Dodaj do ulubionych

Goldman Sachs słodzi PiS

30.06.19, 17:47
"Goldman Sachs, jeden z największych banków inwestycyjnych świata, przewiduje, że Prawo i Sprawiedliwość wygra jesienne wybory w Polsce i będzie to dobra wiadomość dla polskiej gospodarki.

Twierdzi, że światowe rynki uodporniły się na polityczne ataki na PiS, bo przekonały się, że wiele z nich było nieprawdziwych. „Nie spełniły się obawy o rozdmuchanie finansów publicznych, których deficyt spadł do najniższego poziomu w historii” - piszą analitycy Goldman Sachs.Wg.nich rynek przyjmie wygraną PiS ze spokojem, bo inwestorzy uznają obecny rząd w Polsce za przewidywalny.

W analizie można też odnaleźć ostrzeżenie przed polską opozycją. „Jak ostrzega bank, zdobycie przez nią parlamentu wiązałoby się z utworzeniem szerokiej koalicji rządowej, co mogłoby utrudnić forsowanie projektów i prowadzić do trudności w utrzymaniu dyscypliny finansowej”.

wgospodarce.pl/opinie/65315-nawet-goldman-sachs-nie-ufa-opozycji
"Przedstawiciele Goldman Sachs uważają, że PiS dla świata finansów jest partią coraz bardziej przewidywalną, a pewne zwycięstwo wyborcze będzie mniejszą niespodzianką, niż to sprzed czterech lat. Analitycy argumentują też, że formacja Jarosława Kaczyńskiego wycofała się z kilku projektów, które byłyby teoretycznie groźne dla rynku. Mowa np. o przewalutowaniu kredytów we frankach szwajcarskich na złotówki. Mimo zapowiadanej gospodarczej katastrofy z powodu rozdawnictwa socjalnego, deficyt budżetowy spadł do najniższego poziomu w historii.

- Pozostajemy relatywnie optymistyczni w kwestii perspektyw fiskalnych. Naszym zdaniem, ostatnie transfery fiskalne wynikają z bliskości wyborów i nie są częścią nowego trendu. Jeżeli PiS ponownie zwycięży, skłonność tej partii do dalszego luzowania fiskalnego prawdopodobnie będzie mniejsza. Ponadto, budżet prawdopodobnie zasilą w krótkim terminie dodatkowe wpływy z uwagi na plan likwidacji systemu OFE. (...) Oczekujemy, że szersza polityka gospodarcza pozostałaby stosunkowo niekontrowersyjna- stwierdzają specjaliści Goldman Sachs.

Prognoza prowadzi do kolejnego wniosku: w sytuacji wygranej przez PiS nastąpi dalszy ciąg spięć na linii Polska-Unia Europejska. Wygrana wyborcza opozycji spowodowałaby - piszą analitycy - umocnienia krajowych aktywów, ale wielką niewiadomą będzie sytuacja budżetowa po zawiązaniu koalicji."


www.salon24.pl/newsroom/966657,goldman-sachs-przewiduje-ze-pis-wygra-wybory-jak-zareaguje-polska-gospodarka

*

Nie znalazłem źródełka raportu, podaję nieobrobione coś.

Żeby pisowcom nie było za miło, wiadomość z archiwum:

Rok 2015.

"Zdaniem Magdaleny Polan, ekonomistki londyńskiego oddziału Goldman Sachs, najprawdopodobniej zwycięzcą zostanie obecny prezydent Bronisław Komorowski, choć będzie potrzebował drugiej tury, by nadal zamieszkiwać w pałacu przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

Przedstawicielka amerykańskiej instytucji uważa, że Komorowski „nadal będzie koncentrować się na kwestiach bezpieczeństwa, współpracy z głównymi partnerami europejskimi oraz wsparciu dla Ukrainy”. Podobnie jak w ciągu minionych pięciu latach, będzie starał się być „neutralny” i nie angażować się w kontrowersyjne wydarzenia w kraju.

Z ekonomicznego punktu widzenia, istotne będzie – zdaniem Polan – dalsze wspieranie „zrównoważonego podejścia Platformy Obywatelskiej do konsolidacji fiskalnej, polityki pro-wzrostowej, a także poparcie dla dużych projektów infrastrukturalnych i działań mających na celu uporządkowanie systemu podatkowego i złagodzenia warunków biznesowych".

Goldman Sachs szacuje poparcie dla obecnego prezydenta na 41-49 proc. Wicelidera zestawienia upatruje w Andrzeju Dudzie, przedstawicielu opozycyjnego PiS, który może liczyć na 26-29 proc. głosów. Trzecią pod względem wielkości pule głosów może zgarnąć niezależny kandydat, Paweł Kukiz, opisany przez GS jako „muzyk punk-rockowy” dla którego poparcie oceniane jest na 5-9 proc."


www.pb.pl/goldman-sachs-wie-kto-wygra-wybory-791720


*

U. E. musi zostać zakończona.
Wcześniej opłaca się i warto, żeby Polska z tego wyszła.
Edytor zaawansowany

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka