Dodaj do ulubionych

Zbieżności

29.07.12, 22:21
Weźmy na początek słowo “stjärna”. Po szwedzku:

1. en stjärna
2. stjärnan
3. stjärnor
4. stjärnorna

Po polsku:

1. en gwiazda
2. gwiazdan
3. gwiazdor
4. gwiazdorna

Jak widzimy zbieżność występuje w pozycji 3 mimo niezupełnego pokrycia znaczeniowego. Ale to jeszcze nie koniec.

Jest takie słowo, które funkcjonuje w obu językach ale ma zupełnie inne znaczenie.
Panna tam i panna tu – czyli czło i panna. Wspólna cecha: organizm żeński.

Jest jeszcze inne słowo wprawiające w konfuzyję podczas przedstawiania się tym imieniem. Jest nim Anka.
Anka tam i Anka tu – czyli kaczka i Anka. Cecha wspólna: fauna

Poza tym, zwodnicze ögon, to nie jest ogon mimo wspólnej cechy - fauna (przeciwne kierunki organizmu).
Obserwuj wątek
    • teodor_jeske_choinski_1 Re: Zbieżności 18.12.13, 23:19
      Czytalem kiedys ze jakis Niemiec proponowal studiowanie jezyka litewskiego jako wstep do studiow nad Sanskrytem.

--
      "Polacy są gotowi w każdej chwili krzywdzić Polskę z obawy, aby nie skrzywdzić kogoś innego"
      prof Feliks Koneczny
      • pia.ed Re: Zbieżności 19.12.13, 20:07
        Każda inicjatywa to DOBRA inicjatywa ... ;)

teodor_jeske_choinski_1 napisał(a):

> Czytalem kiedys ze jakis Niemiec proponowal studiowanie jezyka litewskiego jako
        > wstep do studiow nad Sanskrytem.
        >
        >
        >
      • pia.ed Re: Zbieżności 19.12.13, 20:22
        Niedawno oglądałam serie o Vikingach i stwierdziłam, ze niewiele wiedziałam o ich podbojach na zachód ... Najbardziej byłam zaskoczona tym, ze wiele wyrazów o ktorych mówi się, ze pochodzą z języka angielskiego w rzeczywistości są skandynawskie, a Anglicy je tylko przejęli ...
        • teodor_jeske_choinski_1 Re: Zbieżności 19.12.13, 20:30
          Angielski to nie język, a zlepek języków; grecki, łacina, starofrancuski i jakiś pierwotny starogermański.

--
          "Polacy są gotowi w każdej chwili krzywdzić Polskę z obawy, aby nie skrzywdzić kogoś innego"
          prof Feliks Koneczny
        • teodor_jeske_choinski_1 Re: Zbieżności 19.12.13, 20:41
          pia.ed napisała:
          Niedawno oglądałam serie o Vikingach i stwierdziłam, ze niewiele wiedziałam o ich podbojach na zachód ...
          ----------------------------------------------------------------------------------------------
          Uciekali przed nami... :-)
          www.poczytaj.pl/267776
          ale może nas "założyli"...
          www.poczytaj.pl/274992

--
          prof Feliks Koneczny
          • pia.ed Re: Zbieżności 19.12.13, 23:48
            Oglądałam tylko dwie części ... może jest ich więcej ...
            To co widziałam to było od roku 870, ale może się mylę,
            i aż do roku 1026, kiedy odbyła sie koronacja cesarza w Wiedniu.
            Królem Wikingów był wtedy Knut den Store.

Opowiadającym - jakiś Anglik, ktory potrafił zarazić swoim entuzjazmem.
            Jestem słabiutka w historii Skandynawii, w ogóle historia nigdy nie była moim mocnym przedmiotem.
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka