Dodaj do ulubionych

Założenie Wspólnoty Mieszkaniowej

18.09.12, 10:51
Witam. Jak w temacie interesuje nas jak krok po kroku jak założyć wspólnotę mieszkaniową. Mieszkamy w czworaku Państwa Mazurków.
Czy ktoś w forumowiczów zakładał taką wspólnotę?
Będziemy wdzięczni za wszelkie informacje
Edytor zaawansowany
 • jupios 19.09.12, 08:40
  Do pełnego zorganizowania wspólnoty mieszkaniowej wykonać należy następujące kroki:

  1. Pierwsze zebranie wspólnoty mieszkaniowej, na którym uchwala się (fakultatywnie) statut wspólnoty mieszkaniowej, dokonuje się wyboru zarządu wspólnoty i podejmuje uchwałę w sprawie wysokości opłat na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną.
  2. Zawrzeć umowę o administrowanie i podpisanie protokołu z przejęcia nieruchomości i jej dokumentacji technicznej.
  3. Wystąpić o numer statystyczny REGON (w oddziale Głównego Urzędu Statystycznego).
  4. W dowolnym banku otworzyć rachunek bankowy wspólnoty mieszkaniowej.
  5. Podpisać umowy z dostarczycielami mediów takich jak: woda, prąd, ciepło itp.
  6. Wystąpić o NIP w Urzędzie Skarbowym.

  Co roku składa się rozliczenie roczne do US.

 • ciekawy1980 20.09.12, 19:12
  Dokładnie jak opisał przedmówca. ALE jeśli mieszkacie w 1 czworaku i nie jest ich kilka na jednej działce to wspólnota jest samoczynna i jest to tzw mała wspólnota. W takiej wszystkie decyzje podejmowane są jednomyślnie. chyba, że pójdziecie do notariusza i spiszecie wszystkie szczegóły...no ale to kolejny koszt. do tego żaden zarządca nie zajmie się Wam jednym budynkiem bo jest to najzwyczajniej dla niego nieopłacalne.
 • gaga863 10.10.12, 12:55
  Witam Państwa.
  Jestem licencjonowanym zarządcą nieruchomości i zamieszkuję w Kobyłce. Posiadam długoletnie doświdczenie w szerokorozumianej gospodarce mieszkaniowej. Zarządzałam kilkudziesięcioma wspólnotami mieszkaniowymi. Dla szerszej informacji dodam: wspólnota mieszkaniowa powstaje z mocy prawa w określonych właściwymi przepisami prawa sytuacjach. Poczatkiem drogi do powstania wspólnoty mieszkaniowej jest wyodrębnienie właśności lokali. Do współnot mieszkaniowych mają zastosowanie przepisy o własności lokali (tekst jed, Dz.U. z 2000r. Nr 80,poz. 903 z późn.zm.) oraz przepisy kodeksu cywilnego i kodeksu postepowania cywilnego. Szczegółowo tematykę sprawowania zarządu nieruchomością wspólną normuje rozdział 4 ustawy o własności lokali. Jeżeli właścicieli jest 7 lub mniej, mają zastosowanie przepisy kc. i kpc. Jeżeli lokali jest wiecej niż 7, włąciciele sa obowiązani podjąć uchwałę o wyborze jednoosobowego lub kilkuosobowego zarządu (nie mylić z zarządcą nieruchomości). Decyzję o powierzeniu zarządzania (administrowania) nieruchomością podejmuje wspólnota mieszkaniowa i do niej nalezy wybór zarządcy. Może to być osoba fizyczna, która posiada licencję zarzadcy nieruchomości. Jestem otwarta na różne formy współpracy ze wspólnotą mieszkaniową w tym sprawować zgodnie z właściwymi przepisami prawa zarząd wspólnotą. Kontakt telefoniczny ze mną : 501.716.585.
  Pozdrawiam. G.Roman
 • ciekawy1980 16.10.12, 09:18
  Witam Panią - mała poprawka - nie właścicieli a lokali. Ilośc właścicieli nie stanowi o rodzaju wspólnoty, np. jeden lokal moze mieć 12 współwałaścieli i co wtedy potrzebują założyć wspólnote...

  gaga863 napisał(a):

  ............ Jeżeli właścicieli jest 7 lub ....
  > ną : 501.716.585.
  > Pozdrawiam. G.Roman
 • dob1234 16.11.12, 09:17
  Witam Państwa

  Jesteśmy firmą z 20 letnim starzem w zarządzaniu i administrowaniu nieruchomościami. Jezeli są Państwo zainteresowani ofertą.
  Zapraszamy
  kontakt tel. 605532015
  Pozdrawiam
 • karimus 13.11.12, 20:33
  niestety w czworakach sytuacja nie jest taka prosta:/ Poczytaj trochę o tym zanim się za to zabierzecie, zwłaszcza na forum prawnym. Przy okazji czy nie mają Państwo żadnych mieszkańców, którzy są przeciwni powstaniu "wspólnoty" Mieszkam na osiedlu Ceramiczna przy ul. Podleśnej i gdy rzuciłam pomysł byśmy taką wspólnotę założyli, bo naprawdę lepiej załatwia się wtedy wszelkie sprawy, wiele osób się zbuntowało i nic z tego nie wyszło.Bardzo czekam na informację jak u Państwa udało się rozwiązać ten problem,pozdrawiam i życzę powodzenia:)
 • cotelle24 14.11.12, 10:44
  W czworakach nie jest takie proste bo to są 4 oddzielne rodziny. Po założeniu wspólnoty będzie decydowała większość i w razie konfliktu jest to uciążliwe.
  Przy braku wspólnoty bez jednogłośnej zgodny całości nie da się nic zrobić.
  My mieliśmy taką sytuacja jak byliśmy skonfliktowani z sąsiadami w temacie bramy i gdyby była wspólnota u nas bylibyśmy zawsze na przegranej pozycji 3 głosy do 1.
 • dob1234 29.11.12, 13:48
  Szanowni Państwo

  PRO-SYSTEM Nieruchomości to firma stabilna, o wysokiej renomie, której marka jest rozpoznawalna na rynku zarządzania nieruchomościami.
  W zakresie świadczonych usług zapewniamy kompleksową obsługę wspólnot mieszkaniowych.

  POWODY, DLA KTÓRYCH WARTO SIĘ NAMI ZANITERESOWAĆ TO
  Gospodarne podejście – o każdą Wspólnotę staramy się dbać jak o własny dom
  Przejrzystość działania – nasi Mieszkańcy mają dostęp do wszystkich umów, faktur, protokołów; regularnie otrzymują drogą elektroniczną szczegółowy wykaz wszystkich poniesionych przez Wspólnotę kosztów (wszystkie faktury, rachunki itd)
  Bieżący dostęp Mieszkańców do ich indywidualnych sald – każdego dnia można sprawdzić, ile pieniędzy ma się na koncie (tak jak w banku)
  Szybkość działania – każde zadanie wykonywane jest w sposób sprawny i profesjonalny

  Specjalista do Spraw Marketingu
  Łukasz Dobosiewicz
  Tel. 605532015
  lukasz.dobosiewicz@prosystemrp.pl
 • justynaxyz 13.10.17, 15:01
  Najlepiej zdać się na profesjonalistów. Polecam łódzką firmę zarządzającą Progresline. Są najlepsi progresline.pl/#o-nas
 • kaku25 16.10.17, 12:42
  "Fajny" wątek. Tylko kupa reklam firm i nic z tego nie wynika i błędem(dob1234 stażem)! W Kobyłce jest dużo "przypadków" jak czworaki ale żadne ustanowione prawo nie zachęca do założenia wspólnoty, więc jedziemy każdy sobie.... Żeby to zorganizować to jakiś armagedon. Po co mam podpisywać umowy z dostawcami mediów skoro już takowe każdy posiada? Jak rozgraniczyć teren wspólny jak połowa właścicieli twierdzi, że niektóre części tego terenu są ich(nic, z tego że akt notarialny świadczy inaczej)? Dlaczego mam ponosić koszty nieruchomości, która znajduje się 50 m. od mojej? Czy nie wystarczyłoby konto na fundusz remontowy? Ale po co? Z czego opłacać Zarządcę? Jak nie zostało to wpojone od razu przez dewelopera po zakupie nieruchomości to kto teraz będzie się o to martwił. I nie piszę tu o takich "molochach jak o wcześniej wspominanej Ceramicznej a o 8 szeregowcach i 8 bezczynszówkach.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.