Dodaj do ulubionych

ile za przeprojektowanie dachu?

16.05.07, 12:53
Witam!Znalazłam projekt,który idealnie pasuje na moja działkę.Problem w
tym,że projekt tego domu ma dach spadzisty, a moje WZ przewidują tylko dach
płaski.Myślałam o projekcie indywidualnym,ale wydaje mi się 10 tys.to
ogromnie dużo za projekt, który w zasadzie jest już gotowy. Proszę o
informację, ile kosztowałaby mnie zmiana dachu skośnego na płaski?

www.projekty.muratordom.pl/projekt?IdProjektu=126
Pozdrawiam
Asia
Obserwuj wątek
    • Gość: mustaffa Re: ile za przeprojektowanie dachu? IP: 195.205.245.* 16.05.07, 14:06
      tyle ile zażąda autor projektu
      bo nawet domki katalogowe nie dopuszczają aż tak radykalnej zmiany w projekcie

btw.
      10 tyś. to "ogromnie dużo" ? ale orientujesz się w kosztach budowy, wykońćzenia
      i wyposażenia całego domu z działką?
      Czy warto oszczędzać na tak małym procencie całej inwestycji i to w dodatku na
      dokumentacji na podstawie której ma ona powstać? Warto zaoszczędzić kilka
      tysięcy złotych, ryzykująć schrzanienie budowy za kilkaset tysięcy?
      • joanna19801224 Re: ile za przeprojektowanie dachu? 16.05.07, 14:54
        Projekt gotowy kosztuje 2000zł, a autor projektu odpisał mi: "dowolny architekt
        adaptujący może Pani wprowadzić do dokumentacji dowolne zmiany". Zaznaczę,że
        pisałam głównie o dachu,więc rozumiem,że mogę?
        Jeśli chodzi o budowę, to proszę mi wierzyć,że orientuję się w kosztach,bo mam
        bardzo organiczone wydatki na ten cel,ale oszczędzę na ekipie-najbliższa
        rodzina i materiałach, które mogę mieć w zasadzie po kosztach-też rodzina w tej
        branży.Na początek wykończę sobie 1 pokój, kuchnie, łazienkę i tak będę
        mieszkać.Sukcesywnie będę robiła kolejne pomieszczenia.Nie stać mnie na
        mieszkanie za 250tys a skoro mam działkę ze wszystkimi mediami to dlaczego nie
        zacząć? 10 tys to dla mnie naprawdę dużo, bo za tą kwotę to ja zapłacę rodzine
        za stan surowy.
        Asia
        • piotr2569 Re: ile za przeprojektowanie dachu? 16.05.07, 16:01
          Pytanie zostało źle sprecyzowane - zmiana dachu w takim zakresie jaki Pani tutaj
          przedstawia nie jest już zmianą adaptacyjną tylko praktycznie nowym projektem.
          Cały proces projektowy i tak należy sprawdzić od początku. Od zebrania obciążeń
          po rysunki wykonawcze. Zależnie od technologi dachu płaskiego mogą znacznie
          wzrosnąć obciążenia stałe - co za tym idzie należy przeliczyć wszystkie
          elementy, na które te nowe obciążenia zostaną przekazane.
          Dlatego też znacznie łatwiej i szybciej będzie wykonanie projektu od nowa.

Projektanci gotowców dają zezwolenie na dowolne przeróbki, gdyż odpowiada za nie
          osoba adaptująca. To tak dużej zmiany potrzeba będzie architekta (zmiany
          architektoniczne) oraz konstruktora (zmiany konstrukcyjne).
          Ja za zmianę konstrukcyjną dachu w takim zakresie policzyłbym od 3500zł + VAT.
          Architekt doliczyłby drugie tyle i robi się niezła suma porównywalna do
          wykonania projektu od nowa.

Pozdrawiam serdecznie
          • wiilku Re: ile za przeprojektowanie dachu? 17.05.07, 21:44
            Bardzo dobra odpowiedź - polecam przeczytać kilkakrotnie wszystkim próbującym
            wprowadzać "drobne" zmiany w typowcach. Rozbawiła mnie ostatnio prośba adaptacji
            gotowca wydłużającej dom o 1,5 m i zmieniająca kąt dachu z 35 na 25 stopni. Pani
            nazwała to "adaptacją" hehehehe. Typówka jeśli wogóle ma mieć jakikolwiek sens -
            może być wykorzystana JEDYNIE gdy podpisuje się pod nią wyłacznie jej autor i
            nie mają miejsca prawie żadne przeróbki.
            Do odpowiedzi Piotra dodałbym, że podana przez niego kwota dla architkta w
            opisywanym przypadku jest za skromna, co wogóle podważa ekonomiczny sens "adaptacji"

pozdrawiam
      • joanna19801224 Re: ile za przeprojektowanie dachu? 16.05.07, 16:28
        Chyba nie masz najlepszych układów w rodzinie,skoro uważasz,że tylko ludzie ze
        wschodu mogą wybudować komuś dom za taką kwotę. Ciekawa jestem, ile wziąłby od
        ciebie twój ojciec za wybudowanie domu? Moją ekipą budowlaną będzie ojciec,
        teść, brat i kuzyn, którzy od lat prowadzą firmę budowlaną i żadnymi Ukraińcami
        nie są. Co do projektu to oczywiście chętnie sama bym go sobie zrobiła i
        podpisała,gdybym miała o tym pojęcie i odpowiednie uprawnienia. A dla twojej
        informacji "Gościu" do urzędu poszłabym pieszo, bo mam 500m. Nie ma to jak
        zazdrość....
        • Gość: cha cha cha niczego nie zazdroszczę IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 16.05.07, 17:42
          wyjaśniam tylko ze sam fakt iz rodzina zrobi coś za flaszkę nie znaczy, ze
          zrobią tak inni , gorzej , fakt wykorzystania rodziny godzien pochwały
          jest "tyle o ile", jeśłi nie masz pojęcia o projektowaniu ani uprawnień, trzeba
          skorzystac z wiedzy posiadających takowe (jeśli ich nie ma w rodzinie),
          a rodzina budowlańców u obcych ludzi pracuje zapewne za spore pieniądze - no
          chyba ze uprawia filantropię :))))
    • Gość: Loan Re: ile za przeprojektowanie dachu? IP: *.chello.pl 17.05.07, 15:45
      Chciałabym Pani uzmysłowić jak będą wyglądały zmiany w projekcie budowlanym.
      Architektura to : nowy przekrój , ( może wystarczy tylko rysunek częściowy -
      ostatniej kondygnacji), nowy rzut dachu, nowe rysunki wszystkich elewacji.
      Do tego projekt konstrukcyjny, gdzie konstruktor musi od nowa przeliczyć
      obciążenia od ocieplenia i warstw izolacyjnych , śniegu , itp,.Może sie wtedy
      okazać , że strop nie przenosi tych obciążeń i trzeba go zaprojektować inaczej.
      Myślę, że nie byłaby to kwota porażająca ale architekci niechętnie robią takie
      rzeczy bo wbrew pozorom pracy jest sporo a wydaje sie , że to nic takiego.
      No ale może znajdzie Pani chętnego. Pozdrawiam

• piotr2569 Re: ile za przeprojektowanie dachu? 17.05.07, 15:50
        Strop nie musi przenosić obciążeń od dachu. Nawet wskazane jest umieszczanie
        belek ukrytych, na które mocuje się słupy.
        W miejscu reakcji słupa na strop występuje bardzo duża siła skupiona, która
        powoduje miejscowe zwiększenie ścinania na płytę stropową. Albo trzeba to
        odpowiednio dozbroić albo przekazać obciążenie na belki.
        Także strop nie ma tutaj nic do rzeczy. Prędzej wytrzymałość na ściskanie
        ściany, oraz naprężenia pod fundamentem.

Pozdrawiam serdecznie
          • piotr2569 Re: ile za przeprojektowanie dachu? 19.05.07, 15:52
            Po pierwsze rozpór jak już (ROZPORY).
            Po drugie - jakbyś kiedykolwiek zbierał(a) obciążenia na jakikolwiek element
            konstrukcyjny to byś wiedział(a), że strop nie przenosi ŻĄDNEGO rozporu od dachu.

Najprościej będzie jeżeli narysujesz sobie przekrój przez budynek, następnie
            wrysujesz konstrukcję dachu i zobaczysz jak przenoszą się obciążenia od murłaty
            na pozostałe elementy konstrukcyjne.

Rozpór można także eliminować poprzez odpowiednią konstrukcję dachu i stosowanie
            elementów, które są przeznaczone tylko i wyłącznie do przenoszenia właśnie sił
            poziomych.

Jeśli już piszemy o przenoszeniu na strop obciążeń z dachu to tylko i wyłącznie
            obciążenia skupione od sił pionowych (słupy).

P.S. Istnieją budynki parterowe bez stropów i ich dachy także posiadają siły
            poprzeczne (rozporowe)

Pozdrawiam serdecznie

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka