Dodaj do ulubionych

Aktualnie wszczepiany model implantu w Kajetanach

IP: *.internetdsl.tpnet.pl 08.12.10, 09:54
Proszę o wpisywanie następujących danych:
1. Data wszczepienia
2. Producent i model implantu i procesora

Interesuje mnie czy jeszcze stosują Nucleusa Freedom - ponoć od 3 kwartału mają już dostarczane nowsze Nucleusy 5.
Edytor zaawansowany
 • anulkaa_z 08.12.10, 14:23
  My mieliśmy operację 14.10.2010 i mamy już nowego Nucleusa 5.
 • eelenaa 16.01.11, 16:05
  Ponawiam pytanie autora wątku.Może po nowym roku jakieś zmiany co do modeli implantu czy nadal jest to raczej loteria?
  --
  Magda,mama Angeli (ur.31.07.2008)UP 90db,UL 80db Aparaty Widex AK19 od 10 miesiąca życia i Alana(ur.14.02.2010)słyszącego dobrzesmile
 • Gość: elka IP: *.adsl.inetia.pl 16.01.11, 16:38
  A czy jesteście pewni że chcecie nukleusa? On wcale nie jest najlepszy, z tego co wiem różni się tylko obudową od freedoma a gdy trzeba coś wymienić to: 1 firma robi kłopoty i często trzeba z własnej kieszeni płacić. 2. ma "sztywną " elektrodę, robią się zrosty i przy usuwaniu często ucho zostaje nieczynne i niezdatne do implantowania, więc zastanówcie się czy gra jest warta świeczki, bo wystarczy czasami jedno uderzenie w głowę i problem gotowy. Ja zdałabym się na doświadczenie operujących bo oni mają z tym na co dzień do czynienia.
 • j.marcz 16.01.11, 16:52
  Zgadzam się z elką. Nie jestem specjalistą, ale argumenty lekarzy (te które przytoczyła elka) przekonały mnie do Medela. Dziecko jest tylko dzieckiem i nie raz uderzy sie w głowę. i głównie ten argument - tej łatwości reeimplantacji - do mnie przemówiła. Poza tym jak na razie nie mialam probelmu z wymianą kabelków czy obudowy procesora - wszystko sprawnie i za darmo, co uwazam, ze jest wazne przy takich cenach. Nie wiem jak jest z Nukleusem, wiec nie wypowiadam się. Ja jestem zadowolona.
  --
  Asia - mama Małgosi ur.12.03.2009, oba uszka brak odpowiedzi, UP-Medel Sonata od 17.02.2010 - mówimy smile
 • romkasia 16.01.11, 17:17
  Córka(7l.) miała operacje wszepienia implantu 7.12,2010.
  Chcieli jej wszczepic Freedoma,i koniec, nie było rozmowy czemu akurat ten model a nie inny. Prosiłam o nowszy model- o Nucleusa 5, oni na to ,że taki modele wszczepiają tylko małym dzieciom co maja cienką kośc skroniowa ,albo starszym ludziom. To na moja prosbę w końcu dali Sonate. Duzo osób dostało w tym dniu Sonaty Med-ela. Byli też wtedy chłopcy 8mies. oni dostali Sonaty. A na drugi dzien na operacji dziewczynka 12 mies. oraz dziadek 78letni dostali Nukleusy 5.
  Tak wiec kryteria przyzanawania modelu implantu są rózne.
 • Gość: elka IP: *.adsl.inetia.pl 16.01.11, 18:13
  Rozmawiałam z profesorem, a że też jestem z tej branży ufam mu, jeżeli operujący mówią że z nukleusami jest jak jest to coś musi być.
 • Gość: elka IP: *.adsl.inetia.pl 16.01.11, 18:39
  Jeszcze dodam że w medycynie nie zawsze to co najnowsze jest najlepsze, ja raczej nie próbowałabym rzeczy które od niedawna są stosowane, poza tym we wszystkich implantach słyszenie jest takie samo więc nie ryzykowałabym biorąc możliwość że w Med - Elu nie ma problemów z reimplantacją . Biorąc pod uwagę że nic nie jest wieczne, to takiemu dziecku i tak za jakiś czas trzeba będzie wymienic implant ,a za jakieś 10 lat sprawa będzie wyglądała zupełnie inaczej, mnie szczerze odradzono nukleusa i posluchałam . Nie zawsze się da wszczepić to co byśmy chcieli bo po prostu fizycznie się nie da, więc może jednak zaufać choć trochę lekarzom. Mam znajomą której na własne życzenie wszczepili nukleusa 5 w grudniu więc odpowiedź na pierwsze pytanie już macie, w Kajetanach są wszystkie rodzaje implantów łącznie z hybrydami. A to co wszczepią zależy od lekarzy i rodziców.
 • adusia_g_s 16.01.11, 23:22
  Nasz synek miał wszczepiany implant w lipcu. Ja także wtedy interesowałam się bardzo nucleusem5. Dużo o nim czytała i oczywiście z perspektywy tego co czytałam wydawał mi się najlepszy dla mojego dziecka. Walczyłam o to żeby mój synek miał wszepionego nucleusa5, byłoby to już wtedy możliwe ale.. no właśnie dowiedziałam się że nucleusy kiepsko się reimplantują (choć to już wcześniej wiedziałam) i to że piątka posiada w sobie elementy porcelanowe (nie wiem jak poprzednie) i raczej nie był nam polecany, a wręcz odradzono nam ze względu na to że takie male dziecko, jak to dziecko napewno jeszcze nie raz dozna urazów główki, czy poprostu się uderzy i wtedy coś się może stać.
  --
  Adrianna, mama Kubusia, 30.08.09 UL 90-100db Phonak Naida, od 16.07.2010 UP Medel Sonata
  Pierwsze słowo BABA
 • Gość: mama IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 17.01.11, 10:21
  a nie zastanawia was, że tylko w kajetanach polecają medela?? nigdzie więcej w polsce się go nie wszczepia!! kiedyś był taki wątek, w którym pewna mama, wskazywała jakiś ranking zagraniczny implantów i w tym rankingu, medel był wskazany jako jeden z najbardziej awaryjnych. i to właśnie medel ma porcelanowe części, w nucleusach juz w poprzednich modelach nie było porcelanowych. znam osobiście dziecko, które miało reimplantację, bo właśnie ten super polecany przez "profesora" medel się pokruszył. znam również dzieci reimplantowane, które mają nucleusa i miały reimplantację, ale nie dlatego, ze implant się zepsuł, tylko z błędu lekarza i nie było problemu, a nawet jedno dziecko miało wyciągnięty implant i wsadzony do drugiego ucha, a na to stare wszczepiony nowy. więc gadanie, ze z nucleusami jest problem, bo nie można reimplantować, to bujda na resorach. już po prostu nie można tego czytać!!! zastanówcie się ludzie co tu wypisujecie!!!
 • sylwia11022000 17.01.11, 12:55
  nie rozumiem czemu się tak unosisz.
  nie ma obowiązku implantowania w kajetanach
  można iść do innego ośrodka.
  a każdy może mieć swoje zdanie.
  mimo, że znam naprawdę sporo użytkowników implantów wszelakiej maści,
  moja córka sama jest zaimplantowana, no i możemy się pochwalić już sporym stażem
  w użytkowaniu - więc jej procesor nie jedno już przeżył
  nie odważyłabym się powiedzieć, który jest najlepszy
  więc może mniej emocji. nie denerwujmy tu nowych rodziców a dzielmy się tylko spostrzeżeniami co do posiadanego modelu, tak będzie uczciwiej.
  nie dzielmy się z takim głębokim przekonaniem wiedzą zasłyszaną
  no że chyba ktoś ma tu właściwe przygotowanie i wiedze
 • Gość: mama IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 17.01.11, 13:22
  ale to wszystko są opinie zasłyszane i to nie od rodziców, tylko od "profesora" i podawane jako prawda jedyna. ja też jestem mamą z pewnym stażem i te przypadki, które opisałam nie są zasłyszane tylko zaobserwowane i znane osobiście. i nie powiedziałam, że nucleus jest najlepszy, tylko, że istnieje międzynarodowy raport, który stwierdza, że medel jest awaryjny. i nie chcę denerwować nowych rodziców, chcę tylko, żeby nie wierzyli we wszystko co mówią w kajetanach. że może warto spojrzeć szerzej i sprawdzić co mówią gdzie indziej. bo przecież dzieci są najważniejsze.
 • pestka_w_pestce 17.01.11, 14:51
  mamo - nie chcesz denerwować, ale denerwujesz. mnie przynajmniej, bo stoimy z mężem przed tym wyborem i nie jest to wybór łatwy, tak samo jak implantować, czy nie. Zarówno sama implantacja ma swoich gorących zwolenników jak i przeciwników jak też takowych mają poszczególne modele. Piszesz, że jesteś mamą z pewnym stażem - więc wiesz, że nie było łatwo, dlaczego więc przeładowanymi emocjami postami utrudniasz decyzję innym?
  Poza tym byłabym wdzięczna, gdybyście się pod postami podpisywali - bo dla mnie "mama z pewnym stażem" to żaden autorytet, któremu mogłabym zaufać - tak może się bez wysiłku podpisać lubiący siać ferment nastolatek.
  Jeśli piszesz tylko po to, żeby dać upust swoim negatywnym emocjom to proszę daruj sobie, nie utrudniaj nam. A jeśli rzeczywiście chcesz pomóc albo podzielić się doświadczeniem, to stonuj trochę wypowiedzi - chętnie poczytam wszelkie za i przeciw, chcę wiedzieć jak najwięcej zanim zdecydujemy.
  pozdrawiam ciepło
  --
  pestka-w-pestce.blog.pl
  mama Mikołaja UP/UL 80-90dB Phonak Naida UP III Jr - czekamy na implant
 • Gość: elka IP: *.adsl.inetia.pl 17.01.11, 16:29
  Droga Mamo , jestem lekarzem więc wiem o czym piszę, i doskonale wiem jak dobrze zestawić dane kliniczne tak aby badanie naukowe wyszlo na korzyść danej firmy , zwlaszcza gdy sama je finansuje.smile
 • dorci741 17.01.11, 18:02
  Nie wiem, który implant jest lepszy, a który gorszy. Synek ma poprzednią wersję medela- pulsar.
  Dla nas jest to bardzo dobre rozwiązanie. Moim zdaniem licytacja na modele nie ma najmniejszego sensu. Obydwa implanty są bardzo dobre!!! Medel jest tańszy w eksploatacji, tańsze jest ubezpieczenie i części. Nuclues może bardziej bajerancko wygląda... My jesteśmy bardzo zadowoleni z implantu, tak po prostu, jest to najwspanialszy wynalazek jaki można dać niesłyszącemu dziecku.
  --
  Dorota mama Wikusia (marzec 2005) obustronny brak odpowiedzi. Od 31 marca 2006 UP implant medel Pulsar.
 • mamaantosi 17.01.11, 18:37
  Ja ze swojej strony dodam tylko tyle ,że w tym samym czasie kiedy nasz córka miała wszczepiany implant (Nucleus freedom) był z nami na sali chłopiec który miał reimplantację po 2,5 rocznym użytkowaniu nucleusa i jakoś żadnych problemów z reimplantacją nie było . Spotykaliśmy sie jeszcze kilkakrotnie z nim na ustawieniach i zawsze wszystko było w porządku .
  --
  Ola, mama Antosi, ur. 18.05.2007, obustronnie powyżej 100 db, i Marty, ur. 13.02.1997, słyszy ale tylko to co chce wink
  Antosia
 • adusia_g_s 17.01.11, 20:16
  Tak myślę że dobrze to podsumowałaś. Masz racje nie ma się co licytować. Powinniśmy się cieszyć że nasze dzieci mogą słyszeć bo jeszcze kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu nie było to możliwe!!! Ja widząc jak nasz synek sobie radzi już teraz jestem w siódmym niebie a może za kilka lat wyjdzie coś nowego na rynek i znowu zacznie się od nowa co jest lepsze a co nie!!!!
  --
  Adrianna, mama Kubusia, 30.08.09 UL 90-100db Phonak Naida, od 16.07.2010 UP Medel Sonata
  Pierwsze słowo BABA
 • pestka_w_pestce 17.01.11, 20:56
  Wiadomo, że wszyscy chcemy tego co najlepsze dla naszych maluszków... i dlatego to są tak trudne decyzje - nie ma co sobie skakać do oczu - powinniśmy się wspierać smile
  --
  pestka-w-pestce.blog.pl
  mama Mikołaja UP/UL 80-90dB Phonak Naida UP III Jr - czekamy na implant
 • Gość: elka IP: *.adsl.inetia.pl 17.01.11, 21:32
  Macie rację co do wspierania się o firmę, nie ma to najmniejszego sensu najważniejsze żeby nasze dzieci mogly sie dobrze rozwijać, bez większych opóźnień i tego wam i sobie życzę. Wierzę, że za kilka lat będą większe możliwości niż teraz ... podobno są już badane na zwierzętach implanty z częścią wewnętrzna oparta na laserze, i daja one krzywą słyszenia podobną do prawidłowej krzywej słyszenia co w efekcie da bardziej naturalne słyszenie i wtedy rzeczywiście będzie sie o co sprzeczać, a póki co zostawmy ten temat na jakieś 10-15 latsmile


 • Gość: elka IP: *.adsl.inetia.pl 17.01.11, 22:11
  Przepraszam, że wrócę jeszcze do wypowiedzi "mamy" ale właśnie sprawdziłam w podręczniku użytkowania Med-Ela, sonaty maja obudowę tytanowa, nie ma w nich ani grama porcelany, czyli są chyba bardzo odporne na urazy . Dobrze by było aby wypowiedzi uczestników były oparte na konkretnej wiedzy, a nie na tym co się gdzieś usłyszało na korytarzu, bo takie wypowiedzi są krzywdzące i wprowadzają w błąd, przecież wiedzę zasłyszana zawsze można sprawdzić, a nie denerwować innych...
 • Gość: ewwwa IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 20.01.11, 21:35
  Witam czy małemu dziecko po wczepieniu implantu dają cały zestaw akcesoriów tzn, czy dziecko nosi tylko za uchem procesor czy także przypinany i czy pilot też dają. czy to jest w zestawie ( dziecko ma 11 miesięcy)
 • Gość: elka IP: *.adsl.inetia.pl 21.01.11, 22:24
  Nam dali wszystko, tzn kabelki , baterie, akumulatory (3), pilota , tester, suszarkę i osuszacz, długi kabelek i pudełeczko do zapinania na ubranko, uchwyt do akumulatorów, kolorowe obudowy!, ładowarkę do akumulatorów... wszystko co potrzeba oraz książeczki użytkownika, ale zawartość walizeczki różni się w zależności od wieku dziecka myślę, że dostaniecie to co my smile
 • Gość: ROBert IP: *.antoniow.connectit.pl 22.01.11, 17:29
  Widzę że temat się ładnie rozwinął smile
  Zakładając ten temat chciałem mieć rozeznanie kiedy zaczną wszczepiać Nucleusy 5, gdż wydawały nam się lepsze. Oczywiście w oparciu o te szczątki wiedzy które serwuje nam internet.
  Okazało się jednaj, że po konsultacji przed zabiegiem lekarze stwierdzili że odpowiedni będzie implant DUET2, czyli połączenie klasycznego implantu ślimakowego (Med-El) z aparatem słuchowym.
  ... No ale tego się nie spodziewaliśmy, nie wiedzieliśmy kompletnie nic o takich implantach.
  Do zabiegu nie doszło, bo mała się rozchorwała, i to poważnie ( my zresztą też), no ale temat Dueta 2 wróci już w lutym.
  Jak dla mnie to rozwiązanie ma to kilka wad - konieczność noszenia wkładki dousznej, brak akcesoriów wpływających na wygodę użytkowania przez dziecko no i ogólnie jest nieco wikszy niż "normalne" procesory. Co ciekawe w broszurze do Dueta pisze że jest to urządzenia dla osób powyżej 12 roku życia, a córka ma 8 miesięcy !

  Czy są tu rodzice dzieci które używają Dueta ?

 • Gość: elka IP: *.adsl.inetia.pl 22.01.11, 17:40
  A jaki rodzaj niedosłuchu macie? hybryda jest bardzo dobra bo daje bardziej naturalne slyszenie, ale do tej pory nie słyszalam o niej u malutkich dzieci, sama chcialabym taki dla swojej córci wink
 • Gość: magda IP: *.xdsl.centertel.pl 17.10.11, 21:57
  Witam, 13.10.2011r. synek miał wszczepiony implant medel concerto( najnowszy) + procesor opus 2, oczywiście w Kajetanach.
 • Gość: agnieszka79 IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 18.10.11, 09:06
  Gdyby decyzja nalezałą tylko do lekarza nie proponowano by nam na Banacha wybranie sobie implantu. Jasno tez zostało powiedziane że praktyka Kajetan(decyzja podejmowana przez lekarza na sali operacyjnej i dostosowanie niby do budowy ucha) jest celowe aby rodzice sami nie decydowali tylko klinika.Slimak nie rośnie przez całe życie i stąd nie ma koniecznosci wymiany części wewnętrznej wraz z ze wzrostem, pacjenta. Mój mąż spotkał sie z przedstawicielem Nucleusa w Polsce(nie mówie tu o Medicusie) i przedstawicielem Medela-bo te dwa modele sa wszczepiane w Kajetanach-to oni opowiadali o plusach i minusach.Jasno powiedziałm że nie położę dziecka na stół dopóki nie dowiem sie jaki implant zostanie wszczepiony i kto bedzie operował-wybór pozostawiono nam rodzicom , co w 2009r nie było normą.Nie wierze więc w wiekszości przypadków w konkretny dobór implantu pod pacjenta.
 • Gość: asiczak IP: *.ip.netia.com.pl 18.10.11, 09:24
  Dla mnie osobiście w tej chwili nie jest ważne jaki jest implant tylko to aby dobrze bezawaryjnie działał, aby w razie reimplantacji nie było problemów z częścią wewnętrzną ( zwłaszcza po ostatnim upadku na głowę ) jeżeli dziecko ma się dobrze rozwijać to wszystko jedno czy to jest med-el czy nukleus. Po ostatnich doniesieniach raczej nie chciałabym mieć N5. Ja zdałam się na opinię lekarzy bo oni moim zdaniem mają w tej kwestii większe doświadczenie niż ja będąca w temacie od roku. Dla mnie osobiście med el ma za cienki kabelek i często się przeciera, ale ma to też taki plus że jest on przez to mniej widoczny. Kabelek zawsze można wymienić a z częścią wewnętrzną są większe kłopoty.
 • Gość: ROBert IP: *.antoniow.connectit.pl 23.10.11, 22:59
  Pojawiła się kwestia kabelka - otóż ten cienki kabelek w Medelu nie jest taki słaby na jaki wygląda. Druga sprawa - wymieniają go za darmo, a w Cochlear'owych produktach kosztuje to około 700 zł !!!!! To zdecydowanie najdroższy kabel świata wink
  No ale co kto lubi smile
 • Gość: asiczak IP: *.ip.netia.com.pl 24.10.11, 07:41
  No to chyba nasza mała jest mistrzem w niszczeniu kabelków, nie miną rok od podłaczenia a ona zniszczyła już dwa krótkie i jeden długi kabel
 • anulkaa_z 24.10.11, 10:59
  Gość portalu: ROBert napisał(a):

  > Pojawiła się kwestia kabelka - otóż ten cienki kabelek w Medelu nie jest taki s
  > łaby na jaki wygląda. Druga sprawa - wymieniają go za darmo, a w Cochlear'owych
  > produktach kosztuje to około 700 zł !!!!! To zdecydowanie najdroższy kabel świ
  > ata wink
  > No ale co kto lubi smile

  Uważasz, że rodzice dzieci, które mają nucleusa lubią płacić za te kabelki? Nie bardzo zrozumiałam jakie przesłanie miała Twoja wypowiedź uncertain
 • Gość: ROBert IP: *.internetdsl.tpnet.pl 24.10.11, 13:40
  Hmm... pytasz jakie przesłanie - piszę o ukrywanym fakcie, o którym rodzice najczęściej nie wiedzą.
  Wg. mnie podejście producenta do usterek jest baaardzo istotna, bo sprzęt jest niesamowicie drogi (może tylko dla mnie 700 zł za kabel trzyżyłowy długości 10 cm to duża kwota ?).

  Niektórzy z wypowiadających się tutaj piszą o tym żeby zaufać lekarzowi - życzę powodzenia smile
  Nam oferowano urządzenie (dla dziecka 10-o mięsiecznego) które w opisie producenta ma adnotację "do użytku u pacjentów powyżej 12 roku życia" smile
 • Gość: asiczak IP: *.adsl.inetia.pl 24.10.11, 18:33
  Napisz jak cała sprawa się zakończyła bo chyba zaproponowano wam hybrydę?
 • Gość: ROBert IP: *.internetdsl.tpnet.pl 25.10.11, 12:44
  A wiec to było tak: zaproponowano nam hybrydę, czym byliśmy zdziwieni. Bez wyjaśnienia, w ogóle z fochem że mamy jakiekolwiek pytania. Domyślacie się z kim była rozmowa ? wink
  Do zabiegu nie doszło, mała zachorowała i dostała gorączki.
  Umówiliśmy się na kolejny termin za jakiś miesiąc, nie wiedząc co oni właściwie chcą wszczepić. No i okazało się że nikt nie pamiętał o tym radosnym pomyśle z procesorem hybrydowym ! Brak śladu w dokumentacji. Dostaliśmy standartowego Medela, z czego jesteśmy baaardzo zadowoleni.
  Eksploatacja jest tania (3 rayovac'i do implantów starczają na 6 dni , serwis świetny (kabelek i wymiana obudowy gratis). Młoda słyszy rewelacyjnie, nawet najcichsze dźwięki, a proces ustawiania jeszcze się nie skończył ! Oczywiście bywa różnie, w naszym wypadku są duże korzyści słuchowe. Mowa powyżej normy dla wieku.
 • Gość: asiczak IP: *.adsl.inetia.pl 25.10.11, 18:02
  A co oznacza mowa powyżej normę dla wieku? Ja nie jestem w stanie tego określić dla tego pytam.
 • Gość: ROBert IP: *.antoniow.connectit.pl 26.10.11, 19:13
  Też nie potrafiłbym tego określić - to opinia logopedów. Po prostu mówi więcej niż przeciętne dziecko słyszące. Gaduła po prostu smile
 • dalmag 18.10.11, 11:08
  agnieszka79 napisał(a):
  "Gdyby decyzja nalezałą tylko do lekarza nie proponowano by nam na Banacha wybranie sobie implantu. Jasno tez zostało powiedziane że praktyka Kajetan(decyzja podejmowana przez lekarza na sali operacyjnej i dostosowanie niby do budowy ucha) jest celowe aby rodzice sami nie decydowali tylko klinika."

  W skrajnych przypadkach to i tak lekarz podejmie ostateczną decyzję - trzeba się z tym liczyć, bo przecież dobro dziecka jest najważniejsze. Moja córka miała wszczepiony implant 6 lat temu, płaciliśmy sami, mieliśmy wybór firmy - zdecydowaliśmy się na Medela (był lżejszy i mniejszy od Nucleusa). Podczas operacji wystąpiły komplikacje (wyciek płynu rdzeniowo-mózgowego) - w tym wypadku uszczelnić to mógł tylko implant Medela, gdybyśmy wybrali Nucleusa i tak wszczepionoby Medela.
  --
  Magda, mama Amelki (30.10.2002r.), ok.100 dB, aparaty od 7 m.ż., UP - implant Med-el C40+ (30.03.2005)
 • Gość: a IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 18.10.11, 14:08
  Dalmag, oczywiscie myslałąm o operacjach podczas których nie ma komplikacji czy anatomicznych zaburzen rozwoju ucha wewnętrznego itd.Rozumiem że sa przypadki gdzie nalezy taka decyzje pozostawić lekarzom.Chodziło mi bardziej o wypowiedzi niektórych lekarzy z kajetanże dobór implantu zapada po otwarciu ucha na sali operacyjnej.Myśle że w wiekszości przypadków taką decyzje co do firmy wszczepianej czesci mogliby podejmować rodzice.
  Myśle tez że ostatnie kłopoty z Nucleusami 5 wpłyną na opinie co do awaryjności ...może i słusznie.Nam przedstawiciel powiedział jednak , ze cokolwiek nowego Nucleus wypuszcza na rynek, zawsze jest to kompatybilne z częścią środkowa np.Freedom z 5.BYc może Medel również to zapewnia...
 • marta3110 05.05.12, 23:13
  25 kwietnia bylismy w Kajetanach na operacji , dostaliśmy ( na własne życzenie) Medel Concerto + Opus 2 , jeszcze jedno dziecko tego samego dnia miało operację też dostało taki sam implant, dzień wcześniej dziewczynka dostała również taki implant, natomiast dzień później chłopiec dostał Nucleus Freedom + nucleus 5 ( ale ttylko dlatego że implantowane było drugie ucho , w pierwszym już miał Freedoma i rodzice w drugim też sobie życzyli)

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka