Dodaj do ulubionych

Wyzwolenie z komunizmu

13.01.20, 12:33
Grzegorz Sroczyński: Jako prezes Orange zarabiał pan rocznie sześć mln złotych, czyli pół miliona miesięcznie.

Maciej Witucki: Nigdy.

No zaraz, raport giełdowy za 2013 rok: Witucki? Sześć mln.

Ale to pan mówi o pełnym roku wynagrodzenia i pełnym roku odprawy. Ja wtedy kończyłem pracę.

Czyli to prawda czy nie?

Jeśli pan chce wywołać emocje, to może pan mówić, że sześć. Normalnie zarabiałem trochę poniżej trzech.

W porządku. To dopisuję, że to była kwota razem z odprawą. W tym samym 2013 roku konsultantka Orange wychowująca samotnie dziecko zarabiała miesięcznie 1850 zł, czyli 270 razy mniej niż pan. To jest problem?

Myślę, że przytoczył pan przykład prosto z "Germinal" Zoli czy "Przedwiośnia" Żeromskiego. Problemem jest nie tyle pensja prezesa, ile niska płaca konsultantki, ale niestety taki wtedy był rynek. Zakaz zarabiania dużych pensji może być bronią obosieczną. Pamiętamy tę praktykę z epoki komunizmu. Cały kraj chciał się z tego wyzwolić. Pracowici i ambitni chcieli zarabiać pieniądze...

next.gazeta.pl/next/7,151003,25592324,witucki-jako-prezes-zarabial-270-razy-wiecej-od-pracownika.html#s=BoxMMt1

Rozumiecie! I wbijcie sobie to do glowy! Caly kraj! To za tym strajkowala Solidarnosc. To za pana Wituckiego siedzial Modzelewski a Walentynowicz nosila bibule.

Ja sie tylko zastanawiam i pytam sie zwolennikow gospodarki rynkowej jak to jest ze rynek zaczal dopiero dzialac w latach 90-tych, mam tu tez na mysli USA. Dlaczego wczesniej rynek szefowi Boeinga czy GE dawal tylko 20x tyle a teraz daje setki razy tyle. Czy to rynek sie zmienil, choc ma byc obiektywnym prawem jak grawitacja, czy to moze ZSRR postawil rakiety na kołku i nie trzeba niczego udawac?

Proletariusze wszystkich krajów łączcie się!
Obserwuj wątek
    • dorota_333 Proletariusze wszystkich krajów łączcie się! 13.01.20, 16:15
      Tak jest, towarzyszu Sendi, sama jestem zdziwiona, że tak łatwo przyznać rację. Kapitalizm wynaturzył się w bizantyjskiego molocha zjadającego najsłabszych.

Nie jestem przekonana, czy akurat komunizm miałby na te bolączki receptę, ale hasło o potrzebie jednoczenia proles staje się niepokojąco aktualne.
    • najezyn Re: Wyzwolenie z komunizmu 13.01.20, 16:33
      W kapitalizmie robol i inna hołota dostaje tyle, ile wyrwie takimi czy innymi groźbami (odejścia z pracy, strajku, zrobienia rewolucji) i ani centa więcej. To fundamentalna zasada gospodarki rynkowej: ograniczaj koszty. Ideałem byłoby - do zera. Niech za darmo pracują i najlepiej 16 godzin na dobę (8 pozostałych trzeba, by się wyspała hołota i miała siły tyrać te 16, choć warto popracować nad jakimiś narkotykami, by sen skrócić do 4 a dzień roboczy do 20 wydłużyć). Masz rację: straszak w postaci dawnych czy nowszych bolszewików odpadł, więc się mocniej dokręca śrubę i z wolna, na ile demokracja pozwoli (ta na razie trochę blokuje) wraca na dawne tory wieków od XIX w dół, kiedy to rozpiętość dochodów wynosiła choćby i jeden do miliona i to było DOBRE oraz SŁUSZNE. Niestety, zmierzamy z wolna ku nowemu feudalizmowi i to takiemu z mrocznego fantasy bardziej, niż z jako tako cywilizowanego średniowiecza, kiedy jednak robol-chłop się trochę liczył, bo był i jedyną siłą roboczą, i jedynym wojskiem. Niebawem przyjdą roboty, lepsze w obu tych rolach od ludzi - i wcale się nie zdziwię, jeśli zamożni tego świata dokonają małego holokaustu, likwidując te, powiedzmy, 80% zbędnych im darmozjadów.
      No ale by taki stan osiągnąć - praktycznej wszechwładzy Panów Nad Robotami - trzeba dziś narody ogłupić na ile się da. Bo jednak ta demokracja jest groźną bronią, której hołota może przeciw elitom używać. I się nie dawać.
    • lastboyscout Re: Wyzwolenie z komunizmu 13.01.20, 16:41

Komunizm, socjalizm to monopol, korporacja doskonala i absolutnie spelniona, poprzez nakladanie sie a wlasciwie KOPIOWANIE ich dwoch definicji.

Tymsamym komunizm czy socjalizm najlepiej udowadniaja swa absurdalnosc, utopijnosc, antyhumanizm a wiec zlo absolutne.

--
      Babcia i Dziadzia na wakacjach ! smile smile
      ibb.co/nD2mfbS
      www.tax-freedom.com/TaxYourAss.htm
    • sendivigius Re: Wyzwolenie z komunizmu 13.01.20, 21:02
      W kapitalizmie byl wyzysk czlowieka przez czlowiek a w socjalizmie jest odwrotnie.

Proces dekomunizacji przybral na sile w gminie Osiek. Wszystko jest odwrotnie niz bylo za komuny:

wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,25595266,osiek-na-dolnym-slasku-swinie-zjadly-rolnika-zostaly-z-niego.html#a=363&c=159&s=BoxNewsMT

Osiek na Dolnym Śląsku: świnie zjadły rolnika. Zostało z niego tylko kilka kości

A moze czas by kapitalistyczno-demokratyczny rzad wprowadzil dla świn kartki na rolnikow.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka