Dodaj do ulubionych

Racjonalizm zamiast kapitalizmu

18.08.19, 20:13
Kapitalizm ma przesądzające o jego nieracjonalności w dalszych fazach tego systemu wady, natury obiektywnej i logistycznej. Jest systemem antyspołecznym, co w warunkach systemu zamkniętego jakim jest nasza planeta w konsekwencji prowadzi do autodestrukcji środowiska gatunku i jego samego.

Kapitalizm nie funkcjonuje wszędzie na takich samych zasadach, bo jest to czysta utopia. Rządy silnych państw oraz ich służby specjalne (np. USA), potrafią w mniej lub bardziej jawny sposób destabilizować sytuację społeczno-ekonomiczną różnych rejonów świata - swoich potencjalnych konkurentów gospodarczych. To z kolei ma fundamentalne znaczenie dla wolnego rynku jako takiego w wymiarze globalnym. A to i tak zaledwie wierzchołek góry lodowej.

Kolejny autodestrukcyjny czynnik - ograniczenie uczestnictwa w podziale dóbr między kolejnymi pokoleniami. Wraz ze wzrostem poszerzającego się kapitału (własności) na Ziemi, w pewnym momencie zacznie się kurczyć fizyczna możliwość nabycia dóbr naturalnych np. ziemi, minerałów, kopalin etc. Coś co godzi w ducha demokracji i jest naturalnym arcykonfliktogennym czynnikiem. Z podobnych powodów upadł feudalizm. Kapitalizm z jednej strony ma naturalną skłonność do feudalizowania się, a z drugiej dążenia do monopolizacji rynku na podobieństwo realiów państw komunistycznych.

Następnym ważnym czynnikiem jest mutogenność kapitalizmu. To znaczy, że przechodzi on przez różne, naturalne dla siebie fazy, co powoduje, że w dalszych fazach przeczy własnym ideom, które przyświecały mu na początku np. że konkurencyjność wymusza dbanie o konsumenta. Przy globalizacji rynku produkty tracą na jakości, a nawet są celowo postarzane, by kupować kolejne. To z kolei nie przyczynia się do rozwoju nauki i cywilizacji jako takiej, ponieważ celem nadrzędnym nie jest szeroko rozumiany rozwój, lecz zysk finansowy. Mało tego, naukowy rozwój w pewnym momencie staje się zagrożeniem dla spetryfikowanego stanu rzeczy i zysku ekonomicznego różnych branż np. segment energetyczny.

Kapitalizm nie przewiduje długoterminowo negatywnych skutków swojego działania i przeciwdziałania im, przerzucając koszty swoich działań na barki zwykłych ludzi, nb podatników i konsumentów. Nie żyjemy w próżni, a nasze środowisko społeczne z już dziś ujemnym przyrostem naturalnym państw zachodnich i przyrodnicze jest obiegiem zamkniętym.

Kapitalizm nie jest zatem żadnym ekonomicznym perpetuum mobie, lecz stosunkowo pozytywnie krótkotrwałym zjawiskiem przejściowym z samonapędzającą się spiralą bardzo groźnych problemów, odkładanych na później, które i tak nieuchronnie nadejdą i podważą zasadność jego kontynuacji. Podobnie tak jak obecny system finansowy, oparty o odsetkowy pieniądz w dodatku drukowany bez pokrycia w dobrach materialnych.

Reasumując, kapitalizm jest podobną utopią do komunizmu, z tą różnicą, że zasadność jego funkcjonowania ma nieco dłuższy "termin przydatności".

I czy to komuś się podoba lub nie, nic nie zastąpi interwencji ludzkiego, racjonalnego potencjału intelektualnego, dzięki któremu nasz gatunek przez tysiące lat się rozwijał i nadal głównie dzięki niemu musi rozwijać się w przyszłości. To prowadzi do wniosku, że prymat nad ekonomią musi przejąć nauka i wspólne, zoptymalizowane i racjonalne działanie przy kluczowej roli tejże nauki.--
Myślenie krytyczne czyni wolnym
Edytor zaawansowany
 • damkon 18.08.19, 22:23
  przyznam szczerze, że dawno nie czytałem takiego pseudo-naukowego bełkotu jak ten powyżej. Miałem nawet ten wpis usunąć, ale pomyślałem, że być może jednak będzie ktoś, kto mimo wszystko zechce to skomentować...

  --
  Pozdrawiam,
  DK
 • cojestdoktorku 19.08.19, 19:31
  a z czym się nie zgadzasz?

  z tym?: "pozytywnie krótkotrwałym zjawiskiem" tongue_out


  --
  diabeł w swych metodach kuszenia do grzechu używa przede wszystkim wizji przyszłości. Nigdy nie skupia się na teraźniejszości, na opisie tego co jest, bo opisując to co będzie, jest mu najłatwiej kłamać i oszukiwać. Ma wolność w kreowaniu sądów, bo jakże można zaprzeczyć czemuś, co się jeszcze nie wydarzyło?
 • lastboyscout 19.08.19, 01:56
  W czym problem?
  Przeciez koles pisze cala prawde tylko mu sie wszystko zle co jest na swiecie kojarzy mu sie, nie wiem czemu, z kapitalizmem.
  Jak zreszta tez tak mam. Wszystko kojarzy mi sie golymi babami. Z tym, ze baby to lubia i ja lubie, ze baby to lubia.
  Kod_matrixa nie lubie bo tylko lewacko flustrujaco pojekuje bez zadnych wnioskow.
  Rozumiem jednak gostka, dzisiaj to w kazdych mediach takie modne.
  Oglaszac oczywistosci aby nas przyzwyczaic do bezsilnosci.

  --
  ..."I dlatego właśnie żądania środowisk żydowskich nie zostaną spełnione. To by spowodowało bunt w kraju, jest absolutnie nie do przyjęcia ... żadnej restytucji być nie może"... POlskie łżeElyty wink
 • kod_matrixa 19.08.19, 09:14
  Żyjecie w postoświeceniowych paradygmatach porządku świata, które zaowocowały wszelkimi "izmani" na czele z kapitalizmem i komunizmem.

  Nawiasem mówiąc, kapitalizm i komunizm są świeckimi religiami wdrukowywanymi od dzieciństwa bez których nie wyobrażacie sobie inaczej świata, jak niegdyś ludzie przed przewrotem kopernikańskim, że słońce nie mogłoby nie krążyć wokół Ziemi. Oba te systemy opierają się na nieskalanym dogmacie materializmu, różniąc się sfetyszyzowanymi do granic absurdu, stosunkami własnościowymi, przez swój wpływ na rzeczywistość i ludzkimi motywacjami z tym związanymi.

  Oczywiście trudno oczekiwać od wyznawcy swojej religii wszelkich odmian "izmów", aby nagle zaczęli myśleć racjonalnie, ponieważ syndrom wyparcia faktu, że ich ukochane systemy przestają spełniać swoją funkcję i nie realizują już pierwotnych idei, a czasem im przeczą, skutecznie im to uniemożliwia, mimo że są to fakty widoczne gołym okiem.  --
  Myślenie krytyczne czyni wolnym
 • lastboyscout 19.08.19, 12:57
  A nie mowilem, zes medialnie wtorny?
  Teraz okazuje sie, niswiadomie.
  A to juz wymaga leczenia , moze nawet izolacji poniewaz przejawiasz niemalze religijny fanatyzm i agresywna chec naprawy niewiernych.
  Ciao ! wink

  --
  ..."I dlatego właśnie żądania środowisk żydowskich nie zostaną spełnione. To by spowodowało bunt w kraju, jest absolutnie nie do przyjęcia ... żadnej restytucji być nie może"... POlskie łżeElyty wink
 • kod_matrixa 20.08.19, 09:01
  lastboyscout napisał:

  > A nie mowilem, zes medialnie wtorny?
  > Teraz okazuje sie, niswiadomie.
  > A to juz wymaga leczenia , moze nawet izolacji poniewaz przejawiasz niemalze re
  > ligijny fanatyzm i agresywna chec naprawy niewiernych.
  > Ciao ! wink
  >


  Wtórne jest Twoje przekonanie, że własność, którą dysponuje kapitalista jest faktycznie jego własnością.

  A co z brakiem możliwości sprzedaży mojej ziemi innemu państwu? A co z podatkami na armię i państwo? Przecież to są oczywiste przejawy komunizmu. No tak, ale jak małpkę od dzieciństwa wytresujesz, że tak jest ok, to przyzwyczai się do wtłaczanych jej do małego rozumku głupot.

  --
  Myślenie krytyczne czyni wolnym
 • kod_matrixa 20.08.19, 09:08
  A co z brakiem możliwości emisji własnego pieniądza?

  Gdzie tu jest wolność? Zatem nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, że sam jesteś zmanipulowany przez agresorów i jesteś jak piesek na ich usługach. Tym samym sam stajesz się agresywny.

  --
  Myślenie krytyczne czyni wolnym
 • cojestdoktorku 19.08.19, 19:40
  no ja sie nie zgadzam z tym:

  "Reasumując, kapitalizm jest podobną utopią do komunizmu, z tą różnicą, że zasadność jego funkcjonowania ma nieco dłuższy "termin przydatności".

  myślę ze nie chodzi o termin przydatnosci, tylko rodzaj systemu odpowiedni dla określonego stopnia rozwoju
  skoro wydajnosc pracy cały czas rośnie to prędzej czy później urosnie tak ze jeden człowiek, naciskajac jeden guzik wytworzy wszystkie potzrebne dobra i usługi (to przykłąd od Karola Marksa?)
  i do takiego świata kapitalizm zupełnie przestanie pasowac bo niby jak miałby działać?
  wtedy pozostaje nam komunizm, lub wojna totalna nielicznych posiadaczy tych magicznych guzików kontra do niczego nie potrzebna reszta ludzkosci

  a przebąkiwanie o "gwarantowanym dochodzie podstawowym" jest pierwszą jaskółką tego przyszłego komunizmu


  --
  diabeł w swych metodach kuszenia do grzechu używa przede wszystkim wizji przyszłości. Nigdy nie skupia się na teraźniejszości, na opisie tego co jest, bo opisując to co będzie, jest mu najłatwiej kłamać i oszukiwać. Ma wolność w kreowaniu sądów, bo jakże można zaprzeczyć czemuś, co się jeszcze nie wydarzyło?
 • kod_matrixa 20.08.19, 09:05
  Wydajność pracy rośnie przede wszystkim od potencjału intelektualnego człowieka, a nie systemu który stosuje.

  Po drugie tempo rozwoju może być hamowane przez system jeśli jest to dla systemu opłacalne z ekonomicznego punktu widzenia.

  --
  Myślenie krytyczne czyni wolnym
 • cojestdoktorku 20.08.19, 10:01
  człowiek z przed powiedzmy 2 tysiecy lat miał ten sam potencjał intelektualny
  dzieki rozwojowi społecznemu, przymusowi nauczania, dzkie technologii uczymy sie szybciej i wiecej
  gdybysmy zabrali niemowlęta rzymianom i uczyli je zgodnie z dzisiejszymi standardami w żaden sposób by nie odbiegali od obecnego pokolenia, to byli ludzie o takich samych możliwościach

  >Po drugie tempo rozwoju może być hamowane przez system jeśli jest to dla systemu opłacalne z ekonomicznego punktu >widzenia

  pewnie ze może być, ale nie da sie kontrolować całego świata, jakieś koncerny na zachodzie zamrożą rynek to przebiją ich chińczycy, chińczycy spoczna na laurach to zachód bedzie kontratakował

  --
  diabeł w swych metodach kuszenia do grzechu używa przede wszystkim wizji przyszłości. Nigdy nie skupia się na teraźniejszości, na opisie tego co jest, bo opisując to co będzie, jest mu najłatwiej kłamać i oszukiwać. Ma wolność w kreowaniu sądów, bo jakże można zaprzeczyć czemuś, co się jeszcze nie wydarzyło?
 • kod_matrixa 21.08.19, 12:26
  Potencjał intelektualny to nie tylko wrodzona inteligencja, którą masz zapewne na myśli tylko cała gama doświadczeń i wiedzy wszystkich pokoleń.

  Rzymianie mogli być nawet inteligentniejsi od nas, ale na księżyc w swoich czasach nigdy by nie polecieli.

  Co do hamowania rozwoju gospodarczego to tak jak sam napisałeś, ma miejsce. I nie chodzi tu o kontrolowanie kogokolwiek i zmuszanie do innowacyjności, bo to jest nawet nielogiczne, lecz o przejęcie większej roli nauki pod auspicjami państwa.

  --
  Myślenie krytyczne czyni wolnym
 • kod_matrixa 21.08.19, 14:41
  kod_matrixa napisał:

  > Potencjał intelektualny to nie tylko wrodzona inteligencja, którą masz zapewne
  > na myśli tylko cała gama doświadczeń i wiedzy wszystkich pokoleń.
  >
  > Rzymianie mogli być nawet inteligentniejsi od nas, ale na księżyc w swoich czas
  > ach nigdy by nie polecieli.
  >
  > Co do hamowania rozwoju gospodarczego to tak jak sam napisałeś, ma miejsce. I n
  > ie chodzi tu o kontrolowanie kogokolwiek i zmuszanie do innowacyjności, bo to j
  > est nawet nielogiczne, lecz o przejęcie większej roli nauki pod auspicjami pańs
  > twa.
  >


  i znaczące zwiększenie środków, energii i uwagi na ten segment.

  Osiągnięcia naukowe to nie zjawisko liniowe, w którym wystarczy zsumować poszczególne osiągnięcia, lecz uzależnione od wielkości przedsięwzięcia i środków, których efekty mają charakter wykładniczy.


  --
  Myślenie krytyczne czyni wolnym
 • kod_matrixa 21.08.19, 17:24
  Kolejny mit to niby te produkty lepszej jakości, które wytwarzane przez nowych konkurentów mają konkurować czy wymuszać lepszą jakość na tych producentach, którzy już są na rynku.

  Cóż to za bzdura! Smartfony produkowane przez Chińczyków produkowane są wg tej samej filozofii jak produkty na Zachodzie. Szajs psujący się po dwóch latach (najczęściej tuż po gwarancji) jako efekt celowego postarzania. Stały element gry, z którym wolny rynek sobie w żaden sposób nie radzi. A nawet więcej, sytuacja w porównaniu ze wcześniejszymi dekadami w odniesieniu do szeroko dostępnych produktów, cały czas się pogarsza. Konkurencyjność już tu nie działa.

  Dlaczego już? Ponieważ nie żyjemy w rzeczywistości XIX wiecznej, gdzie podmioty gospodarcze były bardziej porównywalnej wielkości i było ich bardzo dużo. Obecnie żyjemy w rzeczywistości zmonopolizowanej, w której lepszy, ale znacznie mniejszy jest bez szans.

  Jeśli ten mniejszy będzie lepszy cenowo, to szybko zostanie wchłonięty przez większego za odpowiednią kasę, a temu małemu będzie się to jeszcze opłacać. Nawet nie trzeba go specjalnie zwalczać cenami dumpingowymi czy wielkimi kampaniami reklamowymi konkurentów. Oczywiście konsument na tym straci.

  Wystarczy spojrzeć na wszelkie branże gospodarcze, gdzie poza drobnymi wyjątkami, hegemoni nie tylko nadają bezustannie ton, ale cały czas umacniają swoje pozycje na rynku.

  Jest to zresztą całkiem logiczne, ponieważ zasoby i obszary rynku na planecie, którymi obraca kapitał światowy są zbiorem skończonym, a potencjalni nowi gracze nie mają już tak duzej fizycznej możliwości jak ich poprzednicy pozyskiwania nowych zasobów i obszarów. Ziemia jest obszarem i zasobem skończonym i nowej Ameryki nikt na nowo już nie odkryje.

  Z kolei hegemoni nie są na tyle głupi żeby iść ze sobą na wojnę i ponosić bezsensowne ryzyko, tylko wolą pokojowo dzielić się tortem, współpracując i mając zapewnione zyski. Na pewnym poziomie motywacja się kończy. Z reguły tam gdzie zysk przy współpracy wielkich już zostaje zapewniony.

  Tak jak komunizm miał swoje błędne założenia, tak ma również je kapitalizm i wolny rynek.

  Człowiek, wbrew temu co chcieliby niektórzy, nie jest istotą, skłonną do konkurowania za wszelką cenę, lecz po części asekuracyjną nb co jest racjonalne, w myśl zasady, iż lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu.

  To te i inne cechy biologiczne oraz zachowania ludzkie determinują globalną gospodarkę i całą cywilizację, a nie założenia i matematyczne wyliczenia teoretyków różnej maści systemów ekonomicznych.
  --
  Myślenie krytyczne czyni wolnym
 • kod_matrixa 21.08.19, 17:34
  A to i tak zaledwie wierzchołek góry lodowej. Mamy już kryzys klimatyczny, zasobów naturalnych, demograficzny (nie tylko w Polsce, ale na Zachodzie białej populacji i kultury z nią związanej).

  Zatrute powietrze dotyczy wszystkich, bo powietrze nie jest ani wolnorynkowe, kapitalistyczne czy komunistyczne. Ono jest fizyczne i realne jak wszystko inne, o czym zapomnieli wszyscy odrealnieni, zafiksowani na punkcie ideologii zwolennicy i teoretycy różnych nurtów gospodarczych.

  --
  Myślenie krytyczne czyni wolnym
 • cojestdoktorku 22.08.19, 09:31
  ale potencjał intelektualny wynika z obecnego systemu
  to system nas zmienił a nie ze człowiek zmienił się sam
  człowiek ma tu tylko taka zaletę ze zdecydował o modyfikacji systemu, a później to już ten zmodyfikowany system zmienia człowieka

  np. podejmujemy decyzję o przymusie szkolnym i później ten przymus szkolny kształtuje pokolenia i pozwala wydobyć z siebie wiecej potencjału, nauczyć wiecej dyscypliny niż wcześniej gdy dzieciaki kilkuletnie pracowału na polach lub w fabrykach, albo biegały bez celu bo nikt sie nimi nie interesował


  --
  diabeł w swych metodach kuszenia do grzechu używa przede wszystkim wizji przyszłości. Nigdy nie skupia się na teraźniejszości, na opisie tego co jest, bo opisując to co będzie, jest mu najłatwiej kłamać i oszukiwać. Ma wolność w kreowaniu sądów, bo jakże można zaprzeczyć czemuś, co się jeszcze nie wydarzyło?
 • kod_matrixa 27.08.19, 11:47
  cojestdoktorku napisał:

  > ale potencjał intelektualny wynika z obecnego systemu
  > to system nas zmienił a nie ze człowiek zmienił się sam
  > człowiek ma tu tylko taka zaletę ze zdecydował o modyfikacji systemu, a później
  > to już ten zmodyfikowany system zmienia człowieka
  >
  > np. podejmujemy decyzję o przymusie szkolnym i później ten przymus szkolny kszt
  > ałtuje pokolenia i pozwala wydobyć z siebie wiecej potencjału, nauczyć wiecej d
  > yscypliny niż wcześniej gdy dzieciaki kilkuletnie pracowału na polach lub w fab
  > rykach, albo biegały bez celu bo nikt sie nimi nie interesował
  >
  >


  Jaki system? Gospodarczy? Chyba żartujesz.

  To co nas zmienia to proces odpowiedniej edukacji. Antyczny Rzym czy Grecja i inne zaawansowane cywilizacje stały na wysokim poziomie, ponieważ wiedza była bardzo istotnym czynnikiem społecznym, a nie taki czy inny system gospodarczy czy forma sprawowania władzy.

  Inwestowano w ludzki intelekt, jak w starożytnym Egipcie czy Grecji. Mylisz inwestowanie uwagi i intelektu w spekulacje ekonomiczne z inwestowaniem w prawdziwe nauki.


  --
  Myślenie krytyczne czyni wolnym
 • cojestdoktorku 29.08.19, 10:27
  >Jaki system? Gospodarczy? Chyba żartujesz.

  system edukacji

  >To co nas zmienia to proces odpowiedniej edukacji.

  ta edukacja to system stworzony przez ludzi (w Polsce przez ludzi-komunistów)
  w tym systemie jest przymus
  ludzi edukuje się przy pomocy przymusu
  tym sie róznimy od rzymian ze oni na siłę społeczeństwa nie edukowali - to przymusowa edukacja to lewacki wymysł naszych czasów

  --
  diabeł w swych metodach kuszenia do grzechu używa przede wszystkim wizji przyszłości. Nigdy nie skupia się na teraźniejszości, na opisie tego co jest, bo opisując to co będzie, jest mu najłatwiej kłamać i oszukiwać. Ma wolność w kreowaniu sądów, bo jakże można zaprzeczyć czemuś, co się jeszcze nie wydarzyło?
 • kod_matrixa 11.09.19, 18:13
  W tym sensie to prawda. Z lewactwem trzeba walczyć.

  --
  Myślenie krytyczne czyni wolnym
 • kod_matrixa 20.08.19, 09:24
  >a przebąkiwanie o "gwarantowanym dochodzie >podstawowym" jest pierwszą jaskółką tego przyszłego >komunizmu.  Ale jak bank wszystkich dyna na kasę pożyczając innym pieniądze, których nigdy nie miał i jeszcze bierze za to absurdalne odsetki to Ci nie przeszkadza. Przecież to jest jeszcze bardziej zuchwałe okradanie od tego jakiego dopuszczali się komuniści od Marksa. 😁

  To tak jakbyś nie zgadzał się na oczywisty gwałt na Tobie, ale przez zawoalowany sposób np. na śpiocha to już może. Wyprać tak ludziom mózgi to prawdziwy majstersztyk. Dadzą się wydymać i będą jeszcze bronić swojego oprawcę. 😁

  --
  Myślenie krytyczne czyni wolnym
 • cojestdoktorku 20.08.19, 10:04
  >Ale jak bank wszystkich dyna na kasę pożyczając innym pieniądze, których nigdy nie miał i jeszcze bierze za to absurdalne >odsetki to Ci nie przeszkadza. Przecież to jest jeszcze bardziej zuchwałe okradanie od tego jakiego dopuszczali się komuniści od >Marksa.

  tylko odsetki mi przeszkadzają, sam system jest fajny bo w zasadzie jest odpowiednikiem tego:

  założmy ze na bezludnej wyspie przetrwało 10 ludzi
  nie maja złota, nie maja pieniędzy
  jeden z rozbitków zgodził się zbudować innemu chatkę (bo ma do tego zdolnosci) poświęcił na prace 50 godzin
  ten drugi zgodził się ze ma u niego dług w wysokosci 50 godzin
  pierwszy chodził boso wiec ten drugi zrobił mu chodaki w ciągu 3 godzin i zostało mu 47 godzin długu
  tutaj walutą jest czas
  pierwsza transakcja wykreowała 50 godzin długu i 50 godzin nowego pieniądza
  i tym nowym pieniadzem (czasem) mozna sie posługiwac, później kupiono za niego chodaki (za 3 godziny) a ten kto je zrobił spłacił część tego długu
  spłacenie długu zmniejszyło ilosc długu i pieniadza do 47 "godzin"
  i tak świadcząc sobie usługi i zapisując czas w jakim usługę robiono mozna kreować peinaidze w postaci czasu jak i zobowiązanie do odpracowania tego czasu - czyli dług
  póxniej mozna taki "czas" zapisywac na karteczkach - ile kto komu czasu poświecił i te zapisy na karteczkach staja sie pieniadzem, mozna zrobić banknot "1 godzina"
  i tak wyglada obecny system, tyle ze prawo kreacji maja tylko banki a nie maja go zwykli obywtaele (w przykładzie na wyspie mieli)
  banki żyja z tego prawa kreacji biorac sobie za tworzenie pieniedzy prowizje i procenty

  problemem jest więc tylko wysokośc tych prowizji i procentów, to jest żerowanie na ludziach, sam system w których pieniadze sa tworzone w zaleznosci od potrzeb jest lepszy od systemu w którym ilosc pieniadza jest z góry narzucona (np. przy złotym standardzie) bo wtedy ta ilosc pienaidze jest nieelastyczna i moze nie odpowiadac potrzebom które sie pojawiiaja

  --
  diabeł w swych metodach kuszenia do grzechu używa przede wszystkim wizji przyszłości. Nigdy nie skupia się na teraźniejszości, na opisie tego co jest, bo opisując to co będzie, jest mu najłatwiej kłamać i oszukiwać. Ma wolność w kreowaniu sądów, bo jakże można zaprzeczyć czemuś, co się jeszcze nie wydarzyło?
 • kod_matrixa 21.08.19, 12:54
  Czas jest kiepską formą rozliczeniową, bo minuta szycia butów nie może równać się z minutą polowania na niebezpieczne zwierzęta.

  Rozliczenie zawsze ma wartość umowną, dlatego zawsze będzie łatwym narzędziem do manipulacji i oszustw. Zwłaszcza jeśli będzie to rozliczenie dokonywane za pośrednictwem środka płatniczego, który można generować i naliczać z powietrza.

  Taki model spekulacyjnego funkcjonowania społeczności, oparty o konkurencję będzie mniej wydajny niż odpowiednio możliwa synchroniczność i celowość działania społeczności, w której dla wszystkich imperatywem będzie rozwój cywilizacyjny, a nie indywidualna chęć zysku kumulacji ww. środków płatniczych.

  W tym drugim wariancie, najczęściej będzie korzystać pewna, nieliczna grupa osób, w dodatku wcale nie najbardziej efektywna i produktywna, wytwarzająca dobra materialne, lecz spekulacyjna, nie pro rozwojowa (sektor finansowy). Ale i tak będzie to zysk WZGLĘDNY w stosunku do reszty społeczności.

  W pierwszym wariancie nie będzie, aż tak bardzo mocno wyróżnionej jakiejś grupy osób uprzywilejowanych względem pozostałej społeczności, ale i tak w porównaniu do drugiego wariantu, łącznie z tymi, którzy odnieśli tam zysk WZGLĘDNY, jakość życia będzie dla wszystkich BEZWZGLĘDNIE lepsza, ponieważ dobrodziejstw płynących z wynalazczości i innowacyjności nie da się wymienić na żadne pieniądze.

  To nie w ideologiach "izmów" jest pies pogrzebany, lecz w logice i logistyce ludzkiego działania.

  --
  Myślenie krytyczne czyni wolnym
 • kod_matrixa 21.08.19, 12:57
  ...synchroniczność działania społeczności, oparta o zwiększoną rolę nauki.*

  --
  Myślenie krytyczne czyni wolnym
 • cojestdoktorku 22.08.19, 09:41
  >Czas jest kiepską formą rozliczeniową, bo minuta szycia butów nie może równać się z minutą polowania na niebezpieczne >zwierzęta

  oczywiście chodziło mi tylko o przykład
  porównywałem godzinę do godziny bo tak jest łatwiej, nie chciałem zrównywac pracy chirurga i wyplatacza koszyków

  tylko jak sie tak zastanowić to czy w naszej gospodarce róznica wartości godziny pracy jednego i drugiego człowieka powinna sie aż tak róznić jak obecnie?
  dlaczego ktoś kto urodził sie w rodzinie rolnika oid małego był przyuczany do pracy w polu a póxniej przejął majatek i jeździ traktorem ma zarabiac gorzej niz ktoś kto urodził sie w rodzinie lekarzy i od małego nasiąkał wiedza medyczna a później lekarzem został?
  gdyby za młodu podmienic dzieci to pewnie ten pierwszy byłby lekarzem a drugi rolnikiem
  dlaczego miejsce narodzin miałoby decydować o tym jak wazna jest godzina naszej pracy - to rodzaj feudalizmu

  czy czasem Twoje "minuta szycia butów nie może równać się z minutą polowania na niebezpieczne zwierzęta" nie jest jednym z wyuczonych i narzuconych przez system schematów które bezrefleksyjnie przyjmujemy i nie uzywamy myślenia krytycznego? smile
  --
  diabeł w swych metodach kuszenia do grzechu używa przede wszystkim wizji przyszłości. Nigdy nie skupia się na teraźniejszości, na opisie tego co jest, bo opisując to co będzie, jest mu najłatwiej kłamać i oszukiwać. Ma wolność w kreowaniu sądów, bo jakże można zaprzeczyć czemuś, co się jeszcze nie wydarzyło?
 • kod_matrixa 27.08.19, 11:53
  Ja tego nie neguję. Tylko pokazuję jak fałszywym sposobem jest w ogóle opieranie rozwoju cywilizacji o umowne i niemiarodajne z natury rzeczy wszelkie rozliczenia ekonomiczne i do jakich absurdów to prowadzi.

  --
  Myślenie krytyczne czyni wolnym
 • kod_matrixa 27.08.19, 12:00
  absurdów i szkodliwych nadużyć*.

  Ten błąd pierworodny imperatywu ekonomicznego, na który mało kto poświęca uwagę, przechodząc do porządku dziennego, z czasem nawarstwia się i powiela ten błąd, aż powstają absurdy, w których obecnie żyjemy, obracając gotówką, mającą się nijak do wytworzonych dóbr.

  --
  Myślenie krytyczne czyni wolnym

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka