Dodaj do ulubionych

Dane osobowe radnych a RODO

IP: *.mt.pl 12.06.18, 18:33
Każdy chciał by wiedzieć ale nie ma się jak dowiedzieć jak jest z tym RODO odnośnie przemyskich Radnych, gdyż Kancelaria Urzędu Miasta po zapytaniu e-mailem nie odPSsuje! A jest to ważne, gdyż rozporządzenie o ochronie danych osobowych (RODO) weszło w życie w maju 2018 i ktoś jak chce np. na swoim blogu umieścić fotkę Radnego z imieniem i nazwiskiem głowi się aż do usrania.
"Mogę czy też nie mogę"?

Znalazłam takie "przypiski", może znajdzie się jakiś mądruś i napisze jaśniej i więcej.

Radny to funkcjonariusz publiczny, o czym wprost stanowi art. 115 par. 13 ustawy z 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny. Natomiast zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 2 lit. d) ustawy o dostępie do informacji publicznej, udostępnieniu podlega m.in. informacja o podmiotach, do których zaliczają się organy władzy publicznej, w tym o organach i osobach Imiona i nazwiska radnych wiążą się z ich życiem zawodowym i nie wkraczają w sferę ich prywatności.

Trzeba bowiem pamiętać, że radny to funkcjonariusz publiczny, o czym wprost stanowi art. 115 par. 13 ustawy z 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny. Natomiast zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 2 lit. d) ustawy o dostępie do informacji publicznej, udostępnieniu podlega m.in. informacja o podmiotach, do których zaliczają się organy władzy publicznej, w tym o organach i osobach sprawujących w nich funkcje i ich kompetencjach. Przy czym przysługujące każdemu prawo do informacji publicznej podlega ograniczeniu jedynie w zakresie i na zasadach określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych oraz o ochronie innych tajemnic ustawowo chronionych, jak również ze względu na prywatność osoby fizycznej lub tajemnicę przedsiębiorcy. Ograniczenie to nie dotyczy informacji o osobach pełniących funkcje publiczne, mających związek z pełnieniem tych funkcji, w tym o warunkach powierzenia i wykonywania funkcji oraz przypadku, gdy osoba fizyczna lub przedsiębiorca rezygnują z przysługującego im prawa (art. 5 ust. 1 i 2 cytowanej ustawy).

Także ustawy regulujące działalność jednostek samorządu terytorialnego (np. art. 23 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, art. 21. ust. 1 ustawy o samorządzie powiatowym) przewidują, że radny utrzymuje stałą więź z mieszkańcami oraz ich organizacjami, a w szczególności przyjmuje postulaty zgłaszane przez mieszkańców danej jednostki samorządu i przedstawia je organom tej jednostki do rozpatrzenia.

W celu umożliwienia zrealizowania takiego obowiązku, radni powinni udostępnić takie informacje na swój temat, które wyborcom umożliwiłyby z nimi kontakt.
Zatem uznać należy, że każdy ma prawo znać imię i nazwisko radnego oraz mieć możliwość skontaktowania się z nim. Jeśli zaś chodzi o udostępnianie informacji na temat radnych, które niewątpliwie stanowią informację publiczną, to wskazać należy, że zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o dostępie do informacji publicznej, dostęp do informacji publicznej jest bezpłatny.

To by było na tyle...
Obserwuj wątek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka