Dodaj do ulubionych

II wojna światowa dla oczytanego 11-latka

09.11.11, 23:41
Jestem po przestudiowaniu forumowej wyszukiwarki, i mam kilka tytułów wynotowanych, ale proszę o jeszcze. Syn przeczytał właśnie "Pięć lat kacetu", bardzo go wciągnęło i przeżył mocno. Chciałabym mu podsunąć rzeczy różne, ale raczej literaturę piękną niż dzieła stricte historyczne. Mogą dotyczyć różnych aspektów - zarówno działań zbrojnych, życia codziennego, Holocaustu - tu nie mam sprecyzowanego kierunku. Liczę na Was :-)
Edytor zaawansowany
  • 12.11.11, 17:57
    Dziewczyny, proszę :-) Oczywiście pozbierałam "starocia", ale być może macie do polecenia coś z nowości? To już zapewne będą książki dla dorosłych, ale w ogromie propozycji wydawniczych potrzebne są wskazówki. Takie książki, które "otwierają oczy".

• 12.11.11, 18:34
    Chciałabym pomóc, ale ciężko mi z tą kategorią wiekową.
    Zastanawiałam się nad książką Grońskiego - "Szlemiel", ale nie wiem - mam poczucie, że to już nie dla 11-latka. Może "Wyspa z ulicy Ptasiej" (Urli Orlev)?
    --
    pozarozkladem.blogspot.com/
    pociąg do czytania
  • 12.11.11, 18:36
    Mam poczucie, że szukasz czegoś poważnego, już "nie-dla-dzieci"...
    --
    pozarozkladem.blogspot.com/
    pociąg do czytania
  • 12.11.11, 22:04
    Rzeczywiście, pewnie tu już chodziłoby o książki "dorosłe". Pamiętam, że za młodu czytałam "serię z tygrysem", zwłaszcza te części dotyczące obozów koncentracyjnych - były wstrząsające, ale myślę, że uformowały mnie sensownie. Może jest jakiś współczesny odpowiednik? Nie dam mu opasłych tomiszcz, bo nie zdzierży. Dzięki za propozycje, spróbujemy :-)
  • 13.11.11, 21:28
    Od razu skojarzyła mi się "Złodziejka książek". Nie wiem, może jeszcze Ligocka? I "Dziewczynka w czerwonym płaszczyku"?

Ja też w podstawówce miałam taki okres, że czytałam wszystko o wojnie i obozach co wpadło mi w ręce. Grzesiuk dopisał jeszcze dwie książki o swoim życiu. "Boso ale w ostrogach" dotyczy jego dzieciństwa i młodości przed wojną oraz "Na marginesie życia" o tym, co działo się z nim po wojnie. Poza tym czytałam oczywiście "Kamienie na szaniec", Szmaglewską, Leżeńskiego "Jarka i Marka" itd.

--
    "Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść."

A Julka się nie poddaje!
  • 13.11.11, 22:08
    A książki z serii "Warszawa 1944" ? Takie czerwono-czarne okładki, dość charakterystyczne. Na pewno w serii był "Halicz". Choć nie wiem, czy to już nie za dziecinne :(
    W sobotę byłam w Muzeum Powstania Warszawskiego i w ich sklepiku (tym przy kasach, nie w środku) było sporo książek o harcerzach w PW, ale nie znam ich, zresztą nawet nie miałam szans na obejrzenie, bo był tłuuuuum ludzi.
    --
    "Nie mam nic przeciwko temu, by moje pociechy wyrosły na ludzi, którzy uważają, że urządzanie mieszkania polega na ustawianiu półek na książki"
  • 14.11.11, 11:16
    W archiwum znalazłem taki wątek:
    forum.gazeta.pl/forum/w,16375,58439937,58449457,Re_lagodne_ksiazki_o_wojnie_dla_12_latki.html?v=2
    Sam sto lat temu czytałem "Kaktusy z ulicy Zielonej", ale były to czasy, w których II wojna istniała jako żywe wspomnienie - w ludziach, murach posiekanych kulami, "Czterech pancernych", "Kapitanie Klossie" i licznych lekturach.
    A z bliższych czasów?
    Książka fascynująca, choć nie wiem, czy dla jedenastolatka:
    "Z fałszywym ausweisem w prawdziwej Warszawie. Wspomnienia 1939-1946", w dwóch tomach, Stanisława Jankowskiego (Agatona).
    Dwie książki o słynnym misiu z Armii Andersa:
    "Dziadek i Niedźwiadek" - Łukasza Wierzbickiego
    "Wojtek z armii Andersa" - Maryny Miklaszewskiej.
    O "Haliczu" Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel była już mowa.
    Swoją drogą, z poprzednich postów wyłania się następujący obraz: jest bardzo niewiele nowych książek przeznaczonych dla dzieci i młodzieży, a dotyczących Września 1939, okupacji, walki Polaków na frontach II wojny.
    "Kamienie na szaniec" zostały napisane przecież jeszcze w czasie wojny!
  • 14.11.11, 21:00
    Widzę to tak, że wielkiego pola do rozpalania w dziecku zamiłowań historycznych o nachyleniu patriotyczno-wrażliwościowym to literatura współczesna nie daje :-( Ale myślę, że z tego, co podaliście, coś chwyci. Jutro idę na podbój biblioteki!
  • 05.04.15, 21:00
    Jest wiele książek o wojnie dla dzieci/młodzieży.
    Polecam trylogię Wiktora Zawady "Kaktusy z Zielonej Ulicy", "Wielka wojna z czarną flagą", "Leśna szkoła strzelca kaktusa", Ryszard Kraśko "Diabelski zakręt", Jerzy Szczygieł "Tarnina" i wiele innych
  • 31.07.17, 15:31
    Historia - na szczęście tylko ta czytelnicza - zatoczyła koło, dzisiaj kolejny syn sięga po książki z powyższego wątku. Nowe wydanie "Kaktusów z Zielonej ulicy"

sklep.zysk.com.pl/kaktusy-z-zielonej-ulicy.html

u nas chwyciło, syn dopomina się o trzeci tom, a tymczasem w bibliotece remont. Coś jeszcze Wam przychodzi do głowy?
  • 31.07.17, 22:46
    Masz jeszcze kilka książek o Powstaniu Warszawskim,o którym wspominamy w tym wątku. Dla wczesnego nastolatka "Teraz 44" i "Galop 44" (do którego nadal przekonać się nie mogę, ale że nie zdążyłam odświeżyć lektury w tym roku - wypowiadać się teraz nie będę).
  • 01.08.17, 15:58
    "Galop 44", faktycznie, mamy, zapomniałam. Dam mu. U nas w rodzinie książka uzyskała wysokie noty, u Męża i dwójki najstarszych. A skąd u Ciebie brak przekonania?
  • 01.08.17, 17:43
    pszczolamaja napisała:

> "Galop 44", faktycznie, mamy, zapomniałam. Dam mu. U nas w rodzinie książka uzy
    > skała wysokie noty, u Męża i dwójki najstarszych. A skąd u Ciebie brak przekona
    > nia?

Pszczoło, nie pamiętam dokładnie, a nie mam książki pod ręką i nie zrobiłam notatek. Wypożyczę z biblioteki, przeczytam i napiszę o co dokładnie mi chodziło.

Ogólnie pamiętam, że nie podobała mi się krytyka strachu (starszy brat) i przekaz, że walka to jest prawdziwa przygoda (młodszy).
  • 02.08.17, 22:40
    Ze staroci to jeszcze trylogia "My z Marymontu" Liskowackiego i "Sprawa honoru" Marii Kann.
    Z nowszych - "Arka czasu" Szczygielskiego i "Wszystkie lajki Marczuka" Beręsewicza poczytajmi.blox.pl/2013/04/Wszystkie-lajki-Marczuka.htm
    Poza tym w serii "Wojny dorosłych - historie dzieci" Literatury są książki dla czytelników w różnym wieku, może coś wybierzecie.

P.S. Przypomniało mi się, że moja Ania w tym wieku zaczytywała się książką na którą składały się wspomnienie harcerek warszawskich z czasów wojny - chyba to było "Pełnić służbę". Ja dla odmiany - oprócz standardowych "Kamieni na szaniec" i "Zośki i Parasola", czytałam także "Pamiętniki żołnierzy baonu "Zośka" i "Byli żołnierzami "Parasola"

--
    Agnieszka, mama Ani, Zosi i Julki

Mały pokój z książkami czyli o dobrych książkach dla dzieci i młodzieży
  • 09.10.17, 13:38
    Świeżo powstałe wydawnictwo Meandry wydało niedawno książkę "Powstanie warszawskie. Pierwsze dni. Interaktywne spotkanie z historią". Swoją opinię o tej książce zamieściłam na blogu, ale ciekawa jestem, czy ktoś już to testował na żywym nastolatku ?
    poczytajmi.blox.pl/2017/10/Powstanie-Warszawskie-Pierwsze-dni-Interaktywne.html

--
    Agnieszka, mama Ani, Zosi i Julki

Mały pokój z książkami czyli o dobrych książkach dla dzieci i młodzieży
  • 31.07.17, 20:37
    Jeśli Twój syn przeczytał " Pięć lat kacetu" to znaczy ,ze jest dojrzałym jedenastolatkiem,może ma prawie 12 lat? Podsuń mu " Nadzieja umiera ostatnia" Haliny Birenbaum, " Wy ,co wchodzicie tutaj... Dziecko w Auschwitz" Maurice Cling
    auschwitz.org/rodzaj-publikacji/wspomnienia-i-relacje/wy-co-wchodzicie-tutaj-dziecko-w-auschwitz,104.html#1
    auschwitz.org/rodzaj-publikacji/wspomnienia-i-relacje/nadzieja-umiera-ostatnia,16.html#1
    Może jeszcze :" Biegnij chłopcze, biegnij"
    lubimyczytac.pl/ksiazka/190596/biegnij-chlopcze-biegnij
    " Dziecko Noego"
    lubimyczytac.pl/ksiazka/36149/dziecko-noego
    Podsunęłabym jeszcze biografię Ireny Sendlerowej
    www.empik.com/prawdziwa-historia-ireny-sendlerowej-mieszkowska-anna,p1099732050,ksiazka-p
  • 01.08.17, 15:59
    Dzięki, będę sprawdzać.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.