Dodaj do ulubionych

Gdzie ci patrioci, prawdziwi tacy?

29.03.18, 16:13
15 marca minęło 70.lat od śmierci mjra Mieczysława Słabego, w następstwie bestialskiego śledztwa stalinowskiej Informacji Wojskowej. Niestety, o bohaterskim lekarzu załogi Westerplatte, kawalerze orderu Virtuti Militari, harcerzu - uczestniku walk z Ukraińcami o Przemyśl w listopadzie 1918 roku (13-letni Mietek był wtedy kurierem i łącznikiem) i wojny z bolszewikami w 1920 roku (pilnował lotniska w Hurku, mostów na Wiarze i Sanie oraz innych strategicznych punktów miasta), zawodniku, działaczu i lekarzu klubowym HKS "Czuwaj" nie pamiętał nikt. Pod pamiątkową tablicą na budynku Czuwaju, którego stadion nosi imię Majora (od 18 maja 1991 r.) nie zapłonął ani jeden znicz. Gdzie ci nasi "prawdziwi patrioci", obrońcy pamięci Orląt Przemyskich (gdy w 2005 r. zmarła siostra Majora, Waleria Kroenitz - ostatnie żyjące "Orlę" - też ich nie było) i tzw. żołnierzy wyklętych (mjr Słaby w jakimś sensie nim był) harcerze, wojsko, władze miasta, parlamentarzyści (z marszałkiem Sejmu na czele) itd.itd.? Jak to się ma do tak mocno deklarowanego patriotyzmu, obrony dobrego imienia Polski, polskiego żołnierza etc.etc.
Nie zapomniano o Majorze w Krakowie ani w Gdańsku, gdzie niedawno kolejna szkoła (tym razem SP Nr 7) otrzymała imię M.Słabego.
Jutro, 30 marca, mija równo 100 lat od założenia Harcerskiego Klubu Sportowego "Czuwaj". Powstał w wielkanocną niedzielę, w trakcie spaceru ulicą Fredry trzech przyjaciół: Wilhelma Słabego (brat Majora, pierwszy przemyślanin urodzony w XX wieku i pierwszy prezes klubu). Adama Kordeckiego (zginął w walce z bolszewikami latem 1920 r. pod Milatynem) oraz Szczepana Kreicarka (był lekarzem WP, po II wojnie pozostał w Wielkiej Brytanii, gdzie zmarł 45 lat temu).
Ciekawa, czy o tym wydarzeniu będzie ktoś z naszych "prawdziwych patriotów" pamiętał?
Edytor zaawansowany
  • Gość: Młody IP: *.76.34.114.ipv4.supernova.orange.pl 29.03.18, 17:34
    Przykre.O majorze Słabym wielkim człowieku naszego miasta do dzisiaj nic nie wiedziałem.
    O ludziach godnych w naszych szkołach na szczęście nie uczą.
    Ale o popłuczynach politycznych,którym tak chętnie stawiamy pomniki i tablice pamiątkowe aż nadto.
    Aż żal serce ściska,ze tak wielki człowiek naznaczony godnością,oddany Polsce co udowodnił swoim życiem nie ma żadnego uwiecznienia w centrum naszego miasta i to w miejscu najbardziej prestiżowym.To jest prawdziwy wzór jak być człowiekiem.
  • lowest 29.03.18, 17:43
    Mocno deklarowany patriotyzm idzie w parze z ciemnotą, nieoczytaniem i wtórnym analfabetyzmem.
    Efekty tego właśnie są jakie są - 30 tys. na biało-czerwone flagi na 11 listopada (bo tę datę patrioci akurat znają), i 0 zł na uczczenie innych ważnych rocznic:
    - 70 rocznicy śmierci mjra Słabego,
    - 100 rocznicy proklamowania Republiki Przemyskiej
    - 1000 lat osadnictwa Żydów na ziemiach polskich (pierwsza wzmianka - 1018, Przemyśl)

Można by to było wszystko pięknie wykorzystać do pielęgnowania lokalnego patriotyzmu, podkreślenia wielokulturowości i otwartości miasta (choćby na zagraniczny kapitał), ale lepiej wydać 30 tys. zł na zakup 3 tys. polskich flag, żeby jeszcze bardziej wk*rwić Ukraińców, którzy w końcu też w tym mieście mieszkają, a których dziadków/pradziadków nasz wielki bohater zrobił w konia - internując współtowarzyszy broni w obozie w Pikulicach, gdzie pozdychali z głodu, zimna i chorób zakaźnych.
  • Gość: Franek IP: *.toya.net.pl 29.03.18, 19:34
    Wskaż miejscowość na Ukrainie gdzie wiszą polskie flagi. Druga sprawa, dlaczego Żydzi w ramach podziękowania za gościnę przez prawie 1000 lat nie zbudują czegokolwiek dla Przemyśla w ramach podziękowania? Dla czego to Polacy budują i sponsorują utrzymanie żydowskie muzea a nie na odwrót? Dziwne to Twoje rozumowanie.
  • lowest 30.03.18, 00:19
    > Wskaż miejscowość na Ukrainie gdzie wiszą polskie flagi.

Ukraina jest dla Ciebie wzorcem z Sevre? ;) Nie jesteś jedyny. W końcu cały ten kult żołnierzy wyklętych czy marsze z okazji jakiejś kompletnie nic nie znaczącej bitewki pod Niżankowicami, to jest lustrzane odbicie sytuacji na Ukrainie (kult Bandery, demonstracyjne podkreślanie ukraińskości dawnych kresów II RP).

Skutki są doskonale znane - Przemyśl jest dziś na 1 miejscu wśród miast powyżej 50 tys. zł zagrożonych totalną degradacją i zapaścią demograficzną - pod rządami miłościwie panującego Chomy stracił już - wg deklaracji śmieciowych - jakieś 16 tys. mieszkańców.
    Ukraina od czterech lat (odkąd rządzi tam nacjonalistyczna centroprawica) powtarza nasze doświadczenia - i w tak samo szybkim tempie traci mieszkańców (w cztery lata wyjechało ponad 2 mln Ukraińców), tak samo - najbardziej mobilnych, najlepiej wykształconych, w najbardziej twórczym wieku.

Takie są prawa natury - każdy rolnik wie, że monokultura prowadzi do zachwaszczenia i powolnej degradacji gleby... Te sama prawa obowiązują też gatunek ludzki, który jakby nie było jest częścią natury.
  • Gość: Franek IP: *.toya.net.pl 30.03.18, 08:23
    Nie odpowiedziałeś na pytania. A prawda jest taka że cała Ukraina a w szczególności zachodnia jest antypolska. W zamian za utrzymywanie przez społeczeństwo polskie antypolskiego ZUwP, szkół ukraińskich z nauczaniem antypolskim , finansowanie remontów ukraińskich placówek sakralnych i kulturalnych , otwarcie rynku,otwarcie rynku pracy co mają Polacy? Czystą nacjonalistyczna retorykę antypolską z pretensjami do terytorium Polski włącznie.
    W zamian za prawie 1000 letnie goszczenie Żydów w Polsce, umożliwienie im rozwoju pod każdym względem , kulturowym,religijnym i gospodarczym, oddanie handlu, bankowości, nauki ,kultury a niestety też politycznej władzy co mamy? Ciągłe pretensje i roszczenia? ciągłą politykę antypolską?
    Czy wg Ciebie Polacy powinni się wynieść z własnego kraju i oddać go dobrowolnie Ukraińcom i Żydom? Bo wychodzi na to , z Twojego i innych tu na tym forum rozumowania że my Polacy nie mamy tu żadnych praw.
    Za sytuację na Ukrainie i w Polsce, zmuszanie do wyjazdu , odpowiada system demokracji i gospodarki liberalnej wprowadzonej w obu krajach tylnymi drzwiami. Przez kogo? A kto rządzi na Ukrainie ,kto rządzi w Polsce od 89 r ?

• lowest 30.03.18, 08:48
    Sprowadzasz dyskusję do obcej mi kategorii - narodu :) Pewnie dlatego nic nie zrozumiałeś ;) Odpowiem Ci dwoma cytatami, które mam nadzieję zakończą dyskusję:

Na początek Schopenhauer:
    Najmniej wartościowym natomiast rodzajem dumy jest duma narodowa. Kto bowiem nią się odznacza, ten zdradza brak cech indywidualnych, z których mógłby być dumny, bo w przeciwnym wypadku nie odwoływałby się do czegoś, co podziela z tyloma milionami ludzi. Kto ma wybitne zalety osobiste, ten raczej dostrzeże braki własnego narodu, ponieważ ma je nieustannie przed oczyma. Każdy jednak żałosny dureń, który nie posiada nic na świecie, z czego mógłby być dumny, chwyta się ostatniej deski ratunku, jaką jest duma z przynależności do danego akurat narodu; odżywa wtedy i z wdzięczności gotów jest bronić πυξ και λαξ [rękami i nogami] wszystkich wad i głupstw, jakie naród ten cechują".

To w sumie w podobnym duchu, co manifest lolka: www.facebook.com/LOLPrzemysl/posts/1763754010348358
    Przeczytaj, zobacz się w lustrze ;>
  • Gość: gosc IP: *.toya.net.pl 30.03.18, 10:52
    i kolejny zydowski ukrainiec, zlikwidowali wam forum ukraenskie i przypetało sie to gó... i mówia plyniemy
  • Gość: von dupensztajn IP: *.toya.net.pl 30.03.18, 10:57
    Może i Ukrainiec, ale pisze poprawniej po polsku niż Ty xD
  • Gość: Franek IP: *.toya.net.pl 30.03.18, 11:25
    Dalej nie odpowiadasz na pytania.
    Na dodatek przypisujesz mi pewne cechy do których się nie przyznaję.
    Byłbym dumny ze swego państwa i Narodu wtedy gdyby państwo było silne pod każdym względem a Naród mądrym. Niestety z goryczą stwierdzam że nie spełniony jest żaden z tych warunków. Przykładów chyba nie muszę podawać.
    Gdyby Polska była silna a Naród mądry to zadałbym Żydom i Ukraińcom parę pytań , główne m.in. to takie; czy opieramy swoje wzajemne relacje na szacunku, zrozumieniu drugiej strony, równych prawach i obowiązkach? Jeśli odpowiedź byłaby pozytywna to ok, realizujemy takie zasady. A jeśli stosunki miałyby wyglądać tak jak teraz wyglądają to gdyby to ode mnie zależało to żaden Żyd i Ukrainiec nie przekroczyłby polskiej granicy a w kraju nic co związane jest z żydostwem i ukraińskością nie otrzymałoby złamanego grosza.

• jeremiasz_obyty 30.03.18, 11:09
    Prawdziwi patrioci już odeszli w Wieczność! Nie do Piekła, gdyż takiego nie ma, za to Piekło jest i było na Ziemi.

Fascynujące życie założyciela Czuwaju

--
    "Do sumy własnych mądrości dodawaj ostrożnie cudzą głupotę"
  • Gość: Młody IP: *.76.39.12.ipv4.supernova.orange.pl 31.03.18, 09:41
    Wchodząc w dorosłe życie już dość dużo dowiedziałem się,że w szkole uczono mnie nie tylko prawdy,zbyt dużo półprawdy a nadzwyczaj dużo fałszu o naszej przeszłości ubarwionej przez kolejne pokolenia,które to z wiekiem koniecznie chcieli uchodzić za ludzi szlachetnych i kłamali jak najęci.
    Teraz w mojej młodości te wszystkie brudy wychodzą na wierzch i są przynajmniej dla mnie szokujące tym bardziej,ze ten smród sami roznosi się po całym świecie byle być tylko zauważonym.Doszło już do tego,ze za granicą w niektórych krajach patrzą na nas jak na trędowatych.Ale widocznie dzisiejsze elity polityczne mają w tym jakiś ukryty cele o którym jeszcze nie wiemy.

Mogę jednak być dumnym Polakiem .

Mogę być dumny z polskiego języka,trudnego dla obcych a jednocześnie w swojej zawiłości i pięknie trudny do opanowania tak przez obcych jak też nasze doły społeczne posługujące się w zasadzie monosylabami bez treści tak widoczne w wypowiedziach dzisiejszych oficjeli.
    Mogę być dumny z naszych wielkich tak poetów jak też uczonych oraz ludzi nadzwyczaj prawych,których mammy tak mało jak na tak wielki Naród.
    I na tym moja duma się kończy.
    Nie jestem dumny z naszych bohaterów,których co jakiś czas zmieniamy jak zużyte rękawiczki zamieniając ich na coraz gorszy gatunek wmawiając nam,ze są najwyższej jakości
    Nie jestem dumny z naszych polityków a raczej politykierów.
    Od wieków nie mieliśmy żadnego prawdziwego męża stanu jak inne narody nawet o wiele mniejsze mają.
    Nie jestem dumny z tego,ze nie mamy prawdziwych przyjaciół wśród innych narodów nie tylko Europy.Pod dostatkiem mamy natomiast wrogów,i dbamy by ich nie ubywało a wręcz przeciwnie.
    Ale najbardziej dumny jestem z obecnej młodzieży,która bardzo szybko a nawet w tempie ekspresowym wychodzi z naszej zaściankowości i niedowartościowania oraz strachem przed światem i postępem
  • Gość: Piotr z Rzeszowa IP: *.dynamic.chello.pl 31.03.18, 22:53
    Trzeba podziękować młodemu Mykole, że tak wiernie opisał ponurą rzeczywistość swojej ojczyzny. A jest ona dokładnie taka jak ją opisał. Niczego nie trzeba zmieniać. No może tylko w tekście zamienić dwa słowa. Jest zatem źle a będzie jeszcze gorzej... niestety. Nie dziwmy się zatem, że młody wstydzi się narodowej przynależności i woli chyba póki co uchodzić za członka innej cywilizacji.:) Widać jednak, że go to boli... i chciałby coś zmienić ale nie bardzo wie jak. Może ktoś mu doradzi???

PS. Cała jego nadzieja w postępowej młodzieży, która "bardzo szybko a nawet w tempie ekspresowym wychodzi z naszej zaściankowości i niedowartościowania oraz strachem przed światem i postępem". :)
    www.pch24.pl/jestem-banderowcem--zobacz-jak-ukrainscy-licealisci-ze-stanislawowa-czcza-zbrodniarzy,43673,i.html
    Alleluja!:)
  • Gość: Młody IP: *.76.36.87.ipv4.supernova.orange.pl 01.04.18, 12:38
    W tym wątku dyskutujemy o zapomnianych prawdziwych bohaterach Polakach.
    Ale widzę,że znalazł się piotr z Rzeszowa palant ponieważ inaczej nie można go nazwać,który koniecznie chce uczyć na tym forum historii Ukrainy.

Tak się składa,ze uczono mnie historii Żydów,którą dzięki szkole i mediom znam lepiej jak historie Polski.

A tutaj kolejny fan Bandery chce koniecznie nauczyć mnie jeszcze historii Ukrainy.
    Wielka szkoda,że nie wypowiada się na temat historii Polski skoro jest takim znawca a której ja jeszcze dzięki przemilczeniom i zakłamaniom nie poznałem.
  • Gość: Piotr zmojrzeszowa IP: *.toya.net.pl 01.04.18, 15:43
    Sporo wysiłku musiało cię kosztować (młody mykoło) by tyle debilizmu w jednym tekście. Musisz albo być certyfikowanym debilem albo masz końskie zdrowie.Swoją drogą, to jak musiał być nawalony ten co ciebie robił, żeby naćpanej nieświadomej kobiecie zrobić takiego debila jak ty . Jak juz robisz te remonty to poproś kogoś z kolegów żeby wyremontowali twój pusty łeb.
  • Gość: Lusia Syfonowa IP: *.mt.pl 31.03.18, 20:26
    Czytałam o tej rocznicy już 15 marca TUTAJ:
    70. rocznica śmierci majora Mieczysława Słabego

Jakiś tam - matlak2 po 2 tygodniach od rocznicy wskoczył na Forum jako "prawdziwy patriota" z dobrą pamięcią...
  • Gość: Land Rover IP: *.19-1.cable.virginm.net 02.04.18, 01:05
    Tekst, który przedrukowujesz z dawnego "Przemyślanina" powstał kilkanaście jakieś lat temu, ale chwała ci i za to. Widoczny na zdjęciu Adolf Kochanowicz został sfotografowany na pierwszym meczu piłkarzy Czuwaju w II lidze, latem 1997 roku. Pasuje to jak ulał do 100. rocznicy założenia klubu. Chcąc nie chcąc upamiętniłeś i to wydarzenie.Szukaj dalej, zbliżają się kolejne rocznice, o których przemyskie "prawdziwki" nie pamiętają. Jeśli mnie pamięć nie zawodzi, w ub. roku na tym forum czcili tylko dwie; urodzin Bandery i śmierci Szuchewycza.
  • Gość: Land Rover IP: *.19-1.cable.virginm.net 02.04.18, 01:24
    Jak spotkasz, Luśka, Jeremiasza, to też go pozdrów, bo o rocznicy Czuwaju również pamiętał.
  • Gość: jacek IP: *.play-internet.pl 02.04.18, 09:10
    > Jeśli mnie pamięć nie zawodzi, w ub. roku
    > na tym forum czcili tylko dwie; urodzin Bandery i śmierci Szuchewycza.

Przyjechałem do domu na święta, wchodzę do księgarni Libera, patrzę na nowości, a tam na rzucają się w oczy głównie jakieś grube tomiska pod tytułem "Bandera" xD

Przemyśl już całkiem ocipiał z tą ukraińskością xD
    Dobrze, że dziś stąd wyjeżdżam i wrócę najszybciej w grudniu xD
  • Gość: Młody IP: *.76.33.203.ipv4.supernova.orange.pl 02.04.18, 14:38
    13 lat temu zmarł Papież Jan Paweł II.
    Prawdopodobnie nie był Polakiem ponieważ nawet polski kościół już też o Nim nie pamięta.
    Kościołowi się nie dziwę ponieważ zajęty jest zdobywaniem kasy ale normalni wierzący a szczególnie"żarliwi" katolicy też zapomnieli.
  • jeremiasz_obyty 03.04.18, 09:38
    Gość: Land Rover dziwna odpowiedż dla Gość: Lusia Syfonowa...

Cytat:
    "Tekst, który przedrukowujesz z dawnego "Przemyślanina" powstał kilkanaście jakieś lat temu, ale chwała ci i za to."
    Koniec cytatu.

Pani Lusia Syfonowa, z tego co wiem była żona Mariana Ruiny bardzo dobrze zrobiła wklejając link:
    70. rocznica śmierci majora Mieczysława Słabego.

I tutaj Gość: Land Rover mija się z prawdą, gdyż Gość: Lusia Syfonowa wcale nie przedrukowuje tekstu ale wkleiła link do artykułu REAKTYWOWANEGO "Przemyslanina", który teraz nazywa się: KURIOLAND i stara się umieścić wszystkie ważne artykuły związane z Przemyślem, Ziemią Przemyską oraz Kresami Wschodnimi. Czy to coś złego, że reaktywowano portal, który miał PageRank 4+ pod inną nazwą i inną szatą graficzną i bez polityki? Chwało temu co to zrobił za to!

Umarł Król - Niech Żyje Król!

--
    "Do sumy własnych mądrości dodawaj ostrożnie cudzą głupotę"
  • a.fischer 03.04.18, 10:30
    > Pani Lusia Syfonowa, z tego co wiem była żona Mariana Ruiny bardzo dobrze zrobi
    > ła wklejając link:
    > 70. rocznica śmierci majora Mieczysława Słabego.
    > (...)
    > Umarł Król - Niech Żyje Król!
    >

Może już skończysz pajacować panie K?

• Gość: jobrave IP: *.range86-137.btcentralplus.com 03.04.18, 08:28
    Major Słaby jest za słaby, żeby go wynosić na cokoły czy na to, by mu jakieś inne upamiętnienia fundować, a to dlatego, że on za mało wyklęty jest, kudy mu tam do "Łupaszki", "Ognia", czy innych- im podobnych - "wyklęciorów". Teraz nastał czas honorowania bandziorów, szwabskich kolaborantów. Pospolitych bandytów stawia się na równi z rtm. Witoldem Pileckim, Janem Karskim i innymi prawdziwymi bohaterami tamtych czasów, którzy nie mają na sumieniu bezbronnych cywilów, w tym kobiet i dzieci. Prawica kato-narodowa zawsze miała tendencje do fałszowania historii jednak teraz, kiedy dorwała się do władzy, opisywanie dziejów na nowo, osiąga apogeum. W :Polsce dokonuje się to samo, co na Ukrainie, czyli gloryfikacja bandziorów i nieważne, że na mniejszą skalę, bo tylko kwestią czasu jest eskalacja tego zjawiska.
  • Gość: Karol IP: *.toya.net.pl 03.04.18, 10:50
    Posłuchać warto :vod.pl/odokument-na-vodpl/ostatnia-rozmowa-online/egbpnmd
  • matlak2 05.04.18, 22:57
    Masz, Jobrave, 200 % racji. Major Słaby dla obecnej "dobrej zmiany" nie jest bohaterem z właściwej półki skoro zamiast posyłać do piachu leczył m.in. żołnierzy "komunistycznych" Wojsk Ochrony Pogranicza i członków ich rodzin, udzielał się w cywilnej służbie zdrowia (a tam wiadomo, jaki element leczył), dbał o kondycję uczniów komunistycznych szkół (wiadomo, kogo wychowywały) itd.itd. Nie dziwi zatem, że za przeproszeniem marszałek Członek, wolał swego czasu złożyć kwiaty i ukłony na grobie "Sępa" (Kisiela), mającego na sumieniu tylko w 1945 r. co najmniej 538 ofiar (popisowe dzieła, to m.in. Małkowice, Bachów, Skopów, Brzuska), nie licząc fantów w postaci skradzionego bydła, koni, mienia ofiar itp. A jak już wspominasz o rtm. Pileckim, to zapewne wiesz, że wyrok na niego podpisał ukochany wuj tow. Jarosława - Wilhelm Świątkowski, pełniący w okresie stalinowskim funkcję naczelnego prokuratora wojskowego (był to wybitny absolwent szkoły NKWD w Charkowie, którą kończył w czasie, gdy w Katyniu mordowano polskich oficerów). Wyrok zaś - jeśli mnie pamięć nie myli - wydał sędzia Kryże, tatuś Andrzeja - wiceministra sprawiedliwości w rządzie PiS z lat 2005-2007.

PS. Nie dziwi Cię, że coś wyjątkowo chicho tego roku o JP II i kolejnej rocznicy jego śmierci? Czyżby K. Wojtyła też podpadł, a jeśli już, to za co? Czyżby np. za 6-krotne (w tym 3 prywatne) spotkania z W.Jaruzelskim i wywiady, w których nazywał Generała (jeszcze) "polskim patriotą i człowiekiem honoru", o czym znów stało się głośno przy okazji projektu tzw. ustawy degradacyjnej?

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka