Dodaj do ulubionych

ile kosztuje zmiana projektu? Zachowana jest elewa

27.09.07, 10:41
Potrzebuję pomocy/informacji od osób zorientowanych w temacie.
Jesteśmy na etapie projektu. Projekt developera nam się nie podobał,
więc zrobiliśmy nowy. Zachowana jest elewacja i ściany
konstrukcyjne, zmieniony układ ścian wewnętrznych i schody. Bez
pomiarów, instalacji i innych.
Jaki jest koszt takiego projektu? My jesteśmy z warszawy, projektant
z południa (jeśli to ma znaczenie).
Dziękuję i pozdrawiam.
Edytor zaawansowany
  • Gość: F16 IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 27.09.07, 12:19
    Prawo budowlane:

    Art. 36a. 1. Istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu
    budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę jest
    dopuszczalne jedynie po uzyskaniu decyzji o zmianie pozwolenia na
    budowę.
    2. Właściwy organ uchyla decyzje o pozwoleniu na budowę, w przypadku
    wydania decyzji, o której mowa w art. 51 ust. 1 pkt 3.
    3. W postępowaniu w sprawie zmiany decyzji o pozwoleniu na budowę,
    przepisy art. 32-35 stosuje się odpowiednio do zakresu tej zmiany.
    4. (uchylony).
    5. Nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub
    innych warunków pozwolenia na budowę nie wymaga uzyskania decyzji o
    zmianie pozwolenia na budowę i jest dopuszczalne, o ile nie dotyczy:
    1) zakresu objętego projektem zagospodarowania działki lub terenu,
    2) charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego: kubatury,
    powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości i liczby
    kondygnacji,
    3) (uchylony),
    4) (uchylony),
    5) zapewnienia warunków niezbędnych do korzystania z tego obiektu
    przez osoby niepełnosprawne,
    6) zmiany zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego
    lub jego części,
    7) ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub
    decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu
    oraz nie wymaga uzyskania opinii, uzgodnień, pozwoleń i innych
    dokumentów, wymaganych przepisami szczególnymi.
    6. Projektant dokonuje kwalifikacji zamierzonego odstąpienia oraz
    jest obowiązany zamieścić w projekcie budowlanym odpowiednie
    informacje (rysunek i opis) dotyczące odstąpienia, o którym mowa w
    ust. 5.


    spicey napisała:
    > Jaki jest koszt takiego projektu?

    Należy się zwrócić o to do projektanta. Tylko on może wyrazić zgodę
    ( lub nie ;)) na zmianę projektu.
    A jeżeli wyrazi zgodę, to musi nanieść odpowiednie poprawki w
    projekcie.
    Inaczej jest to zwykła samowola budowlana.

  • 27.09.07, 12:42
    Dzieki, ale chyba mnie nie do końca zrozumiałaś/eś. Wszystkie
    informacje są cenne, ale ja nadal nie wiem. Powiedziałaś/eś mi
    natomiast dokad mam iśc. DZIĘKI! Nigdy bym na to nie wpadła.
    Pozdrawiam.
  • Gość: F16 IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 27.09.07, 12:49
    spicey napisała:
    Jaki jest koszt takiego projektu?

    Projektant wyraża zgodę ( lub nie ) na ewentualną zmianę projektu.
    On też okereśla koszt takiej ewentualnej zmiany.
  • Gość: spicey IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 27.09.07, 13:31
    Dobrze, ale jaki to może byc koszt? 1000zł czy 10000zł? jakie są
    widełki?
  • Gość: F16 IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 27.09.07, 14:21
    Gość portalu: spicey napisał(a):
    > Dobrze, ale jaki to może byc koszt? 1000zł czy 10000zł? jakie są
    > widełki?

    Widełek nie ma :

    izbaarchitektow.pl/pliki/reg-ha-t.pdf
    str.26 ( przebudowa/remont/modernizacja ),
    ceny minimalne netto, itd. - zgodnie z opisem.
  • Gość: F16 IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 27.09.07, 14:31
    spicey napisał(a):
    jakie są widełki?

    W Polsce nie ma widełek :)
    W ramach ciekawoski, dodam może jeszcze ten link :)))
    forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=156&w=57181134&a=57244255
  • Gość: Leopard IP: 193.243.147.* 27.09.07, 13:48
    Zależy jaką umowę masz z architektem, który to projektował. Jeśli architekt
    podpisał z Tobą umowę, że dopuszcza do zmian w swoim projekcie zgodnie z Art. 2
    prawa autorskiego to wszystko porządku (uwaga: to, że architekt przeniósł na
    Ciebie majątkowe prawa autorskie do projektu nie wystarcza - wykorzystanie i
    rozporządzenie opracowaniem wymaga zgody twórcy, a nie właściciela praw
    majątkowych). Druga ważna sprawa, że taki zapis w umowie jest ważny tylko 5 lat
    – zgodnie z prawem autorskim.
    Jeśli to uzgodnisz idź do dowolnego architekta i po wykonaniu zmian w projekcie
    po prostu wystąp o zmianę decyzji o pozwoleniu na budowę.
    Pamiętaj, nie potrzebna Ci jest od pierwszego architekta zgoda „Na zmianę
    projektu” tylko na „Wykorzystanie opracowania zmieniającego projekt zgodnie z
    Art. 2 pkt 2 ustawy o o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Tego się trzymaj,
    gdyż sama zmiana projektu (sporządzenie opracowania) nie wymaga zgody ani twórcy
    ani też właściciela autorskich praw majątkowych. Zgody wymaga natomiast, zgodnie
    z ustawą, rozporządzenie i wykorzystanie z projektu po zmianach.
    A koszt...
    Koszt to zależy ile roboty (no i te schody, jakie) – może być 5 tyś a może 25 tyś…
  • Gość: F16 IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 27.09.07, 14:16
    Sorry Leopard, ale bzdury wypisujesz.
    Bez zgody projektanta niemożliwa jest zmiana projektu ( będącego w
    trakcie budowy - przed uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie z PUNB).
    Tylko projektant moze wyrazić zgodę ( lub nie ). Inaczej budynek nie
    zostanie odebrany do użytkowania ( PUNB nie wyrazi na to zgody i nie
    wyda odpowiedniego pozwolenia ( i zaświadczenia )).

    Piszesz :
    > Jeśli to uzgodnisz idź do dowolnego architekta i po wykonaniu
    zmian w projekcie
    > po prostu wystąp o zmianę decyzji o pozwoleniu na budowę.

    Daj spokój ( znowu bzdury :)). To niemożliwe. Inwestorem jest w tym
    wypadku developer i tylko on może ewentualnie wystąpić o zmianę
    pozwolenia na budowę ( które wcześniej otrzymał ).
    Spicey nie jest w tym wypadku stroną w sprawie i ani nie może
    wystąpić z wnioskiem o zmianę ( istniejącego ) pozwolenia na budowę,
    które otrzymał już developer, ani takiej zgody nie otrzyma. Otrzyma
    ewentualnie zwrot projektu ( i wniosku o zm.pozw.na bud. ) i odmowę
    na zmianę pozwolenia na budowę, z uzasadnieniem organu właśnie, że
    nie jest stroną w sprawie.
    Tylko i wyłącznie projektant może dokonywać ewentualnych zmian w
    projekcie, obiektu w trakcie realizacji. Nie może tego zrobić ani
    kierownik budowy, ani ewent.inspektor nadzoru inwestorskiego, ani
    inwestor ( developer ) ani ... nikt inny - Tylko i wyłącznie
    projektant ! Kropka.
  • Gość: Leopard IP: 193.243.147.* 27.09.07, 14:53
    Jeśli buduje to deweloper - to rzeczywiście tylko on może, wystąpić o decyzję..
    Co to projektu - jeśli oczywiście byśmy byli stroną: autorowi projektu możemy
    powierzyć nadzór autorski - nie ma prawa odmówić, możemy mu jednak podziękować i
    już. Jeśli jednak chcemy zrobić poważną zmianę wołamy nowego architekta, sprawy
    własności intelektualnej załatwiamy oczywiście z pierwszym, staramy się o nową
    decyzję, zmieniającą pozwolenie na budowę (reguluje to Prawo Budowlane) - i od
    tego momentu za nowy projekt odpowiada nowy architekt - jako autor. Chyba to
    jest logiczne.
    Według interpretacji pana F16 mogło by często dochodzić do paradoksu - autor
    projektu umiera w trakcie budowy - i co wtedy, dom do rozbiórki?
  • Gość: F16 IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 27.09.07, 15:03
    Nie chce mi się, wdawać się z Tobą w bezprzedmiotowe dyskusje.

    Żaden inny architekt nie ma prawa dokonywać zmian w projekcie,
    którego budowa trawa. Nikt ! Nikt inny ! Rozumiesz ?

    Leopard napisał(a):
    > Według interpretacji pana F16 mogło by często dochodzić do
    paradoksu - autor
    > projektu umiera w trakcie budowy - i co wtedy, dom do rozbiórki?

    Bzdury wypisujesz. Żadna rozbiórka, ale normalna budowa, zgodnie z
    zatwierdzonym projektem i wydanym pozwoleniem na budowę ! -
    Normalnie !

    P.S.
    Niedopuszczalne jest - i słusznie - aby ktokolwiek ( KTOKOLWIEK ! )
    dokonywał zmian w projekcie w trakcie realizacji, według własnego
    widzi mi się !
    Tylko i wyłącznie projektant może wyrazić zgodę na zmiany w
    projekcie i wtedy musi nanieść odpowiednie zmiany w projekcie!
    Inaczej jest to zwykła samowola budowlana - I słusznie !
  • Gość: prk IP: *.kalisz.mm.pl 27.09.07, 16:58
    Trochę praktyki chłopcze...
  • 27.09.07, 19:43
    Dzięki za zaangażowanie w dyskusję, ale F16 nie to było głównym
    wątkiem. Niemnej dzięki. Pozdrawiam.

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Projekt domu na zamówienie - dla 5-cio osobowej rodziny

Na zamówienie małżeństwa z trójką dzieci powstał nowoczesny budynek, bez ekstrawagancji formalnych. Nieulegający wątpliwej urody stylistyce otaczającej go zabudowy, ale też nierzucający wyzwania otoczeniu. Po prostu - wygodny dom dla pięcioosobowej rodziny.
Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.