katolicyzm i protestantyzm Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Być może nie uwierzycie, ale ja naprawdę nie wiem, co nas dzieli,a
    co łączy. Wiem, że tu na forum są nie tylko katolicy, ale też
    protestanci. Napiszcie mi więc w skrócie, jeśli się da, w czym
    jesteśmy podobni, w czym nie. Czy obchodzicie święta- Wielkanoc,
    Boże Narodznie, inne. Czy chodzicie do spowiedzi, co z innymi
    sakramentami...
    I proszę nie smiejcie się z mojej niewiedzy.
    • Oczywiscie sa roznice pomiedzy kosciolami pierwszej reformacji i kolejnych.
      Kopalnia wiedzy moze byc www.luteranie.pl ale oczywiscie o luteranizmie.
      Jako luteranka sprobuje troche przyblizyc (w telegraficznym skrocie) zasady
      kosciola ewangelicko-augsburskiego:
      1. Tylko Chrystus, tylko Pismo, tylko laska
      2. Wiara oparta na slowie Bozym, a nie na tradycji (o ile wiem, niech
      kolezanki-katolczki w razie co poprawia, kk opiera sie na "tradycji i pismie"
      3. Usprawiedliwienie jest z laski przez wiare, bez zaslug czlowieka i nie z
      uwagi na uczynki, acz tu roznice sie zmniejszyly od podpisania w 2000 r.
      wspolnej deklaracji o usprawiedliwieniu
      4. Sekramenty sa dwa: chrzest (w kosciele ewangelicko-augsburskim niemowlat) i
      komunia
      5. Komunia przyjmowana pod obu postaciami jest cialem i krwia Chrystusa, ale
      tylko lacznie ze Slowem Bozym i wiara. Tu roznica i w stosunku do kk (w
      kosciolach protestanckich nie ma transsubstancjacji) jak i kosciolow poznej
      reformacji gdzie czasem komunia jest symbolem
      6. spowiedz powszechna, nie jest sakramentem.
      7. W razie checi poczytania polecam fajna i krotka ksiazeczke ks. Tadeusza
      Wojaka "Ewangelik-katolik" o podstawowych roznicach
      --
      <*>
      'Our greatest natural resource is the minds of our children' Walt Disney
      • Moim zdaniem nie da sie w ten sposob opisac ani katolicyzmu ani
        protestantyzmupoza tym roznice miedzy np. luteranami a baptystami czy
        zielonoswiatkowcami są ogromne i istotne.
        Takie wyliczanki kogos nie znajacego tematu moga sprowadzic do blednych
        wnioskow, zupelnie niezgodnych z intencja autora wpisu.

Np. punkt pierwszy "Tylko Pismo, tylko Chrystus, tylko łaska"

to co, w katolicyzmie jest cos wiecej niz Pismo i Chrystus i łaska Boża? wcale
        nie, problem polega na rozumieniu tych pojęć, na roznicy w ich definiowaniu i
        okreslaniu a nie na tym że katolicy uwazają że może byc coś ponad Pismo,
        Chrystusa i łaskę Boża

"tylko Pismo" - no własnie, Pismo sw wyroslo z tradycji ustnej, bylo
        przekazywane ustnie zanim zostalo spisane wiec nie mozna go oddzielac od
        Tradycji itd itd itd

mysle że moze bardziej praktyczne pytania i odpowiedzi beda na miejscu a nie
        omawianie roznic teologicznych

bo ja bym mogla skontrowac niemal kazdy z tcyh punktow... jako ten z którym
        przeciez katolicy się zgadzają, ale.... mają czegos inna definicję

nie bede zbawiona na podstawie moich dobrych uczynkow, jakem katoliczka nie bede wink
        --
        Niebieska panienka
        Podświetlona
        • ok, moje konkretne pytania:
          1. Udział we Mszy św. - obowiązek? W niedzielę, inny dzień?
          2. Obchodzenie świąt - jakich? kiedy?
          3. Kult Matki Bożej - czy jest? modlitwa różańcowa?
          4. Kwestia rozwodów i ponownych małżeństw.
          5. Pogląd na antykoncepcję
          6. Stosunek do Papieża.
          7. Kwestia śmierci, zmartwychwstania, nieba, piekła, czyściec?
          Macie rację, lepsze konkretne pytania.
          • No to po kolei:
            1. Mszy jako takiej nie ma (poniewaz nie ma skladania ofiary, za malo wiem o
            katolickiej mszy zeby wskazywac konkretne roznice), jest nabozenstwo niedzielne,
            nieobowiazkowe, niemniej szczerze sie zacheca
            2. Swieta - Wielkanoc, Boze Narodzenie w terminach wynikajacych z kalendarza
            gregorianskiego; bardzo powaznie traktowany Wielki Piatek, swieto reformacji 31
            pazdziernika, epifania 6 stycznia. Kalendarz liturgiczny chyba jak w kk - od
            adwentu do niedzieli wiecznosci
            3. Kultu Matki Bozej jako posredniczki nie ma, nie ma wiary w wieczne dziewictwo
            i wniebowziecie (to chyba dogmaty sa w kk? ale na temat kk mialam sie nie
            wypowiadacwink). Jest oczywiscie podziw dla jej posluszenstwa wobec woli Bozej.
            Modlitwy rozancowej nie ma.
            4. Malzenstwo nie jest sakramentem. Powinno byc na cale zycie, ale poniewaz
            czlowiek jest grzeszny nie zawsze sie udaje (co nie zwalnia od staran). W razie
            cywilnych rozwodow kosciol je uznaje. Za zgoda biskupa mozna ponownie wziac slub
            w kosciele (zgody raczej nie uzyskaja osoby z ktorych winy nastapil rozwod)
            5. Antykoncepcja dozwolona, aborcja oczywiscie nie. Sprawa do decyzji malzonkow,
            nie powino sie tylko w zaden sposob rozpoczynac wspolnego zycia malzenskiego z
            nastawieniem "nigdy zadnych dzieci"
            6. Papieza nie uznaje zaden kosciol protestancki (tzn. jego wladzy i jej
            zrodel). Kosciol luteranski jest organizowany na szczeblu krajowym, koscioly
            roznych krajow wspolpracuja ze soba. W Polsce duchownymi zostaja wyksztalceni na
            ChAT-cie i ordynowani. Proboszcz jest wybierany przez parafian (zwykle jak sie
            zwalnia miejsce - smierc lub emerytura - jest kilka kazan probnych a potem
            glosowanie), rade parafialna wybiera sie w powszechnych wyborach. Synody sa
            diecezjalne i ogolnopolski, po polowie zlozone z duchownych i osob swieckich.
            Biskupi wybierani przez synod, kadencja 10 lat.
            7. Nauki o czysccu nie ma. Kwestie zbawienia i potepienia - jak w Biblii
            8. Nie ma swietych indywidualnych. Spolecznosc swietych sklada sie ze wszystkich
            ktorzy dostapili zbawienia
            Wszystko powyzsze dotyczy luteranizmu
            --
            <*>
            • maadzik3 napisała:

> No to po kolei:
              > 1. Mszy jako takiej nie ma (poniewaz nie ma skladania ofiary, za malo wiem o
              > katolickiej mszy zeby wskazywac konkretne roznice), jest nabozenstwo niedzielne
              > ,
              > nieobowiazkowe, niemniej szczerze sie zacheca

No tak. A to nabożenstwo moze odprawic w razie koniecznosci ktokolwiek badz, czy
              musi byc ksiadz?

> 2. Swieta - Wielkanoc, Boze Narodzenie w terminach wynikajacych z kalendarza
              > gregorianskiego; bardzo powaznie traktowany Wielki Piatek, swieto reformacji 31
              > pazdziernika, epifania 6 stycznia. Kalendarz liturgiczny chyba jak w kk - od
              > adwentu do niedzieli wiecznosci

Znaczy u nas ta niedziela wiecznosci to sie nazywa Chrystusa Króla, ale plus
              minus chodzi o to samo wink)):

www.brewiarz.katolik.pl/czytelnia/krol.php3
              Sila rzeczy nie macie Bozego Ciala, no i swiat maryjnych. A Wniebowstapienie macie?

> 3. Kultu Matki Bozej jako posredniczki nie ma,

Nooo... W KK tez z tym posrednictwem to nie do konca tak jest (w skrócie: Maryja
              nie jest pośredniczka "sama z siebie", jest włączona w pośrednictwo Chrystusa i
              jemu podporzadkowana), ale wiadomo, o co chodzi.

nie ma wiary w wieczne dziewictw
              > o

A wieczne dziewictwo to chyba akuratnie dogmatem nie jest, niech mnie jaki
              teolog skoryguje, jesli bzdurze.

> i wniebowziecie (to chyba dogmaty sa w kk? ale na temat kk mialam sie nie
              > wypowiadacwink).

Wniebowziecie rzeczywiscie jest zdogmatyzowane.

> 4. Malzenstwo nie jest sakramentem. Powinno byc na cale zycie, ale poniewaz
              > czlowiek jest grzeszny nie zawsze sie udaje (co nie zwalnia od staran). W razie
              > cywilnych rozwodow kosciol je uznaje. Za zgoda biskupa mozna ponownie wziac slu
              > b
              > w kosciele (zgody raczej nie uzyskaja osoby z ktorych winy nastapil rozwod)

A kto te wine ustala? Sie przyjmuje ustalenia sadu swieckiego, czy Kosciol cos
              bada na wlasna reke? No bo to ma powazne konsekwencje - jak kto nie dostanie z
              takiego powodu zgody biskupa na powtorny slub, to wiazac sie z kims cudzolozy,
              tak?

--
              Kładka nad strumieniem
              • 1. Moze byc diakon, ale wtedy chyba bedzie bez komunii.
                2. Wniebowstapienie jak najbardziej - jak moglam zapomniecsmile - to bardzo wazne
                swieto
                3. Przyjmuje sie ustalenia o winie sadu cywilnego
                --
                <*>
        • Sionku, swiadoma roznic (w niektorych przypadkach wielkich w niektorych
          niewielkich) miedzy kosciolami protestanckimi zaznaczylam dwa razy na wstepie
          postu ze pisze o kosciele ewangelicko-augsburskim.
          Co do drugiego - ja sie nie powinnam wypowiadac o katolicyzmie i naprawde nie
          chce tego robic wobec wielu znacznie lepiej poinformowanych, niemniej tradycja i
          dogmaty sie mi tak kojarza. Jak sie myle - prostujcie (z tradycji wynika chyba
          te 5 sakramentow ktorych w protestantyzmie nie ma).
          Co do nauki o usprawiedliwieniu - znow napisalam ze od deklaracji o
          usprawiedliwieniu w 2000 r. sa mniejsze rozbieznosci, niemniej jak pamietam
          slowa ksiedza katolickiego na ekumenicznym naborzenstwie z okazji podpisania tej
          deklaracji to wczesniej zbawienia wylacznie z laski przez wiare kk nie uznawal,
          a w XVI wieku w czasie reformacji bylo to jedna z wazniejszych (rozniacych
          strony) kwestii. Stad te odpusty sprzedawane jako "uczynki ze skarbnicy
          swietych". Ja naprawde wiem ze od XVI wieku troche minelo i nie mam intencji
          dyskutowania o kk z katolikami, ale czesc tego co napisalam wynika ze sposobu
          definiowania roznic przez samych katolikow. Niemniej postaram sie juz o
          niepisanie o katolicyzmie. Naptomiast zasada "tylko Chrystus, tylko Pismo, tylko
          łaska" była sformułowana przez Lutra jako podstawowe streszczenie postulatów
          reformacyjnych i do dziś jest centralnym skrótowym hasłem kościoła
          ewangelicko-augsburskiego.
          --
          <*>
    • Tylko sie nie bijcie, co? Bo ja mam dyzur, a zdechla jakas ostatnio jestem, i
      nie wiem, czy podolam rozdzielaniu w razie czego wink)).

A tak powaznie. Ja mysle, ze rzeczywiscie to jest tak, ze lepiej rozwiazywac
      konkretne watpliwosci, jak sie pojawia. Bo na takim stopniu ogolnosci, jaki
      mozna przyjac "na wstepie", bez szczegolowych pytan, to silą rzeczy niektore
      kwestie moga stac sie powodem niepotrzebnych kontrowersji.
      Niemniej ten luteranizm w pigulce Maadzik jest bardzo solidny, dziękuję wink))

--
      Kładka nad strumieniem
    • 20.11.09, 19:34
      Sprobuje wstawic tego linka jeszcze raz. Jak nie bedzie dzialal wstukaj po
      prostu na gore strony
      www.luteranie.pl

--
      <*>
    • Na temat zbawienia z laski polecam jeden z moich ukochanych tekstow:
      Bonhoeffera, umieszczony w "Nasladowaniu". To jakby ktomial ochote - genielne
      rozroznienie laski drogiej i laski taniej.
      --
      <*>
    • Cale zycie ma byc nasladowaniem Chrystusa, dawaniem swiadectwa, bardzo powaznie
      traktuje sie rachunek sumienia jesli ktos chce przystapic do komunii. Natomiast
      nakazanych ograniczen typu posty nie ma - trzeba unikac grzechu, modlic sie,
      pracowac, byc uczciwym (jak w calym chrzescijanstwie).
      --
      <*>
      • ] - trzeba unikać grzechu, modlić sie,
        > pracować, być uczciwym (jak w całym chrześcijaństwie)

i jeszcze robić to z Bożą Miłością , kwintesencja całego chrzescijaństwa nic dodać , nic ująć maadzik

--
        " Przyjdźcie do mnie wszyscy, którzy utrudzeni jesteście , a ja was pokrzepię" www.jezuufamtobie.pl/

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.