Dodaj do ulubionych

figurka:zamkniete oczy,uszy,usta-znacie?

IP: *.direct-adsl.nl 14.06.08, 18:25
skad pochodzi,kto jest jej tworca i jakie ma przeslanie?
Edytor zaawansowany
 • absit 14.06.08, 18:29
  Gość portalu: kinga napisał(a):

  > skad pochodzi,kto jest jej tworca i jakie ma przeslanie?

  Trzy mądre małpy (po japońsku sanzaru, lub sanbiki no saru, dosł. "trzy małpy") to wyrażone za pomocą rzeźby lub obrazu japońskie przysłowie „nie widzę nic złego, nie słyszę nic złego, nie mówię nic złego”. Trzy małpy to Mizaru, która zakrywa oczy, więc „nie widzi nic złego”, Kikazaru, która zakrywa uszy, więc nie słyszy nic złego, oraz Iwazaru, zakrywająca pysk, która nie mówi nic złego.

  Najbardziej popularnym przedstawieniem tego przysłowia jest XVII-wieczna rzeźba nad wejściem do stajni w sławnej świątyni Tosho-gu w Nikkō (Japonia). Zapewne jednak przysłowie przywędrowało do Japonii z buddyjską legendą, najprawdopodobniej z Indii przez Chiny w VIII w. (okres Yamato). Choć w legendzie raczej nie było nic o małpach, „trzy małpy” wzięły się z gry słów: w języku japońskim „zaru” to przeczenie czasownika, które brzmieniowo przypomina „saru” – małpa. Przysłowie brzmi po japońsku (mizaru, kikazaru, iwazaru), co dosłownie znaczy "nie widzę, nie słyszę, nie mówię".

  Przysłowie jest częścią nauczania boga Wadziry: kto nie widzi zła, nie słyszy zła, nie mówi o złu, tym samym chroni się przed złem. Najbliższe polskie przysłowie to zapewne „nie wywołuj wilka z lasu.”
  --
  Bywa, że sobą zdumiewam siebie.
 • makaroniq 22.06.08, 21:22
  alez oczywiscie ze yak :D takie malpki nie?:P

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka