Dodaj do ulubionych

Jesienne nowości - co chcecie mieć?

04.10.10, 11:17
Ukazało się tyle nowych rzeczy, wątki dla poszczególnych wydawnictw są raczej bezstronne, więc zaciekawiłam się co Wam się szczególnie podoba, co chcecie mieć, co kupujecie swoim dzieciom? Ja zacznę tak na szybko, potem będę dopisywała:

Dla siebie "Matkę Polkę" - podziałała na mnie i stronka i filmik, chcę wiedzieć, co jest w środku! :-)

Dla dzieci "Billy i tajemniczy kot", nowa Florka, poźniej również nowe Czupieńki.

Ciekawi mnie też wznowienie "Diabełka".

Nad resztą pomyślę :-)
Edytor zaawansowany
  • alistar1 04.10.10, 11:37
    Dla siebie dwie szopenowskie: "Moja babcia kocha Chopina" i "Fryderyk Chopin i jego muzyka" (z ilustracjami Marty Ignerskiej). Oczywiście po podczytywania z córką.

Ponadto myślę o "Kamykach Astona" i nowym Billym. I o "Michałku z pudełka od zapałek". A tak szczególnie to czekam na "Opowieść" Papuzńskiej i na dwie hokus-pokusowe zapowiedzi: "Paprocha" (z ilustracjami Ekier i tekstem Elizy Piotrowskiej) i "Co krasnale mają w nosie".

To tak pokrótce.
  • racuch76 04.10.10, 12:18
    a ja mam Kapelusze doni Nicanory. Ksiażka o takim tytule musi być fantastyczna i jest.
    A dla Igi (4 l) kupiłam ostatnio nowe Czupieńki i Kamienie Astona. Bardzo jesienne i urocze.
    Przeczytam je też pewnie w przedszkolu w najbliższym czasie.
    Nowy Billy? Nie słyszałam ale już bardzo czekam!
  • alistar1 04.10.10, 12:32
    Na liście mam także "Powiastki Beatrix Potter" z Wilgi, chociaż ich cena wprawiła mnie w niemałe osłupienie. Stówka za książkę dla dzieci? Co to ma znaczyć?

• chaber69 04.10.10, 12:44
    Ja chciałabym "Kamyki Astona", Czupieńki i "Taję z ulicy Jaśminowej". Teraz akurat mam (mówię tu o swojej bibliotece) pieniądze i chcę zrobić mały zwrot w polityce zakupu książek dla dzieci najmłodszych i młodszych. Koniec ze zbiorówkami z bardzo kolorowymi ilustracjami i ogromną czcionką lub grafomańskimi wierszykami. "Florkę" też bym chciała, ale nie wiem czy jest sens kupować część kolejną, jak się nie ma poprzednich części.
  • agisek 04.10.10, 12:49
    Brawo za politykę zakupową w bibliotece! W Gdyni chyba wszystkie biblioteki dziecięce są świetnie zaopatrzone właśnie w dobre i ambitne nowości.
  • steffa 08.10.10, 11:10
    Właśnie mam ją w rękach. W pełni zasługuje na frazę 'wydanie luksusowe'. Pięknie wydana, duża księga, obficie ilustrowana. O tłumaczeniu nie wspomnę, bo znacie. Warto namówić babcie na świąteczny prezent. Na pewno pokażę ją niebawem na blogu.
    --
    Czytajcie!
  • alistar1 08.10.10, 11:25
    Trzaba będzie zatem cierpliwie poczekać na targowe rabaty:)
  • abepe 08.10.10, 21:53
    steffa napisała:

> Właśnie mam ją w rękach. W pełni zasługuje na frazę 'wydanie luksusowe'. Piękn
    > ie wydana, duża księga, obficie ilustrowana. O tłumaczeniu nie wspomnę, bo znac
    > ie. Warto namówić babcie na świąteczny prezent. Na pewno pokażę ją niebawem n
    > a blogu.

Ale o czym piszesz (bo się zgubiłam)????? Portretach Astrid?????
  • zf71 08.10.10, 22:05
    myślę że chodzi o "Powiastki Beatrix Potter" ;)
  • alistar1 08.10.10, 22:07
    O Powiastkach Beatrix P.
  • steffa 08.10.10, 22:45
    Odpowiadałam alistar1.
    --
    Czytajcie!
  • uccello 16.10.10, 22:17
    > Na liście mam także "Powiastki Beatrix Potter" z Wilgi, chociaż ich cena wprawi
    > ła mnie w niemałe osłupienie. Stówka za książkę dla dzieci? Co to ma znaczyć?

Tu można poczytać , pooglądać fotki i wyjść z osłupienia co do tej stówki:

znak-zorro-zo.blogspot.com/2010/10/powiastki-beatrix-potter.html
  • alistar1 18.10.10, 11:15
    Blogowa zachęta potwierdza przypuszczenie o staranności wydania i wyjątkowości książki, ale osłupienie co do ceny nadal się utrzymuje. Niemniej myślę o tej książce i bardzo mnie kusi:)
  • uccello 18.10.10, 13:25
    Stówka to rzeczywiście dużo , ale biorąc pod uwagę ,że książka ma 400 stron, jedna stronica kosztuje tylko 25 groszy. Jeszcze korzystniej rachunek wypada kiedy się przeliczy te 400stron na czytulaczoprzytulaczogodziny...
  • kaixa 18.10.10, 22:44
    Juz zamowilam - po prostu musimy to miec! Bedzie jak znalazl pod tegoroczna choinke, oczywiscie o ile wytrzymam i nie dam od razu, co niestety dosc czesto mi sie zdarza :-)
  • steffa 18.10.10, 22:11
    Dzięki za podlinkowanie. :) Wrodzona skromność mi na to nie pozwala (w każdym razie nie za często, che che).
    To taka książka, na którą można 'naciągnąć' babcie i ciocie w ramach 'prezentu okolicznościowego' typu chrzest, komunia lub święta.
    Czytajcie!
  • abepe 18.10.10, 22:18
    steffa napisała:

> To taka książka, na którą można 'naciągnąć' babcie i ciocie w ramach 'prezentu
    > okolicznościowego' typu chrzest, komunia lub święta.

U nas naciąganie na święta w tym roku odpada. Mąż właśnie naciągnął wszystkich możliwych dziadków na...perkusję (na szczęście elektroniczną:))
  • ciocia_ala 18.10.10, 11:01
    Beatrix Potter jest po prostu szalnie droga. Ja co prawda kupuje orginaly (znaczy po angielsku), ktore swietnie sie rymuja. Jedna z drozszych autorek.
  • agisek 04.10.10, 12:42
    "Opowieść" - to też! Miałam w dzieciństwie książkę "Ja" Papuzińskiej, która weszła w skład tego woluminu. Pamiętam jak nie cierpiałam tych ilustracji, jak było mi z nimi strasznie niewygodnie - i właśnie dlatego, że nie umiałam ich wyrzucić z pamięci - chcę koniecznie to kupić.

"Michałek z pudełka od zapałek" - gromadzę całą serię konsekwentnie, pomimo że z dziećmi czytamy na razie tylko "Odwiedziła mnie żyrafa". Ale w kolejce do kupienia czeka jeszcze "Czarodziejski młyn".

"Kamyki Astona" też jak najbardziej! I "Paproch" ze względu na ilustracje. "Co krasnale mają w nosie" na razie mnie nie przekonuje. Poczekam na jakieś głosy forumowe.
  • a_beatle 04.10.10, 12:48
    Opowieść! Właśnie dostałam informację, że już jest w sprzedaży.
    I Czupieńki, nowego Billy'ego i Zakamarków Filip i mama, która zapomniała.
  • abepe 04.10.10, 18:59
    agisek napisała:

> "Michałek z pudełka od zapałek" - gromadzę całą serię konsekwentnie, pomimo że
    > z dziećmi czytamy na razie tylko "Odwiedziła mnie żyrafa". Ale w kolejce do kup
    > ienia czeka jeszcze "Czarodziejski młyn".

Agisku, Dwie Siostry będą na Bałtyckich Spotkaniach, powinny być atrakcyjne ceny:)
  • silsilka 04.10.10, 16:09
    Niesamowicie ciekawi mnie "Brzechwa.Wiersze dla dzieci" z Wytwórni. Z pewnoscią kupię ją, jak tylko się pojawi. Czekam też na trzecią częsć "Podręcznego Nieporadnika - Rękawiczka Pięciopalczasta" (premiera 6 listopada).
  • abepe 04.10.10, 17:21
    Wszystko:)
  • gkacha 04.10.10, 19:20
    Ja wczoraj zapłaciłam za Czupieńki i nową "Florkę". Czekamy z niecierpliwością na przesyłkę. A dla mnie w piątek przyszły "Portrety Astrid Lingren" w bardzo miłej, jesiennej cenie. Na tym na razie musimy poprzestać bo budżet mocno nadszarpnięty początkiem roku szkolnego. Odbiję to sobie w następnym miesiącu ;) Pozdrawiam
  • abepe 04.10.10, 19:54
    gkacha napisała:

> Ja wczoraj zapłaciłam za Czupieńki i nową "Florkę". Czekamy z niecierpliwością
    > na przesyłkę. A dla mnie w piątek przyszły "Portrety Astrid Lingren" w bardzo m
    > iłej, jesiennej cenie. Na tym na razie musimy poprzestać bo budżet mocno nadsza
    > rpnięty początkiem roku szkolnego. Odbiję to sobie w następnym miesiącu ;) Pozd
    > rawiam

Ja też podliczyłam wydatki (aj, szkoła, przedszkole i zajęcia dodatkowe:( i też muszę się zadowolić w tym miesiącu dzisiaj odebraną paczką z NK ("Portrety Astrid" obejrzeliśmy z siedmiolatkiem z równą przyjemnością).:))
  • mama_kasia 05.10.10, 09:22
    Wczoraj zrobiłam zamówienie i idzie do mnie nowa Florka :)
    Zamówienie było związane głównie z urodzinami syna, więc skupiłam się na tym, czego nie
    miał (3 części Morza Trolli i ostatniej części Wilczego brata). Tak się skupiłam, że...
    zapomniałam o Czupieńkach i Matce Polce :( - chcę je mieć!
  • jo_asia 05.10.10, 12:29
    dla siebie „Listy na wyczerpanym papierze” Agnieszka Osiecka i Jeremi Przybora,
    dla córki "Kamyki AStona" Lotta Geffenblad
  • uccello 07.10.10, 16:04
    OOO! Nie wyobrażam sobie jesiennych chłodów bez
    polskailustracjadladzieci.blogspot.com/2010/10/zapowiedz-podreczny-nieporadnik.html
    dotąd błądziłam po omacku, sądziłam naiwnie , że rękawiczki nie powinny służyć tylko gubienia, ani jako zakładki do książek, a tu rozwija się przed człowiekiem całe spektrum możliwości...
  • anndelumester 08.10.10, 12:05
    Tak, tak ! Różowy cadillac rządzi!
    Co do twórczych zastosowań rękawic, hmmmmmmmmm
    mieliśmy jako rodzice okazję poznać kilka eksperymentów, teraz musimy sprawdzić, które się pokrywają. W każdym razie jest to na pewno przedmiot twórczy!I na pewno substancje płynne da się w rękawicy przenosić, warunkiem jest, żeby była to rękawica gumowa, silikonowa, foliowa. Rozbryzg z takowej rękawicy też jest bardzo twórczy.

--
    No właśnie ciekawe czy pan socjolog chociaż z tydzień popracował jako diler, albo zaprasza na imprezy ludzi z branży samochodowej, albo chociaż może jego żona ma koleżanki pracujące w agencjach towarzyskich czy sprzedające fanty z ręki na bazarze. Może najlepszym kumplem pana socjologa jest bezrobotny zawodowy rencista alkoholik z przeszłością kryminalną albo windykator na zlecenie? Nie? Ależ dlaczego?
    (za Triss, z dyskusji o rzekomej konieczności różnorodności społecznej w procesie edukacji najmłodszych)
  • fabryka.ntka 07.10.10, 16:56
    Dramat...
    Mam taką rozbudowaną listę... M.in Matka Polka ;-)

Biblioteka w nowej szkole (czynna 3x w tyg) w tym tygodniu zajęta... a liczyłam, że nowa biblioteka, nowe książki... ostudza moje zakupy...
    A tu na domiar 'złego' idąc do cukierni, znalazłam księgarnię... miałam 3 minuty zatem zachowałam się jak zwierzę. Biegałam między półkami, wertowałam książki i w myślach dodawałam kolejne do listy zakupów...

Nabyłam dwie - ale to nie nowości, więc się nie liczy do wątku.
  • lis888 08.10.10, 10:55
    "Kamyki Astona" już mamy - są cudowne, i u nas niestety aktualne w temacie. Sama wpadłam we własne wnyki, bowiem synek porzuciwszy zbieranie patyczków, stwierdził, że niniejszym jest jak najbardziej usprawieldliwiony w namiętnej miłości do gazetek sklepowych wszelkiej maści;(
    Chcemy mieć aboslutnie na już "Piegowate opowiadania" R. Piątkowskiej - są, o ile to możliwe, jeszcze lepsze od poprzednich części (wypożyczyliśmy w bibiliotece, więc wiemy); i, oczywiście, nowośc Pii Lindenabaum "Filip i mama..." - wszystkie poprzednie ksiązki tej autorki od 3 lat są wyczytane do dziur. Lektura wątków poprzednich goni mię do księgarni po "Wesołego ryjka":)
  • uccello 16.10.10, 22:22
    Chi Chi...fabryka.ntka napisała:

> (...) znalazłam księgarnię... miałam 3 minuty zatem zachowałam się jak zwierzę.
    > Biegałam między półkami, wertowałam książki
    > i w myślach dodawałam kolejne do listy zakupów...
  • kuczynska78 08.10.10, 11:44
    "Florka' już idzie, czekam też na nowe Basie. Poza tym dziś złożyłam zamówienie w Naszej Księgarni- wybrałam ksiązki z cenami wyprzedażowymi, ale absolutnie nie powinnam tego była robić :)

A.
  • zf71 08.10.10, 22:12
    Na mojej liście nowe Basie, nowe zakamarkowe zagadki detektywistyczne,
    ciekawi mnie "Co z Ciebie wyrośnie"
    No i wielka niespodzianka ze Znaku - kontynuacja Magicznego drzewa :) - będzie w domu ogromna radość.
  • abepe 08.10.10, 22:22
    A, dzięki za szybką odpowiedź!:) Widzicie, mnie nazwa "luksusowa" (tak napisała Steffa) kojarzy się tylko z książkami z NK:))
  • abepe 10.10.10, 18:06
    Spadły mi kapcie z powodu tej zapowiedzi!!! (niby nie dla dzieci, ale moje słuchają z nami w dwójce, więc i czytanie dzieciom z tego będzie)

Bożena Fabiani "Gawędy o sztuce"
    (Byle mąż nie wypatrzył, będzie niespodzianka!!!") (Teraz boję się ceny, konto, hmmm, przetrzebione).

• anicaf 11.10.10, 16:18
    Wypisuje się kategoryczni i ostatecznie z TEGO forum, albo pójdę zarobić ... na ulicę ( żeby to było takie proste).
    W domu mam SZLABAN na zakup książek. A ja tylko bym chciała:
    - Matkę Polkę , bo fajnie się zapowiada - tak sobie myśle czy my forumowiczki czasem nie wykupimy całego nakładu zanim ktoś inny zauważy tę pozycję.
    zachorowałam na:
    - Piegowate opowiadania,
    - Wesołego ryjka.
    to tylko najświeższe nowości a co z resztą?
  • uloni 12.10.10, 13:18
    Na mnie też mąż już krzywo patrzy jak składam zamówienia, sama się skusiłam na "Portrety Astrid" dla dzieci czekam na nowe Basie, zaniosłam te które mamy do przedszkola razem z informacją o Balu pasiastych i bardzo się spodobały wszystkim, jak powiedziałam o dwóch nowych to Pani poprosiła od razu o zakup i dla niej. Sporo tych nowych tytułów i każdy by się chciało mieć, a jeszcze mam kilka zaległości z lata.
  • abepe 12.10.10, 15:41
    "Opowieść" Papuzińskiej muszę kupić mężowi, od dawna upomina się o jakiegoś Eidrigevičiusa:)
  • agisek 12.10.10, 12:51
    No nie. Kolejne grube tomiszcze, które trzeba kupić!:
    Poczytaj mi, mamo. Księga pierwsza
  • alistar1 12.10.10, 13:18
    Też wypatrzyłam i naprawdę strasznie się cieszę, że te małe książeczki z mojego dzieciństwa nie popadną w zapomnienie. Dobrze się stało. Czekam na pierwszy tom niecierpliwie.
  • hanulka.0 12.10.10, 16:00
    Już od miesięcy zacieram rączki na "Powiastki Beatrix Potter" :)
    "Diabełka" już nabyłam i choć pierwszego wydania nie widziałam tym współczesnym (wyd. Bajka) jestem absolutnie zachwycona.
  • zuzannao 12.10.10, 17:46
    Czuję, że tej jesieni nie poradzę sobie bez "Nieporadnika" o rękawiczce. Może znajdę tam inspirację, co robić/czego nie robić, z tymi dziesiątkami pojedynczych rękawiczek różnych rozmiarów, które zostają po każdej zimie. Myślałam o łańcuchu na choinkę...
    --
    www.kiedybylammala.art.pl
  • steffa 16.10.10, 23:24
    Cha cha cha.
    Zatem to lektura dla Ciebie.
    --
    Czytajcie!
  • steffa 16.10.10, 23:30
    Przywołuję się do porządku. Zapomniałam wpisać do jakiej książki odsyłam. ;-)
    "Sock and Glove: Creating Charming Softy Friends from Cast-Off Socks and Gloves"
    :-)
    --
    Czytajcie!
  • zuzannao 17.10.10, 12:33
    Dziękuję! Tego właśnie było mi trzeba!
    --
    www.kiedybylammala.art.pl
  • agni71 17.10.10, 00:48
    Moja najstarsza ciagle sie dopytywała o nowe ksiązki o biurze detektywistycznym Lassego i Mai. Wreszcie sie doczekała (nota bene,kto inforuje o zakamarkowych nowościach,to się spóżnia) . Juz jej kupiłam w empiku, nie bylo mowy,żeby czekała aż zrobię zamówienie w księgarni internetowej :-)
  • katrio_na 17.10.10, 08:58
    Tak najpilniej Tajemnicę szkoły i Tajemnicę złota oraz Listy od Feliksa (ze względu na cenę zdecyduję się chyba wpierw na pierwszy tom a potem pomyślę nad drugim).

• poppy76 30.08.11, 11:50
    A na co czekacie w tym roku?
    Bo jesien juz tuz, tuz.

oczekuje z niecierpliwoscia na 'Książke o Mimbli, Muminku i Małej Mi'
    Mam nadzieje, ze wyjdzie na poczatku wrzesnia a nie pod koniec i uda mi sie ja przywiezc z Polski:)
    Plus mam ochote na ostatnie nowosci Tako. Na szczescie juz sa, wiec pozostaje tylko kupic.
  • bruy-ere 30.08.11, 12:08
    Ja też czekam na 'Książke o Mimbli, Muminku i Małej Mi'. Pewnie nie o wszystkich nowościach wiem, ale z tego forum na pewno się dowiem, jak będzie coś godnego uwagi :-)

Planuję też zakup Pluka, który co prawda nowością nie jest, ale właśnie pokazał się w księgarniach po pewnej przerwie (chyba dodruk zrobili).
  • pa_yo 30.08.11, 12:11
    Ja bym chciała "Niewidzialnego Tonino" Gianni'ego Rodari
    merlin.pl/Niewidzialny-Tonino_Gianni-Rodari/browse/product/1,929371.html
    A na razie zamówiłam "Lodowego smoka" George'a Martina
    merlin.pl/Lodowy-smok_George-R-R-Martin-George-R-R-Martin/browse/product/1,925554.html
    --
    Nigdy nie pytaj prawnika ani księgowego o radę. Ich zawód to wyszukiwanie problemów, a nie rozwiązań
  • alistar1 30.08.11, 12:23
    Payo, ale wiesz, że to jest wątek, po którym trzeba łapac się za kieszeń? ;)

Tonina już zamówiłam;) Czekam z niecierpliwością na Pinokia i Baśnie rosyjskie z Media Rodziny. Wiele obiecuję sobie również po Pamiętniku Blumki, to wspaniale, że wydaje się więcej i więcej Iwony Chmielewskiej. Dziś doczytałam również, że będzie nowa część Tsatikiego, co też mnie cieszy, bo spotkał się u nas z dobrym przyjęciem. I jeszcze czekam na Marzi i na Magiczne drzewo, jednym słowem dluga lista.
  • abepe 30.08.11, 14:36
    Tonino będzie do wygrania w jesiennym forumowym konkursie:)
  • pa_yo 31.08.11, 08:02
    no to czekam ;)
    --
    Nie pozwól, abyś stał się niewolnikiem swoich rzeczy
  • agni71 30.08.11, 20:38
    Watek na czasie, właśnie zaczynam sobie niespiesznie wrzucac do wirtualnych koszyków w merlinie i Empiku :-)

Zamówię (dla siebie chyba bardziej niz dla dzieci) "Gałgankowy skarb" Lengrena
    Zaciekawiła mnie ksiązka "Zwierzyniec państwa Sztenglów" Very Ferra-Mikura/y , z mysla o 5-latce
    oraz "Tak sie wszystko zaczęło. Od pierwszej komórki do człowieka" Jonathana Lindstroma, ale to nie na 100%.
    Kupię tez pewnie druga częśc "Magicznego drzewa", bo pierwsza i mnie wciągnęła :-)
    Na 100% i obowiązkowo kolejne części Lassego i Mai - mam tylko nadzieję, ze ukażą się jesienią.
  • rzezucha.ma 01.09.11, 10:09
    Mimbla. Obowiązkowo.
    Księga dźwięków z DS mnie intryguje, może M.O.D.A. wreszcie?
    Z Bony Chiński kot i nowy Różyczko może, bardzo może Skrzaty?
    Lodowy smok.

To w temacie nowości.
    Nie liczę tych 30 książek w schowkach księgarnianych, które tez wreszcie chciałabym kupić.........
    --
    stasiekpoleca.blogspot.com/
  • rzezucha.ma 01.09.11, 10:16
    O jaa, tego wilkoniowego pawia też bym chciała...
    I jeszcze baśnie rosyjskie, jak już będą.Chyba.
    I dziadka do orzechów w DOBRYM tłumaczeniu...

...i wygrać w totka. I rozciągnąć mieszkanie, żeby zmieściły się kolejne regały.
    --
  • kavakava 01.09.11, 13:21
    taaak, ja też potrzebuję przypływu gotówki. Na pewno muszę mieć "Chińskiego kota", ze względu na autora i ilustratorkę. Mimbla też obowiązkowa oczywiście.
    Baśnie rosyjskie i Pinokio wyglądają bardzo obiecująco, ale dla trzylatka nie są najpilniejszym zakupem, więc jeszcze to przemyślę.
    Możesz sprecyzować wilkoniowego pawia? - wiem że dzwoni ale nie pamiętam gdzie;)
  • rzezucha.ma 01.09.11, 13:26
    Hokus Pokus ma wydać.
    ryms.pl/ksiazka_szczegoly/805/index.html
    Do daaawnych ilustracji Wilkonia nowy wiersz Agnieszki Wolny-Hamkało.
    Marzyłam o tych ilustracjach odkąd gdzieś mi mignęły.
    Ptaki Wilkonia to jest coś co lubię najbardziej :D Zresztą jego style trochę ewoluował przez te lata (trudno się dziwić) i teraz jest trochę inaczej.
    --
  • kavakava 01.09.11, 20:41
    No tak, właśnie mnie też gdzieś już migał ten ptaszek. "O tym jak paw wpadł w staw" dopisuję do obowiązkowych. Kocham Wilkonia z akwarelami:)
  • madagalia 03.09.11, 13:47
    Możemy złożyć hurtowe zamówienie na Mimblę :)
  • poppy76 03.09.11, 22:59
    Ciekawe, czy wtedy dostaniemy znizke;)

Ha, i dzieki Wam zapragnelam kolejnych jesiennych nowosci! buu, niedobrze.

madagalia napisała:

> Możemy złożyć hurtowe zamówienie na Mimblę :)

--
    http://www.alterna-tickers.com/tickers/generated_tickers/8/896187.png
  • abepe 03.09.11, 23:13
    poppy76 napisała:

> Ciekawe, czy wtedy dostaniemy znizke;)
    >
    > Ha, i dzieki Wam zapragnelam kolejnych jesiennych nowosci! buu, niedobrze.
    >
    > madagalia napisała:
    >
    > > Możemy złożyć hurtowe zamówienie na Mimblę :)
    >
    >
    Na pewno darmową przesyłkę:)
  • rzezucha.ma 04.09.11, 22:40
    abepe napisała:
    > Na pewno darmową przesyłkę:)
    Do każdej z nas? :D:D

--

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?