Dodaj do ulubionych

Kalendarz adwentowy 2016

08.11.16, 11:45
Na forum pojawił się już temat książek do kalendarza adwentowego i tematy świąteczne a w tchibo pierwsze propozycje gotowych kalendarzy, więc zaczynam wątek.

Podpinam poprzednie rozmowy z ciekawymi pomysłami i refleksjami.

forum.gazeta.pl/forum/w,16375,140582154,140582154,kalendarz_adwentowy_.html?so=1
forum.gazeta.pl/forum/w,16375,148304888,148304888,Kalendarz_Adwentowy_zadania.html#p159456603
Edytor zaawansowany
  • 08.11.16, 11:48
    Chyba się skuszę na ten do składania - jako codziennie ćwiczenie. ;-)
    www.tchibo.pl/kalendarz-adwentowy-bozonarodzeniowa-wioska-p400095096.html
  • 08.11.16, 11:51
    Czy w tym roku adwent zaczyna się 27.11???
  • 08.11.16, 22:23
    Tak, będzie długi :)
  • 08.11.16, 22:47
    To nie jest zła wiadomość. Można by zacząć czytać wszystkie adwentowe lektury ignorując daty!!! (albo wprowadzając poprawki w datach.
  • 22.11.16, 13:17
    Szykujecie się na niedzielę?
  • 22.11.16, 18:18
    Tak, my się szykujemy :) Ja mam na stanie 13 i 9 latka, trwają ustalenia co do wspólnego chodzenia na roraty. Młodszy chciałby być na wszystkich, starszy niekoniecznie, cóż mnie jak zwykle przyjdzie się dostosować :) Fajnie widzieć jak dzieciaki cieszą się na adwent, że zaczynają rozumieć, że w życiu często najfajniejsze jest czekanie.
  • 23.11.16, 12:38
    gosiablo napisała:

> Tak, my się szykujemy :) Ja mam na stanie 13 i 9 latka, trwają ustalenia co do
    > wspólnego chodzenia na roraty.

Mam dokładnie taki sam stan dzieciowy. Ale na roraty nie ma szans, nawet gdyby chcieli, nie damy rady.

Ale zadania, czytanie, wspólny czas - to dla nich ważne.
  • 24.11.16, 21:24
    Moi chłopcy orzekli, że w związku z tym, że kalendarz gotowiec rękawiczkowy zaczyna się od 1. - dorobią brakujące rękawiczki na dni 27-30 listopada.
  • 24.11.16, 22:18
    U nas zawsze obowiązywała twórczość własna... Od sklejonych w komódkę 24 pudełek po zapałkach po zbijany z listewek stelaż w kształcie choinki i na nim 24 torebeczki... A w tym roku debiutujemy z gotowcem z Tchibo, takim, bo ubawił męża :-)
    --
    ---
    Tworzymy Listę naprawdę dobrych książek dla dzieci i młodzieży - zapraszam.
  • 28.11.16, 13:47
    Ruszyliśmy wczoraj - dopięłam do weltbildowych starych rękawiczek inne małe dziecięce, które przechowywałam bez sensu (pojedyncze sztuki, dlatego nie poszły na oddanie). Pierwsze zadanie, jak zwykle polegało na pleceniu wieńca, czytaniu o zwyczaju wieńca i adwentu w ogóle z "Bóg się rodzi". Dzisiaj będzie wyciąganie książek okolicznościowych z półek. Zastanawiam się czy nie dokupić jakiegoś kosza na nie, bo jeśli chłopcy położą je na biurku - stosy zajmą jego poważną część. ;-)
    A ja zaraz zamawiam książki okolicznościowe na prezent mikołajkowy.
  • 28.11.16, 14:28
    My w tym roku też mamy kalendarz "skarpetkowy", tylko z Lidla. wcześniej, przez kilka lat mieliśmy chyba z H&M Home.
  • 28.11.16, 17:26
    Adwent zaczęliśmy nieoczekiwanie od.... anginy:) Masakra, jak nigdy zmogło mnie i dzieciaki.
    Od piątku byliśmy niewyraźni, a w sobotę temperatura skoczyła do 40 stopni.
    W niedzielę miałam tylko siłę na zapalenie jednej świeczki w wieńcu "gotowcu".
    Teraz jesteśmy po kilku wizytach w przychodni i jednej w szpitalu.
    Z adwentowych słodkości mamy antybiotyki: Duracef dla Krzysia i Ospen dla mnie i dla Kuby:(
    Mamy ponad tydzień na czytanie w łóżku - jak wydobrzejemy z maligny.
    Widziałam rano ludzi idących na mszę, było pięknie, padał śnieg :)
    P.S. A bakcyla który nas trawi przywlókł 10 dni wcześniej mój mąż.

• 29.11.16, 09:40
    gosiablo napisała:

> Adwent zaczęliśmy nieoczekiwanie od.... anginy:) Masakra, jak nigdy zmogło mnie
    > i dzieciaki.

Współczuję. Ale może lepiej teraz niż za 2 tygodnie!

Ja także utknęłam w domu na rekonwalescencji na 2 tygodnie, ale jestem na chodzie, chociaż na tabletkach. Akurat te wolne dni mi się przydadzą, będę mogła bardziej podziałać z dziećmi, niż w normalnym biegu.

Pozdrawiam!

• 28.11.16, 17:26
    Co zamawiasz?:)
  • 29.11.16, 09:32
    Zamawiam okolicznościowe zimowo-świąteczne:
    Dla synów:
    "8+2 i domek w lesie"
    "8+2 i pierwsze święta"
    "Chłopiec zwany gwiazdką"
    "Bombka z gwiazdką"
    "Ture Sventon w Sztokholmie"

Dla męża:
    "Narodziny Bożego Narodzenia".

Właściwie te książki dla synów bardziej pasują do czwartoklasisty (9,5), więc zastanawiam się nad komiksem Biblia Komiks. Boża historia odkupienia dla pierwszoklasity gimnazjalnego. Bo kiedyś wypatrzył ten komiks o prosił, żeby mu kupić. Szukam opinii, ale to jednak temat na inny wątek.

Czekam jeszcze na "Święta dzieci z dachów", ale nadal dostępne są tylko w wydawnictwie.
  • 30.11.16, 15:24
    Dziś już dostępne we wszystkich księgarniach internetowych. Zamówiłam, powinno dojść w poniedziałek. Przeczytamy więc od razu 5 rozdziałów :) Myślałam jeszcze O Chłopcu zwanym gwiazdką, ale opinie bardzo różne. Abepe mam nadzieję, że opiszesz jak wasze wrażenia po lekturze. Prześlugę, z bólem, ale też sobie darowałam - u nas w bibliotece bardzo lubiana, więc może jeszcze zamówią....
  • 30.11.16, 19:46
    "Święta dzieci z dachów" pojawiły się w czytam.pl dwie godziny po tym, jak złożyłam zamówienie na pozostałe, ale udało mi się dołożyć, więc będę miała na początku tygodnia także.
    Za to zrezygnowałam z "8+2", bo właściwie syn nie przeczytał jeszcze pierwszej części a Biblia (komiks) dość droga, coś musiałam odrzucić.
  • 30.11.16, 22:19
    Dziewczyny wpisujcie, proszę tegoroczne zadania. To nic, że się powtarzają. Wcześniejsze wątki bardzo długie, poza tym dzieci rosną i szukam nowych inspiracji. Niektóre zadania chcą tradycyjne i te będą jak co roku.
    Moi chłopcy nie chcą nowego kalendarza, kochają filcowy, uszyty przeze mnie dla starszej siostry gdy byłam na macierzyński ze średnim (2006), a o młodszym jeszcze ptaszki nie ćwierkały :). Widzę, że już teraz mają do niego sentyment i sporo dla nich znaczy.
    Wiecie co, właśnie sobie uświadomiłam, że tradycja forumowych wątków adwentowych ma już więcej niż 10 lat. Szmat czasu...
  • 01.12.16, 21:30
    Jestem za!

--
    Forum Gry planszowe - dla rodzin i dzieci
  • 02.12.16, 08:52
    Nasze pierwsze zadania adwentowe (dostosowane codziennie do możliwości czasowych):
    - Przygotujcie wieniec adwentowy, zapalcie pierwszą świecę, przeczytajcie o adwencie i zwyczaju wieńca adwentowego. (tu dzieci wiedziały, że mają wyciągnąć "Bóg się rodzi" - nasz leksykon ;-) )
    - Pomóżcie mamie przygotować ciasto na pierniczki.
    - Poszukajcie wszystkich książek o zimie, Bożym Narodzeniu, Świętym Mikołaju. Wybierzcie ulubione.
    - Zróbcie listę adwentowych postanowień (każdy swoją). Przygotujcie plakaty i powieście je w swoim pokoju.
    - Przeczytajcie o Andrzejkach, powróżcie sobie andrzejkowo i zadzwońcie z życzeniami do dziadka Andrzeja.
    - Zróbcie listę świątecznych filmów do obejrzenia, ustalcie wspólnie plan ich oglądania. Ustalcie plan wspólnego czytania książek świątecznych.

Jako że moi chłopcy razem z tatą przygotowują się do dużego koncertu kolęd, na pewno w ten weekend zadania będą związane z kolędami - czytaniem o nich, ćwiczeniem, ustalaniem ulubionych. I studiowaniem ich sensu.
  • 20.12.16, 00:05
    aniam123 napisała:
    > Dziewczyny wpisujcie, proszę tegoroczne zadania. Dzieci rosną i szukam nowych inspiracji

Zauważyłam, że u nas w tym roku stawiamy głównie na rodzinną zabawę. Takie zadania do wspólnego miłego spędzenia czasu. np.:
    - Wieczorem, gdy już wszyscy się spotkacie w domu, usiądźcie razem do stołu, zjedzcie ciasteczka, wypijcie zimową herbatkę i spędźcie bardzo miły wieczór - śmiejcie się, wspominajcie, snujcie plany - niech ten wieczór zapadnie w Waszej pamięci jako pełen ciepła i miłości.
    - Zagrajcie w rodzinny quiz. Każdy niech przygotuje kilka pytań dotyczących naszej rodziny. Potem losujcie, zapisujcie odpowiedzi, zobaczymy kto wie najwięcej! Bawcie się dobrze i pośmiejcie. (Wyszło 26 pytań, min. W którym roku urodził się najstarszy żyjący człowiek w naszej rodzinie? Ile razem we czwórkę mamy lat? Wymień wszystkie stolice europejskie, w których był ktoś z naszej czwórki po urodzeniu się dzieci? Kiedy był kupiony piekarnik? Ile lat mają nasze koty? Ile lat miała Maja, gdy Kuba obciął jej włosy? Na jakim filmie byliśmy ostatnio razem w kinie? Wymień wszystkie rzeczy, które Kuba lub Maja mieli zszywane chirurgicznie? Jaka była ostatnia gra planszowa/karciana, która się u nas pojawiała? Wymień imiona wszystkich czworonożnych zwierząt, które mieszkały z nami w tym mieszkaniu? W którym roku Lulka dołączyła do naszej rodziny? Podaj daty urodzenia każdego z nas. Ile wynosi iloczyn czterech sum dni i miesięcy urodzenia każdego z nas... etc.)
    - Pobawcie się w kalambury - hasła wyłącznie świąteczne (najtrudniejsze okazały się: Czy są tu jakieś grzeczne dzieci? oraz Odkupienie grzechów)
    - Niech każdy wybierze jedną książkę, którą wszyscy znają. Nie pokazujcie. Przeczytajcie fragment zmieniając niektóre fakty (imiona, miejsca). Kto zgadnie o jaki tytuł chodzi?
    - Poczujcie magię świąt i nacieszcie się niespodziewanym prezentem z Moskwy. Zabierzcie paczkę, która przyszła do dziadków, i wspólnie ją tam otwórzcie przy herbatce i ciasteczkach.
    - Gdzieś tam... na placyku... czeka na Was choinka. Znajdźcie tę Waszą, kupcie, przynieście i ubierzcie.
    - Dzisiejsze zadanie poświęćcie zwierzakom. Niech to będzie ich dzień. Wyczeszcie je, wygłaszczcie, długo się z nimi bawcie, trenujcie sztuczki, dajcie przysmaki. Każdemu poświęćcie duuużo czasu.

Ale żeby nie było pojawiły się też takie:
    - Dzisiaj dzień sprzątania wszystkich szaf na ubrania.
    - Zróbcie długą listę wszystkich spraw do zrobienia przed świętami. Pilnujcie, aby codziennie wykreślać z niej kilka zrobionych rzeczy.
    - Dzisiaj w naszej kuchni pojawił się mo!! Dlatego niech każdy wybierze sobie 3 słupki (szafki, szuflady, półki) i je posprzątajcie. Aby to zadanie było miłe, włączcie sobie do słuchania niespodziankę, którą znajdziecie na komputerze. (Na kompie w folderze niespodzianka był audiobook Osobliwy dom Pani Peregrine).

Z przedświątecznymi pozdrowieniami! :o)

--
    Garnek czyli Zabawa w słowa
  • 20.12.16, 06:10
    Bardzo mi się podoba Twój pomysł na rodzinne zadania. W przyszłym roku może skopiuję, bo dzieci wyraźnie potrzebują odmiany i jakiegoś zaskoczenia.
    U nasz w ogóle w tym roku zadania lekko kuleją, bo tak się złożyło, że mam ogrom pracy w pracy przed Świętami i nie nadążam z pomocą przy tych wszystkich samodzielnie wykonywanych kartkach świątecznych, prezentach, ozdobach itd.
  • 06.12.16, 18:34
    W tym roku kalendarz czynił tata. Jest zawieszony (nie tata, nie) w strategicznym miejscu, przy fresku świątecznym "Mikołaj na sankach"
    https://2.bp.blogspot.com/-B0EkhUd3ynw/WEaKXqgF-dI/AAAAAAAAbqk/xGdl3qwREiQdreXv23lXZNYsUcLItMg6wCLcB/s320/DSC_0449%25281%2529.JPG

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.