Dodaj do ulubionych

Boże, jakie brzydkie kościoły!

17.01.09, 20:28
Nie ze wszystkimi opiniami się zgadzam. Akurat Licheń bardzo mi się podoba i inaczej się to odbiera, jak zobaczy się na własne oczy (a widziałem!), inaczej na zdjęciach. Zgadzam się, że kościół w Przygęzy to rekord brzydoty, ale (choć nie brzydki) to nic ciekawego nie widzę w chwalonym kościele pw. Chrystusa we Wrocławiu.
Moim zdecydowanym faworytem jest kościół w Grajewie i tu się zgadzam z opinią, że to perełka wśród tej galerii kościołów.
Edytor zaawansowany
  • Gość: ultra IP: *.mobile.playmobile.pl 20.01.09, 10:10
    zastanawiam się ile lat autor artykułu studiował obiekty sakralne żeby wydawać sądy tak jednoznaczne - oczywiście są obiekty zachwycające od razu, życzmy sobie takich jak najwięcej; ale np.kompletne mieszanie Lichenia z błotem jest ryzykowane. Kiedyś zachwycały bloki Corbusiera a secesję uważano za styl fatalnego bezguścia. Radziłabym ostrożniej sączyć jad.
  • Gość: miecho IP: *.toya.net.pl 20.01.09, 17:21
    Jedni uderzają w Kościół, inni próbują w kościoły... Artykuł raczej krytykancki i nieobiektywny niż podejmujący rzetelną analizę współczesnej architektury sakralnej, pisany może przez osobę... znającą kościoły tylko od zewnątrz...
  • Gość: obiekt IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 20.01.09, 19:42
    od kiedy to kościoły są brzydkie? Brzydcy mogą być ludzie i ich wnętrza, panie pseudoznawco :O
  • Gość: Gość IP: *.chello.pl 21.01.09, 09:41
    Niemczyk i jego kościoły to coś fantastycznego!Czy wiecie,iż kościół Św.Franciszka i Klary budyje (stawia własnoręcznie mury) tylko jeden franciszkanin O. Wawrzyniec? Niemczyk jest niepokonany!-żaden nabuzowany architekt jakich wielu, normalny, cholernie mądry człowiek!
  • Gość: krakowianka IP: *.chello.pl 21.01.09, 15:04
    Jak zwykle w Krakowie najgorszy pasztet musi straszyć (nie ujmując innym brzydalom :)
  • Gość: Jurmur IP: *.icpnet.pl 23.01.09, 22:38
    W Licheniu jest najlepiej po kwasie.Znajdujemy się wówczas we wnętrzu mózgu polokatolo. Do tego podgrzewane jezioro z panami palącymi fajki w czasie pływania żabką. Bezcenne.
  • Gość: nudididididiqw[d[w IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 25.01.09, 15:37
    SIEMA CO TO JEST JA SIE PYTAM CO TO ARCHITEKTÓRA SAKRALNA
  • malgomalgo 25.01.09, 21:57
    moim zdaniem ten kościół w Olsztynie wcale nie taki najgorszy, przynajmniej z pomyslem
  • Gość: mruczek IP: *.aster.pl 25.01.09, 23:36
    Dwa ostatnie zdjęcia przedstawiają coś całkiem z "innej bajki", tj. architekturę sakralną na dobrym poziomie. Kaplica robi doskonałe wrażenie. Nie wiem wobec tego jak tu się znalazła. Tym bardziej że podpis też jest pochlebny. "Kaplica rzymskokatolicka w Warszawie autorstwa młodej pracowni SAMI Architekci to jeden z ciekawszych obiektów powstałych w ostatnich latach"
  • Gość: gość IP: 213.172.178.* 27.01.09, 18:29
    ...najbardziej odlotowe jest "lotnisko" Łagiewniki w Krakowie. Ni to dworzec, ni port lotniczy :)
  • Gość: gość2 IP: *.pai.net.pl 30.01.09, 10:14
    @gość Dokładnie! Łagiewniki w Krakowie to jest to! Jadąc w kierunku tego sanktuarium dość długo miałem wątpliwości co to jest ten komin z wielkim walcowatym zbiornikiem.
    Co do Lichenia byłby może i nawet znośny, gdyby się komuś nie porypały skale na projekcie. Pewnie oryginał narysowano w skali 1:25 góra 1:50 po czym ktoś wpadł na genialny pomysł by ją zmienić na 1:100 dwukrotnie powiększając budowlę nie biorąc pod uwagę jak taki gigantyzm wpłynie na wygląd np. Matka Boska na Dachu choć z daleka wygląda OK to po podejściu blisko świątyni i zadarciu głowy do góry wygląda jak moja teściowa (dobre 120kg żywej wagi przy 150cm. wzrostu) niańcząca wnuka.
  • Gość: Stanisław IP: *.swidnica.mm.pl 30.01.09, 10:45
    W polskiej architekturze sakralnej dzieje się źle. Możemy zaobserwować dwa nurty: jeden to eklektyzm idący w kierunku zbitek różnych stylów historycznych, gromadzonych bez ładu i składu - przykład - Licheń, drugi - to silenie się na nowoczesność bardzo wątpliwej jakości. Przy tym wartością dominującą jest ogrom, monumentalizm, przeładowanie nie stwarzające warunków do kontemplacji i modlitwy. Czyżby polskie duchowieństwo i część wiernych zatraciły zupełnie poczucie dobrego smaku?
  • Gość: bartek IP: *.adsl.inetia.pl 17.01.11, 19:55
    proszę pana mogę pana zaliczyć do prekursorów architektury XXI wieku . Pana kościoły : Ducha św. w Tychach , śś. Franciszka i Klary w Tychach oraz w Czechowicach Dziedzicach są nowatorskie i wyprzedzają czas. Licheń to już jest monumentalny epigonizm , acz kolwiek stawia pan w tychach monumentalny kościół i ludzie budują go własnymi rękami . Pana kościoły staną się w przyszłości wzorem dla przyszłych polskich kościołów. Nie tylko stawia pan kościoły , ale i biura , domy mieszkalne . Pana projekty są bardzo oryginalne i niepodrabialne . Nie tylko w polskiej architekturze dzieje się żle , ale i także w świeckiej architekturze : biurowce, centra handlowe, dworce kolejowe , urzędy, siedziby i gmachy użyteczności publicznej . WS przyszłości to tez się stanie wzorem polskiej architektury świeckiej.
  • Gość: Żona architekta :- IP: *.ssp.dialog.net.pl 11.02.09, 19:03
    Ze współczesnych kościołów polecam San Bartolomeo in tutto we Florencji. Mały, skromny, przytulny, nowoczesny, funkcjonalny i piękny.
  • Gość: mloda IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 04.03.09, 22:22
    w tym "igloo" ze stalowej woli najgorsza jest dzwonnica. wyglada po prostu śmiesznie. przeładowanie!
  • Gość: mloda IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 04.03.09, 22:23
    wiem nawet z czym mi się kojarzy ;PP dzwonnica - bałwan, kościół - igloo. Ladna parka ;]
  • Gość: gosc IP: *.237.spine.pl 07.03.09, 23:19
    u mnie na wydzile kr kuria wyslala ksiedza na platne studja wieczorowe...ciekawe co potem beda majstrowac...brrr...
  • Gość: zetor IP: *.internetdsl.tpnet.pl 16.03.09, 15:44
    Moim zdaniem Budzyński na Ursynowie i SAMI Architekci na Bielanach to przykłady dużego i małego kościoła godne naśladowania...
  • Gość: zal mi was IP: *.magma-net.pl 31.03.09, 09:25
    mogą wam się one nie podobać ale wyobraźcie sobie, że niektóre kościoły były budowane w stanie wojennym. Troche szacunku!!!
  • Gość: ........... IP: *.magma-net.pl 31.03.09, 09:30
    z zewnątrz może brzydkie lecz to wszystko dlatego że od środka są piękne
  • vict0r 31.03.09, 18:40
    syf okrutny...ale na co drugiej wsi stoi taka poraka
  • Gość: blood IP: *.cable.ubr05.perr.blueyonder.co.uk 31.03.09, 20:55
    Ten bunkier w Toruniu był budowany w latach osiemdziesiątych na potrzeby kilku olbrzymich blokowisk, stąd taka forma. Teraz jest wielki i niezgrabny ale w tamtych czasach było to najlepsze co można było zrobić.
  • Gość: Gość2 IP: *.wroclaw.vectranet.pl 31.03.09, 21:14
    Kościół św. Stanisława Kostki, Wrocław
    wroclaw.hydral.com.pl/000481,obiekt.html
  • Gość: tinkerbell IP: *.dynamic.dsl.as9105.com 31.03.09, 21:54
    A gdzie jest ten kosciol Almara Alto, chyba gdzies we Francji. Pamietam, ze wygladal ciekawie na zdjeciach.
  • gianna1 31.03.09, 22:24
    Ten Kościół nie jest pod wezwaniem Matki Boskiej Kochanowskiej tylko KOCHAWIŃSKIEJ.
    Radzę się dokształcić przed zabieraniem się do pracy.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.