Dodaj do ulubionych

Honorowi Obywatele naszego Miasta

15.08.19, 12:19
Szanowny forumowiczu jeśli jesteś z "krwi i kości" rodowitym przemyślaninem i zależy Ci na dobrej opinii o mieście Przemyślu to weż udział w ankiecie pt:
Honorowi Obywatele Miasta
Może masz ciekawy pomysł jaką osobę umieścić na liście honorowych obywateli miasta Przemyśla, gdyż na to zasłużyła?

Co myślisz o tym, że osoba Kazimierza Osińskiego, dzięki której powstało Muzeum Ziemi Przemyskiej nigdy nie znalazła się na liście honorowych obywateli miasta?

Był też założycielem Archiwum Akt Dawnych Miasta i Ziemi Przemyskiej, Tow. Miłośników Przemyśla i Tow.
Młodych Miłośników Przemyśla. Wraz z Mieczysławem Orłowiczem opracowywał w 1917 r. przewodnik po Przemyślu. Uczył rysunku w Gimnazjum im.J. Słowackiego w Przemyślu w r. sz. 1922/1923, później przedmiotów zawodowych w Państwowej
Szkole Budowlanej w Jarosławiu. W latach 1928–1933 kierował Miejskim Biurem Budowlanym w Przemyślu.

Inż. Osiński rozwijał też szeroką działalność konserwatorską, już to jako zastępca konserwatora lwowskiego na okręg przemyski, już to jako projektant przy odbudowach. Był czynnym przy odnawianiu kościołów: Reformatów, Franciszkanów, Benedyktynek i katedry i wieży katedralnej w Przemyślu, synagogi w Przemyślu, kościoła i klasztoru pobenedyktyńskiego w Jarosławiu, kościoła w Kosienicach, wież zamku w Przemyślu, kamienic w Rynku przemyskim, kapliczki-obeliska w Ostrowie i wielu innych.

Duże są też zasługi inż. Osińskiego w ratownictwie wszelkich zabytków ruchomych, a zwłaszcza starych, cennych dzwonów ocalonych od rekwizycji władz austriackich podczas pierwszej wojny światowej.

Jako inżynier architekt oddawał się też zajęciom pedagogicznym nauczając w Państwowej Szkole Budowlanej w Jarosławiu, gdzie zdobył miłość i szacunek uczniów a uznanie przełożonych. W szkole tej inż. Osiński uczył też po wojnie od 1 IX 1948 do 20 X 1950.

Jednak największe zasługi położył inż. Kazimierz Osiński przez założenie przemyskiego muzeum, pracę kulturalno-oświatową w rodzinnym mieście i inspirowanie poczynań naukowych i oświatowych w Przemyślu.

Największe jednak zasługi położył Kazimierz Osiński jako wieloletni dyrektor i kustosz Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu.
--
"Bądź uroczy dla swoich wrogów, nic ich bardziej nie złości"
Edytor zaawansowany
 • darino 15.08.19, 18:45
  Honorowe Obywatelstwo nadaje się chyba osobom żyjącym ?
 • lusia_syfonowa 21.08.19, 10:47
  Darino może i masz rację ale to mnie g obchodzi...W tym wypadku czy chciałbyś aby twoje dzieci lub wnuki kiedyś spacerowały w Przemyślu po ulicy Kuchcińskiego? Qrwa! Takie przywileje ma zmarły honorowy obywatel!
  Wolał bym aby moje wnuki raczej siedziały w domu poprawczym niż miały spacerować po takiej ulicy! Porzygać się aż chce! Nie wyobrażam sobie tego!

  Co można pomyśleć o aktualnej Radzie Miasta? Właściwie zasiadają tam ludzie nienadający się wcale na radnych. Trudno, przeżyliśmy już tyle Rad Miasta, że aktualnych nieudaczników też przeżujemy ale przemyski smród pozostanie taki jaki był zawsze.
  PiS-u właściwie nie "rządzi" w Przemyślu a będący u koryta Kukuz'15 idący na dno NIC NIE WARTUJE dla miasta na czele z panem preziem Bakunem!

  W Gdańsku są bynajmniej rani z jajami i to aż po kolana :) Czytajcie i porównajcie tą kandydaturę na honorowego mieszkańca miasta z Markiem Kuchcińskim
  :
  "Rada Miasta Gdańska odrzuciła wniosek o nadanie prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu tytułu honorowego obywatela miasta. Uznano między innymi, że brakuje dowodów na to, iż zmarły w katastrofie smoleńskiej brat prezesa Prawa i Sprawiedliwości wyjątkowo zasłużył się dla Gdańska"

  "Ks. prał. Henryk Jankowski nie będzie już Honorowym Obywatelem Gdańska. Co z pomnikiem?
  Ksiądz Henryk Jankowski został pozbawiony tytułu Honorowego Obywatela Gdańska, imię duchownego utraci także skwer przy kościele św. Brygidy. Ponadto z przestrzeni publicznej zniknie kontrowersyjny pomnik prałata. Tak zagłosowali radni podczas sesji Rady Miasta Gdańska w czwartek, 7 marca, 2019 r. Radni klubu PiS nie brali udziału w głosowaniach.
  "


  --
  "Bądź uroczy dla swoich wrogów, nic ich bardziej nie złości"
 • Gość: Abba Jozef IP: *.toya.net.pl 21.08.19, 13:11
  Radni w Gdańsku to fikcja mogą się tylko bawić wraz z prezydentem w piaskownicy
  Co było za Adamowicza to jest dalej kontynuowane
  „Gdańsk to mała Rosja”, „układ gdański przypomina układ mafijny”

  www.tvp.info/36112135/gdansk-to-mala-rosja-uklad-gdanski-przypomina-uklad-mafijny
 • rs200 21.08.19, 16:36
  TVP info, ha ha ha
 • Gość: gość IP: *.toya.net.pl 21.08.19, 16:38
  Warto posłuchać www.youtube.com/watch?v=oQam3Spvdtw
 • Gość: gość IP: *.toya.net.pl 21.08.19, 16:39
  www.youtube.com/watch?v=oQam3Spvdtw

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka