Dodaj do ulubionych

Zafajdańcy czyli wszystkiego najlepszego

11.11.18, 10:49
… z okazji stulecia odzyskania śmietnika.*

Do napisania tych kilku słów skłoniły mnie okoliczności, w jakich Polska świętuje 100 lat niepodległości odzyskanej w 1918 roku.
Już mniejsza o całkowitą niewydolność struktur państwa co do rzeczy tak banalnej jak organizacja obchodów tego wydarzenia. Jest to kompromitujące ale nie przekłada się na jakość życia.

Stulecie nieszczęśliwie zbiegło się jednak z początkiem sezonu grzewczego i co za tym idzie sezonu smogowego. I ten fakt w większości kraju odczuwalny był organoleptycznie. W czwartek wieczorem otwarłam okno i powalił mnie ciężki, duszący smród. Sprawdziłam: stężenie pyłów PM na poziomie 700-900% dopuszczalnej normy. Kolejny rok Polska pozostanie najbardziej zanieczyszczonym regionem Europy (i jednym z najbardziej zanieczyszczonych rejonów świata), niekwestionowaną rekordzistką benzo(a)pirenów i innych rarytasów. Tysiące ludzi straci przez to życie, tysiące dzieci urodzi się z wadami rozwojowymi.

Nic tak dosadnie jak kwestia zanieczyszczenia powietrza (i szerzej: ochrony środowiska) nie oddaje polskiej niemocy w rozwiązywaniu problemów. Bo mamy tutaj sprzężenie pozorowanych działań rządu i obojętności społeczeństwa. Rząd pieści lobby węglowe i nie odważa się wprowadzić rzeczywistych restrykcji co do jakości węgla, mamy jakieś działania pozorowane. Obywatele natomiast palą mułami i śmieciami we własnych piecach z błogim i słodkim przekonaniem, że co prawda leci ciężki dym, ale to dzieci sąsiada zdechną na raka, a nie nasze własne.
Podobnie zresztą rzecz ma się z setkami nielegalnych składowisk śmieci, które malowniczo płonęły seryjnie latem tego roku. Władze (wszelkiego szczebla) nie zauważyły ich powstania, a potem były bezsilne wobec ich utylizacji a la polonaise.

Jako społeczeństwo jesteśmy karłami, nie dorobiliśmy się przez te sto lat żadnej tradycji działania dla wspólnego dobra i organizowania przestrzeni wspólnej. Śmieci w lesie i dym z płonącej w piecu opony to już nie nasz problem, tylko "ich".

Tonąca w smogu i odpadach Ojczyzna przypomina człowieka, który jest przekonany o swojej wielkości, ale spodnie ma zafajdane i zwyczajnie śmierdzi. No to wszystkiego najlepszego, zafajdana Polsko. Następnych stu lat życzę, jak się nie udusisz we własnym smrodzie.

* "Wszędzie radość, wielka radość z odzyskanego śmietnika" - Juliusz Kaden Bandrowski. Profeta jakiś, czy co? Dokładnie śmietnik przewidział.

Edytor zaawansowany
  • cojestdoktorku 11.11.18, 12:07
    dla mnie tytuł za ostry ale z tekstem się zgadzam
    tylko ze to o czym piszesz wymaga aktywnosci państwa, a u nas od 30 lat idzie myślenie w tym kierunku ze każdy powinen być pracowity, dorobić sie po czym zbudowac dom, postawić płot z siatką drucianą i trzymac giwerę w domu jakby mu jakiś biedak ten płot jednak sforsował
    zero pojęcią wspólnoty
    zero pojęcia wspólnego dobra
    zero pojęcia wspólnej własności bo wszystko ma być prywatne i należeć do kogoś
    no i zonk, bo powietrza nie da się sprywatyzować (te powietrze to musi być jakiś szatański wymysł komunistów)
    o powietrze trzeba wiec dbac po lewacku, wszyscy razem, a u nas od 30 lat "atomizacja", w myśl kazdy sobie rzepkę skrobie
    obecnie jest gadka o tym ze PIS niszczy prawne podstawy państwa, ale problem jest w tym ze te nieformalne podstawy (dla mnie ważniejsze) były niszczone od zawsze
    ratowanie powietrza wymaga więc kolejnego 500+, odebrania częsci dochodów bogatszym i przekazania ich biedniejszym we wspólnym interesie po to by i bogatsi i biedniejsi mieli lepsze powietrze
    nie widze tutaj obecnej opozycji, oni tylko powiedzą ze pieniędzy na to nie ma i nie bedzie

a nas nowe pokolenie wyrasta w przekonaniu ze lewactwa jest za dużo, więc jak ono będzie miało ratowac to powietrze?
    pewnie podzielą na przestrzeń na sektory i każdy będzie dbał o swoje własne powietrze bo pomysł ze coś moze być wspólne jest zbyt lewacki

• dorota_333 11.11.18, 20:26
    Masz rację pisząc o "atomizacji", ale ona jest starsza i głębiej osadzona niż ostatnie 30 lat dorabiania się. Nigdy nie było poczucia wspólnoty i dbania o wspólne, bo - trzeba to przyznać - nie było warunków do wytworzenia się takiego kapitału społecznego.

A obecna władza próbuje zniszczyć to, co zaczęło kiełkować (głównie w miastach, myślę o ruchach miejskich). Bo każda wspólnota obywateli jest dla władzy niewygodna lub niebezpieczna. Jesteśmy pod względem rozwoju społecznego w czarnej d... .
  • dorota_333 11.11.18, 20:26
    Aha, podział prawica - lewica uważam za nieistotny dla omawianego zagadnienia.
  • pigeon_shit_dust 12.11.18, 00:53
    A okazji byo nadmienic cos o najwiekszym przyjacielu USA i jego swiecie, dzis Dzien Weterana, obchody zakonczenia I wojny etc. Parady, przemowy . Bylem samo poogladac, posluchac. Nic. Kupa.
    A o Polscce nic wasze ukochane USA nie gadaja, sprawy nie ma.
  • pigeon_shit_dust 12.11.18, 18:20
    Jednak w USA zlozono hold Polsce. I to w LA !

wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,24160736,los-angeles-uczcilo-100-lecie-niepodleglosci-na-to-zdjecie.html#s=BoxOpCzol8
    Przepraszam !

--
    Aby uczynić z ludzi niewolników, należy dać im pieniądze, których nie zarobili
  • pepe49 12.11.18, 01:46
    twitter.com/realDonaldTrump/status/1061650654194745344/photo/1

I, ogólnie, nie poniżajmy się sami słownictwem. "Zafajdańcy", "stulecie odzyskania śmietnika" itp. Niech to robią ludzie spoza Polski, nie Polacy. Próbujmy unikać pogardy dla siebie. Próbujmy tworzyć szacunek dla siebie. Bardzo trudne, ale można.

*

U. E. musi być zakończona.
    Wcześniej opłaca się i warto, żeby Polska z tego wyszła.
  • pigeon_shit_dust 12.11.18, 12:43
    Mozg sie lasuje

--
  • gyubal_wahazar 12.11.18, 16:05
    Pokaż mi kraj o wspanialszej mimo, że tak tragicznej historii niż Polska.
    Gardząc nim, okazujesz pogardę swym przodkom, którzy ginęli z jej imieniem na ustach
  • pigeon_shit_dust 12.11.18, 16:13
    gyubal_wahazar napisał:

> Pokaż mi kraj o wspanialszej mimo, że tak tragicznej historii niż Polska.

Tragedia moze byc wsaniala? Chyba w psychiatryku.

--
  • gyubal_wahazar 12.11.18, 16:24
    Nie słyszałeś choćby o greckich tragediach, by nie wspomnieć o olbrzymiej części literatury światowej ? Uważasz że jedyną wartość mają historie z happy-endem ? Jeśli tak, to mogę tylko współczuć płytkiej wrażliwości
  • pigeon_shit_dust 12.11.18, 16:36
    gyubal_wahazar napisał:

> Nie słyszałeś choćby o greckich tragediach, by nie wspomnieć o olbrzymiej częśc
    > i literatury światowej ? Uważasz że jedyną wartość mają historie z happy-endem
    > ? Jeśli tak, to mogę tylko współczuć płytkiej wrażliwości

Pierdolisz jsk potluczony.

--
  • gyubal_wahazar 12.11.18, 17:01
    Nic z tego co napisałem nie zrozumiałeś, prawda ? Nie gryź się tym, może twoja ignorancja też znajdzie jakiś happy-end wink
  • pigeon_shit_dust 12.11.18, 17:20
    gyubal_wahazar napisał:

> Nic z tego co napisałem nie zrozumiałeś, prawda ? Nie gryź się tym, może twoja
    > ignorancja też znajdzie jakiś happy-end wink

Ja zrozumialem tylko to ty dajesz absurdalnie kretynskie przyklady i porownania.....greckie tragenie ????
    Masz cos z historii Polski do podania jako przyklad, zebym Ci mogl wykazac, jak bardzo pierdolisz?

--
  • gyubal_wahazar 12.11.18, 17:24
    Jak zadasz pytanie kulturalnie, chętnie ci odpowiem.
    Ale tak długo, jak będziesz dodawał sobie męskości, knajackim bełkotem prymitywa i półgłówka, odbierasz sobie tą szansę
  • pigeon_shit_dust 12.11.18, 17:42
    gyubal_wahazar napisał:

> Jak zadasz pytanie kulturalnie, chętnie ci odpowiem.
    > Ale tak długo, jak będziesz dodawał sobie męskości, knajackim bełkotem prymityw
    > a i półgłówka, odbierasz sobie tą szansę

To idz precz.

--
  • gyubal_wahazar 12.11.18, 17:45
    Hahaha czyli potwierdzasz moją diagnozę nt twego poziomu ogólnego, na podstawie poziomu twej powyższej wypowiedzi. Leć na skargę do admina, albo sam mnie zbanuj, ptysiu miętowy wink
  • pigeon_shit_dust 12.11.18, 19:13
    gyubal_wahazar napisał:

> Hahaha czyli potwierdzasz moją diagnozę nt twego poziomu ogólnego, na podstawie
    > poziomu twej powyższej wypowiedzi. Leć na skargę do admina, albo sam mnie zban
    > uj, ptysiu miętowy wink
    Moja diagnoza jest tak za tu pisales wczesniej glupoty jako ur-nammu, ale ci kazano wypierdalac .
    Niestty, jako czlowiek uzalezniony od bezkarnego wciagania innych w bezsensowne pyskowki, powrociles jako gyubal_wahazar . Do czasu gdy ktos cie nie namierzy w realu i nie natrzaska z liscia po malym ryjku.

--
  • gyubal_wahazar 13.11.18, 00:32
    Tak sobie radzisz z żoną ?
    Ale przed wystartowaniem do faceta masz pełne rajtki, nie ?
    Nie zaprzeczaj, obaj wiemy, że tak
  • lastboyscout 12.11.18, 16:48

Masz racje, Polacy potrafia osobliwie tragicznie przegrywac ale skad pomysl, ze przegrana a w efekcie nadwrazliwosc na slabosc swiadczy o czymkolwiek pozytywnym a nie o zwyczajnej glupocie, bezsilnosci i braku wyobrazni?

Co zlego w byciu silnym, madrym i potrafiacym efektywnie oceniac rzeczywistosc i na tym KAPITALE budowaniu bazy dla wlasnej tozsamosci, wrazliwosci i sily moralnej jak robia to inni, ktorzy FAKTYCZNIE cos wniesli do rozwoju cywilizacji.

--
    dorota_333 11.09.12, 20:45 napisala:

..."Jakoś inaczej patrzę dzisiaj na tych ludzi skaczących z 29 piętra w garniturach.
    Należało się wam, k.... wasza jankeska mać
  • gyubal_wahazar 12.11.18, 17:09
    Cenisz tylko zwycięstwa ? Jeśli tak, to na pewno wyżej od Kościuszki stawiasz ziutka-słoneczko. Do tego zmierzasz ? Że racje moralne są bez znaczenia a liczy się tylko wynik ? Jeśli tak, to faktycznie nie masz szans zrozumieć co chciałem powiedzieć.

Nie ma nic złego w byciu silnym, mądrym i potrafiącym. Podobnie jak lepiej być pięknym i bogatym niż brzydkim i biednym. Ale to co chciałem przekazać nie ma z tym nic wspólnego. A to co chciałem przekazać, to to, że w polskiej historii nawet jeśli więcej jest porażek niż tryumfów, to i tak wspaniałe bohaterstwo milionów zwykłych ludzi każe odnosić się do niej z najwyższym szacunkiem, bo nie znam drugiego narodu który byłby tak konsekwentnie wyniszczany, a mimo to z taką determinacją walczył o swe istnienie.

Ale - jak wspomniałem - nie dziwię się, że w kategoriach czysto racjonalnych, nie jesteś w stanie tego zrozumieć
  • lastboyscout 12.11.18, 17:55
    Post został usunięty przez adminów lub założyciela forum .
  • gyubal_wahazar 12.11.18, 18:16
    Widzisz yankee, rozumiem twoje rozczarowanie tym, że nie umiesz nic sensownego przeciwstawić argumentom zwykłego Polaka. Rozumiem nawet jak trudno ci ogarnąć, że dla tego samego zwykłego Polaka ważne są nie tylko zwycięstwa ale również porażki.

Rozczarowuje cię to do tego stopnia yankee, że odkrywasz swą proweniencję drobnego prostaczka, który nie umiejąc powalczyć na argumenty, rzuca na oślep rynsztokowymi epitetami i leci wysmarkać się w rękaw adminowi, szlochając by tego Polaka zbanował. Nie troskaj się jednak zanadto, yankee. Chrupnij wieśmaka, popij dajet kołkiem i wal do dałntałna rekawernąć dizastra wink
  • poszi 12.11.18, 22:35
    Mimo że zgadzam się z ogólna wymową, warto sprostować, że choć niedobre jest
    a) palenie śmieciami
    b) palenie mułem
    wyeliminowanie jednego i drugiego nie pomoże w sposób dramatyczny (nie podejmuje się ocenie czy o kilka, kilkanaście czy o kilkadziesiąt procent, ale normy pyłów są przekroczone o kilkaset czy nawet kilka tysięcy procent, więc będą przekraczane znacznie niezależnie od tego). Bo dobry węgiel też truje, a węgiel spalany w sposób, który robią Polacy (piecami "kopciuchami") truje bardzo mocno (węgla nie da się w domowym palenisku spalić czysto, ale w piecach retortowych da się się to przynajmniej zrobić kilkakrotnie lepiej).

Wyeliminowanie smogu to ogromny i bardzo kosztowny w likwidacji problem. I choć świadomość społeczna po smogowych rekordach 2017 (to był najgorszy rok chyba w obecnej dekadzie) się poprawiła, ciągle pokutuje absolutnie fałszywa i usprawiedliwiająca wielu opinia, że to śmieci i słabej jakości węgiel trują, a nie to, że węgiel sam w sobie.

To podobny proces wyparcia, jak "wypadki powodują pijani kierowcy". Owszem pijani kierowcy są bardzo niebezpieczni, ale znakomita większość wypadków powodują niepijani (najwyżej brawurą) kierowcy. Polak niepijący już się uważa za świętego. Podobnie Polak palący węglem.
  • dorota_333 13.11.18, 08:49
    Jest taka opinia, że spalanie dobrej jakości węgla lub koksu - nawet w takich piecach, jakie są powszechnie używane - zmniejszyłoby emisję pyłów o 60-80%. Z tego powodu, że lepszy jakościowo węgiel nie zawiera tych cząstek bardzo drobnych (lub w mniejszej ilości). Nie mam linka na to, to z rozmowy prywatnej. Zapytałam raz jeszcze, czy rzeczywiście aż 60-80%? Tak.
  • poszi 13.11.18, 21:29
    Ale Ty piszesz chyba o czym innym. Można spalać (w miarę, bo cudów nie ma i to emisja z kotła na gaz nigdy nie będzie) czysto w normalnych piecach paliwo premium, tzw. błękitny węgiel. Ale to paliwo to jest węgiel odgazowany, czyli w praktyce koks, co więcej nie bardzo da się go kupić, na razie są szumne zapowiedzi i pilotażowe programy. A jego brat koks kosztuje kilkadziesiąt procent więcej niż groszek, który już jest jednym z droższych węgli opałowych (tzw. "ekogroszek", jednak z eko to ma mało wspólnego, jeśli nie używa się go w dobrym piecu). Więc po 2-3 sezonach taniej jest wymienić kocioł na klasy 5 i palić groszkiem niż bawić się w błękitny węgiel. Co więcej o ile nowoczesny kocioł jest oszczędniejszy i wygodniejszy w użyciu (więc nawet egoiści odczują jego korzyści), błękitny węgiel jest tylko czystszy, żadnych innych praktycznych korzyści jego użytkownik nie ma.

W kopciuchach można spalić w miarę czysto tylko błękitny węgiel, który umarł w przedbiegach. W kotłach klasy 5 można równie czysto (w praktyce w pół brudno, ale emisja 10 razy mniejsza to i tak sporo) spalić tańszy groszek. Natomiast czy groszek, czy orzech czy miał, czy polski czy ruski w kopciuchach emituje jeden i ten sam syf. Natomiast muł jest 2-3 razy gorszy.

Alternatywa jest taka: dobry kocioł i paliwo do niego dostosowane, ale bez szału cenowego albo zwykły kocioł i paliwo premium. Tę alternatywę widać w tym raporcie:
    www.ichpw.pl/blog/2017/12/11/wskazniki-emisji-zanieczyszczen-powietrza-emitowanych-indywidualnych-zrodel-ciepla/
    Nawiasem mówiąc drewno można też spalić z emisją taką jak węgiel kopciuchów. Kocioł jest ważniejszy niż paliwo.

Chciałbym jeszcze dodać, że z oporami, ale coś się dzieje. Zakazano (tak rząd PiS to zrobił) sprzedaży mułów oraz kotłów poniżej 5 klasy. Można to było zrobić pewnie lepiej, diabli też wiedzą, czy nie ma za dużo luk i czy nie pojawi się podziemie kotlarskie czy mułowe, ale na papierze działania są. Niektóre województwa czy miasta poszły dalej (np. Kraków zakazał całkowicie spalania paliw stałych). Reszta zależy od egzekwowania i oporu rodaków.

A jak nie chcesz czekać na rozsądek rodaków, to polecam oczyszczacz powietrza. Bardzo sobie chwalę Xiaomi, ale każdy z filtrem HEPA będzie dobry. Testowałem to niezależnym czujnikiem pyłów i to działa, można sobie w domu obniżyć koncentracje pyłów PM2.5 bez problemu 5-krotnie. Pył zawieszony PM2.5 to największy truciciel w smogu. Nawet ten osławiony benzo[a]piren głównie jest w fazie pyłowej (80-90% emisji benzo[a]pirenu jest w pyle, tylko 10-20% w fazie gazowej. A prócz tego pisz petycje, lobbuj w gminie i edukuj kogo się da

--
    Jak zmieniła się liczba ogłoszeń na rynku pierwotnym? licznikmieszkan.atspace.com
  • cojestdoktorku 13.11.18, 22:13
    > Ale Ty piszesz chyba o czym innym. Można spalać (w miarę, bo cudów nie ma i to
    > emisja z kotła na gaz nigdy nie będzie) czysto w normalnych piecach paliwo prem
    > ium, tzw. błękitny węgiel. Ale to paliwo to jest węgiel odgazowany, czyli w pra
    > ktyce koks,

wy towarzyszu poszi stajecie sie podejrzani coraz bardziej
    zapamiętajcie sobie, że koks jest czerwony i jako taki powinien zostać zlikwidowany tak jak czerwone pomniki!
    http://www.wykresy.net/wykres/wl/d/produkcja-koksu-i-polkoksu-w-polsce-ostatnie-24-lata.png
  • pigeon_shit_dust 14.11.18, 00:51
    No i macie. Co, kraj nie jest w ruinie?
    Nawet za bardzo nie wiem czym sie pali w USA szczerze mowiac. Zdaje sie ze ropa albo gaz. Moj blok- boiler na rope. Okna otarte cala zime i nie doplacam nic za ogrzewanie, pewnie tanie jest.
    Ludzie w domkach sie przerzucja na gaz. Maly piecyk i po zawodach. Nikt nie pyszczy ze powietrze w okolicy brudne.
    Nie mozecie tak samo, po 30 latach "wolnosci"? Co nie bylo czasu na zmiany?
    No tak- gaz albo ruski albo z USA drogi, prad najdrozszy w Europie podobno, ropa drozsza 2 razy niz w US.
    Macie przejebane a bedziecie miec jeszcze bardziej.
  • przycinek.usa 13.11.18, 05:47
    To ciekawe jak mozna miec zupelnie odmienne poglady na ten sam temat. Po pierwsze Swieto Niepodleglosci jest jedno i nalezy je szanowac, bo gdyby nie niepodleglosc, to mialabys widok na Moskwe - jesli nie bezposrednio to w plakatach na kazdej scianie i normy zanieczyszczenia na poziomie Norilska.

Po drugie ty jestes normalnie sfrustrowana. Bo jakbys nie byla to nie krytykowalabys swojego wlasnego miasta, ktore dosyc sporo zrobilo w kierunku oczyszczenia powietrza. I ostatecznie stwierdzenie "zafajdana Polsko" jest antypolskie i niezgodne z regulaminem forum.

Mnie interesuja 2 kwestie - co sie stalo, ze nagle tak cie Polska zniesmacza?
    A druga kwestia - po co ten caly cyrk?

Jesli nie pasuje ci jakosc powietrza - to zrob cos z tym. Znajdz kogos co decyduje o sciganiu - znajdz dziennikarza, zmobilizuj ludzi, zrob akcje itp. Da sie. Tylko trzeba chciec.

Ale ty tego nie zrobisz. Bo jestes aspoleczna egoistka z przerostem wyobrazenia o sobie, bezwzgledna i niemila osoba, ktora mysli tylko o sobie, a nie o innych. Przy tobie inni czuja sie nieswojo. Stresujesz ludzi sama swoja obecnoscia.

Zeby zmieniac otoczenie - to trzeba miec inne cechy. Trzeba byc altruista, dobrym dla ludzi, z pozytywnym nastawieniem spolecznym, otwartym na dialog i dyskusje. Trzeba byc milym, a nie harpia jak ty.

Zeby budowac, to trzeba najpierw nauczyc sie nie niszczyc.
    Ja na przyklad zaangazowalem sie ostatnio w akcje antyaborcyjne. Wciagnelo mnie to.
    Pomagam ludziom, ktorzy wierza gleboko w to co robia. A komu ty pomoglas ostatnio?
    Kiedy dalas komus bezdomnemu na ulicy 10 zlotych?
    Co zrobilas dobrego dla biednych i bezradnych ludzi?

Latwo jest wszystkich wrzucic do jednego worka zafajdancow, ale zrobic cos samemu dla innych - to wykracza poza mozliwosci polskich przedsiebiorcow egoistow. Taka jest w Polsce klasa srednia. Nowobogaccy nadeci zarozumiali bezwzgledni egoisci.
  • dorota_333 13.11.18, 08:59
    No i znowu: ja o konkretnym problemie, a Ty o d...e Maryny.

Po pierwsze: nie wiesz, gdzie mieszkam, więc nie wiesz, jak moje miasto radzi sobie z problemem smogu. Po drugie: mam znikomy wpływ na poziom niskich emisji. Samochodu używam rzadko (szczególnie ostatnio, i nie jest to diesel), mieszkam na dużym osiedlu ogrzewanym oczywiście z sieci miejskiej. To, co mnie dotyka, to kiedy przyjdzie powietrze znad pobliskiego osiedla domków jednorodzinnych. Po prostu: siwy dym (nawet nie problem, jak siwy, bo czasami wręcz czarny).

Nie wiem, co mogę zrobić w tej sprawie. Władze miasta są monitowane od kilku lat, rzecz wyszła znowu w kampanii wyborczej. Rozbija się o pieniądze, bo przyłączanie wszystkich do sieci jest zwyczajnie kosztowne.

No i tak żyjem na prowincji. Bez wsparcia budżetowego społeczności lokalne tego nie udźwigną. Poza tym: tylko państwo może wymusić pewne normy jakości paliw.
  • przycinek.usa 13.11.18, 16:34
    O. Znowu cos nowego. To nie bede ciebie wyprowadzal z bledu.
  • pigeon_shit_dust 13.11.18, 14:29
    przycinek.usa napisał:

> To ciekawe jak mozna miec zupelnie odmienne poglady na ten sam temat.

Polska akurat jest w tym sensie w riunie. Dlaczego? Bo przeputali ostatnie 30lat w kwestiach istotnych, szczegolnie regulacji wielu spraw. Jest latwiej I to znacznie, postawic 75 pietrowy biuroiwec niz uregulowac sprawy sciagania alimentow.
    Sluzna zdrowia? Ja pierdole. Zamozny kolega ktory sie polamal w wypadku chcial do mnie leciec na operacje, w gipsie z potrzaskanymi koscmi, bo nie bylo ortopedy ktory by sie podjal operacji. Zadnej koordynacji, zadnej organizacji miedzydyscyplinarnej. Znajomy lekarz juz na emeryturze powierzial mu ze jak sobie zoperuje te reke w Polsce, to po operacji bedzie wycieral dupe lokciem. Probowales wycierac dupe lokciem?
    Jak mi od sparszywialej wody w Zatoce Gdanskiej kiedys wyskoczyly gnidy na podudziu, to poszedlem do dermatologa, nie zuawazylem ze to panstwowa przychodnia…wszedlem I prosze o wizyte. Kobita mowi ze pazdziernik ( byl maj) , mowie ze wyjadzam za dwa tygodnie a ona ze stolka spade- pazdziernik, ale nastepnego roku.
    Szkolnictwo wyzsze? Komedia. Uczelnie panstwowe sa lepsze niz 99% uczelni prywatnych.
    A regulacja wynajmu mieszkan? Dzikie pola. Tenant bez ochrony, landlord z wszystkimi prawami, albo odwrotnie, jesli teneant sprytny I bezwzgledny. Zadnych oragnizacji, sadow do tych spraww. Nic.
    Jak niby maja regulowac kwestie zanieczyszczania powietrza przez wlascicieli domow, jak nie potrafia uregulowac spraw czystosci spalin? O ilez to latwiejsze ?

> Kiedy dalas komus bezdomnemu na ulicy 10 zlotych?
    > Co zrobilas dobrego dla biednych i bezradnych ludzi?

W tej materii to akurat zwroc uwage, duzo robi polski rzad. Autentycznie. Nie robi tego walsciwie, bo daje rybe a nie wedke, ale robi.....

--
  • dorota_333 13.11.18, 14:42
    Niestety, racja. I coś bym dodała: to, co się udało, zostało wymuszone ustawodawstwem unijnym. Np. standardy ochrony konsumenta. W praktyce różnie to działa, ale prawodawstwo narzuciła UE. Gdyby nie to, byłaby zupełna wolna amerykanka.
  • gyubal_wahazar 13.11.18, 15:03
    Mam bardzo proste rozwiązanie twych problemów: przestań przyjeżdżać do Polski i interesować się jej sprawami.

Na co liczysz, opisując same negatywy, ludziom którzy tu mieszkają ? Myślisz, że tego nie wiemy, żyjąc tu od dziesiątków lat, czy też jesteśmy ślepi i dopiero polskojęzyczny prorok z USA, nam łuski z oczu zdejmie ?

Rozumiesz, jak się pozycjonujesz w oczach czytającego twe jęki, Polaka ? Uważasz że to wina tych kilkunastu milionów ciężej niż większość europejczyków harujących ludzi i to za kilkukrotnie mniejsze pieniądze ?

Tak trudno zauważyć 6 lat wojny, 45 lat niszczenia i rozkradania tego kraju przez komunę i kolejnych blisko 30 przez postkomunę ? Jeśli trudno, to możesz spytać, tak jak dziewczyna z wczorajszego wątku: 'gdzie mogę się dowiedzieć o przyczynach obecnej sytuacji Polski ?'. I na pewno dostaniesz szereg źródeł.

Ale po co, skoro ty z wyżyn swego amerykańskiego majestatu, wolisz zjechać ten kraj i jego mieszkańców, bez zadawania sobie najprostszych pytań
  • pigeon_shit_dust 13.11.18, 15:20
    gyubal_wahazar napisał:

> Mam bardzo proste rozwiązanie twych problemów

Ja rowniez: Poszedl precz !
  • gyubal_wahazar 13.11.18, 15:23
    Złap się pod boczki i tupnij jeszcze. Bez tupnięcia się nie wystraszę wink
  • przycinek.usa 13.11.18, 16:31
    wroce do tego jeszcze, ale generalnie lekarze w Polsce nie maja etyki pracy, sa straszni.
    I to jest generalna obserwacja, nie wyjatkowe osoby, ale generalnie, statystycznie tragedia.
    Jak masz wybor - to w zadnym wypadku nie idz w Polsce do zadnego lekarza, zwlaszcza, jesli to ma byc zabieg chirurgiczny. To sa niedouczeni rzeznicy. Zadufani w sobie, nadeci, nieswiadomi postepu medycznego niemili i okropni ludzie. I niezwazne, czy idziesz prywatnie, czy do panstwowego - bo oni wszyscy sa tacy sami.
  • dorota_333 13.11.18, 16:34
    Tak przy okazji: rozważ zbanowanie użytkownika "gyubal_wahazar". Paskudna, namolna menda. Naobrażał i zmęczył już wszystkich.
  • przycinek.usa 13.11.18, 16:36
    nie widze nic takiego. Masz problem, to link pod regulaminem jak dawniej.
  • pigeon_shit_dust 13.11.18, 16:57
    dorota_333 napisała:

> Tak przy okazji: rozważ zbanowanie użytkownika "gyubal_wahazar". Paskudna, namo
    > lna menda. Naobrażał i zmęczył już wszystkich.

Wystarczy ignorowac
    I sobie pojdzie : )

--
  • sendivigius 13.11.18, 17:50
    dorota_333 napisała:

> Tak przy okazji: rozważ zbanowanie użytkownika "gyubal_wahazar". Paskudna, namo
    > lna menda. Naobrażał i zmęczył już wszystkich.

Ale nie! My komunisci jestesmy za wolnoscia slowa! Nawet zakladamy organizacje dla takich. W koncu kto zakladal Solidarnosc? KOR? Kto wybral okragly stol? A wczesniej kto rzadzil wywiadem II RP?

"gyubal_wahazar" musi zostac aby kazdy proletariusz widzial jak wyglada wrog klasowy i co mowi.
  • cojestdoktorku 13.11.18, 17:57
    no co Ty?
    to jest głos młodego pokolenia, musiałabyś wykreślić połowe Polaków w okolicach 20-tego roku życia
    poza tym facet jest patriotą, w sumie podobnie jak Ty, tylko ze innej historii uczony to i inaczej ten patriotyzm rozumie
  • cojestdoktorku 13.11.18, 18:07
    prawie wszyscy Polacy którzy pracują na wyjeździe jak sie tylko da wracaja skorzystać z polskiej służby zdrowia smile

mam na wręcz na żywo relacje z wielkiej brytanii, tam to są cuda takie o których sie Polakom nie śniło
    naprawdę moze być gorzej

p.s. nie wiem jak dziś ale w 2010 w USA umierało więcej noworodków niż w Polsce w przeliczeniu na 1000 urodzeń
  • powrozowy 13.11.18, 18:48
    cojestdoktorku napisał:

>
    > p.s. nie wiem jak dziś ale w 2010 w USA umierało więcej noworodków niż w Polsce
    > w przeliczeniu na 1000 urodzeń

Glownie za sprawa Meksykanek w 10 mieisacu ciazy, przerzucanych przez ploty i strumienie na amerykanska strone tylko po to, by dziecko urodzilo sie w USA.

--
    Feminizm kończy się, gdy trzeba wnieść szafę na 8. piętro.
  • przycinek.usa 14.11.18, 09:59
    "prawie wszyscy Polacy którzy pracują na wyjeździe jak sie tylko da wracaja skorzystać z polskiej służby zdrowia"

I po tym mozna latwo poznac pokolenie osob, ktore nie rozumieja dzialania sluzby zdrowia za granicami, osob bez ubezpieczen i dodatkowo majacych male pojecie o szkodliwosci takiego wyboru. Jesli ktos tak robi - tzn. ze jest osoba calkowicie nieswiadoma i po prostu ryzykuje wlasnym zdrowiem. Trudno mi oceniac sluzbe zdrowie w UK - poniewaz tam jest mieszanina panstwowego syfu i dobrych prywatnych klinik - ktore nie sa tragiczne. Ale porownanie tego do USA jest nieracjonalne.

Poruszyles temat noworodkow - to podpowiem, ze poziom uslug szpitali polozniczych w USA - nawet szpitali, ktore nie sa sklasyfikowane jako specjalnie dobre - przekracza jakoscia wszystkie szpitale europejskie, nie mowiac o Polskich.

Osoby majace lokalne wyksztalcenie medyczne - sa lepiej przygotowane zawodowo od prawie wszystkich lekarzy w Polsce. Pielegniarki sa lepsze od jakichkolwiek pielegniarek w Europie. Wyposazenie zwyklego pokoju - normalnego i uznawanego za standartowe w zwyklym szpitalu - przekracza poziom wyposazenia polskiej sali operacyjnej.
    To sa prywatne pokoje, w ktorych kobiety moga rodzic i sa wyposazone we wszystko, lacznie z aparatura medyczna, zdalnie sterowanymi swiatlami, wyposazeniem do badan noworodkow, specjalnych stolow z ogrzewaniem dla noworodkow, osobnymi lazienkami i dodatkowymi lozkami dla rodziny. I to jest standard. W kazdym szpitalu. Przynajmiej w Californi.

Osoby zajmujace sie poloznictwem - czyli ginekolodzy sa tutaj chirurgami i kazdy z nich potrafi wiecej jak ginekolodzy w Polsce. Doba w tanim szpitalu kosztuje od 9 do 20 tysiecy dolarow i za te pieniadze otrzymujesz opieke, ktorej nie potrafi zapewnic zaden oddzial szpitalny w Polsce. W pierwszym dniu po porodzie zajmuje sie matka caly zespol osob, w tym jedna pielegniarka jest w pokoju caly czas. CALY CZAS!

Matka jest podlaczona do aparatury pomiarowej, robione sa badania caly czas, nadzoruje to lekarz caly czas, to wszystko obserwuje zespol specjalistow i potem zlecaja np. badania krwi, ktore sa od razu wykonywane w tym samym oddziale szpitala i wyniki sa od razu do dyspozycji zespolu.

Osoby, ktore w tych szpitalach pracuja - sa wysoko wyspecjalizowanymi pielegniarkami i maja dziesiatki lat doswiadczenia. Sa mile, pomocne i chetne do pomocy o kazdej porze, pytaja sie caly czas, jak mozna pomoc i co najwazniejsze - pomagaja od razu, szybko, bez wahania i bez stekania, narzekania i humorow. I sa na kazde skinienie reki. Dodatkowo jest katering, czyli restauracja - wystarczy podniesc telefon i przynosza jedzenie a la carte - o kazdej porze dnia i wybor jedzenia jest naprawde bardzo dobry.

Tymczasem w Polsce poziom tych uslug jest zenujacy.
    Nawet nie chce porownywac, bo nie ma co, tego nie da sie nawet porownac - ale tylko powiem, ze bylem w takim szpitalu w duzym miescie wojewodzkim w Polsce, ten szpital byl ponoc najlepszy w rejonie i poziom uslug byl tak mierny, ze mnie to zaszokowalo. 3 osobowe pokoje, ciasno, brak wyposazenia, brak aparatury, i co najwazniejsze - brak opieki. To byl dla mnie naprawde ciezki szok. Wy sobie normalnie nie zdajecie sprawy z tego jak jestescie zacofani cywilizacyjnie i medycznie. Polska jest krajem zacofanym i poziom uslug medycznych jest tragiczny. Dramatycznie niski.
    W prawie kazdej dziedzinie. W Polsce jest strach pojsc do lekarza. Ostatecznie mozna isc dac sie zbadac interniscie przy przeziebieniu i ewentualnie zrobic badania krwi odplatnie, ale na tym konczy sie zakres uslug bez ryzyka. Wszystkie pozostale polskie uslugi medyczne to jest hardcore o wysokim stopniu ryzyka, poczawszy od uslug dentystycznych a skonczywszy na operacjach chirurgicznych. Dentysci w Polsce sa tak dramatycznie niedoksztalceni, ze nawet nie wiedza czego im brakuje. No trudno zeby wiedzieli, bo skad maja wiedziec? I tyle, bo i tak sie rozpisalem.

• cojestdoktorku 14.11.18, 11:09
    fajnie, pięknie, ale nie wszystko złoto co się świeci

"W USA ogłoszono, że w 2014 r. współczynnik umieralności niemowląt (tj. dzieci w wieku 0-1 roku) wyniósł 582/100 000 urodzeń żywych. Stanowi to redukcję o 2,3% w stosunku do 2013 r. i najniższą wartość w historii.
    ...
    Z drugiej strony współczynnik ten jest znacząco większy niż w innych rozwiniętych krajach, np. w Finlandii i Islandii ok. 180 w 2013 r. (w Polsce ok. 470 w 2012 r.)"

biuletyn.servier.pl/32312/wspolczynnik-umieralnosci-niemowlat-w-usa-i-innych-krajach-rozwinietych
  • cojestdoktorku 14.11.18, 11:12
    moze inaczej, dla tych co maja kase to jasne ze lepiej rodzić w USA, ale ze rozwarstwienie w ameryce większe to nawet takie biedne sale porodowe w Polsce daja średnią lepszą
  • cojestdoktorku 14.11.18, 11:15
    w dodatku USA wydaje 17% PKB na zdrowie, Polska mniej niż 5%, więc za te 5% to i tak jest dobrze
  • pigeon_shit_dust 14.11.18, 14:41
    cojestdoktorku napisał:

> fajnie, pięknie, ale nie wszystko złoto co się świeci
    >
    > "W USA ogłoszono, że w 2014 r. współczynnik umieralności niemowląt (tj.
    > dzieci w wieku 0-1 roku) wyniósł 582/100 000 urodzeń żywych. Stanowi to
    > redukcję o 2,3% w stosunku do 2013 r. i najniższą wartość w historii.

www.huffingtonpost.com/2015/05/01/china-us-birth-tourism_n_7187180.html
    www.nytimes.com/1982/11/21/us/mexican-women-cross-border-so-babies-can-be-us-citizens.html
    en.wikipedia.org/wiki/Anchor_baby
    Rozumiesz juz? Jak Trump zakonczy tp dzikie prawo ziemi, skonczy sie przerzucanie ciezarnych , doslownie( przez plot) I w przenosni, do USA, to I liczba martwych urodzen spadnie do poziomu Finlandii czy Kuby.

Porody czesciowo tylko odbywaja sie we wlasciwych warunkach. Czesto anchor babies rodza sie po strychach I piwnicach, dzwoni sie na 911, wzywa karetke I juz.
    Lista jest dluga, to nie tylko Chiny czy Meksyk. Czeronwa propaganda wykorzystuje niekorzystne dane do szczucia na amerykanska sluzbe zdrowia.
    Opieka prenatalna jest rownie istotna lub nawet bardziej niz sam porod. Rozumiesz juz teraz ?
  • cojestdoktorku 14.11.18, 15:25
    nie zmienia to faktu ze Polska wydajać te 5% a wiec bardzo małą kasę ma wynik na poziomie krajów rozwiniętych
    o jest ogromny sukces bo kraje które czesto wydaja znacznie wiecej na zdrowie maja ten wynik gorszy
    upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e1/Infant_mortality_map_of_the_world.svg/863px-Infant_mortality_map_of_the_world.svg.png

• cojestdoktorku 14.11.18, 15:27
    śmiertelnosc niemowląt na świecie
    https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e1/Infant_mortality_map_of_the_world.svg/863px-Infant_mortality_map_of_the_world.svg.png
  • deco.derr 14.11.18, 16:50
    w Polsce i przestan pyerdolic. Ksa jest, jest na glupoty to wydajcie +12% na zdrowie. Broni wam ktos ?
  • sendivigius 14.11.18, 18:48
    deco.derr napisała:

> w Polsce i przestan pyerdolic. Ksa jest, jest na glupoty to wydajcie +12% na zd
    > rowie. Broni wam ktos ?

Komuna, Lewacy, Ruskie, Homosie, Feminazistki, Weganie, Eko-terror, TVPiS, Zydy, Masony, Cyklisci, zdrada w Jalcie i przy okraglym stole oraz nachylenie ekliptyki.
  • cojestdoktorku 14.11.18, 19:28
    nie ma chyba takiej partii co chcialałby 17%
    o ile kojarzę PIS obiecał ze ma byc docelowo 6% PKB
    czesi juz teraz maja ponad 7%PKB

wszyscy w tym kraju wolą pchać kasę w amerykańskie rakiety i wciąz narzekac ze armia za słaba, a później ida do szpitala i narzekaja ze biednie i gorzej niż w USA
    po czym wracaja do domu i zamiast narzekac ze służba zdrowia niedofinansowana to jednak znów narzekaja ze nie kupiliśmy śmigłowców czy tam okrętów podwodnych
    a służba zdrowia ma być lepsza sama z siebie za darmo

w 1939 wydawaliśmy na armię 40% budżetu kraju (nie wiem ile to było % PKB)
    wiec wszystko przed nami pewnie jeszcze jak dobrze putinem nastraszą
  • cojestdoktorku 14.11.18, 19:33
    nie wiem ile było tych procentów za PRL, ale na pewno więcej jak patrzę na ten wykres
    https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQfj5O5R6U7rBPxC0JcAH6IvuPNgAtKX2swuxFu4llUAj375zFneQ

p.s. kurka, czego nie sprawdze to za PRL było więcej
  • dorota_333 14.11.18, 20:12
    Gruźlików.
  • pigeon_shit_dust 14.11.18, 20:17
    Odpowiadaja za nizsza srednia zycia czy martwe urodzenia wyzsze niz powinny byc

finance.yahoo.com/news/kellyanne-conway-nations-opioid-epidemic-crisis-next-door-182200779.html
    Paradoksalnie, to Polakow uwazalo sie tu za opoi, albo Rosjan. Wynika to z kultury picia a nie zilosci czy uzaleznienia. To w USa sie zamawia po 4 shoty i popija to paroma litrami piwa. W Polsce padalo sie pod stol po pol litrze i spokoj, albo szlo porozrabiac. Stad ten falszywy wizerunek
    Teraz mamy opiaty
    finance.yahoo.com/news/kellyanne-conway-nations-opioid-epidemic-crisis-next-door-182200779.html
    Twarde drugi, K2, syntetyki i dopalacze, amfa, zwykla zdrowa maryche jawnie palona sie na ulicach miast. Rano ide do roboty i nie ma dnia zebym tego nie czul naokolo.
    Moze ze 100 mln luda regularnie pije albo sie szprycuje, to efekty sa na koncu mizerne tego dbania o zdrowie narodu.
  • deluc 14.11.18, 15:06
    Dużo by pisać ... założę oddzielny wątek.
  • pigeon_shit_dust 13.11.18, 14:40
    Chcesz przyklad ? Moze z innej branzy ale jakze znamienny.

Jak jest dzis Polska? To prosze:

next.gazeta.pl/next/7,151003,24162322,pasazerowie-samolotu-lot-zrzucali-sie-na-naprawe-spolka-wyjasnia.html#s=BoxOpCzol9
    BTW- Chinczyk poprosil o gotowke, bo dokladnie wiedzial z kim ma do czynienia Z DZIADAMI.
    Dreamlinery kupili, na servis nie maja. A raczej nie chca wydac. Polecisz polskim Dreamlinerem?
    Tam gdzie nie trzeba to wydaja jak pojeby, tam gdzie trzebabo chdzi o ludzkie zycie to kutwia.
    Absolutnie mnie to nie zdziwilo, ze doszlo do takiej sytuacji. Dziady XXVII. Na nowo.
    Chlopska mentalnosc sprzed wiekow. W glowach niewiele sie zmienilo.
  • pigeon_shit_dust 14.11.18, 14:47
    Nie udalo sie.

wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,24166983,raport-polskiego-alarmu-smogowego-zakaz-palenia-smieci-to-martwy.html#a=66&c=154&s=BoxNewsImg1
    Pomalu zobaczymy teraz,czy udalo siie wam ekonomicznie. Ale zeby to sprawdzenie mialo miejsce to musiecie przestac otrzymywac miliardy z UE. Wtedy dopiero prawda wyjdzie na jaw.
  • pigeon_shit_dust 19.11.18, 21:35
    wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,24146568,jakosc-powietrza-w-polsce-najgorsza-w-europie-w-niektorych.html
  • dorota_333 20.11.18, 09:23
    Mam wrażenie, że ta mapa pochodzi z innego dnia, nie z wczoraj. Przy tak silnym wietrze, jak już wczoraj był (dziś jeszcze mocniejszy) nie ma tak dużych stężeń.
    Sprawdziłam to wieczorem - dosyć czysto.

Problem robi się przy tzw. zgniłym wyżu, bezwietrznym, kiedy wysokie ciśnienie + duża wilgotność powietrza trzyma zanieczyszczenia nisko przy ziemi. Wtedy jest naprawdę źle. Wiatr daje ulgę.
  • pigeon_shit_dust 21.11.18, 16:34

Wow, rosnie wam tam nowy grzyb. Ja pi..o0le, mam dreszcze bo ja ciagle mam taki plan by kiedys zdechnac w Polsce ale teraz widze ze moze to plan, ktory trzeba zrewidowac : ( Szlag , niedobrze bo ustawialem sie troszke pod to . Fragmenty:
    Zaskakuje prostota i głupota naszych elit. Choć może ta naiwność jest wykoncypowana? Przecież celebryci z telewizyjnych show walczą o przetrwanie. Duża część widzów nie wie, co to jest kokaina. Powiedzą „narkoman” i przełączą program. Po wypłynięciu listy jedna z dziennikarek telewizyjnych, była klientka Cezarego, straciła pracę.
    Weźmy Filipa Wiśniewskiego, jednego z klientów dilera gwiazd, któremu w książce poświęciłeś sporo miejsca.
    – Filip lgnął do celebrytów i gwiazd. Ogrzewał się w ich cieple. Miał zamożnych rodziców i dużo kasy dla siebie. Kiedyś powiedzielibyśmy o nim, że to bananowy chłopiec. W książce wiele mówi o tym świecie, np. że jeśli nie wciągasz lub nie masz kontaktu do kogoś, kto przywiezie ci koks, to jesteś po prostu gorszy. W momencie wpadki Filip był świetnie zapowiadającym się kandydatem na posła PiS. Był na poznańskiej liście w wyborach parlamentarnych w 2015 r. Wymieniano go jako kandydata na ministra sportu. Jeszcze podczas kampanii poznał Beatę Szydło, jadł obiad z Kaczyńskim. Kiedy zamawiał koks, opowiadał dostawcy, że kokaina jest dla Jacka Kurskiego. Miał z nim spędzić kilka dni w hotelu Novotel na tzw. white party
    Wracając do Filipa… Sam powtarzał, że był uzależniony. Na jedną imprezę potrafił wydać 10 tys. zł. Kupował narkotyki i najdroższe alkohole. Ze stenogramów wynika, że zamawiał kokainę na Wiejską, wychodził po towar z hotelu sejmowego. Czasem kilka razy jednej nocy. W pewnym momencie był dłużny Cezaremu P. 100 tys. zł.”
    Oczywiscie , Ameryka tez lata na koksie ale mam wrazenie ze u was tam jst jakies drugie dno jeszcze. Patologia siege glebiej, bo “wstyd” o tym mowic ?
    wyborcza.pl/magazyn/7,124059,24122389,polak-alkoholik-to-juz-nieaktualne-kazdej-nocy-pracuja.html
  • dorota_333 21.11.18, 17:27
    A tak przy okazji, przypomniałeś mi sprawę, o którą dawno chciałam zapytać: epidemia opioidów w Stanach:
    www.tvn24.pl/magazyn-tvn24/ta-epidemia-zabija-po-cichu-sytuacja-jest-krytyczna,95,1846

Prawda? Nieprawda? Znasz kogoś takiego? Ludzie / media mówią o tym?
  • pigeon_shit_dust 21.11.18, 18:07
    dorota_333 napisała:

> Prawda? Nieprawda? Znasz kogoś takiego? Ludzie / media mówią o tym?

Prawda, Szmata ma dwa atrykuly w ostatnim Duzym Formacie. Komiczne, pisza tez ze w Polska sie uzywa tego zniaczulacza ale w Polsce jest on calkowiecie ....bezpieczny. Kupilem subskrybcje moge wkleic.
    Ja nikogo nie znam, bo ja ani nie wale po kanalach, nie wcigam do nosa ani nawet nie pije alkoholu, z wyjatkiem piwa od wielkiego dzwonu. Wyjatkiem sa wakacje w Polsce, bo w koncu to wakacje, ale nastepnym razem tez odpuszcze. Piwa nie da sie pic mocniejszych alkoholi sie boje, zawsze przez dwa dni slabiej widze po waszym mohito : (
    Ciekawostka moze tez byc "Polska na trzezwo". Mzoe sie wylecze raz na zawsze.
    Na dzis w USA recepty sa elektoniczne, wiec podejrzewam z i opiaty sie skoncza, ale pewnie wymysla cos nowego.
  • dorota_333 21.11.18, 20:39
    Tak, czytałam ten artykuł o oxycontinie. Węszą już, gady.
    PS. Skoro "szmata", to po co wykupiłeś dostęp?
  • pigeon_shit_dust 21.11.18, 20:50
    dorota_333 napisała:

> PS. Skoro "szmata", to po co wykupiłeś dostęp?

7 dolcow za 93 dni, da sie wytrzymac.
    Ale nie mialem dostepu przez poprzednie 3 +. i dobrze bylo.

--
  • pigeon_shit_dust 21.11.18, 14:47

Kuwa a ja sam nosze to ceizkie cholerstwo….60 funtow worek : (
    Nie tac yoni zafajdancy. Cieake, jak zwieja z Polski z ta kasa ?

Oficjalne miliony w budżecie
    Źródła finansowania partii politycznych muszą być jawne, a jej majątek może pochodzić jedynie ze składek członkowskich, darowizn, dochodów z majątku i z subwencji państwowych.

Według oficjalnego sprawozdania o źródłach pozyskania środków finansowych za 2017 r. PiS dysponował wówczas budżetem przekraczającym 22,5 mln zł.
    Największą pozycją po stronie przychodów była subwencja z budżetu państwa, która należy się ugrupowaniu, jeśli w wyborach do Sejmu uzyskało przynajmniej 3 proc. (startując samodzielnie) lub 5 proc. (w przypadku koalicji). Subwencja zależy od liczby głosów oddanych na kandydatów w okręgach i wynosi od 0,87 zł (tam, gdzie poparcie wyniosło poniżej 5 proc.) do 5,77 zł (przy przekroczeniu 30 proc.) za każdy głos. Na PiS zagłosowało ponad 5 mln osób, średnio za jeden głos partia dostała 3,2 zł.
    Jako ugrupowanie, które wygrało wybory w 2015 r., PiS zgarnia najwyższą subwencję – 18,5 mln zł rocznie. PO dostaje 15,4 mln zł, a PSL – 4,4. Kwoty te nie ulegną zmianie aż do końca kadencji w 2019 r.
    Do kasy partyjnej trafiają także składki członkowskie. W 2017 r. PiS otrzymał z tego tytułu łącznie 3,7 mln zł. Większa część tej kwoty – 2,8 mln – to suma składek wpłaconych do kasy partii w kwotach nieprzekraczających minimalnego miesięcznego wynagrodzenia w ciągu roku.
    Na co idą te pieniądze? W 2017 r. poszły przede wszystkim na wynagrodzenia (3,7 mln zł) i na usługi obce, w tym korzystanie ze środków masowego przekazu (3,4 mln zł).
    W 2017 r. PiS gospodarował oszczędnie, zostawiając sobie środki na kampanię samorządową. Oszczędności na koniec 2016 r. wynosiły 6 mln zł, a na koniec 2017 r. – już 15 mln.
    Każda partia polityczna musi przedstawiać sprawozdanie ze swoich źródeł finansowania Państwowej Komisji Wyborczej. Tuż przed wyborami samorządowymi PKW przyjęła sprawozdanie PiS bez zastrzeżeń.
    Limuzyna i zakupy
    Prezes Prawa i Sprawiedliwości od niemal 30 lat (z czteroletnią przerwą) jest zawodowym parlamentarzystą: najpierw senatorem, potem posłem. Taki też zawód wpisuje w poselskim oświadczeniu majątkowym. W tym czasie nie zgromadził majątku. – Do polityki nie idzie się dla pieniędzy – to zdanie Jarosław Kaczyński wypowiadał wielokrotnie .
    Wszyscy, którzy go znają, mówią, że to prawda. Prezes żyje polityką, swoimi wizjami, strategiczną rozgrywką. Ale też nie musi dbać o pieniądze, bo wiele z jego potrzeb – od obiadów i garniturów po transport – finansuje partia.
    Jarosławowi Kaczyńskiemu od lat towarzyszą ochroniarze. To pracownicy Grom Group: byli komandosi, oficerowie służb specjalnych czy funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa (dawny BOR). Prócz siedziby partii na Nowogrodzkiej ochraniany jest również dom i mieszkanie prezesa na Żoliborzu. Koszt? 135 tys. zł miesięcznie, czyli 1,6 mln zł rocznie. Płaci partia. Stanisław Kostrzewski, były wieloletni skarbnik partii, tłumaczył w 2013 r. , że to "rzecz konieczna i bezdyskusyjna. Ja muszę postawić na ochronę najwyższej jakości, a nie na leśnych dziadków w uniformach". Wydatki na ochronę PiS rozlicza jako "wspieranie celów statutowych".
    Od lat Kaczyński jest wożony partyjnymi autami. Najpierw był to srebrny saab 9-5. Potem, w 2011 r., prezes przesiadł się do czarnej skody superb. W drugim aucie tej samej marki podróżuje obstawa. Szoferów, paliwo i utrzymanie aut również opłaca partia. Ceny limuzyny zaczynają się od 100 tys. zł. Auta są dostępne także w prywatnym czasie prezesa. Tabloidy często fotografują ochroniarzy, jak dowożą do domu Kaczyńskiego zakupy czy żwirek dla kotów.
    Spółki rodem z transformacji
  • pigeon_shit_dust 21.11.18, 14:48
    Spółki rodem z transformacji
    Lwia część majątku otaczającego partię Kaczyńskiego pochodzi jeszcze z początków transformacji ustrojowej. W latach 90. Fundacja Prasowa Solidarności przejęła majątek po PRL-owskim koncernie medialnym – Robotniczej Spółdzielni Wydawniczej Prasa-Książka-Ruch.
    W jego skład, oprócz gazety "Express Wieczorny", weszły nieruchomości. Część z nich fundacja kupiła w ramach przetargu w trakcie prywatyzacji, a na części się uwłaszczyła, podając się za spadkobiercę koncernu. Według ustaleń Wojciecha Czuchnowskiego i Iwony Szpali z „Wyborczej” wartość majątku pochodzącego z RSW w marcu 2018 r. szacowana była na 100 mln zł .
    Wśród założycieli fundacji byli Jarosław Kaczyński, Krzysztof Czabański, Maciej Zalewski i Sławomir Siwek. Zlikwidowano ją w 2012 r. Pochodzący się z fundacji majątek – nieruchomości przy Nowogrodzkiej, Ordona, Alejach Jerozolimskich i Srebrnej w Warszawie – został podzielony i był zarządzany przez spółki Air Link, Celsa, Srebrna i Srebrna Media. Według sprawozdań finansowych spółek publikowanych w KRS na stronach internetowych Ministerstwa Sprawiedliwości te trzy pierwsze spółki zanotowały łącznie przychody na poziomie przekraczającym 10 mln zł (dla Srebrnej dane za 2016 r., dla pozostałych – za 2017 r.).
    Według danych portalu Rejestr.io wydawanego przez Fundację ePaństwo dziś te firmy są wciąż powiązane kapitałowo i personalnie. Air Link jest udziałowcem Celsy. Udziałowcami obu jest fundacja Solidarna Wieś, której prezes Zenon Sułecki jest zarówno prokurentem Celsy, jak i prezesem zarządu Air Link.
    Sama fundacja Solidarna Wieś jest też powiązana z nieistniejącą już Fundacją Prasową Solidarności – jak podaje na swojej stronie internetowej, fundacja Kaczyńskiego przekazała część jej majątku założycielskiego.

Srebrna – najbardziej znana ze spółek kontrolowanych przez ludzi bliskich Jarosławowi Kaczyńskiemu – planuje budowę na jednej z działek 190-metrowego wieżowca. Inwestycja ma być warta ok. 600 mln zł. W budynku będzie się mieścić restauracja na dachu, taras widokowy, 70 tys. m kw. biur, kilka tysięcy metrów pod usługi i handel. Dochody z czynszów w drapaczu chmur mogą osiągać poziom miliona euro miesięcznie.
    Portfel mediów
    Według sprawozdania za 2017 r. Srebrna miała też udziały w spółkach wydających media związane z Tomaszem Sakiewiczem. Pierwsza to Forum SA, wydawca „Gazety Polskiej Codziennie”. Jej akcje należące do Srebrnej są warte ponad 250 tys. zł. Z kolei pakiet udziałów w spółce Słowo Niezależne sp. z o.o., która jest wydawcą portalu Niezależna.pl, jest wart 250 tys. zł.
    W zeszłym roku Srebrna dysponowała także udziałami w Siedleckiej Oficynie Wydawniczej, jej współwłaścicielami były diecezja siedlecka oraz Podlaska Fundacja Rozwoju Ruchów Chrześcijańsko-Demokratycznych.
    Wraz z likwidacją Fundacji Prasowej Solidarności jej udziały w Srebrnej przeszły do Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego, czyli dawnej fundacji Nowe Państwo. Instytut mieści się w willi przylegającej do domu Jarosława Kaczyńskiego. Wewnątrz znajduje się izba pamięci byłego prezydenta, a w niej m.in. pierwszy sarkofag , w którym pochowano parę prezydencką w krypcie wawelskiej.
    Przed wyborami w 2015 r. partia miała też zasponsorować prezesowi kilka szytych u krawca ciemnych garniturów. Chodzi w nich do dziś.
    Jak opisywała niedawno "Polityka" , Kaczyński, pracując na Nowogrodzkiej, karmiony jest daniami z Błękitnego Barku w niedalekim wieżowcu, donoszą je kierowcy lub portierzy. Przed weekendami biorą dodatkowe porcje na sobotę i niedzielę.
    Domowe obiady kosztują po kilkanaście złotych – zestaw złożony z pomidorowej, kotleta schabowego, ziemniaków i surówki kosztuje 18 zł.
    Skromne konto prezesa
    – Gdybyśmy przyjęli założenia czysto moralne, tobyśmy nigdy niczego nie mieli – mówił Jarosław Kaczyński tuż po transformacji w 1992 r. do kolegów z ówczesnej partii, Porozumienia Centrum. Niezbyt idealistycznie, ale najpewniej chodziło mu o jego środowisko, i nie o osobiste korzyści, ale o fundusze dające swobodę politycznego działania. Bo jemu samemu nie można zarzucić, że na polityce się dorobił.
    Jeszcze kilka lat temu jego oszczędności były dość znaczne. Na koniec 2010 r. miał ok. 200 tys. zł. Później się skurczyły. Jak wynika z oświadczenia majątkowego za 2017 r., ma 19 tys. zł. Niewiele, zważywszy na to, że w tym samym czasie zarobił niemal 150 tys. zł (uposażenie i dieta parlamentarna). Dodatkowo prezes dostaje też emeryturę, która w zeszłym roku wyniosła 77 tys. zł. ZUS wypłaca prezesowi świadczenia od połowy 2016 r. Łącznie zarobił więc w zeszłym roku niecałe 230 tys. zł.
    Kaczyński lubi potwierdzać swoją ideowość. Na jednym ze spotkań, w Trzciance w Wielkopolsce, mówił, że na polityce wręcz traci : – Sądzę, że dobrym radcą prawnym w Warszawie bym był: to przecież bym zarabiał parę razy więcej, niż zarabiam. Ja naprawdę na polityce nie zyskuję, tylko tracę, biorąc pod uwagę doktorat z prawa.
    Prezes ma też długi. W oświadczeniu majątkowym za 2017 r. wskazał, że jest winien 135 tys. SKOK-owi Stefczyka i 45 tys. zł przyjaciółce, Janinie Goss, która w 2011 r. pożyczyła mu 200 tys. zł na leczenie chorej matki i opiekę nad nią. W lutym 2016 r. Goss trafiła do rady nadzorczej PGE, a we po czterech miesiącach także do rady BOŚ Banku.
    Podobny był cel kredytu hipotecznego w SKOK-u wziętego w 2015 r. Jego zabezpieczeniem jest jedyny trwały element majątku prezesa, czyli dom przy ul. Mickiewicza w Warszawie. Kaczyński ma współwłasność (jedną trzecią) w żoliborskim domu. Wartość całej nieruchomości – 150 m kw. niezbyt urodziwej willi typu „kostka polska” – od lat wycenia tak samo – na 1,5 mln zł.
  • dorota_333 21.11.18, 15:53
    Ano, to jedno z tych "kłamstw założycielskich", które kupił ciemny lud. Kłamstwo o ideowości prezesa (a nawet części jego ferajny, jak "nieprzekupny" Kamiński).

Cały zresztą życiorys bliźniaków opiera się na szeregu kłamstw. Począwszy od antenatów: akowca Rajmunda Kaczyńskiego i jego żony, łączniczki w Powstaniu Warszawskim.
  • pigeon_shit_dust 30.11.18, 17:28
    Doisuje.
    Bo zwolanie tego w Katowicach to kapitalny witz

wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,24230257,szczyt-klimatyczny-onz-w-katowicach-bez-donalda-trumpa-angeli.html#a=66&c=154&s=BoxNewsImg2
  • sendivigius 01.12.18, 19:03
    dorota_333 napisała:

> … z okazji stulecia odzyskania śmietnika.*

metrowarszawa.gazeta.pl/metrowarszawa/7,141637,24229698,mieszkancy-jednej-z-dzielnic-warszawy-dostana-darmowe-chusty.html#a=319&c=134&s=BoxNPrzeCzol19_2

Dorośli z Pragi-Południe dostaną darmowe chusty antysmogowe. Dzieci muszą poczekać

Jak informuje urząd dzielnicy, w pierwszej kolejności dostaną je osoby najbardziej zagrożone smogiem: osoby stare, kobiety w ciąży oraz młode mamy. To właśnie dla nich oddychanie zanieczyszczonym powietrzem jest najbardziej niebezpieczne.

Brak niestety informacji:

- ile kosztuje tak chusta
    - ile chust kupiono
    - jaka firma chusty dostarcza
    - kto z firmy jest skoligacony z kim w urzedzie
    - jak komuna okradala mieszkancow i zmuszala do wdychania smogu, i jak dzieki demokracji i wolnosci ten niecny proceder ukrocono

• dorota_333 03.12.18, 10:54
    Najlepsze jest to, że w dalszym etapie chusty dostaną także dzieci, a "nieumiejętne noszenie chusty może grozić uduszeniem się dziecka". Słabo to widzę, szczególnie na Pradze Południe smile

PS. Szkoda, że na Śląsku w ostatnich dniach smog zelżał (wiatr), bo uczestnicy szczytu klimatycznego mieliby pojęcie, o czym debatują.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.