Dodaj do ulubionych

co po Lassem i Mai?

16.12.16, 19:01
Witajcie,
Jeśli było- przepraszam i proszę o linka (nie potrafię znaleźć przez wyszukiwarkę).
Jestem nauczycielką, w mojej klasie od kilku tygodni nieprzerwanie trwa szał na książki o Lassem i Mai. Sęk w tym, że tytuły powoli zaczynają się kończyć.
Jest jakaś magia w tych książkach, nawet dzieci do niedawna słabo czytające połykają tom za tomem. Ostatnio "do aresztu" poszły 4 (!) książki czytane pod ławką na lekcji. Jednym słowem- wciąga:)
W międzyczasie czytaliśmy Apollo 11 (szał kosmiczny) i Emila ze Smalandii (zaśmiewali się z przygód), ale pomimo tego Lasse i Maja trzymają się mocno. Generalnie dzieciaki bardzo żyją książkami.
Trochę się martwię co będzie dalej. Bardzo zależy mi na tym, żeby czytelniczy bzik nie osłabł.
Czy przechodziliście przez taki etap? Co wybiera do czytania fan Lassego i Mai, gdy skończy mu się cała seria?
Pomóżcie proszę:)
Aha, klasa II, 7 latki (z ostatniego kwartału).
Edytor zaawansowany
 • ponuja 21.12.16, 22:30
  Może pójdź tropem detektywistycznym i zaproponuj im "Detektywa Pozytywkę" Kasdepki?

  Minus jest taki, że (o ile się dobrze orientuję) to są raczej książki pełnowymiarowe (kilka opowiadań w jednym, raczej grubym tomie). Styl zupełnie inny niż Lasse i Maja, ale moim zdaniem forma nawet ciekawsza, bo najpierw jest opowiadanie z zagadką, na której rozwiązanie dziecko ma wpaść samo a to, czy miało rację może sprawdzić w odpowiedziach an końcu książki.

  Przychodzi mi jeszcze do głowy "Kto zamawial koszmarna przygodę?" z serii "Czytam sobie" Egmonta. Inne książki z tej serii też fajnie pomyślane i raczej wciągające dla młodych czytelników, choć akurat z poziomu 3 (a ten dla II-klasistów będzie odpowiedni) znam poza wspomnianą "Koszmarną przygodą" jeszcze tylko "Mikołaja Świątego" (tak, tak przez Ą).

  --
  PogromcyNudy.com - piszę o tym, jak ciekawie, miło i owocnie spędzać czas z dzieckiem
 • umartama 22.12.16, 21:13
  Detektyw Pozytywka nie chwycił (za bardzo "bajkowe"- jakby to dziwnie nie brzmiało w ustach siedmiolatków;p), serię Czytam sobie odrzucili prawie całą poza Apollo 11 (hit), Maja na tropie jaja i książeczce o gwiezdnych wojnach (nie pamiętam tytułu). Takie mi się wybredne towarzystwo trafiło;)
 • zielonakrasnoludka 23.12.16, 23:07
  raczej typowe ;)
 • echo1978 22.12.16, 11:39
  A inne pozycje Widmarka? Np. Antykwariat pod Błękitnym Lustrem, Trzynasty gość, Wyspa Obłąkanych? Tylko czy to nie za duże tomy? Trochę grubsze od Lassego i Mai.
  A jak nie z nutką detektywistyczną,to może seria Klinika pod Boliłapką? Moje dzieci, wprawdzie są teraz w III klasie (poszły jako 6-cio latki) lubią tę serię.

  --
  Bliźnięta są jak lot w kosmos - nie dla wszystkich.
 • abepe 22.12.16, 15:30
  Mojemu synowi podobał się także Tomuś Orkiszek: www.zielonasowa.pl/wyszukiwarka/?fraza=&seria=BIURO%20%C5%9ALEDCZE%20TOMU%C5%9A%20ORKISZEK
 • umartama 22.12.16, 21:10
  Super, Tomusia nie znam- spróbujemy:)
 • umartama 22.12.16, 21:17
  Spróbuję, dzięki! Chociaż faktycznie objętość może być odstraszająca. Zobaczymy. Próbowałam też Beręsewicza Tajemnicę człowieka z blizną, ale też szału nie było...
 • zielonakrasnoludka 23.12.16, 23:09
  Z dłuższych - i nie da się ukrywać, też głupszych - książek popularnością cieszy się seria o 13-piętrowym domku na drzewie.
  Z prostszych - Dunia? Tsatsiki?
 • abepe 24.12.16, 01:25
  "Magiczne drzewo" powinno ich wciągnąć. U mnie czytał sześciolatek samodzielnie.
 • aggala 24.12.16, 06:05
  Tylko z książkami o Tsatsikim radzę zachować pewną ostrożność. Zależy, jaki masz zestaw rodziców w klasie. Nie wszyscy zaakceptują. Słyszałam o mamie, która ostro zaprotestowała, kiedy dziecko (około 7 lat) przyniosło z biblioteki szkolnej któryś z tomów i poprosiła o niepolecanie mu na przyszłość podobnych pozycji.
 • umartama 24.12.16, 10:14
  No niestety, szkoła na wsi, rodzice o poglądach raczej tradycyjnych.
 • zielonakrasnoludka 24.12.16, 15:01
  Oj to Tsatsiki nie ;)
 • angazetka 29.12.16, 11:06
  A co takiego jest w tym książkach? z ciekawości pytam.
 • umartama 24.12.16, 10:16
  Dzięki:) Dunię będziemy czytać w marcu, 13 piętrowy domek zaplanowałam dopiero na 3 klasę. Tak sobie teraz myślę, że chyba jednak za późno:(
 • abepe 24.12.16, 14:19
  Może "Magiczny domek na drzewie"?
  mamania.pl/product-pol-93-Magiczny-domek-na-drzewie-zestaw-8-ksiazek.html
 • umartama 27.12.16, 13:28
  Genialne:) Tego mi było trzeba! Nie wiedziałam, że jest polskie tłumaczenie. Dzięki!
 • kammik 28.12.16, 11:14
  Jest jeszcze jedna seria Widmarka, o upiornej agentce Nelly Rapp mamania.pl/ser-pol-4-Nelly-Rapp.html
 • umartama 28.12.16, 16:04
  dzięki, widziałam:) Mam jednak wątpliwości, czy to są treści dla 6-7 latków? Z bujną wyobraźnią.
 • zielonakrasnoludka 28.12.16, 21:18
  Sądząc po recenzjach w sieci, jak najbardziej tak. Np. lubimy czytać czy książki na czacie:
  ksiazkinaczacie.pl/2016/03/27/nelly-rapp-nowa-seria-martina-widmarka/

  Czcionka podobna jak w Lassem, forma również. Wydaje mi się, że cykl wpisuje się pomiędzy Lassego i Maję a Antykwariat, gdzie już się pojawiają zauroczenia damsko-męskie - czego jednak większość ośmiolatków nie kuma.
 • kammik 30.12.16, 10:18
  Jak najbardziej te wszystkie potwory, strachy i upiory nie są dosłowne, to takie śmieszne stworzenia, które trzeba rozbroić sprytem, np. frankensteiniaka (stwora pozszywanego z różnych części, który nie ma połączenia między mózgiem a a sercem) Nelly rozbraja, swatając go ze szkolną higienistką, co budzi w nim ludzkie uczucia i przywraca na łono społeczeństwa ;)
 • aggala 29.12.16, 10:27
  Ja trochę nie na temat, ale jestem ciekawa, jak organizujesz takie klasowe czytanie. Czy to jest w formie "lektury", o której potem rozmawiacie na lekcjach i wszyscy powinni ją znać, czy raczej podsuwania ciekawych książek i zachęcania do przeczytania?
  Domyślam się, że seria o Lassem i Mai mogła być już w Waszej bibliotece, ale szukasz nowych tytułów. Czy masz możliwość zakupu z pieniędzy biblioteki szkolnej, czy raczej jakieś fundusze klasowe? Rozumiem, że szukasz książek do samodzielnego czytania dla dzieci. Czy przewidujesz zakup przynajmniej kilku egzemplarzy wybranych pozycji, czy pojedyncze? W przypadku wielotomowej serii, której nie trzeba czytać po kolei (jak L. i M.), łatwo można wymieniać się tytułami. Przy krótkiej serii lub pojedynczych tytułach nie ma takiej możliwości.
  I bardzo Ci zazdroszczę klasy, w której dzieci "żyją książkami", a uczniom nauczycielki, która stara się to rozwijać. Piszę to z perspektywy matki dzieci chodzących do drugiej i trzeciej klasy SP.
 • umartama 29.12.16, 21:30
  To zależy:) Codziennie zaczynamy zajęcia od 10-15 minut czytania. Każdy czyta co chce. Mamy klasową biblioteczkę, przynoszę książki z biblioteki miejskiej, albo przynoszą sami. Raz w tygodniu każdy ma za zadanie wybrać ciekawy fragment i mi go przeczytać, opowiedzieć czemu akurat taki wybrał itp. Nie zadaję czytanek do nauki ;)
  W bibliotece szkolnej mamy dużo nowości (szkoły dostały kasę z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa), dzięki temu mogłam wybrać i kupić jakie lektury mi się zamarzyło:) Bajka! :)
  Raz w miesiącu czytamy i omawiamy lekturę.
  Czasem jest możliwość zakupu książek z klasowych pieniędzy jako np. prezenty z jakiejś okazji albo nagrody w konkursie.
  Pytam o tytuły, które mogę zaproponować dzieciom po Lassem i Mai, żeby wiedzieć co kombinować (szukać w bibliotekach, kupić, rzucić hasło rodzicom- może mają w domu itp.). Każdy orze jak może;)
  Dzieciaki mam fajne, nie przeczę:) Trafiły mi się maluchy, więc nauka czytania nie była łatwa. Ja wychodzę z założenia, że jak dzieciaki czytają dla przyjemności, to technika czytania sama się zrobi (i kilka innych rzeczy przy okazji też;p ).
 • mama_pyzuni 30.12.16, 11:09
  Polecam serię Biuro Detektywistyczne nr 2 - Jorna Liera Horsta
  Wszystkie tomy mają w tytule słowo "Operacja...."
  Bohaterowie to też chłopiec i dziewczynka. Mój 8-latek bardzo lubi!
  lubimyczytac.pl/cykl/6115/tiril-i-oliver
 • mama_pyzuni 30.12.16, 11:11
  www.nieprzeczytane.pl/szukaj?q=operacja+horst&submit.x=0&submit.y=0&result=1
 • umartama 08.03.17, 21:43
  Witajcie !
  Dawno się nie odzywałam. Próbowałam różnych poleconych przez Was książek. Nie spodziewałam się zupełnie, ale dzieciaki poszły w czytanie Magicznego Drzewa, kiedy cała seria o Lassem i Mai się skończyła.
  Jeszcze raz dzięki za wszystkie pomysły:)
 • emkayoo 31.05.17, 13:53
  Jak Wam idzie czytanie? Skończyliście Magiczne Drzewo?
 • umartama 10.06.17, 19:52
  Gusta w klasie się zdecydowanie rozstrzeliły, ale to chyba dobrze. To znaczy, że kształtują się już indywidualne preferencje. Dostępne w bibliotece części magicznego drzewa zostały przeczytane (3...) . Chłopcy zaczytują się obecnie w serii o 13- piętrowym domku na drzewie. Słabiej czytające dziewczynki wzięły się za serię Zaopiekuj się mną. Wszyscy zostali ogromnymi fanami Neli. Czytają też książki, o które nigdy bym ich nie posądziła.
  Robiliśmy projekt na temat ulubionych książek z dzieciństwa. W skrócie chodziło o to, że uczniowie i rodzice wykonywali plakaty zachęcające do przeczytania wybranej książki. Siła tych rodzicielskich zachęt byłą tak mocna, że drugoklasiści rzucili się na W pustyni i w puszczy, Pięcioro dzieci i coś, Ronję córkę zbójnika, Szatana z siódmej klasy itp. Z pracownikami szkoły robili wywiady na ten temat. Dowiedzieć się, co czytał pan woźny i pani dyrektor jak byli mali- szał:). Widok chłopaków z drugiej klasy czytających na przerwie Anię z Zielonego Wzgórza- bezcenny;) Nie wszyscy przebrnęli (ja też nie...), ale zapał był:)
  Potem gimnazjaliści robili projekt o Tolkienie, przynieśli makietę domku Hobbita i opowiadali o książce. Efekt: na przerwie ekipa drugoklasistów w szkolnej bibliotece wypożycza Hobbita. O dziwo, niektórzy przeczytali (wiem, bo zostałam zmuszona do wysłuchania opowieści o wszystkich zabawnych momentach...;p ).
  Strasznie łatwo dają sobą manipulować te moje dzieciaki;)
  Generalnie okres obrazkowych książek dawno poszedł w niepamięć, po prostu stracili takimi zainteresowanie. Szkoda okropna, przecież jest tyle świetnych pozycji:(
  Nie macie pojęcia jak się cieszę, że znalazłam to forum. Dzięki Wam wiem, w którą stronę ich pokierować.
 • puellae_2007 10.10.17, 08:36
  Znalazłam dopiero teraz ten wątek i chcę Ci napisać upartamamo, że jesteś niesamowita! Tylko się modlić o taką nauczycielkę! Mój syn również jest w trzeciej klasie SP, ale niestety jego nauczycielka kompletnie zlewa temat czytania u dzieci...Ba! Powiem więcej - zniechęca ich do tego! Jasiek szybko robi zadania itp. - już w pierwszej klasie Pani wpadła na pomysł żeby nosił książki i czytał wtedy zamiast rozrabiać, po roku pani się zmieniła i książki odbierała....apogeum osiągnęła kiedy skonfiskowała "Banzai czyli Japonia dla dociekliwych" tuż po Mikołajkach...syn czekał na tą książkę miesiące (fascynuje go ta kultura) i dopiero po naszej interwencji książka została oddana;/ Ograniczony kanon lektur i brak możliwości wypowiedzi bo dziecko za dużo chciałoby powiedzieć...przepraszam, ale musialam to z siebie wyrzucić. Niesamowita jesteś! Szacunek!
 • angazetka 11.10.17, 12:34
  Czekaj, nauczycielka zabrała dziecku książkę i nie chciała oddać po lekcji? Jakim prawem? Bo rozumiem zabranie na czas lekcji, wtedy zaiste się nie czyta pod ławką ;)
 • puellae_2007 11.10.17, 12:53
  Tak, angazetka - dokładnie tak. Ba! Książki nie oddawała przez jakieś dwa tygodnie dopóki nie zwolnilam się z pracy żeby do niej pójść! Po prostu żenująca sytuacja....
 • umartama 11.10.17, 20:04
  Może sama chciała przeczytać;) A na serio: ja mam z dziećmi taką umowę, że jedna półka w sali jest przeznaczona na "areszt dla książek". Bo wiecie, jak książka za bardzo kusi, żeby ją czytać na lekcji to ma tam odsiadkę;) A poważnie, dzieciaki same czują, że sytuacja może być trudna i odkładają przed lekcją. Jak skończą pracę wcześniej to mogą wziąć i się wyłożyć na dywanie czytając. Może warto podpowiedzieć nauczycielce taki patent? Bo aż trudno mi uwierzyć, że ktoś sam sobie takich problemów próbuje narobić...
  W kwestii Japonii- sama jestem fanką:) , zwłaszcza japońskiego nauczania matematyki. Pewnie znacie, ale moim dzieciom się podobał polecany tutaj "Magiczny domek na drzewie"- część o ninja i samurajach.
 • puellae_2007 11.10.17, 21:35
  Po ostatniej sytuacji Pani pozwala wreszcie na czytanie książek jeśli skończy się pracę wcześniej - niestety boleje nad tym, że tylko lektur. Syn przestał już nosić książki do szkoły bo boi się, że znowu zostaną mu odebrane. Uwierz mi, że takich nauczycieli jak ty można że świeczka szukać - nawet w dużych miastach. To, co boli mnie jednak najbardziej to fakt, że obcowanie z pięknymi książkami zostało uniemożliwione innym dzieciom, takim, które nie mają ich w domu, a które zagladaly do syna w poszukiwaniu inspiracji. To temat na dłuższą wypowiedź więc na tym skończę, ale moja wiara w dobrych nauczycieli maleje z dnia na dzień.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.