Dodaj do ulubionych

Zadania logiczne, matematyczne, rebusy dla 13-lat

15.05.12, 05:53
Polecicie coś? Jakiś zbiorek z zabawami umysłowymi. O ile dla maluchów pełno tego wszędzie to dla młodszych nastolatków jakoś nic nie można trafić fajnego. A może ja nieumiejętnie szukam?
Edytor zaawansowany
  • 15.05.12, 08:22
    Spróbujcie ze Światem Matematyki, choć trzynastolatek może być z kolei zbyt młody (mieć za małą wiedzę) - to czasopismo matematyczne, z zagadkami logicznymi, dużo zadań tekstowych, dość oryginalne. Do dostania w sieci na E. albo na stronie:
    swiatmatematyki.pl

--
    - Wiesz, mamo, ponieważ kucharki są u nas dość agresywne, jeśli nie mogę czegoś zjeść, staram się to odstawić do okienka, gdy nie widzą!
  • 15.05.12, 10:20
    My wypożyczamy po bibliotekach fantastyczne książki z zadaniami dla naszej 13-latki. I jest tego mnóstwo. Musiałabym spojrzeć na tytuły w domu, ale jest w czym wybierać. Np: Matematyka z wesołym Kangurem "BENIAMIN" (klasa 5-6 szkoły podstawowej). Reszta - później.
  • 15.05.12, 14:23
    Kangurek/Beniamin przepracowany już dawno:).
    Poszperam jeszcze w bibliotekach. Miałam taką książkę z zadaniami o Abackich, Babackich i Cabackich ale ktoś się pożyczył i nie oddał
  • 15.05.12, 15:49
    Lista wg mojego męża z notatkami mojego męża :), wytłuszczone = najbardziej podobało się dziecku.

* Błyskawiczny kurs liczenia w pamięci / Maria i Marian Dzieszko. - Poznań : Publicat, cop. 2007. (Szybko, Łatwo, Skutecznie) - użyteczne ale nudne

* Szybkie obliczanie w pamięci / W. J. Howard ; z ang. przeł. Marek Czekański. - Warszawa : Świat Książki, 2004. - użyteczne ale nudne

* Przez rozrywkę do wiedzy / S. Kowal. - Wyd.6. - Wydaw. Naukowo-Techniczne, 1986.

* Zerko Żeglarz : najprawdziwsze wydarzenia osobiście zapisane w dzienniku okrętowym przez jungę Zerko. O wszystkim co zobaczył, usłyszał, zrozumiał w czasie rejsu po geometrycznych morzach i oceanach w miesiącu Nulaju tysiąc dziewięćset osiemdziesiątego któregoś roku / Władimir Lowszyn ; [tł. z ros. Grażyna Pieśniewska ; il. Szarlota Pawel]. - Warszawa : Alfa, 1987. - w formie opowiadań z elementami logiki i matematyki

* Łamigłówki i zagadki liczbowe dla dzieci i młodzieży / Ulrich Vohland ; [tł. Magdalena Jałowiec]. - Wyd. 2. - Kielce : Jedność, 2004. - do użytku na wyjazdach aby mieć chwilę ciszy

* Matematyka przy okazji : zadania nie tylko dla gimnazjalistów / Danuta Zaremba. - Warszawa : Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, cop. 2007. - aktualnie za trudne, dla b.ambitnych

* Matematyka : korepetycje. Klasa 1, Liczby i działania, procenty, wyrażenia algebraiczne, równania i nierówności, figury geometryczne / Zofia Daszczyńska. - Wyd. 2 - popr. - Kraków : Greg, [2006]. (Extra Ściąga) - dla kujonów

* Lilavati : rozrywki matematyczne / Szczepan Jeleński ; oprac. Emilia Jeleńska ; pod red. A. M. Rusieckiego. - Wyd. 6. - Warszawa : Państw. Zakłady Wydawnictw Szkolnych, 1968.(Rozrywki matematyczne / Szczepan Jeleński ; 1) - klasyka dla pasjonatów matematyki

* Śladami Pitagorasa / Szczepan Jeleński ; oprac. Emilia Jeleńska ; red. Antoni M. Rusiecki. - Wyd.6. - Warszawa : Państw. Zakłady Wydawnictw Szkolnych, 1968. (Rozrywki matematyczne / Szczepan Jeleński) - klasyka dla pasjonatów matematyki

* Tajemnice liczb / Włodzimierz Krysicki. - Warszawa : Nasza Księgarnia, 1964. (Biblioteka Młodego Kosmonauty) - można użyć w celu wyjścia poza liczby naturalne 1-100

* Przygody dedektywa Sherlocka Holmesa / Arthur Conan Doyle. - Wrocław : Zakł. Narodowy im. Ossolińskich, 1991. - opowiadania na siłę można użyć w celach "naukowych" - pozwalające rozwijać analizę i logikę
    I stronki:
    www.matzoo.pl/klasa6
    www.zadania.info/d2
  • 15.05.12, 16:17
    "Zerko Żeglarz" może być dla 13-latka zbyt dziecinny, bo choc tam całki i przekroje stożków, to jednak fabuła jest dla młodszych dzieci, moja 7-latka własnie jest w trakcie lektury, Pierworodny był chyba ciut starszy.

--
    http://img25.imageshack.us/img25/9809/errormr.jpg
  • 16.05.12, 13:38
    Suuper Violik, bardzo dziękuję
  • 23.08.17, 01:46
    Może sudoku z sumą:
    www.cauchy.pl/sudoku-z-suma-1/
    ?
  • 15.05.12, 16:30
    Akurat na ten wiek będą książki o Hodży Nasreddinie. Pan Zdzisław Nowak napisał je dość egzotycznie (przydaje się młodemu czytelnikowi słowniczek zamieszczony na końcu książki), ale zadania są podane w bardzo przystępny sposób, lista poniżej:
    Gdzie nie ma much: figle i zadania mądrego Hodży (1977)
    Książę łuczników: figle i zadania mądrego Hodży (1980)
    Niezwykłe przygody Hodży Nasreddina (1979)
    Przykrótka kołdra: figle i zadania mądrego Hodży (1976)
    Rozbójnicy: figle i zadania mądrego Hodży (1975)
    Szabla Salima: figle i zadania mądrego Hodży (1983)
    Zagadkowa ucieczka Hodży Nasreddina (1984)
    Zbójecka wyprawa Hodży Nasreddina (1987)

http://s.lubimyczytac.pl/upload/books/61000/61483/155x220.jpg
    Info na innym forum o innych autorach Hodży.
    Moim zdaniem, książki o Hodży są świetne, sama się na nich wychowałam i aż żal duszę ściska, że wznowień brak.
    Tak samo brak wznowienia innej książki Nowaka: Po rozum do głowy
    Książka zawiera najróżniejsze zagadki, algebrafy, anegdoty i łamigłówki + rozwiązania.
    Z powodu zaczytania książka jest wyjęta z księgozbioru biblioteki. I tu - sorry - czapka z głowy dla ludzi z chomików, którzy te swoje stare książki skanują i udostępniają.
  • 15.05.12, 16:43
    Książki matematyczne (i fizyczne) - wątek zarchiwizowany.
  • 15.05.12, 20:44
    Ojoj, moja lista ciągle się rozrasta. Dzięki za podpowiedzi. Poszperam na półkach, to jeszcze dopiszę coś od siebie.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.