• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego

Ile dac chrzesniakowi na bierzmowanie? Dodaj do ulubionych

• 19.02.04, 11:06
    Witam
    Zadaje to pytanie tu i na innych forach o podobnej tematyce. Rodzina jest z
    drugiego konca Polski, kontakty sporadyczne, chrzesniak meza jako pierwszy w
    rodzinie dorosl do wieku bierzmowania. Jestesmy zaproszeni i wiem, ze
    oczekuje sie od nas jakiegos datku. Niestety wypadlismy z obiegu :) i nie
    mamy pojecia ile nalezy do tej koperty wlozyc. Jak to wyglada?
    Edytor zaawansowany
    • Gość: J. IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 19.02.04, 11:13
      Mowiac szczerze pierwszy raz slysze, ze daje sie cos z takiej okazji. W moim
      otoczeniu nikt nikomu nic nie daje i nie slyszalam zeby ktos cos dostal.
      • 19.02.04, 11:16
        Na Komunie tez sie u Was nie daje kasy? To fajnie macie. W moich stronach,
        zarowno tych polskich jak i tutaj daje sie kase. Mysle, ze rownowartosc 100 €
        nie bedzie ani za duzo ani za malo. W koncu to chrzesniak, nie dasz chyba 100
        zlotych. No niestety.
        --
        Za wszystkie literówki i brak polskich ogonków najmocniej przepraszam.
        • Gość: ola IP: *.internetdsl.tpnet.pl 19.02.04, 11:48
          u mnie w rodzinie też nie ma "tradycji" obdarowywania kogoś z okazji
          Bierzmowania, a równowartość 100 euro to jednak spora kwota, ja osobiście nie
          wreczyłabym takiej, ani od nikogo nie oczekuję takich prezentów....
          to jest dla mnie chore
          Ola
      • 19.02.04, 11:16
        Z okazji osiągnięcia dojrzałości chrześcijańskiej wreczyć należy:
        1.paczkę prezerwatyw.
        2.Encyklopedię zdrowia.
        3.Łańcuszek z dedykają: Powodzenia w dorosłości.
        4.Bilet do Krakowa.
        5.Bilet do Teatru Rozmaitosci Oczyszczonych.
        6.Flaszke wódki.
    • 19.02.04, 11:22
      Coz, moje prywatne zdanie jest: nie dawac, ale nie zamierzam robic wylomu w
      rodzinnej tradycji. Chyba faktycznie komunia powinna byc ostatnim etapem w
      zyciu chrzesniaka kiedy jest on hojnie obdarowany, choc i z tym zwyczajem mozna
      by dyskutowac.
      Na szczescie nie mamy wiecej chrzesniakow :)
      • 19.02.04, 11:25
        nie zapominaj o slubie...to jest dopiero wydatek
        pod stołem przeliczą ile to krzestny dał i skomentuja - burak dał tak mało....
        • 19.02.04, 11:36
          EEE, moze chlopak pojdzie na ksiedza :)
          • Gość: siwa IP: 217.20.201.* 19.02.04, 15:48
            szczerze mowiac pierwszy raz slysze, ze z okazji bierzmowania urzadza sie
            jakies przyjecie i na dodatek oczekuje prezentow. ale moze to tylko w naszych
            stronach nie ma takiej tradycji. co do datkow, moje zdanie jest zawsze jedno i
            niezmienne: daje tyle, na ile mnie stac. nie wyobrazam sobie oddac
            chrzesniakowi polowy pensji, bo ma bierzmowanie. z tym 100 euro, to moim
            zdaniem tez lekka przesada. jak ktos mieszka w warszawie i ma np. przychody
            rzedu 2 tys. zl, to moze i moze sobie pozwolic na taki wydatek, choc po
            oplaceniu rachunkow to i z tych 2 tys. pewnie niespecjalnie duzo mu zostanie.
            jednak dla mieszkanca malego miasta, ktory zarabia 600 zl netto, taki wydatek,
            to niemal cala pensja. wkurza mnie generalizowanie typu, ze to w koncu
            chrzesniak i mniej niz tyle to po prostu nie wypada dac. zwykle jest tak, ze od
            chrzestnych oczekuje sie wiekszego prezentu, ale bez przesady. moim zdaniem z
            okazji bierzmowania bardzo odpowiedni bylby np. lanczuszek z medalikiem lub
            krzyzykiem, czy jakies ladne wydanie bbiblii. co do pieniedzy, to jestem
            zdania, ze nie jest to jakas strasznie wielka okazja i suma nie powinna byc
            niewiadomo jak ogromna.
  • Powiadamiaj o nowych wpisach

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.