Dodaj do ulubionych

Dzieciaki polecają (samodzielnie przeczytane)

07.03.18, 08:50
Okazuje się, że jest zapotrzebowanie na nowy wątek, w którym można będzie wpisywać książki, które dzieci i młodzież czytają i polecają. Nie chodzi tu o książki, które mi czytamy dzieciom, ale o te, które zostały samodzielnie przez młodych czytelników przeczytane i dobrze ocenione.

W tytułach kolejnych postów warto wpisać wiek czytelników.

Wątek stworzyła bruy-ere w nawiązaniu do starego wątku Dzieci polecają.

Przepisuję go, żeby w temacie pojawiło się wyraźnie, że chodzi o książki samodzielnie czytane.
Edytor zaawansowany
  • abepe 07.03.18, 08:52
    bruy-ere 22.02.18, 08:18

Prawie 10-latek poleca:

"Kaspar. Książę kotów" - o kocie, który przeżył katastrofę Titanica
    "Zabójcza zagadka matematyka" - dwaj najsłabsi uczniowe z klasy dostają od matematyka szansę zadania do następnej klasy, pod warunkiem, że rozwiążą zagadkę matematyczną...
    "Jedno oko na Maroko" - reportaże dla dzieci o "inności"
    cykl "Soliladnia" Beaty Kołodziej - po prostu pochłonął
    cykl "Baśniobór" - znany cykl, ale wspomnę, przyznam się, że nawet ja przeczytałam całość
  • abepe 07.03.18, 08:54
    mama-ola 22.02.18, 11:50

"Mechaniczny rycerz" Anny Lewkowskiej. Jakie to jest fajne! Uwielbiałam to czytać moim synom - najpierw starszemu, gdy był młodszy, a potem obydwu naraz, gdy młodszy podrósł.
    lubimyczytac.pl/ksiazka/102686/mechaniczny-rycerz

Za serią "Zwiadowcy" przepadał mój syn, gdy miał 11-12 lat. "Lepsze niż Harry Potter" to u nas w domu największa pochwała, a "Zwiadowcy" się jej doczekali.
  • abepe 07.03.18, 09:02
    > mama-ola napisała:

> Za serią "Zwiadowcy" przepadał mój syn, gdy miał 11-12 lat. "Lepsze niż Harry P
    > otter" to u nas w domu największa pochwała, a "Zwiadowcy" się jej doczekali.

Mój 14,5 latek właśnie chciał sobie odświeżyć tę serię, ale stwierdził, że to już nie dla niego. "Patetyczne i mdłe" - stwierdził. Ten rodzaj narracji przestał mu pasować, nie chodzi o historię, ale sposób opowiadania. Czytał "Zwiadowców" 2-3 lata temu chętniej, chociaż przypomina sobie, że nie dokończył, bo mu się przestało podobać. Może właśnie wtedy zaczął z nich wyrastać? ;-)
  • bruy-ere 07.03.18, 09:19
    Wniosek z tego, że trzeba się wstrzelić z odpowiednią lekturą w odpowiedni wiek, bo potem może być za późno. Mam tych "Zwiadowców" na oku i chyba spróbuję wkrótce podsunąć młodemu.
  • abepe 07.03.18, 10:10
    bruy-ere napisała:

> Wniosek z tego, że trzeba się wstrzelić z odpowiednią lekturą w odpowiedni wiek
    > , bo potem może być za późno.

Tak, dlatego z niepokojem, obserwuję młodszego syna, prawie 11 latka, który czyta zdecydowanie mniej niż starszy. Lubi, ale ma wiele innych zainteresowań, czytanie nie jest na pierwszym miejscu. I może nie zdążyć przeczytać wielu książek, które mamy w biblioteczce.
  • mama-ola 16.04.18, 10:16
    Mój syn zwiadowców czytał, jak miał 11,5 roku. Kochał tę serię całym sercem. Twierdził, że jest lepsza niż HP.
  • mama-ola 16.04.18, 10:21
    Przepraszam, myślałam, że w tym wątku się jeszcze nie udzielałam, a tymczasem klepię dokładnie to samo ;/
  • bruy-ere 07.05.18, 15:03
    mama-ola napisała:

> Przepraszam, myślałam, że w tym wątku się jeszcze nie udzielałam, a tymczasem k
    > lepię dokładnie to samo ;/

Nie szkodzi, to dla mnie kolejny znak, żeby skombinować młodemu tych "Zwiadowców", musimy zapisać się na część 1. w bibliotece, bo ciągle jest wypożyczona.
  • aggala 07.03.18, 20:57
    Największe hity (wyznacznik - książki czytane kilkukrotnie) moich dzieci:

11-latka (czytająca nieustannie, ulubiony gatunek: powieści realistyczne, ewentualnie z wątkiem fantastycznym, ale dziejące się we współczesnej scenerii, typu "Czarownica piętro niżej", "Amelia i Kuba" oraz z bohaterami zwierzęcymi):
    "Zosia z ulicy Kociej" - zaczęła czytać tę serię, kiedy miała 7-8 lat, od tej pory wszystkie tomy czytała wielokrotnie, do żadnej innej książki nie wracała tyle razy, co do tych;
    Seria Ingelin Angerborn: "Gdybym nie pomyliła psów" i kolejne tomy
    Seria: "Wiśniewscy. Moja zabawna rodzinka"
    Z ostatnio przeczytanych nowości: "Dzikie królestwo", komiksy z serii "Sisters". Podobały się też, chociaż chyba wzbudziły mniejsze emocje: "Ewolucja według Calpurnii Tate", "Dachołazy", "Potworna", "Historia Mademoiselle Oiseau".
    Poza tym (nie będziemy oryginalni): "Harry Potter" i "Nela, mała reporterka".

8,5 - latek (nadal lubiący wspólne głośne czytanie, bardzo wybredny w doborze lektur do czytania samodzielnego, czytający głównie bogato ilustrowane książki "popularnonaukowe" i nieliczne powieści):
    Seria "8+2" - zaczęliśmy czytać wspólnie, kończył już samodzielnie, bo nie mógł się doczekać, kiedy znajdziemy razem czas.;
    "O ósmej na Arce"
    "Przygody rodziny Mellopsów" - odkryta, kiedy zaczął czytać samodzielnie. Wcześniej zupełnie go nie zainteresowała, a teraz wraca do niej co jakiś czas.
    Seria o Emilu Astrid Lindgren
    "Niezwykłe przygody latającej myszy"
    A z tych "popularnonaukowych": wszystko o samochodach: "Od koła do formuły 1", "Ale auta", "Ale jazda! Historia samochodu", poza tym "Pupy,.." i "Gęby,...", D.O.M.E.K, O.G.R.Ó.D, D.E.S.I.G.N (niestety najnowsza z serii, M.U.Z.Y.K.A, nie przypadła mu do gustu) i wiele innych.

Oboje:
    "Kostek. Pies nie z tego świata" i kolejne tomy
    komiksy z serii: "Fistaszki zebrane" (hit nad hity!), "Amulet",
  • maskot_1 08.03.18, 16:30
    Dostałam całą listę :)
    Absolutnym nr 1 jest HP, potem Percy Jackson i Baśniobór, ale to pozycje czytane kilkakrotnie, słuchane (audiobook) i do których córka co jakiś czas wraca. I w tymże nurcie się porusza najchętniej, jeśli chodzi o lektury.
    Inne ulubione:
    seria "Strażnicy historii" Damian Dibben
    seria "Spirit animals"
    seria "Pięć królestw"
    seria "Olimpijscy herosi"
    seria "Zwiadowcy"
    seria "Kroniki Jaaru" 2cz.
    seria "Morze trolli" 3 cz.
    seria "Ulysses Moore"
    "Hobbit"
    seria "Kronik Archeo".
    "Książe złodziei" K. Funke (tez jedna z czytanych kilka razy)

O dziwo na liście znalazła sie też Jeżycjada Musierowicz (pierwsze 5 czy 6 części), które córka początkowo czytała niechętnie, ale zachęcałam (jako odskocznię od fantastyki) i chwyciło :)
  • lulilu 16.03.18, 17:05
    >>"Książe złodziei" K. Funke (tez jedna z czytanych kilka razy)<<
    Pewnie chodzi Ci o: "Król złodziei" C. Funke

Pozwalam sobie wyjaśnić, żeby ułatwić poszukiwania tym, którzy skorzystają z Twoich rekomendacji.

• maskot_1 18.03.18, 17:54
    oczywiście, "Król złodziei" - dziękuję :)
  • mama_kotula 08.03.18, 20:27
    13,5-latka: "Papierowe Miasta" i "Will Grayson, Will Grayson" Greena (ogólnie poleca wszystko Greena, ale te najbardziej), "Moja siostra Rosa" Justine Larbalestier i "Mirror, mirror" Cary Delevinge <przewraca oczami>.

6-latka poleca komiksy Samojlika oraz "Lolka" Wajraka.
  • maesstra 16.03.18, 11:19

- seria Hania Humorek
    - seria Emi i tajny klub super dziewczyn
    - seria Zosia z ulicy kociej
    - seria o kocie Cukierku
    - Pralinka (są 2 części) b. się jej podobała
    - Nela mała reporterka poważniejsza ale bardzo interesująca

• laemmchen79 18.03.18, 16:57
    Pierwszy raz, od kiedy czytam to forum, czyli od około 7 lat, mogę coś napisać w wątku p.t. Dzieci polecają samodzielnie przeczytane - dla mnie dość szczególny moment...

A jeżeli chodzi o konkrety, to mój 7-latek poleca:
    Seria Magiczny domek na drzewie, wyd. Mamania

Skrzynka potworów, wyd. TAKO
    i Z.M.I.A.N.A. wyd. Wilga

Poza tym bardzo chętnie sięga po tomiki z serii Czytam sobie, poziom 3, (wyd. Egmont) np. Szarka, Kto zamawiał koszmarną przygodę, Pułapka na ktosia, Apollo 11, Nic przyjdą słonie - tutaj dodatkowa satysfakcja, oprócz ciekawej treści, że nagle książkę, która jeszcze niedawno byłaby wyzwaniem, tym razem czyta się w czasie półgodzinnej przerwy poobiedniej - porządna dawka samozadowolenia.

Przy okazji grzechem byłoby nie skorzystanie z okazji o podpytanie Was - co dalej w tym stylu???

--
    Forum Domowe przedszkole - polskie mamy na emigracji i ich pomysły na zabawy rozwijające znajomość języka polskiego u dzieci
  • abepe 25.03.18, 19:51
    laemmchen79 napisała:

> Pierwszy raz, od kiedy czytam to forum, czyli od około 7 lat, mogę coś napisać
    > w wątku p.t. Dzieci polecają samodzielnie przeczytane - dla mnie dość szczególn
    > y moment...

Super! Gratulacje!

> Przy okazji grzechem byłoby nie skorzystanie z okazji o podpytanie Was - co dal
    > ej w tym stylu???

Książki z serii "Geronimo Stilton", "Pirat Patch".
    Bardzo słabo obecnie dostępne, niestety.

• bruy-ere 26.03.18, 11:30
    > > Przy okazji grzechem byłoby nie skorzystanie z okazji o podpytanie Was -
    > co dal
    > > ej w tym stylu???

"13-piętrowy domek na drzewie" i kolejne z tej serii.
  • abepe 26.03.18, 14:25
    Ale tak naprawdę może to nie miejsce na ten temat (chyba, że zakładamy że dzieciaki polecają siedmiolatkowi ;-)
  • maskot_1 05.04.18, 09:48
    "Gildia magów" - trylogia
    "Pan. Dziedzictwo króla elfów" - też trylogia, ale na razie wydano tylko 2 tomy :( (wyd. Adamada)

Tygodniowy szlaban na telefon zaowocował 5 przeczytanymi cegłami ;)
  • bruy-ere 05.04.18, 13:44
    "Tygodniowy szlaban na telefon zaowocował 5 przeczytanymi cegłami ;)"

:-) Mówcie, co chcecie, elektronika to samo zło.
  • laemmchen79 05.04.18, 13:55
    bruy-ere napisala:
    ":-) Mówcie, co chcecie, elektronika to samo zło."

E tam, kwestia dozowania, ale to wlasnie jest trudne jak cholera.

--
    Forum Domowe przedszkole - polskie mamy na emigracji i ich pomysły na zabawy rozwijające znajomość języka polskiego u dzieci
  • bruy-ere 12.04.18, 20:02
    > E tam, kwestia dozowania, ale to wlasnie jest trudne jak cholera.
    >

Trudne, ale przede wszystkim strasznie wyczerpujące dla mnie jako rodzica, który musi non stop odpierać ataki napalonej na mój telefon "młodzieży" (mimo istnienia wyraźnych zasad). Tablet zlikwidowałam dawno temu - nie dało rady inaczej, bo był tak silnym obiektem pożądania, że nie dało się normalnie funkcjonować.
  • laemmchen79 01.05.18, 22:12
    Maraton czytelniczy trwa w najlepsze - odkąd Młody pokonał barierę płynności i czytanie nie jest już wysiłkiem fizycznym, nie może nacieszyć się łatwością czytania i teraz wieczorem prowadzimy walki o wyłączenie światła - wciąż trudno mi w to uwierzyć. Obecnie pochłania Wierzbickiego - Afrykę Kazika, Dziadka-niedźwiadka, Machiną przez Chiny - świetne książki dla dzieci, które odkryły pasję czytania i potrzebują materiału do rozpostarcia skrzydeł - spora czcionka, bardzo przystępny język, świetnie prowadzona akcja.

--
  • mama-ola 01.05.18, 18:59
    "Zapiski luzaka" - książki bardzo podobne do "Dzienników cwaniaczka". Mój 9-letni syn czyta już kolejny tom i bardzo mu się podobają. Starszy, 13-letni syn, też je czyta, no ale poleca jednak ten młodszy.
  • mama-ola 01.05.18, 19:01
    "Młody samuraj" - 8 tomów
    "Gladiator" - 4 tomy
    "Pięć królestw" - na razie 4 tomy i nie może się doczekać kolejnego tomu, którego jeszcze w Polsce nie wydano.
  • mama-ola 22.05.18, 22:13
    Ostatnio syn się zaczytywał w "Grze Endera". O 1 w nocy musiałam nakazywać zgaszenie światła, bo nie mógł się oderwać. I pytał o kolejne tomy. No to polecam w jego imieniu.
  • maskot_1 23.05.18, 08:37
    Kurczę, a mój mąż powiedział, że dla naszego 14-latka Endera to jednak nie... w sumie nie umiał wytłumaczyć, dlaczego. Faktycznie u nas "Gra Endera" jest w bibliotece dla dorosłych, nie dla dzieci i młodzieży.
    Chyba sama najpierw przeczytam, tak jak to zrobiłam z "Silosem" ;)
  • mama-ola 23.05.18, 09:58
    Ja przeczytałam "Grę Endera" przed synem, też nie mogłam się oderwać. I potem podsunęłam synowi, bo byłam ciekawa jego opinii. Miałam mieszane uczucia - wymordowanie całej planety mnie zgorszyło - i chciałam o tym pogadać.
  • beliska 22.05.18, 22:03
    "Historia Mademoiselle Oiseau" oraz "Mademoiselle Oiseau i listy z przeszłości".
    Musiałyśmy mieć obydwie na swojej półce:)
    Marzy nam się serwis kawowy z Mademoiselle Oiseau.
    Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy.
    Dostanie niedługo "Damy, dziewuchy, dziewczyny. Podróże w spódnic".
    Niespodzianka, bo nie wie, że jest kolejna pozycja.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.