Dodaj do ulubionych

co po Lassem i Mai?

16.12.16, 19:01
Witajcie,
Jeśli było- przepraszam i proszę o linka (nie potrafię znaleźć przez wyszukiwarkę).
Jestem nauczycielką, w mojej klasie od kilku tygodni nieprzerwanie trwa szał na książki o Lassem i Mai. Sęk w tym, że tytuły powoli zaczynają się kończyć.
Jest jakaś magia w tych książkach, nawet dzieci do niedawna słabo czytające połykają tom za tomem. Ostatnio "do aresztu" poszły 4 (!) książki czytane pod ławką na lekcji. Jednym słowem- wciąga:)
W międzyczasie czytaliśmy Apollo 11 (szał kosmiczny) i Emila ze Smalandii (zaśmiewali się z przygód), ale pomimo tego Lasse i Maja trzymają się mocno. Generalnie dzieciaki bardzo żyją książkami.
Trochę się martwię co będzie dalej. Bardzo zależy mi na tym, żeby czytelniczy bzik nie osłabł.
Czy przechodziliście przez taki etap? Co wybiera do czytania fan Lassego i Mai, gdy skończy mu się cała seria?
Pomóżcie proszę:)
Aha, klasa II, 7 latki (z ostatniego kwartału).
Edytor zaawansowany
  • 21.12.16, 22:30
    Może pójdź tropem detektywistycznym i zaproponuj im "Detektywa Pozytywkę" Kasdepki?

Minus jest taki, że (o ile się dobrze orientuję) to są raczej książki pełnowymiarowe (kilka opowiadań w jednym, raczej grubym tomie). Styl zupełnie inny niż Lasse i Maja, ale moim zdaniem forma nawet ciekawsza, bo najpierw jest opowiadanie z zagadką, na której rozwiązanie dziecko ma wpaść samo a to, czy miało rację może sprawdzić w odpowiedziach an końcu książki.

Przychodzi mi jeszcze do głowy "Kto zamawial koszmarna przygodę?" z serii "Czytam sobie" Egmonta. Inne książki z tej serii też fajnie pomyślane i raczej wciągające dla młodych czytelników, choć akurat z poziomu 3 (a ten dla II-klasistów będzie odpowiedni) znam poza wspomnianą "Koszmarną przygodą" jeszcze tylko "Mikołaja Świątego" (tak, tak przez Ą).

--
    PogromcyNudy.com - piszę o tym, jak ciekawie, miło i owocnie spędzać czas z dzieckiem
  • 22.12.16, 21:13
    Detektyw Pozytywka nie chwycił (za bardzo "bajkowe"- jakby to dziwnie nie brzmiało w ustach siedmiolatków;p), serię Czytam sobie odrzucili prawie całą poza Apollo 11 (hit), Maja na tropie jaja i książeczce o gwiezdnych wojnach (nie pamiętam tytułu). Takie mi się wybredne towarzystwo trafiło;)
  • 22.12.16, 11:39
    A inne pozycje Widmarka? Np. Antykwariat pod Błękitnym Lustrem, Trzynasty gość, Wyspa Obłąkanych? Tylko czy to nie za duże tomy? Trochę grubsze od Lassego i Mai.
    A jak nie z nutką detektywistyczną,to może seria Klinika pod Boliłapką? Moje dzieci, wprawdzie są teraz w III klasie (poszły jako 6-cio latki) lubią tę serię.

--
    Bliźnięta są jak lot w kosmos - nie dla wszystkich.
  • 22.12.16, 15:30
    Mojemu synowi podobał się także Tomuś Orkiszek: www.zielonasowa.pl/wyszukiwarka/?fraza=&seria=BIURO%20%C5%9ALEDCZE%20TOMU%C5%9A%20ORKISZEK
  • 22.12.16, 21:10
    Super, Tomusia nie znam- spróbujemy:)
  • 22.12.16, 21:17
    Spróbuję, dzięki! Chociaż faktycznie objętość może być odstraszająca. Zobaczymy. Próbowałam też Beręsewicza Tajemnicę człowieka z blizną, ale też szału nie było...
  • 23.12.16, 23:09
    Z dłuższych - i nie da się ukrywać, też głupszych - książek popularnością cieszy się seria o 13-piętrowym domku na drzewie.
    Z prostszych - Dunia? Tsatsiki?
  • 24.12.16, 01:25
    "Magiczne drzewo" powinno ich wciągnąć. U mnie czytał sześciolatek samodzielnie.
  • 24.12.16, 06:05
    Tylko z książkami o Tsatsikim radzę zachować pewną ostrożność. Zależy, jaki masz zestaw rodziców w klasie. Nie wszyscy zaakceptują. Słyszałam o mamie, która ostro zaprotestowała, kiedy dziecko (około 7 lat) przyniosło z biblioteki szkolnej któryś z tomów i poprosiła o niepolecanie mu na przyszłość podobnych pozycji.
  • 24.12.16, 10:14
    No niestety, szkoła na wsi, rodzice o poglądach raczej tradycyjnych.
  • 29.12.16, 11:06
    A co takiego jest w tym książkach? z ciekawości pytam.
  • 24.12.16, 10:16
    Dzięki:) Dunię będziemy czytać w marcu, 13 piętrowy domek zaplanowałam dopiero na 3 klasę. Tak sobie teraz myślę, że chyba jednak za późno:(
  • 24.12.16, 14:19
    Może "Magiczny domek na drzewie"?
    mamania.pl/product-pol-93-Magiczny-domek-na-drzewie-zestaw-8-ksiazek.html
  • 27.12.16, 13:28
    Genialne:) Tego mi było trzeba! Nie wiedziałam, że jest polskie tłumaczenie. Dzięki!
  • 28.12.16, 11:14
    Jest jeszcze jedna seria Widmarka, o upiornej agentce Nelly Rapp mamania.pl/ser-pol-4-Nelly-Rapp.html
  • 28.12.16, 16:04
    dzięki, widziałam:) Mam jednak wątpliwości, czy to są treści dla 6-7 latków? Z bujną wyobraźnią.
  • 28.12.16, 21:18
    Sądząc po recenzjach w sieci, jak najbardziej tak. Np. lubimy czytać czy książki na czacie:
    ksiazkinaczacie.pl/2016/03/27/nelly-rapp-nowa-seria-martina-widmarka/

Czcionka podobna jak w Lassem, forma również. Wydaje mi się, że cykl wpisuje się pomiędzy Lassego i Maję a Antykwariat, gdzie już się pojawiają zauroczenia damsko-męskie - czego jednak większość ośmiolatków nie kuma.
  • 30.12.16, 10:18
    Jak najbardziej te wszystkie potwory, strachy i upiory nie są dosłowne, to takie śmieszne stworzenia, które trzeba rozbroić sprytem, np. frankensteiniaka (stwora pozszywanego z różnych części, który nie ma połączenia między mózgiem a a sercem) Nelly rozbraja, swatając go ze szkolną higienistką, co budzi w nim ludzkie uczucia i przywraca na łono społeczeństwa ;)
  • 29.12.16, 10:27
    Ja trochę nie na temat, ale jestem ciekawa, jak organizujesz takie klasowe czytanie. Czy to jest w formie "lektury", o której potem rozmawiacie na lekcjach i wszyscy powinni ją znać, czy raczej podsuwania ciekawych książek i zachęcania do przeczytania?
    Domyślam się, że seria o Lassem i Mai mogła być już w Waszej bibliotece, ale szukasz nowych tytułów. Czy masz możliwość zakupu z pieniędzy biblioteki szkolnej, czy raczej jakieś fundusze klasowe? Rozumiem, że szukasz książek do samodzielnego czytania dla dzieci. Czy przewidujesz zakup przynajmniej kilku egzemplarzy wybranych pozycji, czy pojedyncze? W przypadku wielotomowej serii, której nie trzeba czytać po kolei (jak L. i M.), łatwo można wymieniać się tytułami. Przy krótkiej serii lub pojedynczych tytułach nie ma takiej możliwości.
    I bardzo Ci zazdroszczę klasy, w której dzieci "żyją książkami", a uczniom nauczycielki, która stara się to rozwijać. Piszę to z perspektywy matki dzieci chodzących do drugiej i trzeciej klasy SP.
  • 29.12.16, 21:30
    To zależy:) Codziennie zaczynamy zajęcia od 10-15 minut czytania. Każdy czyta co chce. Mamy klasową biblioteczkę, przynoszę książki z biblioteki miejskiej, albo przynoszą sami. Raz w tygodniu każdy ma za zadanie wybrać ciekawy fragment i mi go przeczytać, opowiedzieć czemu akurat taki wybrał itp. Nie zadaję czytanek do nauki ;)
    W bibliotece szkolnej mamy dużo nowości (szkoły dostały kasę z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa), dzięki temu mogłam wybrać i kupić jakie lektury mi się zamarzyło:) Bajka! :)
    Raz w miesiącu czytamy i omawiamy lekturę.
    Czasem jest możliwość zakupu książek z klasowych pieniędzy jako np. prezenty z jakiejś okazji albo nagrody w konkursie.
    Pytam o tytuły, które mogę zaproponować dzieciom po Lassem i Mai, żeby wiedzieć co kombinować (szukać w bibliotekach, kupić, rzucić hasło rodzicom- może mają w domu itp.). Każdy orze jak może;)
    Dzieciaki mam fajne, nie przeczę:) Trafiły mi się maluchy, więc nauka czytania nie była łatwa. Ja wychodzę z założenia, że jak dzieciaki czytają dla przyjemności, to technika czytania sama się zrobi (i kilka innych rzeczy przy okazji też;p ).
  • 30.12.16, 11:09
    Polecam serię Biuro Detektywistyczne nr 2 - Jorna Liera Horsta
    Wszystkie tomy mają w tytule słowo "Operacja...."
    Bohaterowie to też chłopiec i dziewczynka. Mój 8-latek bardzo lubi!
    lubimyczytac.pl/cykl/6115/tiril-i-oliver
  • 30.12.16, 11:11
    www.nieprzeczytane.pl/szukaj?q=operacja+horst&submit.x=0&submit.y=0&result=1
  • 08.03.17, 21:43
    Witajcie !
    Dawno się nie odzywałam. Próbowałam różnych poleconych przez Was książek. Nie spodziewałam się zupełnie, ale dzieciaki poszły w czytanie Magicznego Drzewa, kiedy cała seria o Lassem i Mai się skończyła.
    Jeszcze raz dzięki za wszystkie pomysły:)

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.