Dodaj do ulubionych

Książki o zimie, świętach....wątek czas start:)

11.10.17, 07:53
Czy pojawi się coś nowego w tej tematyce? Ktoś może slyszał o ciekawych zapowiedziach?
Ja poszukuję obecnie dla niespełna dziewięciolatka i rezolutnej 2.5 latki.
Na pewno pojawią się ponownie "Święta Dzieci z Dachów", mały w ubiegłym roku byłoczarowany - czytał nam każdego wieczoru na głos. Dodatkowo "Wierzcie w Mikołaja", "Goście na Boże Narodzenie", "O zimie", a dla małej moja ukochana "Choineczka", którą mam już lata...
Jestem jednak spragniona nowości w tym temacie:)
Edytor zaawansowany
  • abepe 11.10.17, 08:30
    U nas na razie (już) padło pytanie o kalendarz adwentowy ("dzieci" w wieku 10 i 14 lat!), nie wymigam się. Ale książek tematycznych jeszcze nie szukaliśmy.

Dla porządku - wątki zeszłoroczne, mnie się przydają. ;-)

Zima

Święta i zima
  • sylwina76 02.12.18, 21:37
    lubimyczytac.pl/ksiazka/4847973/sztuczna-broda-swietego-mikolaja
  • abepe 02.12.18, 22:01
    O rany! Ale chyba zostawię na za rok!
  • aggala 11.10.17, 19:32
    Czytasz w moich myślach:) Właśnie wczoraj stwierdziłam, że w tym roku książki świąteczne trzeba będzie chyba wyciągnąć na początku listopada, żebyśmy zdążyli przeczytać wszystko to, na co mamy ochotę. Rok temu nawet połowy naszych zbiorów nie daliśmy rady, ale i tak pewnie się nie oprę, jeśli pojawi się jakaś kolejna atrakcyjna nowość. Nie ukrywam, że liczę na Zakamarki, ale tak naprawdę to nam przydałoby się coś nowego dla starszych dzieci. Obawiam się, że o ile 8-latek będzie nadal wdzięcznym słuchaczem i czytelnikiem, to 10,5-latka przy niektórych dawnych naszych hitach już nie wysiedzi, a moje ukochane Czupieńki to chyba sama sobie będę w tym roku czytać;)
    Jeśli nie znacie, to dla dziewięciolatka polecam "Kiedy Święty Mikołaj spadł z nieba" (zdecydowanie nie nowość, ale chyba moja ulubiona z kategorii powieści świąteczne).
  • puellae_2007 11.10.17, 21:27
    Ja chyba zacznę już powoli zabierać się do tego tematu. Również liczę na Zakamarki, mają mnóstwo ciekawych pozycji, ale nie zdobycia. Mimo to coś nowego ucieszyloby nas równie mocno:-) Zyczylabym sobie czegoś na miarę " Świat dzieci z dachów ". Jeśli chodzi o Czupienki to przebolec nie mogę, że oddałam koledze - teraz chyba nie do zdobycia.
  • aggala 19.10.17, 17:12
    puellae_2007 napisała:

> Również liczę na Zakamarki, mają mnóstwo ciekawych pozycji, ale nie zdobycia.
    Aż spojrzałam z ciekawości i faktycznie, wiele książek dla mnie oczywistych jest już niedostępne. To mi uświadomiło, jak dawno je kupowałam...
  • agnieszka_azj 26.10.17, 16:23
    "Kiedy Święty Mikołaj spadł z nieba" też mi się podobał poczytajmi.blox.pl/2009/12/Kiedy-Swiety-Mikolaj-spadl-z-nieba.html
    a dziś odkryłam z zaskoczeniam, że na YT jest ekranizacja. Nie obejrzałam całości, widzę, że się trochę rózni od oryginału, ale ogólnie chyba OK www.youtube.com/watch?v=fl48tC__J_4

--
    Agnieszka, mama Ani, Zosi i Julki

Mały pokój z książkami czyli o dobrych książkach dla dzieci i młodzieży
  • aggala 27.10.17, 06:06
    O, chętnie zobaczę! Mignął mi kiedyś tytuł w tv, ale nie dałam rady obejrzeć. A Twoją recenzję pamiętam:) Była jednym z tekstów, który mnie do tej książki zachęciły.
  • abepe 30.10.17, 11:34
    agnieszka_azj napisała:

> "Kiedy Święty Mikołaj spadł z nieba" też mi się podobał

Wznowienie byłoby miłą niespodzianką. Ale nie słyszałam, żeby były takie plany. My też lubimy tę książkę, chcę ją odświeżyć w tym roku.
  • abepe 07.11.17, 10:40
    To dopiero wyzwanie!

Na razie wymyśliłam "Wiedźmikołaja" Pratchetta!
  • abepe 11.10.17, 22:18
    Wygrałam ten konkurs. :-)

Wypatrzyłam pierwszą gwiazdkową książkę. :-)

Dziewczynka, która uratowała Gwiazdkę
    Matt Haig

http://s.lubimyczytac.pl/upload/books/4808000/4808501/601262-352x500.jpg

Poprzednia książka Haiga - Chłopiec zwany Gwiazdką wydaje mi się nieco przekombinowana (sama historia sympatyczna, wzruszająca, ale pokrętne tłumaczenie istnienia Św. Mikołaja wydaje mi się zbędne), ale pewnie tej dam szansę, bo będę potrzebować na Mikołajki czegoś okolicznościowego (znalezienie czegoś dla takich starych dzieci jak moje to niełatwe zadanie, ale będą się spodziewać ;-) ).

http://www.sklep.zysk.com.pl/media/products/08914e015c47bfa296e1abc97b9bbf81/images/thumbnail/big_978-83-65521-64-4.jpg?lm=1478181916
  • emily.1 12.10.17, 11:39
    A dla jakiego wieku te książki Matta Haig będą odpowiednie? O ile znalezienie czegoś dla 6 latki nie sprawia mi problemów to znalezienie książki dla 11 latka w tematyce świątecznej jakoś bardziej jest skomplikowane;-) A "Święta Dzieci z dachów"? Będą odpowiednie dla 11 latka, czy raczej dla młodszych dzieci?
  • puellae_2007 12.10.17, 13:16
    W zeszłym roku czytał je mój wtedy siedmioletni syn - myślę, że i starsze dziecko przeczyta, ale nie wiem czy z takim entuzjazmem.
  • abepe 12.10.17, 15:17
    emily.1 napisała:

> A dla jakiego wieku te książki Matta Haig będą odpowiednie? O ile znalezienie c
    > zegoś dla 6 latki nie sprawia mi problemów to znalezienie książki dla 11 latka
    > w tematyce świątecznej jakoś bardziej jest skomplikowane;-) A "Święta Dzieci z
    > dachów"? Będą odpowiednie dla 11 latka, czy raczej dla młodszych dzieci?

Dla 11-latka Haig może być odpowiedni
    "Świąt dzieci z dachów" słuchał w ramach tradycji i 13-latek, tak jak i pozostałych 3 kalendarzy adwentowych ;-)
    Poza tym dla starszaków po prostu "Opowieść wigilijna", zerknę do starego wątku i notatek co jeszcze.
  • sylwina76 12.10.17, 19:45
    Dla 11 latka Tajemnica Bożego Narodzenia:lubimyczytac.pl/ksiazka/35845/tajemnica-bozego-narodzenia, od zeszłego roku ponownie dostępna.
    Opowieść wigilijna to lektura w VII klasie.
    Zazwyczaj książki "świąteczne" pojawiają się w listopadzie, mam nadzieję, że tak będzie i w tym roku, bo też szukam czegoś dla starszych. Na razie jednak u nas klimaty bardzo halloweenowe, zwłaszcza dzisiaj, kiedy tak okropnie wieje...
  • abepe 12.10.17, 21:12
    sylwina76 napisała:

> Dla 11 latka Tajemnica Bożego Narodzenia:lubimyczytac.pl/ksiazka/35845/tajemnica-bozego-narodzenia, od zeszłego roku ponownie dostępna.

Tak, tak!!!
    > Opowieść wigilijna to lektura w VII klasie.

Aha, problem w tym, że np. w V klasie lekturą jest "Magiczne drzewo", które mój młodszy syn czytał mając 5 lat. :-), a znowu lekturą na Maraton Czytelniczy dla klas IV był "Królewicz i żebrak", o wiele mniej strawny w samodzielnym czytaniu ;-), więc bycie lekturą nijak się czasem ma do odpowiedniości wiekowej. ;-)
    Moim zdaniem oczytany 11-latek da radę Dickensowi. VII klasa to 13-latki i 12-latki!
  • abepe 12.10.17, 21:23
    Oczywiście dla 11-latka "Troje dzieci i gwiazda"!
  • abepe 18.10.17, 23:05
    ...ciekawe mogą być Opowiadania bożonarodzeniowe z serii media rodzina.

https://mediarodzina.pl/zasoby/images/big/opowiadania_bozonarodzeniowe01.jpg
  • abepe 26.11.18, 09:09
    Opowieści Matta Haiga ciąg dalszy:

Ojciec Gwiazdka i ja

https://sklep.zysk.com.pl/media/products/b00d90c66665c062460bb01dc2a69f1f/images/thumbnail/large_978-83-8116-496-2.jpg?lm=1540831747
  • emily.1 16.10.17, 13:12
    Pierwsze zamówienie świąteczne zrobione- "Chłopiec zwany gwiazdką" i "Wierzcie w Mikołaja". Jeszcze nie mamy tego w swojej biblioteczce więc czas najwyższy uzupełnić. Potrzebuje jeszcze ładnej książeczki dla 6-7 latka, ale raczej do czytania przez rodziców. Tylko zależy mi żeby były piękne ilustracje. Możecie coś polecić?
  • aggala 16.10.17, 21:27
    Możesz sprecyzować, jakiego typu książki szukasz? Czy to ma być dłuższa powieść, historia do przeczytania na raz itp.? Dużo pomysłów znajdziesz w zalinkowanych przez Abepe wątkach. Piękna graficznie jest np. "Bombka z gwiazdką" Maliny Prześlugi (www.polskailustracjadladzieci.pl/2016/12/nowosc-bombka-z-gwiazdka.html), ale nie wiem, czy tego typu tekstu szukasz, mnie nie przekonał. Ja bardzo lubię ilustracje w "Święta dzieci z dachów" (i całą książkę też) i w obu świątecznych książkach o Pettsonie i Findusie.
  • abepe 18.10.17, 23:00
    emily.1 napisała:

Potrzebuje jeszcze ładnej książeczki dla 6-7 latka, ale raczej do czyt
    > ania przez rodziców. Tylko zależy mi żeby były piękne ilustracje. Możecie coś p
    > olecić?

Dołączam do pytania aggali - jakiego typu książka Cię interesuje?
  • emily.1 23.10.17, 20:25
    Dziewczyny, najchętniej to widzialabym u siebie jakąś ksiazke w stylu Dzieci z Bullerbyn, tylko najlepiej żeby byla pięknie ilustrowana. Generalnie nie wiersze tylko jakies spojne opowiadanie. Bombke z gwiazdka kupilam, ale to jednak nie o taka ksiazke i nie o takie ilustracje mi chodzi (znaczy wykorzystam na prezent i bardzo mi sie podoba, ale jeszcze czegos innego szukam).
  • aggala 23.10.17, 22:07
    Spójne opowiadania z ładnymi ilustracjami to na pewno z Zakamarków, tylko raczej krótkie, więc z założenia raczej dla młodszych dzieci, ale u nas z 6-latkiem jeszcze czytaliśmy. Tak, jak padło wyżej, sporo jest niedostępnych, ale np. Boże Narodzenie w Bullerbyn jest częścią tomu "Bullerbyn. trzy opowiadania", podobnie bożonarodzeniowe opowiadanie o Lottcie wchodzi w skład "Lotta. Trzy opowiadania". Dostępna jest "Zimowa wyprawa Ollego" - nie Boże Narodzenie, tylko zima, ale klimatyczne ilustracje w starym stylu. Dla starszych na pewno odpowiednie będą zakamarkowe "kalendarze adwentowe: "Święta dzieci z dachów", "Prezent dla Cebulki" i "Wierzcie w Mikołaja" (ta ostatnia nie wszystkim odpowiada; więcej o kontrowersjach wokół tej książki tu: forum.gazeta.pl/forum/w,16375,148545035,148545035,Wierzcie_w_Mikolaja_trupia_glowka_w_zlobku.html). Szczerze mówiąc nie kojarzę powieści dla dzieci w tym wieku z wyróżniającymi się ilustracjami, z wyjątkiem "Niezwykły Święty Mikołaj" o Pettsonie i Findusie.
  • abepe 24.10.17, 11:39
    emily.1 napisała:

> Dziewczyny, najchętniej to widzialabym u siebie jakąś ksiazke w stylu Dzieci z
    > Bullerbyn, tylko najlepiej żeby byla pięknie ilustrowana. Generalnie nie wiersz
    > e tylko jakies spojne opowiadanie.

Może 8 + 2 i pierwsze święta
    Anne-Cath. Vestly
    ilustracje: Marianna Oklejak
    ?

http://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/thumb.html?src=/dwiesiostry_files/Image/ksiazki/8_2_i_pierwsze_swieta/82_i_pierwsze_swieta.jpg&w=220&h=220&zc=0
  • aggala 25.10.17, 20:26
    Szczerze mówiąc też myślałam o tej książce, ale jej celowo nie wymieniłam, bo wątek świąteczny ogranicza się w niej do krótkiego fragmentu. Jednak oddając sprawiedliwość, dalej są góry i narty, więc klimat zimowy zachwany. Mimo że całą serię bardzo lubimy i polecamy, to troszkę się buntuję przeciw takiemu doborowi tytułu tego tomu, bo był to jednak zabieg marketingowy (książka ukazała się chyba na początku listopada). Święta pojawiają się w tytule polskiego tłumaczenia, ale nie w norweskim oryginale.
  • agnieszka_azj 29.10.17, 12:51
    Ładny opis Świąt jest też w "Cukierni pod Pierożkiem z Wiśniami", ale cała książka jest zupełnie o czym innym.

--
    Agnieszka, mama Ani, Zosi i Julki

Mały pokój z książkami czyli o dobrych książkach dla dzieci i młodzieży
  • abepe 19.10.17, 15:44
    zakamarkowa?

Jak Johan uratował cielaka
  • aggala 29.10.17, 18:23
    Dorzucam jeszcze jedną nowość. Nie wiem, czy warta uwagi, bo tylko przejrzałam: "Gwiazdkozaur" Toma Fletcher'a www.zysk.com.pl/nowosci%2C-zapowiedzi/gwiazdkozaur---tom-fletcher
    Obrazek na okładce może być mylący. To nie jest książka dla maluchów, tylko powieść dla dzieci w wieku (chyba) wczesnoszkolnym.
  • bruy-ere 12.11.17, 11:40
    Hurra, są Święta!

tekst: Ulf Nilsson
    ilustracje: Emma Adbåge
    Zabawna, filozofująca opowieść w 24 rozdziałach do czytania w każdy grudniowy wieczór aż do Wigilii!
    zapowiedź Zakamarków
    http://i1380.photobucket.com/albums/ah171/Ewa_Gie_EM/hurra-sa-swieta_420pxrgb_zpscpxgghfc.jpg
  • abepe 12.11.17, 17:41
    O nie! Liczyłam na to, że Zakamarki w tym roku nie wydadzą kalendarza adwentowego!
  • bruy-ere 12.11.17, 17:53
    Niestety, wydali znów i cena też ta, co zwykle ;-)
  • aggala 13.11.17, 10:48
    A ja liczyłam, że Zakamarki coś po cichu szykują, ale pierwsze podglądy mnie trochę rozczarowują. Nie jestem pewna, czy to są klimaty, z którymi chciałabym oczekiwać Świąt. Na pewno nie jest to książka, która od pierwszego wejrzenia wywołuje we mnie "muszę to mieć". Poczekam aż będzie można obejrzeć na żywo i wczytać się w tekst.
  • puellae_2007 13.11.17, 11:29
    aggala w pełni się zgadzam! Poczekam jeszcze z sądami aż będzie więcej zdjęć, może tekstu w sieci, ale na ten moment jestem na nie...niestety;/
  • abepe 14.11.17, 11:51
    Zastanawiam się nad świeżymi wydaniami Opowieści wigilijnych Dickensa z Zysk-u. Czy ktoś zna te tłumaczenia Łozińskiego?

• aggala 16.11.17, 21:09
    Te wydania są też w ebooku. Można przeczytać fragmenty na stronach księgarni, np. tu: woblink.com/ebook/opowiesci-wigilijne-charles-dickens-jerzy-lozinski-16894?utm_source=swiatczytnikow.pl&utm_medium=por&utm_campaign=por
  • abepe 19.11.17, 10:28
    Dziękuję, aggala, podczytam. Czas zacząć podejmować decyzję co do prezentów mikołajkowych!
  • aggala 03.12.18, 05:47
    Abepe, zdecydowałaś się ostatecznie na to wydanie? W tym roku ja się nad nim zastanawiam. Waham się między tym, a starym wydaniem z Media Rodzina.
  • abepe 03.12.18, 16:45
    Nie, nie kupiłam. Mamy to z media rodzina.
  • aggala 04.12.18, 06:27
    Ja chyba też na to się zdecyduję, ale Zysku kusi, bo poza "Kolędą prozą" można dokupić inne "Opowieści wigilijne" w tym samym wydaniu.
  • abepe 05.12.18, 09:19
    aggala, daj znać, jak Ci się podoba.

Moja paczka, która jutro zostanie rozdysponowana przez Św. Mikołaja odbierającego listy, już czeka na odebranie! :-)
  • abepe 05.12.18, 10:36
    ...czyli chyba coś dla tych, którzy zimy nie lubią. ;-) (nie czytałam, właśnie znalazłam w sieci).

Hotel Dziwny. Tom 1. Przez zimę do wiosny
    Florian Ferrier, Katherine Ferrier
    Kultura gniewu

https://cdn.bonito.pl/zdjecie/90635340/200/90635340.jpg

• aggala 03.12.18, 06:13
    Ostatecznie kupiłam rok temu "Hurra..", bo dzieci po przejrzeniu chciały ją dostać. Zaczęliśmy czytać, ale nie skończyliśmy, bo ja straciłam przed Świętami głos i całe nasze plany czytelnicze runęły, a po Świętach to już nie to samo. W tym roku drugie podejście. Muszę przyznać, że syn (9 lat) słucha z zainteresowaniem, większym niż starszych kalendarzy zakamarkowych, co może wynikać z tego, że tamte zbyt dobrze pamięta. Czytamy jednak nie jak kalendarz, tylko ciągiem, inaczej historia zbytnio się rwie. Ja nadal wolę trzy pozostałe, chociaż doceniam przesłanie płynące z "Hurra".
  • aggala 17.11.17, 06:16
    Podobno (i podobno jest to wiadomość z samego źródła, czyli z Zakamarków) jeszcze w listopadzie ma ponownie trafić do sprzedaży "Patrz Madika pada śnieg". Jeśli ktoś nie ma to dla dzieci w wieku przedszkolnym zdecydowanie warto. Może dotyczy to nie tylko Madiki i dodrukują też inne świąteczne pozycje?
  • abepe 17.11.17, 13:45

Jest wznowienie Wszyscy na Ciebie czekamy
    Książka dokupienia w wydawnictwie, należy do nich napisać.
  • aggala 24.11.17, 06:44
    A znacie jakieś powieści dla dorosłych w klimacie świątecznym, ewentualnie zimowym, które nie byłyby romansidłami przyprawiającymi o ból zębów? Nie musi być nowość. Poczytałabym, a nic ciekawego nie mogę znaleźć. W ubiegłym roku trafiłam przypadkiem na "Dziecko śniegu" Eowyn Ivey. Akcja dzieje się na Alasce, śniegu nie brakuje i zaryzykuję (może trochę na wyrost) stwierdzenie, że jest jednym z bohaterów powieści. Jeśli szukacie nieszablonowej powieści obyczajowej, to warto się jej przyjrzeć.
    https://www.granice.pl/sys6/pliki/okladka_k/dadcaa3eb9c319b1f2491b6a2831ef77.jpeg
  • 0mirka2 25.11.17, 19:46
    Mnie się podobały dwa opowiadania zawarte w tomiku "Gwiazdka" Trumana Capote'a :)
    s.lubimyczytac.pl/upload/books/65000/65058/352x500.jpg
  • 0mirka2 25.11.17, 19:50
    Fajna jest też "Ominąć święta" Grishama lubimyczytac.pl/ksiazka/50592/ominac-swieta
  • abepe 25.11.17, 19:56
    aggala napisała:

> A znacie jakieś powieści dla dorosłych w klimacie świątecznym, ewentualnie zimo
    > wym, które nie byłyby romansidłami przyprawiającymi o ból zębów?

Niezmiennie - "Lód" Dukaja. :-)

Pasuje też "Urodzić dziecko" Kristiny Sandberg. Wprawdzie opowieść zaczyna się chyba późną wiosną, ale spora część historii rozgrywa się w okolicach Świąt. Do tego to dobra, mocna książka i liczę na to, że wydane zostaną kolejne tomy (piszę w nawiązaniu do innego wątku).
  • aggala 25.11.17, 22:11
    Dzięki za wszystkie polecenia. Do "Lodu" przymierzam się od dawna, ale objętość mnie lekko przeraża. Może czas się w końcu przełamać. Na pozostałe tytuły nie zwróciłam wcześniej uwagi. Chętnie im się przyjrzę.
  • sylwina76 25.11.17, 10:40
    Dziecko śniegu oczywiście ;)

Dla młodszych dzieci znalazłam jeszcze coś takiego: Ignaś Ziółko gotuje. Przygoda u Świętego Mikołaja Joanny Krzyżanek. Wizualnie nie zachwyca, niestety.

Dla jedenastoletniej córki kupiłam dwie książki, niezupełnie o świętach, ale "zimowe";
    1. [url=http://www.zielonasowa.pl/morderstwo-w-srodku-zimy.html]Morderstwo w środku zimy, Fleur Hitchcock[/url] Urzekła mnie okładka.
    2.Światło,Jay Asher. Nadal interesują ją książki "o miłości", ta wydaje się niewinna. Az dziw, że to autor mrocznych 13 powodów.
  • abepe 25.11.17, 19:39
    Drugie podejście do Pratchetta - Zimistrz. :-) Dostępny!
  • abepe 26.11.18, 09:03
    Padło już pytanie o książki świąteczne dla nastolatków, więc wyciągam wątek ogólny z zeszłego roku.

• abepe 26.11.18, 09:08
    ...czyli wznowienie bardzo zimowej książki.

Serce na sznurku

https://www.gwfoksal.pl/media/catalog/product/cache/1/image/555x555/602f0fa2c1f0d1ba5e241f914e856ff9/n/8/n8581_serce_na_sznurku_okladka_rgb.jpg
  • abepe 26.11.18, 09:22
    czyli kontynuacja komiksu bez słów.
    Wcześniejsze scenariusze pisał Lewis Trondheim, moi synowie je uwielbiają.

Kraina Mikołajka

http://www.kurc.com.pl/graphics/20181105194439_TYTULY_kraina_mikolajka_okladka.jpg
  • abepe 26.11.18, 09:28
    czyli kontynuacja ulubionej przez szkolniaków serii.

Doktor Proktor i niemal ostatnie święta

https://publicat.pl/sites/default/files/styles/w300/public/a9afd6ebee57f23f323ad6a57a3aca414d25d4eb.jpg?itok=BxiyUayV
  • sylwina76 06.12.18, 18:25
    A nikt nie napisał o nowym zakamarkowym kalendarzu?

Kosmiczne święta, Ingelin Angerborn, ilustrował Per Gustavssonwww.zakamarki.pl/index.php/kosmiczne-swieta.html?dir=asc&order=a
  • abepe 10.12.18, 23:34
    Dla miłośniczek i miłośników "Małych kobietek"!? :-)

Cudowne Boże Narodzenie i inne świąteczne opowieści
    Alcott Louisa May

https://webimage.pl/pics/460/1/d946035.jpg

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.