Dodaj do ulubionych

Jan Tomasz Gross straci order?

02.11.15, 21:00
Kancelaria Prezydenta poinformowała, że zajmuje się petycją o odebranie publicyście Janowi Tomaszowi Grossowi Order Zasługi RP.

"Sprawa będzie rozpatrywana" - taką odpowiedź redakcja "Naszego Dziennika" otrzymała od Biura Odznaczeń Kancelarii Prezydenta, które twierdzi, że jest już kilka petycji w tej sprawie. Odebrania Grossowi orderu domaga się między innymi organizacja Reduta Dobrego Imienia - Polska Liga przeciw Zniesławieniom. Jej przewodniczący Maciej Świrski określił publicystykę Grosssa określił jako "systematyczne kłamstwa i oszczerstwa wobec Polski".

We wrześniu Gross na łamach niemieckiej gazety "Die Welt" pisał o "ohydnym obliczu Polaków" które "pochodzi jeszcze z czasów nazistowskich". Publicysta twierdził, że Polacy odpowiadają za mordy na Żydach w czasie drugiej wojny światowej, posuwając się do stwierdzenia, że Polacy zabili ich "więcej niż Niemców".

wiadomosci.dziennik.pl/kresy.pl
www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/jan-tomasz-gross-straci-order
Obserwuj wątek
    • ayran Re: Jan Tomasz Gross straci order? 03.11.15, 09:50
      Tak, straci, ale to rozwiązanie zastępcze. Pierwotnie, jak powszechnie wiadomo, chodziło o odebranie Pawlikowskiemu Oskara za "Idę", ale niestety, nowojorskie rozmowy Dudy w tej sprawie zakończyły się fiaskiem, stąd pojawił się pomysł, żeby zastępczo ukarać Grossa.

--
      Nie kłam sobie, a nikt ci nie skłamie.

Jacek Kaczmarski
      • 141288bs Re: Jan Tomasz Gross straci order? 03.11.15, 09:57
        ayran napisał:

> Tak, straci, ale to rozwiązanie zastępcze. Pierwotnie, jak powszechnie wiadomo,
        > chodziło o odebranie Pawlikowskiemu Oskara za "Idę", ale niestety, nowojorskie
        > rozmowy Dudy w tej sprawie zakończyły się fiaskiem, stąd pojawił się pomysł, ż
        > eby zastępczo ukarać Grossa.
        >
        - pojawil sie pomysl,zeby zastepczo ukarac Grossa - czyli, odznaczenie bylo sluszne?
        • ayran Re: Jan Tomasz Gross straci order? 03.11.15, 10:09
          Jak już zwróciłem uwagę w innym wątku, masz problemy z logika na poziomie zupełnie elementarnym.
          Gross został odznaczony (przez Kwaśniewskiego w 1996 roku) Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Zdaniem Kwaśniewskiego słusznie, skoro mu ten order nadał. Żałosne próby odebrania tego orderu, o ile faktycznie takie działania zostały podjęte (a nie jest to tylko fantazja prorosyjskiego portalu kresy.pl) skompromitują urząd Prezydenta, przejściowo sprawowany przez Dudę.

--

Jacek Kaczmarski
            • ayran Re: Jan Tomasz Gross straci order? 03.11.15, 10:21
              Proponuję, byś powstrzymał się od nadużywania trybu rozkazującego. To bardzo niegrzeczne, niezależnie od tego, do kogo się zwracasz.

Uzasadnienie nadania orderu dla Grossa znajdziesz, bez trudu (choć zważywszy twoje problemy z logiką może trafniej byłoby użyć określenia "z pewnym trudem" w archiwum strony prezydent.pl.) Mógłbym ci pomóc, ale zważywszy twoje maniery, straciłem na to ochotę.
              --

Jacek Kaczmarski
            • ayran Re: Jan Tomasz Gross straci order? 03.11.15, 10:27
              Będziesz musiał jakoś z tym żyć. Stawiam dolary przeciw orzechom, że kancelaria Dudy nie pozbawi Grossa orderu. Jeśli masz odwagę i jesteś w miarę wypłacalny, to zaproponuj kwotę zakładu innego niż dolary przeciw orzechom. Zaznaczam, że kwoty symbolicznie mnie nie interesują.
              --

Jacek Kaczmarski
            • erka-4 wyraźnie mówię... 03.11.15, 15:17
              141288bs napisał:

> Pozostawienie bydlakowi,opluwajacemu Polakow i Polske,tego Orderu,to dopiero be
              > dzie kompromitacja urzedu Prezydenta !!!

...że pan Gross w świetle tego co napisał i nadal pisze,nie zasłużył moim zdaniem na żadną z polskich nagród,bo on jest totalnie antypolski,ale odbieranie nagrody nie ma najmniejszego sensu.
              Byłoby to pożałowania godne i co gorsze, ośmieszające Polaków.
              Jeśli chłop posiada choć szczyptę honoru,sam winien polskiego prezydenta odwiedzić i medal położyć na biurku wraz z przeprosinami za obrazę Polaków.
              Jeśli tego nie zrobi,to pies go lizał.
              Będzie jasność sprawy ,czyli kto gdzie ma honor.

A tobie już mówiłem,że sam sobie wystawiasz świadectwo swoimi słowami.
              Możesz pluć na pana Grossa,skoroś Polak,masz prawo do tego,ale nie masz prawa mu ubliżać.
              Bo robisz się podobny do niego.
      • tw_wielgus Re: Jan Tomasz Gross straci order? 03.11.15, 11:42
        Ha ha ha...
        ale śmieszne, normalnietak się ubawiłem że muszę pójść do apteki po maść na zajady i przy okazji kupić prezerwatywy zanim zakażą.

ayran napisał:

> Tak, straci, ale to rozwiązanie zastępcze. Pierwotnie, jak powszechnie wiadomo,
        > chodziło o odebranie Pawlikowskiemu Oskara za "Idę", ale niestety, nowojorskie
        > rozmowy Dudy w tej sprawie zakończyły się fiaskiem, stąd pojawił się pomysł, ż
        >

--
        Niejednego karła własna małość zżarła. - J.Sztaudynger
        • snajper55 Re: Jan Tomasz Gross straci order? 03.11.15, 14:14
          tw_wielgus napisał:

> Ha ha ha...
          > ale śmieszne, normalnietak się ubawiłem że muszę pójść do apteki po maść na zaj
          > ady i przy okazji kupić prezerwatywy zanim zakażą.

Prezerwatywy będą zakażać? Słyszałem o przebijaniu prezerwatyw ale o zakażanie to chyba jakiś nowy pomysł sukienkowych? Czym będą zakażać? HIVem? A może wąglikiem?

S.
          --
          Five miles out
          • 141288bs Re: Jan Tomasz Gross straci order? 03.11.15, 14:20
            snajper55 napisał:

> tw_wielgus napisał:
            >
            > > Ha ha ha...
            > > ale śmieszne, normalnietak się ubawiłem że muszę pójść do apteki po maść
            > na zaj
            > > ady i przy okazji kupić prezerwatywy zanim zakażą.
            >
            > Prezerwatywy będą zakażać? Słyszałem o przebijaniu prezerwatyw ale o zakażanie
            > to chyba jakiś nowy pomysł sukienkowych? Czym będą zakażać? HIVem? A może wągli
            > kiem?
            >
            > S.
            - a skadze,beda zakazac Grossem,jest to najgorsza trucizna ze wszystkich trucizn
          • tw_wielgus Re: Jan Tomasz Gross straci order? 03.11.15, 16:02
            Wszystkiego co nowoczesne będą zakazywać. Przecież przed nami cztery lata ciężkiego ciemnogrodu i na dodatek jeszcze chcą zabrać order ulubionemu socjologowi elit III RP.
            Skandal! Co o nas powiedzą Niemcy, jak zareagują Amerykanie?

--
            Stosowanie środków antykoncepcyjnych to zabójstwo dziecka, które mogło zostać poczęte.
      • erka-4 Re: Jan Tomasz Gross straci order? 03.11.15, 15:01
        ayran napisał:

>

- masz jakieś dowody na taką rozmowę ?
        Czy tylko tak sobie pier..lisz ?

IDA jaka jest taka jest,każdy widział,i nie jest fałszywa jako ten Gross cały.
        Do IDY można nakręcić ciąg dalszy do Grossa się nie da.
        No bo jak to nakręcić,że Polacy tylu Żydów wymordowali, jako on stwierdził ?
        • snajper55 Re: Jan Tomasz Gross straci order? 03.11.15, 15:03
          erka-4 napisał:

> IDA jaka jest taka jest,każdy widział,i nie jest fałszywa jako ten Gross cały.
          > Do IDY można nakręcić ciąg dalszy do Grossa się nie da.
          > No bo jak to nakręcić,że Polacy tylu Żydów wymordowali, jako on stwierdził ?

Da się. Można dokręcić ciąg dalszy o losach morderców i dzieci wychowanych przez tych morderców. O korzeniach polskiego antysemityzmu.

S.
          --
          Ten kraj
        • ayran Re: Jan Tomasz Gross straci order? 03.11.15, 15:10
          erka-4 napisał:

> - masz jakieś dowody na taką rozmowę ?
          > Czy tylko tak sobie pier..lisz ?

Mam niezbite dowody, na przykład w postaci wspólnego zdjęcia Dudy z Barakiem i Michelle Obamą. No bo o czym innym mieliby rozmawiać?

--

Jacek Kaczmarski
      • tw_wielgus Re: Miło by było.... 03.11.15, 16:05
        Chociaż tak myślę, że Kwaśniewski mógł owo odznaczenie nadać będąc w stanie pół mroczności jasnej co jakby go troszeczkę usprawiedliwia.

--
        Puree to tłuczone ziemniaki.
        • tw_wielgus Re: Miło by było.... 03.11.15, 16:35
          Ale patrząc z innej strony być może Kwaśniewski dał Grossowi order za namową ojca?
          Może tata go o to poprosił?
          --
          Mężczyźni są piękniejsi, bo nie muszą się malować...
          • tw_wielgus Re: Miło by było.... 03.11.15, 16:49
            Chociaż... Nie ma żadnych dowodów popierających tą niezwykle ryzykowną tezę nawet jeżeli w tamtych czasach /obecnie kawiorowa/ lewica była koszerna.
            --
            lepiej mieć parkinsona i połowę rozlać niż alzheimera i zapomnieć wypić.
    • az43 Re: Jan Tomasz Gross straci order? 03.11.15, 11:40
      Jak powszechnie wiadomo w kancelarii Maliniaka pracują takie same miernoty jak ich szef.
      Petycja to realizacja hasła:psychole piszą do psycholi.
      Im wieksze ujadanie antysemickiej hołoty narodowo-parafialnej tym większa zasadność podawanych przez prof.Grossa faktów.
      --
      przypadkowy rezydent,sfałszowane wybory,pałac Namiestnikowski,ciemnota parafialna
    • magdolot Re: Jan Tomasz Gross straci order? 03.11.15, 13:18
      Wątek założony przez "stroskanego patriotycznego Polaka ze Wschodu" poparty ciężko antysemickimi wypowiedziami narodowców. Rodzimy narodowiec pożytecznym idiotą Putina? To jeszcze da się wytrzymać, narodowców niewielu jest. Ale jeśli do tego "wspaniałego grona" dołącza prezydent kraju i wspiera je autorytetem państwa polskiego, to bardzo, bardzo źle. Mam nadzieję, że tak się nie stanie.
      • tw_wielgus Re: Jan Tomasz Gross straci order? 03.11.15, 15:49

Cytuję:
        "Polacy zabili w czasie wojny więcej Żydów niż Niemców"

A w jakim duchu kochana Madziu jest ta wypowiedź?

Oczywiście Twoim zdaniem może zasługiwać na dodatkowy medal, moim nie. Niech mu za rozpowszechnianie nienawiści medal dadzą manhattańscy syjoniści.
        A tak w ogóle to niech już s..la.
        --
        Dlaczego słoń ma ogon?
        Żeby się zbyt gwałtownie nie kończył.
      • az43 Re: To antyPolak 03.11.15, 15:29
        Po pierwsze nie pluje,po drugie nie na wszystkich.Opisuje tępych,chamskich,głupich i prostackich antysemitów.Sądząc po nerwowych reakcjach motłochu robi to celnie.
        --
        przypadkowy rezydent,sfałszowane wybory,pałac Namiestnikowski,ciemnota parafialna
        • tw_wielgus Re: To antyPolak 03.11.15, 16:08
          Znaczy się kolega nie czytał, wykładów Grossa w necie nie oglądał a stara się mądrzyć.
          Dobrze, że hamerykański profesor ma stado pożytecznych idiotów, którzy do upadłego będą bronić jego kulawych tez.

--
          Za komuny władza deprawowała ludzi. Teraz do władzy dochodzą już uformowane kadry.
    • tomm751 Re: Jan Tomasz Gross straci order? 03.11.15, 13:23
      Być może Gross łże. Tylko pytanie: liczył ktoś ofiary? Tzn liczbę Niemców poległych z rąk Polaków z wyłączeniem okresu działań wojennych i liczbę Żydów którzy zginęli z rąk sąsiadów?
      Niedawno ukazała się książka ,,Miasta śmierci,, dotycząca mordów na Żydach dokonywanych przez Polaków w takich miejscowościach Podlasia jak Szczuczyn, Goniądz, Rajgród,Kolno, Suchowola, Brańsk, Radziłów, Bzury, Lipnik, Wąsosz i inne. Blisko 470 stron dobrze udokumentowanych opisów przerażających zbrodni.
      • pol_2015 Re: Jan Tomasz Gross straci order? 03.11.15, 13:32
        Polska przed wojną to był najbardziej antysemicki kraj i dlatego Niemcy w '39 przyszli na pomoc Żydom a inne państwa Europy Zachodniej wydawały masowo Żydów by ich uratować przed krwiożerczymi Polakami, tak na wszelki wypadek...

--
        Zobacz kto naprawdę pociąga za wszystkie sznurki
        • snajper55 Re: Jan Tomasz Gross straci order? 03.11.15, 14:18
          danillko napisał(a):

> tomm751 napisał:
          >
          > > Blisko 470 stron dobrze udokumentowanych opisów przerażających zbrodni.
          > Tak samo dobrze jak brednie Grossa o 1600 Żydach spalonych w jednej, wiejskiej
          > stodole?

Nikt nie twierdził, że tylu spalono w stodole. Tylu miało zginąć z rąk swych polskich sąsiadów w czasie całego pogromy w Jedwabnem. Liczby tej nie wymyślił Gross. On jedynie powtórzył liczbę, którą po wojnie ustalili Polacy.

S.
          --
          Священнaя Вoйнa
          • tw_wielgus Re: Jan Tomasz Gross straci order? 03.11.15, 16:10
            Ależ mylisz się. Twój ulubiony autor tak właśnie opisał tą zbrodnię, wiec nie kombinuj.
            Wiesz jakie wymiary miał fundament owej stodoły?

--
            Fałszywe argumenty zwalcza się najlepiej nie przeszkadzając w ich wykładaniu.
            • snajper55 Re: Jan Tomasz Gross straci order? 05.11.15, 13:43
              tw_wielgus napisał:

> Ależ mylisz się. Twój ulubiony autor tak właśnie opisał tą zbrodnię, wiec nie k
              > ombinuj.
              > Wiesz jakie wymiary miał fundament owej stodoły?

Nie, nie mylę się. Gross podał taką liczbę zamordowanych przez sąsiadów Żydów, jaką ustalili Polacy. Gross nie twierdził, że wszystkich Żydów w Jedwabnem spalono w stodole. Pisze wyraźnie, że mordowano ich w różnych miejscach. Może jednak przeczytaj Sąsiadów a dopiero potem wypowiadaj się o tej książce?

PS. Na jakiej podstawie twierdzisz, że Gross to mój ulubiony autor? No tak, na tej samej, która jest podstawą większości twoich tez. Sufit i palec do ssania...

S.
              --
              Священнaя Вoйнa
              • tw_wielgus Re: Jan Tomasz Gross straci order? 05.11.15, 14:35
                Tqaką liczbę ustalili Polacy... Bezstronny "historyk" "polskiego" pochodzenia bezrefleksyjnie ją jedynie powtórzył.

"Zbrodnia w Jedwabnem (10 lipca 1941 r.) została objęta postępowaniem dochodzeniowym w lutym 1948 roku. Postępowanie to, w sprawie ‚zbrodniczej działalności mieszkańców Jedwabnego’ prowadził Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Łomży, tzw. ‚bezpieka’, w czasach, w których UBP od góry do dołu sterowane oraz kontrolowane było przez funkcjonariuszy pochodzenia żydowskiego. "

Ps A tak sobie spod dużego palucha strzeliłem i jak widać celnie (sądząc po reakcji).
                --
                Dlaczego słoń ma ogon?
                • snajper55 Re: Jan Tomasz Gross straci order? 06.11.15, 01:48
                  tw_wielgus napisał:

> Tqaką liczbę ustalili Polacy... Bezstronny "historyk" "polskiego" pochodzenia b
                  > ezrefleksyjnie ją jedynie powtórzył.

Tak, taką liczbę ustalili Polacy a Gross ją powtórzył.

> Ps A tak sobie spod dużego palucha strzeliłem i jak widać celnie (sądząc po rea
                  > kcji).

Niecelnie. Jak zwykle zresztą. Po prostu lubię prostować kłamstwa takich łgarzy jak ty.

S.
                  --
                  Ten kraj
                  • tw_wielgus Re: Jan Tomasz Gross straci order? 06.11.15, 10:22
                    A możesz podać te źródła, na które się powołujesz i nazwiska autorów?

Co do peesa to w dalszym ciągu uważam, że strzał był celny świadczy o tym Twoja reakcja. Celny w sam środek garbatego nosa.
                    --
                    • snajper55 Re: Jan Tomasz Gross straci order? 06.11.15, 19:34
                      tw_wielgus napisał:

> A możesz podać te źródła, na które się powołujesz i nazwiska autorów?

Źródła czego?

> Co do peesa to w dalszym ciągu uważam, że strzał był celny świadczy o tym Twoja
                      > reakcja. Celny w sam środek garbatego nosa.

Nie mam garbatego nosa. Kolejny "celny strzał". Możesz sobie oczywiście uważać, że mam. Garbaty nos i pejsy.

S.
                      --
                      Minulost
                        • snajper55 Re: Jan Tomasz Gross straci order? 06.11.15, 20:56
                          az43 napisał:

> On ma chyba jakiś kompleks na punkcie Semitów.

Nie owijajmy w bawełnę. Nie na punkcie Semitów, tylko Żydów. Zachowuje się jak antysemita, który widzi Żyda w każdym, kto mówi o naszych polskich zbrodniach, jakich dopuściliśmy się na Żydach.

S.
                          --
                          Modlitwa o wschodzie słońca
                      • tw_wielgus Re: Jan Tomasz Gross straci order? 08.11.15, 12:20
                        snajper55 napisał:

> Źródła czego?

Przeczytaj swoją deklarację parę postów wyżej.
                        >
                        > > Co do peesa to w dalszym ciągu uważam, że strzał był celny świadczy o tym
                        > Twoja
                        > > reakcja. Celny w sam środek garbatego nosa.

Ale możesz mieć, Jeżeli ktoś bezustanie prowokuje to sam się o taki model prosi.
                        A Twoja fryzura nie interesuje mnie zupełnie.

--
                        Dlaczego mleko zawiera tłuszcz?
                        Żeby krowa nie skrzypiała podczas dojenia.
                        • snajper55 Re: Jan Tomasz Gross straci order? 08.11.15, 12:29
                          tw_wielgus napisał:

> snajper55 napisał:
                          >
                          > > Źródła czego?
                          >
                          > Przeczytaj swoją deklarację parę postów wyżej.

Przeczytałem. I powtarzam pytanie - źródła czego? Tego, że to Polacy ustalili liczbę pomordowanych Żydów, którą Gross jedynie powtórzył i która przez lata nie budziła niczyich wątpliwości?

> Ale możesz mieć, Jeżeli ktoś bezustanie prowokuje to sam się o taki model prosi.

Antysemitów prowokuje do pisania o cudzych nosach i innych częściach ciała pisanie prawdy o polskich mordach na Żydach. Ty też tak masz?

> A Twoja fryzura nie interesuje mnie zupełnie.

W odróżnieniu od mojego nosa, na którego temat snujesz fantazje. Nosy cię kręcą?

S.
                          --
                          Panzerlied
                          • erka-4 Re: Jan Tomasz Gross straci order? 08.11.15, 14:11
                            snajper55 napisał:
                            > Przeczytałem. I powtarzam pytanie - źródła czego? Tego, że to Polacy ustalili l
                            > iczbę pomordowanych Żydów, którą Gross jedynie powtórzył i która przez lata nie
                            > budziła niczyich wątpliwości?

- jacy Polacy,UBeków za Polaków uważasz,którzy liczyli ofiary żydowskie ?

No i bądźmy ściśli,skoro pan Gross pragnie historię prostować,to niech prostuje wszystko a nie tylko to co dla niego wygodne.
                            Toteż cały czas twierdzę,że tego pokroju człowiek nie na medal zasłużył a kopniakiem winien być obdarzony.
      • magdolot Re: Jan Tomasz Gross straci order? 03.11.15, 13:43
        tomm751 napisał:

> Być może Gross łże. Tylko pytanie: liczył ktoś ofiary? Tzn liczbę Niemców poleg
        > łych z rąk Polaków z wyłączeniem okresu działań wojennych i liczbę Żydów którzy
        > zginęli z rąk sąsiadów?

Wciąż się liczy. W dużej mierze dzięki Grossowi się liczy i takoż dzięki Grossowi się z tego wyciąga konstruktywne wnioski na przyszłość. To trudne. O wiele łatwiej Grossa nienawidzić i właśnie za to się go nienawidzi, za przymuszenie nas do myśli z gatunku tych trudniejszych. Obecnie w Polsce nienawiść jest modna i właśnie to jest przerażające. :-(
            • magdolot Re: Jan Tomasz Gross straci order? 03.11.15, 15:07
              Na świecie właśnie "polskie obozy" powoli wychodzą z mody. Tę modę wywołali "patrioci" piszący nienawistne biografie Kosińskiemu [Joanna Siedlecka] w których zjadliwie i ociekając słabo maskowaną nienawiścią i durną satysfakcją potępiali go za kłamstwo tj. za nieprawdziwe utożsamianie się z bohaterem "Malowanego ptaka", tak jakby to w rzeczywistości cokolwiek zmieniało... To właśnie przekaz w stylu pań Siedleckich przyprawił nam ten antysemicki ryj. Choć nade wszystko: rok 1968, bo kiedy Niemcy na serio zaczęli się rozprawiać z hitlerowską przeszłością, my wyrzucaliśmy polskich Żydów... jak Niemcy w 1938. Odebranie Grossowi orderu przez prezydenta przylutuje nam ten antysemicki ryj na cacy; sprawi że odlepienie go z twarzy Polaka stanie się niemożliwością.

Mam nadzieję, że piarowcy prezydenta Dudy tę oczywistość rozumieją. Ale nawet ten drobny tu omawiany ukłon prezydenta w kierunku antysemickich oszołomów jest stratą wizerunkową dla Polski.
      • ayran Re: Jan Tomasz Gross straci order? 03.11.15, 15:00
        tomm751 napisał:

> Być może Gross łże. Tylko pytanie: liczył ktoś ofiary? Tzn liczbę Niemców poleg
        > łych z rąk Polaków z wyłączeniem okresu działań wojennych i liczbę Żydów którzy

Jeśli chodzi o liczbę Niemców zabitych przez Polaków w czasie II wojny, to dość trudno znaleźć wiarygodne dane. Choćby powstanie warszawskie - szacunki wahają się pomiędzy niecałymi dwoma, a dwudziestoma tysiącami. Tak czy owak - mniej, niż straty armii krzyżackiej pod Grunwaldem.

Najlepszym sposobem wykazania, że Gross mija się z prawdą, byłoby pokazanie wiarygodnych danych, popartych badaniami, a nie oburzanie się na Grossa, jakiż to straszny z niego polakożerca.

--

Jacek Kaczmarski
        • snajper55 Re: Jan Tomasz Gross straci order? 03.11.15, 15:05
          ayran napisał:

> tomm751 napisał:
          >
          > > Być może Gross łże. Tylko pytanie: liczył ktoś ofiary? Tzn liczbę Niemcó
          > w poleg
          > > łych z rąk Polaków z wyłączeniem okresu działań wojennych i liczbę Żydów
          > którzy
          > > zginęli z rąk sąsiadów?
          >
          > Jeśli chodzi o liczbę Niemców zabitych przez Polaków w czasie II wojny, to dość
          > trudno znaleźć wiarygodne dane. Choćby powstanie warszawskie - szacunki wahają
          > się pomiędzy niecałymi dwoma, a dwudziestoma tysiącami. Tak czy owak - mniej,
          > niż straty armii krzyżackiej pod Grunwaldem.
          >
          > Najlepszym sposobem wykazania, że Gross mija się z prawdą, byłoby pokazanie wia
          > rygodnych danych, popartych badaniami, a nie oburzanie się na Grossa, jakiż to
          > straszny z niego polakożerca.

Każde dane pokazujące, że Polacy zamordowali choćby jednego Żyda będą przez niektórych uznane za polakożercze.

S.
          --
          Ten kraj
        • magdolot Re: Jan Tomasz Gross straci order? 03.11.15, 15:31
          Wyliczenie Grossa jest dostępne w oryginalnym tekście, angielskim. W Die Welt było tłumaczenie. Podejrzewam że polskie media posługują się tłumaczeniem tłumaczenia. Nie mam natomiast wątpliwości że spora część oburzenia na Grossa polega na związanym z tym głuchym telefonem przekłamaniu, że "Gross poleciał z ozorem na Polaków wprost do Niemców". Otóż wcale nie wprost. Niemcy ten tekst ze strony Project Syndicate wygrzebali i sobie przetłumaczyli tudzież nagłośnili. Dlaczego? Dlatego, że w sprawie uchodźców zachowywaliśmy się tak, jak się zachowywaliśmy.

Osobiście uważam, że ten akurat tekst Grossa jest dość niesprawiedliwy, a Gross świadomy roli odegrał w Polsce, roli nad wyraz niewdzięcznej, powinien był siedzieć cicho, albo znaleźć inny ton.

Od wczoraj usiłuję do tej dyskusji wlepić link do angielskiego oryginału, w którym przy owym tak kontrowersyjnym zdaniu jest aktywny link prowadzący do objaśnienia Grossa jak liczył. Objaśnienie jest w pdf. i się go nie da skopiować, trzeba pójść za tym linkiem i sobie przeczytać.
          Niestety ustawienia forum uznają każdą próbę dołączenia tego linku za spam.
          To zdanie Grossa samo w sobie nie ma innego sensu, niż rzucenie go komuś w pysk aby otrzeźwiał i się ciut ogarnął. To nie jest zdanie historyka, tylko wkurzonego obywatela, publicysty. Ono ma sens tylko jako zdanie obrażające pewien sposób myślenia, który to sposób myślenia jest dla rozumu obrazą, zaś samo w sobie nie jest żadną prawdą historyczną.

W tym poście dołączam link do mojego postu zawierającego link do oryginału tekstu Grossa w nadziei, że ustawienia nie uznają go za spam, a sam link do oryginału spróbuję nadać w poście poniżej jako P.S. i wejdzie albo nie wejdzie.

forum.gazeta.pl/forum/w,89075,158704308,158713517,Re_Poprosze_o_tlumaczenie_.html
          • magdolot P.S. 03.11.15, 15:33
            Niestety, FK sam link do oryginału także uznaje za spam; także ten link opatrzony jakimkolwiek komentarzem.
            • 141288bs Re: P.S. 03.11.15, 16:40
              magdolot napisała:

> Niestety, FK sam link do oryginału także uznaje za spam; także ten link opatrzo
              > ny jakimkolwiek komentarzem.
              - to niestety ,tlumaczy wszystko...nie wysilaj sie juz wiecej.
          • ayran Re: Jan Tomasz Gross straci order? 03.11.15, 15:42
            Ja ten tekst znam w wersji w "die Welt" - pamiętam nawet, ze jeden z forumowiczów zrozumiał z tego niemieckiego tekstu, że "Polacy zabili więcej Żydów niż Niemcy".

Myślę, że najmniej pracochłonną wersją skierowania do tego tekstu będzie wstukanie kilkunastu słów, z zachowaniem wszystkich detali typu przecinki i spacje, poprzez ciąg których da się dotrzeć do oryginału (poprzez gogle).
            --

Jacek Kaczmarski
            • magdolot Re: Jan Tomasz Gross straci order? 04.11.15, 01:57
              Słusznie.
              Wybrałam część z aktywnym linkiem, ale się nie przekleił.

Consider the Poles, who, deservedly proud of their society’s anti-Nazi resistance, actually killed more Jews than Germans during the war. Although Poland’s Catholics were cruelly victimized during the Nazi occupation, they could find little compassion for the fate of Nazism’s ultimate victims. In the words of Józef Mackiewicz, a conservative, anti-Communist Polish writer with impeccable patriotic credentials: “During the occupation there was not, literally, a single person who would not have heard the saying – ‘One thing Hitler has done correctly is to wipe out the Jews.’ But one should not talk about this openly.”
            • katrina1945 Re: Jan Tomasz Gross straci order? 04.11.15, 09:32
              ayran napisał:

> Ja ten tekst znam w wersji w "die Welt" - pamiętam nawet, ze jeden z forumowicz
              > ów zrozumiał z tego niemieckiego tekstu, że "Polacy zabili więcej Żydów niż Nie
              > mcy".

cytat:

Ostatnia jego wypowiedź ze stwierdzeniem, że w czasie II wojny światowej "Polacy zabili więcej Żydów, niż Niemców” wymaga reakcji nie tylko rzecznika MSZ. W naszej kulturze i kodeksie honorowym paszkwilanci traktowani są jako jedna z kategorii pozbawionych nawet zdolności honorowej, toteż wydaje się wyjątkowo niesłusznym i niesprawiedliwym fakt pozostawania p. Grossa w gronie wyróżnionych Orderem, niesprawiedliwym zwłaszcza wobec innych kawalerów Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

i cytat inny:

Reglamentowana wolność słowa

Tym czasem kolejne serwisy z Gazetą Wyborczą na czele wyłączają opcję komentowania pod artykułami dotyczącymi uchodźców. Przykładem może być tekst pt. "Czeskie MSZ: Grupa Wyszehradzka odrzuca kwoty imigrantów…" Dla dobra wolności słowa, o którą zawsze jakoby redaktorzy tej gazety walczyli, blokują Polakom możliwość wypowiadania się. Czego się boją ci, którzy jeszcze do niedawna kreowali polską opinię publiczną? Może tego, że już nie mają kontroli nad rządem dusz i Polacy piszą w komentarzach to, co myślą. Niestety wolność słowa w pojęciu „GW” ma tyle wspólnego z wolnością, ile izba wytrzeźwień z Izbą Lordów.

Obserwując nachalne przekonywanie Polaków do potrzeby przyjmowania imigrantów, widać, iż duża część mediów w Polsce nie spełnia roli informacyjnej, ale propagandową. Wielu dziennikarzom, zwłaszcza telewizyjnym, gdyby zabronić mówienia nieprawdy, zostaliby niemowami.
      • erka-4 było minęło,a żyć trzeba nadal... 03.11.15, 16:47
        ...i wszystko zwalić na Polaków.

tomm751 napisał:

po pierwsze:

Nie wkroczyli by Niemcy i Ruscy do Polski nie powstałyby powody mordów na Żydach polskich.
        Potencjalni mordercy "polscy" siedzieliby pod polską miotłą cicho.
        Coś tego było przyczyną,a wmówić się chce Światu,że przyczyną byli Polacy.
        Taki wniosek można wysunąć,dlaczego by nie,gdyby Polskę Niemcom,przepraszam,hiterowcom oddali bez walki nie byłoby wojny zwłaszcza tej światowej.
        Niemcy t.zn.hitlerowcy by się nażarli za darmo i legli by pod lipą,nastąpiłby błogi spokój.

po drugie:

Piszą dzisiaj,że to Polacy,a wszem i wobec wiadomo,że przedwojenna Polska,zwłaszcza na tamtych terenach objętych tą "polską" zbrodnią, polską była pi razy drzwi tak w jednej trzeciej.
        A zatem ściśle mówiąc jeśli gdzieś się przytrafiło,że Żyd Polaka zamordował,a pewnie i tak było,to biorąc z Grossa przykład można powiedzieć,że Żydzi Polaków mordowali.
        Zresztą o czym tu gadać,w UBecji proporcja ich znamienita była,a Polacy nie mówią,że Żydzi ich mordowali,a mówią,że Polacy to i owo robili Polakom.

po trzecie:

Historię należy zgłębiać,lecz nie wolno nią manipulować,a to co się dzieje dzisiaj o pomstę do nieba woła.
        Historii nie wolno relatywizować.
        Wychodzi na to,że wojnę wywołał Polak i Żydom uczynił Holokaust, a w tle czasami ukaże się jakiś hitlerowiec,a najczęściej go nie ma,natomiast Niemcy całkiem zniknęli.
        Wszak już się uciera pogląd,że była nadwiślańska kraina,w której rządzili Polacy.
        Sołtys,burmistrz Polak,no to władza polska no nie,a przy nim obermajster z giwerą.
        A kim był gubernator ? To chyba Chińczyk jakiś.
        No cóż,w pieniądzu siła,a Polska go nie ma.
        Żyd lubił zawsze pieniądze,a one są dziś u Niemca.

I nie dziwota,że Niusłik i jemu podobni,ma takie wzięcie,wszak tam jest niemiecka kasa.
        • tomm751 Re: było minęło,a żyć trzeba nadal... 04.11.15, 18:21
          Nastroje antysemickie np na Podlasiu gdzie doszło do wielu krwawych pogromów były żywe całe międzywojenne dwudziestolecie. Kiedyś musiały znaleźć ujście.Takim ujściem mogłaby być np sytuacja jak w Kielcach, lub podobna.

Wbrew potocznym opiniom nie bardzo można usprawiedliwiać wybuch antysemickich wystąpień jakimis faktami ich współpracy z okupantem sowieckim.Składy rad delegatów robotniczych i chłopskich to głównie Białorusini, następnie Polacy i w małym procencie Żydzi

Żydzi na terenach zajętych przez sowietów także podlegali wywózkom na Syberię. Najwięcej wywieziono ich w ostatniej, czerwcowej wywózce

Jakoś umyka z opisów tamtych spraw to, że głównym motorem napędzającym żulię do atakowania Żydów była chęć rabunku.Znane są przypadki gdy Żydzi robili wśród swoich zbiórki pieniędzy wręczanych następnie Niemcom za obronę przed miejscową żulią lub jak ich nazwiemy Polakami

Rabunek miejscowej żulii dotyczył nie tylko mienia po mordowanych Żydach ale także mienia po wywiezionych na Sybir Polakach
          • erka-4 Gross pomaga niemieckim zbrodniarzom... 06.11.15, 06:55
            ...i za to dostał medal.

tomm751 napisał:

> Nastroje antysemickie np na Podlasiu gdzie doszło do wielu krwawych pogromów by
            > ły żywe całe międzywojenne dwudziestolecie. Kiedyś musiały znaleźć ujście.Takim
            > ujściem mogłaby być np sytuacja jak w Kielcach, lub podobna.

Tysiąc lat przeżyliśmy wspólnie,raz lepiej raz gorzej,ale przeżyliśmy.
            Gdyby się obcy w sprawy polsko-żydowskie nie wtrącili,żylibyśmy tak po dzień dzisiejszy.
            Najgorsze to się to stało,że sprawy te przestały być pod polską kontrolą.
            Wszak chyba wiesz,że Polska znikła.
            To co powstało,to młyn na wodę dla zwyrodniałych zbrodniarzy,którzy istnieją w każdym narodzie,lecz nie był to naród cały.
            A dzisiaj tacy jako ten pan Gross,mówią,że Żydów mordowali Polacy i komuniści z hitlerowcami.
            Czyli jak myślisz,czy na ten medal zasługuje ?
            Na ten wręczony rękoma komunisty,jak najbardziej,lecz od Polaków może dostać kilka kopniaków.

Dziel i rządź,stara cesarska zasada,którą znał Stalin i znał ją Hitler.
            • tomm751 erka-4 czytaj, ucz się, studiuj......... 06.11.15, 21:24
              Tysiąc lat przeżyliśmy wspólnie twierdzisz. Nie tysiąc i nie wspólnie.W ciągu tej ponoć wspólnoty pogromy żydowskie to jedyny wyrazisty / i niestety tragiczny / wymiar współżycia.

Gdyby się obcy nie mieszali..... Otóż przeważnie się nie mieszali. W latach 1935 1937 a więc
              w ciągu dwu lat w pogromach antysemickich zginęło w Polsce 70 Żydów a kilkuset zostało rannych. Nikt się wówczas nie mieszał, było wojsko, policja, władza...

Przylepia się do nas łatka antysemityzmu także dlatego że kłamiemy, wykręcamy się, szukamy winnych wśród innych a tymczasem nasz katolicyzm przyjazny czy obojetny do wyznawców
              judaizmu niestety nie był. Pokoleniami lud słyszał że żydzi zabili Jezusa

Jeszcze nie tak dawno dość częste były w naszej prasie teksty o tym, że zbrodnia wołyńska to dzieło sowietów. Albo przebranych albo udających Ukraińców ale na pewno sowietów
              Teraz ,,uczeni,, sowietów winią za pogromy na Podlasiu.Mętne to , naciągane ale funkcjonuje w wersji opowiadane dla gawiedzi. Więc gawiedź smaruje pomnik w Jedwabnem a inne miejsca kaźni Żydów już dawno zaorała. Ale spróbuj im te miejsca przypomnieć.

Czy Gross zasługuje na medal? Teraz za późno o tym rozprawiać. Można debatować dlaczego odebrać? Gdzie Gross popełnił zamierzony fałsz? Gdzie szkaluje Polaków in gremio? Mnie i moje rodziny nie szkaluje.
                • erka-4 zatem odpowiedz na proste pytanie: 07.11.15, 13:52

...spytam czy Gomułka i jego komunistyczna klika katolikami była ?

No i czy to byli Polacy ?
                  Czy kosmopolita narodowość posiada ?
                  Kim jest Kwaśniewski i jego pokomunistyczna klika,która Żydów z Polski wygoniła a teraz ich przeprasza udając Polaka ?
              • erka-4 "nie wmawiam w Żyda chorobę" 07.11.15, 06:29
                - skoro on chory z nienawiści do Polaka,a to nie choroba,to rzecz straszna.

Słuchaj mój drogi.
                Właśnie dlatego,że ci niektórzy,próbujący Polakom przykleić mordę antysemity,z panem Grossem ,fałszerzem polsko-żydowskiej historii,na czele,uważam,że jest to skoncentrowany atak na Polaka dobre imię.
                Polacy jako naród do swych błędów się dawno przyznali i dawno za wszystkie przeprosili wszystkich,chociażby ustami ś.p.papieża Wojtyły.
                Obecnie antysemityzm wydumany przez grossów i innych wmówić się pragnie katolikom,a inni chrześcijanie są inni,nie tacy sami,lecz Polska póki co katolikiem stoi,zatem aby Polskę obalić bić trzeba w katolika.
                Tu na tym forum są tacy,a forum to to małe jest piwo,którzy za antysemicką komunistyczną nagonkę na Żydów w roku 1968 też polskich katolików oskarżają.
                Zatem jedynie spytam czy Gomułka i jego komunistyczna klika katolikami była ?
                Chłopie za stary jestem,żebym się uczyć musiał.
                Polacy to Polacy.
                Komunizm wymyślili rosyjscy komuniści,który był śmiertelnym wrogiem Polaków od samego jego początku.
                W faszyzmie zakochali się Niemcy i rozpropagowali go po całej Europie,Polacy w nim zakochani nie byli,stawili mu totalny opór.
                A pan Gross i jego poplecznicy bardzo by się cieszył dzisiaj, gdyby Polacy na judaizm przeszli
                i nie miałby wówczas do Polaków żadnych o nic pretensji.

Ja natomiast uważam,że każdy niechaj jest sobą,aby nie był mordercą lub fałszywą świnią.

Przypominam,że rok 1968 w Polsce był rokiem komunistów,wrogów katolików.
                Pan Kwaśniewski za to też przepraszał Żydów w imieniu Polaków,jakim prawem podszył się pod Polaka ?
                To chichot HISTORII ,on mógł to zrobić jedynie w imieniu swoim i swoich bandytów klęcząc pod Ścianą Płaczu w Jerozolimie.

Pan Gross,gdyby był uczciwy,to medalu z rąk takich by nie przyjął,a jeśli o tym wszystkim zapomniał,to ja mu przypominam i jeśli jest uczciwy winien mnie przeprosić za swoje matactwa,a medal wrzucić do kosza na śmieci stojącego przy moim biurku.

Idiotyzmem byłoby medal mu odbierać.

ps.

mówisz,abym się uczył,no to się uczę i widzę,że nie ma wielkiej różnicy dzisiaj dla Izraelity pojęcie "państwo totalne" jakim jest Izrael.
                Wszystkie nieszczęścia,które na Świat spadają dzisiaj,spadają z jego powodu.
                Zaznaczam,że pogląd mój nie jest antysemityzmem,bo ja poglądu swego nie łączę z Żydowskim narodem a tylko i wyłącznie z państwem,Izrael,zwanym.

No ale,żeby państwo takie,w jaskini lwa istniało,ktoś musi je wspierać w Świecie.
                Zatem któż to jest taki ?
                • tomm751 Re: "nie wmawiam w Żyda chorobę" 08.11.15, 23:35
                  Gębę antysemity Polacy sami sobie przyklejają.Przykład? Przeczytaj raz jeszcze swój post albo daj do przeczytania komus co niekoniecznie mysli to samo. Zobacz jak Twoja genetyczna niechęć do wyznawców innej religii stworzyła się proste narzędzie definiowania kto Polak, a kto nie? Nie musisz myśleć, analizować, wątpić. Masz gotowca, którym sobie interpretujesz otaczający świat

antysemickość nie ma nic wspólnego z tzw komunizmem w naszym wydaniu. Poczytaj przedwojenne teksty ks Wyszyńskiego, Kolbe. Byli zaczadzeni komunizmem?

komunizmu nie wymyślili rosyjscy komuniści. Bo i po co mieliby wymyślać coś co już istniało skoro oni byli komunistami?
                  • antytotal Re: "nie wmawiam w Żyda chorobę" 08.11.15, 23:43
                    Ale zauważyłes, że z uwagi na permanentne nadużywanie mało kto przejmuje sie takimi "oskarżeniami". Kolbemu, Wyszyńskiemu do pięt nie dorastacie. Kossak-Szczucka takze pisała prawdę a podczas wojny ryzykował zycie dla ratowania Zydów. Pomimo ks dla całej rodziny
                    było to powszechne. Na Kresach za ratowanie Polaków kary nie były tak drastyczne i nie ani jednego w pełni udokumentowanego przypadku ratowania Polaków a z uwagi na masowe zaangazowanie w NKWD i administrację druga strona mozliwosci miała o niebo większe.
              • antytotal Re: erka-4 czytaj, ucz się, studiuj......... 08.11.15, 18:56
                Przed wojną cały wachlarz zydowskich bojówek od para-faszystowskich po skrajna zydokomunę
                atakował Polaków. Także twój "dowód" jest taki jak i grossowe bzdury o Zydówce,,której obcięto głowę a ona dziwnym trafem wojne przeżyła. Nagonka jakiej nie zna historia swiata zasługuje nie tylko na anemiczne tłumaczenie ale na zapoznanie świata z naszymi krzywdami i plugastwem tej nagonki.
                Anemiczne tłumaczenie "pdsumowane" w ten sposób :
                "...> Przylepia się do nas łatka antysemityzmu także dlatego że kłamiemy, wykręcamy s
                > ię, szukamy winnych wśród innych..."
                to ordynarna perfidia.
    • pol_2015 Re: Jan Tomasz Gross pisze po swojemu historię... 03.11.15, 13:57
      której jednym z pilnych jej studentów jest szef FBI.

Niedługo dzięki tej alternatywnej historii już każde dziecko za oceanem będzie wiedziało, że to Polacy palili Żydów w Auschwitz. Póki co jest już duży progres tej wiedzy na świecie, w tym w USA skoro jeden z najważniejszych urzędników tego kraju już posiadł tę wiedzę.

Ale strudzeni wojownicy o historyczną "prawdę" nie zwalniają tempa.

--
      • 141288bs Re: Jan Tomasz Gross pisze po swojemu historię... 03.11.15, 14:03
        pol_2015 napisał(a):

> której jednym z pilnych jej studentów jest szef FBI.
        >
        > Niedługo dzięki tej alternatywnej historii już każde dziecko za oceanem będzie
        > wiedziało, że to Polacy palili Żydów w Auschwitz. Póki co jest już duży progres
        > tej wiedzy na świecie, w tym w USA skoro jeden z najważniejszych urzędników te
        > go kraju już posiadł tę wiedzę.
        >
        - na nasze szczescie wybralismy rzad,ktory nie pozwoli nauczac historii wg.zydowskiej wizji
        > Ale strudzeni wojownicy o historyczną "prawdę" nie zwalniają tempa.
        >
        >
        • snajper55 Re: Jan Tomasz Gross pisze po swojemu historię... 03.11.15, 14:22
          141288bs napisał:

> pol_2015 napisał(a):
          >
          > > której jednym z pilnych jej studentów jest szef FBI.
          > >
          > > Niedługo dzięki tej alternatywnej historii już każde dziecko za oceanem b
          > ędzie
          > > wiedziało, że to Polacy palili Żydów w Auschwitz. Póki co jest już duży p
          > rogres
          > > tej wiedzy na świecie, w tym w USA skoro jeden z najważniejszych urzędni
          > ków te
          > > go kraju już posiadł tę wiedzę.
          > >
          > - na nasze szczescie wybralismy rzad,ktory nie pozwoli nauczac historii wg.zydo
          > wskiej wizji

Ten rząd każe napisać podręczniki, w które będą objaśniać, że obozy koncentracyjne założyli Żydzi w mundurach hitlerowskich i mordowali w nich aryjskich Polaków pozdrawiających się rzymskim gestem podniesionej ręki.

S.
          --
          Panzerlied
      • magdolot Re: Jan Tomasz Gross pisze po swojemu historię... 03.11.15, 14:20
        Biedny idioto, dzieci za oceanem nie naucza szef FBI, który pie to co pie z powodów koniunkturalnych, głupio i krótkowzrocznie - dokładnie tak jak Ty.
        Za oceanem dzieci uczą nauczyciele, a czego i jak, to ja akurat wiem, bo wytworzyłam im pewną część materiałów dydaktycznych, z których ci nauczyciele korzystają ucząc o Zagładzie nie tylko w USA, ale i w wielu innych krajach. Korzystają z nich aby budować mosty między ludźmi i między narodami. To da się robić tylko na prawdzie, dlatego trudne jest... Tu żadnych wojowników nie trzeba, trzeba mądrych neuronów lustrzanych.
        • tw_wielgus Re: Jan Tomasz Gross pisze po swojemu historię... 03.11.15, 15:54
          Takim materiałem dydaktycznym jest między innymi komiks "Mouse" ( lektura obowiązkowa)
          Może nasza prelegentka zna odpowiedź na pytanie dlaczego w tym dziele przeznaczonym przeznaczonym dla amerykańskich dzieci Polacy są przedstawieni jako świnie?

Mogę poprosić o nieunikanie odpowiedzi na to istotne pytanie?

magdolot napisała:

> Biedny idioto, dzieci za oceanem nie naucza szef FBI, który pie to co pie z pow
          > odów koniunkturalnych, głupio i krótkowzrocznie - dokładnie tak jak Ty.
          > Za oceanem dzieci uczą nauczyciele, a czego i jak, to ja akurat wiem, bo wytwor
          > zyłam im pewną część materiałów dydaktycznych, z których ci nauczyciele korzyst
          > ają ucząc o Zagładzie nie tylko w USA, ale i w wielu innych krajach. Korzystają
          > z nich aby budować mosty między ludźmi i między narodami. To da się robić tylk
          > o na prawdzie, dlatego trudne jest... Tu żadnych wojowników nie trzeba, trzeba
          > mądrych neuronów lustrzanych.

--
          Dlaczego słoń ma ogon?
          • magdolot Re: Jan Tomasz Gross pisze po swojemu historię... 04.11.15, 02:40
            1. "Maus" nie "Mouse".
            2. nie dzieciom, bo nawet u nas jest zabronione prawem konfrontowanie z martyrologią dziatek poniżej 13 roku życia. O Zagładzie uczy się w highschool -u, zaś Amerykanie wiedzą, że ludzie w takim wieku umieją już myśleć sami. W polskim liceum też sporo belfrów to wie. Ciekawe czy PiS już dokonał tego odkrycia, czy w ramach wychowania patriotycznego nakaże bidną młodzież sztampowo martyrologią nuuużyć. Pewien patriotyczny dyrektor gimnazjum, w obliczu katastrofy smoleńskiej, wpadł na świetny pomysł uczenia patriotyzmu za pomocą rocznej warty uczniów pod krzyżem katyńskim. W owych czasach nie mógł uczniów do wartowania zmusić, a teraz może się zmienią przepisy? Ale i tak będzie musiał zmusić także rodziców lub nauczycieli, bo nawet patriotyczne dzieci nie powinny stać na ulicy bez opieki. A szczególnie nocą...
            3. Maus - lektura obowiązkowa? Dziwne, moje dziecię jej nie przerabiało. "Czarownice z Salem" - tak, są obowiązkowe - to taka amerykańska "Nasza klasa"...
            4. cytuję Wiki:
            "Sam autor komiksu wyraził zasmucenie powstałą sytuacją, jako że jego intencją nie było wcale przedstawienie Polaków w negatywnym świetle – świński wygląd miał budzić pozytywne skojarzenia z sympatycznymi bohaterami amerykańskich filmów rysunkowych takimi jak Miss Piggy czy też Porky Pig. Natomiast jeżeli chodzi o „antypolskość” metaforycznej opowieści, to jest ona, zdaniem autora, w równej mierze „antysemicka”, ponieważ pokazuje przypadki Żydów współpracujących w czasie II wojny światowej z nazistami, nie mówiąc już o postaci Władka, która, wiernie sportretowana, przypomina typowy stereotyp „starego, skąpego i nieufnego wobec nikogo Żyda”. Art Spiegelman wyraził również ogromną radość z powodu ukazania się polskiego wydania jego komiksu."
            pl.wikipedia.org/wiki/Maus._Opowie%C5%9B%C4%87_ocala%C5%82ego
            Jak na 3 zdania, to sporo przekłamań w Twoim poście, Wiel-gusiu.
              • magdolot Re: Jan Tomasz Gross pisze po swojemu historię... 04.11.15, 16:40
                pol_2015 napisał(a):

>
                > No tak, przecież świnki w kulturze zachodniej zawsze i wszędzie budzą pozytywne
                > skojarzenia. To wręcz oczywiste :-))

W Austrii w czasie noworocznym królują świnki z marcepanu. Świnka = szczęście w nowym roku.
                W "Maus" Amerykanie to psy, a Szwedzi są jeleniami.
                Już widzę oburzenie Polaków na ich miejscu. Ja - Prawdziwy Polak - psem?! Ja - Prawdziwy Polak - jeleniem?!

Czy Polak - baran zaspokaja Wasze ambicje wizerunkowe?
                Powinien. :-)

A może prezydent Duda powinien zażądać przerysowania komiksu "Maus" na nowo z uwzględnieniem Polaków jako "zwierząt wybranych"? Rzecz jasna wybranych zgodnie z gustem Polaków [referendum?] a kandydatury na "zwierzę wybrane" powinien zatwierdzić Polakom IPN.

Proponuję by prezydent Duda uzależnił od spełnienia naszych żądań w tej mierze dalsze zakupy sprzętu wojskowego od USA, a jak nie pomoże to choćby i nasze członkostwo w NATO.

Honor Polaka powinien być szanowany!
                • tw_wielgus Re: Jan Tomasz Gross pisze po swojemu historię... 05.11.15, 14:29
                  Cytuję.

18 lutego, 2010
                  Szanowny Pan
                  Ambasador Robert Kupiecki
                  Ambasada RP w Waszyngtonie
                  2640 16th St. NW
                  Washington, D.C. 20009

Szanowny Panie Ambasadorze:

Wypełniając swój moralny i konstytucyjny obowiązek wobec Ojczyzny, pragnę zwrócić się do misji rządu Rzeczypospolitej Polskiej w Waszyngtonie z gorącą prośbą i nadzieją o pomoc w obronie należytej godności, honoru i dobrego imienia Polski i Polaków.

Z niewymownym żalem pragnę poinformować o istnieniu antypolskiej książki/komiksu o tytule „Maus I”, której autorem jest Art Spiegelman, jako jednej z obowiązkowych lektur ósmej klasy w Highland Middle School, w okręgu szkolnym Nr. 70 w Libertyville, w powiecie Lake, stan Illinois.

Wspomniana lektura ma na celu przybliżenie młodzieży szkolnej tematyki Holocaustu II Wojny Światowej.

Jak wspomniałem jest to książka w formie komiksu, przedstawiająca pokazanych w niej Polaków w wulgarnej i poniżającej postaci świń.

W szczególności w kontekście II Wojny Światowej, znany zwrot „polska świnia”, którego używali wobec Polaków hitlerowcy jak również oczywisty fakt obrażliwego porównywania ludzi do świń, nie pozostawia najmniejszych wątpliwości co do prawdziwych intencji i zamiarów wymienionego wyżej autora i jego książki.

Jest to akt publicznej dyskryminacji wyrażnie zabroniony przez obowiązujące prawo, gwarantowane w Sekcji 100.3, Tytul VI Akt Praw Obywatelskich z 1964 roku mówiącego o zakazie dyskryminacji na tle rasowym, koloru i przynależności narodowej w instytucjach otrzymujących federalne fundusze z Departamentu Edukacji USA. Sec. 601, Civil Rights Act of 1964; 78 Stat. 252; 42 U.S.C. 2000d

Jestem głęboko przekonany że dodatkowy komentarz z mojej strony jak i moja dalsza ocena powyższej sytuacji jest całkowicie zbędna jak również jej niegodna.

Z ogromnym bólem wiele lat temu, wraz z moją żoną zdecydowaliśmy się opuścić naszych starzejących się rodziców i naszą Ojczyznę, zmagającą się wówczas z komunistycznym reżimem, w nadziei że nasze dzieci będą mogły wzrastać w środowisku wolnym od nienawiści, opresji i dyskryminacji.

Byłoby niewymierną tragedią, gdyby się okazało że pomimo gorzkich doświadczeń i przykładów konsekwencji do jakiej prowadzi rasizm i dyskryminacja, nadal znajduje się miejsce na oficjalne poniżanie Narodu Polskiego.

W związku z powyższym, zwracam się z uprzejmą prośbą o uruchomienie niezbędnej procedury prawnej i dyplomatycznej, prowadzącej do oficjalnego wycofania wyżej wymienionej lektury jak również podobnych materiałów propagujących rasizm i dyskryminację Narodu Polskiego, ze wszystkich instytucji publicznych podlegąjącym ustawodawstwu Stanów Zjednoczonych w oparciu o obowiązujące prawo.

Pozostając z wyrazami najwyższego szacunku pragnę osobiście zadeklarować swoją bezgraniczną gotowość i pomoc w celu należytego wyjaśnienia powyższej sprawy.

Z poważaniem,
                  Ryszard Vogel

O Żydach Niemcy ( sorry- naziści) mówili per robactwo. Była to cześć planu dehumanizacji społeczności żydowskiej. Zatem autor tego komiksu wykazał się dalece idącą niekonsekwencją rysując postacie Żydów.
                  --
                  Dlaczego słoń ma ogon?
            • tw_wielgus Re: Jan Tomasz Gross pisze po swojemu historię... 04.11.15, 10:14
              Dziękuję Madziu za pełną i wyczerpującą odpowiedź, wiem jak wiele Cię kosztowało odpisanie komuś kogo świat FZD okrzyknął antysemitą za to, że miał czelność polemizować z bezczelnymi tezami tego żydowskiego oszczercy.

Wróćmy do tematu i popolemizujmy nieco:
              Ad.1 Co do tytułu oczywiście masz rację.

Ad.2 I tu niestety się owe racje kończą:
              "Na posiedzeniu KPA poruszono także sprawę wprowadzenia do zestawu lektur obowiązkowych w szkołach w większości amerykańskich stanów komiksu "Maus. Opowieść ocalałego" (Maus: A Survivor's Tale) autorstwa amerykańskiego rysownika Arta Spiegelmana. W komiksie o obozach koncentracyjnych, gdzie wszystkie narodowości przedstawione są jako zwierzęta, Polacy występują jako świnie."
              wiadomosci.onet.pl/swiat/frank-spula-dalej-prezesem-polonii-amerykanskiej/l3r2b
              Jeżeli w szkołach w USA uczą się ludzie dorośli to widać wyjątkowo odporne na wiedzę jest to społeczeństwo. Są to dzieci chociaż w wielu anglosaskich kulturach po ukończeniu 13 roku życia rodzice tracą nad nimi prawną kontrolę.
              Ten wkręt o PiS i katolicyzmie zrzućmy na karb Twojej martyrologicznej traumy, uprzedzeń i fobii bo nic on nie wnosi do naszej dyskusji.

Ad.3 odpowiedź masz w punkcie drugim. Nie jest zatem prawdziwe Twoje przekonanie oparte na szkolnych doświadczeniach syna.

Ad.4 Tłumaczenie autora, które zacytowałaś za Wikipedią jest nieprawdziwe i sam autor wielokrotnie zmieniał wersję zeznań. W jednym z wywiadów zawile i tłumaczył, że szatański pomysł przedstawienia Polaków jako zwierząt niekoszernych, brudnych, traktowanych pogardliwie zaczerpnął od Niemców którzy w czasie II WŚ nader często posługiwali się metaforycznym określeniem - "polskie świnie". Zdaniem autora było to niejako oddanie prawdy historycznej.
              Tu pytanie jak Niemcy mówili o Żydach? Myszki?

Zatem przez analogię komiks przedstawiający Żydów jako robactwo byłby równie usprawiedliwiony i pozbawiony antysemickich akcentów, czyż nie?

Czas nieco opisać fabułę tej niezwykle interesującej lektury, która kształtuje spojrzenie amerykańskich nastolatków na to, co działo się w trakcie II WŚ w okupowanej Polsce:

Myszy–Żydzi, którzy uniknęli śmierci w obozach zagłady, tropione i chwytane są przez Koty –Niemców. Kryją się wśród Świń–Polaków, zewnętrznie upodabniając się do nich (dorysowane świńskie ryje). Przy rozpoznaniu narażeni są na wyzwiska: „Ty parszywy Żydzie”, na pogromy i denuncjacje. Przekazywani w ręce Kotów przez Polaków (o tym mówi się wprost bez maskowania), wysyłani są do Auschwitz. Tam trafiają w ręce kapo, oczywiście Świń. Ten wali ich pałą, gdzie popadnie, szydzi, obraża oraz dręczy ćwiczeniami. Po wyzwoleniu obozu przez Amerykanów–Psy Valdek Spiegelman (ojciec autora komiksu) usłyszy: „Dokądkolwiek się wybierasz, nie jedź do Sosnowca – tam Polacy wciąż mordują Żydów” (t. II, s. 131). Nie skorzystał z rady niejaki pan Gelbera i udał się do swojej piekarni w Sosnowcu, gdzie polska Świnia ryknęła: „Wynoś się, Żydzie, tera piekarnia będzie nasza”. Nie usłuchał, więc go Polacy zbili i powiesili – co ilustrują sugestywne obrazki komiksu.

Reasumując Madziu...., proszę weź sobie do serca ten czytelny przekaz płynący z słynnego rysunku Mleczki.

--
              • antytotal Re: Jan Tomasz Gross pisze po swojemu historię... 04.11.15, 14:12
                Świnie to czysty przypadek. Podobnie jak w książce zboka -lewinkopfa. Na Polaków przeniósł swe najohydniejsze wizje (wyjątkowa tradycja zobowiązuje). Potem inni rodacy nagłosnili to jako wspomnienia ocalałego z holokaustu. I tak to miliony czytelników na całym świecie yrobiły sobie zdanie o Polakach - brudni zboczeńcy gwałcący żydowskie dzieci w przerwach pomiędzy gwałtami na kozach. Dodam, że rodzina lewinkopfów została z narażeniem zycia przez Polaków przechowana. Najpierw ojciec w UB a synalek .... - tak niestety często wyglądała ich wdzięczność.
                Mało ?!
                Proszę więcej :
                rebelya.pl/forum/watek/32959/
              • magdolot Re: Jan Tomasz Gross pisze po swojemu historię... 04.11.15, 17:39
                Kiciu, rozumiem że nasze treści programowe w programie nauczania także powinny być konsultowane z przedstawicielami wszystkich krajów świata. I dopiero jak treść naszych podręczników i lektur zostanie zatwierdzona globalnie, mamy prawo czegokolwiek nauczać.
                To słuszny postulat choć nieco idealistyczny. Ale, zgoda, zdanie mieszkańców Nauru, Monaco i Tuvalu na temat tego czy nauczanie w Polsce przypadkiem ich jakoś nie obraża, solidnie mi leży na sercu. :-) Choć osobiście podejrzewam, że główne trudności z zaakceptowaniem treści naszych programów pojawią się akurat w rozmowach na ten temat z naszymi sąsiadami...

Z Twojego postu dość jasno wynika, że nie we wszystkich stanach USA "Maus" jest obowiązkową lekturą, a dodam Ci jeszcze że mali Amerykanie się uczą obowiązkowo głównie historii USA, a sporo przedmiotów uczniowie wybierają sami. Możesz odetchnąć z ulgą, że nie każdy młody Amerykanin jest "polską świnią" katowany.
                Za to, niestety, mały chyba Polak ciągle tak, choćby przez rodziców. Bym chętnie sprawdziła jak obecna młodzież reaguje na hasło "polnische schweine", które każdy osobnik z mojego pokolenia ma w odruchowym i wbitym na blachę zasobie niemczyzny. Często cały ten zasób składa się jeno z "raus", "bite nicht szisen" i "polnisze szwajne". Czy czegoś zapomniałam?

Dlaczego? Bo w polskich filmach o wojnie "polnisze szwajne" była zwrotem obligatoryjnie się sączącym z ekranu i sączymy go sobie sami od lat.

Tak mnie zaciekawił ten aspekt sprawy, że sobie ową świnię zguglowałam i otrzymałam fascynujący filmik "Ich bin ein polnische Schwein" - filmik z publicznego napiętnowania w Breslau mieście w 1942 pary nastolatków którzy złamali ustawę o czystości rasy. Niemieckiej. W tym filmie Polka jest "polnische Schwein", a Niemiec "zdrajcą narodu" i publicznie goli im się głowy i noszą kartki i wyznają winy...
                link:
                www.youtube.com/watch?v=rC4Ii5fhLCc
                Chyba nie jestem Polką, bo nie rozumiem po jaką cholerę ten filmik jakowyś patriotyczny Polak wsadził na YT.
                Chyba nie jestem Polką, bo oglądając ten filmik zadawałam sobie pytanie o takie same działania AK, z oczywistych względów mniej celebrowane, lecz jednak takie same. Mówiono mi zawsze, że golenie Polek które dawały Niemcom to była patriotyczna działalność AK. Teraz powstało we mnie pytanie: czy AK nauczyła się tego patriotyzmu od hitlerowców?
                No, kto tu kogo małpował?!
                A te wszystkie niepolskie myśli okrasiło mi smutne, absolutnie niepolskie spostrzeżenie, że Polka dająca Niemcowi była zagrożona patriotyzmem z obu stron, a Niemiec co dupczył Polkę tylko z jednej i że to jest niesprawiedliwe.

Resztę rozważań na temat świń w "Mausie" wraz z postulatem do prezydenta Dudy zawarłam tu:
                forum.gazeta.pl/forum/w,28,159188066,159204413,Re_Jan_Tomasz_Gross_pisze_po_swojemu_historie_.html
            • danillko Ble, ble, ble... 04.11.15, 10:20
              Daruj sobie te brednie.
              Przynajmniej do czasu, gdy na FK jeszcze nie zostali zabanowani Polacy ze Wschodu.
              magdolot napisała:
              > 4. cytuję Wiki:
              > "Sam autor komiksu wyraził zasmucenie powstałą sytuacją, jako że jego intencją
              > nie było wcale przedstawienie Polaków w negatywnym świetle – świński wygl
              > ąd miał budzić pozytywne skojarzenia z sympatycznymi bohaterami amerykańskich f
              > ilmów rysunkowych takimi jak Miss Piggy czy też Porky Pig. Natomiast jeżeli cho
              > dzi o „antypolskość” metaforycznej opowieści, to jest ona, zdaniem
              > autora, w równej mierze „antysemicka”
    • pol_2015 Re: Współpraca USA z nazistami 05.11.15, 12:30
      Ale nie zobaczycie żadnych dzieł hollywoodzkich opisujących tę haniebną współpracę Amerykanów z niemieckimi nazistami bo yankesi w przeciwieństwie do zakompleksionych polaczków (chodzi o niektórych ludzi oczywiście) będą przytakiwać i popadać w masochistyczne narracje, aby tylko przypodobać się silniejszym... i nieistotne że są przedstawicielami narodu najliczniej odznaczanego orderami Sprawiedliwy wśród narodów świata.

Nie wspomnę już o tym jak usa walnie przyczyniała się do potęgi III Rzeszy finansując Hitlera jeszcze przed wojną. Za to dowiemy się wiele o "polskich" zbrodniach podczas gdy Polska była już okupowana przez III Rzeszę i Polacy w niej mieli do powiedzenia tyle co przysłowiowy Żyd w getcie.

Dlaczego tak się dzieje? Bo na pochyłe drzewo...

Na szczęście nie wszyscy Polacy są tymi pochyłymi, zakompleksionymi i konformistycznymi drzewami.

CIA i naziści
      www.youtube.com/watch?v=_rTG8XcaFCc

--
      • pol_2015 Re: Współpraca USA z nazistami 05.11.15, 12:33
        nie * będą przytakiwać i popadać w masochistyczne narracje, aby tylko przypodobać się silniejszym... i nie istotne że Polacy* są przedstawicielami narodu najliczniej odznaczanego orderami [i]Sprawiedliwy wśród narodów świata

--
        • az43 Re: Współpraca USA z nazistami 05.11.15, 12:44
          Mógłbyś się dowiedzieć co to jest statystyka i na czym polega.Największa liczba Sprawiedliwych bo ukrywali Żydów nie tylko przed Niemcami ale przede wszystkim przed polskimi szmalcownikami
          --
          • pol_2015 Re: USA współwinne holocaustu 05.11.15, 12:51
            Statystyka to faktycznie rzecz ciekawa, także w kontekście tego jaki faktycznie ilościowy wkład i kto miał w holocaust. Innymi słowy kto sfinansował Hitlera, który mógł dzięki temu palić ludzi w piecach. Ale tego też nie dowiemy się z hollywoodzkich produkcji...

A oto fakty
            www.youtube.com/watch?v=yiD9xkGNIAw

--
          • pol_2015 Re: Współpraca USA z nazistami 05.11.15, 12:57
            Jeśli w przedwojennej Polsce był najwyższy wskaźnik ludności pochodzenia żydowskiego w Europie to siłą rzeczy statystycznie było oczywistym że największą ilość wydanych Żydów można było odnotować w Polsce.

Pytanie brzmi o proporcje prawdziwej odpowiedzialności czyli tej ponoszonej na szczeblach decyzyjnych (o czym mówią m. in. przytoczone powyżej filmy) a nie wśród okupowanej ludności cywilnej.

Jeśli ktoś nie pojmie tych oczywistych faktów tzn że jest właśnie wcześniej tym opisanym pochyłym drzewem ze wszystkimi tego konsekwencjami

--
            • magdolot Re: Współpraca USA z nazistami 05.11.15, 14:21
              pol_2015 napisał(a):

> Jeśli w przedwojennej Polsce był najwyższy wskaźnik ludności pochodzenia żydows
              > kiego w Europie to siłą rzeczy statystycznie było oczywistym że największą iloś
              > ć wydanych Żydów można było odnotować w Polsce.

W tym miejscu muszę Cię wreszcie pochwalić, bo mocno wyszedłeś przed szereg. Jerzy Robert i Chodakiewicz by Ci za nie głowę urwali. :-)

> Pytanie brzmi o proporcje prawdziwej odpowiedzialności czyli tej ponoszo
              > nej na szczeblach decyzyjnych (o czym mówią m. in. przytoczone powyżej filmy) a
              > nie wśród okupowanej ludności cywilnej.
              >

Oczywiście, że o finansowaniu paskudnych reżimów dla miłego tłustego zysku powinno się mówić dużo, dokładnie i brzydko. Pełna zgoda.

> Jeśli ktoś nie pojmie tych oczywistych faktów tzn że jest właśnie wcześniej tym
              > opisanym pochyłym drzewem ze wszystkimi tego konsekwencjami

Ależ masa ludzi pojmuje te oczywiste fakty. I więcej powiem, pojmuje nawet dlaczego w Polsce podczas okupacji było jak było. Wiele lat powtarzania antysemickich bzdur przez naszych narodowców i tysiące powtarzania ich przez KK, a potem nagle dostaje się nagrodę za wydanie kogoś, lub "dziedziczy" się majątek własnoręcznie zamordowanego człowieka, który przez te lata został już dokumentnie i wygodnie odczłowieczony. To specjalnie nie dziwi. Dziwi natomiast ukrywanie prawdy przez tyle lat, majstrowanie bajeczek o Chrystusie Narodów. Jesteśmy dokładnie tacy sami jak inni, ani lepsi ani gorsi. Wdzięczna jestem Grossowi, że zapoczątkował dyskusję na ten temat. Odegrał trudną i nad wyraz niewdzięczną rolę dobrze. Za to dostał order. Słusznie, bo to duża zasługa dla kraju. Byli inni, co próbowali to zrobić, ale nie dało się tego zrobić stąd, trza było zza oceanu. Nad tym akurat boleję. Ale w to, co zaczął Gross włączyliśmy się uczciwie i odważnie i ZA TO nas świat docenia. Ten rozumny świat. I tylko tak możemy jakoś wymazać hańbę 1968 roku. Geremek tych ludzi w imieniu Polski przeprosił. Słusznie. To, co teraz robimy - uczciwe poranie się z trudną przeszłością - budzi podziw. Lwia część Europy Wschodniej jeszcze do tego nie dorosła, my tak. To dla mnie powód do dumy z Polaków i z Polski. Nie jestem pochyłym drzewem, bo mnie stać na szacunek dla Grossa i dla jego polskiego patriotyzmu.

Jeżeli chodzi o ten tekst z Project Syndicate, uważam że Gross powinien był znaleźć inny ton, sprawiedliwszy. Niemniej jednak jego uczucia znakomicie rozumiem, bo i ja na Polakach się w sprawie uchodźców zawiodłam. Ten tekst nagłośnili Niemcy w określonym celu, zaś u nas ponad wszelkie granice nadmuchała go banda ksenofobów jako temat zastępczy. Wytaczanie na Grossa pojebów z IPN i dział najcięższych jest działaniem czysto propagandowym. To żałosny cyrk i za to się wstydzę. Skarleliśmy ostatnio i kozy po nas skaczą. To smutne.
                • magdolot Re: Współpraca USA z nazistami 06.11.15, 01:11
                  Idą, ale my je rejestrujemy tylko czasem. Popatrz tu:
                  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,19145176,powojenne-niemcy-60-proc-pracownikow-msz-bylo-nazistami-minister.html

Każdy po trochu sprząta własne podwórko i tak powinno być.

Proporcje naginają politycy, oni od zawsze pogrywają historią i w dużej mierze ją tworzą. Pogrywaniu powinni się przeciwstawiać historycy, ale nie zawsze się przeciwstawiają. Ja bardzo sobie cenię historię mówioną - ludzkie historie są tak skomplikowane, że stereotypy ich nie przetrzymują, rozpadają się w pył i zostają ludzie. Tacy sami jak my. Dobrzy, źli, mądrzy, głupi, odważni, tchórzliwi. Narodowość tu niewiele zmienia. Zwyczajni bezradni mali ludzie poszczuci na siebie przez dużych. Nie dawajmy się szczuć i nie szczujmy i sprzątajmy własne podwórka. Każdy swoje. Dla dzieci, żeby miały łatwiej, żeby mogły fajniej żyć.

W historii cenię największy możliwy obrazek i najmniejszy możliwy obrazek zestawione razem. Przyczyny II w.ś. to jedno słowo: nacjonalizm. Efekty nacjonalizmu: wiele milionów ofiar, Holocaust, czystki etniczne, przesiedlenia, Żelazna Kurtyna. Dla nas powikłania trwały 50 lat i ciągle jeszcze trwają. Do dziś liżemy rany. Do dzisiaj zwykli ludzie się budzą po nocach z krzykiem.
                  Wyższość jednych narodów nad drugimi, wyższość jednych systemów nad innymi... Po co tak? UE to dla mnie jedyny sensowny wniosek - zmiana sposobu myślenia - budowanie mostów między ludźmi i między narodami. To trudne i żmudne, ale mam nadzieję, wykonalne. Ciągle ją mam.

Kilka lat temu BBC zrobiło dobry film o dywizjonie 303, żeby pokazać swoim jak nas, aliantów, skrzywdzili. Pierwszą biografię Pileckiego napisał... Włoch. Jesteśmy w Europie, już nie wisimy u klamki. Dzięki warszawskiemu Polin można obejrzeć 1000 lat życia polskich Żydów. Dobrego życia. Przedwojnie - największa żydowska diaspora w rozkwicie, mimo wszystko. Odkąd powstało Polin nie można myśleć o Polakach tylko źle. Trzeba sobie zadać pytanie, co się stało i dlaczego tak? To pytanie teraz się samo nasuwa i trudno przed nim uciec.

Dużo się stało przez ostatnie 25 lat. Byliśmy bankrutami, pozbieraliśmy do kupy kraj, masę ważnych rzeczy dobrze i mądrze zrobiliśmy. Nie mamy się czego wstydzić.
                  • erka-4 kim ma być Polak dzisiaj ? 06.11.15, 07:16
                    myślę,że chłopcem do bicia.

cytat:

Odkąd powstało Polin nie można myśleć o Polakach tylko źle. Trzeba sobie zadać pytanie, co się stało i dlaczego tak? To pytanie teraz się samo nasuwa i trudno przed nim uciec.

A no stało się to,że Polska przestała być polska,czyli stała się bolszewicko-faszystowska t.zn. wpadła w łapska rosyjskie i niemieckie.
                    Gdy Polska była polska jakoś sobie radziła przez wieki całe.
                    A teraz zrobili sobie z Polski chłopaczka do bicia.

...ale my ,Polacy z taką rolą się nie zgadzamy.

I nic tu nie pomogą pana Grossa,i jemu podobnych,manipulacje i oszustwa,prawda i tak zwycięży.
                    Prawda się sama obroni,bez medali jakichś.
                    • magdolot Re: kim ma być Polak dzisiaj ? 06.11.15, 11:00
                      Niestety nastały czasy podmiotowego debilizmu, który nie czyta ze zrozumieniem, nie kuma bazy, dumnie popluwa na wszystko i wszystkich i co rusz się unosi zachwytem nad własnym zidioceniem.

Ile zdołają spieprzyć zanim historia ich zmiecie?
                      Czy zdołają coś spieprzyć kompletnie i dokumentnie, czy tylko nas cofną o 10-20 lat?
                      Czy uda się to odrobić?
                      No i ten Putin, co w tle zaciera rączki, sporym zmartwieniem jest...
              • erka-4 Re: Współpraca USA z nazistami 06.11.15, 07:32
                magdolot napisał:

Ten rozumny świat. I tylko tak możemy jakoś wymazać hańbę 1968 roku. Geremek tych ludzi w imieniu Polski przeprosił.

- i ty uważasz,że te przeprosiny w imieniu polskiego narodu miał obowiązek składać pan Geremek,nie bądź śmieszny.
                To pan Kwaśniewski,jako spadkobierca Gomułki miał założyć włosiennice na plecy i na kolanach wybrać się z pielgrzymką do Jerozolimy,Żydów prosić o wybaczenie.
                A co oni zrobili obaj,pan Gieremek z panem Kwaśniewskim ?

A no,wmieszali w swoje pogrywki cały polski naród.
                I kręcą nadal tym narodem.

Mam nadzieję,że NARÓD w końcu zrozumiał co tu się kręci.