Dodaj do ulubionych

Domowe piwo

31.08.13, 13:01
Żeby odejść od wszechobecnej polityki , wyklinania RR , jego adwersarzy i całej reszty , mam pytanko : ilu z nas robi domowe piwko? . Czy macie jakieś super patenty ?Domowy chlebek też jest niezły .
Obserwuj wątek
    • k.dworak12 Re: Domowe piwo 31.08.13, 13:27
      Mój ŚP sąsiad zaczął praktykować, kilka razy mnie poczęstował i było super. Niestety zginęło mu się w wypadku. Od dłuższego czasu chodzi mi po głowie przyeksperymentować z piwem, bo za winem nie przepadam. Ale zebrać się nie mogę...
      • ikonopis01 Re: Domowe piwo 31.08.13, 13:48
        Ja się właśnie przymierzam .Troszkę drogo wychodzą gary do tej pracy. Szukam tańszych. Na razie piekę samodzielnie chleb z własnego zakwasu. Liczę że takich zakręconych jest więcej . Może forum Kobyłka kulinarna .
        • wizardon Re: Domowe piwo 01.09.13, 00:11
          Ja niedawno zacząłem się bawić w robienie domowego piwa. Za to chleb piekę od 3 lat.

Co do sprzętu, to biorąc pod uwagę cenę dobrego piwa w sklepie (5-10zł), wydanie 100zł na garnek 30l i 100-200zł na pozostały sprzęt, nie wydaje się dużą inwestycją.

Przed rozpoczęciem zabawy polecam wcześniej poczytać miesiąc lub dwa o warzeniu piwa, np. na piwo.org
          • damyk1 Re: Domowe piwo 01.09.13, 09:22
            Myślę że przeliczanie pienieżne własnego piwa na sklepowe jest bezsensowne. Bezcenne jest zrobienie czegoś samemu i radość spożycia tego. Żona z synem kupili do hodowli truskawki za 20 zł, wychodowali kilka które spożyli - taniej byłoby kupić kilogram przy drodze ale radosć spożywania szczególnie u dziecka - bezcenne.
            Osobiście kiedyś się przrymierzałem, ale brak czasu sprowadza się do kupowania w sklepie :)
            • ikonopis01 Re: Domowe piwo 01.09.13, 12:34
              Tak przeliczenie jest może bez sensu ale, właśnie ''ale" polega na przekonaniu małżonki iż wydanie początkowe 300-400 zł na sprzęt i np.brewkita sie opłaci. Wpisałem ten wątek by może odskoczyć od wszechobecnej polityki i zająć się czymś przyjemniejszym. Jak wpisał damyk1 : naprawdę zrobienie coś samemu jest bezcenne.
                • anna_sroda Re: Domowe piwo 01.09.13, 21:58
                  mój ŚP dziadek kiedyś ważył, byłam mała i tato mi dużo nie pozwalał ale smak jak pisaliście jest bezcenny. Wszak wkurzona mina mojej Babci która nawet szampana nawet nie piła na spotkaniach rodzinnych bezcenniejsza. W rodzinie niektórzy wino robili ale nie miało takiego brania jak dziadkowe piwo. Dodam tylko że jedną wadę miało, na lata 80-te jak dziadek żył było niegazowane. Dzisiaj się mówi że napoje niegazowane są zdrowsze. Mój dziadek był pionierem haha
                  • wolo Re: Domowe piwo 09.06.15, 22:00
                    Sorry i bez obrazy. Można oczywiście ważyć piwo, wówczas będziemy znali jego wagę. Można też piwo warzyć i to jest zadaniem piwowarów.
                    --
                    Pozdr.,
                    wolo
                • ikonopis01 Re: Domowe piwo 02.09.13, 09:19
                  Dobry chlebek na zakwasie to jest to . A piwo własnej roboty "To je ono" jak mawiają bracia Czesi . Co do innych dziwactw to jeszcze maluję ikony. Maluję duże słowo uczę się.
                  Wracając do piwo sam je zaciera czy robi z tzw."brewkitu"
    • polaneczka94 Re: Domowe piwo 14.03.15, 18:20
      Uwielbiam piwo domowe, zaczynałam od tego przepisu robiepiwo.pl/content/15-od-czego-zaczac-przygode-z-piwem i polecam go dla początkujących.
      Piwko z brewkitu jest trochę gorszę ale na początek lepiej od niego zacząć. Jak już ktoś się wkręci to potem przechodzi na zacieranie słodów robiepiwo.pl/content/19-sposoby-warzenia-piwa-zacieranie-slodow z gotowego zestawu surowców.
      Warto dodać, że takie domowe piwko jest o wiele zdrowsze niż takie ze sklepu.
      • ikonopis01 Re: Domowe piwo 15.03.15, 13:46
        Witam witam. Troszkę od ostatniego wpisu zeszło. Piwo warzę obecni już z zawieraniem , taniej w zakupie . Parę warek zrobiłem i jest super. Ostatnio porwałem się na dolną fermentacje interaz czekam na wynik -- leżakuje. Degustacja na Wielkanoc .:-)
          • ikonopis01 Re: Domowe piwo 17.05.15, 17:34
            Wypić się da , nie bardzo z gazem. Korzystałem z kalkulatora zawartości co2 i coś nie wyszło .Smak i kolor jak najbardziej pils, goryczka toże. Co do sklepu to ja zamawiam w WinoHobby jest na Pradze a magazyn do odbierania zamówień jest na Bródnie.
            • lastlogin Re: Domowe piwo 17.05.15, 18:33
              Ja mam ochotę na uwarzenie jakiegoś piwa dolnej fermentacji, ale chyba trochę przespałem. W piwniczce mam aktualnie 15 stopni i z dnia na dzień temperatura będzie raczej rosła. Trza poczekać więc do jesieni.

A może masz pomysł jakie piwo górnej fermentacji z brewkita najbardziej przypominało będzie lagera lub pilsnera?
              • ikonopis01 Re: Domowe piwo 17.05.15, 20:43
                Naradzie nie robiłem , warzyłem brew Finlandia i Gozdawa ciemne - żona lubi. Jak cos znajdę to zapodam . Mam chęć uwarzyć ze słodów ale brak możliwości , kobiety strasznie by warczały (kuchnia zajęta na parę godzi)
                • lastlogin Re: Domowe piwo 02.06.15, 12:12
                  Nastawiłem dzisiaj swoją pierwszą warkę - 11,5 litra o 12* Blg. Robiłem w oparciu o gotowy ekstrakt słodowy (jasny 1,7 kg) i chmieliłem samodzielnie herbatką chmielową zrobioną z 10 g Marynki (60 min) i 12 g Lubelskiego (10 min). Dodałem drożdże Safale S-04 i wyniosłem piwnicy (16-17* C). Pozostaje więc teraz tylko cierpliwie czekać na rezultaty.
                  • ikonopis01 Re: Domowe piwo 03.06.15, 09:47
                    To mi kolega zaimponował i muszę przyznać wjechał na ambit:-) Ja nadal przy gotowcach . Ot lenistwo. Teraz niestety najtrudniejsze , czekanie . Pismo jest najlepsze po jakiś 4 miesiącach . Powodzenia.
                    • lastlogin Re: Domowe piwo 03.06.15, 13:43
                      Też chciałem robić na początku z gotowców, ale problem jest taki, że nie za bardzo można dzielić brewkita na kilka warek (ekstrakt chmielowy dodawany jest ponoć doń niesymetrycznie, tylko z jednej strony) a całe 23 litry na raz to dla mnie zdecydowanie za dużo - ani nie mam odpowiednich warunków lokalowych i sprzętu, ani też nie dałbym rady wypić tego w rozsądnym czasie. Kupiłem więc 15 litrowe wiaderka do feremntacji w Leroy Merlin i robię połowę mniejsze warki (11,5 litra).
                        • lastlogin Re: Domowe piwo 08.06.15, 22:45
                          Właśnie zlałem dzisiaj mój wyrób na cichą po 7 dniach fermentacji burzliwej i jestem zachwycony! Po otwarciu dekla po domu rozszedł się niebiański aromat chmielu, nie do porównania z piwami koncernowymi. I do tego ta cudowna goryczka! A z czasem powinno być jeszcze lepiej. :-)
                          • lastlogin Re: Domowe piwo 16.06.15, 22:12
                            Po kolejnych 8 dniach fermentacji cichej porozlewałem dzisiaj swoje piwko do butelek. Odfermentowało ładnie, bo z 12 na 3 Blg (powinno mieć więc ok. 5,6 % alkoholu) i wygląda na to, że jest z nim wszystko w porządku. Dojrzewa teraz sobie w piwnicy, a ja już za parę dni nastawiam kolejną warkę - tym razem Dry Stouta.
                              • lastlogin Re: Domowe piwo 20.09.15, 12:22
                                Co u Ciebie? Temperatury spadły w piwnicach poniżej 20 stopni, więc można znowu
                                spokojnie warzyć. Gdybyś zaś cierpiał na brak inspiracji, to polecam ciekawą ofertę:

www.piwo.org/topic/18877-gie%C5%82da-ekstrakt-s%C5%82odowy-coopers-lager-super-cena

Ja uwarzyłem na początku sierpnia American Pale Ale na amerykańskich chmielach
                                zadanych na zimno i wyszło rewelacyjne, teraz zaś przed kilkoma dniami nastawiłem
                                swoją czwartą warkę - piwo w stylu belgijskim z mocno aromatycznymi przyprawami
                                (curacao, kolendra, kardamon) zamiast chmielu i równie odjechanymi drożdżami
                                (Fermentis T-58) i czekam teraz cierpliwie na rezultaty. Będzie "grzaniec" na zimę.
    • ikonopis01 Re: Domowe piwo 04.06.15, 09:35
      Wracając do tematu jeśli chcesz mniejsze ilości to na www.winohobby.biz znalazłem zestaw na 10 litr?w firmy Olbolaget . Jeszcze nie pr?bowałem tego zestawu . Powodzenia
    • lastlogin A może jakieś spotkanie? 24.07.15, 15:19
      Hej, co sądzicie o pomyśle spotkania piwowarów domowych z naszego powiatu? O pomoc w organizacji można byłoby poprosić panią Anię z fundacji Mamy Wołomin - facebook.com/domotwartywwl/events - w kalendarzu znalazłby się pewnie jeszcze jakiś wolny termin. Tylko czy byliby chętni na takie spotkanie i czy przyniosłoby ono jego uczestnikom jakieś korzyści?
        • lastlogin Re: A może jakieś spotkanie? 09.08.15, 16:56
          Zastanawiam się jednak, co konkretnie moglibyśmy robić podczas takich spotkań. Pierwsza rzecz jaka przychodzi na myśl to degustacje własnych wyrobów, ale tu pojawia się konkretna przeszkoda - trzeba byłoby dotrzeć i wracać ze spotkań na piechotę, a z Kobyłki do Wołomina jest spory kawałek, nie mówiąc już o innych miastach naszego powiatu. Ewentualnie można byłoby wymieniać się własnymi wyrobami i degustować je w domu.

Nie wiem tylko, czy będzie nas piwowarów wystarczająco dużo, aby stworzyć taką grupę. Może więc stworzyć grupę szerszą obejmującą całą dziedzinę "slow life" czyli oprócz piwa także pieczenie chleba, robienie własnych wędlin i serów, a nawet świec czy mydła.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka