Dodaj do ulubionych

Czy Mensa straciłai przez Dodę?

29.10.09, 16:53
Od dawna zastanawia mnie fakt ile ze swej wartości i elitarności Mensa
straciła przez Dodę. Na ile inni mensanie są postrzegani przez jej pryzmat?
Nie powiem spotkałam się z deprecjonowaniem wartości faktu przynależenia do
Mensy właśnie przez obecność w szeregach Dody. Czy słusznie?
Jestem ciekawa jak Wy na to patrzycie i czy rzeczywiście obecnie przynależność
do Mensy przydać się może jedynie w CV...
Obserwuj wątek
    • awanturka Re: Czy Mensa straciłai przez Dodę? 30.10.09, 10:24
      Inteligencja to zdolność kojarzenia faktów, myslenia abstrakcyjnego i nie ma nic wspólnego ani z klasą, ani z dobrym wychowaniem, ani z mądrością, ani z obyciem, erudycją, wykształceniem itp.

Ostatni cham i prostak, głupi az do bólu może być cholernie inteligentny.i nie tak rzadko inteligencja idzie w parze z psychopatią i nieprzystosowaniem społecznym.

Nie przeceniałabym roli inteligencji. Badania wykazały, że przekłada sie bezpośrednio ani na relacje z ludżmi, ani na radzenie sobie w życiu ani na żadną z cech jaką u ludzi cenimy.

Wprawdzie mensa w swoim statucie:

"Odkrywanie i pielęgnowanie inteligencji człowieka dla dobra ludzkości, popieranie badań naukowych określających charakter, rodzaj oraz zastosowanie ludzkiej inteligencji, a także stwarzanie dla swoich członków korzystnego środowiska intelektualnego"

Ale w szeregi jej członków przyjmuje sie wyłącznie na podstawie testów badających abstrakcyjne myslenie, nie ma za to żadnego kryterim, które selekcjonowało osoby w kierunku zdolności do podjęcia działań okreslonych w statucie

Członek Mensy - awanturka

• ritsuko Re: Czy Mensa straciłai przez Dodę? 30.10.09, 11:38
        Oczywiście, masz sporo racji. Inteligencja, zwłaszcza płynna (a taką mierzą testy do Mensy) to raczej "podkład" do tego co dany człowiek może ze sobą robić dalej i daleka jestem od przeceniania jej :). Oczywiście to jak wysokie jest człowieka EQ, jak bardzo jest oczytany, jaką ma wiedzę i wykształcenie to już inne sprawy- myślę, że Mensa ma właśnie za zadanie umożliwić rozwój człowiekowi, żeby ten "podkład" się nie zmarnował (i tu naprawdę widzę sens w tej selekcji). Nawet być może będzie impulsem dla człowieka do samorozwoju.
        No i niezaprzeczalnie wysoka inteligencja jest przydatna w wielu zawodach np. analityk czy profiler :)

Natomiast mi chodzi o coś zupełnie innego- raczej czynnik zewnętrzny. O odbiór społeczny Mensy po dostaniu się Dody. Z czysto moich obserwacji kiedyś członkostwo w Mensie było odbierane jako coś bardzo prestiżowego- przynajmniej tak mi się zawsze wydawało ;) (pomijając już sam fakt przydatności wysokiej inteligencji), a obecnie ludzie, zwłaszcza młodsi przestają tak Mensę odbierać patrząc właśnie na to co sobą reprezentuje Doda i nie umiejąc oddzielić inteligencji od innych cech- jak wiedza, klasa czy erudycja.

• deczko Re: Czy Mensa straciłai przez Dodę? 30.10.09, 11:36
      A ile Nergal stracil przez Dode?

Przed Doda postrzegalam go jako czlowieka sukcesu, ktory osiagnal cos w swiecie
      muzyki, nie zalezy mu na takiej "dodowej" slawie. A teraz?? Ale to burak, albo
      sie zakochal, albo naprawde potrzebowal pieciu minut na pudelku?! Zeby jeszcze
      sie z nia tak nie afiszowal, ale on przy niej wyglada jak typowy facet, ktory
      wreszcie ma cycata blondyne, o ktorej cale zycie marzyl, kartkujac playboya.

--
      Deczko o sobie...
      • ritsuko Re: Czy Mensa straciłai przez Dodę? 30.10.09, 11:42
        I tu uchwyciłeś ładnie to o co mi chodzi. Behemoth, jeden z najlepszych zespołów polskich, znany na całym świecie i doceniany w swojej kategorii... a tu Nergal zaczął spotykać się z Dodą i spora część ludzi patrzy na niego i cały zespół przez jej pryzmat.
        Nawet nie musi się afiszować- w końcu Doda jest napędem Faktów, SE i innych Pudelków. Smutne to.
    • nutriss Re: Czy Mensa straciłai przez Dodę? 30.10.09, 18:34
      ritsuko napisała:

> Od dawna zastanawia mnie fakt ile ze swej wartości i elitarności
      Mensa
      > straciła przez Dodę. Na ile inni mensanie są postrzegani przez jej
      pryzmat?
      > Nie powiem spotkałam się z deprecjonowaniem wartości faktu
      przynależenia do
      > Mensy właśnie przez obecność w szeregach Dody. Czy słusznie?
      > Jestem ciekawa jak Wy na to patrzycie i czy rzeczywiście obecnie
      przynależność
      > do Mensy przydać się może jedynie w CV...

Mensa=żadna wyrocznia i zwykli wyrwigrosze(chyba każdy wie
      jaki jest koszt otrzymania wyniku,hehe).

Ten test na poziomie podstawówki popr.rozw-ny to miernik jak już-
      sztucznej inteligencji
      .Rzeczywista inteli.do IQ ma się jak
      piernik do wiatraka.
      Są ludzie bardzo zdolni nie mający zbyt pokażnych cyferek przed IQ i
      na odwrót.Wynik świadczy tylko o tym że popr.rozwiązano konkretny
      teścik.Nie ma to przełożenia na rzeczywistą inteligencje.
      Tak ,wiec nie dziwi mnie to, że takie dno jak pani doda ma sobie
      ileś tam IQ.Poza tym ,skąd kto wie czy nie kupiła sobie tego
      świstka,żeby podreperować reputację,hehe.Tu juz jest rzecz przez
      Nas niedosprawdzenia.

• ritsuko Re: Czy Mensa straciłai przez Dodę? 30.10.09, 20:43
        Mensa=żadna wyrocznia i zwykli wyrwigrosze(chyba każdy wie
        > jaki jest koszt otrzymania wyniku,hehe).

Dlatego jest rozwiązanie nie przystępować, mimo pozytywnego wyniku :)
        >
        > Ten test na poziomie podstawówki popr.rozw-ny to miernik jak już-
        > sztucznej inteligencji
        .Rzeczywista inteli.do IQ ma się jak
        > piernik do wiatraka.

Rzeczywista inteligencja jest niemierzalna, może być ewentualnie szacowana :)-
        zdziwiłabyś się ile jest rodzajów i definicji naukowych inteligencji. Natomiast
        test Mensy jest oparty na testach psychologicznych (analogiczny ma dobrą
        trafność i rzetelność), a z mojego doświadczenia z innymi testami- wyniki raczej
        pokrywają się.
        Dla przeciętnej osoby łatwiej jest wybrać się na test Mensy niż zgłaszać do
        psychologa, żeby zrobić test (i taniej)
        > Są ludzie bardzo zdolni nie mający zbyt pokażnych cyferek przed IQ i
        > na odwrót.
        Bo inteligencja to nie cecha, do której można wrzucić wszystkie zdolności.
        Natomiast na pewno może ułatwić nieco życie ;)
    • zeberdee24 Re: Czy Mensa straciłai przez Dodę? 30.10.09, 21:35
      Myślę że niesłusznie. Mensa skupia ludzi mających wyjątkowe predyspozycje do
      analitycznego myślenia. Doda doskonale rozumie rzeczywistość w której
      funkcjonuje i wykorzystuje ją do własnych celów w sposób całkowicie bezlitosny.
      --
      Tacy sami, a taca między nami.
      • kol.3 Re: Czy Mensa straciłai przez Dodę? 04.01.14, 08:48
        Dokładnie, też tak uważam. Doda ma wyczucie marketingowe, stworzyła wizerunek estradowy dostosowany do obecnych czasów, oczekiwań publiczności, gwarantujący sukces finansowy. Jej sukces, a zwłaszcza zarobione pieniądze mogą budzić zazdrość niektórych grup społecznych, stąd próby zdyskredytowania.
    • system.tzw.edukacji Re: Czy Mensa straciłai przez Dodę? 04.01.14, 10:29
      > Od dawna zastanawia mnie fakt ile ze swej wartości i elitarności Mensa
      > straciła przez Dodę.

A to Mensa kiedykolwiek była elitarna i miała jakąkolwiek wartość?

> Jestem ciekawa jak Wy na to patrzycie i czy rzeczywiście obecnie przynależność
      > do Mensy przydać się może jedynie w CV...

Nie znam się na pisaniu Curriculum Vitae (czy to nie są aby te dokumenty, w których niekompetencję ubiera się w okrągłe zdanka?), natomiast mnie na miejscu „mensan” byłoby mi trochę głupio jarać się umiejętnością rozwiązywania testów powstałych w celu rozpoznawania upośledzeń i opóźnień w rozwoju, które w dodatku przyczyniły się do tysięcy przymusowych sterylizacji.

No, ale ja w ogóle jestem malkontentem, krytykantem i niczego nie poważam (nie ma dla mnie nic świętego).

--
      "Everyone who believes in telekinesis, raise my hand"
    • feel_good_inc Widzę, że niektóre mają duży problem... 04.01.14, 18:23
      ...z odróżnieniem medialnej postaci granej przez Rabczewską, zwanej Dodą, od niej samej.
      Doda z jej debilnymi odzywkami i świeceniem sztucznymi cyckami to tylko i wyłącznie wizerunek sceniczny wykreowany na potrzeby zarabiania kasy.
      Sama Rabczewska to bardzo sprytna dziołcha, która odkryła, że grając Dodę może zarobić wielką kasę.
      A co do samej Mensy - od kiedy to jest niby jakaś szczególnie elitarna instytucja dla kogokolwiek poza jej członkami?
      --
      Sygnaturka wykonała nieprawidłową operację i nastąpi jej zamknięcie.
    • light_in_august Re: Czy Mensa straciłai przez Dodę? 04.01.14, 19:54
      A co ma Doda do rzeczy? Jest inteligentna, ma zdolnoiści analityczne, test napisała, więc daj jej panie boże. Wysokie IQ nie równa się dobry gust plus wysokich lotów osobowość, plus jeszcze inne pożądane przymioty, jak pracowitość, uczciwość, otwartość umysłu itp. Do Mensy należeć więc mogą seryjni mordercy, niemoty życiowe, tandetne piosenkarki pop i tak dalej.
      --
      And the days are not full enough, and the nights are not full enough, and the life slips by like a field mouse, not shaking the grass.
    • nstemi Nie 05.01.14, 21:55
      Moim zdaniem nie ma żadnej straty dla Mensy. Z tego co wiem, wszyscy którzy chcą być jej członkami muszą uzyskać odpowiednią liczbę punktów w testach. Można tu oczywiście dyskutować, co one właściwie mierzą, ale chodzi mi o to, że wszyscy członkowie Mensy muszą uzyskać pewien progowy wynik. I nie ma tu znaczenia czy to Doda, profesor medycyny czy rolnik spod Łomży. W moich oczach Mensa straciłaby nie przyjmując Dody w swoje szeregi mimo, że ta uzyskała satysfakcjonujący wynik.
      Nawiasem mówiąc nie mylmy scenicznego wizerunku Dody (moim zdaniem świetnie i inteligentnie wykreowanego) z Dorotą Rabczewską.
    • emi35 Re: Czy Mensa straciłai przez Dodę? 11.04.19, 20:01
      Co ci nie pasuje w Dodzie ??? Inteligentny człowiek z łatwością zauważy jej talent, pracowitość i nieprzeciętną inteligencję podejrzewam, że nie tylko logiczną, więc jak dla mnie przyjęcie jej do Mensy to nic dziwnego. Ponadto jak patrzę w jej horoskop chociaż w astrologi jeszcze bardzo biegła nie jestem to inteligencja jest tam bardzo widoczna.
      • druga.strona Re: Czy Mensa straciłai przez Dodę? 12.04.19, 04:50
        Co ci nie pasuje w Dodzie ??? Inteligentny człowiek z łatwością zauważy jej talent, pracowitość i nieprzeciętną inteligencję podejrzewam, że nie tylko logiczną, więc jak dla mnie przyjęcie jej do Mensy to nic dziwnego. Ponadto jak patrzę w jej horoskop chociaż w astrologi jeszcze bardzo biegła nie jestem to inteligencja jest tam bardzo widoczna.

???????????????? Kobieta po polsku nie potrafi poprawnie sklecic jednego zdania.
        • stokrotka_a Re: Czy Mensa straciłai przez Dodę? 12.04.19, 12:26
          druga.strona napisała:

> Co ci nie pasuje w Dodzie ??? Inteligentny człowiek z łatwością zauważy jej tal
          > ent, pracowitość i nieprzeciętną inteligencję podejrzewam, że nie tylko logiczn
          > ą, więc jak dla mnie przyjęcie jej do Mensy to nic dziwnego. Ponadto jak patrzę
          > w jej horoskop chociaż w astrologi jeszcze bardzo biegła nie jestem to intelig
          > encja jest tam bardzo widoczna.

Może ona jest inteligentna, ale inteligencja to nie to samo co mądrość. A Doda często zachowuje się jak idiotka. Poza tym inteligencja sama w sobie o niczym nie decyduje - psychopaci też bywają nieprzeciętnie inteligentni.
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka