Dodaj do ulubionych

Co to za system?

22.07.13, 16:29
Wszędzie sobie czytam jak to źle jest przez ten socjalizm, że wszystko przejedzone, że socjał za wysoki, że emerytury nas przygniatają.
Powstaje pytanie jakim cudem tak się dzieje skoro wydajność pracy gwałtownie rośnie, technologia się rozwija, a rynek pełen chętnych do pracy?
Tajemnica tkwi w tym że w rzeczywistości dystrybucja dóbr nie idzie od bogatych do biednych tylko od biednych do bogatych. To że się mówi o zasiłkach, rentach i innych takich świadczeniach to dobre, ale dlaczego nie mówi się o odsetkach od obligacji?
Są one ogromną częścią wydatków każdego prawie państwa i jest to transfer od biednych którzy płacą podatki (bogaci często potrafią ich unikać) i żyją z dnia na dzień do bogatych którzy posiadają aktywa w postaci obligacji i do nich te odsetki trafiają. Są to sumy o wiele większe niż zasiłki. To jest kilka procent PKB co roku odbierane biednym i przekazywane bogatym. To właśnie ta niepozorna kwestia oprocentowania obligacji które trzeba opłacić z podatków zupełnie wywraca świat do góry nogami.
Jeśli do tego doliczymy inwestycje infrastrukturalne które również przede wszystkim służą bogatym (bo właściciel firmy transportowej korzysta z dróg wybudowanych za budżetowe pieniadze wiele bardziej niż ktoś kto porusza się autobusem MPK), jeśli do tego doliczymy dotacje dla koncernów w często absurdalnej wysokości za tworzenie słabo płatnych miejsc pracy to staje sie oczywiste że funkcjonujemy w systemie który z socjalizmem nie ma nic wspólnego.
I fakty świadczą o tym że transfer nie zachodzi od biednych do bogatych lecz odwrotnie. Biedni ubożeją, fortuny bogatych rosną.
Nie wiem jak nazwać ten system który tak skutecznie i niezauważalnie dla wiekszości wysysa z biednych ich pracę wmawiając im że mają teraz za dobrze bo socjał taki wysoki.
Obserwuj wątek
  • herr7 na tym polega kolonializm... 23.07.13, 07:40
   Polska po 89 r stała się kolonią Zachodu, który ma w naszym kraju decydujący wpływ na najważniejsze sprawy. Proszę zwrócić uwagę, że zmiany które uderzają w najbardziej istotne interesy ludzi są w Polsce wprowadzane po cichu. W zasadzie nie wiadomo kto ponosi za ten stan rzeczy odpowiedzialność. Widać to choćby na przykładzie ustawy śmieciowej, która zamiast zachęcać do segregowania i utylizacji odpadków skutkuje wzrostem ilości śmieci w lasach. W nagrodę rządzący nami "papuasi" dostają "paciorki" w postaci brukselskich synekur.
  • malawiusz Re: Co to za system? 23.07.13, 12:35
   Drogi Thor-sten, aby utrzymać socjal Państwo musi się zadłużyć. Nikt jednak nie pożyczy pieniędzy Państwu (powtórzę to jeszcze raz - na socjal) za darmo. Równie dobrze sam możesz oddać swoją pensję Państwu za darmo, nie oczekuj jednak takiego działania od innych.
   Co do projektów infrastrukturalnych - to nie słyszałem chyba większej bzdury od tej, że służy ona tylko bogatym. Otóż gdyby nie drogi to do Polski nie przyszły by żadne inwetsycje zagraniczne( fabryki, centra dystrybucyjne, ośrodki usługowe). , które rzecz jasna nie dają zatrudnienia bogatym - tylko w ogromnej większości - tym biednym.

   --
   inwestycja w sztukę
   wyjątkowe miejsce
   • nannek Re: Co to za system? 23.07.13, 21:31
    malawiusz napisał(a):
    > Drogi Thor-sten, aby utrzymać socjal Państwo musi się zadłużyć.

    Ale przecie w PL socjal został praktycznie zlikwidowany, kiedy dłużenie wzrasta lawinowo.
    Mało tego bieda z nędzą wzrosła od 1990 "kilkunastokrotnie" dodatkowo miliony uciekły następnie te miliony zamiast obciążać socjal wysyłają forsą NIEWYOBRAŻALNĄ tylko oficjalnie znacznie większą jak całe dotacje z EU a realnie kilkukrotnie więcej.

    Więc jest to bzdura do kwadratu!!!

    >które rzecz jasna nie dają zatrudnienia bogatym - tylko w ogromnej więk szości - tym >biednym.

    Głownie to one dają zysk neokolonizatorom czyli kapitalistą, ludowi tylko nędzę za miskę kartofli z dnia na dzień mniejszą.
    Tworzą 100tys miejsc pracy za 1100zł netto , kiedy w tym czasie ubyło 200tys miejsc pracy za 2200 netto ,czyli jest 4x mniej forsy na rynku.


    Wam ktoś płaci?

    • nannek Re: Co to za system? 24.07.13, 00:37
     Sory za bak przecinków i za "kapitalistą"

     Ale mam nadzieję? dziś wszyscy normalnie myślący widzą przyczynę.
     deindustrializacja->wręcz niewyobrażalny skok nędzy-> ucieczka/depopulacja->dalszy spadek dzietności i miejsc pracy--> w 1992 za minimalną pracuje zaledwie 1% ,dziś 30% poniżej minimalnej itd itd.

     To widać wszystko jak na dłoni brak forsy bo lud jest w nędzy/ bez pracy i jakikolwiek zabezpieczeń
     Czyli krótko kapitalizm/liberalizm czyli śmierć społeczeństw nędza i wyzysk.

  • pawel-l Re: Co to za system? 28.07.13, 10:44
   @thor-sten
   Podaż pieniądza w Polsce wynosi powyżej 10% rocznie, więc te nędzne odsetki po opodatkowaniu absolutnie nie zapewniają realnego zysku.
   em.bankier.pl/Portal/Data/Charts/macro/207big5.gif
   Ta kreacja pieniądza powoduje wzrost cen przede wszystkim takich aktywów jak nieruchomości, akcje itp, a te posiadają ludzie bogaci.
   Po drugie to powoduje nadzwyczajne zyski w takich dziedzinach jak bankowość.
   Po trzecie najłatwiej się wzbogacić na publicznych przetargach, dotacjach, załatwieniu korzystnych regulacji itp.
   Przez całe lata domagaliście się niskich stóp% aby móc się zadłużyć i m.in. kupić mieszkanie. No to macie skutki. Deweloperzy porobili majątki, a wy macie 30-letnie kredyty na głowie.
   --
   wolny-wybor.blogspot.com

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka