Dodaj do ulubionych

Książki kucharskie dla dzieci

03.11.11, 10:11
Parę lat temu był taki wątek, ale pojawiło się trochę nowych pozycji. Moja pięciolatka bardzo lubi Cecylkę Knedelek, korzystamy z niej bardzo często. Co jeszce jest godnego uwagi? Zastanawiam się nad Gratką Dla Małego Niejadka Emilii Dziubak, przeglądałam ją tylko "wirtualnie" i nie wiem czy jest bardziej do oglądania czy praktycznego zastosowania. Podoba mi się ale ta cena.... warto?
Czekam też z niecierpliwością na pozycję Dwóch Sióstr, Ciasta, ciastka i takie tam Agaty Królak ale to dla mnie, sentymentalnie, nie dla córki. No i akcja They Draw&Cook książka w której 107 ilustratorów z całego świata przedstawia swoje przepisy, a Polskę reprezentują m.in wspomniana Dziubak, Marianna Oklejak i Adam Pękalski. No ale w tym przypadku pozostaje tylko Amazon....
Edytor zaawansowany
  • 03.11.11, 11:04
    Gratka dla małego niejadka to jedna z najulubieńszych książek mojego trzylatka. Pięknie wydana z zabawnymi ilustracjami. Kilka przepisów udało nam się zrealizować, na inne jeszcze się nie odważaliśmy ;)
    Do niedawna mieliśmy też Pichciuchy Odety Moro Figurskiej. Dla nas porażka.
    Cała książka składa się z reklam produktów, z których potrawy mają być przygotowane, np. Ugotuj makaron i dodaj sos "znanej marki", posyp serem żółtym i gotowe...
  • 03.11.11, 12:31
    Uwielbiamy Cecylkę, kończymy trzecią część, doczepić się mogę tylko małej czcionki, zdjęcia tez nie są jakieś górnolotne, ale ilustracje jaknajbardziej się podobają tak jak opowiadania i przepisy.
    Już rozglądam się za serią "Dzieci gotują" i "Wielka Księga przepisów"
    --
    Mimi i Acia
  • 03.11.11, 12:23
    Bardzo lubię książki kucharskie dla dzieci i namiętnie je kolekcjonuję. W zapowiedziach, poza wymieniona przez Ciebie książką z Dwóch Sióstr, widziałam jeszcze Cecylkę Knedelek i Boże Narodzenie, zapowiada się sympatyczna nowość w sam raz na święta.
  • 03.11.11, 13:12
    Też jestem ciekawa takich książek.

Lubimy z synem (prawie 4 lata) robić różne rzeczy w kuchni.

Określenie "niejadek" trochę mnie odrzuca. Nie lubię takiego etykietyzowania. Ale może powinniśmy spróbować gotowania z tą książką...

Jaka książka najlepsza dla przedszkolaka?
  • 03.11.11, 13:29
    Na forum już o tym było, ale przypomnę:
    www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,3111,tytul,Przepisy%20Miko%C5%82ajka
    Mnie się bardzo spodobała książka "Dzieci gotują. Kuchnie świata". Nienowe, ale można dzięki temu kupić ją w przyjaznej portfelowi cenie.
    I jest cała seria:
    www.demart.com.pl/product/list,3,9,0,0.html
    Myślę, że to mogłoby mi się spodobać:
    www.weltbild.pl/dzieciaki-szykuja-swieta_p90080656.html
    (tu akurat nie tylko gotowanie)
    www.weltbild.pl/dzieciaki-do-kuchni-czyli-rodzinne-gotowanie_p90064973.html
    --
    ...suma tych możliwości, mąk, definicji i części jest tak nieobjęta i tak niepojęta oraz nie dająca się wyczerpać, iż z najgłębszą odpowiedzialnością za słowo i po najskrupulatniejszym rozważeniu trzeba powiedzieć, że nic nie wiadomo, cip cip kurka.
  • 03.11.11, 18:48
    Polacy na stronie They draw & cook:)

Właśnie z czterolatkiem czytamy (i oglądamy, oczywiście, bo to chyba nawet ważniejsze w przypadku tej ksiażki) Gratkę dla małego niejadka. Książka urocza, niezwykle dowcipnie zilustrowana, przepisy kuszące. Ale cena rzeczywiście jest dość wysoka. Kupiłam niechcący w cenie prawie normalnej, gdybym znała cenę w momencie wybierania, chyba bym się nie zdecydowała.

Naszym przebojem było dość długo Jem zdrowo i strzelam gole z eneduerabe. Małego miłośnika piłki ta książka zachęciła do bardziej urozmaiconego jedzenia, starszego (niepiłkarskiego:) - do wymyślania własnych potraw. Polecam, sprawdziliśmy część przepisów, są dosyć proste. I poznaliśmy dzięki niej kilka nazwisk sław piłkarskich, bo niezbyt zorientowani z nas kibice:)
  • 03.11.11, 19:28
    Dziękuję za podpowiedzi. W takim razie zamykam oczy i.....zamawiam Gratkę i może jeszcze Kuchnie świata. Mikołajek jest na pewno gratką :) dla fanów tej książki, ale córka jeszcze go nie poznała, poza tym nie lubię pozycji typu kuchnia Garfielda, Kubusia Puchatka, Ani z Zielonego Wzgórza itp. Zastanawiałam się jeszcze nad Na pociechę coś pysznego. Gotuj z Misiem i Tygryskiem, ale u nas Janosch nie zaskoczył.
  • 03.11.11, 13:50
    Mam w domu Cecylkę Knedelek w tym wydaniu trzytomowym:
    allegro.pl/ksiazka-kucharska-dla-dzieci-cecylka-knedelek-i1888990701.html
    Ostatnio w sklepie widziałam natomiast takie książeczki:
    www.empik.com/cecylka-knedelek-i-kawiarenka-pod-wisienka-krzyzanek-joanna,prod25040551,ksiazka-p
    www.empik.com/cecylka-knedelek-i-ulica-ciasteczkowa-krzyzanek-joanna,prod25040546,ksiazka-p
    i kilka innych tytułów

To są inne przepisy i inne opowiadania? czy to samo jest w tej trzytomowej lub jednotomowej wersji?

Znalazłam też takie wydanie Cecylki:
    ksiegarnia.jednosc.com.pl/product_info.php?products_id=930
    zawartośc jest taka jak tego trzytomowego? bo wydanie ładniejsze chyba?

--
    Sygnaturka się zgubiła....
  • 03.11.11, 14:02
    Te małe książeczki o Cecylce to nowe przepisy, posegregowane tematycznie. Z tego, co wiem, te przepisy nie są zawarte w dużej księdze, ani w tej trzyczęściowej, to zupełnie nowe części. Bardzo je lubię.
  • 03.11.11, 19:12
    dzięki:)
    --
    Sygnaturka się zgubiła....
  • 03.11.11, 19:39
    Dzieciaki do kuchni
    nie wszystkei pzrepisy sie sparwdzaja le bardzo lubi sześciolatla oglądać i czytać
    Cecylka też - z tych małych książeczek o zcekoladzie, ciasteczkach i truskawkach...
    --
    Kasia
    Ktosik-Małgosik
  • 09.11.11, 16:40
    Dzięki jak dziadkowie będą jechać do nas to już wiem z czym :)
    --
    azjaodkuchni.blogspot.com/
  • 09.11.11, 16:09
    A ja mam Cecylkę w jednej wielkiej książce z 600 stronczy tam są wszystkie wymienione pozycje czy powinnam coś dokupic ?
    --
    azjaodkuchni.blogspot.com/
  • 03.11.11, 22:36
    Może jeszcze : „Skąd się biorą dziury w serze?” nie jest to typowa książka kulinarna, ale jest w niej też trochę przepisów. Sporo wiedzy , głównie odpowiedzi na różne pytania, podział produktów spożywczych, sporo ciekawostek (dlaczego płaczemy przy krojeniu cebuli) , zachęta do eksperymentowania (robienie jogurtu, sprawdzanie czy jajko jest świeże) ….
    U nas lubiana.
  • 04.11.11, 00:53
    Jeszcze pojawi się niebawem Smacznego. Prawdziwy wysyp książek o jedzeniu.
    --
    Czytajcie!
    Oglądajcie!
  • 04.11.11, 07:01
    No, i jeszcze "Przepisy Tosi i Franka": blizejprzedszkola.pl/artykul-1476,przepisy-tosi-i-franka-czyli-jedz-zdrowo-od-najmodszych-lat
    i "Warzywa i owoce" - też z prostymi przepisami : ryms.pl/ksiazka_szczegoly/339/index.html
    --
    ekostyl.blogspot.com/
  • 04.11.11, 08:09
    steffa napisała:

> Jeszcze pojawi się niebawem Smacznego. Prawdziwy wysyp książek o jedzeniu.

:)) Do tej pory traktowałam Smacznego, jako książkę o muzyce:))
  • 04.11.11, 16:50
    Hi hi. A to doradziłam. ;)

--
    Czytajcie!
    Oglądajcie!
  • 04.11.11, 16:51
    Wyszło szydło z worka: gdy tylko widzę tytuł kojarzący się zjedzeniem, trzymam się od niego z daleka. Nie znoszę książek kulinarnych i nie lubię gotować. :)
    --
    Czytajcie!
    Oglądajcie!
  • 04.11.11, 16:52
    "z jedzeniem" miało być - dziękuję za uwagę :)
    --
    Czytajcie!
    Oglądajcie!
  • 05.11.11, 21:44
    steffa napisała:

> Wyszło szydło z worka: gdy tylko widzę tytuł kojarzący się zjedzeniem, trzymam
    > się od niego z daleka. Nie znoszę książek kulinarnych i nie lubię gotować. :)

Gotowanie nie jest też moim ulubionym sposobem spędzania wolnego czasu. Cecylka leży nie ruszona, Jem zdrowo i strzelam gole kupiliśmy do indoktrynacji małego piłkarza uprzedzonego do wielu potraw.
    Ale - skoro przyturlała się do nas dynia - jutro planujemy Gnocchi według Emilii Dziubak:) I tak się miło Gratkę dla małego niejadka ogląda:))
    A w Smacznego muzyka chyba spotyka się z kulinariami. Pewnie kupimy dla muzyki bardziej:)
  • 04.11.11, 14:00
    No a stara, dobra "Kuchnia pełna cudów" Marii Terlikowskiej?
  • 04.11.11, 21:42
    A miał Ktoś w rękach "Romans palce lizać" Kasdepke? jakie wrażenia?
  • 04.11.11, 22:26
    Wydawnictwo Jedność wydzieliło wręcz dział z kulinariami dla dzieci:
    ksiegarnia.jednosc.com.pl/index.php?cPath=14_63
    gdzie znajdą się nowe "cecylki":
    Cecylka Knedelek i Boże Narodzenie
    ksiegarnia.jednosc.com.pl/product_info.php?products_id=1818
    Cecylka Knedelek i kolorowe bale
    ksiegarnia.jednosc.com.pl/product_info.php?products_id=1819&osCsid=16db6c2cf9ac77db863e758c9d366b21
    z których najbardziej polecam, w imieniu moich dzieci, "Kalendarz Cecylki Knedelek": ksiegarnia.jednosc.com.pl/product_info.php?cPath=14_63&products_id=1824
    Lektura na lata;-)
  • 05.11.11, 12:06
    www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,3111,tytul,Przepisy%20Miko%C5%82ajka
    --
    dobre, bo polskie
  • 05.11.11, 18:49
    Jestem ciekawa tego mikołajka, bo poza pierożkami i homarem w majonezie jakoś nie kojarzę Mikołajka kulinarnie:)))
  • 06.11.11, 15:54
    alistar1 napisała:

> Jestem ciekawa tego mikołajka, bo poza pierożkami i homarem w majonezie jakoś n
    > ie kojarzę Mikołajka kulinarnie:)))

Przekartkowałam tylko, i to na szybko, ale wygląda bardzo symaptycznie - zarówno przepisy, jak i sama książka!

--
    dobre, bo polskie
  • 06.11.11, 17:38
    Zamówiłam nam:)
  • 05.11.11, 14:32
    Wiecie co?
    Dalabym sie pokroic w drobna kosteczke i zaplacila prawie kazda cene za dobrze zrobiona ksiazke kucharska dla dzieci o zdrowym zywieniu. Nie, zebym miala cos przeciwko ciastom i deserkom, ale jakos tak zawsze tych slodkosci w jest mnostwo i to na nich osiada wzrok mojego dzieciecia. No, a ciasto powinno sie jesc raz w tygodniu, a warzywa piec razy dziennie ;)

Taka ksiazka tylko o zdrowej zywnosci, z duza iloscia przepisow warzywnych, kaszowych, straczkowych... Z minimalna iloscia cukru, bialej maki i niewielka iloscia miesa wprawila by mnie w dziki zachwyt po prostu ;))
  • 05.11.11, 14:50
    A może takie coś?
    merlin.pl/Przemytnicy-marchewki-groszku-soczewicy_Monika-Mrozowska-Szacillo/browse/product/1,668437.html
    Nie miałam tego w ręku, ale może ktoś inny widział i się wypowie?
    --
    ...suma tych możliwości, mąk, definicji i części jest tak nieobjęta i tak niepojęta oraz nie dająca się wyczerpać, iż z najgłębszą odpowiedzialnością za słowo i po najskrupulatniejszym rozważeniu trzeba powiedzieć, że nic nie wiadomo, cip cip kurka.
  • 05.11.11, 23:22
    Zawiodłam się. Zdjęcia amatorskie, a przepisy wege, ale niekoniecznie zdrowe - prawie wszystko smażone.
  • 05.11.11, 14:53
    a dla jakiego wieku oceniacie że są dobre „Skąd się biorą dziury w serze?”
    trzymam zachomikowane w szafce i nie moge sie zdeycydowac czy panna siedmioletnai za mala czy w sam raz....
    --
    Kasia
    Ktosik-Małgosik
  • 06.11.11, 12:58
    Wydaje mi się, że możesz wyjąć. U nas lubi ją 5 latka (zabiera np. do babci i razem podczytują)
  • 05.11.11, 18:47
    Taka o zdrowym żywieniu to chyba "Jem zdrowo i strzelam gole", o której wspominała Abepe. Nie mam jej jeszcze, ale myślę, że zmierza w tym kierunku. Mam natomiast wspomnianych poniżej "Przemytników", uwielbiam oglądać tę książkę, świetne zdjęcia i ogólnie fajna. Muszę coś z niej pogotować, na razie robiliśmy tylko placuszki polentowe, mało.
  • 05.11.11, 21:34
    My mamy na stałe "Dzieciaki do kuchni" i jest to moja (!;) absolutnie ulubiona książka kucharska. Dziecko też ją uwielbia i bardzo często z niej korzystamy. Ktoś napisał, że nie wszystkie przepisy się sprawdzają, ale nam jak narazie wszystko wychodziło...
    Mieliśmy Cecylkę, taką wielką, ważącą kilogram albo i więcej, ale ani format książki, ani same przepisy, nie przypadły nam do gustu, raz zbyt zwyczajne, raz zbyt wyszukane. No i wydanie było takie zniechęcająco archaiczne. Z biblioteki wypożyczyliśmy też Cecylkę i Wielkanoc i ta część była już bardziej interesująca.
    Dzieciaki do kuchni (jak i wszystkie inne książki tej autorki) ujmują mnie łatwością zastosowania, powszechnością składników i efektownością potraw. Absolutnym hitem jest u nas zapiekanka po rybacku, której to głównym składnikiem jest ryba, na którą to rybę w wielu wydaniach moje dziecko zwykło kręcić nosem, szczęśliwie nie w tym wypadku.

--
    ---
    Tworzymy Listę naprawdę dobrych książek dla dzieci i młodzieży - zapraszam.

Mama KaOwiec
  • 05.11.11, 21:55
    Dzięki, nie znałam. W jakim charakterze są to przepisy? Do czego można porównać tę książkę? Napiszesz?
  • 06.11.11, 10:26
    lawendowydom.blogspot.com/
    Myślę, że ten blog może trochę powiedzieć nam o tej książce.
    --
  • 06.11.11, 17:40
    Zapoznam się, wygląda sympatycznie:)
  • 06.11.11, 21:39
    Wiesz, dla mnie to ta książka jest bez porównania ;-)
    Ale już bez żartów:
    1. Pełny tytuł tej książki to "Dzieciaki do kuchni, czyli rodzinne gotowanie". To też już coś mówi o całym jej charakterze.
    2. Przepisy są podzielone na następując kategorie: "Zupy", "Dania z mięsem i rybą, czyli konkrety", "Dania bezmięsne", "Dania słodkie na ciepło" oraz "Napoje i desery". Czyli można tam znaleźć przepis zarówno na szybkie śniadanie - chociażby omlet w kropki (z dodatkiem groszku), jak i na trzydaniowy obiad dla rodziny :)
    3. Przy każdym przepisie jest podpowiedź dotycząca tego, co dziecko może zrobić samodzielnie
    4. Książka jest ładnie wydana, a potrawy smacznie sfotografowane, ale to już zasługa biznesu rodzinnego :-)

Ponadto często korzystamy z przepisów z "Palce lizać" - dodatku do poniedziałkowej Wyborczej,polecam, bo to już jutro ;)

--
    ---
    Tworzymy Listę naprawdę dobrych książek dla dzieci i młodzieży - zapraszam.

Mama KaOwiec
  • 07.11.11, 07:20
    Dziękuję za zachętę:) Brzmi apetycznie, Beata Lipov zupełne nam umknęła, choć teraz przypomniałam sobie, że napisała też książki m.in. o przygotowywaniu świąt.

Ja mam w planach jeszcze "Twarożek białej damy i inne dania prosto z bajki"
    www.empik.com/twarozek-bialej-damy-i-inne-dania-prosto-z-bajki-bialy-beata-olejnik-ewa,2301157,ksiazka-p
    napiszę coś jak dotrę:)
  • 07.11.11, 08:47
    alistar1 napisała:

>
    > Ja mam w planach jeszcze "Twarożek białej damy i inne dania prosto z bajki"
    > www.empik.com/twarozek-bialej-damy-i-inne-dania-prosto-z-bajki-bialy-beata-olejnik-ewa,2301157,ksiazka-p
    > napiszę coś jak dotrę:)

Proszę napisz koniecznie, opis książki bardzo zachęcający.

Beatę Lipov miała chyba kiedyś rubrykę w "Dziecku" , korzystałam z jej przepisów, książka wydaje się ciekawa; choć nie wiem, czy jest dla rodziców, którzy gotują z dziećmi, czy też odbiorcą ma być dziecko (a o to mi chodzi).
  • 24.01.12, 13:17
    sylwina76 napisała:
    > Proszę napisz koniecznie, opis książki bardzo zachęcający.

> alistar1 napisała:
    mam w planach jeszcze "Twarożek białej damy i inne dania prosto z bajki"

Mam tę książkę i zdołałam ją trochę przejrzeć. Jest bardzo sympatyczna. Każdy przepis, często żartobliwie, z przymrużeniem oka, odnosi się do bajki. I tak Śnieżka, która unikała jabłek, postanowiła przygotować wspaniały deser dla swojego ksiącia, a ponieważ na widok surowego owocu dostawała dreszczy, postanowiła je smakowicie upiec. Doprawiając je miodem i cynamonem wyczarowała Pieczone Jabłka Królewny Śnieżki. Podobną ciekawą historię mają tutaj Pieczone banany Szeherezady, Placki ziemniaczane Szewczyna Dratewki czy Kopytka Konika Garbuska. Książka podzielona jest na trzy części: Coś na ząb, Coś na ciepło, Coś na słodko.
    Bardzo mi się podoba, na pewno ją przetestujemy w praktyce, czyli w kuchni.

• 23.01.12, 14:04
    Dziękuję za polecenie książki pani Lipov, bardzo mi się podoba:) Chociaż ruskie mi nie wyszły, ale to jest jakiś mój problem to lepienie pierogów. Nie zrażam się, wkrótce spróbuję jeszcze raz. W planach natomiast Fish & Chips dla mojego dziecka, które nie przepada za rybami. Z tego zestawu robiliśmy już część Chips- przepyszne zapiekane ziemniaczki, palce lizać.

Klarownie, przejrzyście, smacznie, do gotowania z dziećmi, bardzo dobry zakup.
  • 05.02.12, 20:20
    Mnie także ta książka bardzo się podoba:) Proste do zrobienia przepisy, zadania dla dzieci, naprawdę fajna pozycja. Część potraw znałam już wcześniej z blogu autorki, szkoda tylko, że w książce nie znalazło się więcej przepisów.
  • 21.11.11, 21:51
    Od kilku godzin cieszę się książką Agaty Królak "Ciasta, ciastka i takie tam". Ponieważ to nowość napiszę, że to jedna z najlepszych, najsmakowitszych książek kucharskich ze słodkimi przepisami, jakie dotychczas miałam okazję czytać i oglądać. Całość przypomina lekko pożółkły brulion z przepisami wystukanymi na maszynie i ręcznymi dopiskami gdzieniegdzie z boku. Do tego archiwalne zdjęcia. Przypomina mi trochę zeszyt z przepisami mojej babci, gdzie zapisywało się smaczne, sprawdzone ciasta, takie, co zawsze wychodzą i które piekło się na różne okazje. Trudno nie odmówić autorce odwagi w dobie pięknie sfotografowanych, wystudiowanych wypieków, jakimi zachwycamy się dziś na kulinarnych blogach. Agata Królak chyba świadomie rezygnuje z z tego, co wizualnie wyidealizowane, co trudne do osiągnięcia we własnej kuchni. Jej przepisy zdobią odręcznie narysowane rysunki różnych ciast i ciasteczek, co moim zdaniem stanowi niezłe pole dla wyobraźni i zachętę do kuchennego szaleństwa. Przepisy są takie, jak zapamiętałam je z dzieciństwa, składniki odmierzane na łyżki, na szklanki, tak prosto, że wydaje się, że nawet dziecko jest w stanie upiec nam coś pysznego. Także ich nazwy, ciepłe, swojskie, pachnące kuchnią mamy i babci, przypominające czasy dzieciństwa: ciasto z kaszy manny, ucierane z truskawkami, pieguski, rogaliki pani Haliny... Składniki można zmieniać, udoskonalać, tworząc tym samym swoje pyszne, smakowite wersje. Polecam!
  • 02.12.11, 17:34
    Wydawnictwo Znak ostatnio wydało fajną książkę, szczególnie interesująca dla fanów Mikołajka. Przepisy są pomysłowe i większość z nich dzieciaki mogą przygotować same. Dzieciaki w mojej rodzinie były zachwycone pomysłem na przygotowanie lodowej kanapki.

księgarnia nahamaku.com
  • 02.12.11, 21:34
    Usuń, proszę, reklamę z sygnaturki.
  • 14.12.11, 14:10
    A zna ktos "Wielka ksiege przepisow" Agnieszki Gorskiej z ilustracjami Marianny Oklejak wyd. Demart?

merlin.pl/Wielka-ksiega-przepisow_Agnieszka-Gorska-Marianna-Oklejak/browse/product/1,869897.html
  • 16.12.11, 19:05
    kaixa napisała:

> A zna ktos "Wielka ksiege przepisow" Agnieszki Gorskiej z ilustracjami Marianny
    > Oklejak wyd. Demart?

Widziałam minę Marianny Oklejak, gdy zaprezentowano jej tę książkę jako jej dzieło. Chyba udało jej się o tym zapomnieć. Wydawca źle potraktował najwyraźniej jej ilustracje.
  • 16.12.11, 16:52
    Święty Mikołaj dostał zamówienie na ksiażkę kucharską od dziewczynki, lat 9, niejedzącej mięsa, mleka, jajek. Od dwóch czy trzech tygodni Mikołaj łazi po ksiegarniach i marketach, przewraca kartki i nic mu się nie podoba. Ksiażki dziecięce mają mnóstwo przepisów z serkami, czekoladami... ksiązki dla dorosłych wydają mi się za poważne, i też mają sporo mięsa i serów w przepisach... ze dwie ksiażki o kuchni wegetariańskiej kapały ideologią w dość nieprzyjemny sposób. W przypadku dziewczynki jest to kwestia medyczna, a nie ideologiczna.
    No i co ja mam kupić?

--
    Dziewczyna, która opanowała mechaniczną skrzynię biegów, poradzi sobie w życiu. Carrie Bradshaw
  • 16.12.11, 17:18
    Albo może ktoś miał w ręku "Śmieeszne jedzonko" i może opowiedzieć, jak wygląda w środku? Z opisu wygląda, że może być podobne do "Kuchni pełnej cudów", tę dziewczynka zna i lubi, więc gdyby "... jedzonko" było podobne, to może bym się skusiła?
    wydawnictwofeeria.pl/pl/ksiazka/smieszne-jedzonko
    --
    "Podczas każdej oficjalnej wizyty powinno być obecne dziecko jako zapasowy temat rozmowy." J.Austen
  • 19.12.11, 11:20
    Sama sobie odpowiem, bo zdesperowana wywiedziałam się, ze w jednym z empików w mieście jest, poszłam obejrzeć i ostatecznie kupiłam.

Zaskakujące jest to, że w ksiażce w ogóle nie ma tekstu, poza tytułami potraw* - te są w kilku językach. Cały proces przygotowywania pokazują fotografie: zarówno ilość i rodzaj potrzebnych składników, jak i kolejne czynności.
    * trudno powiedzieć, czy "potrawy" są najwłaściwszym słowem, może lepsze byłyby "kompozycje"

Podstawowym kryterium wyboru ksiażki była dieta dziewczynki, chciałam, żeby mogła jeść to, co będzie w książce. Owoce i warzywa są dozwolone, specjalny makaron i pieczywo też. W książce jest pięć działów: bułki, warzywa, makarony, kanapki, owoce. Więc co najmniej dwa działy, a częściowo cztery, będą w porządku pod względem dietetycznym. Mam nadzieję, że prezent się spodoba...

Na Fotoforum umieściłam dwa skany z ksiażki, gdyby ktoś chciał zerknąć do środka:
    fotoforum.gazeta.pl/zdjecie/2981288,2,1,Happy-Hippo.html
    fotoforum.gazeta.pl/zdjecie/2981289,2,2,Pan-z-lokami.html
    --
    Dziewczyna, która opanowała mechaniczną skrzynię biegów, poradzi sobie w życiu. Carrie Bradshaw
  • 08.03.12, 14:17
    Kolejna pozycja Joanny Krzyżanek o Lamelii Szczęśliwej, wydawnictwo Święty Wojciech.
    Tym razem Lamelia nie uczy gramatyki i ortografii ale zdrowego odżywiania i przygotowywania prostych potraw bezmięsnych - Lamelia jest wegetarianką :). Książka wygląda sympatycznie.
  • 08.12.12, 14:23
    Miałyście do czynienia z jakąś godną polecenia nowością?
    Chciałabym kupić książkę z przepisami do samodzielnego wykonania dla jedenastoletniej córki zaprzyjaźnionych Ukraińców. To jest bardzo miła dziewuszka, która sama (sic!) nauczyła się polskiego, ale naturalnie lepiej, żeby w książce nie pojawiły się jakieś specjalnie skomplikowane wyrażenia.

Przejrzałam wątek - wydaje mi się, że mogłyby być Cecylia Knedelek lub Lipov. Myślałam o Mikołajku, ale zrezygnowałam, bo nie ma zbyt wielu przepisów, a Nadia samego Mikołajka nie zna.
    A może znacie coś, co jest książką "dorosłą", ale nadawałoby się dla dziewczynki w tym wieku?
  • 16.12.12, 15:30
    Może coś takiego: Gotujemy! Najprostsze przepisy kulinarne dla dzieci Abigail Wheatley Gotujemy! Najprostsze...

> A może znacie coś, co jest książką "dorosłą", ale nadawałoby się dla dziewczynk
    > i w tym wieku?
    Dla mnie Jamie Oliver każdy może gotować - ale nie mam pojęcia, czy to książka dla jedenastolatki
  • 16.12.12, 21:21
    Znalazłam w zapowiedziach W.A.B.: "Czosnyczka na zmarznięte stópki i inne smakołyki". Nie wygląda to na książkę kucharską sensu stricto, ale raczej wspominki okołokuchenne - na taką książkę łączącą pokolenia - w każdym razie sprawia sympatyczne wrażenie i być może jednak znajdzie się w niej parę sprawdzonych domowych przepisów.
  • 17.09.14, 18:19
    Gotowi, bu gotować, Agnieszka Kręglicka , Muchomor

"Znana restauratorka i felietonistka kulinarna Agnieszka Kręglicka napisała specjalnie dla dzieci i nastolatków książkę o kuchni polskiej. A w niej łatwe, nowoczesne przepisy, wskazówki dla początkujących kucharzy i ciekawe informacje o naszej tradycji kulinarnej.
    Wszytko zilustrowane pięknymi zdjęciami nowojorskiego fotografa, Kevina Demarii".

Zapowiada się znakomicie :)

• 17.09.14, 18:46
    To ja jeszcze dorzucę książkę "Piramida w kuchni" Joanny Gorzelińskiej, bo chyba do tej pory się nie pojawiła. Nie tylko zawiera przepisy, ale też wprowadza dzieci w tematykę zdrowego odżywiania. Oficjalna strona książki: www.piramidawkuchni.pl/
    Dodatkowy opis na blogu: www.kulinarnaczytelnia.pl/2013/12/smaki-w-piramidzie-gorzelinska.html
  • 13.06.16, 18:46
    Minęło prawie 5 lat, od kiesy założyłam ten wątek. Pięciolatka już niedługo będzie dziesięciolatką, ale gotowaniem interesuje się nadal. A właściwie, po kilku latach przerwy, zainteresowała się na nowo. Od jakiegoś czasu gotuje, piecze, tworzy menu degustacyjne.
    Do naszej kuchennej biblioteczki dołączyły więc:
    1, Masterchef junior - początkowo podchodziłam bardzo sceptycznie do tej pozycji, ale gdy już znalazła się w naszym domu, zmieniłam zdanie. Książka faktycznie dla dzieci, ładnie wydana. Dobre wprowadzenie do "poważniejszego" gotowania. Niezbędnik kucharza, czyli co trzeba mieć w kuchni, czy opisy produktów, np. jakie wyróżniamy kasze, który rodzaj pasuje do czego, jak używać świeże zioła. Do tego sporo przepisów finalistów programu. Raczej proste, choć zdarzają się skomplikowane i pracochłonne. Świetnie nadaje się "na prezent" dla przyszłych kucharzy.
    Moja córka często przegląda, a co najważniejsze, korzysta.
    2. Piramida w kuchni na wynos Joanny Gorzelińskiej, autorki wspomnianej już Piramidy w kuchni. Książka składa się z dwóch, a właściwie trzech części: Pierwsza. teoretyczna czyli Co to jest zdrowe odżywianie, otyłość, Jak dobrze rozplanować posiłki, co to jest GMO. Druga część praktyczna - czyli przepisy na szybkie dania i napoje. Na końcu jeszcze pomysły na zawartość lunchboxa, już bez opisów, jedynie zdjęcia. Dla mnie książka zbyt chaotyczna, zbyt kolorowa, przekombinowana. Ja jednak nie jestem tym targetem, bo książka wyraźnie skierowana dla nastolatków, to ich ( w założeniu?) ma przekonać ta komiksowa forma. U nas chyba bardziej trafia do trzynastoletniego syna, córce nie podoba się (wizualnie).
    3. Gotuj zdrowo dla dzieci Darii Ładochy. Wprawdzie ta książka dopiero do mnie jedzie, ale przeglądałam ją w księgarni i wzbudziła moje zainteresowanie. 85 łatwych i szybkich, a do tego zdrowych przepisów. Na pewno nadaje się dla dzieci, bo przepisy są proste, dobrze opisane a składniki dostępne w każdej kuchni. Do tego naprawdę ładnie wydana.
    4. Na koniec dodam ulubioną książkę mojej córki czyli Alfabet ciast Zofii Różyckiej. Niekoniecznie ze względu na przepisy (chociaż są bardzo dobre), ale ze względu na zdjęcia, rysunki, całą oprawę graficzną.
    W schowku mam jeszcze Pyszne. na słodko Anny Starmach i Słodkie i zdrowe Moniki Mrozowskiej, córka wypatrzyła w księgarni,może w końcu kupię. Ale ja jestem wielbicielką książek kucharskich, może niekoniecznie w praktyce, ale uwielbiam oglądać i mieć. Oczywiście, czasem wspinam się na wyżyny kulinarne i coś zrobię.
  • 01.02.17, 19:48
    Tym razem ja wyciągnę wątek, bo przymierzam się do kupna jakiejś książki kucharskiej do wspólnego gotowania z dziećmi, a to chyba zrobił się modny temat i trochę książek przybyło w ostatnim czasie. Co polecacie (lub odradzacie) z nowszych wydań? Coś z wcześniej wspominanych się nie sprawdziło lub odwrotnie, okazało hitem? Szukam raczej przepisów "na słono" niż "na słodko", do gotowania z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym.
  • 04.02.17, 12:26
    aggala, pewnie nie do końca to, czego akurat Ty szukasz, ale wrzucam, bo wśród wielu nowości kulinarnych dla dzieci jest i Tappi - nie miałam jeszcze w rękach, ale w domu mamy jednego fana i jednego byłego fana, więc pewnie niedługo sprawdzimy.

Przepyszne opowiadania i przepisy Tappiego, wyd. Zielona Sowa

http://czytam.com.pl/foto/8/83764/d822206.jpg

Całkiem sensowny podgląd ze spisem treści na blogu bartoszkowo.pl

9 przepisów: wydrążone bułeczki z szynką i ściętym jajkiem, racuchy z jabłuszkiem, koktajl truskawkowy, kuskus z warzywami, naleśniki, jajecznica, sałatka owocowa, herbata, ciasto

--
    Forum Domowe przedszkole - polskie mamy na emigracji i ich pomysły na zabawy rozwijające znajomość języka polskiego u dzieci
  • 08.02.17, 21:52
    Rzeczywiście, szukam czegoś bardziej "poważnego", ale temat nośny i wątek odgrzebywany co jakiś czas, więc na pewno komuś się przyda:)
  • 09.02.17, 07:53
    I jeszcze "Wielkie gotowanie na ulicy Czereśniowej", o którym chyba nikt do tej pory nie wspomniał: www.wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/prod-wielkie_gotowanie_na_ulicy_czeresniowej.html?psearch[prodkey]=gotowanie

Ja szukam raczej typowej książki kucharskiej. Jest tego trochę, najczęściej firmowane przez osoby wypromowane w TV i nie chciałabym się naciąć, że za ładnym wydaniem i znanym nazwiskiem kryje się nędza. Wpadły mi w oczy:
    "Gotowi by gotować" Agnieszki Kręglickiej, o której Sylwina wspominała wyżej (www.muchomor.pl/pl/p/Gotowi,-by-gotowac/163)
    "Najlepsze przepisy dla całej rodziny. Szkoła na widelcu" (www.empik.com/szkola-na-widelcu-lapanowski-grzegorz,p1100409146,ksiazka-p)

Jeszcze jest: "Pyszności. Kulinarne pomysły dla małych szefów kuchni" Anny Starmach, ale nie przekonuje mnie zestaw przepisów widoczny w spisie treści (www.empik.com/pysznosci-kulinarne-pomysly-dla-malych-szefow-kuchni-starmach-anna,p1128944193,ksiazka-p)

Może coś w tym stylu polecicie albo odradzicie?
  • 04.02.17, 19:26
    Ostatnio kupiłam - raczej z zamiłowanie do komiksów niż gotowania :) - Krój gotuj WOW (tak, wiem, ten tytuł...) 50 kulinarnych przygód krok po kroku. Komiksowe przedstawienie przepisów różnych z podobno biblii kuchni włoskiej Srebrna łyżka. Fajne obrazki, rzeczywiście krok po kroku. przystawki, makarony, dania główne, desery i wypieki. Jeszcze nie skonsumowaliśmy ;) ale wygląda naprawdę intrygująco i zachęcająco (nawet mnie, zdecydowanie bardziej lubię ksiązki i komiksy niż gotowanie... )

--
    stasiekpoleca.blogspot.com/
  • 08.02.17, 21:57
    Właśnie gotowanie nie jest moją najmocniejszą stroną, a młodszego wyraźnie ciągnie ku kuchni, więc postanowiłam to zainteresowanie podtrzymać i rozwinąć i potrzebuję inspiracji. Może sama się przy tym rozwinę kulinarnie... Pamiętam z własnych czasów szkolnych "Nastolatki gotują". Nigdy nie wyszłam poza CZYTANIE tej książki.
  • 09.02.17, 14:45
    Gotowi, by gotować mam cały czas w schowku:), ale czytałam mnóstwo pozytywnych opinii o tej książce. Dedykowana nastolatkom, mam więc jeszcze trochę czasu.
    Pyszności. Kulinarne pomysły dla małych szefów kuchni Anny Starmach - również zniechęciły mnie przepisy zamieszczone w tej książce. Pokrywają się z tymi z Dzieciaki do kuchni Lipov i Piramidy na wynos, a jajka moje dzieci tolerują tylko w ciastach i naleśnikach.
    Jeszcze raz polecę książkę MasterChef junior - przepisy naprawdę fajne, proste do wykonania, a zarazem nie takie pospolite np kozi ser z granatem i kolendrą, pieczone krewetki, tandżin z kurczakiem i karmelizowaną cebulą, kotleciki z łososia itp. Do tego poradnik jak zrobić ciasto makaronowe, naleśnikowe, na pierogi, biszkopty, ciasto kruche, jak poukładać sztućce na stole, rodzaje makaronów, kasz , ziół, cukrów, przypraw. Ja raczej nie kupuję książek osób znanych z TV (oprócz Jamiego Oliviera i Gordona Ramsey'a), ta jest wyjątkiem, kupiona na wyraźną prośbę córki. A nie - mam jeszcze książkę wygrzebaną gdzieś za 9 zł (!)jednego z finalistów Master Chefa: Janek Paszkowski, Kuchnia z pasją. Myślę, że ta książka też jest odpowiednia dla nastolatków, nawet im dedykowana. Przepisy proste do wykonania, krok po kroku wyjaśnione, sporo takich "na wynos". Polecam, naprawdę super, zwłaszcza za cenę, którą za nią zapłaciłam.
    Ja gotować lubię, książki o gotowaniu jeszcze bardziej, dlatego moja kolekcja cały czas się powiększa.
  • 10.02.17, 20:47
    Dzięki za opinie! Zwrócę uwagę na polecane przez Ciebie książki, bo właśnie czegoś takiego szukam. A "Dzieciaki do kuchni" i "Piramidę na wynos" warto? "Piramidę w kuchni" miałam okazję dosyć dokładnie przejrzeć, ale "na wynos" nie znam. Dużo przepisów? Dania nadają się na "drugie śniadania" do typowej szkoły?
  • 09.02.17, 21:18
    Natchnął mnie wątek i popełniłam wpis:
    stasiekpoleca.blogspot.com/2017/02/komiks-w-kuchni.html
    Wrzuciłam tam kilka obrazków (= przepisów ;)).

--
    stasiekpoleca.blogspot.com/
  • 09.02.17, 14:53
    Mikołajek i słodkie przekąski
    Alain Ducasse
    Wydawnictwo: Znak emotikon

Kanapka Alcesta, zapach bułeczki z czekoladą po wyjściu ze szkoły, jabłecznik upieczony przez mamę… Jednym słowem smak dzieciństwa. Mikołajek i jego kumple stali się źródłem inspiracji dla najsłynniejszego francuskiego szefa kuchni, Alaina Ducasse’a, zdobywcy gwiazdek Michelina, który stworzył trzydzieści wyjątkowych, łatwych do przygotowania przepisów. Okrasił je praktycznymi poradami, dodał odrobinę pasji i szczyptę nostalgii.

Idealna dla miłośników słodyczy i Mikołajka zarazem. Przepisy na śniadania, przekąski, podwieczorki świąteczne potrawy - ale tylko na słodko. U nas się sprawdza.
    http://s.znak.com.pl/files/covers/card/b3/Ducasse_Mikolajeki.jpg
  • 21.05.17, 14:35
    Kuchnia pełna cudów, Maria Terlikowska: www.axismundi.pl/1,68,Kuchnia-pelna-cudow Kultowa książka kucharska dla dzieci z czasów PRLu, na której wychowało się całe pokolenie dzisiejszych pasjonatów gotowania. Dla wielu posiada ogromną wartość sentymentalną. Wydana po raz pierwszy w 1977 roku. Poza przepisami książka zawiera sympatyczną opowieść pokazującą zwykłe życie ówczesnej rodziny Kowalskich. Przepisy zawarte w książce stanowią wspaniałą okazję dla rodziców i dziadków, by wspólnie pracując w kuchni wspominać swoją młodość i dzieciństwo.
  • 21.05.17, 14:41
    Druga już książka Masterchef Junior:czytam.pl/k,ks_656069,Masterchef-Junior-google.html?gclid=COrM77aAgdQCFQ4R0wodUJIANg
    Oczywiście już mamy, ale na razie córka jeszcze nie wykorzystała " w praktyce".

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.