pytanie o linię zabudowy Dodaj do ulubionych

  • drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • czy balkon, taras może wystawać poza linię zabudowy ??

    z góry dziękuje
    adam
    • Gość: larysa IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 22.10.06, 23:19
      balkon tak, taras na gruncie nie
    • Gość: monika IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 23.10.06, 13:57
      A tu mam wątpliwość. A co z podjazdem lub schodami zewnętrznymi?
      • Gość: Architekt IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 25.10.06, 10:43
        Nic co stanowi integralny element budynku - tu np. schody - nie może być lokalizowane za linią (nieprzekraczającą) zabudowy. Proste pytanie: Co będzie jak usuniesz schody do budynku? Jak do niego wejdziesz?

        Natomiast umieszczając budynek na liniach zabudowy wynikających z Warunków technicznych (3 i 4m) to:

        § 12.5. Okapy i gzymsy nie mogą pomniejszać odległości od granicy działki budowlanej, o których mowa w ust. 1, o więcej niż 0,8 m, natomiast części budynku, takie jak balkony, galerie, tarasy, schody zewnętrzne, pochylnie i rampy - o więcej niż 1,3 m.
        • Gość portalu: Architekt napisał(a):

          > Nic co stanowi integralny element budynku - tu np. schody - nie może być
          lokali
          > zowane za linią (nieprzekraczającą) zabudowy. Proste pytanie: Co będzie jak
          usu
          > niesz schody do budynku? Jak do niego wejdziesz?

          czy to jest jakieś Prawo architekcie?
          • cytuje z wlasnych warunkow zabudowy co to jest : jest to linia, ktorej nie moze
            przekroczyc zadna czesc budynku. Czyli balkon tez nie.
            --
            A że ją Pan Bóg stworzył, a szatan opętał, więc będzie na wieki i grzeszną i
            świętą

            Malwina
        • > Nic co stanowi integralny element budynku - tu np. schody - nie może być
          lokali
          > zowane za linią (nieprzekraczającą) zabudowy. Proste pytanie: Co będzie jak
          usu
          > niesz schody do budynku? Jak do niego wejdziesz?

          Otóż-nie. Oczywiście, ze schody tarasy na gruncie itp. mogą przekraczać linię
          zabudowy. Zastanów się, tak na zdrowy rozsądek jaki jest sens jej ustanawiania.
          Rzecz jasna - określony efekt przestrzenny, czyli w wypadku linii obowiazującej-
          budynki "pod sznurek". Twoja interpretacja doprowadza do sytuacji, ze budynki
          mające np. tarasy róznej głębokości stały by w róznej odległości od lini
          zabudowy.
          Oczywisty nonsens.
          pozdrawiam serdecznie
          • W takim razie nalezaloby raczej interpretowac co oznacza okreslenie "zadna
            czesc budynku". Bo wlasnie ta zadna czesc nie moze wystawac. Wiec czy czescia
            domu jest taras? Nie nie jest. Wiec czyja jest czescia ogrodu? Schody to
            jeszcze dom czy juz nie? Poza tym w wiekszosci wypadkow tarasy sa usytuowane od
            tylu domu w czesci ogrodowej a nie od ulicy w tzw. przedogrodku
            --
            A że ją Pan Bóg stworzył, a szatan opętał, więc będzie na wieki i grzeszną i
            świętą

            Malwina
            • Masz takie sformułowanie w w.z.iz.t. ? Jakiś niedouk albo nadgorliwiec je tam
              zamieścił. Zawiera sprzeczność z prawem budowlanym, które zezwala na
              zmniejszenie odległości do granicy działki przez balkony, gzymsy, okapy itd.
              W wypadkach takich zapisów jak u Ciebie zawsze, juz na początku koncepcji
              należy zwrócić się o wiąząca interpretację ze strony starostwa, na piśmie rzecz
              jasna.
              Dla mnie zawsze jednoznaczne bylo ze linia zabudowy dotyczy budynku i jego
              kubaturowych elementów - takich jak wykusz czy ganek na kolumnach. Na pewno nie
              schodów zewn. czy tarasów.
              pozdrawiam
              • Gość: ju IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 26.10.06, 14:00
                > W wypadkach takich zapisów jak u Ciebie zawsze, juz na początku koncepcji
                > należy zwrócić się o wiąząca interpretację ze strony starostwa, na piśmie
                rzecz
                >
                > jasna.

                Warunki zabudowy są tu wiążące.
                • Tak dokladnie mam nie w warunkach zabudowy ale w wypisie z miejscowego planu
                  zagospodarowania. Dlatego tak przystaje przy swoim. Masz racje, ze teraz to
                  mozna roznorodnie interpretowac. W tych samych warunkach napisali, ze garaz ma
                  byc w bryle a jesli dzialka jest wieksza niz 1500 m kw to moze byc i tu cytuje
                  na tylach dzialki.... Pytalam w starostwie pozniej w dziale budownictwa i
                  architektury co ow termin oznacza jak bardzo w tyle. Bo jesli dzialak jest
                  sporo to jesli calkiem na koncu dzialki to nie chcialabym pozniej latac do
                  samochodu 50 metrow dalej. Ale odsylali mnie od jednych do drugich. Nie
                  dowiedzialam sie. Moze zrobie w koncu w bryle. Bedzie spokoj i bez niedomowien.
                  --
                  A że ją Pan Bóg stworzył, a szatan opętał, więc będzie na wieki i grzeszną i
                  świętą

                  Malwina
    • Gość: monika IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 25.10.06, 17:38
      Linia zabudowy może być i 0 i 50m od granicy działki. W zabudowie
      śródmiejskiej linia w granicy też bywa. Warunki techniczne opisują odległości
      od granic działki budowlanej. Droga wcale nie musi być działką budowlaną, a
      zwylke od niej zależy linia zabudowy. Radzę poczytać ustawę o planowaniu
      przestrz, prawo budowlane, warunki techniczne. Tam są wyjaśnienia pojęć.
      Z praktyki mojej- daszki, nawet tympanonik na słupach przekraczający linię
      zabudowy nie był nigdy przeszkodą w uzyskaniu pozwolenia na budowę. Zwykle w
      linii jest frontowa ściana budynku, a nie elementy dodatkowe. Co do zabudowy
      śródmiejskiej, zwykle balkony nie wystają za linię zabudowy, a ściana jest
      cofnięta.
    • Gość: no name IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 26.10.06, 17:35
      przy takich sformułowaniach głowa boli zarówno właściciela jak i architekta!
      • Gość: observator IP: 82.146.246.* 26.10.06, 22:47
        Szanowni dyskutanci, linia zabudowy nie wynika z prawa budowlanego, ale z prawa
        drogowego. Jest granicą zewnętrzną linii rozgraniczajacych pas drogowy o
        planowanej w mpzp szerokości.
        Dotyczy linii ścian budynku, a nie tarasów czy schodów.
        • Gość: no name IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 27.10.06, 10:35
          teraz boli mnie jeszcze bardziej , ups
          • Obserwator, teraz to mnie tez juz glowa rozbolala bowidac ze nie wiesz wogole
            co piszesz. Wyobraz sobie, ze linia zabudowy przebiega na terenie dzialki
            budowlanej, w pewnej wyznaczonej wlasnie odleglosci w jakiej od swojego plotu
            moge posadowic dom
            --
            A że ją Pan Bóg stworzył, a szatan opętał, więc będzie na wieki i grzeszną i
            świętą

            Malwina
            • Gość: adam IP: *.rzepicha.ds.polsl.pl 28.10.06, 16:47
              co mi odpisał urząd :
              "urząd miejski w gliwicach WYDIZAŁ ARCHIT , I URBANISTYKI informuje żę
              obowiązującą linie zabudowy należy rozumieć linię na której musi stanąć ściana
              frontowa budynku ( elewacja ). Słówniczk terminów architektonicznych definiuje
              elewację jako zewnętrzną ścianę budynk , z wszystkimi znajdującymi sie na niej
              elemantami. ... i dalej
              " z uwagi na fakt że takie elementy jak okapy wykusze balkony schody stanowią
              część obiektu należy sytuować je w strefie przeznaczonej pood zabudowę z
              uwzglednieniem ww odległości i zakazów zabudowy "


              jakiś urzedas podciągnął sformuowanie elewacja, podo ściana frontowa
              i "kaplica", mam sie odwoływać czy trzymać sie tego bzdurnego zapisu ?zalezy
              mi na kazdym centymetrze tej działki , gdyż jest bardzo wąska , metr na
              balkon ,czy już nawet okap to bardzo dużo a dziłka jest bardzo trudna ...
              co robić ???

              może lepiej było wcale nie pisać ?? do nich :) pozdrawiam
              • Gość: monika IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 28.10.06, 18:10
                Jasne,że sie odwołaj. Słowniczek terminów architektonicznych ma być podstawą
                prawa? To jakiś idiota to pisał. Mam gdzieś w papierach tez podobne wyjaśnienie-
                co to jest szrafowanie , gdzie palant tłumaczy je z użyciem Słownika Wyrazów
                Obcych. Rozumiem, że pisał to facet mgr historii sztuki, ale podpisał to
                Dyrektor Wydz. w dużym mieście wojewódzkim. W sentencji - ostatnie zdanie - z
                analizy językowej wynika ---....- toż to bzdura na resorach. Albo jest prawo,
                albo sie je interpretuje przy użyciu słowniczków i analizy językowej.
                Ściana frontowa to ściana frontowa, inne elementy elewacji jak wspornik pod
                flagę państwową mogą przekraczać linię zabudowy czy nie???
                Powalcz, każ sobie podawać postawy prawne, jak nie mają to niech wystąpią do
                ministerstwa, zresztą jak się ociągają to pisz skargę na bezczynność urzedu do
                instancji wyżej, urzędy niższego szczebla boją się kontroli, więc załatwia Cię
                w mig. A tak a propos - co to są zakazy zabudowy ?
    • Gość: larysa IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 30.10.06, 12:15
      jeżeli masz trudną działkę, zrób z architektem koncepcję domu ,takiego na jakim
      ci zależy oczywiście w granicach rozsądku budowlanego i wystąp do ministerstwa
      bidownictwa i czegośtamjeszcze o ODSTĘPSTWO od obowiązujących przepisów.
      pisze się sensowne pismo z uzasadnieniami przyjętych zmian w przepisach,dołącza
      się rysunki koncepcyjne i pogania w sympatyczny sposób urzędnika ministerstwa.
      to nic strasznego, kilka razy przechodziłam to z klientami z pozytywnym
      rezultatem.
      a tak na marginesie - balkony i wykusze mogą wystawać poza linię zabudowy,
      schody zewnętrzne nie, za to nie liczy się ich do powierzchni zabudowy.

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Zadaj pytanie na Forum

Za darmo

Na każdy temat

Tysiącom użytkowników

Zapytaj

Projekt domu na zamówienie - dla 5-cio osobowej rodziny

Na zamówienie małżeństwa z trójką dzieci powstał nowoczesny budynek, bez ekstrawagancji formalnych. Nieulegający wątpliwej urody stylistyce otaczającej go zabudowy, ale też nierzucający wyzwania otoczeniu. Po prostu - wygodny dom dla pięcioosobowej rodziny.

Bestsellery

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.