Dodaj do ulubionych

Seriale i filmy PRL, mało znane..

26.02.11, 17:41
Zacznę od swojego:
GRUBY
Pamięta ktoś?
Tu próba, o dziwo:
www.youtube.com/watch?v=nwANUrjyYcY&feature=related
--
forum.gazeta.pl/forum/f,24087,Rozwod_i_co_dalej_.html
Obserwuj wątek
    • asdaa Re: Seriale i filmy PRL, mało znane.. 26.02.11, 18:02
      pamiętam, że był taki ale nie oglądałam, gdyż mieszkałam wówczas w internacie, a tam był jeden telewizor dla wszystkich :(
      --
      -----

Problem z cytatami w internecie jest taki, że ludzie w nie wierzą - Maria Skłodowska-Curie
      • jarkoni Re: Seriale i filmy PRL, mało znane.. 27.02.11, 14:45
        Oooo, "Dyrektorzy" to całkiem zapomniany i niewznawiany serial. Bo nieźle propagandowy, świetnie pasujący do lat 70-tych.. Jak to dyrektorzy harują, walczą z planem, poprawiają wskaźniki, mają zawały..
        --
        forum.gazeta.pl/forum/f,24087,Rozwod_i_co_dalej_.html
    • zawszekacperek Re: Seriale i filmy PRL, mało znane.. 26.02.11, 21:30
      Najbardziej kultowy film z 1962 w reżyserii Jana Batorego:) : O dwóch takich co ukradli księżyc.
      Za bilet w 1963 (kino objazdowe przyjechało wtedy do szkoły) zapłaciłem ... 40 groszy!
      Czy pamiętacie kina objazdowe w małych miejscowościach? Jaka to była frajda, jak raz w miesiącu przyjeżdżało takowe z dwoma filmami (w tym jeden produkcji radzieckiej). Nie, więcej nie mogę pisać. Oczy mi się zamgliły......
    • kusama Re: Seriale i filmy PRL, mało znane.. 27.02.11, 03:18
      Grubego oglądałam.

Był taki serial w połowie lat 70, za cholerę nie mogę sobie przypomnieć tytułu: akcja dzieje się wokół Huty Katowice. W jednym odcinku kucharkę , może szefową stołówki zakładowej grała Dorota Stalińska. W innym Laura Łącz przeżywała rozterki młodej matki zmuszonej ciągle brać zwolnienia lekarskie na chorujące dziecko. Pamiętam, że nuuudą wiało.
        • matylda1001 Re: Seriale i filmy PRL, mało znane.. 27.02.11, 11:24
          ewa9717 napisała:

> Moze "Dziura w ziemi" ? Za chińskiego boga nie pamiętam, ale jakoś z kopalnią albo budową huty Katowice mi się kojarzy.<

"Dziura w ziemi" to było o poszukiwaczach ropy naftowej, o geologach. Akcja działa sie głównie w plenerze, może w Bieszczadach?

• matylda1001 Re: Seriale i filmy PRL, mało znane.. 27.02.11, 11:15
        kusama napisała:

> Grubego oglądałam.

> Był taki serial w połowie lat 70, za cholerę nie mogę sobie przypomnieć tytułu:
        akcja dzieje się wokół Huty Katowice. W jednym odcinku kucharkę , może szefową
        stołówki zakładowej grała Dorota Stalińska. W innym Laura Łącz przeżywała rozt
        erki młodej matki zmuszonej ciągle brać zwolnienia lekarskie na chorujące dziecko. Pamiętam, że nuuudą wiało.<

To było "Białe tango". Kilka odcinków, każdy o życiu innej kobiety. Łączyło je to, że pracowały w tej samej firmie. Na pewno nie chodziło o Hutę Katowice, prędzej o Łódz, bo one pracowały w jakimś dużym zakładzie włókienniczym, czy szyjącym ubrania... W każdym razie taka bardziej "babska" branża. Bardzo lubię ten serial, i gdy powtarzają, a mam akurat czas, to nie przepuszczę.
          • kkokos Re: Seriale i filmy PRL, mało znane.. 26.03.11, 23:21
            jarkoni napisał:

> Z mało znanych i zapomnianych seriali pamiętam jeszcze "Gniewko, syn rybaka" z
            > Perepeczką..
            > Dlaczego tego nie powtarzają, a Klossa i Wołodyjowskiego tak?

bo to był serial kręcony taką technologią jak teatr telewizji - tyle że czarno-biały, w latach 60. i dziś ma po prostu technicznie dramatycznie kiepską jakość. puścili to kilka lat temu, z sentymentu obejrzałam pół odcinka, ale więcej się naprawdę nie dało :(

w normalny już sposób był realizowany "znak orła" na podstawie tej same powieści - to już lata 70., z krzysztofem kołbasiukiem w tej samej roli co przedtem perepeczko, i ten serial tłuczony już potem był w niemal każde wakacje
      • brian.e Re: Seriale i filmy PRL, mało znane.. 28.02.11, 09:23
        Mylą się tobie dwa różne seriale :)
        Ten o budowniczych Huty Katowice, to "Ślad na ziemi"
        Ten, w którym Laura Łącz brała zwolnienia z powodu dziecka, to serial o kobietach z pewnej fabryki - "Białe tango"
        P.S. A "Grubego" doskonale pamiętam , jak większość seriali z czwartkowego "ekranu z bratkiem". Zalatywał tanią propagandą ( osadnicy na ziemiach odzyskanych walczą z bojówkami hitlerowskimi ) ale sympatycznie się to wówczas oglądało. Czasami puszczam sobie muzykę z czołówki ( chórek dziecięcy ), kiedy najdzie mnie ochota na wspomnienia :)
        • quba Re: Seriale i filmy PRL, mało znane.. 29.03.11, 16:49
          -- Zalatywał tanią propagandą ( osadnicy na ziemiach odzyskanych
          > walczą z bojówkami hitlerowskimi ) ale sympatycznie się to wówczas oglądało

Wiesz, z tego co wiem, to Minkowski opowiedział o sobie, poza tym wiem od moich Rodziców, że tuz po wojnie na ziemiach odzyskanych było bardzo niebezpiecznie, bo tych bojówek trochę bylo
          Wszyscy mamy jakieś swoje przywary i niekoniecznie to znaczy, że trzeba
          pielęgnować w sercu dawne urazy i odświeżać je bez końca.
      • jaagna Re: Seriale i filmy PRL, mało znane.. 15.04.11, 10:37
        > Był taki serial w połowie lat 70, za cholerę nie mogę sobie przypomnieć tytułu:
        > akcja dzieje się wokół Huty Katowice. W jednym odcinku kucharkę , może szefową
        > stołówki zakładowej grała Dorota Stalińska. W innym Laura Łącz przeżywała rozt
        > erki młodej matki zmuszonej ciągle brać zwolnienia lekarskie na chorujące dziec
        > ko. Pamiętam, że nuuudą wiało.
        A to nie było "Białe tango"?
    • horpyna4 Re: Seriale i filmy PRL, mało znane.. 25.03.11, 15:38
      Chyba zupełnie zapomnianym (choć nakręconym za późnego peerelu, a więc nie tak dawno) jest serial "Gazda z Diabelnej". Zrobiony (teoretycznie) na podstawie książki o tym samym tytule, napisanej przez Cezarego Chlebowskiego.

W swojej książce wspomnieniowej "Bez pokory" (którą gorąco polecam wszystkim), a napisanej i wydanej po koniec lat 90, Chlebowski opisał perypetie związane z tą ekranizacją.
      Zacytował opinię jednego autora, którą sobie podczas produkcji serialu przypomniał:

" - Idąc z gotowym maszynopisem książki do wydawcy czujesz się jak ojciec panny młodej, podprowadzający ją pod stopnie ołtarza, aby ją tam oddać w ręce pana młodego. Ale oddając książkę czy scenariusz w ręce filmowców musisz być przygotowany na to, że córkę oddałeś do burdelu, w którym każdy zrobi z nią co i jak zechce."
    • kosher_ninja Re: Seriale i filmy PRL, mało znane.. 25.03.11, 21:44
      Film o "Jeżyku", chyba czeski, ale głowy sobie uciąć nie dam. Puszczany wielokrotnie.
      O chłopcu grającym na skrzypcach,który miał bardzo odstające włosy. Wyśmiewała się z niego młoda sąsiadka, przezywająca go "Jeżykiem". Przed ważnym występem chłopak całą noc trzymał jakąś siatkę na włosach, żeby nie odstawały. A te zaczęły wstawać podczas występu i wszyscy się z niego śmiali :(
      • kkokos Re: Seriale i filmy PRL, mało znane.. 26.03.11, 23:31
        a ktoś pamięta "dorastanie" z adamem ferencym, cezarym morawskim i już nie pomnę kim, ale chodziło o lata 70., kiedy to młodzi ludzie po studiach próbowali jakoś tam budować sobie życie - serial był nakręcony w schyłkowym prl, więc bohaterowie zderzali się z jakimiś świństwami ludzi i głupotami systemu, bo już można było o tym powiedzie
          • brian.e Re: Seriale i filmy PRL, mało znane.. 27.03.11, 16:04
            jarkoni napisał:

> Chodzi mi po głowie film "Alicja w krainie czarów", super piosenki, nawet płytę
            > miałem. Wszystko było po angielsku, pamięta ktoś?
            > Ale to polska produkcja chyba była
            Jak to miło, że jest ktoś, kto pozytywnie ocenia muzykę z tego filmu ( autorstwa Henri Seroka )
            Dla samej ścieżki dźwiękowej byłem na tym filmie kilka razy, dopóki nie kupiłem płyty.
            Film mam na DVD, raz do roku oglądam go z sentymentem, ale...
            cóż , sam film na kolana raczej nie powalał. ( Podobno niedawno był wyświetlany na jakimś pokazie najgorszych filmów polskich. ) Dla formalności, film miał tytuł "Alicja" , premiera 1982 , reżyseria Jerzy Gruza i Jacek Bromski.
            ( Nota bene - Henri Seroka stał się później "etatowym" kompozytorem muzyki do filmów Jacka Bromskiego )
          • kkokos Re: Seriale i filmy PRL, mało znane.. 27.03.11, 20:00
            > Ale to polska produkcja chyba była

z tego wynika, że polsko-belgijsko-brytyjska:
            www.filmpolski.pl/fp/index.php/122
            oglądałam to po raz pierwszy jako wczesna nastolatka i nie znała cassela, za to znałam susannah york - to też swego czasu było duże nazwisko. oczywiście w ogóle nie widziałam kiczowatości tego filmu wtedy, co więcej - byłam oburzona, gdy bodaj "świat młodych" dając rozmowę z sophie barjac napisał, że jej największą zaletą było podobieństwo do młodej catherine denevue.
            potem widziałam ten film kilka razy i miałam kasetę z piosenkami - do dziś je pamiętam i do dziś wydaje mi się, że motyw przewodni w aranżacji walcowej jest jednym z ładniejszych walczyków, jakie znam :)

• pompompom Re: Seriale i filmy PRL, mało znane.. 27.03.11, 23:49
          "a ktoś pamięta "dorastanie" z adamem ferencym, cezarym morawskim i już nie pomn
          > ę kim, ale chodziło o lata 70.,"

O! To ja chyba miałam na myśli ten serial, ale mnie się (nie wiedzieć) czemu nasunął tytuł "Pokolenie" , a to właśnie było "Dorastanie". Mnie się bardzo podobał.
          A "Przygody psa Cywila" ?
          "Karino", ale to już chyba znany serial, no i "Stawiam na Tolka Banana", też dobrze znany.
          Z seriali dla dorosłych pamiętam jeszcze "Z biegiem lat, z biegiem dni" , bodajże z Anną Polony. "Królową Bonę" z Aleksandrą Śląską w roli głównej.
          A jak już o było o Cezarym Morawskim to oprócz "Dorastania" pamietam go przede wszystkim z "Akcji pod Arsenałem" w roli aresztowanego i później odbijanego z rąk gestapo - Janka Bytnara "Rudego". Grał też w serialu "Modrzejewska", ale tam go nie pamięta, za to na drodze skojarzeń z serialami o tematyce teatralnej, kabaretowej, sceny, to był taki serial z Izabelą Trojanowską w roli głównej, "Strachy". A potem grała jeszcze w serialu "Blisko, coraz bliżej". Niestety pamiętam ten serial bardzo mgliście.
          Był jeszcze film "Wśród nocnej ciszy" .
          Grał
            • pompompom Re: Seriale i filmy PRL, mało znane.. 28.03.11, 19:25
              Ponieważ serialu prawie nie pamietam, choć coś mi świta, że opowiadał o rodzinie ze Śląska i jej losach to i Trojanowskiej też nie pamiętam. Najpewniej nie śpiewała, ale w obsadzie jest wymieniona, więc chyba nie statystowała. Nie mam możliwosci obejrzec ponownie serialu, a szkoda. Mogliby gdzieś powtórzyć. I te "Ptaki Ptakom". Czytałam i książkę i wcześniej oglądałam film. Obejrzałby raz jeszcze, zrobił na mnie 11 latce wówczas wstrząsające wrażenie.
            • quba Re: Seriale i filmy PRL, mało znane.. 29.03.11, 19:45
              Izabela Trojanowska grała tam córkę niemieckiego urzędnika Hildę.
              Pamiętam, że spotykała się chyba z Jerzym albo z Henrykiem.
              Jerzy zmienił sobie nazwisko na Pastenreich.
              Henryk (grał go Frycz) został urzędnikiem, pracował przy wojewodzie - Korfantym albo Grażyńskim.
              Któryś z nich dwóch spotykał się z ta Hildą, a ona się pytała jak się po polsku zdrabnia jej imię, a potem powtarzała "Hildżia", ponieważ nie potrafiła zmiękczyć tego imienia i powiedzieć "Hildzia"

Nie wiem dokładnie, który z tych dwóch braci spotykał się z nią.
              Henryk na pewno ożenił się z kimś innym, jego żonę grała Dorota Pomykała.

• quba Re: Seriale i filmy PRL, mało znane.. 30.03.11, 16:54
      Czy pamiętacie "Punkt widzenia" wg scenariusza Małgorzaty Niezabitowskiej?

Zdaje się, ze tam debiutował Linda?
      • brian.e Re: Seriale i filmy PRL, mało znane.. 30.03.11, 18:27
        Mimo, że fabuła całkowicie wyparowała mi z pamięci , to pamiętam, że mocno wkurzała mnie piosenka z czołówki ; refren , to było powtórzenie kilkanaście razy wersetu "bo to jest także punkt widzenia, bo to jest także punkt".
        Pamiętam też, że sądziłem, że w filmie gra aktorka Bogusława Linda :)))
        • aqua48 Re: Seriale i filmy PRL, mało znane.. 30.03.11, 22:35
          Upał to mój ulubiony film i ta scenografia... urocze!
          A pamiętacie średniowieczny serial "Gniewko syn rybaka" ? Nie pamiętam już kto tam grał. A odtwórca głównej roli w "Grubym" bardzo mi się swego czasu podobał :)
          I jeszcze był taki francuski serial "Thierry śmiałek" puszczali go w czasie zimowych ferii, które wtedy łączyły się z okresem świątecznym. Tam też występował jakiś ówczesny przystojniak...
          • aqua48 Re: Seriale i filmy PRL, mało znane.. 30.03.11, 22:38
            I jeszcze jeden serial, zupełnie idiotyczny, też w czasie ferii zimowych był puszczany - o jakimś stworku z kosmosu, podobny był do sympatycznego dinozaura i nazywał się Pilomidanek, albo Filomidanek a jego statek kosmiczny był niewidzialny, widzieliście to?
            • loczek62 Re: Seriale i filmy PRL, mało znane.. 18.04.11, 18:35
              aqua48 napisała:

> I jeszcze jeden serial, zupełnie idiotyczny, też w czasie ferii zimowych był pu
              > szczany - o jakimś stworku z kosmosu, podobny był do sympatycznego dinozaura i
              > nazywał się Pilomidanek, albo Filomidanek a jego statek kosmiczny był niewidzia
              > lny, widzieliście to?
              Pamiętam ten serial i pamiętam również ze się tego smoka z kosmosu bardzo bałem.
              --
              "Podwładny powinien przed obliczem przełożonego mieć wygląd lichy i
              durnowaty, tak by swoim pojmowaniem istoty sprawy nie peszyć przełożonego"

Jak by co to Głębokie Gardło 2580526:)

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka