Dodaj do ulubionych

Jaka podłoga najlepiej do salonU?

23.06.13, 14:02
Cześć. Chciałbym się zapytać, jaką podłogę macie u siebie w salonie? Czy ktoś robił inną podłogę w salonie (np. drewniany parkiet), a inną w pozostałych pomieszczeniach (np. panele), czy to jednak dziwne rozwiązanie?
Edytor zaawansowany
 • newmilkyway 25.06.13, 16:01
  Trzeba pamiętać iż mamy w tej chwili tak szeroki wachlarz paneli na rynku że trudno o tym dyskutować bo efekt zależy od tego co państwo wybiorą.

  Panele są do użytku przez kilka lat. Potem możemy sobie pozwolić na ich wymianę.
  Dobre drewno zostaje na dłużej, ale wiąże się to z cyklinowanie i lakierowaniem a koszt może przekroczyć ułożenie nowych paneli.
  Także wybór zależy od Pani. Można ciekawie połączyć dwie kolorystki podłogi by wyznaczały granicę strefy relaksu i strefę nocną --sypialni.

  Jeśli nie jest jednak Pani zdecydowana na konkretny projekt polecam położenie jednaj podłogi na całej powierzchni.Nie będzie ona Panią zobowiązywać , a efekt wizualny będzie spójniejszy.

  --
  www.studiootwarte.pl
 • endrriu 25.06.13, 16:16
  Wymieniałem rok temu parkiet na panele, ponieważ do parkietu dostały sie korniki i dodatkowo został on zle ułożony przez to miałem bardzo duże szpary pomiędzy klepkami (wina kleju, możliwe tez ze układany parkiet był wilgotny) i nic nie dało sie z tym zrobić. Ja osobiscie polecam panele, za dużo namęczyłem się z parkietem, a dokładnie z kornikami. poza tym sporo pieniędzy mnie to wszytsko kosztowalo, na pewno na długi czas zrazilem sie do parkietu. Polecam ułożenie paneli -jest teraz bardzo proste i szybkie.
 • forum.master 27.06.13, 20:26
  Ja akurat mam dość standardowo, bo mam w całym mieszkaniu ten sam panel, ale teraz jest popularny taki pomysł, żeby łączyć np panel z płytkami albo gresem. Tylko wtedy musisz postawić na coś dobrego - jak balterio i paradyż.
 • coudriel 30.06.13, 10:15
  Ja u siebie wszędzie mam parkiet. Jak ci środki pozwalają, to radziłabym tak, ale jak wspomniano powyżej to salon jest przede wszystkim wizytówką. I nie oszczędzaj na wykonawcach, zrobią to lepiej. Znam takich, co chcieli tu zaoszczędzić, a potem żałowali.
 • kogosia 09.04.14, 12:03
  Parkiet czy panele?

  Oba rozwiązania mają swoje wady lub zalety, w zależności od tego jaki efekt chcemy osiągnąć.

  Podłoga jest podstawą każdego wnętrza. Drewno jest trwałe, posiada naturalne piękno oraz łatwo poddaje się renowacji. Kreuje przytulną , ciepłą atmosferę, nie uczula. A dzięki temu, że jest higroskopijne łatwo dostosowuje się do warunków, jakie panują w pomieszczeniu, oddaje nadmiar wilgoci albo ją wchłania. Jednak pod warunkiem, że wybierzemy odpowiedni gatunek drewna, który sprawdzi się w danym pomieszczeniu.
  Do wyboru mamy różne rodzaje drewna, cena jest zależna od gatunku drewna.
  Im twardsze drewno, tym bardziej jest odporne na zarysowania czy wgniecienia oraz wilgoć. Co oczywiście przekłada się na cenę. Niedrogie gatunki to: sosna, świerk, które najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach najmniej uczęszczanych ponieważ są miękkie.
  Średniotwrde gatunki : brzoza, olcha, wiśnia, modrzew, zalecane do pokoju dziecięcego czy salonu.
  Twarde: dąb, jawor, wiąz, klon, jesion, grusza, grab zalecane na przedpokój i kuchni.
  Z rodzimych drzew stosowany jest dąb, jesion lub klon, gatunki najdroższe i najtwardsze.
  Najbardziej wytrzymałe jest drzewo egzotyczne, teak, kempas, badi. Dzięki obecności olejków żywicznych pasują do łazienki, ponieważ są odporne na wilgoć.
  Rodzaje parkietów:
  Deski- podłoga z desek to najstarszy gatunek podłogi. Układane są na legarach, które leżą na stropie żelbetonowym, na warstwie izolacji przeciwwilgociowej. Pomiędzy legarami układa się płyty z wełny mineralnej, która dodatkowo ma zastosowanie jako ocieplenie. Deski podłogowe zazwyczaj są wykonywane z drewna drzew iglastych – sosny, świerku, jodły. Deski mogą być malowane, lakierowane lub olejowane.
  Parkiet- posadzka z deski podłogowej. Układana jest na legarach, bezpośrednio na podłodze lub na matach tłumiących hałas. I tu trzeba wybrać na czym nam zależy, czy chcemy by podłoga ma pełnić funkcję dekoracyjną, czy oprócz tego ma chronić przed hałasem lub utratą ciepła. Parkiety mają grubość pomiędzy 15 a 22mm. Dobrze konserwowany parkiet wytrzyma nawet 50 lat, zalecane w tym czasie jest ok. 12 cyklinowań.
  Parkiet lamelowy, jest cieńszy od tradycyjnego, i dlatego jest tańszy. Dobrze łączy się z terakotą ( podobna grubość).
  Parkiet przemysłowy składa się z bardzo wąskich deszczułek litego drewna, które układa się na sztorc, tworząc bardzo trwałą, grubą podłogę. Jest on tańszy od parkietu tradycyjnego.
  Parkiety mogą być lakierowane, olejowane, woskowane.

  Mozaika jest najcieńszą podłogą. Jej grubość wynosi pomiędzy 8 a 14mm, więc jest mniej wytrzymała od parkietu. Tafle w kształcie kwadratu, sześciokąta lub prostokąta układane są najczęściej w szachownicę czy cegiełkę.
  Mozaika przemysłowa –lamelki ułożone są obok siebie bez żadnego wzoru.
  Mozaika pałacowa – często łączone są ze sobą kontrastowo ciemne i jasne gatunki drewna, co daje efekt trójwymiaru.

  Panele
  Panele- ułożenie paneli to szybki sposób na posadzkę. Rzadko się je jednak układa bezpośrednio na podłożu. Zazwyczaj trzeba umieścić pod nim jakiś materiał podkładowy, który poprawi komfort chodzenia i przedłuży ich trwałość. Składają się z trzech warstw. Wierzchnia składa się z drewna na którą jest nałożony kilkakrotnie lakier, utwardzony promieniami UV.
  Są też oczywiście panele olejowane, woskowane lub postarzane. Warstwa nośna jest wykonana z płyty HDF albo listewek. Spodnia warstwa zrobiona jest ze sklejki. Taka budowa zapewnia stabilność i można ją stosować na ogrzewanie podłogowe. Standardowo układa się je jako podłogę „pływającą” , bez trwałego podłoża.
  Niektóre panele mają dodatkowo warstwę izolacji dźwiękowej, która zmniejsza akustyczność paneli. Oczywiście taka podłoga jest droższa.

  Panele korkowe, ich warstwę dekoracyjną tworzy fornir z korka lub z drewna naturalnego, jesion, buk, dąb, klon. Na spodzie znajduje się cienka warstwa korka lub drewna, nasączona żywicą, dzięki której panele nie wgniatają się. Mogą też mieć na spodzie dodatkowo nałożoną fabrycznie matę wygłuszającą, która poprawia ich izolację akustyczną.
  Podobnie jak tradycyjny parkiet, zniszczone panele można odnawiać, poprzez cyklinowanie i lakierowanie. Ilość cyklinowań zależy od grubości warstwy wierzchniej, im jest ona grubsza, tym więcej razy podłogę możemy odnawiać.

  Dlaczego panele?
  Panele nie będą tak trwałe jak parkiet z litego, trwałego drewna egzotycznego, ale na pewno odpowiednio dobrane i ułożone będą służyły przez wiele lat. A poza tym szybciej się je układa.
  Dlaczego parkiet?
  Jest materiałem naturalnym, przyjaznym i cały czas ekskluzywnym. Wymaga większych nakładów finansowych, ale za to będzie służył i pięknie wyglądał latami. Poza walorami estetycznymi ma inne pożądane właściwości: dobrze izoluje termicznie i akustycznie oraz reguluje wilgotność w pomieszczeniach. Ogromny wybór gatunków drewna i rodzajów parkietu pozwala na dobranie odpowiedniej podłogi do każdego pomieszczenia.

  --
  www.facebook.com/pages/parkietyschodypl/330996573688687
 • mojdomtoja 28.04.14, 19:57
  Łączenie różnych gatunków drewna może bardzo ciekawie wyglądać ale warto dopasować do całości aranżacji wnętrza.
 • mojdomtoja 03.06.14, 14:15
  Fajnie też wygląda ułożenie w korytarzu typu "L" części desek w poziomie i części w pionie.
 • erykstaniec 08.07.14, 14:14
  Ja mam w salonie, przedpokoju i pokojach panele a w łazience, kuchni i pomieszczeniu gospodarczym kafelki. Wiele osób odradzało mi panele w przedpokoju ale mieszkam 3 lata i nie widzę żeby coś się z nimi działo niepokojącego. Dodam że mam ogrzewani podłogowe i o dziwo wbrew niektórym opinią grzeje świetnie na panelach.
 • bibolek6 29.07.14, 11:47
  Najbardziej praktyczny byłby parkiet. Jak nie parkiet to panele odporne na zarysowania przypalenia itd.
 • lusia786 30.07.14, 15:11
  Ja wyobrażam sobie w salonie jedynie parkiet ewentualnie panele, zdecydowanie nie płytki.
 • bagius 31.07.14, 12:07
  Ja mam parkiet i uważam, że to najlepsze rozwiązanie.
 • wowojtek666 04.08.14, 14:38
  Płytki drewnopodobne bardzo ładnie wyglądają i są na prawdę trwałe.
 • architektmichal 07.08.14, 13:50
  Cóż, to wszystko zależy od gustu, potrzeb i finansów.
  Najtrwalszy na podłodze jest kamień, np marmur, lub beton architektoniczny, ale w płytach według technologii VHCT, nie GRC. Dla ciepłych, stonowanych wnętrz podłogi drewniane. Najtrwalsze są dębowe, teakowe, z sosny syberyjskiej, hebanowe. Ciekawie wygląda też orzech i czereśnia amerykańska.
 • maarta80 07.08.14, 15:55
  Ja mam drewno i super się sprawdza :)
 • ivi.ivi 04.09.14, 11:08
  Oczywiście drewniana, dobrej firmy, porządnie ułożona.
 • ivi.ivi 04.09.14, 11:14
  Nie powiem, że mi tez taki pomysł – połączenie paneli i desek wpadł do głowy, oczywiście, żeby zaoszczędzić, ale już na etapie wyboru wiem, że nie byłby to dobry pomysł. Nawet najlepszy panel będzie tylko imitacją drewna i jestem pewna, że z czasem zrywałabym panele żeby ułożyć deskę.
 • 23jasmina 04.09.14, 13:55
  Ja mam wszędzie panele a tylko w wejściu płytki i jak narazie nie narzekam. Oczywiście o panele trzeba inaczej i przede wszystkim bardziej dbać żeby za szybko sie nie zniszczyło no ale coś za coś. Wszystko zależy od tego co Ci sie podoba??Każdy ma inny gust i widywałam i płytki w salonach i też wyglądało fajnie.
 • nawalonych7krasnali 06.10.14, 20:29
  chyba zacznę linkować Twój wpis jako kreatywna autoreklama dla wszystkich naiwniaków, którzy myślą, że podszywając się pod użytkownika zachwalają swój wyrób w sposób przekonujący i spontaniczny, wielkie piwko dla Ciebie chłopie/babo :D
 • milecka21 07.10.14, 21:53
  Ja mam w salonie panele (w pozostalych pomieszczeniach tez - oprocz kafelek w kuchni), ale znam ludzi, co maja rozne podlogi w roznych pomieszczeniach i nie uwazam to za dziwne ;) Twoje mieszkanie, wiec Twoj wybor. Zrob tak, aby bylo praktycznie i wygodnie.
 • ewka_so 10.10.14, 00:42
  Drewniana.
 • ivi.ivi 11.11.14, 20:16
  Mam takie samo zdanie podłoga tylko drewniana.
 • ivi.ivi 24.11.14, 13:55
  Deska barlinecka miękką to znaczy niszczy się? Pytam, bo nadal nie możemy się zdecydować, a bierzemy pod uwagę tak samo jak baltic wood.
 • gucek_lbn 26.11.14, 11:35
  tak niszczy się, mimo, że meble podklejone filcem to sie niszczy, czasem nawet jak coś cięższego upadnie to zostają ślady, na pewno połozenie lakieru czy innego utrawdzacza by pomogło, ale u mnie akurat jest taka bez
 • amelia.lenk 27.11.14, 14:39
  w moim salonie dominuje drewniany parkiet, w przedsionku z kolei panele o podobnym kolorze aby wszystko ładnie się komponowało. Według mnie nie jest to dziwne rozwiązanie, możesz śmiało działać, porównaj tylko kolory tzn dobierz podobne do siebie wtedy będzie ujednolicenie
 • doris.s0 22.01.15, 09:08
  Panele jest to bardzo tania opcja. Oczywiście panele panelom nie równe, bo można wybrać takie po 20zł/m2 i takie po 100zł/m2 i będą się one znacznie różniły. Ja uważam natomiast, że drewniana podłoga dodaje klimatu, ciepła mieszkaniu i warto w taką zainwestować zwłaszcza w salonie. W sypialniach czy innych pokojach można dać panele ale salon powinien być przytulny.
 • ilona589 23.01.15, 11:17
  Podłogi w salonie widziałam juz naprawde rózne, nawet z płytek wiec to nie ma znaczenia jakie sa w pozostałych pomieszczeniach.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka