nudna historia po polsku Dodaj do ulubionych

Czy nie sądzicie, że polskie książki, a co za tym idzie i fora historyczne są przeraźliwie nudne? Kręcą się wokół żelaznych tematów z podręczników do historii: II Rzeczpospolita, Piłsudski, Żydzi, polska martyrologia itp, itd.. Nudne to, przetrawione po wielekroć, w ostateczności naśladujące gazetową publicystykę i spory polityków. Zero żwawo napisanych opowieści o ikonach historii albo o stylu życia sprzed stu czy dwustu lat, zero spojrzenia na historię z punktu widzenia współczesnego Polaka-szaraka.
Piszę, bo natknęłam sie przypadkowo na blog, zresztą mało popularny, kobietyihistoria.blogspot.com/, którego autorka próbuje pisać coś po swojemu, inaczej. Od razu zastrzegam: to nie ja jestem jego autorką i wiele mi się w nim nie podoba (np. wpis o Tekli Bądrzewskiej - po co pisać, skoro nie ma się wiele do powiedzenia o postaci?), ale widać tam przynajmniej jakieś zabiegi, żeby spojrzeć na historię z punktu widzenia współczesnego czytelnika, odkryć jakąś nową perspektywę. Wydaje mi się, że to jest klucz do popularyzacji historii, przecież wszystkie książki Paula Johnsona (które połykam, nawet jeśli się na nie zżymam) biorą się właśnie za zastosowania tej perspektywy i zadziornych, przegiętych tez. Może dobrze by nam zrobiło, gdyby o historii częściej pisali dziennikarze, a nie akuratni historycy, którzy dziesieć razy się zastanowią, zanim zaryzykują jakąś bardziej ryzykowną i oryginalniejszą tezę. Wszyscy dzięki temu bylibyśmy bardziej zainetresowani tym , co było. Co sądzicie?
Przeczytaj całą dyskusję
  • drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Okazje.info.pl

Bestsellery

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.