Dodaj do ulubionych

Regeneracja trawnika po zimie

28.03.19, 11:27
Koniec marca i kwiecień to idealny czas, by zabrać się za odnowę trawnika. Zobacz, jak krok po kroku przywrócić mu dawną świetność.

1. Po pierwsze - grabimy

Pierwszym zabiegiem, jakiemu trzeba poddać trawnik po zimie jest staranne wygrabienie go. Dzięki temu pozbędziemy się zeschniętej trawy, liści, części mchu. Ta zbutwiała warstwa roślinności to tzw. filc. Usunięcie go jest niezmiernie ważne, ponieważ utrudnia on dopływ wody i powietrza do korzeni trawy i ogranicza dopływ światła do pędów. Z powodzeniem możecie użyć zwykłych grabi lub zafundować sobie skareator (zęby tych grabi przypominają ostrza).

Warto również usunąć chwasty, jak choćby mniszka czy podbiał, które są bardzo ekspansywne i mogą po prostu zagłuszyć trawę.

2. Jeśli filcu jest dużo, czas na wertykulację

Dzięki niej pozbędziemy się resztek filcu, a trawa będzie lepiej się rozkrzewiać. Wertykulacja polega na pionowym cięciu darni urządzeniem z wąskimi ostrymi ostrzami (tzw. wertykulatorem). Ostrza wbijają się w ziemię do głębokości ok. 7 cm, wyrzucając zbutwiałe resztki trawy.

Jak pisze Maja Popielarska w swojej książce „Maja w ogrodzie”, jeśli filc ma co najmniej centymetr grubości, wertykulacja jest wskazana, jeśli jest go mniej, wystarczy samo grabienie.

3. Teraz areacja, czyli napowietrzenie trawnika

Areacja jest szczególnie potrzebna, gdy trawnik założono na ziemi ciężkiej i zbitej. Zabieg ten służy przewietrzeniu gleby, dzięki czemu trawnik szybciej się odrodzi. Do wykonania tej pracy służy tzw. aerator – narzędzie przypominające widły o pionowo ustawionych zębach, które nakłuwają murawę i dotleniają korzenie trawy. Zamiast niego można użyć zwykłych wideł z szeroko rozstawionymi zębami (tzw. widły amerykańskie), wbijając je pionowo w trawnik.

Po aeracji zgrabiamy resztki trawy, powstałe otwory warto wypełnić czystym piaskiem (przepuszczalność ziemi będzie lepsza).

4. Likwidacja łysych placków na trawniku

Wyłysiałe miejsca trzeba obsiać nową trawą. Najlepiej wybrać tą samą mieszankę, którą wysialiśmy poprzednio – murawa będzie w jednolitym kolorze. Nasiona warto przysypać warstwą piasku z torfem.

REKLAMA
5. Nawożenie, czyli czas nakarmić trawnik

Aby trawnik dostał "wiatru w żagle", warto go odżywić. Dobry nawóz do trawnika musi zawierać azot (dzięki niemu trawa będzie szybko rosła), fosfor (zapewni właściwy rozwój korzeni) i potas (poprawia odporność trawy i jej wytrzymałość np. na suszę). Ważny jest również magnez i wapń.

6. Co z podlewaniem?

Jeśli wiosną opady są intensywne, dodatkowe podlewanie jest zbędne. Kiedy więc należy podlać murawę? Można to łatwo sprawdzić. Jeśli na głębokości 5 cm ziemia jest sucha – nawodnienie trawnika jest konieczne – pisze Maja Popielarska z „Maja w ogrodzie”. I pamiętajmy, najlepiej podlewać go rankiem.

Dzięki powyższym wskazówkom, będziesz cieszyć się zdrowym i bujnym trawnikiem przez cały nadchodzący sezon. (Za onet-dom)

Edytor zaawansowany

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka