
        > Moze inaczej sformuowac nalezaloby.
        > W Polsce jest 36 robotow przemyslowych na 10 000 zatrudnionych.
        > One stoja w Montowniach im. balcerowicza, nawet ostatnio byl placz bo VW wywali
        > l sporo ludzi ze swoich fabryk w Polsce bo bardziej zaumotyzowal produkcje. Wla
        > snie te roboty.
        >
        > W Rosji jest wiecej wlasnych fabryk, nie Montowni zachodnich wiec i technika pr
        > ostsza. Rosyjska
        > Do tego nie jest tak wazne ile sie ma tych robotow a ile sie tych robotow samem
        > u konstruuje i produkuje.
        > Wiec w Polsce uwazam ze zadnego robota a w Rosji zapewne tak.
        >
        > To ja jako inzynier wole Rosje.

W Chinach tez jest duuuuzo robotow przemyslowych. W fabrykach zachodnich produkujacych zachodnie towary wg zachodniej dokumentacji.
        Tak jest fajnie naprawde?

--
        Pozdrowienia

• jorl Re: Rzekome zacofanie Rosji w sferze IT 12.01.20, 19:59
      bobbiedraper napisała:

> Już wypuściła, kilka lat temu. Kruger & Matz i Manta. Podobnie jak Yandex to sk
      > ładaki z dalekowschodnich części.

Nie wiem czy smarfon Yandexa to ma software Yandexa czy czyjesc. Bo oprocz Androida trzeba duzo software jeszcze do smartfona napisac. I mysle ze w tych "polskich" smarfonach nie ma nic polskiego poza nazwa. A u Yandexa maja swoje software.

Nastepne to dalekowschodnie czesci. Jasne moze nawet na dalekim Wschodzie i produkowane, ale nie w Chinach tych Pekinskich. Chyba ze w Chinach pakowane w obudowy bo0 chinskie raczki sa tanie i dostatecznie sprawne.

Ale jak Samsuga czy Tajwan to tez na maszynach nie dalekowschodnich a krajow 1 Ligi.

Wy tam w Polsce o technice pojecia tak naprawde nie macie.

--
      Pozdrowienia

• jorl Re: Rzekome zacofanie Rosji w sferze IT 12.01.20, 20:20
        > bobbiedraper napisała:
        >blaa blaa blaaa....

jorl napisał:

> Nie wiem czy smarfon Yandexa to ma software Yandexa czy czyjesc. Bo oprocz Andr
        > oida trzeba duzo software jeszcze do smartfona napisac. I mysle ze w tych "pols
        > kich" smarfonach nie ma nic polskiego poza nazwa. A u Yandexa maja swoje softwa
        > re.

A wiec spojrzalem na ten smarfone i wiem wiecej. Android, jasne, ale mnostwo software wlasne. Tez Alice, glosowe jest Yandexa, wlasne. gada tylko po rosyjsku.
        Sredniej klasy, wiec i tani.

Processor jak pisalem, zaden dalekowschodni a amerykanski. Qualcomm Snapdragon 630. Zapewne na Tajwanie produkowany, niech oni sie truja.

jak pisalem, nie skorzystales bobb z okazji siedziec cicho.
        Bo zadne porownanie z waszym "polskim".

--
        Pozdrowienia

• jorl Re: Rzekome zacofanie Rosji w sferze IT 12.01.20, 20:28
          jorl napisał:

> jak pisalem, nie skorzystales bobb z okazji siedziec cicho.
          > Bo zadne porownanie z waszym "polskim".

To znaczy ze w "polskim" nie ma nic polskiego a w tym Yandexie duzo software rosyjskie. O to chodzi naturalnie.

--
          Pozdrowienia

• eva15 Re: Rzekome zacofanie Rosji w sferze IT 12.01.20, 22:02
            Zero znam się na tym, o czym piszesz, więc zakładam, że wiesz, co mówisz. Ale wniosek z tego nasuwa się następujący:
            po jednej stronie geballte Kraft des Westens, czyli skoncentrowana/skonsolidowana technologiczna siła Zachodu - jakby nie patrzał USA+EU+Japonia+Tajwan - czyli ca 1 miliard ludzi (!) łącznie, po drugiej stronie Rosja - 145 mln ludzi, w dodatku kraj wykrwaniony po epoce Jelcyna (ucieczka mózgów) gorzej chyba niż po jakiejś wielkiej wojnie...
            Na tym tle - chapeau bas, dla Rosji!

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka