Dodaj do ulubionych

Dlaczego Fibris sprzedaje odpady

IP: *.49.135.21.ipv4.supernova.orange.pl 14.02.18, 19:30
Byłem dzisiaj świadkiem wyładunku odpadów płyt pilśniowych pod jedna z kamienic na Starym Mieście.
Przecież to sama chemia i służy jedynie do palenia w piecach i kuchniach węglowych.
Czy Można stwierdzić ,że w/wymieniona firma jest oficjalnym dystrybutorem produktu smogowego,który tak dokładnie opanował nasze miasto.
A może te odpady nie są toksyczne?A co na to nasze wszelkie służby miejskie kontrolujące ten problem.
Edytor zaawansowany
  • Gość: Cypis IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 14.02.18, 21:25
    > Przecież to sama chemia...

Takie wielkie zagrożenie i składu chemicznego płyt nie podałeś?
  • Gość: Ryś IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 16.02.18, 11:16
    Dlatego sprzedają odpady żeby poprawiać jakość powietrza w Przemyślu.
  • Gość: deswdf IP: *.internetdsl.tpnet.pl 16.02.18, 12:49
    Dzieje się to na oczach wszystkich i nikt nie interweniuje?
  • Gość: abba jozef IP: *.toya.net.pl 16.02.18, 13:17
    Czego nie można palić w piecu?
    Podstawa prawna:

USTAWA z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach(Dz.U.2013.21),

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ŚRODOWISKA z dnia 21 kwietnia 2006 r. w sprawie listy rodzajów odpadów, które posiadacz odpadów może przekazywać osobom fizycznym lub jednostkom organizacyjnym niebędącym przedsiębiorcami, oraz dopuszczalnych metod ich odzysku (Dz.U.2006.75.527).

ekolia.pl/czego-nie-mozna-palic-w-piecu/
  • Gość: Młody IP: *.49.134.172.ipv4.supernova.orange.pl 16.02.18, 15:07
    Z ustawy wyraźnie wynika,ze nie można spalać ścinek z płyt.
    Gdzie jest zatem furtka czy też świadome działanie.
  • Gość: co IP: *.96.196.213.neoplus.adsl.tpnet.pl 16.02.18, 18:42
    a co na to Wydział Ochrony Środowiska, siedzą za biurkiem i nic nie widzą i nie wiedzą że odpadami płyt pilśniowych pali prawie połowa miasta i okolic,
  • Gość: Cypis IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 17.02.18, 18:07
    I mając tak poważne argumenty oraz głębokie przekonanie o wielkiej wadze problemu nikt z Was jeszcze nie zawiadomił odpowiednich organów?

GRATULUJĘ!
  • Gość: q IP: *.oxylion.net.pl 17.02.18, 22:56
    tylko qrwa na forum potraficie gadać...
  • technologdrzewiarz 20.02.18, 20:16
    W celu sprostowania: Fibris nie sprzedaje odpadów tylko płyty pozaklasowe . Technologia produkcji metoda mokrą jest ekologiczna ponieważ wytworzenie płyty nie wymaga dodatku żadnych klejów. Płyta pilśniowa wyprodukowana metoda Asplunga polega na spilśnieniu włókien drzewnych w prasie pod wpływem pary wodnej i wysokiej temperatury. Płyty meblowe np. wiórowe lub inne produkowane są natomiast metodą suchą i wymagają dodatku klejów wiążących np. mocznikowych. Dlatego pozostałości po tego rodzaju płytach są odpadami
  • Gość: Cypis IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 21.02.18, 15:16
    Z jednej strony cieszy fakt, że ktoś nie tylko wie ale i wyjaśnił na forum wyludniającego się miasta jakaż to chemia jest w płytach pilśniowych. Czyli nie wszyscy najzdolniejsi wyjechali? Ale z drugiej strony walka z paleniem płytami pilśniowymi to był niezły temat dla lokalnego superbohatera - gwiazdy mediów, ostatniej nadziei samorządu.
  • Gość: gość IP: *.toya.net.pl 21.02.18, 16:08
    Z tego co wiem to przy produkcji płyty pilśniowej twardej dodaje się emulsję parafinową i żywicę fenolowo formaldehydową. O tym zapomniałeś wspomnieć. Gdyby nie w/w chemia to płyta byłaby g..wno warta. I nie są to płyty pozaklasowe, tylko ścinki powstałe przy wycinaniu płyt z formatu wychodzącego z prasy na określony wymiar. Więc poucz się troszkę więcej technologii drewna:). Z drugiej strony Fibris od zawsze sprzedaję ścinki (tzw. odpady) i gdyby były one bardzo szkodliwe dla środowiska to pewnie nie mogliby tego robić i nie można by tym palić. Myślę że WIOŚ powinien zabrać głos w tej sprawie.
    Pozdrawiam
  • technologdrzewiarz 22.02.18, 21:10
    To jeszcze mało wiesz - żywicy fenolowo formaldehydowej i emulsji dodawało się 20lat temu,jak z płyty twardej budowało się schody i podłogi w domach.Teraz produkt jest ekologiczny i stosuje się płytę jako np. opakowania do żywności, wkłady do łóżeczek itd. Tak że świat się zmienia, technologie też natomiast mentalność i zawiść ludzka niekoniecznie. Sąsiad kupił... to na niego doniosę...
  • Gość: gość IP: *.toya.net.pl 22.02.18, 23:22
    Nie chodzi o jakąś zawiść czy coś. Sam kupowałem te płyty pozaklasowe :) (odpady) bo są świetnym materiałem na podpałkę. Nie paliłem nimi w piecu w celu ogrzania domu tylko rozpalenia pieca. A co do składu płyty twardej. Nie pisz głupot że 20 lat temu dodawało się emulsję i żywicę. Mało tego właśnie 20-25 lat temu zaczęto dodawać chemię (szczególnie żywicę) ponieważ płyty aby miały wystarczającą wytrzymałość były hartowane w komorach w wysokiej temperaturze. W latach późniejszych aby zaoszczędzić na czasie, energii, pracy ludzkich rąk, a przede wszystkim zniwelować ryzyko pożaru, zaczęto dodawać do płyt w/w żywicę.Jedynie z czym się z tobą zgadzam to fakt, że nie do każdego rodzaju (grubości) płyt dodawano żywicę. Zapytaj pierwszego lepszego pracownika Fibrisu obecnego lub byłego to powie ci co dodają do masy. Ale jak pisałem wcześniej to nie mam pojęcia czy akurat w/w środki chemiczne zagrażają środowisku i wpływają na smog. Ich zawartość w wyrobie gotowym może być niewielka, zresztą na pewno muszą spełniać europejskie normy jakości jak i ekologii itp. I nikogo się nie czepiam. Ktoś rozpoczął wątek i chciałem podzielić się swoim zdaniem. Myślę, że jak użyję się niewielkich ilości płyt do rozpalenia pieca to nikomu nic się nie stanie. Pozdrawiam
  • Gość: gość IP: *.multi.internet.cyfrowypolsat.pl 01.03.18, 19:29
    Jeśli pamiętasz czasy kiedy hartowano płyty i wprowadzano chemię, której od dobrych kilku lat się w produkcji płyt pilśniowych nie stosuje to jesteś od dawna - na zasłużonej - emeryturze. Dajmy może spokój spalaniu płyt z drewna bez chemii, a porozmawiajmy o spalaniu węgla - tona za 300zł, gumiaków i kartonów z mleka, z tego na pewno będzie czyste powietrze. Nie będziemy palić płyt, będziemy palić śmieci, taką mamy mentalność.
  • Gość: Cypis IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 22.02.18, 22:46
    No to... KLIK

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.