Dodaj do ulubionych

Smieci z RFN do Polski - biznes kwitnie

07.12.19, 10:11
Powołując się na materiał wyemitowany przez telewizje ARD (Tagesschau) polska redakcja portalu Deutsche Welle informuje o rosnącym z roku na rok eksporcie śmieci z RFN do Polski. "Niemcy są liderem w wywożeniu śmieci za granicę, głównie do Polski. Często chodzi o nielegalny eksport." Dalej dowiadujemy się, że "za ten nielegalny eksport zwykle nie grożą niemieckim firmom kary."
Tyle prawdy.
Nieprawdziwe są podane liczby w tym artykule liczby. Wg. ARD/DW w ubiegłym roku wywieziono do Polski ponad 250 tys. ton niemieckich odpadów podczas gdy w 2015 r. było to tylko 54 tys. ton.
Tymczasem z odpowiedzi rządu RFN na zapytanie posłów Die Linke (Kleine Anfrage 19/14821 z 11 listopada 2019) dowiadujemy się, że w 2018 roku wywieziono do Polski 950 tys. ton śmieci. To są dane oficjalne i jak można sądzić - zważywszy na wzorcowo tolerancyjny stosunek władz RFN do wszelkiego rodzaju przekrętów, czego nie ukrywa nawet DW - dochodzi do tego wysoka liczba śmieci wywożonych bez zezwolenia czy w ogóle nieewidencjonowanych.
Wykres liniowy z odpowiedzi rządu RFN na zapytanie 19'14821 zamieszcza portal muellrausch.de, specjalizujący się w temacie śmieciowego biznesu (Über die Müll-Mafia und illegale Deponien in Deutschland). Wynika z niego, że już w roku 2001 wywieziono z RFN do Polski ponad 65 tys. ton śmieci, w roku 2015 ponad 519 tys ton (czyli DZIESIEC raz więcej niż podaje do wierzenia Deutsche Welle i RFNowska telewizja), a w roku 2018 - 946 300 ton, wzrost o 160 tys ton (17%) w stosunku do roku poprzedniego.
Tyle sprostowania. Wnioski powinni Polacy wyciągnąć sami, nie tylko w odniesieniu do konkretnego problemu śmieci, ale co krytycznej analizy mechanizmu, który umożliwia rozkwit i utrudnia/uniemożliwa kontrolę tego rodzaju biznesu.
Obserwuj wątek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka