Dodaj do ulubionych

Faktyczny Polexit sądowy

06.12.19, 10:27
… i dwa równoległe wymiary sprawiedliwości w kraju z perspektywą dużego chaosu. Ale się porobiło.

Sąd Najwyższy wykonał wczoraj polecenie TSUE i wypowiedział się w kwestii umocowania prawnego nowej KRS i stworzonej przez nową KRS Izby Dyscyplinarnej SN.

"(…) mamy prawomocny wyrok najważniejszego sądu w kraju ostatecznie przesądzający, że Izba Dyscyplinarna nie jest sądem. Że nowa KRS, która pomogła prezydentowi obsadzić Izbę, nie jest bezstronna i niezależna od władzy.

Wyrok SN jak każdy wyrok może się komuś nie podobać. Można go krytykować. Ale jest ostateczny i w pełni wykonalny. Aby nie było wątpliwości – SN przypomniał w ustnym uzasadnieniu także to, że listopadowy wyrok TSUE wiąże każdy sąd w kraju, czyli zarówno SN, jak i każdego sędziego sądu powszechnego. Wiąże też każdy organ – Izbę Dyscyplinarną SN, KRS, prezydenta, premiera, ministra sprawiedliwości, rzeczników dyscyplinarnych.

Mimo to jeszcze w czwartek po orzeczeniu SN Izba Dyscyplinarna SN dalej funkcjonowała jakby nigdy nic. Także na nowej KRS wyrok SN nie zrobił wrażenia. Jej przewodniczący Leszek Mazur oświadczył, że wyrok Izby Pracy Sądu Najwyższego nie będzie miał konsekwencji dla funkcjonowania KRS i Izby Dyscyplinarnej SN. To nieprawda.

Jeśli nowa KRS i Izba Dyscyplinarna SN zignorują orzeczenie, to przypieczętują anarchię i chaos prawny, do którego doprowadził PiS w sądownictwie. Zamiast szybszych i bardziej sprawiedliwych sądów, będziemy mieć dualizm prawny. Po jednej stronie będzie SN i sądy powszechne, które realizują wyrok TSUE. Po drugiej staną politycy PiS i sędziowie beneficjenci „dobrej zmiany”: rzecznicy dyscyplinarni, prezesi sądów, członkowie KRS i garstka nowo awansowanych sędziów. Zapewne wspomoże ich upolityczniony i zdewastowany Trybunał Konstytucyjny kierowany przez Julię Przyłębską – „odkrycie towarzyskie” prezesa PiS."

wyborcza.pl/7,75968,25484142,po-wyroku-sadu-najwyzszego-pis-funduje-nam-anarchie-i-wyprowadza.html


Zacytowałam niemal całość, bo syntetycznie oddaje sytuację w kraju. Jeśli władze będą dalej brnąć w ten dualizm systemów - a wypowiedzi na to wskazują - dojdzie do stanu chaosu. Wyobraźmy sobie np. sędziego odwołanego z delegacji do sądu okręgowego przez - nielegalną - izbę Dyscyplinarną. Stawia się normalnie do pracy, nie zostaje do niej dopuszczony przez ziobrowskiego prezesa sądu. Jego gabinet z aktami zostaje przed nim zamknięty, a on wyprowadzony siłą przez straż sądową. To bardzo realny scenariusz, a może być setki innych.

Orzeczenie SN podkreśla, że wiąże każdego sędziego sądów powszechnych w Polsce.

No więc mamy w kraju dwa wymiary sprawiedliwości. Normalny (zakotwiczony w Europie) i ziobrowski. Działania wymiaru ziobrowskiego nie będą legalne na terenie UE. Chaos, jaki może powstać jest potencjalnie groźny dla państwa (i będzie niewiarygodnie uciążliwy dla obywateli. Ich prawo do sądu jest podważone).

Kaczyński i Ziobro faktycznie wyprowadzili część polskiego wymiaru sprawiedliwości z Unii Europejskiej.

Częściowy Polexit jest faktem.

Obserwuj wątek
  • pigeon_shit_dust Wyluzuj. 06.12.19, 14:41


   Za rok-dwa to juz nie bedzie mialo zadnego znaczenia, bo bedziecie mieli zupelnie inne problem niz jakies tam sady.
   To co dzieje sie tam dzis bedzie jawic sie jak spacerek po parku w wiosenny, sloneczny dzien.

   next.gazeta.pl/next/7,151003,25483067,rzad-w-tajemnicy-tworzy-rade-ktora-pozwoli-zwiekszyc-zadluzenie.html
   Tajne przez poufne, jajca sobie jesscze robia z was tam. Ciekawe kto bedzie mail ubaw na samym koncu. Ubaw po tzw pachy.
   • dorota_333 Re: Wyluzuj. 06.12.19, 15:25
    No właśnie miałam to linkowac w wątku o makro. Od jakichś dwóch tygodni chodzi ta informacja. Jak będzie coś konkretnie wiadomo, to się opisze.

    Tak, to by było nawet logiczne. Nie mają innego wyjścia jak wymontować bezpieczniki. Przynajmniej do przedterminowych wyborów.
    • zimna-wodka Re: Wyluzuj. 06.12.19, 21:28
     dorota_333 napisała:

     > Tak, to by było nawet logiczne. Nie mają innego wyjścia jak wymontować bezpiecz
     > niki. Przynajmniej do przedterminowych wyborów.

     Prawie wszystkie bezpieczniki zostały już wymontowane. Lecimy sobie w świetlaną przyszłość, autopilot wyłączony, awionika też. Pilot geniusz tego nie potrzebuje. Jeszcze coś tam nieśmiało piszczy pull up, pull up, terrain ahead ale już szukamy młotka żeby to uciszyć....

     Na poezję mi się zebrało, kurwa mać.

     A przez "politykę" w sprawie sądownictwa już nie wychodzimy z UE tylko generalnie - w ogóle z tzw cywilizacji zachodniej. "Nie uznajemy tego wyroku" - to ostatnio o Sądzie Najwyższym


     --
     pepe napisał: Póki więc można, warto się starać.Już prawie nie można, nie zauważył Pan?

     kadi napisał:To staraj sie Pan.Bo ja to pierdole.
  • pigeon_shit_dust Poexit budzetowy 06.12.19, 17:11
   Jestescie miszczami swiata w napinaniu Unijnej cierpliwosci, ale kiedys, choopy, przedobrzycie:

   "Na teraz wiadomo jednak, że postrachem każdego rządu jest tzw. reguła wydatkowa. To zasada z ustawy o finansach publicznych, konsekwencja dyrektywy unijnej. Ma zapewniać większą stabilność finansów publicznych. W największym skrócie polega na tym, że jeżeli rząd chce bardzo mocno podnieść wydatki budżetowe, to przynajmniej dla części z nich musi znaleźć pokrycie w dodatkowych wpływach."

   ktos kiedys sie wqurwi i zaprotestuje i po prostu, ktos inny o sile decyzyjnej dojdzie do wniosku ze prosciej bedzie was stamtad wywalic, niz patrzec na te chlopskie mordy i uzerac sie z cwaniakami, ktorzy o 5 minut probuja wszysrtkim naokolo wykrecic kolejny numer.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka