Dodaj do ulubionych

Wieliczka & Mysia rodzina ze starego kredensu

28.08.16, 00:03
Przy okazji odwiedzin w kopalni soli w Wieliczce natrafiliśmy na książkę Katarzyny Kozubskiej Myszka Galopka i tajemnica kopalni soli - bardzo fajna książka o przygodach mysiej rodziny, która przez przypadek ląduje w podziemiach kopalni i tylko dzięki niespodziewanej interwencji kopalnianego ducha Skarbka udaje jej się wydobyć na powierzchnię - świetnie czytało nam się te przygody w samochodzie w drodze powrotnej z Wieliczki, a i po kilku dniach nadal do nich wracamy, także dzięki klimatycznym ilustracjom Aleksandry Kucharskiej-Cybuch. Z książki dowiedziałam się, że jest ona czwartą częścią całej serii o przygodach mysiej rodziny - znacie może pierwsze trzy książki? Pierwszą część wydawnictwo poleca 3-latkom, pozostałe są już w kategorii 6+ - po informacjach z netu nie do końca jestem przekonana, że musimy je koniecznie przeczytać, ale może się mylę?

I jeszcze jedno pytanie - jakie jeszcze książki o kopalniach soli lub węgla dla starszych przedszkolaków moglibyście / mogłybyście polecić? Optymalnym wariantem byłoby połączenie fabuły z ciekawostkami dotyczącymi samej kopalni, ale bardzo chętnie poczytamy też sensowne przewodniki dla dzieci. W Wieliczce przejrzałam dostępną na miejscu serię o Solilandii - nie zachwyciła mnie, wręcz przeciwnie, więc zostawiłam na miejscu. Przewodnik autorstwa uwielbianej przez nas pani Gawryluk oczywiście już dawno niedostępny, więc podaruję sobie tytuł (ale kilka słów na forum już było), jest coś jeszcze warte uwagi?

A przy okazji, jeżeli lubicie planszówki, to bardzo polecamy po 3 wieczorach przy planszy grę Wielki Skarb - świetne wykonanie, mechanika generalnie jak w chińczyku, ale ciekawie urozmaicona i bardzo fajnie przemycona moc wiedzy o kopalni.

Jeżeli komuś wpadną inne pomysły, to będę bardzo wdzięczna za pociągnięcie wątku.

--
Forum Domowe przedszkole - polskie mamy na emigracji i ich pomysły na zabawy rozwijające znajomość języka polskiego u dzieci
Edytor zaawansowany
  • kazia4 29.08.16, 23:22
    Ciekawą i niebanalną lekturą jest "Jak Maciek Szpyrka z dziadkiem po Nikiszowcu wędrowali" - o kopalni sporo wiadomości, a do tego ta "dwujęzyczna" wersja, codzienne życie, taka "egzotyka". Kopalnia niejako "po drodze" pokazana, ale dla przedszkolaków na pewno warta uwagi pozycja.

--
    Inna_bajka
  • laemmchen79 31.08.16, 19:05
    Obejrzałam w sieci i brzmi faktycznie bardzo ciekawie - dzięki serdeczne za podpowiedź, kazia4

--
    Forum Domowe przedszkole - polskie mamy na emigracji i ich pomysły na zabawy rozwijające znajomość języka polskiego u dzieci
  • laemmchen79 01.11.16, 14:32
    Przeczytaliśmy historię o Maćku i jego dziadku - dobrze się ją czyta, niebanalne ilustracje w śląskim klimacie, pomysł na wydanie dwujęzyczne świetny (czytaliśmy po śląsku teksty dziadka, babci i spotkanych ludzi), ale zdecydowanie nie jest to książka o kopalni - raczej o więzi wnuka z dziadkami, o pięknym spacerze po ciekawej dzielnicy Katowic, właściwie tytuł mówi wszystko:-)

Natomiast sam temat kopalni, warunków pracy i życia górników jest w tyle, pojawiają się tylko podstawowe pojęcia jak sztygar, czako, szyb, dziadek z wnukiem dochodzą wprawdzie w czasie spaceru do kopalni... ale idą dalej. W książce pojawia się nawet historia o tym, jak dziadek spotkał Skarbka, ale... jest zaledwie wspomniana (dziadek spotkał Skarbka - opowiedź dziadku - przecież tyle razy już opowiadałem) - polecam książkę przedszkolakom zainteresowanym Sląskiem, Katowicami (zwłaszcza Nikiszowcem), ciepłymi opowiadaniami o przyjaźni wnuków z dziadkami, natomiast osoby z nastawieniem na pogłębienie wiedzy o życiu górników, ich legendach, zwyczajach, codziennej pracy pewnie będą rozczarowane.

--
  • kazia4 06.11.16, 22:49

Zdziwiłabym się, gdyby weszli do kopalni i chodzili po niej;) Nawet w "Mądrej Myszy" nie ma "Mam przyjaciela górnika", bo to trochę chyba hardcorowe...
    Może na potrzeby wielkiego pasjonata to mało, ale przeciętny przedszkolak będzie zadowolony/dowie się co nieco.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka