Dodaj do ulubionych

Rosyjski gaz.

18.07.15, 10:18
Czy ktos z przejetych Grecja i nasza polityka patrzy co sie dzieje? Chyba nie, bo tacy zadodwoleni jacys jestescie. A tutaj wlasnie Rosja oficjalnie potwierdzila ze od zakonczenia kontraktu 2019 roku gaz przez Ukraine NIE BEDZIE PRZESYLANY:

“Ukrainian transit won’t be used any more even if the sun and moon
switch places,” Alexander Medvedev, deputy head of the state-controlled
energy company OAO Gazprom, said in Moscow

Nitka przez Turcje bedzie ukonczona w 2016, gaz poplynie przez Bulgarie i Grecje, najdalej do Wloch...reszta sie nie dogadala..

A w Polsce CISZA .....Dorotka za to pisze o kosciele....prawdziwe lemingowo. Spoko jak bedzie wam zimno, to sobie raczka na Putina pomachacie...
--
" A journey of a thousand miles begins with a single step" - Lao Tzu.
Edytor zaawansowany
  • stoje_i_patrze 18.07.15, 17:51
    Spoko - mądrla jakiś z PGNiGa powie że zdywersyfikowalismy nasze zakupy i kupujemy niemiecki gaz. Oczywiście w mediach nikt nie powie że to gaz w sumie rosyjski, ale z niemiec.

Niemcy rozbudowują bowiem drugą nitkę nord stream
    www.reuters.com/article/2015/06/18/energy-gazprom-pipeline-idUSL5N0Z42OB20150618

A ukraina - faktycznie - załatwiona.

Zachód ją jak dla mnie załatwił bo zostawił na pastę losu a patrząc ile pieniędzy idzie na Grecje to to jest dopiero marnotrastwo pieniędzy.

Ukraian się rozpadnie na przynajmniej dwie części - tak

W regionie dzieją się jednak inne cuda. Mołdawia lada moment zbankrutuje
    www.forbes.com/sites/francescoppola/2015/07/10/bankruptcy-looms-for-tiny-moldova/

W Rumunii chaos po oskarżeniach o pranie pieniedzy korupcję i inne Premiera.

Ogólnie region CEE zrobił się syf.

--
    --
    Trole forumowe szczekają a karawana idzie dalej
  • oka_blysk 23.07.15, 07:55
    Nie pamiętam źródeł.

1) Kontrakt na budowę gazociągu do Turcji został zerwany przez Gazprom.
    2) Rosja rozpoczęła negocjacje z Ukrainą o przesyle gazu po roku 2019.
    3) Odcinając przesył gazu przez Ukrainę Rosjanie odcinają dostawy gazu do Naddniestrza, mało się o tym pisze, ale tam mają rosyjski gaz za darmo. Taka stała dotacja z Rosji dla Naddniestrza.
    4) Gazociąg północny ma docelowo mieć podwojoną przepustowość. Gaz przesyłany tym gazociągiem jest droższy o 10 USD na każde 1000 m3 (?), ale chyba nie ma wyboru dla Rosjan.
    5) Chińczycy nie chcą nowych umów na import rosyjskiego gazu.
    6) W końcu uruchomiono pierwsze gazowe łączniki Polska-Słowacja, Słowacja-Węgry, a w trakcie są prace nad Litwa-Polska, więc jest nadzieja, że fizycznie będzie można gaz przesłać do każdego kraju z pominięciem infrastruktury Gazpromu. Zostaje kwestia skąd ten gaz wziąć.
    7) Rumunia przestała w kwietniu importować gaz z Rosji. Mają własny gaz po 200 USD (?) i stwierdzili, że ich zasoby im wystarczają.
    8) I kolejna nadzieja, że coś wyjdzie z dostaw z Azerbejdżanu: www.defence24.pl/239740,poludniowy-korytarz-gazowy-ukonczony-w-30
    9) Jest też coś o planowanym transporcie gazu statkami z Gruzji do Odessy i Rumunii (albo Bułgarii - nie pamiętam).

W każdym bądź razie Ukraina straci, bo na pewno tranzyt gazu się ograniczy, a za tym i dochody. Co więcej nikt nie jest także zainteresowany ich zbiornikami gazu, które są bliżej granicy z UE.
    Na Ukrainie ostatnio uspokoiło się .
  • sevenseas 30.07.15, 23:30
    1. Prace trwaja.
    2. Nie
    3. Nie wiem.
    4. Nie rozumie tego co napisales: "ale chyba nie ma wyboru dla Rosjan."
    5. Chca.
    6. Nic z tego nie bedzie w takim teoretycznym kraju.
    7. Zobaczymy za 2 lata
    8. Armenia bedzie destabilizowana - najpierw jest odplyw kapitalu i firm miedzynarodowych, co sie zreszta juz dzieje. Azerbejan pozniej zaatakuje Armenie, tam bedzie wojna.
    9. Nie wiem.

W 2019 Ukraina bedzie w totalnej ruinie i najprawdopodobniej pograzona w wojnie domowej.
    --
  • oka_blysk 31.07.15, 10:37
    ad 1) Są 2 koncepcje gazociągu do Turcji. W zależności od przepustowości jest to gazociąg tylko dla Turcji, albo dla Turcji i UE. Jedna umowa już zerwana www.hurriyetdailynews.com/gazprom-cancels-south-stream-contract-with-italys-saipem.aspx?pageID=238&nID=85195&NewsCatID=348 . Zapewne chodzi o cenę gazu dla samej Turcji, aby gazociąg powstał i tu Turcja i Rosja nie mogą się porozumieć. Ale ostatnio Turkom wybuchł gazociąg z Iranu (chyba 25% ich zapotrzebowania), więc Turcy może zmienią zdanie.

ad 4) Chodziło mi o to, że to zwiększa cenę. Ktoś dołoży, albo nie zarobi tyle ile chciał. Z ciekawych rzeczy: w Rosji firmy też złożyły projekt rozbicia Gazpromu i wydzielenia dwóch odrębnych spółek: jednej zajmującej się wydobyciem i drugiej przesyłem gazu. Zupełnie jak w UE.

ad 5) en.people.cn/n/2015/0728/c90000-8927026.html . Ale pewnie odpowiednia cena może zmienić stanowisko Chin.

ad 6) Ale 2 pierwsze łączniki już są odebrane technicznie, więc jest już lepiej. Lekko nie jest, ale też nie można powiedzieć, że tak zupełnie nic w Polsce się nie robi. Trochę dróg powstało, naftoport też przybiera kształty, pierwszy most energetyczny z Litwą powstał.

ad 8) Cały ten region to czarna skrzynka. Że USA i Rosja tam są, to wiadomo, ale ciekawe jest jakie oddziaływanie na Armenią i Azerbejdżan ma / może mieć Iran.

-----
    Ukraina. Moim zdaniem wojny domowej raczej nie będzie, ale dezintegracja administracji centralnej / samorządowej już postępuje i w takim znaczeniu państwo się rozpadnie (niekoniecznie terytorialnie). Jak Rosjanie wyjdą na ulice i zaprotestują przeciwko tej wojnie, to konflikt się skończy. Ale nie zanosi się na to.
    Z takich ciekawostek: lugansk-news.com/captured-russian-officer-starkov-explained-how-and-how-many-russian-soldiers-get-recruited-to-fight-in-ukraine-full-transcript-of-the-video/
    Podobno jest około 15-20 takich zatrzymanych i wszyscy jako nie-POW są oskarżani o terroryzm i z proponowanymi wyrokami na 7-12 lat więzienia.
  • czuk1 04.08.15, 13:43
    sevenseas napisał: W 2019 Ukraina będzie w totalnej ruinie i najprawdopodobniej pogrążona w wojnie domowej.

.... piszesz, jak by Ukrainie źle życzył.

Jeśli Ukraina jest w totalnej ruinie to i będzie w ruinie. Ważne, że ma szanse na wychodzenie z tego upadku. A prognoza o wonie domowej - wg mnie - jest nietrafiona. Prawy Sektor nie jest aż taką wielką siłą społeczną czy polityczną by móc wywołać przewrót i przejąć władzę w Kijowie.
  • romantyk999 24.07.15, 10:37
    smile A co się będzie działo jak Rosja z Chinami połączą rurociąg smile
    Chiny to już mocarstwo , i zapotrzebowanie smile]
    Więc Rosja ma zbyt i to bardzo dobry smile
    A co się stanie jak zakręci korek dla Uni ............................................
    Powrócimy do kamienia łupanego wink
  • czuk1 25.07.15, 07:42

Przecież blisko 50 % dochodów Rosja ma z sektora ropy i gazu.
    A więc nie może sobie odciąć "tlenu".
    Ceny ropy spadły i już Rosja ma problemy.
  • sevenseas 30.07.15, 23:21
    Przecież blisko 50 % dochodów Rosja ma z sektora ropy i gazu

Tak.

"A więc nie może sobie odciąć "tlenu"."

Moze, ale to by bylo glupie.

"Ceny ropy spadły i już Rosja ma problemy."

Ma.

I co ma to do mojego wpisu?

--
  • czuk1 31.07.15, 01:35
    sevenseas .Ja odpowiadałem na poprzedni wpis (a nie był to Twój) a Ty taksatywnie przepytujesz/odpowiadasz mnie, jak bym odpowiadał Tobie. ? Masz pretensję , jakobym Ci nie odpowiedział ? Nieporozumienie
  • czuk1 31.07.15, 02:01
    Czytaj , wg drzewka.
  • oka_blysk 15.08.15, 10:02
    Strona ukraińska, więc im gorzej dla Rosji tym lepiej. W sumie nie ma się co dziwić im teraz.
    Więc bardzo ostrożnie z tymi informacjami tam zamieszczonymi, a zwłaszcza z końcową nadzieją na współpracę Ukraina - Chiny. Nic takiego nie będzie. Jest szlaban na Ukrainę i dopóki będzie tam konflikt, dopóty Chińczycy nic będą robić tam biznesów, bo i po co? Są spokojniejsze miejsca na Ziemi.
    www.unian.info/politics/1111271-china-finishes-putin.html
    -------
    Jest tam z kolei inny wątek o wydzierżawieniu kawałka Syberii Chińczykom przez Rosjan (cena 5$ za ha na rok przewija się w wielu innych rosyjskich publikacjach). Temat już jest nieco stary, ale cały czas budzi dużo emocji u samych Rosjan. Sporo negatywnego w prasie i radio się mówiło o tym. Ale nie słyszałem/czytałem, aby ktoś poruszył najważniejszy temat, czyli szeroko rozumiane bezpieczeństwo wewnętrzne państwa.
    Tereny są przy granicy z Chinami. Chińczycy powiedzieli, że muszą sprowadzić swoich pracowników, aby zagospodarować tak wielki obszar. Logiczne? logiczne, ale jeśli Rosjanom się wydaje, że przejście graniczne, to będą oni kontrolować, to są w "wielkiej pomyłce". Kontrabanda będzie płynąć do Rosji (i z Rosji) na całego i właśnie Rosjanie zafundowali sobie ruch bezcłowy z Chinami. Jasne mogą wybudować piękne przejście graniczne, ale obok Chińczycy wybudują dwie autostrady i tory kolejowe i nikt nawet nie będzie wiedział, kto je zbudował i kto za to zapłacił. "- Paszport? , - Panie, jaki paszport? Ja tylko tu do pracy/znajomych/a w ogóle to trzeba?". Obszar będzie w Rosji, ale poza faktyczną jurysdykcją rosyjską, ale też i nie będzie tam obowiązywało prawo Chińskie. Wszystko co jesteście sobie w stanie wyobrazić, to na pewno się tam wydarzy - niczym nie musicie się krępować (wszystko się wydarzy, łącznie ze szpitalami położniczymi - pół roku temu Chińczycy u siebie w Kantonie znaleźli jeden dodatkowy, więc dlaczego w Rosji w bezpieczniejszym miejscu nie miałby być taki dodatkowy?). Jeśli Rosjanie będą chcieli nad tym zapanować, to rząd Chiński nie pozwoli. Dla zasady. Teraz pora pokazania, kto jest starszym bratem w tej braterskiej przyjaźni. Można robić interesy z Chińczykami, ale trzeba ro robić z głową, a nie takie cyrk sobie fundować.
  • przycinek.usa 15.08.15, 19:49
    To jest bardzo ciekawe ze wzgledu na uruchomienie tego polaczenia kolejowego. To intersujace. Natomiast sam fakt pojawiania sie tej informacji o firmie Huae Xinban jest dziwny.
    Nic ne ten temat nie wiadomo - ani co to za firma, ani co oni robia. Sa tysiace stron w internecie, jak to ziemie ruskim kradna po 5 dolcow za hektar, a nie mozna sie doszukac informacji - po co kradna. Kolejna sprawa, ze pisza 115 tys hektarow, albo 300 tys hektarow. To drugie to jest kwadrat 55 x 55 km. To nie jest wedlug mnie sprawa zaslugujaca na wage polityczna. Dzierzawia pola pod uprawe - o ile dobrze sie domyslam. I teraz Chinczycy przyjada, beda siac i zbierac i zatruja te ziemie chemicznie a potem Rosja ich wywali i bedzie kultywowac ziemie kosztem wielokrotnie wyzszym. I sprawa bedzie standardowo zalatwiana jak w bloku radzieckim, czyli ktos zarobi, a narod straci. Zarabiaja na styku z panstwem kosztem podatnikow. To samo dzieje sie w innych panstwach i nie ma w tym nic dziwnego. Jak w Polsce rzadzil Tusk, to bylo tak caly czas. Na tym powstaja wielkie oligarchie.
  • leny20-4-7 04.08.15, 11:01
    Iran obiecywał Europie pokaźne dostawy gazu po zniesieniu sankcji dzięki porozumieniu atomowemu, które zostało osiągnięte w lipcu. Obecnie zmienia stanowisko.

Dyrektor zarządzający irańskiej firmy NIGC ocenił, że dostawy irańskiego gazu do Europy w obecnych warunkach nie są opłacalne ekonomicznie. Jego zdaniem bardziej efektywne kosztowo są dostawy do krajów sąsiednich. Cytowany przez perską gazetę Afarinesh Alireza Kameli twierdzi, że koszty związane z tranzytem do Europy zmniejszą zyski Iranu z dostaw w tamtym kierunku.

Dlatego analitycy wskazują, że Iran może się obecnie skłonić ku rozwinięciu eksportu LNG. Technologia skraplania gazu była objęta sankcjami wobec Iranu. Wsparciem Teheranu w tym zakresie był zainteresowany rosyjski Gazprom.
  • oka_blysk 04.08.15, 18:13
    Mogę tylko potwierdzić, że też gdzieś o tym czytałem (znów nie pamiętam gdzie). Tylko akcenty były nieco inaczej rozłożone. Mowa była o tym, że Iran nie chce uczestniczyć w dostawach gazu do Europy za pośrednictwem Nabucco i woli sprzedawać swój gaz za pośrednictwem LNG (w tym także dostarczać do Europy gaz w tej postaci).
    Patrząc na sytuację Iranu ma to sens. Gazociąg (pomimo, że najtańsza forma transportu gazu) wiąże ich na stałe z Europą, która już raz sankcje na nich nałożyła. Więc to nie jest najbezpieczniejsza współpraca, a terminal LNG daje możliwość sprzedaży gazu wszędzie: Europa, Chiny, Japonia, Indie (z czego 3 ostatnie kraje mogą nie chcieć przystąpić do sankcji kiedykolwiek). Dodatkowo zmniejszają się niektóre ryzyka, jak dokonane już przejęcie gazociągów w Armenii przez Gazprom (który chyba wymusił ograniczenie przepustowości tych gazociągów, tak aby na pewno nie dało się ich połączyć z Nabucco - chyba tak było). Od niespodziewanych wybuchów - parę dni temu Turcja bardzo stanowczo odmówiła kontynuacji rozmów w sprawie gazu/gazociągu rosyjskiego i im wczoraj (?) znów wybuchł gazociąg (tym razem ten z Baku).
    Iran już jeden gazociąg do Iraku wybudował (jest już chyba po testach szczelności) i mówią o nowym do Syrii. Syria dużym krajem nie jest, może jakby wybudowała na końcu tego gazociągu terminal LNG, to wszyscy byliby zadowoleni (w końcu gaz byłby już na Morzu Śródziemnym z pominięciem piratów z Somalii i Kanału Sueskiego). Ale jak przed chwilą przeczytałem na zerohedge, Rosjanie już wysyłają tam swoich komandosów.
    LNG jest dla nas dobre. Będzie gazoport, będzie kolejny potencjalny dostawca.

-----
    Rosjanie mają problem z wybudowaniem terminalu LNG własnymi siłami w Petersburgu, więc Iranowi nie pomogą w tym zakresie.
  • leny20-4-7 04.08.15, 21:24
    liczyłem na Twoją odpowiedź w tym temacie.

ps. jak dla mnie (teoria spiskowa) Teheran obiecał w trakcie rozmów "Europie" ten gaz w zamian za sankcje, byc może obiecał parę innych spraw przy okazji (np otwarcie rynku dla firm motoryzacyjnych z Francji, Niemcom że wpuści więcej ich Zimenza do elektrowni, itp, itd), a teraz z jakiegoś powodu ten gaz przesyłac im nie w smak. stąd byłem ciekaw jakie rationale napiszesz. i faktycznie sensownie to brzmi.
    ps2. bardzo chciałem widziec minę Putina w momencie zniesienia sankcji. z jednej strony ropa w dół, z drugiej gaz do Europy (taka Polska płacąca krocie dla GAzpromu niedługo ma miec oddany gazoport), a z trzeciej...oficjalny uśmiech i wyrazy radości, że "sojusznik" ma się lepiej!
    USA pieknie rozygrywają w MENA, oj pieknie.
  • oka_blysk 05.08.15, 22:10
    Do tej pory ze względu na sankcje Chiny miały monopol na produkcję samochodów na miejscu w Iranie. Teraz w Iranie otwarcie mówią, że to się skończy i tak często o tym wspominają, że chyba naprawdę im na tym zależy. Chińskie, nie chińskie, to pewnie wcale nie jest ważne, ważny dla nich jest dostęp do nowych technologii, a czy teraz pozyskają ją całą od Chińczyków (bo jak będą chcieli pozostać na rynku, to będą musieli teraz zaoferować trochę więcej), czy ukradną Niemcom, Francuzom, czy Włochom, to nie ma znaczenia.

Ciekawe co Persowie zrobią, jak pojawią w końcu im się pieniądze na koncie. Amerykanie tyle zainwestowali w Arabię S., a tu nagle sąsiad, który być może stworzy obok gospodarkę opartą nie tylko na ropie.
  • leny20-4-7 06.08.15, 22:37
    a spójrz ile przekazali do Izraela! i to tylko w oficjalnych danych Kongresu. Kissinger powiedział w ciągu 10 lat nie będzie państwa Izrael w tym miejscu. To jest dopiero ciekawy case, bo wygranym na tym porozumieniu jest ich naturalny konkurent Iran. Bardzo dużo zyskała USA, byc może EUropa również. Poza tym trudno pwoiedziec.

Mało mówi/wie się o Iranie na Wisłą. Czasem spotykam firmy z tamtego terenu na targach z bardzo przyzwoitymi produktami. Widziałem, że taki np Bauer ten od Wólczanki, a teraz m.in. Próchnika woził się tam całkiem niedawno...a to bardzo dobrze zorientowany facet.

Szkoda, że nie ma u nas wątku dedykowanego tylko Iranowi. Kiedyś Przycinek pisał calkiem ciekawie z wojną w tle...a tu pokój jednak mamy...na razie.

Coby nie było, że tylko pletę 3 po 3...to rzucam to. dziś przylukałem. Wydaje się całkiem rozsądnie napisane. www.osw.waw.pl/pl/publikacje/komentarze-osw/2015-08-04/konsekwencje-porozumienia-nuklearnego-z-iranem-dla-rosji

jak będziesz miał to wrzucaj coś od siebie.

• leny20-4-7 12.08.15, 15:00
    www.vox.com/2015/8/12/9126417/iran-sanctions-life
    jakże dużo wspolnego z naszymi latami 80tymi.
    Polska zrobiłą jednak MEGA duży skok, który widac dopiero w porównaniu.

ps. chciałoby się WIĘCEJ!!!
  • zwolennik_twardej_reki 22.11.17, 18:06
    Z kolei dziennik „Kommiersant”, informując o kontrakcie PGNiG, napisał, że zdaniem Gazpromu europejskie firmy ponoszą straty na zakupie skroplonego gazu z USA. „Kommiersant” przytoczył wypowiedź wiceprezesa Gazpromu Aleksandra Miedwiediewa, który uważa, że najbliższej zimy w Europie będą płacić 265-295 dol. za 1000 m sześć. gazu z USA, podczas gdy ta sama ilość gazu z Rosji ma kosztować w 2017 r. średnio ok. 190 dol.
    wyborcza.pl/7,155287,22680605,rosja-w-nerwach-po-podpisaniu-kontraktu-na-dostawy-gazu-z-usa.html#BoxGWImg
    No niestety , Dorota, Polacy sa niepoprawnymi IDIOTAMI.
  • czizus 24.11.17, 14:58
    zwolennik_twardej_reki napisała:

> Z kolei dziennik „Kommiersant”, informując o kontrakcie PGNiG, napisał, że zdan
    > iem Gazpromu europejskie firmy ponoszą straty na zakupie skroplonego gazu z USA
    > . „Kommiersant” przytoczył wypowiedź wiceprezesa Gazpromu Aleksandra Miedwiedie
    > wa, który uważa, że najbliższej zimy w Europie będą płacić 265-295 dol. za 1000
    > m sześć. gazu z USA, podczas gdy ta sama ilość gazu z Rosji ma kosztować w 201
    > 7 r. średnio ok. 190 dol.
    > wyborcza.pl/7,155287,22680605,rosja-w-nerwach-po-podpisaniu-kontraktu-na-dostawy-gazu-z-usa.html#BoxGWImg
    > No niestety , Dorota, Polacy sa niepoprawnymi IDIOTAMI.

Raczej ty jesteś idiotą, być może takim poprawnym.
    LNG wysyłany na eksport z USA w sierpniu kosztował 137 dol za 1000 m3, na wolnym rynku w USA 109 dol a koszt amerykańskiego eksportowanego LNG z transportem i regazyfikacją wynosił w sierpni 165-170 dol za 1000 m3. Możesz sobie sprawdzić te dane w oficjalnych komunikatach.

To o czym jeszcze informuje rosyjska propaganda?
  • pandaber 24.11.17, 15:49
    czizus napisał:

> Raczej ty jesteś idiotą, być może takim poprawnym.
    > LNG wysyłany na eksport z USA w sierpniu kosztował 137 dol za 1000 m3, na woln
    > ym rynku w USA 109 dol a koszt amerykańskiego eksportowanego LNG z transporte
    > m i regazyfikacją wynosił w sierpni 165-170 dol za 1000 m3. Możesz sobie sprawd
    > zić te dane w oficjalnych komunikatach.
    >
    > To o czym jeszcze informuje rosyjska propaganda?

Poproszę o linki do tych cen.

--
    Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów.
  • cojestdoktorku 24.11.17, 16:44
    czizus to znany rusofob smile
    szczesniak.pl/3322
  • pandaber 24.11.17, 17:14
    A co to są za ceny?

www.eia.gov/dnav/ng/hist/n9133us3m.htm

--
    Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów.
  • sevenseas 24.11.17, 17:59
    spot z HH

--
  • sevenseas 24.11.17, 18:05
    ceny sa w stopach szesciennych...i gazu plynnego eksportowego, nie pisze co jest w cenie...

www.eia.gov/dnav/ng/hist/rngwhhdm.htm

tutaj cenyz HH..za 1000m3 trzeba pomnozyc cene razy x36..

--
  • sevenseas 24.11.17, 17:41
    Jest wiele niewiadomych. Narazie tak...jesli ten gaz musi byc zamrazany i regasyfikowany, jak pisze Szczesniak to cena wyniesie na gotowo w pl po dzisiejszych cenach z CME ok. 290$ za 1000m3. Jest to o wiele drozej niz gaz rosyjski. Jest mowa o "small scale" i narazie nie bede tego tlumaczyl, chodzi o transport bez zamrazania w stanie plynnym, ale tylko low wol, czyli maly wolumen. Tez gaz moglbybyc tanszy, ale nie bedzie go dosc dla potrzeb PL.
    Druga sprawa jest wzrost importu gazu rosyjskiego do Europy zachodniej ok 30%, wiec samo to obrazanie sie PL na rosje nie da nic. Gdyby jednak EU przestala gaz od Rosji kupowac to kto wie, ale nie po to Niemcy buduja NordStream...
    To jest wielka geopolityczna gra ktora zaczela sie lata temu, a USA sie dopiero teraz obudzilo...o wiele za pozno.

--
  • sevenseas 24.11.17, 18:16
    " chodzi o transport bez zamrazania w stanie plynnym,"

Moze inaczej, bo zle to napisalem....small scale oznacza ze gaz przechowywany jest w innych zbiornikach i inaczej transportowany i potrzebuje mniej kriogenikow do mrozenia...ktore sa bardzo drogie i dlatego jest on tanszy...przechodzi tez przez mniej podmiotow w lancuchu dostaw co oznacza nizsze koszta...

stan plynny gazu to oczywiscie temperatury ponizej zera ( -160C)

--
  • czizus 29.11.17, 21:33
    www.energetyka24.com/705756,znamy-cene-amerykanskiego-lng-dla-polski-jest-konkurencyjna-wobec-gazu-rosyjskiego-analiza

To tylko kolejny argument, że warto było. I że sprawy idą we właściwym kierunku!!!!
  • sevenseas 29.11.17, 23:43
    Jaki argument? W tym artykule brakuje danych i jest on manipulacja dla idiotow. Cena skraplania to + 100% ceny spot (bez 15% ktore do ceny spot dolicza Cheniere) i transport + marza dla konsumenta W tym artykule towarzysz Maciazek zameldowal tylko o cenia spot + 15% i metnie (aby nikt kto sie nie zna nie policzyl) za regazyfikacje bo jest najtansza i kosztuje "tylko" 20 centow na mmBtu..wiec z 300$ za amerykanski vs 200$ za rosyjski... to jest ta konkurencyjna cena i wlasciwy kierunek rozumie???

--
  • czizus 30.11.17, 09:50
    sevenseas napisał:

>W tym artykule towarzysz Maciazek zameld
    > owal tylko o cenia spot + 15% i metnie (aby nikt kto sie nie zna nie policzyl)
    > za regazyfikacje bo jest najtansza i kosztuje "tylko" 20 centow na mmBtu..wiec
    > z 300$ za amerykanski vs 200$ za rosyjski... to jest ta konkurencyjna cena i wl
    > asciwy kierunek rozumie???

Absolutnie właściwy kierunek a ceny przecież jeszcze nie znamy bo to tajemnica handlowa więc radziłbym odrobinę spokoju. Nawet gdyby była odrobinę wyższa, . . . . . . . . . , no cóż - niepodległość kosztuje!
    Rynek gazu skroplonego rozwija się dynamicznie a to dopiero początek, co w kontekście olbrzymiej ilości gazu na świecie oraz coraz większej konkurencji i rozwoju technologii dobrze rokuje w każdym aspekcie, również cenowym. Ciekawe jest, że i Niemcy rozważają wybudowanie gazoportu w Hamburgu a może i kolejnych. Sądzisz że ci Niemcy to idioci??

Dominacja Rosji w dostawach gazu do UE, rozgrywanie Europy różnymi cenami i widmo szantażu stopniowo przechodzą do historii więc nie dziwi to wycie kacapofili.
  • sevenseas 30.11.17, 11:54
    "Absolutnie właściwy kierunek a ceny przecież jeszcze nie znamy bo to tajemnica handlowa"

O czym ty mowisz? Ceny to WY w Polsce nie znacie i nie poznacie!! Ceny sa dostepne w prospektach Chienere ktora obsluguje Henry Hub czyli miejsce w USA skad kupuje sie gaz, i sa dostepne takze u posrednika z UK - Centrica - z ktorym PL ma kontrakt na dostawy z Henry Hub... i te ceny pokazalem powyzej. Propaganda ze nie wiemy, ze tajemnica, ze nie wiadomo prosze zostawic dla siebie i ciemnego ludu.

Cena z Henry hub na dzis to 3.074 $ za 1 mmBtu (z czasu kiedy pisze ten post ) ,15% do ceny spot dla Chienere za obsuge, skraplanie czyli zamrozenie to 3$ za 1 mmBtu, transport do polskie to ok 1,5-2$ za 1 mmBtu i regazyfikacja to 20 centow.
    1 mmBtu to 10,000 milionow Brytyjskich jednostek termicznych, czyli przeliczajac na 1000m3 potrzeba pomnozyc to razy 36...czyli
    3$ + 15% = $3.45 + 3 $ +1,5$ + 0.20c = $8.15 x 36 = $293.4 za 1000 m3.

"Sądzisz że ci Niemcy to idioci?? "

Jasne ze nie. Polski terminal jest za maly na odbior gazu na wieksza skale, wiec Niemcy wybudowali wiekszy i przyszlosci beda posredniczyc w przesylie do PL, za co zaplacisz Niemcom Ty.
    Niemcy nie buduja, tylko wybudowali. Wybudowala tez cala Europa i te gazoporty stoja puste, bo taki transport jest nieoplacalny. Ceny gazu ziemnego sa najnizsze od dekady i w razie wzrastajacego popytu beda rosly nie spadaly, a na pewno TEN AMERYKANSKI BO CENY SA RYNKOWE (beda reagowac na wzrost popytu) i mozna tym gazem HANDLOWAC NA DERYWATYWACH. Gazoporty w calej Europie sa przygotowane do odbioru miliardow mertow 3, a stoja puste. Co ciekawe import gazu z Rosji do Europy wzrosl 43% w tamtym roku. Wiec nawet gdyby PL zrezygnowala z rosyjskiego gazu, to rosji to nie zaszkodzi!!! Jakby to byla skordynowana akcja powiazana z redukscja zakupow w EU to mozna mowic o jakims planie i mozliwym sukcesie. Ale tak sie dzieje, jest wrecz na odwrot.

" nie dziwi to wycie kacapofili."

Braklo argumentow dzieciaku?? Na brak argumentow polecam - wiecej rosyjskich troli, kacapofilli i innych...w zaleznosci kto zly a kto dobry...jak u dzieci w przedszkolu. I tacy jak ty tak widza swiat...dobrz i zli.....Pani nauczycielka byla dla Jasia zla bo zabrala mu ciastko i teraz on ze zlosci pisze o gazie na forum PIG.

Wiadomo ze lepszy jest drogi amerykanski demokratyczny gaz niz zly tani kacapski. Za to bedziesz placil TY, nie politycy. Jestescie jak zaraza, nadchodzaca idiokracjo, zdezelowane umysly ktore nadaja sie tylko do roboty nie myslenia, na niczym sie nie znacie, za to duzo i glosno pierdolicie od rzeczy, no chyba ze jestes jak dorotka tutaj ...na etacie? I wy chcecie silnej i niepodlegej Polski, z takim ignoranctwem???

"Nawet gdyby była odrobinę wyższa, . . . . . . . . . , no cóż - niepodległość kosztuje!"

Ten post pokazuje jak naiwny jestes....jaka niepodleglosc? Od rosyjskiego gazu? Nasze potrzeby sa co najmniej 20 razy wieksze niz gaz dostraczany przez USA...potrafisz to zrozumiec? Nasz gazoport tego nie uniesie, a nawet jak wybudujemy nowy.....to budzet Polski tego nie wytrzyma, konkurencyjnosc przemyslu zalezy od taniej i dostepnej energii, a ty chcesz im podnosic ceny...pol biedy z wami konsumentami i tak sie dla nikogo nie liczycie, macie tylko pracowac i placic podatki. Problem z wami wasatymi Januszami jest taki ze nie myslicie o konsekwencjach pewnych decyzji politycznych, myslenie jest zero jedynkowe, a swiat podzielony na dobrych i zlych, jak w bajkach co czytala wam mama na dobranoc.

ps. nie zasmiecaj mi watku bzdurami na tematy o ktorych nic nie wiesz. To byl moj ostatni post do ciebie Januszku.

--
  • czizus 30.11.17, 12:14
    sevenseas napisał:

> Wiadomo ze lepszy jest drogi amerykanski demokratyczny gaz niz zly tani kacapsk
    > i. Za to bedziesz placil TY, nie politycy. Jestescie jak zaraza, nadchodzaca id
    > iokracjo, zdezelowane umysly ktore nadaja sie tylko do roboty nie myslenia, na
    > niczym sie nie znacie, za to duzo i glosno pierdolicie od rzeczy, no chyba ze j
    > estes jak dorotka tutaj ...na etacie? I wy chcecie silnej i niepodlegej Polski,
    > z takim ignoranctwem???
    > Ten post pokazuje jak naiwny jestes....jaka niepodleglosc? Od rosyjskiego gazu?
    > Nasze potrzeby sa co najmniej 20 razy wieksze niz gaz dostraczany przez USA...
    > potrafisz to zrozumiec? Nasz gazoport tego nie uniesie, a nawet jak wybudujemy
    > nowy.....to budzet Polski tego nie wytrzyma, konkurencyjnosc przemyslu zalezy o
    > d taniej i dostepnej energii, a ty chcesz im podnosic ceny...pol biedy z wami k
    > onsumentami i tak sie dla nikogo nie liczycie, macie tylko pracowac i placic po
    > datki. Problem z wami wasatymi Januszami jest taki ze nie myslicie o konsekwenc
    > jach pewnych decyzji politycznych, myslenie jest zero jedynkowe, a swiat podzie
    > lony na dobrych i zlych, jak w bajkach co czytala wam mama na dobranoc.

Lubię to kacapskie wycie!!!

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka