Dodaj do ulubionych

Pięciolatek żądny powieści - co dalej?

04.02.14, 20:02
Syn dobiega pięciu lat. Od września czytamy powieści, bo typowe dziecięce książeczki ma już w nosie. Przeczytaliśmy "Plastusiowy pamiętnik", "Filonka Bezogonka", pierwszy tom "Doktora Dolittle", "Małego duszka" Otfrieda Preuslera, z dziesięć różnych tomów Astrid Lindgren i pewnie coś tam jeszcze. Potrzebuję inspiracji, co dalej. Widzę, że jemu najbardziej podoba się taki absurdalny humor, jak w "Karlssonie z dachu" (ale tez bez skrajności - próbowałam z Panem Gumą i uznał to za dziwne, nie chciał) i ogólnie to, że u Astrid Lindgren dzieci są niesforne. My również lubimy, żeby nie było dydaktycznie :-) Są jeszcze wymagania co do fizycznych parametrów książek - często czytam w tramwaju - poproszę o pozycje lekkie wagą, w miękkich okładkach ;-) Co polecacie?
Obserwuj wątek
    • pepperann Re: Pięciolatek żądny powieści - co dalej? 04.02.14, 20:31
      Preusler napisał jeszcze trzy książki dla dzieci w tym wieku: Małą Czarownicę, Małego Wodnika i Rozbójnika Hotzenplotza (ta ostatnia pozycja jest u nas najbardziej ceniona).

Moim dzieciom (6,5 i 5 lat) podobały się takie powieści (nie pamiętam czy okładki miękkie, czy nie - nieraz są różne wydania ;-)): "Babcia na jabłoni", "O pingwinie Kleofasku" Ireny Tuwim, "Proszę słonia" i obie części "Ferdynanda Wspaniałego" Kerna, obie Karolcie, seria o detektywie Nosku Orłonia, oraz inna krótsza ale też powieść Orłonia "Pisane łapą", "Detektyw w Sztokholmie" i kolejne dwa tomy z tej serii, "Pluk z wieżyczki", "Cukiernia pod pierożkiem z wiśniami", "Księga Ludensona" - niedawno wydana, "8+2 i ciężarówka", "Czarny młyn", muminki - przynajmniej pierwsze tomy i Kubuś Puchatek też. Nie wszystkie wyżej wymienione pozycje tak bardzo znowu mnie się podobały, ale dziewczynki były zainteresowane.
      --
      Marianna 27 sierpnia 2007
      Helena 16 marca 2009

cosłychaćudziewczynek
    • magdalenka79k Re: Pięciolatek żądny powieści - co dalej? 04.02.14, 21:01
      Muminki ale tylko "W Dolinie Muminków" "Lato Muminków" pozostałe części mogą być za nudne i zbyt filozoficzne, "Czarnoksiężnik z Krainy Oz" ale to jest w twardej oprawie. Ja jeszcze czytałam z moimi Sceny z życia Smoków ale to trudne do zdobycia(ja mam swój egzemplarz z dzieciństwa)...
      --
    • bruy-ere Re: Pięciolatek żądny powieści - co dalej? 04.02.14, 23:31
      U nas w zbliżonym wieku podobały się:
      Ferdynand Wspaniały (absurdalny humor w dużych ilościach), cała seria o Mikołajku, Burzliwe dzieje pirata Rabarbara, Afryka Kazika (hit nad hity), Ja i moja siostra Klara i inne z tej serii, Przygody Nieumiałka i jego przyjaciół (z biblioteki, bo wydane dawno temu, ale warto, a i absurdu nie brakuje). Większość jest w twardych okładkach :-)
      Poręczne i w miękkich okładkach są Małpeczki z naszej półeczki.
    • bruy-ere Re: Pięciolatek żądny powieści - co dalej? 05.02.14, 12:36
      Podaję jeszcze typy, które wypisałam dla mojego prawie 6-latka na podstawie różnych opinii głównie z tego forum:
      Pamiętnik grzecznego psa
      Kaktus, dobry pies
      Przygody kota Bibelota
      Przygody Tappiego z Szepczącego Lasu
      Interesy Pana Kota
      Życie i przygody małpki

PS. Daj proszę znać czy i ew. co ostatcznie wybrałaś i co się sprawdziło (bądź nie).
    • froobek Re: Pięciolatek żądny powieści - co dalej? 05.02.14, 23:51
      A takie rzeczy jak Przygody Tomka Sawyera, Tajemniczy ogród, Mała księżniczka, Rogaś z doliny Roztoki, Dzieci z leszczynowej górki?
      Nie mam tych książek w domu, więc nie mogę zerknąć, jak "wygląda" zawartość - myślicie, że moglibyśmy już spróbować?
      Przypomniało mi się, że zaczęliśmy niedawno Puca, Bursztyna i gości, podobało się, ale z jakiegoś powodu odłożyliśmy - trzeba by wrócić.
      Ogólnie myślę, że przydałaby mi się lista lektur dla klas 1-3, bo to jest mniej więcej to, czego potrzebujemy.
      • wrzesniowamama07 Re: Pięciolatek żądny powieści - co dalej? 06.02.14, 08:55
        Zapraszam po inspiracje na mojego blogaTekst linka, wrzucam na bieżąco :), syn jest trochę starszy (6,5 roku), ale gust chyba podobny.

Mogę polecić serię o Paddingtonie, bardzo. I ulubioną przez nas serię o Prosiaczku Fryderyku (na razie dwie książki, ale Jaguar zapowiada na marzec kolejne dwie). Teraz jesteśmy na etapie "Historii amuletu", czyli cd. Pięcioro dzieci i coś.

Fajne są również książki o smoku Pomponie, u nas weszły w wieku pięciu lat gładko.

I Baltazara Gąbkę (dwie pierwsze części, trzecią odłożyliśmy bo było zbyt strasznie - tzn. humorystycznie, ale akurat syn miał ochotę się bać chyba).

Z tych klasycznych książek, to moim zdaniem Tomek - trochę za wcześnie (jest tam zresztą motyw rozdzielenia z rodziną o ile pamiętam), Tajemniczy ogród - trochę za ciężkie jak na ten wiek, Mała Księżniczka - chyba bym nie wchodziła, natomiast w Małego lorda, jeśli lubisz i cenisz klasykę - jak najbardziej.

Rogasia sama nie lubię, ale Plastusiowy pamiętnik u nas był hitem (przy czym dopiero teraz, jak M. poszedł do szkoły, jak miał pięć lat to tak sobie).

--
        Czytamy i polecamy
        • bir.ke Re: Pięciolatek żądny powieści - co dalej? 06.02.14, 14:34
          Rogas tez bez mamy, o ile dobrze kojarze.
          U nas z muminkow najlepiej sie podobala "kometa nad dolina muminkow":)
          :)
          --
          'Mamo, a jak Rzymianie świętowali zwycięstwo? Galowie wyprawiali uczty, a Rzymianie?'
          'Jeśli nie byłbym samochodem, to byłbym greckim statkiem, tym dziobem do uderzania" 01.2014
      • pepperann Re: Pięciolatek żądny powieści - co dalej? 07.02.14, 13:10
        Rogasia ani Leszczynowej Górki nie pamiętam, ale wydaje mi się, że na Przygody Tomka Sawyera, Tajemniczy ogród, Małą księżniczkę to jeszcze trochę za wcześnie. Już najszybciej bym typowała "Tajemniczy Ogród", ale raczej zaczekałabym do podstawówki (to znaczy - ja czekam, zdecydowanie, jest tyle ładnych książek dla młodszych dzieci, a potem już z nich wyrośną!)

Z klasyki możesz spróbować "Mary Poppins". Moim córkom się podobała, mnie znacznie mniej ;-)

"Puc Bursztyn i goście" - wydaje mi sie, że ta książka trochę się zestarzała. Ja ją uwielbiałam w dzieciństwie, a z dziećmi zaczęłąm i ani one, ani ja nie załapałyśmy.

Oczywiście u każdego dziecka co innego może chwycić. Np. u nas właśnie "Mikołaj" Findusa się zupełnie nie sprawdził, a krótsze FIndusy duzo bardziej

--
        Marianna 27 sierpnia 2007
        Helena 16 marca 2009

cosłychaćudziewczynek
    • anionka Re: Pięciolatek żądny powieści - co dalej? 06.02.14, 15:13
      Moja córka (4,5 roku) była zachwycona Plukiem (tylko w bibliotekach), nadal jest pod ogromnym wrażeniem Dzieci z Bullerbyn, bardzo jej się podobały książki Otfrieda Preusslera i cała seria o Karusi i Piaskowym Wilku oraz powieści z ilustracjami Roberta Ingpena, a zwłaszcza Czarnoksiężnik z Krainy Oz.
      I z wymienionych ta ostatnia mi się chyba najbardziej podobała - pięknie przetłumaczona, bardzo dobrze mi się to czytało, ale na tramwaj się nie nadaje. Chociaż, khm..., może nie powinnam polecać, bo jak zaczniecie, to pewnie będziech tachać to tomisko cały czas ze sobą. Z nami np. pojechała na nocną 'pomoc doraźną' i w poczekalni przez ponad 2 godziny zebrała spory tłumek słuchaczy :)

A, i jeszcze z ostatnich - Petson i Findus, "Niezwykły św. Mikołaj". Wcześniejsze opowiadania tak sobie się przyjmowały, a ta powieść wciągnęła bardzo bardzo.

• sylwina76 Re: Pięciolatek żądny powieści - co dalej? 07.02.14, 23:17
        Jeśli chodzi o listę lektur I - III to trochę już "przerobiliście" - Puc, Bursztyn i goście, Dzieci z Bullerbyn, Doktor Dolittle...
        Inne: O psie który jeździł koleją, Oto jest Kasia, Anaruk chłopiec z Grenlandii, Kubuś Puchatek (III klasa).
        Pozostałe: Jak Wojtek został strażakiem, Dzieci pana Astronoma, Czarna owieczka, Szewczyk Dratewka, Zaczarowana zagroda, Nie płacz koziołku to chyba nie to, czego szukacie...
    • ukulele14 Lista lektur w klasach I - III 09.02.14, 12:24
      KLASA I

Lektury obowiązkowe:

1. Mały pingwin Pik-Pok - Adam Bahdaj

2. Czarna owieczka - Jan Grabowski

3. Kopciuszek - Hanna Januszewska

4. Brzechwa dzieciom - Jan Brzechwa

5. Nasza mama czarodziejka – Joanna Papuzińska

6. 120 przygód Koziołka Matołka -Kornel Makuszyński, Marian Walentynowicz

7. Plastusiowy pamiętnik – Maria Kownacka (fragmenty)

8. Patyki i patyczki - Jan Twardowski

9. Bon czy ton, savoir-vivre dla dzieci - Grzegorz Kasdepke

10. Pięciopsiaczki - Wanda Chotomska

11. Wierszykarnia - Danuta Wawiłow

12. Szewczyk Dratewka - Janina Porazińska

13. Dzieci z ulicy Awanturników - Astrid Lindgren

Lektury uzupełniające klasa I

1. Wiersze dla dzieci – Julian Tuwim

2. Jacek, Wacek i Pankracek – Mira Jaworczakowa (fragmenty)

3. Szaraczek – Mieczysława Buczkówna

4. Kto ty jesteś? – Władysław Bełza

5. Cudaczek Wyśmiewaczek – Julia Duszyńska

6. Co słonko widziało? – Maria Konopnicka

7. Na jagody – Maria Konopnicka

8. Gdy miasto śpi – Tadeusz Kubiak

9. Psotki i śmieszki – Joanna Porazińska

10. Najmilsi – Ewa Szelburg- Zarembina

11. Jak Wojtek został strażakiem - Czesław Janczarski

12. Pilot i ja - Adam Bahdaj

KLASA II

Lektura obowiązkowa:

1. Najwyższa góra świata - Anna Onichimowska

2. Zaczarowana zagroda – A.i Cz. Centkiewiczowie

3. Karolcia – Maria Kruger

4. Kubuś Puchatek – A.A. Milne

5. Puc, Bursztyn i goście – Jan Grabowski

6. Doktor Dolittle i jego zwierzęta – H.Lofting

7. O panu Tralalińskim - Julian Tuwim

8. Przygody Filonka Bezogonka - Gosta Knutson

9. Legendy polskie - Wanda Chotomska

10. Malutka czarownica - Otfried Preussler

11. Detektyw Pozytywka - Grzegorz Kasdepke

12. Wiersze dla dzieci - Ludwik Jerzy Kern

13. Rady nie od parady, czyli wierszyki z morałem - Małgorzata Strzałkowska

14. Mio, mój Mio - Astrid Lindgren

Lektura uzupełniająca:

1. Dziecię elfów - H.Ch. Andersen

2. Nie płacz, Koziołku – Sergiusz Michałkow

3. Bajki – Charles Perrault

4. Idzie niebo ciemną nocą – Ewa Szelburg-Zarembina

5. Słoń Trąbalski – Julian Tuwim

6. Bajki dla dzieci – Iwan Kryłow

KLASA III

Lektura obowiązkowa:

1. Baśnie - H.Ch. Andersen

2. Oto jest Kasia – Mira Jaworczakowa

3. O psie, który jeździł koleją – Roman Pisarski

4. Dzieci z Bullerbyn – Astrid Lindgren

5. Ziarenka maku - Józef Ratajczak

6. Anaruk, chłopiec z Grenlandii - Czesław Centkiewicz

7. Daleki rejs - Anna Onichimowska

8. Wielkomilud (fragmenty) - Roald Dahl

9. Mitologia - Grzegorz Kasdepke

10. Wybór wierszy dla dzieci - Joanna Kulmowa

11. Ronja, córka zbójnika- Astrid Lindgren

12. Wakacje Mikołajka (fragmenty)- Sempe, Gościnny

Lektura uzupełniająca:

1. Kajtkowe przygody - Maria Kownacka

2. Dzieci Pana Astronoma – Wanda Chotomski

3. Klechdy domowe – Hanna Kostyro

4. Awantura o Basię – Kornel Makuszyński

5. U złotego źródła – Stefania Wortman (opracowanie)
    • froobek Re: Pięciolatek żądny powieści - co dalej? 09.02.14, 23:23
      Hotzenplotza przeczytaliśmy, dziecku sie podobał, mnie nie. Takie wątki jak strzelanie, uwięzienie, nawet jak są opisane z przymrużeniem oka, to jednak nie jest temat dla pięciolatka, przynajmniej nie dla mojego. Na to na pewno ma jeszcze czas. Do Małego duszka się Rozbójnik nie umywa.

Teraz Babcia na jabłoni - mam mieszane uczucia, jakaś miałka ta fabuła. Ale syn zachwycony.

I tak już dodatkowo - czy w ksiązkach dla dzieci bohaterowie muszą jeść ciasta, cukierki, parówki?? I to jest pokazane jako norma... Pomijam trzy czwarte scen konsumpcyjnych... Normalnie, jak w ksiązkach jest coś, co łamie moje wartości, to czytam i komentuję, nie będę przecież chować głowy w piasek, ale z takimi podstawowymi sprawami, to ręce mi opadają.

A dziecko zadeklarowało, że juz może czytać o zgubionych dzieciach. No zobaczymy, zobaczymy... :-D
      • abepe Re: Pięciolatek żądny powieści - co dalej? 10.02.14, 10:37
        froobek napisała:

>
        > I tak już dodatkowo - czy w ksiązkach dla dzieci bohaterowie muszą jeść ciasta,
        > cukierki, parówki?? I to jest pokazane jako norma... Pomijam trzy czwarte scen
        > konsumpcyjnych... Normalnie, jak w ksiązkach jest coś, co łamie moje wartości,
        > to czytam i komentuję, nie będę przecież chować głowy w piasek, ale z takimi p
        > odstawowymi sprawami, to ręce mi opadają.

Przyzwyczaj się, że im Twoje dziecko będzie starsze, tym częściej będzie się spotykało z kwestiami, które mogą nie pasować do Twoich wartości. Także w książkach. Niedługo już nawet nie będziesz o tym wiedzieć, bo zacznie czytać samo.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka