Dodaj do ulubionych

NOWOSC - Chypre Rouge by Serge Lutens

• helena25 08.08.06, 13:12
    Chypre Rouge starts with a strange juxtaposition of a green, vegetal smell of
    celery and a dark, dry and smoky smell of coffee. It smells as bizarre as it
    sounds, and is quite wonderful. When immortelle joins the mix, Chypre Rouge
    becomes better still, since the note accentuates and enriches the spicy-
    vegetable aspect of the fragrance. Because of the immortelle note, Chypre Rouge
    reminds me a little of Annick Goutal Sables, however, the former lacks the
    syrupy thickness of Sables; at that stage of its development, Chypre Rouge is a
    much drier, much less sweet scent. At one point, I smell a sharply fresh-floral
    note that might be lavender and that, in conjunction with immortelle, makes me
    think of Dior’s Eau Noire. The woody accord of Chypre Rouge is smoky and warm,
    somewhat reminiscent of Chene…And, to conclude this orgy of comparisons,
    somewhere towards the end of the middle stage, Chypre Rouge acquires a sweet,
    darkly gourmand, licorice undertone, which makes it scarily evocative of my
    arch-enemy, Lolita Lempicka…

Objectively speaking, the combination of sharp “vegetal” notes, smoky woods and
    sweet anise/licorice is striking and interesting. Despite the fact that I
    provided here a list of scents that somewhat remind me of Chypre Rouge, this is
    an entirely original, very interesting composition, certainly on a par with
    Lutens’ other weird and wonderful creations. Unfortunately, although I admire
    the idea and its execution, because of the Lempickaesque licorice drydown, I am
    unable to enjoy Chypre Rouge. I humbly predict, however, that the fragrance
    will have many fans, both women and men. I should also add that, like Cèdre and
    Daim Blond, Chypre Rouge is an Haute Concentration Eau de Parfum, and has great
    lasting power.
  • helena25 08.08.06, 13:13
    Chypre Rouge, the newest Serge Lutens creation, has been widely talked about on
    perfume blogs this week, and it’s finally my turn to put in my two cents. I’m
    afraid it is in fact going to be just two cents as I struggle to say much about
    it. First, a personal little note to Serge Lutens. Serge, I love you and all of
    your unrivaled creations. My heart aches as I write this for deep is my
    devotion to you, and I’m sad to say you let me down. Nevertheless, I will love
    you forever.

Don’t get me wrong. The scent is not devastatingly appaling or anything. It’s
    just that I was expecting much more. I’m not sure what exactly but with a name
    of Chypre Rouge, how can one not? It’s just… not rocking my world. The best
    part is the top notes - the birch woodiness of Chene, the slight chocolate note
    of Borneo, a tad of spiciness of Arabie plus immortelle reminiscent of that in
    Dior Eau Noire. Sounds perfect, doesn’t it? Oh, it would be if this stage
    lasted longer, and if these notes were further accentuated. It’s gone before
    you know it, and what I’m left with is syrupy sweetness. When I was a kid, we
    used to make our own candy just by pouring some water into a spoon and adding
    some sugar and then holding the whole thing above the stove till it bubbled and
    got all syrupy. We’d then pour the mixture into several round shapes and insert
    a match into each to be later used as a holder. Homemade suckers, I guess
    that’s how I’d call it (”petushki” is what we called them). To stay on topic,
    that’s the type of syrupy sweetness I’m getting from Chypre Rouge. It’s by no
    means cloying or toothache inducing, yet it seems to dominate the composition,
    and I’d rather it didn’t. Sounds like both Victoria and Marina got the
    anise/licorice note similar to that in Caron Aimez Moi or Lolita Lempicka. I’m
    happy (I guess) to say I get none. I also don’t get much nuttiness or
    spiciness. Caramelized pecans is said to be one of the notes, and my nose gets
    none of that. There is just a hint of oakmoss that’s sort of hanging in there
    waiting to be noticed. Ah, as I said, my heart aches as I write all this. I so
    wished to be enraptured! I do think Chypre Rouge might work better in colder
    weather, so I’m not going to dismiss it just yet. My heart stays true to Serge.

• forevermore79 10.08.06, 09:01
    Wszedzie, gdzie sprzedaja Lutensy- cena 98 euro, gdyz to EdP Haute
    Concentration (zwykle Lutensy EdP sa po 75 euro):
    www.cosmoty.de/news/909/
  • sorbet 09.10.06, 20:14
    Dzięki Maji poznałem ten zapach. Hmm, początek jak Arabie,koniec jak Lipstick
    Rose:-P

Czyli mocne, ciemne przyprawy - nie rozgryzłem, bo a) byliśmy u Turka na Zgoda,
    b) i tak nie jestem w stanie rozgryźć tych przypraw, ale coś jest jak suszone
    śliwki:-)

Później, standardowo czuję Daim Blond, (bo wszędzie czuję DB) taki zamszowy,
    dżemowy zapach. A teraz mam różaną, "szminkową" miękkość. No, przejście
    mistrzowskie, hehe.
    --
    blog.literacki
    Perfumy - recenzje
    Moda męska
  • elami3 11.10.06, 15:31
    Ta próbka to z mojej buteleczki. Kupiłam ją po przeczytaniu recenzji Senty i
    nie żałuję. Ale dla mnie to gorzki, zupełnie pozbawiony słodyczy zapach. Na
    początku bardzo mocne zioła i właściwie do końca je czuć ale zdecydowanie
    delikatniej. Zapach porównałam już w innym wątku do mrocznego lasu gdzie zza
    drzew ukazuje sie domek wiedźmy, znachorki mieszajacej zioła, i właśnie te
    opary ziół razem z zapachem mrocznego lasu składają się na Chypre Rouge.
  • hafsa 11.10.06, 16:21
    tez czekam na ten zapach :-)
  • maja1000 11.10.06, 16:38
    Mnie nie rozczarował, ale chyba nosić na sobie jednak nie mogłabym.
    No chyba, że ktoś za mnie wziąłby początek, a ja przejęłabym to cudo dopiero po
    2 godzinach....

Na pewno spodobałby się amatorom fajki, sporo podobieństw
  • flawia_f 11.10.06, 23:28
    Fumerie Turque pojawila sie juz w USA w tej zwyklej butelce, ale jakos nie moge
    jej nigdzie znalezc w sklepach netowych, nawet amerykanskich- pomozcie pls!
  • voluptas 13.10.06, 11:20
    Fumerie Turque można dopaść już na eBayach - przez ostatni miesiąc widziałam je
    kilka razy, zresztą w taki sposób sama szczęśliwie weszłam w posiadanie jednej
    flaszki, która wreszcie dziś do mnie dofrunęła :))
    --
    Be cheerful. Strive to be happy.
  • voluptas 13.10.06, 14:54
    Też mam ją w obserwowanych :) Rzeczywiście, w tej chwili cena już jest
    absolutnie nieopłacalna - ciekawe, na czym się skończy?
    --
    Be cheerful. Strive to be happy.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka