prawo budowlane-pomocy!! Dodaj do ulubionych

  • drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • ma pytanie-czy nowelizacja do ustawy jest już obowiązująca??--bo chodzi mi
    przede wszystkim o to :--Co moge budować na działce budowlanej-bez pozwolenia
    na budowe-??, do jakiej max powierzchnii,i jak posadowione...czy może być
    postawione na słupach,czy nie--nio i co może być bez pozwolenia na budowe -
    postawione na dziłce-do 1000 metrów^
    Z góry dziękuję za odp.
    • Gość: ridd IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 27.10.05, 20:27
      Nowelizacja ustawy Prawo budowlane już nabrała mocy prawnej i w myśl
      obowiązujących przepisów bez wymogu pozwolenia na budowę, a jedynie na
      zgłoszenie, można wybudować parterowy, wolnostojący obiekt gospodarczy, wiatę,
      altanę, ogród zimowy o powierzchni zabudowy do 25 m2, lecz nie więcej niż dwa
      takie obiekty na 500 m2 działki. Czy będzie to obiekt na słupach czy ławach, to
      jest sprawa wtórna, bo w obu tych przypadkach prawo traktuje to jak budynek –
      obiekt trwale związany z gruntem.
    • Gość: Architekt IP: *.internetdsl.tpnet.pl 27.10.05, 22:02
      Obowiązuje - oto paragraf:

      Art. 29. 1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:

      1) obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej:

      a) parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m,

      b) płyt do składowania obornika,

      c) szczelnych zbiorników na gnojówkę lub gnojowicę o pojemności do 25 m3,

      d) naziemnych silosów na materiały sypkie o pojemności do 30 m3 i wysokości nie większej niż 4,50 m,

      e) suszarni kontenerowych o powierzchni zabudowy do 21 m2;

      2) wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 25 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki;

      3) indywidualnych przydomowych oczyszczalni ścieków o wydajności do 7,50 m3 na dobę;

      4) altan i obiektów gospodarczych na działkach w pracowniczych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do 25 m2 w miastach i do 35 m2 poza granicami miast oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich;

      5) wiat przystankowych i peronowych;

      6) budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 20 m2, służących jako zaplecze do bieżącego utrzymania linii kolejowych, położonych na terenach stanowiących własność Skarbu Państwa i będących we władaniu zarządu kolei;

      7) wolno stojących kabin telefonicznych, szaf i słupków telekomunikacyjnych;

      8) parkometrów z własnym zasilaniem;

      9) boisk szkolnych oraz boisk, kortów tenisowych, bieżni służących do rekreacji;

      10) miejsc postojowych dla samochodów osobowych do 10 stanowisk włącznie;

      11) zatok parkingowych na drogach wojewódzkich, powiatowych i gminnych;

      12) tymczasowych obiektów budowlanych, niepołączonych trwale z gruntem i przewidzianych do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce w terminie określonym w zgłoszeniu, o którym mowa w art. 30 ust. 1, ale nie później niż przed upływem 120 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonego w zgłoszeniu; zwolnienie to nie dotyczy obiektów, które mogą znacząco oddziaływać na środowisko w rozumieniu przepisów o ochronie środowiska;

      13) gospodarczych obiektów budowlanych o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m, przeznaczonych wyłącznie na cele gospodarki leśnej i położonych na gruntach leśnych Skarbu Państwa;

      14) obiektów budowlanych piętrzących wodę i upustowych o wysokości piętrzenia poniżej 1 m poza rzekami żeglownymi oraz poza obszarem parków narodowych, rezerwatów przyrody i parków krajobrazowych oraz ich otulin;

      15) przydomowych basenów i oczek wodnych o powierzchni do 30 m2;

      16) pomostów o długości całkowitej do 25 m i wysokości, liczonej od korony pomostu do dna akwenu, do 2,50 m, służących do:

      a) cumowania niewielkich jednostek pływających, jak łodzie, kajaki, jachty,

      b) uprawiania wędkarstwa,

      c) rekreacji;

      17) opasek brzegowych oraz innych sztucznych, powierzchniowych lub liniowych umocnień brzegów rzek i potoków górskich oraz brzegu morskiego, brzegu morskich wód wewnętrznych, niestanowiących konstrukcji oporowych;

      18) pochylni przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych;

      19) instalacji zbiornikowych na gaz płynny z pojedynczym zbiornikiem o pojemności do 7 m3, przeznaczonych do zasilania instalacji gazowych w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych;

      20) przyłączy: elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, cieplnych i telekomunikacyjnych;

      21) urządzeń pomiarowych, wraz z ogrodzeniami i drogami wewnętrznymi, państwowej służby hydrologiczno-meteorologicznej i państwowej służby hydrogeologicznej:

      a) posterunków: wodowskazowych, meteorologicznych, opadowych oraz wód podziemnych,

      b) punktów: obserwacyjnych stanów wód podziemnych oraz monitoringu jakości wód podziemnych,

      c) piezometrów obserwacyjnych i obudowanych źródeł;

      22) obiektów małej architektury;

      23) ogrodzeń;

      24) obiektów przeznaczonych do czasowego użytkowania w trakcie realizacji robót budowlanych, położonych na terenie budowy, oraz ustawianie barakowozów używanych przy wykonywaniu robót budowlanych, badaniach geologicznych i pomiarach geodezyjnych;

      25) tymczasowych obiektów budowlanych stanowiących wyłącznie eksponaty wystawowe, niepełniących jakichkolwiek funkcji użytkowych, usytuowanych na terenach przeznaczonych na ten cel;

      26) znaków geodezyjnych, a także obiektów triangulacyjnych, poza obszarem parków narodowych i rezerwatów przyrody;

      dodano pkt 27

      27) instalacji telekomunikacyjnych w obrębie budynków będących w użytkowaniu.
    • Gość: Basia IP: *.uznam.net.pl / *.uznam.net.pl 06.11.05, 11:45
      Nie wolno nigdy nigdzie budować bez pozwolenia. Idź po informacje do Urzędu
      Miasta Wydział Architekróry i Budownictwa. Nowelizacja do ustawy
      obowiązuje.Poszukaj też w internecie najlepiej na google - Prawo Budowlane.
      Powodzenia.

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Projekt domu na zamówienie - dla 5-cio osobowej rodziny

Na zamówienie małżeństwa z trójką dzieci powstał nowoczesny budynek, bez ekstrawagancji formalnych. Nieulegający wątpliwej urody stylistyce otaczającej go zabudowy, ale też nierzucający wyzwania otoczeniu. Po prostu - wygodny dom dla pięcioosobowej rodziny.
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.