Dodaj do ulubionych

Polska bez "Czystego powietrza". UE zrywa współpra

01.07.19, 10:42
… współpracę.

"Komisja Europejska nie będzie spotykać się już z polskim rządem i pracować nad zmianą programu "Czyste powietrze". W praktyce oznacza to, że z 4 mln pieców na węgiel uda nam się zlikwidować niewielki procent.

Nie ma zgody Komisji Europejskiej na kontynuowanie unijnej pomocy przy programie „Czyste powietrze” - dowiedziała się „Wyborcza”. Informacja z Komisji o tym, że nie spotka się z polską stroną i odwołuje Komitet Sterujący, trafiła już do przedstawicieli polskiego rządu, Banku Światowego, samorządowców, niezależnych ekspertów oraz urzędników Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i wojewódzkich funduszy ochrony środowiska.

(…) KE dała ultimatum: albo strona polska zreformuje program i dysponowanie pieniędzmi na wymianę pieców na węgiel odda w ręce samorządów i banków komercyjnych (dziś zarządza nimi tylko NFOŚ podległy ministrowi środowiska), albo Unia na program pieniędzy nie da.
(…)
Liczone na ponad dziesięć lat "Czyste powietrze" jest warte ok. 35 mld euro. Za te pieniądze ma zostać wymienionych 4 mln kopciuchów i docieplone budynki. Celem jest ograniczenie smogu, którego głównym źródłem są domy opalane węglem.

Unia w najbliższej perspektywie finansowej 2021-27 zamierzała dołożyć Polsce miliardy euro na walkę ze smogiem i gotowa była też przekazać niewykorzystane środki z obecnej perspektywy. Bez tych pieniędzy programu nie uda się zrealizować. Obecnie bowiem NFOŚ dysponuje ok. 1 mld zł na "Cp". W przyszłym roku publicznych pieniędzy będzie ok. 2,5 mld. zł."

tutaj całość:
wyborcza.pl/7,155287,24949458,miliardy-euro-nie-dotra-do-polski.html#S.DT-K.C-B.1-L.1.foto

Genialni pisowscy stratedzy trafiają dwa cele za jednym strzałem. Po pierwsze: nie będą samorządy i banki gmerały przy rozdziale pieniędzy, przy którym tak wielu przedstawicieli lepszego sortu się pożywia. Po drugie: wstrzymanie środków unijnych to dobry argument za wyjściem z UE. Drobny skutek uboczny: jesienią w kolejnych latach znowu zadusi nas smog.

Jak zauważyła już grupka prześmiewców: no i ch..j.
Edytor zaawansowany
 • pigeon_shit_dust 01.07.19, 14:21
  dorota_333 napisała:


  > Genialni pisowscy stratedzy trafiają dwa cele za jednym strzałem. Po pierwsze:
  > nie będą samorządy i banki gmerały przy rozdziale pieniędzy, przy którym tak wi
  > elu przedstawicieli lepszego sortu się pożywia. Po drugie: wstrzymanie środków
  > unijnych to dobry argument za wyjściem z UE. Drobny skutek uboczny: jesienią w
  > kolejnych latach znowu zadusi nas smog.
  >
  > Jak zauważyła już grupka prześmiewców: no i ch..j.


  Zmniejszy sie drastycznie LEAB ( Life Expectancy at Birth) co oznacza ze bedzeicie umierac mlodziej i zdrowiej. To znaczy ,ze polski 60 letni staruch nie bedzie marudzil 30 lat, zanim wyciagnie kopyta. To ten sam koszyk co brak lekow i dostepu do specjalistow, bo na doskonalenie systemu czy jakies tam glupie lekarstwa nie ma przeciez pieniazkow, ktore ida na Piatki I pensetki, prawda?
  Przy dokladniejszym spojrzeniu to PiS prowadzi staranna i wyrafinowana dlugoterminowa polityke.
  Po czwarte-?


  --
  Aby uczynić z ludzi niewolników, należy dać im pieniądze, których nie zarobili
 • dorota_333 01.07.19, 19:53
  Po czwarte: mamy najbardziej […] władzę od czasów Bieruta. Nie mieści mi się to w głowie: rząd polski rezygnuje z pozyskania 35 miliardów euro w perspektywie dziesięciu lat. Rezygnuje tylko dlatego, że miałyby być dysponowane również przez samorządy.

  To jest na zasadzie: jak my nie położymy łapy na tych pieniądzach, to ich po prostu nie będzie. A chodzi o walke ze smogiem zabijającym corocznie ok 40 tys. Polaków.
 • dorota_333 02.07.19, 20:20
  "Po artykule „Wyborczej” minister Kowalczyk przekonywał, że program nie jest zagrożony, a resort zgodnie z wytycznymi KE zaangażował do współpracy samorządy.

  Samorządy popracują za darmo
  W jaki sposób? Samorządowcy ze Śląska w proteście do ministra i premiera piszą, że minister zwrócił się „do samorządów z wnioskiem o „dobrowolny i bezpłatny udział gmin w procesie przyjmowania i oceny wniosków” w programie "Czyste powietrze”. Na to lokalni politycy się nie zgadzają."

  wyborcza.pl/7,155287,24956491,slask-protestuje-przeciwko-pomyslom-ministra-srodowiska.html#S.main_topic-K.C-B.2-L.1.maly


  Samorządy nie zgadzają się na pracę za darmo i żądają budowy sprawnej sieci dystrybucji programu "Czyste powietrze". No to teraz władza ma pretekst, żeby obciążyć je winą za utratę środków unijnych.
 • pigeon_shit_dust 02.07.19, 21:39
  dorota_333 napisała:

  > Samorządy nie zgadzają się na pracę za darmo i żądają budowy sprawnej sieci dys
  > trybucji programu "Czyste powietrze". No to teraz władza ma pretekst, żeby obci
  > ążyć je winą za utratę środków unijnych.

  Czy Ty nie sadzisz, ze Partia juz te kase rozjebala, liczac na to ze wplynie teraz "centralnie" z EU? Dlatego Partii nie pasuje zeby kasa trafila do samorzadow. Teraz samorzadowcy powiedzieli Parti wala, na te robote za frajer, wiec kasa tam nie pojdzie. Partia zapewne liczy, ze w takim ukladzie EU i tak im da te pieniazki. Partia ma argument- samorzadowy odmowili udzialu w rozdzialanu naleznych srodkow. Dawajcie no to do nas rug cug.  --
  Aby uczynić z ludzi niewolników, należy dać im pieniądze, których nie zarobili
 • oka_blysk 02.07.19, 22:44
  Jeśli tak, to jest to skrajnie nieuczciwe.

  W samorządach też są przecież osoby z PiS. Samorządy to też my, dobrze by było, aby w tej sprawie rząd nie harcował w krótkich spodenkach, a realnie się zajął sprawą - naszą sprawą.

  W prywatnej firmie każdy szef wyda pieniądze wg własnego sumienia i nikomu nic do tego. Inaczej w samorządach - jakiś regulamin musi być, ludzie muszą znać reguły, proces musi być przejrzysty, muszą być określone zasady odwołań od decyzji samorządu. Nie może być też tak, że w każdej gminie zasady będą zupełnie odmienne i tak w całej Polsce - to by było niepoważne. Nawet pomijając kwestie czysto operacyjne typu: pracownicy, pensje, szkolenia dla nich, lokal, to z przygotowaniem dokumentacji formalno-prawnej i procesów niektóre gminy sobie nie poradzą - bo po prostu nie dadzą rady. Rząd musi stworzyć ramy dla całej Polski - no nie może być tak (jak niestety często się dzieje), że rząd umywa ręce i mówi coś w rodzaju: "macie kasę, to wasza kasa nie nasza, więc się od rządu odwalcie, bo żadnej pomocy z naszej strony nie będzie. Jednak pamiętajcie, że jak wydacie z połowę tej kasy, to my wyślemy do was NIK i ABW, aby sprawdzić, czy na pewno nie robicie tego źle, a jak coś znajdziemy, to dostaniecie wpierdol" - tak to czasem wygląda - zamiast coś stworzyć i pomóc, to ustawiają się w roli kontrolera z czasów sowieckich, tj. kontrolera karzącęgo - bo przecież nie ma rzeczy zrobionych prawidłowe, są tylko rzeczy źle skontrolowane.
 • pepe49 03.07.19, 03:25
  Biedna zadymiona Korea Południowa. Nie otrzymała i nie otrzyma ani jednego ojro dotacji z UE.
  Umierający z niedotlenienia Koreańczycy.

  Coś do dodania?

  Ja umieram z głodu, bo nie dostałem grosza dotacji na żywność. Ani tyci.
  Jeść!

  *

  Przypuszczam, że tekst powinien nosić tytuł "Zwycięstwo naszych".
  Bo czerwonym kumplom PO udało się przerwać przerwać dotacyjny rurociąg, czy raczej strumyk UE -> Polska PiS.
  Założę się, że polscy czerwoni delegaci do UE wychodzili sobie tą blokadę.
  Ot, takie przypuszczonka pepego.

  Zresztą - coś za coś. My wam damy trochę kasy, wy zamkniecie przemysł węglowy.
  Potem my go sobie weźmiemy.

  Interesy.

  *

  U. E.
  Jak zwykle.
  Naprawdę opłaca się i warto z tego wyjść.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka