Dodaj do ulubionych

Godne polecenia

19.06.14, 14:35
Polecam książkę, która ostatnio wpadła mi w ręce, mianowicie wydaną w 2013 Vadima J. Birsteina "Smiersz, tajna broń Stalina", w tłumaczeniu z angielskiego. Autor to Rosjanin mieszkający od lat w USA, w latach 90-ych XX w., w okresie względnej jawności i otwarcia w Rosji, miał możliwość kwerendy w archiwach post-sowieckich. W literaturze zachodniej na temat Smiersza jest niewiele publikacji, a właściwie nawet gorzej, bo jest sporo informacji bałamutnych; wielu historyków nawet w ogóle nie wie/nie wiedziało i istnieniu takiej organizacji przepisując jej działania NKWD, co jest poważnym błędem.
Smiersz, dokładniej "Gławnoje Uprawlienie Kontrrazwiedki Smiersz" ("Smiersz" = "Śmiert' szpionam" czyli "Śmierć szpiegom"), czyli "Główny Zarząd Kontrwywiadu", istniał (formalnie!) tylko trzy lata, od kwietnia 1943 do kwietnia 1946, ale narozrabiał nieźle. Co prawda, już od lipca 1941 istniał zalążek Smiersza, ale to za chwilę.
Warto przy tej okazji skorygować terminologię, bo takie słowo "NKWD" jest jawnie nadużywane: NKWD to, NKWD tamto... Tymczasem ten skrót oznaczał tylko Ludowy Komisariat Spraw Wewnętrznych, czyli jakby Ministerstwo Spraw Wewnętrznych z czasów PRL, gdy stanowiło resort-gigant. Tymczasem ludowemu komisarzowi spraw wewnętrznych podlegała również straż graniczna (pogranotriady), milicja (również drogówka), straż pożarna czy urzędy stanu cywilnego, nie mówiąc o Głównym Zarządzie Obozów (GUŁag), od którego wziął nazwę cały system obozów. Najbardziej złowieszczym elementem NKWD był w istocie GUGB czyli Główny Zarząd Bezpieczeństwa Państwa; ciekawe, kto zna ten skrót? W lutym 1941 z NKWD wydzielony został GUGB w osobny resort NKGB. To stanowi pośredni dowód na agresywne zamiary Sowietów (tzn. NKWD zostaje na miejscu, NKGB idzie za frontem i czyści tyły). W lipcu 1941 okazało się, że taki podział stracił sens - przyczyn oczywistych!, resorty połączono z powrotem, przy okazji powstał UOO (Zarząd Wydziałów Specjalnych) z gen. Abakumowem na czele. Gdy w kwietniu 1943 podział na NKWD i NKGB powrócił, UOO wyodrębnił się jako Smiersz. Tu ciekawostka, na którą zwraca uwagę autor: w całej historii Sowietów/Federacji Rosyjskiej, kontrwywiad wojskowy zawsze podlegał bezpiece, a tylko przez 3 lata Smierszu - równolegle podlegał armii.
--
Socjaldemokracja to nie jest socjalizm plus demokracja. To jest kapitalizm plus lęk przed socjalizmem.

Krzysztof Mroziewicz
Edytor zaawansowany
  • jeepwdyzlu 20.06.14, 14:42
    Przyznam, że jestem tą pozycją nieco rozczarowany...
    GRU Villemaresta - o klasę lepiej udokumentowane, napisane z werwą, ciekawsze, straszniejsze....

Ale połknąłem w dwa wieczory - jednak :-)

Pozdrawiam
    jeep
    --
    YCDSOYA
  • jeepwdyzlu 20.06.14, 14:48
    Może dodam, że najciekawszy wydał mi się rozdział VIII - o działaniach po zakończeniu wojny.
    Nie mogę w tym miejscu jednak nie dodać, że zero komentarza o losach Bormanna i gestapo Mullera - mówi samo za siebie...

(Nasze opinie o Bormannie potwierdził, ale w sumie nie wyraził opinii DLACZEGO Bormann poszedł na współprace i co mu za to obiecano..)
    Do kwitów o Mullerze mógł nie mieć dojścia (ale Francuzi mieli co ciekawe..)

jeep
    --
    YCDSOYA
  • gandalph 20.06.14, 15:03
    jeepwdyzlu napisał:

> Może dodam, że najciekawszy wydał mi się rozdział VIII - o działaniach po zakoń
    > czeniu wojny.
    > Nie mogę w tym miejscu jednak nie dodać, że zero komentarza o losach Bormanna i
    > gestapo Mullera - mówi samo za siebie...
    >
    > (Nasze opinie o Bormannie potwierdził, ale w sumie nie wyraził opinii DLACZEGO
    > Bormann poszedł na współprace i co mu za to obiecano..)
    > Do kwitów o Mullerze mógł nie mieć dojścia (ale Francuzi mieli co ciekawe..)
    >
    >
    > jeep

Na upartego można by autorowi postawić wiele zarzutów: dlaczego to, dlaczego tamto? Mnie na przykład brakło choćby wzmianki o "działaniach dalekiego zasięgu"; istnieje bowiem hipoteza, że Sikorskiego "zniknęła" ekipa likwidacyjna Smiersza właśnie. (Autor wspomniał jednak o ostrej rywalizacji Beria-Abakumow, co nie jest bez znaczenia w wielu kontekstach, podobnie jak znany skąd inąd casus Canaris-Heydrich-gestapo_Mueller...)
    Z drugiej jednak strony autor, jeśli nawet coś wiedział, musiał przyjąć pewne ramy choćby narzucone przez wydawcę, a i przez samego siebie. W przeciwnym razie nigdy nie skończyłby pisać. Dlatego nie traktuję tych niedostatków w kategoriach wad.
    --
    Socjaldemokracja to nie jest socjalizm plus demokracja. To jest kapitalizm plus lęk przed socjalizmem.

Krzysztof Mroziewicz
  • gandalph 20.06.14, 14:57
    jeepwdyzlu napisał:

> Przyznam, że jestem tą pozycją nieco rozczarowany...
    > GRU Villemaresta - o klasę lepiej udokumentowane, napisane z werwą, ciekawsze,
    > straszniejsze....
    >
    > Ale połknąłem w dwa wieczory - jednak :-)
    >
    > Pozdrawiam
    > jeep
    Moim zdaniem dobrze, że taka pozycja w ogóle powstała, bo jest chyba pierwszą. Jest przy tym sprawą dość oczywistą, że trudno szukać śladów działalności Smiersza w źródłach zachodnich, skoro tamci często-gęsto w ogóle nie mieli pojęcia o jego istnieniu. Z kolei ze źródeł (post)sowieckich autor wykorzystał to, do czego dotarł i co mu łaskawie udostępniono w krótkim okresie, gdy to było w ogóle możliwe. Biorąc to wszystko pod uwagę traktuję publikację jako szkic problemu - z konieczności. Teraz przynajmniej nie będzie usprawiedliwienia dla notorycznego mylenia NKWD/NKGB i Smiersza.

--

Krzysztof Mroziewicz
  • jeepwdyzlu 20.06.14, 14:59
    że warto ją mieć - poza dyskusją
    i wciąga
    :-)

j.
    --
    YCDSOYA
  • trevistas 07.08.14, 23:55
    Przeczytalem:)
  • trevistas 02.09.14, 00:07
    www.kresy.pl/wydarzenia,wojskowosc?zobacz/minister-obrony-ukrainy-tworzy-sluzbe-do-walki-ze-szpiegami-porownuje-ja-do-sowieckiego-kontrwywiadu
    Prawdopodobnie pan general nie czytal ksiazki Birsteina I nie wie co wyczynial Smiersz.
  • gandalph 02.09.14, 03:14
    trevistas napisał:

> www.kresy.pl/wydarzenia,wojskowosc?zobacz/minister-obrony-ukrainy-tworzy-sluzbe-do-walki-ze-szpiegami-porownuje-ja-do-sowieckiego-kontrwywiadu
    > Prawdopodobnie pan general nie czytal ksiazki Birsteina I nie wie co wyczynial
    > Smiersz.

Smiersz był kontrwywiadem tylko z nazwy; jego głównym celem nie była walka z niemieckim wywiadem ani dywersantami. Miał za zadanie przede wszystkim "spacyfikować" samą armię sowiecką (po doświadczeniach roku 1941), po drugie ludność terenów przyfrontowych i za frontem, na terenach okupowanych. Tego z pewnością Ukraińcy robić nie zamierzają.
    Na Ukrainie problem jest inny: z rosyjską V kolumną. Być może konieczne są jakieś nadzwyczajne środki.
    --

Krzysztof Mroziewicz
  • jeepwdyzlu 02.09.14, 10:53
    Na Ukrainie problem jest inny: z rosyjską V kolumną. Być może konieczne są jakieś nadzwyczajne środki.
    ----------
    Skoro poruszyliście ten temat...
    Moim zdaniem rząd w Kijowie nie panuje nad armią. A armia nie chce walczyć z Rosją. Dlatego operują tam jakieś dziwne jednostki (ze strony Ukrainy) - jakieś bataliony ochotników (??????)
    Ukraina ma 2 razy więcej od Polski czołgów, w tym wiele nowoczesnych, ma 200 samolotów, w tym 100 operujących bardzo precyzyjnie (mig 29), ma dywizje całe artylerii, czwarte po USA, Chinach i Rosji zapasy amunicji....
    I wysyła na front gó...arzy i emerytów... Nie dziwi to Was?

jeep
    --
    YCDSOYA
  • gandalph 02.09.14, 12:55
    "I wysyła na front gó...arzy i emerytów... Nie dziwi to Was? "

Mnie nie dziwi. Emeryci pewnie jeszcze kojarzą, o co z tą Ukrainą chodzi, młodzi zaś już przesiąkli niepodległością. Najgorzej zaś z tymi, co mają umysły przenicowane na modłę sowiecką. I pewnie mają wątpliwości co do lojalności korpusu oficerskiego.
    Jeżeli, powtarzam jeżeli, Ukrainie uda się obronić, to będzie świniobicie. Z drugiej wszakże strony Putin nie może otwarcie zaatakować, dlatego będzie jątrzył. Ale to tym gorzej dla niego. Już wykopał przepaść między Rosją i Ukrainą - na stulecia, a lada moment, jak sankcje zaczną doskwierać, ktoś może go ustrzelić.
    (Aha, należy pamiętać o jednym, co odkryłem już w czasach Gorbiego: lokalnym kacykom partyjnym może być w końcu nie w smak zależność od Moskwy i przefarbują się na niepodległościowców, jak Nazarbajew w Kazachstanie, a nawet Łukaszenka. Ostatnie wydarzenia musiały im, zwłaszcza pierwszemu, dać bardzo dużo do myślenia. Nie wykluczam czegoś ekstra, np. w Kazachstanie).
    --

Krzysztof Mroziewicz
  • jeepwdyzlu 02.09.14, 14:31
    Mnie nie dziwi. Emeryci pewnie jeszcze kojarzą, o co z tą Ukrainą chodzi, młodzi zaś już przesiąkli niepodległością. Najgorzej zaś z tymi, co mają umysły przenicowane na modłę sowiecką. I pewnie mają wątpliwości co do lojalności korpusu oficerskiego.
    --------
    I zamiast wysyłać na kacapów uzbrojone w nowoczesną broń brygady panc, z czołgami, bwp, rakietami plot
    wysyłają dzieciaki bez chełmów i kamizelek?????????????
    a 150 tys żołnierzy gra w rozbieranego pokera - jak tam tysiącami giną nieuzbrojone i nieprzeszkolone "bataliony"?
    Sorry Gadalph ale dla mnie to nieprawdopodobny skandal...
    I dowód na to, że Arseniuk panuje nad swoją sekretarką co najwyżej
    Co to za państwo które na komandosów z specnazu wysyła cywilów??????????????

jeep

--
    YCDSOYA
  • gandalph 02.09.14, 15:06
    Wiesz, co mi przyszło do głowy przed chwilą? A co, jeśli cała ta heca to obustronny cyrk? (Coś jak tzw. "Bitwa o Anglię": ani Hitler nie zamierzał podbijać Wysp (o czym Churchill wiedział), ani Churchill nie zamierzał iść na porozumienie, o czym Hitler też wiedział, bo adresaci tej mistyfikacji byli gdzie indziej, mówiąc dokładnie: w Moskwie i Waszyngtonie. Przy okazji też Churchill trzymał na smyczy wewnętrzną opozycję.).
    Nie wiem dokładnie, w co gra Putin, czy jest tylko idiotą, czy chce swoich jastrzębi wpuścić w kanał, nie wiem też, czy przypadkiem awantura nie jest na rękę Poroszence i poplecznikom, aby spuścić do kanału mu/im niewygodnych.
    --

Krzysztof Mroziewicz
  • jeepwdyzlu 02.09.14, 15:36
    Nie nwierzysz
    ale chodzi mi to po głowie
    jak sobie poczytałem kim jest Poroszenko...
    :-)

Są dwie możliwości:
    -albo mamy zboczenie po naszych wiadomo w końcu jakich lekturach
    -albo mamy rację :-)

Na forach wojskowych piszą - że izraelscy oficerowie
    twierdzą
    że Putin dogadał się z Obamą
    Robią cyrk - w wyniku wzrostu napięcia - USA wrócą do zakazanych (na razie) prób jądrowych
    a Rosja - do budowy (legalnej bo budują nielegalnie) rakiet średniego zasięgu (potrzebne na Chiny a nie USA)
    Więc podobno wszystko poukładane od kilku tygodni a to co widzimy to teatr :-))

Nie tylko my tak podejrzewamy....

jeep

--
    YCDSOYA

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka